Nieuwjaarswensen AGENDA NIEUW DIENSTGEBOUW AAN ZIERIKZEESE ZANDWEG VAN N.V. WATERMAATSCHAPPIJ „ZEELAND" GEOPEND I Enorm succes aktie „Kom over de brug" Eenvoudig maar doelmatig kantoor met garages en werkplaats bij aanjaagstation ZIERIKZEE, 16-12. Met de onthulling van het be kende „water"-blauwe golf-embleem (aangebracht aan de zijgevel), door burgemeester Th. H. de Meester vond vrijdagmorgen de officiële iiidienststelling plaats van het nieuwe dienstgebouw, met garage en werkplaats, van de N.V. Watermaatschappij aan de Zandweg. Deze korte plechtigheid werd voorafgegaan door een ontvangst in het aanjaagstation. „Een korte ont vangst, want anders hebben we de kans dat Bruinisse zonder water komt te zitten", zo zei de direkteur van de Maatschappij, de heer ir. P. Stoter. Dit naar aan leiding van het feit dat de machines - zij het uiteraard slechts voor een paar minuten - werden stopgezet, 0111 een voor alle gasten bij deze openingsplechtigheid ver staanbaar woord van welkom te kunnen spreken. Na de dus korte ontvangst in het aanjaagstation, werd op het achtergele gen terrein door Zierikzees' burgemeester het (provinciale)) bedrijfsembleem onthuld en volgde bezichtiging van het nieuwe dienstgebouw, dat door de burgemeester - in een later in de foyer van „Mondragon" gehouden toe spraak - werd omschreven als eenvoudig maar doelmatig en uitstekend geoutilleerd. Na de bijeenkomst op het terrein aan dë Zandweg kwam het gezel schap namelijk in „Mondragon" bij een, waar is. Stoter een wat uitge breider woord van welkom sprak, met name tot burgemeester De Meester, het dagelijks bestuur van de Watermij., leden van het bestuur van de Stichting Goeree-Overflak- kee, de college's van burgemeesters en wethouders van Schouwen-Dui- veland, vertegenwoordigers van de aandeelhouders, de voorzitter van de Raad van Commissarissen van de maatschappij, de heer A. J. Kaland, het personeel van de maatschappij op Schouwen-Duiveland, de aanne mer en onder aannemers van het werk. Burgemeester De Meester wenste vervolgens de maatschappij geluk met de totstandkoming van het nieu we dienstgebouw te Zierikzee; een modern zakelijk gebouwtje met kan toor, magazijn en garages zoals ge zegd: eenvoudig maar doelmatig. De burgemeester herinnerde zich overigens dat nog niet zo heel veel jaren geleden de Commissaris der Koningin zich al bij gelegenheid van de opening van het grote nieuwe wa- terleidingkantoor aan het Jannewek- ken afvroeg, „wanneer dat gebouw weer gesloten zou worden". De bur gemeester hoopte dat dezelfde gang van zaken niet weer zal worden her haald. Immers: het gebouw aan het Jannewekken werd al vrij spoedig na de ingebruikneming weer geslo ten. Dat neemt niet weg dat met de bouw en restauratie van het fraaie pand een „goede daad" bewezen werd aan de stad, want het vrijko men van het .oude" waterleiding kantoor heeft, zoals bekend, gdcid tot de vestiging van het CEBÉCO- hoofdkantoor Zuid West Nederland. Deze vestiging kwam ook de werk gelegenheid ten goede. Bovendien: de vestiging aan het Jannewekken be tekent een uitkomst voor de Zierik- zeese brandweer, omdat naar alle waarschijnlijkheid binnenkort de brandweerwagens en het andere mo- teriaal van het korps daar kunnen worden ondergebracht en ook be schikt zal kunnen worden over een instructielokaal. Wat dus de nieuw (st)c vestiging van een waterleiding dienstgebouw aan de Zandweg be treft - maar de burgemeester bedoel de dit uiteraard uitdrukkelijk als een grap: „er zal ten allen tijde een nut tige bestemming voor kunnen wor den gevonden'. „StadspomjM'ii" De heer De Meester bracht de di rectie van de maatschappij hulde voor de degelijke en begrijpelijke wijze van voorlichting door middel van een huis-aan-huis verspreide folder ook al was die folder dan be doeld als een aankondiging van ver hoging van de tarieven. Wat die ta rieven betreft: „we zijn zo'n beetje immuun geworden voor tariefsver hogingen op allerlei gebied en