DE ZIERIKZEESCHE COURANT (Nog) geen Vietnam-vrede NIXON OVERWEEGT DRUK OP HANOI UIT TE OEFENEN Doden in Belfast Meer terrorisme rond Saigon Politieke Grieken Drie doden bij autobotsing Twee verkeersdoden te Utrecht Oeganda naast buitenlandse bedrijven Israël heeft super-Mirage Veel doden bij ontploffing in V.S. Olietapijt bedreigt de kust van Calabrië Verweidier leukemie gevonden 1 Aan onze f abonnees Grotere temperatuurverschillen op de maan dan voorzien ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE 11 Maandag 18 december 1972 129ste jaargang Nr. 21203 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 22S5, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Herstel Luitje begonnen met eerste paal NEW YORK, 18-12. President Nixon overweegt ze kere diplomatieke en militairen maatregelen te ne men, teneinde druk uit te oefenen op Noord-Vietnam en het er toe te bewegen een vredesakkoord te aan vaarden. Dit schrijft de New York Times, die bestnnrs- functionarissen citeert. Volgens het blad is de persconferentie van adviseur Kissinger de eerste van die maatregelen. Voorts overweegt de president: diplomatieke acties b\j de Sovvjet-Unie en China om hun invloed b(j Hanoi aan te wenden om de onderhandelingen weer op gang te brengen en het leggen van mijnen in de haven van Haipong en andere havens ten noorden van de twintigste breedte graad. De Noord-Vietnamezen zouden be gonnen zijn op sommige plaatsen de mijnen weg te halen. Ingeval van het mislukken van deze pogingen zou hij overwegen de bombardementen ten noorden van de twintigste breedte graad te hervatten. Deze waren in oktober opgeschort toen het klimaat voor de onderhandelingen gunstig was. De speciale adviseur van de Noordvietnamese regering, Le Due Tho, en Truong Chinh, voorzitter van het permanente comité van de Noordvietnamese Nationale Vergade ring, hebben Peking maandagoch tend verlaten met bestemming Ha noi en Moskou respectievelijk. BELFAST, 16-12. In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zes mannen en een jongen door schoten gewond. Drie van hen, katholieken, werden vanuit twee rijdende auto's neerge schoten. De gewonde jongen is de 16- jarige Wilson Agnew, wiens broer Fraser actief is in de militante pro testantse Vanguard-beweging. Vrij dag waren in Noord-Ierland bij schietpartijen en bomaanslagen al vier mensen om het leven gekomen. SAIGON. 16-12. Het Zuidvietna- mese opperbevel heeft vrijdag mel ding gemaakt van toenemende terroristische aktiviteit en sabotage- aanslagen rondom Saigon. De Vietcong bevestigde dit met de verklaring dat de guerrilla-oorlog- voering in de onmiddellijke nabijheid van de Zuidvietnamese hoofdstad „nieuw leven is ingeblazen Doelv/it van de hernieuwde ter reur en sabotage zijn militaire instal laties en olieterreinen ten noorden van Saigon. Donderdag werd Zuid- Vietnams grootste munitie-opslag plaats ten oosten van Saigon getrof fen. De Vietcong werkte met Rus sische 122mm-raketten. Besprekingen China zal in de Sowjethoofdstad Noord-Vietnam vertegenwoordigen op de herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Sowjet-Unie. In Peking hebben hij en Le Due Tho besprekingen met de Chinese leiders gevoerd. Laatstgenoemde kwam uit Parijs, waar hij met pre sident Nixons adviseur dr. Henry Kissinger geheim overleg over be ëindiging van de oorlog in Vietnam heeft gepleegd. Mijnen? HONGKONG. - Noord-Vietnam heeft de Verenigde Staten maandag beschuldigd van het opnieuw mij nen leggen in zijn territoriale wate ren en het doen van zware lucht aanvallen op zijn provincies en op de belangrijkste havenstad, Hai phong. In een verklaring van het ministe rie van buitenlandse zaken in Hanoi die werd verspreid door het Natio nale Persbureau stond dat de Ame rikaanse acties zondag plaats hadden. Als gevolg ervan zijn volgens de ver klaring .talrijke burgers" gedood of gewond, zijn woningen vernield en is schade aan andere niet-militaire doelen aangebracht. WENEN, 16-12. De Oostenrijkse socialistische partij heeft een bood schap ontvangen van vijftien Griek se politieke gevangenen die worden vastgehouden in het fort Jedikoel bij Saloniki. De gevangenen delen mee dat zij leven onder onmenselijke omstan digheden. Sinds 11 juli worden nog slechts onregelmatig