Regel uw bankzaken tijdig vóór de Kerst Moeilijke kwestie: Bouw landhuizen in agrarisch gebied Tot nu toe 300 prijscorrecties ONZE PUZZELRUBRIEK STREEKNIEUWS Sporen van Romeinse vestiging Gemeenteraad Westersehouwen Advertentie De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw hank. Vooral nu er zoveel vrije dagen tussen zitten. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die niet tot 1973 kunnen wachten, begin volgende week. De gezamenlijke banken in Nederland. DEN HAAG, 14-12. De economische controle dienst van het ministerie van economische zaken heeft sedert het van kracht worden van de prijzencalculatiebeschikking met ongeveer 3000 bedrijven, die hun prijzen hebben verhoogd, contact opgenomen, in 300 gevallen waren de prijsverhogingen niet of niet geheel in overeenstemming met de bepalingen van de beschikking en heeft de economische controledienst gehele of gedeeltelijke ongedaan- making van de prijsverhogingen gevraagd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken is de medewerking van het bedrijfsleven aan de naleving van de bepalingen van de prgzencalculatiebeschikking zeer bevre digend In bijna alle gevallen hebben de betrokken bedrijven gevolg gegeven aan het verzoek de prijsverhogingen te corrigeren Daar door heeft de economische controledienst slechts in een zeer gering aantal gevallen proces-verbaal wegens overtreding van de beschik king behoeven op te maken Het aantal processen-verbaal ligt in de buurt van tien. HAAMSTEDE, 12-12. Op de jong ste vergadering van de gemeente raad van Westersehouwen, onder voorzitterschap van burgemeester II. P. Everwgn, is - als gemeld - aan de orde gekomen de bouw van land huizen in de agrarische sektor en al wat daarmede annex is. Er werd druk over gediskussieerd. De heer Tieleman merkte op dat zijn fraktie wel akkoort kon met de gestelde 2000 m- voor een bijdrage in de infrastruktuur, maar dat daar voor dan geen f 5.50 maar bijv. f 3,50 in rekening gebracht diende te wor den. Het tweede bezwaar zat in de ver plichte aansluiting op de riolering. Als een landhuis wat ver van de standriolering af zou komen te staan is het praktisch onuitvoerbaar aan te sluiten, of alleen met zeer hoge kos ten. Deze zaak was niet in de Commis sie R.O. besproken toen de. twee aanvragen aan de orde kwamen en daarom wilde hij liever heel deze zaak terug genomen zien ter bespre king in de Commissie R.O. .Even eerder had de heer Lustig daarop al gezinspeeld. De heer Kloosterman was van mening dat het voorstel van b. en w. niet in het belang van de kleine grondbezitter zou zijn maar wel in het belang van de grondspekulant. De toekomstig bouwer van een der gelijk landhuis in dit gebied moet veel te veel bijkomende kosten bere kenen, zodat de eigenaar van de grond een te lage m- prijs zal kun nen bedingen Mevr. Friederichs-Landegent vond het een goed voorstel omdat dit de ruimtelijke indeling van het mooie landschap het minst zou schaden De landhuisbouw zou zich dan voorna melijk afspelen in de buurt van de standriolering, zodat dit niet te sto rend gaat werken. De vergadei-ing' werd geschorst voor nader beraad van b. en w. Na heropening stelden b. en w. dat men de bouwers in het buitengebied niet wilde bevoordelen ten opzichte van hen die straks een landhuis willen bouwen op daar voor plan matig aangegeven terreinen van een Vz ha. Toch welden ze wel het bedrag per meter terug brengen van f 5,50 naar f 4,50. Daar voor de twee lopende aan vragen geen moeilijkheden aanwezig zijn wat betreft de aansluiting op de riolering wilde het college nu dit ge wijzigde voorstel graag aangenomen zien met