AGENDA FANNY HILL Niet unaniem enthousiasme over doorstroming in de gemeente Nieuwjaarswensen Klacht tegen vijf Rotterdamse artsen Minister vindt ton verdienste genoeg LAATSTE NIEUWS IN NEGEN MAANDEN 18.000 COLLECTIEVE ONTSLAGEN Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE. 13-12. Op de jongste raadsvergadering, onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. de Meester werd het antwoord van het college voortgezet, op de by de alge mene beschouwingen gestelde vra gen. waarna de raadsleden opnieuw op deze antwoorden konden inhaken en aanvullend informatie vroegen en kregen. Wat betreft de bouw van een nieuwe school voor de R.S.G. ..Pro fessor Zeeman'deelde wethouder Asma in zijn repliek mede, dat grond is gereserveerd en er wat de gemeen te betreft gebouwd kan worden, waarbij echter ook de rijksoverheid zich zal dienen te houden aan de gemeentelijke bouwvoorschriften. Overigens zijn financiering en ur gentie nog kwesties, zodat voorlo pig nog niet kan worden gebouwd. De doorstroming De wethouder was - integenstel- ling met enkele raadsleden - niet zo enthousiast over de doorstroming Heel veel mensen wonen nog ver be neden hun draagkracht en houder* woningen bezet, van mensen met la gere inkomens. Juist aan goedkopere woningen is te Zierikzee gebrek. De gemeente wil dan ook met klem betrokkenen aanraden de stoute schoenen aan te trekken en te gaan verhuizen. De samenwerking met „Beter Wonen" noemde de wethou der goed. De Middenstand is met name in de Verkeerscommissie niet vergeten. De kwestie „loopstraten" blijkt inge wikkeld te liggen, want bij doorvoe ring zou Zierikzee - naar mening van de wethouder - voor een onmo gelijke situatie komen te staan. Hy noemde het parkeerterrein „Mcsselboomgaard" en deelde mede dat het college aan het Verkeersbu reau reeds opdracht heeft gegeven mede de mogelijkheid van loopstra ten in studie te nemen. Deze zaak komt t.z.t. in de Ver keerscommissie, waarna nog een „hearing" wordt gehouden. Brug over gracht Ook in de Verkeerscommissie komt de suggestie van een brug over de gracht terhoogte van de St. Joost- meet. Wel moet dan vernomen of de voorkeur uitgaat naar een roman tisch bruggetje (Caubrug) of een strakkere brug. In 1968 is voor zo'n brug al eens offerte gevraagd. Aangevuld door de voorzitter, deelde de wethouder nog eens uit drukkelijk mede dat ook de grond rond de St. Lievensmonstertoren ei gendom is van het rijk en de ge meente derhalve niet verantwoor delijk kan worden gesteld voor hetgeen op die grond gebeurt. (Wu vernemen m.b.t. het rooien van bomen ter plaatse, dat de kwa liteit van deze bomen niet zo best was en de groepering willekeurig, zodat kenneiyk de Ryksgebouwen- dienst maar heeft besloten de bomen te rooien. RED.). De wethouder toonde zich blij met de positieve reaktie op de jeugdsoos „BrogunV. Een soort oudercontact is begonnen rond deze soos, waarin men stilahn wil toekomen aan eigen aktiviteiten. Een verantwoorde sub sidie zal zijn f 1,50 voor de Stichting Jeugdwerk i.o. Het bestuur van de stichting weerspiegelt alle levensbe schouwelijke groeperingen. Bij de duplieken - gehouden na schorsing der vergadering achtte de heer Leydekker de huurprijs voor de brandweergarage (f 15000) een fors bedrag. Hij drong er op aan al les te doen voor het behoud van het ziekenhuis. Opheffen zou medische moord zijn voor de regio. Hij had geen waardering voor de indieners van bezwaarschriften, die de bouw van zestien bejaarden- woningen tegen houden. Hij merkte op dat de Commissie voor Toerisme en Recreatie in twee jaar niet bijeen is geweest en informeerde of foren senbelasting niet iets voor Zierikzee zou zyn. Hij vroeg om medewerking voor Middenstandaktiviteiten en wenste - als er een grachtbrug komt - deze uitgevoerd in Caubrug- styi. ,Loopstraten' De heer De Moor ging nog dieper in op de „loopstraten'', preciserend dat hij voorlopig alleen een onder- zoek wil zien. De P.v.d.A.