Dreunen aan de Nieuwe Haven MET SLAAN EERSTE PAAL HERSTEL LUITJE BEGONNEN Westhoek maakt kennis met „cycle-cross" STREEKNIEUWS R.K.-parochie nam warm afscheid van pastoor H. van Deursen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 december 1972 Nr. 21203 NUTSSPAAKBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom btf uw Nutsspaarbank voor Jeugil-premiesparen 10 premie ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. ouderen en 45 jongeren. Het menu bestond uit een slaatje, kippesoep, broodjes met vruchtensalade. Tussen het menu werd gezongen, voorgedra gen en enkele meisjes zongen wat liedjes. Het kerstverhaal werd door mevr. v. d. Kooi voorgelezen. Op de ze manier werd er een gezellige mid dag en avond van gemaakt die door ds. Wassenaar met dankgebed werd besloten, waarna Ko de Haas een ieder een prettig kerstfeest toewens te. RENESSE Bloeiende anjer De natuur deed ditmaal toch wel bijzonder zachte dingen, getuige ook een bloeiende anjer, in een tuin aan de Oosterenbanweg te Renesse. SEROOSKERKE Auto dwars op de weg: aanrijding het gevolg Zaterdagavond omstreeks 20.15 uur deed zich op de Serooskerkseweg, ter hoogte van de ingang naar het Staatsbosbeheerterrein, een aanrij ding voor tussen twee personenwa gens, bestuurd door W. J. H. uit Haamstede en F. J. S. uit Hoboken (België). De Belgische auto was ver keerd gereden en draaide om op de rijweg. Terwijl hij dwars op de weg stond, werd de auto aangereden door H. De beide auto's werden zwaar beschadigd, maar persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. NOORDGOTJWE Fraaie Kerstboom Evenals andere jaren heeft de ge meente weer een grote kerstboom laten plaatsen aan de Ring. Vooral 's avonds als de lichtjes stralen, is dit met de kerk op de achtergrond, een prachtig gezicht. Kerkorgel in gebruik genomen Voor het- eerst na omstreeks twin tig jaap werd in de morgendienst van de Ned. Herv..Kerk te Noordgouwe weer het grote kerkorgel bespeeld. In deze „eerste" werd het orgel be speeld door de plaatselijke organist de heer W. Lokerse en door de orga nist Bas Wijnands. Voor de gemeente betekende de ingebruikneming van het prachtige instrument een bijzon der feestelijke dienst. KERKWERVE Kerstviering Bejaardensoos en Vrouwenverenigingen Morgen (dinsdag)middag 19 decem ber vieren de Vrouwenvereniging en de bejaardensociëteit gezamenlijk het kerstfeest in het Dorpshuis al hier. Alle bejaarden, dus ook de ou deren die niet bij de soos of een an dere organisatie zijn aangesloten, zijn van harte welkom op deze bijzondere kerstmiddag. Kerstviering Bejaardensociëteit De kerstviering van de bejaarden sociëteit alhier zal plaatsvinden in het Verenigingsgebouw op morgen dinsdagmiddag 19 december. Aan vang 14.00 uur. OUWERKERK Ned. hervormde kerk Tijdens de gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen der Hervormde Gemeente werd de be groting 1973 goedgekeurd. Het stuk ligt ter visie ten huize van de admi nistrateur-kerkvoogd, de heer J. P. Dekker, Zuidstraat 9 te Ouwerkerk van 18 tot 26 december. Aanleg leidingen De firma Hommel is begonnen met de aanleg van leidingen in de wonin gen der ingezetenen en tevens met het leggen van de plasticbuizen in de trottoirs voor de woning-aanslui tingen ten behoeve van hen, die een aardgas-c.v.-installatie in hun per ceel wensen. „Kom over de Brug" Voor de aktie „Kom over de brug" kwam te Ouwerkerk een bedrag bin nen van f 3.280, NIEUWERKERK „Kom over de Brug" De aktie „Kom over de brug", de interkerkelijke aktie, heeft in Nieu- werkerk het mooie bedrag opge bracht van f 8.282,36. Over de aktie en de opbrengst toonde het comité zich zeer tevreden. Vrijdagavond gingen 21 lopers op pad om de enve loppen (met inhoud) op te halen, vrij dagavond was al f 8.079,63 opgehaald maar er waren nog adressen waar men niet thuis was. Er werden plm. 330 enveloppen ingeleverd en het co mité, bestaande uit de heren J. A. Schiettekate, Bastiaanse en financi eel contactpersoon S. L. Bil, vond het mede daardoor een flink bedrag. In Nieuwerkerk namen deel de Ned. Hervormden, Gereformeerden en R.