Raiffeisenbankm Boerenleenbank Voor 'n vakantieras wacht je niet af hoe't uitpakt. Die bespreek je voor alle zekerheid bij de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. éne druppel Kom morgen de reisgids even halen DE S.E.A.T0. TER ZIELE GEGAAN BLIK DOOR HET WERELD VENSTER België sukkelt met kabinet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOHE Donderdag 14 december 1972 Nr. 21201 de bank voor iedereen Advertentie De S.E.A.T.O. is nagenoeg ter ziele - de Zuidoost-Aziatische tegenhan ger van de N.A.T.O. Nu in Australië premier Whitlam met zijn Labour- party aan de macht is gekomen valt de laatste partner van enige beteke nis weg die de V.S. nog hadden in dit verdedigingspact. De S.E.A.T.O. stamt uit de periode van de koude oorlog en had voorna melijk tot doel de weinig demokra- tische landen van zuidoost-Azië te bundelen om elkaar te helpen bij be dreiging door kommunistische agres sie die men uiteraard alleen van de Chinezen duchtte. Het was altijd al een vreemd k lub je met landen waar van het demokratische karakter slechts moeilijk kon worden gezien. Pakistan was er een van bijvoor beeld maar het heeft er weinig ple zier van gehad - integendeel: tijdens en na de strijd om Bangla Desh had het meer steun van de Chinezen dan van de Amerikanen. Een ander lid is Thailand, ook niet zo'n parel van de demokratie, maar wel nuttig als basis voor de B-52-bommenwerpers die in de Vietnamese oorlog zijn ge bruikt. De voornaamste reden voor Bangkok om mee te doen lijkt dan ook het verlangen om dollars binnen te halen. Nu de kwestie-Vietnam op zijn eind loopt is overigens het nut van Thailand voor de V.S. een stuk minder geworden al zal tnen de ba ses tvel willen houden. Maar daar voor hoeft de S.E.A.T.O. niet voort gezet te worden. Het heengaan van de S.E.A.T.O. zal ook in Washington niet erg wor den betreurd. Zo langzamerhand had men er meer last dan gemak va?i„ omdat er altijd nog een zekere ver plichting van uitgaat om zich met Aziatische zaken te bemoeien en liefst doet men dit helemaal niet m eer. Zinloos Dit is ook voor Whitelam de grote beweegreden. Australië heeft bij voorbeeld kontraktuele verplichtin gen om troepen in Singapore te hou den ter verzekering van de v>eilig- heid. Men wil hiervan af, niet uit zuinigheid maar omdat men liever niet betrokken wil zijn bij zaken die de Aziaten zelf aangaan. Waarbij de Australiërs ook ervaren dat het be horen tot de S.E.A.T.O. op zichzelf al een slechte introduktie is bij an dere landen. Hoewel de S.E.A.T.O. officieel niet met de Vietnamese oorlog te maken heeft, is duidelijk dat die band wel wordt gelegd, al was het maar omdat in beide geval len de V.S. de grote partij zijn. En hoe dan ook: een bondgenootschap wasemt altijd een enigszins dreigen de sfeer uit jegens niet-leden. Dit remde de Australiërs bij het leggen van kontakten met de landen van zuidoost-Azië, zijn naaste buren. Men kwam altijd als een via het mi- litiar bongenootschap aan de Ame rikanen gelieerd land, zonder meer al geen goede introduktie. Want een land dat met zo'n natie de betrek kingen nainoer aanhaalt, stoot daar mee automatisch de partij voor het hoofd waartegen het bondgenoot schap zich richt. De Japanners bij voorbeeld hebben dit ingezien. Ze zijn snel alles aan het opruimen wat meer de indruk kan wekken dat ze al te zeer met de V.S. verbonden zijn en ze zijn als de grote zelfstandige mogendheid die ze zijn druk bezig met een diplomatiek4 offensief om goede betrekkingen aan te gaan met ieder die maar wil Trouwens die opkomende Japanse diplomatiekeaktiviteit en het feit dat China uit zijn isolement is losgeko men, heeft de sfeer in dit gebied drastisch veranderd. Zozeer dat daar geen plaats meer in is voor een op treden door een grotendeels niet- Aziatisch militoir pact. Het is een beetje triest om het te konstateren, maar tiiteinclelgk heeft het hele S.E. A.T.O.-pact eigenlijk niets bereikt behalve dan dat het normale ont wikkelingen - en voor Australië be tekent dit het behartigen van de eigen behingen - jarenlang heeft ge remd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Drie Hagenaars, de 26-jarige portier J. G. de 23-jarige schilder en de 19-jarige kelner J. S. hebben tegenover "de Haagse politie bekend in september voor f 160.000,- aan antiek te hebben gestolen uit het huis van een antiquair in Den Haag. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van .de 16e lustrumviering van de juridische faculteitsvereniging aan de Vrije Universiteit in Amsterdam zal de Tsjechische schaakgrootmees ter Ludeck Pachman 21 december naar het studentencentrum Uilen stede komen voor het houden van een schaaksimultaanseance. EMMELOORD. Minister drs. H. Langman economische zaken heeft bij Ens in de Noordoostpolder een 380.000 volt elektriciteitsonderstation officieel in bedrijf gesteld. Daarmee is de tweede fase van het landelijk 380.000 volt koppelnet in gebruik ge nomen. ASSEN. De economische politie rechter in Assen heeft maandag te gen de 30-jarige juwelier Klaas O. uit Meeden een boete* van f 1500,- of 50 dagen hechtenis en een waarborg som van f 2000,- voor de tijd van twee jaar geëist wegens het aanbie den van postduiven bij de aankoop van juwelen en sieraden. AMSTERDAM. „Sprookjes van de lage landen" van Eelke de Jong en Hans Sleutelaar staat als eerste ver meld in het viermaandelijks over zicht van de meest verkochte boe ken, opgesteld op basis van gegevens van 65 erkende boekverkopers. DEN HAAG. Een aantal steden in ons land wordt uit pure geldnood to taal onbestuurbaar en onleefbaar. De PvdA-fz-aktievoorzitter in de Haagse gemeenteraad, C. J. Buijten- dijk, waarschuwde in deze zin tij dens de maandagmiddag begonnen algemene beschouwingen over de Haagse ontvverp-begroting voor vol gend jaar. Medicijnen voor Bolivia DEN HAAG, 13-12. Het Ned. Rode Kruis heeft 3.000 flessen en 660.000 tabletten antibiotica, vitaminen, le- prabestrijdings-, pijnstillende en 'an dere geneesmiddelen beschikbaar gesteld voor medische hulp in afge legen dorpen in Bolivia. De zending die dinsdag uit Rotterdam is ver scheept, heeft een waarde van 15.000 gulden. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 46 Moeder Worms verzoekt Willem de tafel te ontruimen. Willem slaakt een zucht en zegt: „Vijf minuten, dan ben ik klaar". Bij Bas broeit het. Met een donker gezicht kijkt hij naar de jongen en z'n stukjes papier. Inwendig ergert hij zich blauw. De snotneus heeft nog vijf minuien nodig. Maar dat is te lang naar Bas' zin. Op een gegeven moment is de maat vol. Hij staat op en veegt met zijn bi-ede hand in één keer de hele uitgestalde postzegel- voorraad plus albums en insteekboe- ken van de tafel. Onder de woorden: „Lazer op met die rotzooi; we wil len kaarten". Op dit moment bi-eekt er iets bij de doorgaans zachtaardige Willem Worms. Zoeven heeft de lamstraal met zijn bereklauwen zijn kostbaar ste aanwinst verkreukeld, de laatste van de Goudse Glazen. En nu dit. Eén moment kijkt hij naar de ont stane ravage; het halve boek leeg. dat kost hem uren werk het opnieuw te sorteren. Met rillende handen komt hij overeind en hoort nog dat zijn moe der verwijtend /egt: „Bas, wat heb je daar nou aan? Als ze dal jou nu eens deden?" Maar Bas Leverstro hoort het niet. Hij ziet enkel het bi eek-verschrik te gezicht van zijn zwager. Natuurlijk /.al hij hem zo meteen helpen met oprapen en sorteren. Hoe dat moet. weet hij al lang. want dit heeft hij al zo vaak gezien. Dan beginnen ze maar een half uurtje later tc kaar ten. Maar van de weeromstuit schiet hij in een lach en buldert: „Moet je die bleekscheet daar nou zien staan Op dit moment gebeurt het ongelo felijke. Dit is de fatale druppel, die de emmer eindelijk doet overlopen. Het is enkel die éne druppel, maar het gevolg is verschrikkelijk. Voor iemand er op verdacht is. haalt Wil lem opeens een mes met een lang lemmet uit zij/i zak, vliegt op zijn zwager aan en steekt toe, vóór ie verbouwereerde man eigenlijk goed door heeft dat het bittere ex-nst is. Drie, vier steken treffen de x*eus. die met een vloek op zijn lippen neer stort. Als Gerie gillend van schrik en angst zich tussen haar broer on haar man werpt, komt Willem tot zichzelf. Nu gilt ook zijn moeder. Al leen vader Worms zit pei*plex en met grote ogen naar de bliksemsnel ver anderde