-woord- voerder had zorg over de openbare scholen in Malta; die - opgezet als semi-permanent - de vraag oproepen of het college niet al aan nieuwe scholen moet gaan denken. Hij vond dat de afval-affaire veel meer onder de aandacht van het pu bliek moet gebracht en dacht aan teksten op afvalbakken (zijn er die voldoende?) en op de reinigingsauto. Aanpassiugswerken De heer Becu hield een breed be toog over de noodzakelijk aanpas singswerkzaamheden, die nodig zijn als 'het Zeeuwse meer ontstaat. Dit heeft allerlei konsekwenties voor de Zierikzeese havens. Hij vroeg met name naar de contacten met het waterschap Schouwen-Duiveland. De voorzitter be-antwoordde de vragen in tweede instantie. Wat be treft de brandweergarage is de huur aan de hoge kant, maar zelfbouw zou nog veel duurder zijn. Boven dien is er contact met de B.B., die waarschijnlijk een instruktielokali- teit zal huren, hetgeen de kosten drukt. kraakt Jan Westdijk overleed, zo is bij de sectie door dokter J. Zelden- rust komen vast te staan, aan een ernstige infectie van de luchtwegen. Het echtpaar, dat de zaak via de Naardense arts-jurist Schuurmans- Stekhoven aanhangig heeft gemaakt, beroept zich o.a. op verklaringen van een Rotterdamse politie-arts, die zou hebben gezegd, dat Jan Westdijk „zeker wel 50 pet. overlevingskans had gehad, als hij goed was behan deld." ROTTERDAM, 14-12. Het Rotter damse echtpaar Westdyk heeft by het medische tuchtcollege een klacht ingediend tegen twee huisartsen en drie specialisten van het Dykzigtzie- kenhuis. Volgens het echtpaar hebben deze medici de slechte lichamelijke toe stand van hun 20-jarige zoon Jan onvoldoende onderkend, met als ge volg, dat de jongeman op 13 juli van dit jaar overleed in een huis, dat hij samen met drie vrienden had ge- Wethouder Bij de Vaate wees er op dat in 1973 geen woningen worden gebouwd. Zierikzee doet mee in de bouwstroom Schouwen-Duiveland en is in 1974 weer aan de beurt. Be langrijk daarom is de partikuliere bouw en de patiobouw (bouwwijze met verspringende huizen). Het college bekijkt de midden- standsaktiviteiten en toont zich be reidwillig tot hulp. „Caubrug"-lype Wethouder Asma geloofde dat de aanleg van een Caubrug-type wat duurder zou uitvallen. De kwestie loopstraten moet in ieder geval nog in de Verkeerscommissie De scholen in Malta zijn duur in onderhoud en erg gehorig. In zover zou inderdaad alweer aan nieuwbouw te denken zijn. Over de rioolzuivering is durend contact met het waterschap. Wat het afval betreft dacht de wethouder aan uniforme bakken, die door de zaken zouden kunnen worden ge plaatst, want tenslotte is het prin cipe in Nederland, dat de vervuiler betaalt. De voorzitter dacht aan een ini tiatief uit de bevolking onder het motto: „Houdt uw stad schoon" Uitkering De heer De Moor persisteerde bij zijn verklaring dat de uitkering uit het Gemeentefonds veel te laag is en hoopte dat de regering in deze toe stand eigenlijk eens verbetering zal brengen. De heer Sprengelmeijer kon even min begrip opbrengen voor mensen, die de bouw van 16 bejaardenwö- ningen tegenhouden. Hem ging zo' n houding te ver. ook al is er wellicht sprake van niet precies aangepaste bouw. Hij vroeg naar de toereikend heid van de toiletten bij de jachtha ven. Dit bleek gunstig te zijn. De voorzitter zei nog dat de be jaardenhuizen-kwestie in handen is van de Prov. Planologische Commis sie; die procedure dient ge-accep- teerd. Hij voelde niet voor hogere hondenbelasting omdat hierdoor het vervuilingseuvel nauwelijks wordt bestreden en mensen in hun soms dierbaarste bezit worden getroffen. De wethouder P.W. deelde ten slotte mede dat aan de stedebouw- kundige opdracht is verleend tot het opstellen van een algemeen Recre atieplan voor de gemeente. H. Roland Holst-prijs '72 HILVERSUM. 