- Katholieken. Rode Kruls-film Donderdagavond en -middag wer den in „Ons Dorpshuis" films ge draaid. 's Middags was er voor de kinderen de film „Yogi de Beer" en 's avonds was er voor de ouderen (boven 14 jaar) de film „De vlam en de pijlmet in de hoofdrol Burt Lan caster. Hiervoor was een film over het Rode Kruis vertoond. Er werd nog een verloting gehouden waarvan de opbrengst f 86,50 bedroeg. OOSTERLAND Ter aardebestelling A. Bolle Onder grote belangstelling van fa milie, vrienden en handelsrelaties vondt zaterdagmorgen j.l. de begra fenis plaats van de heer A. Bolle op de algemene begraafplaats alhier. Tevoren was een rouwdienst gehou den in het gemeentelijk verenigings gebouw: „De Conferentiekamer", waarbij voorging de plaatselijke pre dikant van de Ger. Gemeente alhier, ds. W. Hage. Aan de groeve dankte een zwager van de overledene, de heer K. van Dijke, mede namens de familie voor de betoonde belangstel ling tijdens de ziekte en na het over lijden van de heer Bolle. het daar allemaal mee moet, dient afgewacht. Komen er moeilijkheden van dien aard, dan is dat overmacht. In ieder geval is een mogelijkheid tot flexibiliteit in de construktie inge bouwd, zodat men zich kan aanpas sen bij een zich voordoende situatie. Advertentie De heibaas geeft de burgemeester instrukties by het slaan van de eerste paal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 15-12. Het Luitje - beroemde liaven- plek van Zierikzee - krijgt een enorme „face lift"; een opknapper die zowel construktief als estetisch van gewicht wordt. Opdrachtgever is de gemeente Zierik zee en het werk - recentelijk kwamen de financiën rond - werd opgedragen aan het bedrijf GEKA te Dordrecht, dat vrijdag de voorbereidingen trof 0111 burgemeester Th. H. de Meester de gelegenheid te geven de eerste paal te slaan; een kanjer van 9,5 meter, die - tot verbazing van de aanwezigen - nog vrij vlot de kaaibodem in ging. Aan de voorkant van het Luitje worden 25 palen ingebracht en aan de achterkant, richting Bolwerk, vijftig zogenaamde schoorpalen, zodat de zaak aan de zijden stevig verankerd wcrdt. In dit kader wordt de reconstruktie van het Luitje uitgevoerd, met dien verstande dat een aan de kant van de Nieuwe Haven bestaande inkeping of hoek wordt gelijk getrokken, waardoor de totale oppervlakte van het platform wordt vergroot. Ontwerper van het plan is ir. H. Bultje, adjunct-directeur van het Ingenieursbureau Witteveen Bos. De gebrs. Kastelein van GEKA zijn de mensen die het „moeten doen" en zij hopen het karwei voor het nieuwe zeilseizoen te klaren, maar zei de heer A. Kastelein: er kunnen nog wel wat voetangels en klemmen zijn. Dat weet men vooruit te Zierik zee nooit. Hoofduitvoerder van het werk is de heer D. Smit. De „Americain", het heischip, af gemeerd langs de walkant gaf ze vrijdagmiddag van katoen, toen de burgemeester - anti-modder-jas en witte helm - de reusachtige kop van jut bespeelde. Er zal nadien nog me nig dreuntje te horen zijn in het Ha venkwartier, want vooral ook de schoorpalen (I2V2 meter) vergen wel een duwtje. In de bouwkeet aan de Nieuwe Haven, merkte de heer De Meester - na afloop van de lawaaiige plech tigheid - op dat de hoop voor de toekomst gericht is op verder her stel van de kademuren, die overi gens, blijkens deskundige opmer kingen, niet overal even slecht zijn. Een belangrijk punt voor Zierik zee is, dat het Luitje-karwei gereed komt voor het drukke toeristen(zeil)- seizoen en de kade kan gebruikt voor de beroeps- en