zullen ook hier wel vrede mee kunnen heb ben". De burgemeester vond het „water" eigenlek een wat vreemde zaak: de zegeningen ervan worden in feite veel te weinig onderkend. Ook in Zierikzee was en is de drinkwater voorziening een uitermate belangrij ke zaak, niet in het minst in vroeger jaren. Daarvan getuigen in de stad nog altijd de waterpompen „ten al gemene nutte", zoals er bijvoorbeeld twee staan opgesteld voor het stad huis, één bij de Waag, de zg. „grote wclle, en op de Fonteine. De pomp van de Fonteine is al be kend sedert 1607. De pompen vormen nog heden ten dage een decoratief element in de stad. De'stadspompen bewezen vooral goede diensten in vroeger eeuwen tijdens perioden van grote droogte. Zo waren er ook stads- pompen in de St. Domusstraat en aan de zuidzijde van de St. Lievens Mon- sterkerk. Bij de kerk was zelfs een zeer gro te „regenput": via het grote kerk dak werd het regenwater opgevan gen in een vergaarbak welke - uitge drukt in-de maten van die tijd - niet minder dan 2219 tonnen en nog een aantal „stoken" water kon bevatten. Dat wil zoveel zeggen als ruim 368 duizend kannen, en „kannen" zullen wel „liters" geweest zijn. Vooral de grote vergaarbak bij de kerk was be langrijk voor de toen nog drukke scheepvaart. De wijze „waarop" was primitief, maar niettemin slaagde het stadsbestuur er in toen relatief goed tc voorzien in de behoeften van de bevolking aan water. Burgemeester De Meester vond het overigens een hele opluchting voor het stadsbestuur dat de zorg voor een goede drinkwatervoorziening in later jaren kon worden toevertrouwd aan de Watermaatschappij. De president-commissaris de heer Kaland dankte burgemeester Dc Meester voor zijn openingswoord. Hij zou de eventueel zich aandienende vraag „waarom een officiële gebeur tenis bij een gelegenheid als deze" bij voorbaat willen beantwoorden met er op te wijzen dat het nuttig is eens een accent te zeten op het werk van de Watermij., uiteraard in 't bijzon der voor wat betreft Schouwcn-Dui- velnnd. .Presentatie kan zeker geen kwaad", zo sprak dc heer Kaland. in dit verband wijzend op dc steeds groter wordende afstand tussen „zij die het doen" en degenen „die er van genieten". ,Pomp voor Evenals vorige jaren bestaat er ook dit jaar gelegenheid tot het plaatsen van uw nieuwjaarswens in ons nummer van 29 december a.s. tegen gereduceerde prijs. Uw opgave dient uiterlijk 22 december in ons bezit te zijn. De administratie Burgemeester De Meester onthult het vignet van het nieuwe W.M.Z.-kan- toor aan de Zierikzeese Zandweg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ook de watervoorziening op Schou wen-Duiveland is gedelegeerd aan een groter orgaan, voor Zeeland centraal gevestigd te Goes. Dat be tekent dat er wel eens wat men kan noemen, „vervreemding" kan ont staan. Een stukje „gebrek aan ver trouwen" ook. „Daarom zijn we bl(j met de reactie van burgemeester De Meester op onze folder", aldus de heer Kaland. Bü een gelegenheid als deze komt het „grote orgaan" weer eens wat dichter bij de streek: er is dan ook voldoende aanleiding voor bijzondere aandacht aan de inge bruikneming van ons nieuwe dienst gebouw", zo concludeerde de pres.- commissaris. De watervoorziening schept vrij grote problemen, ook in Zeeland en op Schouwen-Duiveland. „Het was een wijs besluit vari het toenmalige bestuur van de N.V. Waterleiding maatschappij „Sch.