rrico OPHEFFING HOEDEN- EN PETTENZAAK" J. HENNING Gouda bij kaa(r)slicht STREEKNIEUWS NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bahkdie„safe"is z.v.u. GEVOLGEN VAN ZACHT WEER OP SCHOUWENDUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 december 1972 Nr. 21202 Traditie sedert 1823 iverd afgesloten ZIERIRZEE. Na een traditie van meer dan honderd vijftig jaar op hel gebied van een in die tijd steeds zeld zamer geworden specialisme op het gebied van hoeden en petten, kwam vorige maand de definitieve afslui ting van deze gedurende al die jaren met grote zorg en (vak)bekwaamlieid in stand gehouden langjarige spe cialisatie op het gebied van de hoofdbedekking voor "boeren, buitenlui, jongens en heren", een periode die men samengevat misschien het best zou kunnen aan duiden als de "periode familie Henning". Immers, al enkele weken kijken voorbijgangers op de Dam in Zierikzee in een lege etalage. Een etalage waarin gedurende vele tientallen jaren de hoe den en petten lagen uitgestald, die in feite al vanaf 1823 op Schouwen-Dui- veland, tot ver in de polders toe, een begrip waren. De heer en mevrouw Henning in hun thans opgeheven maar tot voor kort nog zo karakteristieke winkel aan de Zierïkzeese Dam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De heer J. H. B. Henning is er de zer dagen definitief mee gestopt. Hij zat dan ook al als veertienjarige jon gen achter de naaimachine, is thans 68 jaar en dat betekent dat hij 54 jaar in het „vak heeft gezeten". Het beëindigen van de zaak op de Dam zegt overigens niet dat de heer Hen ning geen „liefhebberij" voor het ambacht meer zou hebben: vorig jaar nog maakte hij op speciale be stelling drie petten met de hand. Maar niet alleen de leeftijd, op enige wijze mede ook de gezondheidstoe stand, maar vooral 't gebrek aan een opvolger waren doorslaggevende overwegingen voor de heer en me vrouw Henning zich „op tijd' uit de zaken terug te trekken. De „periode Henning", zo ken merkend vooral, ook voor het pu bliek van de vóór-oorlogse jaren, ging van start in 1823. In dat jaar vestigde zich in het pand - thans slagerij Simmers St.-Domusstraat - de overgrootvader van de huidige heer Henning, de heer L. J. Henning. De Zierikzeese „stamvader" van de „Hennings" was een zoon van een Advertentie niet vergeten... Frico eten oorspronkelijk uit Denemarken af komstige immigrant, die in de jaren 1725 te Middelburg een hoeden- en pettenfabriek stichtte. De naar Zie rikzee gekomen zoon (1823) kreeg achttien kinderen, maar slaagde er niettemin in zijn bestaan te vinden in de hoeden- en pettenmakerij. De krasse oude heer wist zijn zaken zelfs uit te breiden, want hij werd de grondlegger van de vestiging op de vanouds bekende plaats van de fir-^ ma Henning: de Dam te Zierikzee. Dat wil zeggen: de oorspronkelijke winkel en het atelier werden over geplaatst, naar het pand waarin thans is gevestigd het Geschenken huis. „Zestien cent" Er werd in die jaren overigens niet alleen aan particulieren geleverd - een jongenspetje ging de deur uit voor 16 cent - maar ook „in het groot": aan de winkels op de dorpen. De „oude heer" was ook de trotse bezitter van de eerste naaimachine: het was een best „beestje", want de machine werd pas in 1915 door een ander exemplaar vervangen. Het was de vader van de „huidige" heer J. H. B. Henning die in 1903 de naast het tegenwoordige Geschenkenhüis op de Dam gevestigde bakkerij van de heer J. Slager kocht, toen deze vertrok naar Brouwershaven. De vader, de heer L. J. Henning, kwam te overlijden in 1918: de zaak werd toen door de thans „gepensioneerde" heer