ABN Spaarbiljet 1972/79 f 100,- groeit naar f150,- ERIC DE NOORMAN Algemene Bank Nederland In zuid-Nederland moeten 6.000 boerenbedrijven verdwijnen DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzoe: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Van der Schee; 11.00 uur ds. Assen dorp; 17.00 uur Kerstfeest Vertel- en Zondagsuur. Herv. verenigingsge bouw;: 19.00 uur ds. Van der Schee, Kerkwerve: 11.00 uur ds. Van den Berg. Serooskerke: 10.00 uur ds. Jan sen Schoonhoven; 11.30 uur zondags school. Burgh: 10.00 uur da. Van Leeuwen. Haamstede: 10.00 en 7.00 uur ds. Wassenaar. Renessc: 9.30 uur ds. I. P. v. d. Waal, em. predikant. Noordwelle: 11.00 uur ds. I. P. v. d. Waal. Scharendyke: 9.30 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 11.00 uur ds. De Wit; 12.15 uur zondagsschool. Zonnemaire: 9.30 uur ds. De Wit; 11.00 uur zondagsschool. Noordgou- we: 11.00 uur ds. Geers; Dreischor: 9.30 uur ds. Westerhof; 11.00 uur zondagsschool. Ouwerkerk: 19.00 uur interkerkelijke adventsdienst. Nieu- werkerk: 10.00 uur ds. Van den Heu vel. (Doopdienst). Oosterland: 10.00 uur ds. G. J. Rijks, Santpoort; 6.00 uur de heer M. Allewijn, Middelburg Sirjansland: 9.30 uur ds. Geers, Drei schor; 6.30 uur ds. Post, Arnemuiden Bruinis.se: 10.00 en 5.00 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierik2ce: Geen dienst. OVERDENKING December! eesten Het is mogelijk, dat iemand bij de- cemberfeesten o.a. aan Sinterklaas denkt, maar dat willen wij nu buiten beschouwing laten. Ik denk aan de feesten van licht, die gevierd zijn, en worden, in de winter, die in deze tijd van het jaar op het noordelijk halfrond het getijde is. Dat licht vinden wij in het licht van de kaarsen, de lichten waarmee de kerstboom wordt opgetuigd en die hun glans geven, mooi en warm, in dien het echter kaarsen zijn, waarbij het licht van elektrische lampjes koud is. De kerstboom heeft behalve zijn plantaardige wortels wortels in de tijd en'dat zijn oude wortels. De men sen, die lang voor ons in deze streken woonden vierden midden in de win ternacht, dat het diepste punt van de duisternis bereikt was en het licht van de zon weer zou winnen. In my thisch denken gebeurt zoiets niet vanzelf; door bepaalde handelingen liet men een natuurproces in wer king treden en vermoedelijk stam men daaruit de lichten in de boom, die later gekerstend werd. Rijzend licht is er in het december- feest, dat Israël in zijn maand Kislev viert: Chanolka. Het moet herinne ren aan de inwijding van de tempel, nadat die na jaren van vreemde over heersing van heidense smetten ge zuiverd werd. Acht lichten heeft de Chanoekakandelaar, waarvan gedu rende acht dagen telkens één meer wordt aangestoken. Dit lijkt dus op Advent, de weken die voor de ge meente van Christus aan de geboorte van haar Heer voorafgaan; dan zijn er de vier kaarsen waarvan er elke zondag één meer brandt, aldus ver zinnebeeldend het nader komen van Christus. Er is in deze feesten een overeen komst in vorm. Maar er is ook een ontwikkeling, want wel kunnen men sen verlangen naar het licht en de warmte van de zon, doch voor wie thans hun kaarsen ontsteken getui gen zij van het verlangen van het mensenhart naar licht in de nacht van mensenlevens en in de nacht van de volkerenwereld; getuigen zij van geloof dat het bij zoveel donkerheid niet blijven mag, dat het licht van waarheid en gerechtigheid zal door breken en dat de vrede zal aanlich ten; getuigen zij van het geloof dat wijzelf ons naar dat licht moeten toewenden. Aan dit geloof getuigt Is raël, dat 20 ontzaglijk onder het don ker van haat en vervolging geleden heeft, wanneer het zijn feest der lichten. Chaoeka, viert; van dit geloof getuigt de gemeente van Christus, als zij belijdt haar geloof in Hem, van wie het heet "dat Hij uit Davids stam kwam tot een licht der wereld. G. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. J. W. Slin- genberg, Goes; 6.30 uur ds. Kramer, Nieuwdorp. Haamstede: 10.00 en 5.00 uur ds. Van der Kooij, (Viering H.A.) Scharemlijke: 10.00 uur ds. Put; 14.30 uur ds. Van der Kooij. Brouwersha ven: 10.30 en 5.00 uur ds. De Bres. Zonnemaire: 10.00 en 2.30 uur ds. Haaksma, Klundert. Nieuwerkerk- Oosterland: 10.00 uur ds. Rienstra; 5.00 uur ds. Th. de Kok, Meliskerke. Bruinisse: 10.00 uur ds. Th. de Kok, Meliskerk; 5.00 uur ds. Rienstra. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Urban. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur ds. J. C. L. Starreveld, Kornhom. Kerkwerve: 10.00 uur leesdienst; 6.00 uur ds. Op den Velde, vBed, H.A.). Haamstede: 10.00 uur ds. Op den Velde, (viering H.A.); 3 uur ds. J. C. L. Starreveld, Kornhom, (dankzegging H.A.). Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 3.00 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur leesdienst woensdag 20 december 7.30 uur ds. v. d. Berg, Bruinisse. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds. v,an der Meer. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst Remonstrants Ger. Gemeente Sominelsdük: 10.30 uur ds. H. Weth- mar. Rotterdam, Leger des Heils Zierikzee: Poststraat 37, 10.00 uur heiligingsdienst, 12.00 uur jeugdsa- menkomst. 19.00 uur verlossingssa menkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur; zon dag 10.00 uur. Haamstede: zondag 10.00 uur. Jehovah's Getuigen Zierikzee: Bovenzaal R.T.M.-gebouw Gracht weg, 16.00 uur openbare toe spraak; 17.00 uur Wachttoren- en Bijbelbospreking. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenpolder J. B. Duk te Hoogezand; te Putten: J. Jon- gerden te Wijk bij Heusden. Aangenomen naar Amersfoort: drs. B. J. Wiegeraad pred. b.g.w. (pred. dir. Herv. Bond Inw. zending) wonende te Amersfoort. Bedankt voor Ede: A. Romein te Wezen; voor Barneveld en voor Ede: J. C. Schuurman te Putten. Geref. Gemeente Beroepen te Almelo: L. Blok te Beekbergen; te Lisse Chr. v. d. Poel te Yerseke. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoevelaken, Voorthui zen en te Wouterswoude: G. Jansen, hulppred. te Driedorp bij Nijkerk; te Haaksbergen: W. K. van Deursen, Stolwijk. Bedankt voor Meerkerk: A. Ro mein, Wezep. Beroepbaar: G. Jansen, hulppred., Barneveldseweg 94 A, Nijkerk; J. G. Bouman, hulppred., Stienfeksterwei 7, Ee (Fr.). Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Terneuzen: M. Heems kerk, Meppel. Geref. Gemeenten Beroepen te Hoogvliet: J. Mol. Hardinxveld-Giessendam, die be dankte voor Waardenburg. Bedankt voor Oudemirdum: J. Baayens, Tricht-Geldermalsert. Gerefoimeerde Gemeenten in Ned. Zierikzee: woensdag 20 december, 's avonds 7.30 uur, ds. v. d. Berg, Bruinisse. Afbraak in tempel-vallei AGRIGENTO, 14-12. In de oude „Tempel-vallei" van het Italiaanse Agrigento is een felle strijd ontstaan tussen het gemeentebestuur en spe culanten in onroerende goederen. De vallei, een gebied van bijzon dere schoonheid met ruïnes van tem pels ter ere van Zens en Castor en Pollux, trekt sedert jaren duizenden 1 toeristen en de laatste tijd ook bou- xvers van luxueuze inlla's, aan de voet van dorische zuilen als padde stoelen uit de grond verrijzen. De burgemeester, Paolo Ciotla, onder de indruk van de huidige ont wikkeling en zich baserend op een wet, die het bouwen in archeologi sche gebieden verbiedt, heeft deze week 184 bevelen tot 't afbreken van villa's getekend. De eigenaars kregen zestig dagen om hun bezit met de grond gelijk te laten maken. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Een officiële Chi leense delegatie van hoog niveau komt volgende week in Was.hinton aan voor uitvoerige beraadslagingen met vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering over de be trekkingen tussen de twee landen, WILLEMSTAD. In Julianadorp op Curacao is in aanwezigheid van mi nister-president Ronchi Isa, gouver neur B. Leito en gezaghebber E. Kib- belaar de Antilliaanse technische ho geschool officieel geopend. WILLEMSTAD. Het telefoon- en telex verkeer van Nederland met Cu racao en omgekeerd gebeurt sinds donderdag 14 december via een sa telliet. WASHINGTON. Het Witte Huis heeft donderdag geweigerd het voor stel te steunen van de Zuidvietname- se president Ngoeyen van Thieu voor een kerstbestand. BRUSSEL. Edmond Leburton, de 57-jarige voorzitter naast Jos van Eynde) van de Belgische Socialisti sche Partij heeft koning Boudewijn van België donderdag meegedeeld dat hij de formatie-opdracht waar mee de koning hem woensdag belast te, aanvaardt. Leburton hield die opdracht woensdag in beraad. STOCKHOLM. Een artikel in het jongste nummer van „Tijdschrift van de Zweedse ziekenhuizen" beweert dat bij chirurgische ingrepen in !de Zweedse ziekenhuizen herhaaldelijk.- grove vergissingen worden gemaakt.'" STOCKHOLM. Een in Zweden ttö:- nende Albanees zou een moordaah- slag hebben beraamd op premier Olaf Palme. Volgens een door de politie bevestigd bericht van het blad „Expressen" had de aanslag woens dag moeten worden gepleegd. De premier is onder verscherpte bewa king geplaatst. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft verklaard dat de sancties die de organisatie van Ame rikaanse staten tegen Cuba heeft in gesteld, nog altijd van kracht zijn en dat zij ze zal blijven toepassen. HAVANNX. Premier Fidel Castro heeft donderdag het Cubaanse volk voor het eerst ingelicht over de on derhandelingen die Cuba voert met de Verenigde Staten over het pro bleem van de vliegtuigkapingen. De onderhandelingen, die worden ge voerd via de Zwitserse ambassade in Havanna, zijn ongeveer drie we ken geleden begonnen na twee spec taculaire kapingen waarbij doden vielen. TAIPEH. Als gevolg van een storm zyn in de Straat van Formosa een 3.568 ton metende in Liberia geregis treerd vrachtschip en vyf nationalis- tisch-Chinese vissersboten vergaan. Zeker 34 zeelieden worden vermist. Advertentie in zes jaar en vier maanden dank zij de samengestelde interest van 6,6% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren en u krijgt, als u meedoet met bet Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1972/79. TILBURG, 14-12. Er zijn in Noord- Brabant, Zeeland en het gebied van Nijmegen ongeveer 21.000 zelfstan dige boerenbedrijven. Binnen een jaar of twingti zullen 6.000 van deze bedrijven moeten verdwijnen. De eigenaren-boeren van de ten dode opgeschreven bedrijven zijn al len vijftig jaar of ouder en hebben geen opvolgers. Dit is de belangrijkste conclusie die men kan trekken uit de resulta ten van een enquête die de Noord brabantse Christelijke Boerenbond (N.C.B.) onder haar leden heeft laten houden. Nog maar 2,900 van de on geveer 9.000 zelfstandige boeren bo ven de vijftig jaar in het N.C.B.- gebied hebben wel een of meer opvolgers. 42 procent van de zelf standige boeren die zijn ondervraagd is ouder dan 50 jaar. 1LOS ANGELES. Eeii ischilderij van Raphaël ter waarde van ruim 3,5 miljoen gulden, voorstellende „Ma donna met kind", dat twee jaar gele den «it het huis van een rijke inwo ner van Los Angeles werd gestolen, is in deze stad teruggevonden. GENEVE. De conferentie inzake de tarieven op de Noordatlantische 2-oute die de I.A.T.A. - de Internatio nale Organisatie voor Luchtvervoer - in Geneve had belegd, is woens dagavond uiteengegaan zonder dat men tot een akkoord is gekomen, zo is officieel vernomen. TUNIS. De Libische staatsleider Moeammar Gaddafi is in Tunis aan gekomen voor zijn eerste officiële bezoek aan president Habib Bour- guiba van Tunesië. Hij blijft tot maandag. ROME. De Italiaanse justitie gaat haar aandacht wijden aan de buiten gewone en dikwijls strafbare beken tenissen van echtparen die streven naar ontbinding van hun echtvereni ging ten overstaan van kerkelijke rechtbanken. PALERMO. Het grootste Mafia- proces van het jaar in Palermo op Sicilië is geëindigd in vrijspraak voor de hoofdbeklaagde en veroor deling van zestien minder