-Duiveland" aan te sluiten bij een financieel en tech nisch veel sterker orgaan. De huidige problematiek had de vroegere maat schappij immers nimmer zelf kunnen oplossen", zo constateerde de heer Kaland. Vast staat immers: „het wa ter raakt op". Er zijn kortweg drie mogelijkheden om hierin te voorzien: aanvoer uit de Biesbosch (te duur), ontzilting (eveneens te duur) en ten slotte de meest aangewezen oplos sing: water halen uit het Haring vliet. „Het ziet er naar uit dat dit alter natief inderdaad de toekomst gaat worden", aldus de heer Kaland, in dit verband wijzend op het feit dat eigen mensen, technische vakkennis en laboratorium in staat zullen zijn de problemen, die met de komst van het Haringvlietwater zich zullen aandienen, tot een oplossing te bren gen. „Ongetwijfeld zullen we er dan ook in slagen Schouwen-Duiveland op deze manier in de toekomst van voldoende water te voorzien". pij in het nieuwe dienstgebouw pret tig en in goede verhoudingen zal mogen werken en samenwerken. Het nieuwe kantoor werd naar ei gen ontwerp van de W.M.Z. gebouwd door de aannemer de firma J. Rogge band en Zoon uit Zierikzee. Duiven vliegen voor „Mensen in Nood" DEN HAAG, 16-12. „Mensen in Nood" in Den Bosch zal het komende jaar een „postduivenactie" houden om geld in te zamelen voor slacht offers van natuurrampen en mense lijk geweld overal ter wereld. Daarbij is de steun verkregen van de postduivenhouders. De opbrengst van de liefdadigheidspool, waarvan de 52.000 leden van de „Nederland se Postduiven Organisatie" jaarlijks bij het lossen van tien miljoen dui ven vele duizenden guldens inzetten, zal in 1973 geheel bestemd zijn voor „Mensen in Nood". Bedrijfssluiting in Appingedam APPÏNGEDAM, 16-12. N.V. Veen- dorp's Steenfabrieken in Appinge dam gaat sluiten. Twintig perso neelsleden zullen hierdoor zonder werk komen. De directie heeft con tact opgenomen met de industrie bonden voor een afvloeiingsregeling. De sluiting is veroorzaakt door de grote kostenstijgingen. Twee jaar geleden werd een steenfabriek van dezelfde firma in Garrelsweer ook gesloten. De fabriek in Appingedam sluit over twee a drie weken defini tief. Burgemeester en schepenen doen het gratis BRUSSEL, 16-12. Burgemeester en schepenen van het ten zuiden van Turnhout gelegen Belgische plaatsje Herentals doen hun werk het ko mende jaar voor niets. Ook de ge meenteraadsleden zullen voor hun vergaderingen geen presentiegeld krijgen. Het gemeentebestuur heeft daar zelf toe besloten. Toen donderdagavond in de raad de gemeentebegroting voor 1973 be handeld werd stelde één der raads leden voor de wedden van burge meester en schepenen plus de pre sentiegelden voor de vergaderingen van de raadsleden voor volgend jaar van de begroting af te voeren. Het voorstel werd ter stemming gebracht en behaalde een ruime meerderheid. DRIE PROCENT VOORSCHOT VOOR AMBTENAREN EEN HAAG, 16-12. De vijf een- trales van overheidspersoneel heb ben zich akkoord verklaard met het voorstel van minister Geertscma (binnenlandse zaken) om de ambte narensalarissen bij \v(jzc van tweede vccrschot per 1 januari met 3 pro cent te verhogen. Deze salarismaatregel is genomen in verband met de prijsstijgingen en staat los van het centraal akkoord. Eegin 1973 zal het overleg plaatsvin den over de mogelijkheden die het centraal akkoord biedt ten aanzien van de ambtenarensalarissen, aldus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken. V erkadeplaat jes in Apeldoorn APELDOORN, 16-12. In de ge- meentelijke Van Reekumgalerij te Apeldoorn is de tentoonstelling ge opend van originele aquarellen, pen tekeningen en vignetten destijds door diverse bekende kunstenaars ver vaardigd voor de minstens even be kend geworden Verkade-albums waar onze ouders en grootouders tussen 1906 en 1939 over de natuur werden voorgelicht door prominente deskundigen als dr. Jac. T. Thijsse. Er is voor deze gelegenheid eén keu ze gemaakt uit de illustraties van 27 albums en deze selectie is afgestaan door de Koninklijke Verkade Fa brieken N.V. te Zaandam. Belangstelling voor voetbal wordt minder DEN HAAG, 16-12. In de meeste Europese landen is de publieke be langstelling voor voetbalwedstrijden sterk teruggelopen een tendens die ook in Nederland goed merkbaar is. Alleen in het zuiden met name in Italië, Spanje en Portugal hebben de clubs geen reden tot klagen over de toeschouwersaantallen. Talrijke voetbalclubs verkeren in grote financiële moeilijkheden. Niet alleen door de kleinere recettes, maar ook door de sterk gestegen loonkosten en transferbedragen. Hierdoor staan in verscheidene lan den de kleinere clubs voor een on- onafwendbaar bankroet, waardoor de poorten van de stadions dicht moeten blijven. ISTANBUL. Na een proces van 14 maanden zijn in Istanbul zestien mensen, beschuldigd van communis tische activiteit, veroordeeld tot ge vangenisstraffen, variërend van drie maanden tot acht jaar. progressieven De pres.