pleziervaart. Komen er voor andere slechte kaaigedeelten in de toekomst gelden vrij, dan zal de gemeente die gaarne voor dit doel spenderen. Plet karwei vergt 150 werkbare dagen. „Mis schien is deze fraaie dag een goed voorteken", aldus de burgemeester die envelopjes met inhoud bij zich had voor de heiers. „Pannegeld" is dat niet; laten we het dreungeld" noemen. Ir. Bultje wees er nog op dat moei lijk is te zeggen wat in de grond ver borgen is. Men is al gestuit op waar schijnlijk een oude kademuur. Hoe „Crossen" op de fiets BURGH, 16-12. Een voor dc West hoek nieuwe, doch wel spectaculaire sport, kan op zaterdag 23 december a.s. bewonderd worden. Het wordt „cycle-cross" genoemd doch in het Nederlands zou men het „crossen" op de fiets kunnen noemen. Regelmatige t.v.-kükers naar de sport in België kunnen elke zondag wel een derge lijk treffen op de race-fiets zien. Het circuit bestaat niet uit een normale rij- of verkeersweg doch wordt uitgestippeld op een zeer on effen terrein met af en toe een stuk je „bereidbaars" om de renners wat op adem te laten komen. Meestal worden er hier en daar stukken ter rein uitgezocht waar de renner niet meer fietsen kan en zijn rijwiel op de schouder moet nemen om dan lo pend de berijdbare wereld weer te bereiken. Dc organisatie is in handen van het ijverige wielercomitc Westcr- schouwcn tesamen met de Wielerclub Theo Middelkamp en het Wieier- comité Zecuws-Vlaanderen. Het circuit fs uitgezet rond ..Bocij- es Bosch" waarbij de stort in „Bocij- cs Bosch" zal plaats vinden. De ren ners rijden dan rechtsop de Zand straat in om door het ijzeren hek al daar het duingebied van dc N.V. Landgoed „Slot Haamstede" te berei ken dat zo bereidwillig was om haar toestemming te geven. Door de dui nen wordt de route langs het prik keldraad gelegd zodat het publiek vanaf het schelpenpad de wedstrijd kan volgen. Er wórdt dan richting Duinweegje gereden, doth kort bij de villa „Oase" van de heer J. P. C. Boot wordt het/duingebied verlaten, het Schelpenpad overgestoken, door een sloot gewaad om dan weer in „Bocijes Bosch" te verschijnen. Al daar wordt een deel van het motor cross-circuit gevolgd om weer bij de startplaats aan te belanden. Deze af stand zal door de 5 deelnemende amateurs 20 maal afgelegd moeten worden, door de nieuwelingen 12 maal en dc adspiranten 8 maal. Dc wedstrijd wordt beschouwd als een competitiewedstrijd waarvan er al meerdere hebben plaats gehad, o.a. te Huijbergen, tc Oosterhout (zater dag 1 december) Koudekerke, Aar denburg en nog enkele andere plaat sen in het vooruitzicht. Er nemen verder 15 nieuwelingen deel en on geveer evenveel adspiranten. Dc toe gang is gratis, alleen mag het pu bliek niet het duingebied betreden. De prijzen voor de renners bestaan uit producten in Kcrsttrant. ZIERIKZEE Belangrijke order voor Smit-Bolnes Motorenfabriek Zo juist heeft de China National Machinery Import and Export Cor poration in Peking aan IHC Holland de opdracht verstrekt voor de bouw van twee sleepzuigers. Voor de voortstuwing worden in elke sleepzuiger twee direct-omkeer bare „Smit-Bolnes"-motoren geïn stalleerd van het nieuwe type HDK 306. Het zyn zescilinder motoren, die 2700 pk ontwikkelen bij 375 oraw/ min. Gelijk met de opdracht werden re- serve-onderdelen besteld voor een werkperiode van drie jaar. De twee sleepzuigers worden in de nieuwe hal van IHC Smit in Kinder dijk gebouwd en moeten beide in de tweede helft van 1974 worden afge leverd. Momenteel heeft Smit-Bolnes vijf tien motoren van het type HDK on der constructie. „Kom over de Brug" De voorlopige uitslag van de aktie „Kom over de brug" te Zierikzee is f 37.972,58. Het bedrag zal nog wat groeien door na-giften. Kerstzangavond Kamerkoor Woensdagavond 20 december ver zorgt het Zierikzees Kamerkoor een kerstzangavond