de bepaling dat de aanslui ting, voor de nog komende aanvra- Advertentle NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. gen eerst nog eens in de Commissie R.O. en de raad gebracht zullen worden. Een mogelijkheid voor een eenvoudige oplossing zal .dan eerst onderzocht worden door de Dienst Gemeentewerken. De heer Kloosterman gaf zijn mede raadsleden in overweging ook* tegen dit voorstel te stemmen. Maar de raad besloot met de stem van dhr. Kloosterman tegen het voorstel te aanvaarden. De Stichting Kerk en Recreatie zal over 1972 een subsidie krijgen van 25 "/u van liet bedrag dat de kerken gezamenlijk b.ijeen brengen,onder voorwaarde dat ze aan de Stichting „Sleep-in" hun voorschot van f 1.075 als subsidie a fond perdu zullen ver strekken. „Dan gaan we op de stoel van Kerk en Recreatie zitten was de mening van de heer Lustig. Hij wilde een lager subsidie en dan zelf f 1075 beschikbaar stellen aan de „sleep-in". Het voorstel werd toch aangenomen evenals het voorstel om aan de „sleep-in" een bedrag toe te kennen van f 1.788. 30 zijnde het te kort over 1972. Voor beide gevallen moet eerst de begroting 1973 bekend zijn wil de raad zich kunnen uitspreken voor een bedrag in 1973. Een aantal begrotingswijzigingen waren nodig om verschillende pos ten aan te passen aan de werkelijke uitgaven. Ook een wijziging in de legesverordening werd goedgekeurd. Mevrouw Friederichs kreeg te ho ren dat -het niet mogelijk zou zijn voor enkele jaren nog een goed voetpad langs de Kampweg te Wes- tenschouwen aan te brengen. Zelfs een" goedkope oplossing gaat nog ruim f 2000 per jaar kosten geduren de 5 jaar. Op aandringen van de raad zal nog nader bezien worden of er in deze toch nog iets gedaan kan worden, al leen maar tot over de verhoging, die in het Kampwegje aanwezig is, zijnde het gevaai'lijkste punt. ZIERIKZEE Druk kerstprogramma Oratoriumvereniging De Zierikzeese Oratoriumvereni ging wacht een druk kerstzangpro gramma. Onder leiding van de heer Jac. M. Luykenaar, wordt maandag 18 december a.s. gezongen in het rusthuis „Borrendamme". Op dins dag 19 december volgt een optreden in de Corneliastichting, gevolgd op donderdag 21 december met het Rode Kruis ziekenhuis. Op zondag 23 december vèrleent het koor medewerking aan een kerst avond, die gehouden wordt in de Ned. hervormde kerk te Burgh. Ernstige aanrijding Op de Oude Haven (zuidzijde} ter hoogte van het Pottebakkersstraatje is donderdagavond mevrouw D., die in gezelschap was van haar zoon, aangereden door een auto. Mevrouw D. werd vrij ernstig gewond en over gebracht naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. Ook haar zoon P. D. werd gewond, maar kon polikli nisch worden behandeld. De politie blijkt nog diep in het onderzoek te zitten en wilde of kon - hangende het onderzoek - de naam van de chauffeur niet noemen. Tenslotte wilde de voorzitter in deze vermoedelijk laatste vergade ring de raad danken voor de fijne samenwerking die er ook in 1972 is geweest Hoogtepunt was de manier waarop aandacht was geschonken aan zijn jubileum 40 jaar in over heidsdienst. 