Henning, samen met zijn moe der voortgezet. En dat betekende in die jaren: op 14-jarige leeftijd ach ter de naaimachine. Hij hield het vele jaren vol: als gezegd 54 lange jaren. Dat betekende niet dat hy al die jaren „vast" zat aan atelier en win kel; integendeel: in 1932 begon cr een geheel nieuwe fase in de potten en hoedenmakery. In dat jaar im mers trok de heer Henning op geheel Schouwen-Duivcland aller aandacht, want vanaf die tyd verscheen hy overal regelmatig met - zoals hy het zelf noemt - „een heerlyk vierkant zwart Fordjc". Hy ging, met andere woorden de „boer" op. Dat was mede een gevolg van het feit dat het handwerk in die jaren wat begon te verlopen: de moderne tijd kondigde zich aan, ook in de winkel op de Dam, waar het assorti ment werd aangevuld en uitgebreid met herenmode-artikelen op ander gebied, zoals overhemden en dassen. Die modernere tijd kondigde zich trouwens al aan toen de heer Hen ning nog samen met zijn moeder, mevrouw Henning-Nordlohne, de zaken deed. In 1929 huwde de thans in een woning aan de Moggestraat in Malta van zijn rust na vele werkzame ja ren genietende heer Henning met een dochter van de Zierikzeese ma- nuf acturiers, familie Appels, mejuf frouw E. Appels. Samen met zijn vrouw zette hij in dat jaar zelfstan dig de van zijn moeder overgenomen zaak voort. Zijn plezierigste herinne ringen heeft hij aan al die jaren „met de goederen naar buiten". Je werd overal begroef als een oude kennis. Ik ben dat werk dan ook tot mijn vijf-en-zestigste blijven doen". Na het overlijden van zijn eerste vi'ouw huwde de heer Henning, me vrouw M. Henning-Vroegh. Zij leer den elkaar kennen tijdens de evacu atie in de tweede wereldoorlog te Den Haag. Mevrouw Henning- Vroegh, deed dus haar intrede direct na de bevrijding in de bekende zaak op de Dam. Die eerste jaren na de oorlog werden nog heel wat petten met de hand gemaakt er was geen voorraad meer. De klantjes uit die moeilijke jaren: vooral de oude Zie rikzeese „baasjes", die niet anders wilden dan „een pet van Henning". Een leuke opdracht was het maken van petjes voor de Boerenkapel van Haamstede. Nog vorig jaar maakte hij drie petten: voor een Bredase fa milie, die beslist geen andere wilden hebben. „Praathuis" Niet alleen voor het eigen publiek, maar vooral ook voor vreemdelingen, vormde de winkel van de heer en mevrouw Henning een aantrekke lijke en typische zaak. Tot de hui dige dag zelfs. Toch veranderde er veel, want in de jaren rond 1900 kwam men - op zondagen - nog lo pend van Burghsluis, om een pet „op de Dam". Het persoonlijk contact stond tot de laatste dag van het be staan van de zaak bijzonder hoog genoteerd. „Op donderdagen en zaterdagen was het bij ons soms meer een „praathuis" dan een winkel", aldus de heer Henning, die overigens met zijn echtgenote bijzonder prettige herinneringen heeft aan al die gezel lige praatuurtjes in de oude zaak, waarin thans gevestigd wordt een handwerkzaak. Naast de hoeden- en pettenmakery bekleedde de thans rustende hoeden en pettenspecialist gedurende een periode van niet minder dan 44 jaar de functie van organist van de R.K. kerk te Zierikzee. Ook aan „de mu ziek" heeft hy dus heel wat tijd be steed. „Maar", aldus de heer Hen ning: „het lijkt vreemd, maar hoe meer je te doen hebt, hoe meer je ook aan kunt". Dat betekende overi gens wèl, dat er voor de familie nooit veel tijd was om met vakantie te gaan. Wat dat betreft hopen de heer en mevrouw Henning dan ook nog vele jaren in de Zierikzeese Moggestraat nr. 19 van hun welver diende rust te kunnen genieten. Kerstconcert te Middelharnis De stichting