14-12, In het cultu- reel centrum „De Vaart" in Hilver sum is donderdagavond de Henriette Roland Holstprijs 1972 voor poëzie uitgereikt aan de Amsterdamse dich ter Kees Winkler. Hij ontving de prijs (groot f 1000) uit handen van dr. Garmt Stuiveling, voorzitter van de Henriëtte Roland Holst Stichting. Kees Winkler heeft de prijs onder meer gekregen voor zijn „in hoge mate verstaan'bare'poëzie, zijn uiterst gewone en persoonlijke dichtkunst, waarin zijn relativerende toon ken merkend is". Artiesten lielpeu UNICEF DEN HAAG, 15-12. Tal van vedet- ten en topartiesten hebben donder dagavond evenals voorgaande jaren belangeloos hun medewerking ver leend aan de feestelijke Unicefavond in het Haagse Congresgebouw. Prin ses Beatrix - als erevoorzitster van het kinderfonds van de Verenigde Naties - en prins Claus woonden de ze avond bij, die als motto had mee gekregen „Artiesten helpen Unicef". Pachman dreigt met kort geding DEN HAAG, 14-12. De Tsjechoslo- waakse schaak-grootmeester Ludek Pachman heeft via zijn advocaat mr. L. Laus te Haarlem de schaakmede werker van NRC-Handelsblad Con stant Orbaan en het blad zelf ge sommeerd binnen drie dagen de te gen hem ingebrachte beschuldigin gen terug te nemen. Gebeurt dat niet dan zal een kort geding worden aan gespannen. Mr. Laus schrijft aan Orbaan dat diens beschuldiging omtrent nazi sympathieën van Pachman op geen enkele wijze kunnen worden waar gemaakt. Mr. Laus eist van de heer Orbaan dat hij hetzij een rectificatie publiceert, hetzij het materiaal toont waarop het desbetreffend gedeelte van zijn artikel steunt. Evenals vorige jaren bestaat er ook dit jaar gelegenheid tot het plaatsen van uw nieuwjaarswens in ons nummer van 29 december a.s. tegen gereduceerde prijs. Uw opgave dient uiterlijk 22 december in ons bezit te zijn. De administratie UTRECHT, 14-12. Minister Boers- ma vindt inkomens boven een ton niet nodig. Op een lunchbijeenkomst van de Utrechtse afdeling van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel zei hij evenmin te begrijpen waarom mi nisters meer dan een ton moeten verdienen „Ik heb geen compensatie Wijziging geldigheid rijbewijzen DEN HAAG, 14-12. De minister van verkeer en waterstaat heeft de tweede kamer voorgesteld enkele wijzigingen aan te brengen in de we genverkeerswet. Hierdoor zou het mogelijk worden ook rijbewijzen af te geven voor een periode die korter is dan vijf jaar. Dit heeft betrekking op personen die naar het zich laat aanzien niet de volle vijf jaar licha melijk of geestelijk geschikt zullen blijven. Tot dusverre kunnen zij geen rijbewijs krijgen omdat dit bewijs niet voor korter dan vijf jaar kon worden afgegeven. Ook wil de minister een wijziging brengen in de zgn. invorderingspro cedure, die betrekking heeft op het vorderen van een onderzoek naar de rijvaardigheid en de medische geschiktheid van iemand die al een rijbewijs heeft. Geen kerstbomen op straat in Betuwse dorpen ARNHEM, 14-12. In de Betuwse dorpen Driel, Heteren en Randwijk komen dit jaar geen kerstbomen op straat. Het gemeentebestuur vindt het niet langer verantwoord hier voor gemeenschapsgelden uit te trek ken, omdat de laatste jaren de ver sierde en verlichte bomen toch maar vernield of gestolen werden. Wat de auto rijdt DEN HAAG, 14-12. Met de auto worden vier keer zoveel kilometers afgelegd als met het openbaar ver voer. Dat blijkt uit een herziene be- voor de statistiek. In lë laatste tien jaar (1961-1971) is het aantal reizigerskilometers in ons land met ruim 150 procent toe genomen. Die stijging komt bijna ge heel voor rekening van de personen auto. In 1971 werden in totaal bijna 108 miljard reizigerskilometers ver reden. In 1961 waren dat er 42,8 mil jard. Maanlander stortte ongezien lieer HOUSTON, 15-12. De maanlander „Challenger" is vrijdag op de maan neergekomen zonder door de achter gelaten televisiecamera te zijn ge zien.. De maanlander was acht uur na de veilige terugkeer van ruimte vaarders Eugene Cernan en Jack Schmitt omlaag gestuurd. Het neer komen moest worden gezien met de televisiecamera die ook het opstijgen van de Challenger had doorgezonden. Later werd meegedeeld dat de klap was geregistreerd