-commissaris herinnerde aan het fluorideringsbesluit van de gemeenten. Een besluit waaraan ove rigens nog geen uitvoering werd ge geven. Op het punt van de fluoride ring bestaat thans veel onduidelijk heid. „Maar mogelijk, wanneer de fluor nog eens zal worden ingevoerd, dan heeft Zierikzee nog stadspompen voor de meest „progressieven" die niets van gefluorideerd drinkwater willen weten", zo meende de heer Kaland te mogen vaststellen. Van dit grapje stapte de pres.- commissaris terug in in de werke lijkheid: hij herinnerde eraan - juist in deze decembermaand - dat vele ontwikkelingen beangstigend snel gaan. Vroeger ging het bepaald alle maal wat trager, zo ook bij de tot standkoming van de drinkwater voorziening op Schouwen-Duiveland. Thans zeventig jaar geleden on derzocht een commissie van volks gezondheid de mogelijkheid van drinkwatervoorziening in dit gebied (1903), in 1909 ging een commissie van voorbereiding aan het werk, dc acte van oprichting van de voorma lige waterleidingmaatschappij werd gepasseerd in 1922, maar de inge bruikstelling van dc waterleiding vond eerst plaats in 1930. Wat betreft de gejaagdheid van dc moderne tijd wilde heer Kaland zijn toespraak afsluiten met enige op merkingen in „december-stijl": „Een gejaagde iycl is niet bevor derlijk voor het welzün", zo zei dc pres.-commissaris. „Ik heb, zeker in deze maand, dan ook bepaald een verlangen naar dc tjjd waarin men nog leefde in een zekere rust en rela tivering. Dc tjjd dat dc mens meer zichzelf kon zijn". Na deze bespiegelende uitspraak dankte dc heer Kaland alle aanwezi gen voor hun komst en belangstel ling. Daaraan verbond hij dc wens dat het personeel van dc maatsehap- DEN HAAG, 16-12. De actie „Kom over de brug" ia volledig geslaagd. Om één uur zaterdagochtend werd in de centrale post in Den Haag een stand bereikt van f 52.351.625. „Er komt nog zeker 20 procent bij, het wordt wel 62 miljoen, want 300 plaatsen zijn nog niet binnen", zo zei één der organisatoren van de actie, de heer Essing. Kardinaal Alfrink zei nauwelijks woorden te kunnen vinden voor het overweldigende succes van „Kom over de brug 2'' waardoor nog meer dan de beoogde 744 projekten kun nen worden gesteund. „Uit naam van al die mensen in de derde wereld die we hiermee kunnen helpen, dank ik alle Nederlanders, in en buiten de kerken, die dit hebben mogelijk ge maakt. De aktie heeft het hart van het Nederlandse volk verovert. Het is ook voor de Nederlandse kerkelij ke verhoudingen van groot belang dat zij dit samen - als kerken - heb ben gedaan. Toch mogen we ons niet Advertentie Mededeling aan abonnees en adverteerders S In de week van 2430 december 1972 zal dc Zierikzeesche Nieuwsbode 5 als volgt verschijnen: woensdag 27 december donderdag 28 december zaterdag 30 december S Advertenties voor de courant van woensdag 27 december dienen uilcr-, 5 lijk a.s. vrijdag 22 december, vóór 11.30 uur, in ons bezit tc zijn. 5 S Voor dc courant van donderdag 28 december dienen de advertenties 5 uiterlijk woensdag 27 december, vóór 11.30 uur, in ons bezit te zijn. S Voor dc courant van zaterdag 30 december dienen dc advertenties 8 uiterlijk donderdag 28 december, vóór 11.30 uur, in ons bezit tc zijn. DE UITGEEFSTER. 5 Maandag 18 december Zierikzee Herv. ver.gebouw, 20.00 uur, kerst avond afd. Plattelandsvrouwenbond. „Mondragon", 20.00 uur, afdeling „Philatelica". Kerkwerve Café „Heerekeet", 19.30 uur, verga dering V.O.O. Dreischor Plaatsenhuis, 18.