maaltijden ver strekt en al twee maanden „lijden wij voortdurend honger", zo zeggen zij. De gevangenisdirectie weigert voorts zieken medische hulp. Er zijn ook gewone gevangenen in hun cel len geplaatst. HILVARENBEEK, 18-12. Drie mensen zijn zondagmiddag om het leven gekomen bij een autobotsing bij het Safaripark te Hilvarenbeek. De slachtoffers zijn de 40-jarige mevrouw N. de Brouwer-van Haaren uit Hilvarenbeek, haar 14-jarige zoon Hubertus de Brouwer en de 49-jarige mevrouw M. van Laren-Velthuizen uit Rotterdam. Zwaar gewond werden twee ande re kinderen van mevrouw De Brou wer, het 15-jarige meisje T. Roest uit Hilvarenbeek, alsmede de heer B. Moet uit Gouda en zijn echtgenote. De echtgenoot van mevrouw Van La ren werd gewond. Mevrouw De Brouwer bestuurde een bestelauto waarin nog zeven per sonen zaten. Door onbekende oor zaak kwam de auto op de linker weghelft en botste daar met vrij ho ge snelheid tegen de personenauto, die werd bestuurd door de heer Moet. UTRECHT, 16-12. Een negentien jarige Utrechtse timmerman, P. P. J. Ter Beek, die vrijdagmiddag na een verkeersongeluk met ernstig hersen letsel in een ziekenhuis was opgeno men, is in de loop van de avond overleden. Zijn auto kwam op de Amsterdamse straatweg in Utrecht in botsing met een hem tegemoetko mende bestelauto die naar links uit moest wijken omdat een 49-jarige vrouw plotseling met haar gepar keerde auto wegreed zonder op het achteropkomende verkeer te letten. Op de Europalaan botste vrijdag middag de Spaanse fabrieksarbeider José Galindo (26) bij het inhalen van een personenauto, waarbij hij op de linker weghelft terecht kwam, tegen een vrachtauto uit de tegenoverge stelde richting. Zijn auto schoot naar rechts, belandde na een botsing met de wagen die hij had ingehaald te gen een boom en vloog in brand. Voorbijgangers bevrijdden hem en blusten de brand. De Spanjaard was evenwel zo ernstig gewond, dat hij zaterdagmorgen vroeg overleed. KAMPALA, 18-12. President Idi Amin heeft maandag bekendgemaakt dat Oeganda alle buitenlandse thee- ondernemingen en acht van de groot- TEL AVIV, 16-12. De Israëlische bladen, die geen inlichtingen mogen geven over militaire produktie, pu bliceren zonder commentaar een be richt uit het Amerikaanse blad voor de strijdkrachten, volgens hetwelk de ..Barak' operatief is. De Barak is de Israëlische superversie van de Franse jachtbommenwerpen Mirage vijf Volgens het Amerikaanse blad heeft de Israëlische luchtmacht al 24 van deze toestellen die tweeëneen half maal de snelheid van het geluid kunnen vliegen en een nuttige lading van zes ton kunnen vervoeren. De Barak is uitgerust met General Electric motoren van het type dat in de Amerikaanse Phantom wordt ge bruikt. WEIRTON, 16-12. Bij een ontplof fing in een gloednieuwe Amerikaan se cokesfabriek zijn 21 arbeiders om het leven gekomen en tien gewond. Reddingsploegen gaan na of er nog mensen onder het puin bedolven lig gen. De ontploffing deed zich voor tij dens beproeving van de ovens en is veroorzaakt door een gaslek. De fa briek, bij Weirton in West-Virginia zou volgende week geopend worden. ste buitenlandse bedrijven zal over nemen. In een radiorede van 70.i^üiuten kort na middernacht zei hij dat deze en eerder aangekondigde maatrege len een nieuwe stap zijn op de weg om de economie van het land in handen van Oegandese Afrikanen te leggen Generaal Amin verklaarde, dat be paalde categorieën van de aan bui tenlandse handelsmaatschappijen in Oeganda verleende handelsver gunningen in 1973 niet zouden wor den verlengd. Hij zei echter niet welke dit waren. President Amin. had eerder meege deeld dat hij een drastisch besluit betreffende de Britten in Oeganda zou onthullen na de bekendmaking van Londen dat Groot-Brittannië de hulpverlening aan Oeganda stopzet en een lening van tien miljoen pond sterling opschort. MESSINA, 16-12. Een olietapijt dat zich over vier kilometer uitstrekt drijft op 500 meter van Taormina op Sicilië en bedreigt de stranden van Calibrië. Het tapijt vormde zich als gevolg van een aanvaring tussen een Itali aans vrachtschip en de in Panama geregistreerde olietanker Sabina. Nadat het olietapijt door een he licopter van de Italiaanse marine was gesignaleerd, zijn naar de plek des onheils sleepboten gevaren om de olie met ontbindingsmiddelen te bestrijden. ZIERIKZEE. - Vrijdag jl. werd de eerste steen gelegd voor de nieuw te bouwen R.K.