1972 was een bijzonder jaar voor Westersehouwen. Met de bouw van het basisscholencomplex in Burgh-Haamstede kon begonnen worden. Het ruimtegetrek voor het personeel in gemeentedienst werd opgelost door de ingebruikneming van dit gebouw' aldus de voorzitter. Tenslotte werd de eerste face van het „groot rioleringsplan" aanbesteed en zal eerlang beginnen. Met de wens voor goede kerstda gen en een goede jaawisseling sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Namens de raad bood de heer Da lebout wederkerig zijn goede wensen aan de voorzitter en zijn gezin. WILHELMSHAVEN, 14-12. West- Duitse archeologen hebben in het Eemsgebied ten noordwesten van Leer sporen ontdekt van een voor malige Romeinse vesting alsmede uitrustingsstukken van Romeinse sol daten en soldatentooi uit de eerste eeuw na Christus. Verder zijn in het Elbe- en Wezer- gebied gouden sieraden gevonden uit de negende of achtste eeuw voor Christus. Flitsen uit het buitenland KAAPSTAD. De Zuidafrikaanse hartchirurg en harttransplantatie- specialist dr. Christian Barnard en zijn vrouw Barbara zijn als patiën ten in het Groote Schuur opgenomen nadat ze bij het oversteken van een straat door een doorgereden automo bilist geschept waren. BONN. De nieuwe Westduitse bondsdag is in Bonn geopend met de verkiezing van de 53-jarige sociaal- democrate Annemarie Renger tot voorzitter. EDINBURGH. Een bomalarm in de kerncentrale te Dounreay bij Edin- burg is donderdag de oorzaak ge weest van de ontruiming van de centrale door de tweeduizend werk nemers CAIRO. Egypte heeft schoon ge noeg van de weifelende Arabische houding en de onwil te helpen in het conflict met Israël, zo heeft hoofd redacteur Musa Sabry donderdag in zijn blad „Al Akhbar" geschreven. Drugslijter slikte handel in CINCINNATI, 14-12. Op het punt door de politie gesnapt te worden heeft een drughandelaar in Cincin nati in Ohio zestien zakjes heroïne ingeslikt. De man, zekere Sam Fenderson, zat in een restaurant te eten toen twee mannen binnenkwamen die te nadrukkelijk deden of ze alles, be halve rechercheurs waren. Fender son echter, kent zijn pappenheimers en koos de enige weg die hem over bleef. Een maagspoeling heeft de voor raad intact opgeleverd. De heroïne vertegenwoordigt een waarde van 160 dollar. DODELIJKE ONGELUKKEN RUURLO. In Ruurlo (Gld.) is de heer D. Groot-Bramel (67) uit die plaats om het leven gekomen, toen hij met zijn personenauto op een voorrangsweg een vrachtwagen in haalde en werd aangereden door een busje dat uit een zijweg kwam. De inzittenden van het busje werden zwaar geworgd naar een ziekenhuis vervoerd. KLUNDERT. De 22-jarige M. A. M. Stoop uit Zevenbergen is om het le ven gekomen, toen een Franse auto mobilist een foute inhaalmanoeuvre uithaalde en hem frontaal raakte. De heer Stoop overleed ter plaatse, de Fransman kwam met de schrik vrij. OLDEKERK. De 16-jarige D. van der Wal is om het leven gekomen, toen hij in Niekerk (gem. Oldekerk, Gr.) op zijn bromfiets in een bocht van de weg rechtdoor reed en tegen een boom botste. Hij overleed ter plaatse. MAASTRICHT. In een ziekenhuis in Maastricht is de 19-jarige Peter H. Debets uit Heerlen overleden. Hij was ernstig gewond na een verkeers ongeluk in de gemeente Cadier en Keer in een ziekenhuis opgenomen. WEERT. Het 15-jarige meisje J. Adriaans is bij een verkeersongeluk in haar woonplaats Weert om het le ven gekomen. Zij stond met de fiets aan de hand te wachten voor het stoplicht bij de stadsbrug. Naast haar stond een vrachtwagen uit Oister- wijk. Nadat het stoplicht op groen was gesprongen, trok de vrachtauto op en reed het meisje aan. Zij kwam onder de wielen terecht en was op slag dood. De chauffeur, de 26-jari- ge M. L., zegt het meisje met de fiets niet gezien te hebben. TERNEUZEN. De 28-jarige auto monteur H. Scheele uit Terneuzen is in zijn woonplaats bij een proefrit met een personenauto geslipt en over de kop geslagen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GASSELTE. Een brand heeft een landbouwschuur van landbouwer H. Vos in Gasselte in de as gelegd. Ne gen koeien, een partij stro, hooi en pootaardappelen en alle landbouw werktuigen zijn verloren gegaan. De schade wordt geraamd op twee ton. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. BIDDINGHUIZEN. Het bestuur van het Froduktschap voor Zuivel zal aan de minister van economische zaken verzoeken in staat gesteld te worden eeu minimum-prijsregeling voor consumptiemelk vast te s.tellen. Dat is besloten in de openbare be stuursvergadering, die ditmaal in de Flevohof te Biddinghuizen werd ge houden. Aanleiding tot dit verzoek is de sterk toenemende verkoop van stuntmelk. ARNHEM. Vierentachtig penteke ningen van de Arnhemse kunstenaar Harry van Lunenburg zijn spoorloos verdwenen. Vermoedelijk zijn zij in een boekbinderij in Huissen in een afvalzak gestopt en meegegeven aan een handelaar in oud-papier. Uren lang zoeken tussen het afval heeft geen resultaat gehad. DEN HAAG. In de afrondende vier gesprekken met categorale organisa ties van werknemers en van werk gevers en met organisaties van be oefenaren van vrije beroepen is don derdag een algemeen akkoord be reikt over het beleid ten aanzien van lonen en prgzen en over het streven naar meer openheid en openbaarheid van hogere inkomens. ASSEN. De maatschappelijke zorg in ons land verkeert in een crisissi tuatie. Dit zei de Leersumse arts F. A. Bol in zijn openingsrede op de jaarvergadering van de Drentse Groene Kruisvereniging in Assen. Het gebrek aan subsidies en vooral het ontbreken van een subsidiebeleid verlammen volgens de arts ieder initiatief. LEIDSCHENDAM, 14-12. Na negen uur in het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne te hebben gebivakkeerd, is donderdagavond om negen uur op het middaguur begon nen actie van de Nederlandse Hart patiëntenvereniging beëindigd. AMSTERDAM. Het aantal gepro voceerde abortussen binnen de ge meente Amsterdam bedraagt over 1972 bijna 5.000. In 1971 werd deze ingreep er nog maar 1.600 keer toe gepast, zo kan worden opgemaakt uit de nota van b. en w. „vraagstukken rondom de abortus provocatus^ UTRECHT. Jhr. J. W. Stcengracht, voorzitter van het Utrechts Land bouw Genootschap, vindt dat door sommige bestemmingsplannen de landbouw ernstig in zijn ontplooiing wordt belemmerd. Als voorbeeld noemde hg het bestemmingsplan voor het buitengebied van de ge meente Driebergen. APELDOORN. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhovcn zullen zaterdag 16 december in de „Grote Kerk" te Apeldoorn een kerkconcert bijwonen door het Apeldoorns Chris telijk Knapen- en Meisjeskoor onder leiding van Piet Boekei. Als solist werkt mee de bas-bariton Marco Bakker. Hoewel onze 5-december-puzzel kennelijk vele handen vol werk geeft was er toch nog goede belangstelling voor de puzzel van vorige week, waarop - men zou het niet verwach ten - juist heel veel inzendingen binnen kwamen. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. De Braal-Verhelst Sluispad 6 HAAMSTEDE De tweede prijs gaat naar De heer J de Keizer Weststraat 14 BRUINISSE De oplossing van de puzzel is de volgende: De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. hoge pelsmuts; 6. prima in orde; 11. lid van een der volksstammen in de zuidelijke en oostelijke streken van Rusland; 13. lang opperkleed van kloosterlingen; 14. aardrijkskundige aanduiding (afk.); 16. ten naaste bij; 17. vier handig dier; 18. lidwoord; 19. boven- afsluiting v.e. gebouw; 21. openbaar ambtenaar bevoegd om authentieke akten te verlijden; 23. smalle weg; 24. deel v.h. oog; 26. kleurling; 27. aanlegplaats voor schepen; 28. gun stig toeval; 30. belemmering (figuur lijk); 31. spijker met smalle kop; 32. vreemde munt; 34. kleine drukletter soort; 35. Griekse held uit de Tro jaanse