kerkconcerten Goe- ree en Overklakkee vraagt Uw aan dacht voor het kerstcohcert in de Grote Kerk te Middelharnis op za terdag 16 december aanstaande. Dit wordt gegeven door het koor o.l.v. Jan van Dijk met begeleiding van een kamerorkest bestaande uit 16 musici (violen, altviolen, celli, contrabas, fluiten, hobo' s en klave cimbel) De organisatoren hebben bekende solisten aangetrokken. ZIERIKZEE Eerste steenlegging Heden (vrijdag)-middag wordt de eerste steen gelegd voor de nieuwe R.K. school aan de Hoge Molenstraat. „Fanny" in Concertzaal-bioscoop Op vrijdag en zaterdag a.s. gaat in de Concertzaal de film „Fanny", naar de roman van John Cleland „Fanny Hill". Fanny Hill is een „meisje van buiten", dat naar de grote stad trekt (Stockholm) en daar allerlei contacten heeft, spelend tus sen oppervlakkige sex en serieuze liefdesrelaties. Door de inhoud kreeg het boek het stempel „zedenroman" opgedrukt. In ieder geval is Fanny Hill (Keve Hjelm) in de film een stout, lief meisje en daarom zal het boek ook wel verfilmd zijn. Huishoudschool „Prinses Juliana" Op 22 december a.s. voeren leer lingen van de Huishoudschool „Prin ses Juliana" een kerstliturgie uit in de Gasthuiskerk. Iedereen is wel kom op deze kerstviering. Landerijen zijn bijzonder nat SCHOUWEN-DUIVELANI). 11-12. Ook op Schouwcn-Duiveland is de „winter" tot nu toe veel te zacht, want feitelijk is dit soort weer niet 70 gezond voor de mensen. Tempe raturen van boven de tien graden komen voor en dat is aan de hoge kant. zodat de doktoren de handen vol hebben aan ziekten en verkoud heden. By vriezend weer krjjgen de bacteriën geen kans. Bijzonder zacht in dc natuur cn dat is te zien ook. Hier en daar staan nog volop rozen in bloei en de vroege tuiniers maken er zonde van om de late herfstasters die nog prachtig cn fleurig bloeien af te knippen en de tuin als het ware op „wintervoor" Ic leggen. Kerstrozen laten het nog af weten en er is bij deze. overigens fraaie plant nog geen bloemetje te bekennen. Wel de primula cn de vi ool die net doen alsof het midzomer is. Het is op dc landerijen bijzonder nat en dat is duidelijk waar te ne men vooral bij de velden, die nog KERKWERVE Vergadering V.O.O. Op maandag 18 december a.s. vindt in de Heerenkeet te Kerkwerve (Flaauwers) een vergadering plaats van de afdeling Middenschouwen van de Ver. Openbaar Onderwijs. HAAMSTEDE Afd. N.C.V.B. Op 19 december houdt de afdeling van de N.C.V.B. in de recreatiezaal van de Ger. Kerk de kerstavond, die mede wordt verzorgd door mevr. Van Nieuwenhuize-Zandee te Goes. Koffieuurlje Vereniging van Huisvrouwen De Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Westerschouwen hield op woens dag 12 decembei- haar laatste koffi- uurtje in 1972. Als inleidster trad op mevr. J. A. R. van Waning-van As sen te Haamstede, landelijk presi dente van de verenigingen „Arbeid Adelt" en „Tesselschade", die sedert enige jaren samenwerken. Zij ver telde op innemende en boeiende wij ze een en ander over het werk van deze verenigingen waarvan de eerst genoemde reeds meer dan een eeuw oud is. De oorspronkelijke doelstel ling vrouwen die wat onafhankelij ker wilden zijn, in staat te stellen door het vervaardigen van fraaie en nuttige handwerken zich wat bij-in komsten te verschaffen, geldt nog steeds, doch daarnaast worden tegen woordig ook vrouwen en meisjes door een geldelijke bijdrage der ver enigingen in staat gesteld haar stu die af' te maken. De presidente, me vrouw Behrend-van Sevenhuijsen dankte de spreekster namens de aan wezigen onder het overhandigen van een fraaie kerstster. Op het programma der vereniging