in de Gasthuiskerk. Het programma vermeldt - naast vele bekende en onbekende kerstlie deren - twee kantates met orgelbe geleiding, twee orgelsoli en enkele liederen voor samenzang. Het geheel is gegroepeerd rond een lezing uit de bijbel; dus geen concert maar een muzikale voorbereiding op Kerstmis. De kerk is vrij toegankelijk. Politie zoekt getuigen De Rijkspolitie te Zierikzee roept dringend getuigen op van het onge val, dat vorige week op de Oude Haven zuid-zy de plaats vond, waar bij mevr. D. en haar zoon P. D. ern stig werden gewond. De auto, die het ongeluk veroorzaakte werd bestuurd door M. J. W. te Goes. Bromfietser geslipt Zondagnacht omstreeks half twaalf kwam de bromfietser L. de F. te Nieuwerkerk, komend van de Touw- baan, bij de afslag naar het Janne- wekken te slippen, als gevolg waar van hij ten val kwam en waarschijn lijk een hersenschudding opliep. Dok ter W. Bontkes verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis noodzakelijk. HAAMSTEDE „Kom over de Brug,r-aktie In Burg en Haamstede gaf vrijdag avond de aktie „Kom over de Brug" handen vol werk aan de vele vrij willigers die zich voor dit menslie vende werk opgaven. Na de ophaling der envelopjes met inhoud kon nog op dezelfde avond het volgende re sultaat bekend gemaakt worden: Burgh f 4782,50 (hoewel daar nog wel wat bijkomt) en Haamstede f 17.323,15Hier was echter een toezegging bij van f 6500,- en een gift van f 1500,-. Voorwaar een prachtig resultaat. Kersfmaaltljd voor alleenstaanden Ook dit jaar hebben dc jongeren van dc gereformeerde en hervormde kerk te Haamstede de alleenstaan den een kerstmaaltijd aangeboden. Vrijdagavond hadden de jongeren samen dc zaal van de Ned. herv. kerk versierd en in de huishoudschool o.l. v. mej. E. v. d. Stadt de soep, slaatjes en vruchtensalade klaar gemaakt. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur werden de aanwezigen mei. koffie of thee ontvangen, waarna Ko dc Haas ieder van harte welkom heette. Hij sprak zijn vreugde er over uit dat zovelen waren gekomen, in totaal 70 Receptie na devote morgendienst ZIERIKZEE, 17-12. De R.K.-parochie en - om het algemener te zeggen - Zierikzee, heeft zondagmorgen de met emeritaat gaande pastoor H. van Deur sen „niet zo maar laten gaan", maar op waardige en warme wyze afscheid van hem genomen, met een devote eucharistieviering, gevolgd door een ui terst ge-animeerde en druk bezochte receptie in de oude kleuterschool aan de Mosselstraat. Feitelijk groeiden de elementen van deze afscheids-zondag uit tot een manifestatie, waaruit vooral bleek dc grote achting en waar dering, die men allerwege de scheidende pastoor toedraagt. In zijn Zierik- zeese periode - tien jaar- heeft hij zich voor zeer velen onvergetelijk ge maakt. De bijbellezing tijdens de dienst in de overvolle St. Willebrorduskerk werd verricht door drs. J. Commissa ris, voorheen kapelaan te Zierikzee, uit Galaten 1 en door pastoor Van Deursen zelf uit Joh. 17. Uit de predikatie van de Deken van Zeeland dr. A. Blommerde bleek deze talrijke persoonlijke herinne ringen aan de scheidende pastoor te hebben, zelfs uit de tijd van hel seminarie. Vol vuur, opwinding en één en al aktiviteit, waren toen al de kenmerken van de latere pastoor, die altijd voor honderd procent ach ter zijn werk heeft gestaan, wat en hoe dit ook mocht zijn. In dit opzicht heeft hij zich ge spiegeld aan zijn Opdrachtgever Chzistus en achtte hij zich geroepen Gods boodschap te brengen aan dc mensen. „In dit opzicht heeft hij zich helemaal gegeven", aldus de Deken, die zich voor deze taakvervulling ui terst dankbaar toonde, de scheidende pastoor prijzend voor zijn inzet. Geschenk van parochie Na de plechtige eucharistieviering werd het woord gevoerd door de voorzitter van het kerkbestuur, de heer L. S. P. van