oorlog; 36. reinigingsmiddel; 37. tap waarmee een as in het asleger rust; 40. opstandeling; 43. lagere rang in overheidsdienst; 44. naald boom; 46. voormalig muntstuk met een ruiter als beeldenaar; 48. violet- kleur; 49. verhaal van aanzienlijke omvang; 51. Noordatlantische Ver dragsorganisatie (afk); 52. grove wollen stof; 53. gulhartig; 55. ho ningdrank; 56. civiel ingenieur (afk); 57. trekvisnet met een zak in het midden; 58. boerenwoning; 60. deel van de dag (afk.); 61. verzorgster van pasgeboren kinderen; 62. familielid; Horizontaal: 1. jakhals; 6. elegant; 12. mare; 13. aval; 14. N.S.; 16. kant; 18. stel; 19. br.; 20. uil; 22. kiespijn; 24. zon; 25. alom; 27. groen; 28. soda; 29. roman; 31. pek; 32. bloed; 33. pril; 35. maan; 36. keep; 37. dorp; 39. bits; 41. soja; 44. adres; 46. dor; 48. netto; 50. muis; 51. droog; 53. soes; 54. bek; 55. Beiroet; 57. Let; 58. O.L.; 59. vore; 60. knop; 62. re; 63. hond; 64. Isar; 66. daalder; 67. bestand. Verticaal: 1. januari; 2. km; 3. hak 4. arak; 5. lenig; 1. Latijn; 8. even; 9. gal; 10. al; 11. tornado; 15. silo; 17. terp 18. spek; 19. bode; 21. lomp; 23. soep; 24. zoon; 26. markies; 28. slap jes; 30. niets; 32. baron; 34. les; 35. mos; 38. dambord; 39. brik; 40. Noor; 42. atol; 43. mosterd; 45. duel; 46. drie; 47. rook; 49. teer; 51. derde; 52. genie; 55. bond; 56. toss; 59. vol; 61. pat; 63. ha; 65. Ra. 64. dienaar van de zeegod Neptunus; 65. mannelijk beroep. Verticaal: I. knap in een kunst of wetenschap; 2. schijngestalte van de maan (afk.); 3. lange, lage slee met stuurinrichting; 4. vloeistof; 5. vuur wapen met lange loop; 6. dier met een slurfachtige snuit; 7. vogel uit de orde der steltlopers; 8. lichamelijk lijden; 9. bekend sportevenement (afk.); 10. misworp bij het kegelen; 12. mannetjeskat; 13. vrouwenver blijf in oosterse landen; 15. hoofd deksel; 18. vrucht; 20. Ned. eenheid van gewicht (verkort); 22. stad in Frankrijk; 23. edelknaap; 25. deel van Indonesië; 27. geweer met korte loop; 29. vaartuigje der Eskimo's; 31. dichterbij; 33. houten drinkkom; 34. stoot; 37. bewijs dat men zich tijdens het plegen der misdaad elders be vonden heeft; 38. Hebreeuws mu- ziekteken in de psalmen; 39. kle dingstuk; 41. plaats in Noord-Hol land; 42. herrie, lawaai; 43. uiting van ontevredenheid; 44. stad in En geland; 45. voorzetsel; 47. wijnglas voor Rijnwijn; 49. plaats in Drente; 50. provincie in de Unie van Zuid- Afrika; 53. soort papegaai; 54. rivier in Oost-Siberië; 57. onbepaald voor naamwoord; 59. wandversiering; 61. bouwkundig ingenieur (afk.); 63. loofboom. DELFT. Enkele honderden studenten hebben deze week het hoofdgebouw be zet van de Technische Hogeschool te Delft. Z\j eisen van het college van be stuur, dat onverwijld wordt voldaan aan de verlangens om formulieren en verklaringen te verstrekken voor uitkering van kinderbijslag. Op de foto een aantal bezetters in een van de gangen van het gebouw. Gratis fietsen in Florence AMSTERDAM, 13-12. Binnen kort zullen in Florence gele fietsen ter beschikking van automobilisten staan, zo heeft de stichting „Fiets" bekendge maakt. De gemeente gaat een groot deel van de stad afslui ten voor autoverkeer. Om de automobilisten niet te verplich ten te voet de stad te doorkrui sen. heeft de gemeente beslo ten 500 gele damesfietsen te kopen voor gratis vervoer. Om diefstal te voorkomen wordt een speciaal frame gebruikt ivaaruit direkt blijkt dat de fiets openbaar bezir is. Voor dat de gemeente dit besluit nam, heeft zij eerst de oud- uwereldkampioen Gino Bartali om raad gevraagd. De nieuwe puzzel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4