staat voor dit jaar nog de kerstvie ring op woensdag 20 december om 19 uur in de recreatiezaal van de Ger. kerk te Haamstede enals eerste ac tiviteit in 1973 het eerste koffie-uur- tje op woensdag 3 januari in het ho tel R.T.M. station te Haamstede, aan vang 10 uur. RENESSE Kerstzang in rrDe Ark" Op donderdag 21 december is er gelegenheid tot kerstzang in de grote zaal van „De Ark". SCHARENDIJKE/ELLEMEET Feestavond Z.S.C. '62 De sportvereniging Z.S.C. '62 houdt op zaterdag 16 december in het dorpshuis te Ellemeet een feestavond voor leden en donateurs. Ook dit jaar heeft het bestuur voor een ge varieerd programma gezorgd, waar aan veel voorbereidingen vooraf gingen. Gehoopt wordt dan ook op een flinke opkomst. MIDDENSCHOUWEN Dodelijk ongeluk Donderdagmorgen rond half acht reed de 63-jarige heer W. van dei- Linde te Kerkwerve, op de Heuvels- weg, richting Schutje. Van de ande re zijde naderde een auto, bestuurd door V. te Kerkwerve. De chauffeur van de auto moest dimmen in ver band met een tegenligger. De pre- ciese oorzaak is niet bekend, maar de heer Van der Linde werd door de auto geschept. Hij werd overgebracht naar het Rode Kruis-ziekenhuis, maar overleed aan de bekomen ver wondingen. OOSTERLAND Tijdrede S.G.P. Er bestond vry goede belangstel ling voor de tydrede, die door ds. G. Smits Chr. Ger. pred. te Hardinx- veld-Giessendam werd gehouden in het kerkgebouw van de Ger. Ge meente. Zulks op uit nodiging van de plaatselijke kiesvereniging van de Staatkundig Gereformeerde Party. De tekst woorden voor deze tijd rede waren uit de Klaagliederen 16 en 21: „De kroon van ons hoofd is. afgevallen; O wee nu onzer; Dat wij zo gezondigd hebben. Heere bekeer ons tot u; Zo zullen wij bekeerd zijn; Vernieuw onze dagen als vanouds". In zijn voorwoord wees spr. op het ontstaan van het kleine boek, de Klaagliederen van Jeremia. De pro feet had een ernstige boodschap te Advertentie brengen tot het volk van Juda en Israël, op bevel van God, doch hij bezat geen wijsheid hiertoe. Maar de Here bekwaamde hem, en hij sprak vermanende woorden tot het volk en beweende de breuk. Dit is ook nu nog zo nodig in onze droeve dagen, aldus ds. Smits, die verder wees op het grote verval in kerk en staat. Het thema van deze tijd rede was: Een klagende profeet Je remia. 1 Een klacht uit ellende. 2 Een klacht over de zonde. 3 Eén klacht om bekering. Na het zingen van Ps. 86:1 en 3 ging spr. na de be tekenis wanneer de kroon van het hoofd gevallen is. Hij wees op de onttroonde vorsten, die nu in bal lingschap verkeren en geen beteke nis meer hebben voor hun land. Dit geldt ook van het volk Israël, en niet minder voor ons volk. We zijn door de Here verlost uit de Duitse overheersing maar wat heeft het ons gebracht? Men heeft zich verhard en er zijn hemeltergende toestan den ontstaan. Besloten werd met dankgebed. Kerstavond Afd. Plattelandsvrouwenbond Op maandagavond 18 december viert de afdeling „Duiveland" van de Bond van Plattelandsvrouwen het kerstfeest in de „Conferentiekamer" alhier. De verschillende verrichtin gen zullen ditmaal geheel door eigen krachten uit de afdeling worden uit gevoerd. Zo zal mevr. L. de Jonge- van 't Hoff te Oosterland de kerst vertelling houden en hierna zal een vijftal dames een kerstspel, getiteld „Het is kerstavond" opvoeren. Straat krijgt opknapper Door het Aannemings- en Wegen bouwbedrijf fa. A. W. Wandel uit Nieuwerkerk wordt momenteel de Van den Abeelestraat alhier flink on derhanden genomen. Om de telkens terugkerende verzakkingen in het wegdek een halt toe te roepen wor den deze plaatsen flink diep uitge graven