Velthoven, die ge waagde van een rijk priesterleven, dat pastoor Van beursen als echt herder en leraar heeft geleid, hem vooral dankend voor de verzorging van de liturgie, zijn prediking en de talrijke persoonlijke contacten. „U greep altijd terug naar Uw opdracht: doe het tot Mijn gedachtenis", aldus de heer Van Velthoven, die de open heid, spontanicteit en vriendelijkheid van de scheidende pastoor roemde. Gc-assisteerd door twee knaapjes bood hij als geschenk van de paro chie een fraaie tadio- en stereo-in stallatie aan. In een slotwoord gewaagde pastoor Van Deursen zynerzyds van ztfn dankbaarheid jegens de mensen. Hij wist zy'n taak te zullen overdoen, als hjj weer geroepen werd. Inzonderheid dankte hij de kape laans en zag het als taak voor de geestelijken mee te trekken nu en straks, ook in moeilijke perioden, die de kerk soms kan doormaken. Geza menlijk zong de gemeente daarop het „Te Deum Laudamus". De tus sentijdse gezangen werden gebracht door het vaste kerkkoor, met een Ave Maria, gezongen door mevrouw G. Kouijzer-Kwaak. Vele dankwoorden De opvolger van de pastoor, kape laan F. Loonen, wilde - tijdens de receptie - vooral zeggen „dank u wel" tot de pastoor, die de kunst verstond van de pastorie een echt thuis te maken, waar een sfeer heerst, waarin goed te leven was. Hij deed de belofte tc zullen trachten in de voetsporen van pastoor Van Deur sen verder te gaan. Drs. J. Commissaris zag het werk van pastoor Van Deursen als dat van een „sleepboot". „De zware karwei en waren altijd voor U'\ daarmee doelend op de afkomst van de pas toor uit een familie van de sleep- vaart te Dordrecht. De direktrice van de Cornelia- Stichting, zuster Asunta sprak een dankwoord namens de inwoners van het Corneliahuis, waarin pastoor Van Deursen straks onderdak zal vinden. Zij had vooral waardering voor dc wijze waarop de pastoor altyd ook anders- of niet-gclovigen in het te huis in hun geestelijke nood wist op te vangen. De scheidende pastoor ontving een cassette-recorder van zijn parochie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Toespraak burgemeester Woordvoerder van de burgerlijke gemeente was burgemeester Th. H. de Meester, die sprak van „het pro totype van de echte pastoor", die een enorme warmte om zich ver spreidde en iets vaderlijks over zich heeft. De burgemeester noemde de oecu menische instelling van pastoor Van Deursen, die hij schetste als een buitengewoon gewaardeerde per soonlijkheid, iets waarvoor de bur gerlijke gemeente dankbaar is. Hij wenste kapelaan Loonen alle goeds toe voor de toekomst. De voorzitter van de Oudervereniging de heer J. Tuinman - mede sprekend namens het schoolbestuur - bood een casset te aan voor de recorder en een bloemetje voor de - eveneens schei dende - huishoudster van de pastoor mej. C. Verkooy, in de wandeling „Tante Toos". Anilere sprekers Als bejaarde bui rvrouw van de pastoor sprak mevr. Jongmans. ge volgd door do heer J. F. Vermunt. Volgende spreker was de heer J. W. F. Loubert, chirurg, die wist boe geestelijken in moeilijke uren ren stap verder kunnen gaan dan de medici. Woordvoerder namens het Rode Kruis-ziekenhuis was verder drs. A. J. v. d. Hoorn, die de pastoor schetste als een trouwe zielszorgcr. die in de praktijk inhoud gaf aan het evan gelie. Namens het kerkbestuur kreeg mej. Verkooy opnieuw bloemen en alle dank van het kerkbestuur, ver woord door de heep Van Velthoven. Het dankwoord van dc pastoor was doortrokken van mildheid en het vermogen tot relativeren; vol humor ook. Hij besloot: „hier en daar - ook in hel Corneliahuis - wil ik nog graag dc helpende hand toe steken. want men is wel pastoor af, maar nooit priester af'. Na afloop drukten de aanwezigen de scheiden de pastoor de hand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3