door de instrumen ten van de Apollo-17 in het Taurus- Littrow-gebied. De maanlander is naar schatting op 15 km. van de ca mera neergekomen. Aan boord van de America gaf Cernan door dat hij een "heldere vlek kon zien. voor de prijsstijgingen gekregen, maar mijn vrouw heeft er ook niets van gemerkt", aldus minister Boers- ma. De bewindsman is voorstander van openbaarheid van inkomens Daar van gaat een preventieve werking uit. In de eerste plaats kan mogelijk een einde worden gemaakt aan „sprookjes" over hoge inkomens en anderzijds kunnen onrechtvaardig hoge inkomens worden bestreden. De gebrekkige verslaggeving van vele ondernemingen is volgens minister Boersma mede oorzaak van de ge ruchtenvorming over exhorbitant hoge inkomens. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Telefoon (01110) 2770 brengt HEDENAVOND en zaterdagavond 23 december de moderne verfilming van JOHN CLELAND^S zedenroman: Aanvang: 20.00 uur. Voorverkoop (telefonisch en aan de kassa) van 11.00—12.00 uur op de dag van de voorstelling. Normale entreeprijzen WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 16 en zondag 17 december De waarnemer van dokter W. Bont- kes, Zierikzee,tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dokter Van Geer. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280 neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser, Zierikzee, Masl- gatstraat 104, tel. (01110)-3965 neemt waar voor dokter Vleu gels Schutter en dokter van der Zande. Zr W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts J. Minderlioud, Middel, harnis, tol. (01870) 2897 heeft dienst voor Schouwen-Duive land en Goeree-Ovcrflakkec. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. NEW YORK. Nederland heeft de Verenigde Naties een bijdrage van 50.000 gulden toegezegd voor 1973 voor het V.N.-fonds voor Namibië. UTRECHT, 15-12. In de eerste negen maanden van dit jaar liebben 446 bedrijven collectief ontslag aan gekondigd voor 18.187 werknemers. In dezelfde pe riode vorig jaar ging bel 0111 357 bedrijven en 14.762 werknemers. DF.N HAAG. De tijdens zijn rede nieuwe voorzitter van de Tweede Ramer, dr. A. Vondeling, bij het aanvaarden van het voorzitterschap. Deze cyfcrs heeft de heer P. Brus sel, voorzitter van de Industriebond NKV, vrijdag bekendgemaakt in een toespraak voor de (besloten) verga dering van de centrale raad van zyn organisatie in Utrecht. Dc heer Brussel betoogde, dut dc ontwikkeling van dc kostenstijging voor een aantal marginale bedrijven niet rnccp is te volgen. Voor een kunstmatig in standhou den van deze bedrijven wenst hij geen pleidooi tc houden. Maar wan neer het voortduren van de infktie deze ondernemingen de tyd ont neemt voor overschakeling met be houd van werkgelegenheid en slui ting met verlies van werkgelegen heid het alternatief wordt, zonder middelen en mogclykhcden om ver vangende werkgelegenheid te schep pen, dan komen de onvolkomenheden van het floor anderen zo voortref felijk genoemde economische sy steem opnieuw op de schouders van werknemers en vakbeweging terecht Dc winsten zijn dit ,aar voor de vrije Vrijdag IS december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Kerkwerve Openb. basisschool „Prinses Irene", ouderavond. Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 19.30 uur, uitvoering muziekvereniging „Witte van Haemstede". Haamstede Hotel Bom, (Zaal Tavenu), 19.30 uur, alg. ledenvergadering „De Koppe ling". Brouwershaven Hotel Jacob Cats, filmvoorstellingen Rode Kruis (16.00 en 20.00 uur). Zaterdag 16 december Zierikzee Bezichtiging interieur St. Lievens monstertoren. 11.00-16.00 uur. Oliebollenactie pastoriefonds „Klein Maja", (bakkerij Hoge Molenstraat, tegenover Baden Powellweg, vanaf 9.30 uur). Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. „De Kluut", 10.00-17.00 uur, (post- zegel)-ruilbeurs „Philatelica". Scharendijke/Ellcmect Dorpshuis Ellemeet, feestavond Z.S.C. '62. Bruinisse Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, Kerst- zangdienst Verenigde koren Schou wen-Duiveland. Maandag 18 december Zierikzee Herv. ver.gebouw, 20.00 uur, kerst avond afd. Plattelandsvrouwenbond. „Mondragon", 20.00 uur, afdeling „Philatelica". prijsvorming verbeterd, zo consta teerde de heer Brussel voorts. Dc inkomens van niet-loontrck- kenden zullen 5 miljard boven dc pingnosc stijgen, tegen 700 miljoen gulden vror alle loontrekkende» tesamen. „En dat kan. vanuit een oogpunt van gerechtvaardigde ver deling, bepaald niet geheel worden geiechtvaardigd niet het motief, dat rendementverbetering dit noodzake lijk maakte", r.ldtis de lieer Brussel. In de periode 1967-1908 zyn er circa 1100 nieuwe miljonairs bijge komen. Dat is een toeneming van 20 0 in een jaar. terwijl het aantal werknemers beneden hel minimum loon slechts met 9 "V verminderde. ..Dit schept meer dan een vermoeden dat het met de inkomensverdeling in ors land toch niet zo best is gestold" aldus de heer Brussel. Café „Heerekeet", 19.30 uur, verga dering V.O.O. Plaatsenhuis, 18.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Dorpshuis, filmvoorstellingen Rode Kruis (16.00 en 20.00 uur). Oosterland Conferentiekamer, 19.30 uur. Kerst avond afdeling Plattelandsvrouwen Bond. Dinsdag 19 december Zierikzee Rusthuis „Borrendamme", 19.30 uur, kerstwijding C.P.B. Haamstede Geref. Kerk (recreatiezaal), 19.30 uur, afdeling Haamstede N.C.V.B. (Kerst avond). Dreischor „De Drie Schorren", 19.45 uur, ver gadering Z.L.M., spreker alg. secre taris ir. D. Luteijn. „De Drie Schapen", 20.00 uur, kerst- vierig Plattelandsvrouwen Bond. RADEN Dit was het radenweekje. Hel weekje van de gemeenteraden, want vooral de gemeenten, die niet royaal in de slappe was zitten, moeten in december de begrotingen behandelen, want anders is Den Haag kwaad en krijgen ze niks. Het is dus niet zo, dat in het zicht van de kaarsen, de raden persé zo nodig zware bomen willen gaan opzetten over de centjes, maar het moet gewoon. Dat is heel erg voor allerlei mensen, want bij begrotingsvergaderingen krijgt men ziteelt en nadien moet het nog alle maal herkauwd en het w niet zo. dat louter honingzeem uit de mondjes vloeit, weineg mensen, een gemeente besturen is hoofdpijnwerk, want overal zitten haken en ogen en soms wel eens een heel gemeen addertje onder het gras ook. Nu is er altijd publieke kritiek op raden want „ze praten maar en ze doen maar". Het is een ondankbaar hondebaantje. Nu kom ik wel in kringen, waar dat zo nodig gespuid moet worden, maar een relevante vraag is altijd, of men zelf op een verkiesbare plaats staat van een po litieke lijst. Dat blijkt meestal niet het geval te zijn. Zolang men echter geen eigen inbreng heeft in de be stuurlijke zaken, doen zulke opmer kingen altijd denken aan de beste stuurlui, die aan wal staan De begroting van een gemeente is een heel dik boek, met nog een „me morie" er bij; twee dikken boeken dus. Het is geen rooie oortjes-lektuur en geen treinlektuur. Wie er in duikt gaat zó naar het diepe bassin, want zon' pil wemelt van beschouwingen, opmerkingen, cijfers, cijfers, cijfers. Vooral ondoorgrondelijk is dc tak- tiek van de ministeries in de styl van: hier er bij (dan denkt men ha!) en daar weer af (dan denkt men maar niet meer), want - ieder weet het - de gemeenten zijn arm en de roep om voorzieningen wordt steeds luider. Men wil olies en misschien wel terecht, maar het moet ook alle maal betaald. Raden kunnen een mens radeloos maken. Dat wel, mant in drie uur kunnen meer don tien mensen heel wat doorpraten en dan te denken, dat een gemiddeld mens maar twin tig minuten luisterend kan opnemen Et moet maar eens een stelletje psy chologen b(j gehaald, hc raadsver gaderingen fysiek en psychisch zijn 1e doorstaan. Er zijn in stadhuizen al kamertjes met home-trainers en an dere sporlgerei om fit te blijven. Moei of) den duur wel, want het zijn slopende toestanden! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2