en daarna volgestort met een laag fijn slakkenzand dat aangedrukt door de brede banden van een trac tor, een stevige fundering vormt on der de straat, zodat verzakkingen niet meer zo gemakkelijk ontstaan. Het is niet overbodig dat deze straat wordt gerepareerd, vooral nu ook het bus verkeer hierdoor gaat, en er veel hinder wordt ondervonden van die pe gaten, vooral met het natte weer. Vakbeweging betreurt benoeming ir. Lardinois UTRECHT, 14-12. De benoeming van de huidige minister van land bouw ir. Lardinois als opvolger van dr. Mansholt tot lid van de Europese commissie wordt in de kring van de vakbeweging ernstig betreurd, aldus „De Vakbeweging", het officieel or gaan van het N.V.V. SLOTEbf. In het Friese plaatsje Sloten is het 9-jarig meisje Boukje Woelevink om het leven gekomen toen ze bij het oversteken wel naar links keek, maar de van rechts ko mende vrachtwagen niet opmerkte en er tegen aan liep. Zij was op slag dood. „V spreekt met uw moordenaar Misschien wel door het ongelofe lijke trucje, dat men na drie kwar tier al weet wie de moordenaar is en de spanning er toch in blijft, is Fre derick Nott's „Dial „M" for Murder" („U spreekt met uw moordenaar"), zo taai befaamd geworden. In vrije produktie kwam het - onder auspi ciën van de Z.V.U. - donderdagavond op de planken van een volle Con certzaal, die Yoka Berretty aan het werk zag, als Sheila Wendice, hoofd figuur in deze thriller, die een „ever green" is geworden. Niet geassis teerd intussen door Ton Lensink (jammer voor de fans, maar hij had griep), maar door Guus Oster, die „U spreekt.al vaak heeft gedaan en op basis van een ongelofelijk vak manschap zorgde voor een adequate vervanging. Men weet de ontknoping „dus" snel, maar de spanning zit hem in de reconstruktie nadien, met als centraal voorwerp gewoon de huis sleutel. Die twee elementen; te snel gebroken spanning en de fijne lijn tjes volgen van het speurwerk, ma ken het geheel tot iets bijzonders en bracht ook te Zierikzee veel enthou siaste handen op elkaar. Guus Oster als echtgenoot Tonny Wendice van Sheila Wendice, was goed voor het raffinementspel in een heel kwalijk plannetje, maar het keert zich alles tegen hem; hij valt niet in eigen zwaard, hij tuimelt er in. Heel fijn om Yoka Berretty eens „life" hier aan het werk te zien. Ze gaf genuan ceerd tegenspel en vriend Max Hal- liday, werd door Bob Goedhart pittig in de verf gezet. Erg Engels vonden we Tom van Beek als captain Les- gate, die sneuvelt op het veld van de misdaad en Wim van den Brink bleek de inspecteur (Hubbard), die het helemaal heeft: die stem, dat be straffend vingertje, dat kijken en rondrommelen. Bij elkaar - het is wel duidelijk - een speciaal menu'tje voor de lief hebber, die aan het stuk een echte ontspanningsavond overhield in een aan de inhoud van het stuk inhae- rente sfeer. Lang applaus was de beloning voor de cast na afloop. B.d.V. ZIERIKZEE. Heden (vrijdag)morgen werd het nieuwe dienstgebouwje van de N.V. Watermaatschappij aan de Zandweg geopend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). r,n v* r Ci geploegd moeten worden. Doch de tractoren van tegenwoordig met hun meer dan 60 p.k.'s hebben er geen hinder van en sleuren de dricschaar- plocg cr op hun gemak doorheen. Voor dc boeren die nog mais op het veld hebben wordt het wel bar moei lijk en sommigen zijn begonnen om dc kolven maar met de hand te pluk ken omdat de combine door de nat heid en het vochtgehalte niet op hel land tot zijn recht kan komen. Voor lopig nog geen typische winterbcel- den in de natuur!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3