-school in de Hoge Mo lenstraat. Feitelijk waren het zes „eerste" stenen. Hier steenleggers en -legsters, met het hoofd der school, de heer P. R. M. v. d. Sneppen bij het kersverse muurtje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ook al wist ik, dat morgen de wereld verging, dan zou ik vandaag toch mijn appel boompje planten. Luther Verwachting tot dinsdagavond: MIST Overwegend droog weer met op veel plaatsen mist, maar morgen overdag ook perioden met zon; weinig wind; minimumtemperaturen van nul tot min 4 graden, maxima morgen om streeks 5 graden. Voor woensdag: MOSKOU, 16-12. Russische artsen hebben, naar zij vermoeden, het virus geïsoleerd dat de verwekker van leu- kemie of kanker van het bloed is, aldus berichtte het Russische pers agentschap Tass. Behalve de toevoeging dat het vi rus werd onttrokken aan het bloed van een menselijke leukemiepatiënt door stafleden van het instituut voor virusologie van de academie van me dische wetenschappen, onthulde Tass geen bijzonderheden. Illlllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllliinil Aantal uren zon 2 tot 6. tot 6 graden Min.-temperaturen: 1 onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Door de voortgaande kostenstij- gingen genoodzaakt, moeten wij i u tot onze spijt mededelen, dat i wij de abonnementsprijzen van de Zierikzeesche Nieuwsbode per 1 januari 1973 hierbij moeten ZON- EN MAANSTANDEN aanpassen. Genoemde prijzen worden per deze datum: Maandabonnement 5, i Kwartaalabonnement 14.50 Jaarabonnement 55, DE UITGEEFSTER ïïiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiim Waarnemingen Apollo-17 ZIERIKZEE. In het Havenpark-plantsoen werd van gemeentewege weer een kerstboom opgericht. De versierselen - hier nog op de grond - prijken des avonds nu al in volle luister. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). HOUSTON. 18-12. De wetenschap pelijke instrumenten die de Apollo- 17 aan boord had, hebben bevestigd dat de maan praktisch geen atmos feer heeft. Dit is op een persconfe rentie op het ruimtevaartcentrum in Houston meegedeeld. De zeer gevoe lige instrumenten toonden aan dat het aantal atomen waterstof of gas nog minder was dan de metingen tijdens vorige Apollo-vluchtcn deden veronderstellen. Voorts werd meegedeeld dat de temperatuurverschillen op de maan- bodem groter waren dan voorzien was. De radiometer aan boord van de dienstcabine had een grote hoe veelheid „warme punten" aangewe zen er\ daartegenover een „koud punt" van min 93 graden dat te ma ken schijnt te hebben met een as kegel van een oude vulkaan. De mis sie van de Apollo-17 heeft het moge lijk gemaakt een temperatuurkaart van een derde deel van het maanop pervlak te maken. Er zijn meer dan 100 miljoen tempcratuurmetingon verricht. Tenslotte heeft de Lascr-hoogte- meter, die tijdens de vorige Apollo- vlucht maar gedeeltelijk werkte dit keer perfekt gefunktioneerd. Daar door zullen uiterst precieze topogra fische kaarten kunnen worden ge maakt van de gebieden waarover ge vlogen is. Bevestigd werd dat de verborgen kant van de maan gemid deld vier tot zes kilometer hoger is dan de zichtbare kant. 19 dec. Zon op 8.45. onoder 16.30. Maan op 15.19, onder 7.54. Volle maan: 20 dec. (10.45). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 19 dec. 1.39 14.04 7.24 19.41 Springtij: 22 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied, dat zich al geruime tijd boven mid den-Europa handhaaft breidde in het afgelopen weekeinde geleidelijk zijn invloed uit in de richting van Scan dinavië. Als gevolg daarvan draaide de wind bij ons naar het oosten, waardoor maandagmorgen mistvcl- den afkomstig van Denemarken en de Duitse Bocht het noordoosten van het land konden binnendringen. In de aangevoelde lucht dalen dc tem peraturen 's nachts tot een enkele graad onder het vriespunt, terwijl in Zuid-Duitsland minima voorkomen van ongeveer 7 graden onder nul. Aangezien het eerder genoemde ho gedrukgebied maar weinig verandert van plaats moet °ok dinsdag op een voortzetting van het huidige weer type gerekend worden. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1