belang rijke figuren. Het pad der verschrikking 123. Met een doffe bons slaat de lage deur achter de Noorman in het slot. Een muffe walm. een prikkelende stank van rottend stro, dringt zijn neusgaten binnen terwijl hij op krabbelt. Maar hij slaakt een uitroep van ver rassing als hij bekende stemmen hoort. In het schaarse licht, dat door een spleet het hol binnendringt, herkent hij zo nu: „Halfra, Tïorik en Orm." „Wolkom in deze nederige stulp." zegt Hal fra buigend. En spottend probeert hij iets van zijn oude zwier terug te winnen. Maar de doorstane ellende heeft hem te zeer verzwakt en blijft bij een jammerlijke grimas. „Wij wachfen hier op de dood, dan hebt ge niet veel aan een welkom, hè?" zegt Orm, wanhopig in zijn snor woelend. „Ja, zo is het." zegt Eric somber. „Bor Khan is vast besloten ons ter dood te brengen. Maar waar is Erwin. is hij niet hier?" De anderen kijken elkaar schichtig aan. Zij horen de wanhopige angst in de stem van hun vorst. „Neen," zegt Halfra en hij schudt mistroos tig het hoofd, „Wij weten niet of hij hier is." Er valt een lange, diepe stilte. Van buiten dringt het geschrei van een kind de bedompte sfeer van de cel binnen. „Ook Nomaden krijgen kinderen," zegt Halfra en hij kijkt de Noorman aan, alsof hij zeggen wil: „Er is nog hoop voor uw kind. voor prins Erwin. Dan verbreekt Rorik de stilte, zijn gezicht staat nog zwarter dan de nacht en stug staart hij voor zich uit, als hij zijn bittere woorden uitstoot. Woorden die heel van haat zijn. „Gij hebt goed gesproken Orm. Wij wachten hier op de dood. En waarom? Waarom....? Alleen omdat we ons lieten overhalen tot een waanzinnige avontuur". Zijn ogen staan troe bel en zijn met bloed doorlopen. „Zwijg gij.." snauwt Orm onverwachts fel. „Is het niet genoeg, dat wij ons voor uw laffe taal schamen? Moet de Koning dit ook nog horen?" Eric wil met een handgebaar aan het ge krakeel een einde maken, doch Rorik kijkt niet eens op. Verbitterd gaat hij verder: „Het is nog niet te laat. Ik heb er genoeg van. Van dat vervloekte zwaard, van alles, van alles. Ik wil niet afgeslacht worden door die beesten." Hij knijpt zijn ogen toe en de sluwheid kruipt over zijn vermagerd gezicht wanneer hij vervolgt: „Ik zal ze te slim af zijn. Ik. Rorik. krijg nog wel een kans Orm wil opvliegen, maar de Noorman legt zijn hand op zijn schouder. „Laat hem" zegt hij alleen maar. Wakend en zwiigend brengen, zij de nacht door in het stinkende hol. Er wordt geen woord meer gezegd, geen enkel geluid ver breekt de helse spanning van die laatste uren. Wanneer de volgende ochtend de deur kner send opengaat, staan de krijgslieden van Bor Khan daar. En de gevangene weten, dat het einde komen gaat. Predikant verongelukt HAARLEMMERMEER, 14-12. - De 60-jarige predikant C. L. Ruben uit Rijswijk (Z.H.) is donderdagavond omstreeks kwart voor zeven bij een verkeersongeval in de Haarlemmer meer om het leven gekomen. De man, die met zijn auto op de Bennebroe- kerweg reed, raakte op onverklaar bare wijze van de weg en botste te gen een boom. Hij was op slag dood. SPORT ZAALVOETBAL SVOWKVelocitas 8—0 SKNW heeft na de nederlagen te gen ZZ '72 en Toren Boys eindelijk weer eens doelpunten gemaakt. Ve locitas werd met 8-0 weggespeeld en het was nog maar weinig gezien de vele kansen. Velocitas had bij een stand van 2-0 wat terug kunnen doen. Joop Hanse miste echter een penalty, goed gestopt door Tony Dalebout. Na het wisselen liep SKNWK gemakke lijk weg van Velocitas, hoewel de rood-witten ook enige kansen kre gen. Met af en toe fantastisch aan- valsspel voerden de blauw-wzarten de stand op tot 8-0. De treffers kwa men op naam van Huib de Valk 2 maal, Hans v. d. Sande. Kees Dale bout, Piet Stoutjesdijk en Arie Fol- mer allen 1 maal en Joost Foimer 2 maal. SCHAKEN Schaakver. „Zierikzee" Hieronder volgen uitslagen van de wedstrijd: Vlissingen I-Zierikzee I 6^-2Vz voorlopig). In de eerste klas van de ZSB speelde Zierikzee