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Dorpshuis, filmvoorstellingen Rode Kruis (16.00 en 20.00 uur). Conferentiekamer, 19.30 uur. Kerst avond afdeling Plattelandsvrouwen Bond. Opbrengst wordt wel f 62 miljoen op de borst kloppen: we hebben van onze overvloed gegeven", aldus kar dinaal Alfrink. Dr. Albert van den Heuvel, pas benoemd tot sekretaris-gcncraal van de Hervormde Kerk en afkomstig van de Wereldraad van Kerken zei dat neg ncoit ergens in de wereld vertoond is, dat op één avond ruim 250.000 mensen voor het werk van de kerk de straat zgn opgegaan. „Dan moet het ook mogelijk zijn in Nederland door te werken aan een andere strategie voor de ontwik kelingshulp Dit resultaat moet ook de politici in Nederland wat zeggen" aldus dr. Van der Heuvel. „Want met deze aktie lossen wc het probleem van de ontwikkelingslanden natuur lijk niet op. Het resultaat is echter geweldig, ik zie er een enorme be moediging in om door te gaan op het gebied van de ontwikkelingssamen werking zo zei dr. Van der Heuvel. Dinsdag 19 december Rusthuis „Borrendamme", 19.30 uur, kerstwijding C.P.B. Haamstede Geref. Kerk (recreatiezaal), 19.30 uur, afdeling Haamstede N.C.V.B. (Kerst avond). Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.00 uur, Kerst feest bejaardensociëteit. Dorpshuis, 14.30 uur, kerstviering jaardensociëteit en Vrouwenvereni ging. Dreischor „De Drie Schorren", 19.45 uur, ver gadering Z.L.M., spreker alg. secre taris ir. D. Luteijn. „De Drie Schapen", 20.00 uur, kerst- vierig Plattelandsvrouwen Bond. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, kerstbijeen komst afd. Brouwershaven Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Nieuwerkerk Ger. kerk, 19.30 uur, kerstviering Vrouwenvereniging. Ons Dorpshuis, kerstviering voor de bejaai'den. Sirjansland Dorpshuis, filmvoorstellingen Rode Kruis (16.00 en 20.00 uur). Bruinisse Kerstfeest Herv. Vrouwenvereniging. Woensdag 20 december Zierikzee Rusthuis „Borrendamme", 19.30 uur, kerstwijding C.P.B. Gasthuiskerk, 20.00 uur, kerstzang avond Zierikzees' Kamerkoor. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenbijeenkomst N.C.V.B.; 's- avonds 20.00 uur: kerstviering N.C. V.B. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, Kerstfeest bejaardensociëteit. Donderdag 21 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Kerstavond van de Herv. Vrouwen groep „Wees een Zegen". Haamstede Rusthuis „Duinoord", 19.30 uur, kerstfeest bejaarden. Renesse „De Ark, 20.00 uur, kerstzang. Vrijdag 22 december Zierikzee Gasthuiskerk. Kerstviering leerlin gen huishoudschool. 9.30 uur. Nieuwerkerk Ger. kerk, kerstviering Jeugdclub. Dinsdag 26 december Nieuwerkerk Hei-v. kerk, kerstfeest zondagsschool. Zaterdag 6 januari Zierikzee Sporthal „Onderdak", optreden groep „Supersister" voor jeugdsociëteit „Brogum". Invesleriiig (f 241 miljoen) door N.S. UTRECHT, 16-12. De Nederlandse spoorwegen willen dc komende drie jaar een bedrag van f 241 miljoen in het bedrijf investeren, zo blijkt uit een - op capaciteitsvergroting gericht - investeringsplan van de N.S. dat overigens nog door 'het ministerie van verkeer en waterstaat moet wor den goedgekeurd. Het Plan sluit aan op het meerjarenplan voor 1975- 1980 van N.S. De spoorwegen mikken erop in 1980 minstens 10 miljard rei gerskilometers tc kunnen leveren, twee miljard (25 procent) meer dan thans. Kerkstrijd in Limburg SITTARD. 16-12. Enkele tiental len „conservatieve katholieken" heb ben zaterdagochtend een ..stille" te- gendemonstratic gehouden voor de kerk in dc Sittardse stadswijk Stad broek, waar door „progressieve ka tholieken" een demonstratieve kerk dienst gehouden werd voor continue ring van het beleid van monseigneur Moors. De togendemonstranten voerden grole vellen papier met zich mee. mot teksten als „Priesters houdt u aan de zuivere leer van dc rooms- kathoiiekc kerk", „Priesters, gehoor zaam uw bisschop „Wacht u voor valse profeten" en „Wie niet voor Mij is is tegen Mij".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2