I een uitwedstrijd tegen Vlissingen I en verloor met de verrassend grote cijfers van 6M>-2M». In de afgebroken partij heeft de Zierikzeeënaar de beste kansen, zo dat de einduitslag 6Vz-3Vz voor Vlis singen zal worden. De partijen aan de borden 3,5 en 8 gingen door gro ve blunders verloren. De gedetailleerde uitslagen luiden: Dieperink-v. d. Ende 1-0, v. Eek- hort-Nolet afgebr., Takus-Scheele 1-0, v. d. Berg-Bevelandcr Vfe-Vfe. Wehrfritz-Vleeshouwer 1-0, v. d. Graaf-Uil 1-0, Benski-Hendrikse 0- 1. Schout-Wiebols 1-0. Smit Roeters- v. d. WeSten jr. Xk-Vz, Blom-Versteeg xk-yk. Totaal: 6Vfe-2*/fc. Vlissingen III-Zierikzee II: 4Vfc- 3%. Ook Zierikzee tl is het gelukt één of beide puntjes te veroveren. De vier laatste borden gingen hier allen verloren. De gedailloerde uitslagen luiden: v. Gemert-Overbeeke 0-1, Vijfhui- zen-Hogerheyde 0-1. Verplanke- Hoogstrate Kole-Trompert 0 -1. Roelse-v. d. Made 1-0. Cuiper- Tak 1-0. Schroevers-Blom 1-0, Sla ger-Wielaard 1-0. Totaal: 4%-3tfc. MARKTBERICHTEN Coöp. Veluwse Eierveiling BARNEVELD, 14-12. Aanvoer: 2.324.370 stuks. Stemming: kalm. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 50-51 gram 9,26-9.98; 55- 56 gram 10,14-10,15; 60-61 gram 11,08-11,65; 65-66 gram 11,75-12,17. Eierveiling Barneveld Aanvoer: 1.072.650 stuks. Stemming redelijk. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 51-52 gram 9,46; 51-52 gram 10,25; 61-62 gram 11,23; 66-67 gram 11,96. Eiermarkt Barneveld Aanvoer: ca. 1.800.000 sutks. Han del redelijk. Eieren van 50-58 gram f 9,90-11,10 per 100 stuks, kg-prijs f 1,98-1,91; 59-64 gram f 11.35-12,35 per 100 stuks, kg-prijs f 1,92-1,93; 65- 69 gram f 12,55-13,00 per 100 stuks, kg-prijs f 1,93-1,88; witter eieren 15-75 cent per 100 stuks lager. LAND- EN TUINBOUW Bescherming van oogslen tegen schadelijke insecten ROME, 14-12. Het doden van in- sekten door ze met ziekten te be smetten zou de beste manier kunnen blijken te zijn om de oogst te be schermen zonder dat het milieuver- ontreinigd wordt. Dit is de mening van deskundige deelnemers aan een internationaal symposium van de F.A.O., de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties met zetel in Rome. De deskundigen stelden vast dat in de voorbije 25 jaar zeven insek- tenvirussen met succes op grote schaal werden ontwikkeld ter be strijding van pest. Van 25 andere virussen werd vastgesteld dat ze een goed potentieel in die richting heb ben. BART JE OP TELEVISIE HILVERSUM, 14-12. De NCRV-te- lievisie gaat vanaf tweede kerstdag de in zeven afleveringen van een uur gemaakte verfilming van het boek „Bartje" van Anne de Vries uitzen den. De opnamen daarvoor zijn ge heel in Drente en uitsluitend met amateurs gemaakt. De hoofdrol uordt gespeeld door de inmiddels 10-jarige Jan Krol. die uit 200 audities als d" meest geschikte kandidaat voor „Bartje" tevoorschijn kwam. Regis seur Willy van Hemert heeft ook de andere medespelenden oj> de 200 audities uit meer dan 1200 belang stellenden moeten recruieren. Voor hel maken iwn de opnamen in het ouderlijk hui.s van Bartje (waari?oor een boerderij in Odoornerveen is ge kozen) heeft men de bewoner van de boerderij een maand bij familie moe ten onderbrengen. Een authentieke Drentse plaggenhut moest iu het openluchtmuseum bij Arnhem wor den gefilmd, waardoor het museum enige tijd voor het publiek gesloten moest worden. Bovendien nog mid den in het zomerseizoen, want de op namen hebben voor zover het de jeugdige hoofdrolspeler betreft, in diens grote vakantie moeten plaats vinden, veelal ouder het toeziend oog van de arbeidsinspectie, die volgens Willy van Hemert overigens alle be grip en medciverking heeft verleend. De makers van deze verfilming ver onderstellen wel, dat het Drentse dialect veel kijkers in het begin wol moeilijkheden zal opleveren. Moeilij ker verstaanbare passages zullen daarom van ondertiteling worden voorzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5