situatie in zijn kamer tc kij ken. Alsof hij niet kan geloven, dat het werkelijkheid is. Of is het toch show? Een vooraf opgezet geintje van hen beiden? Het gegil houdt aan want Bas be gint uit vei-schillende wonden te bloeden, door zijn kleren heen. Van uit haar kamertje stoi-mt Bettie de trap af, gealarmeerd door het schreeuwen der vrouwen. Op dit moment beseft Willem Worms, wat hij heeft gedaan. Hij werpt het mes van zich af. draait zich om cn rent het huis uit, de straat op. Achter elkaar de ene straat uil en de andere in. Tot hij doodop is van de ongewone ren en weer ge woon gaal lopen. Hij voelt zijn hart bonzen, maar hij heeft geen spijt van zijn daad. Zijn enige gedachte is; Ik hoop. dat ik hem doodgestoken heb, de Judas. En terwijl hij wezenloos verder loopt denkt hij enkel: Ik hoop. dat ik hem doodgestoken heb. Hoofdstuk 14. Als in een roes loopt Willem Worms door de stad. Het verkeer i-aast langs hem heen, maar hij be merkt het niet. Aldoor ziet hij het toneeltje voor zich; de neerstoi'tendc reus en zijn zuster, die hem een duw heeft gegeven en zich tussen hem en Bas Leverslro werpt. In een onder deel van een sekonde realiseerde hij zich, dat hij een mes op zak had. Een dolkmes met een lemmet, dat aan beide kanten scherp is. Dat heeft hij voor de dag gehaald en toen Ik heb hem gestoken, weet hij. Nu kan hij mc niet meer pesten en trei teren. Nu bloedt hij dood. Net goed voor die Judas. Willem Worms loopt maar steeds vei'der. Het is voorjaar, dus de dagen lengen, anders zou je hem een slaap wandelaar wanen. Waarheen hij gaat, weet hij niet. In een toestand tussen dromen en waken loopt hij verder, de brug over, de stad uit. Over een weg langs het water. Op nieuw gaat hij een brug over en weer loopt hij langs een vaart. Aan de overkant snort het snelverkeer; aan deze kant is het rustig. Een enkele weil rijder of bromfietser passeert hem. Soms kijkt men naar de jonge man, die daar mei gebogen hoofd langs de waterkant verder sjokt. Hij wordt moe van de ongewoon lange wandeling, maar blijkbaar beseft hij het niet. Langzaam, heel langzaam begint de andere kant van deze tragische wending in het gezin Worms tot hem door te dringen; als ik hem doodge stoken heb. ben ik een moordenaar. Dan ga ik de gevangenis in. Voor ja ren. Misschien wel voor de rest van nVn leven. (wordl vervolgd! „Flitsen" uit het buitenland VATIKAANSTAD. De „Piëta" van Michelangelo uit de Sint-Pietersba siliek in Vatikakanstad zal tegen 21 december weer toonbaar zijn en woi-den teruggezet op haar oude plaats in de basiliek, zij het voortaan achter glas. ROME. De directeur-generaal van de V.N.-oi-ganisatie voor voed sel en landbouw (FAO), de Neder lander Boerma, zal in de tweede helft van februai'i een bezoek van vei-scheidene dagen bx-engen aan de volksi'epubliek China. Boerma be stempelde zijn reis als een oriënta- tiebezoek. MILAAN. Op de autoweg Milaan- Laghi zijn bijna 80 auto's betx-okken gei'aakt bij een kettingbotsing in dichte mist. Er waren vier doden en 30 gewonden. NEW YORK. De Newyorkse politie heeft in Brooklyn beslaggelegd op 50.000 magnetofoonbanden en 3.000 pornografische films met een geza menlijke waarde van 400.000 dollar. NEW YORK. De algemene verga dering van de Vex-enigde Naties heeft krachtig alle landen, in het bij zonder Poi'tugal en Zuid-Afrika ver- oordeeld, die „koppig weigeven" de V.N.-vex-klaring van 1960 ten uitvoer te leggen aangaande het verlenen van onafhankelijkheid aan koloniale landen en volkei'en. WASHINGTON. De Israëlische vice-premier Yigal Allon heeft in Washington verklaard, dat Israël be reid is tot het voeren van vredeson derhandelingen met Egypte. LONDEN. Zevenenveertig px-ocent van de onlangs door de „National Opinion Poll" ondervraagde Engel sen zijn vooi'standers van toetx-eding van Engeland tot de EEG en zesen dertig procent is tegen toetreding. HONG KONG. In de Russisch- Chinese grensstx-eken Slngkiang en Mantsjoerije hebben zich onlangs tenminste drie betrekkelijk kleine schermmutselingen tussen Russische en Chinese soldaten voorgedaan, al dus de in Britse handen zijn South China Mox-ning Post in Hong Kong. BRUSSEL, 13-12. De Belgische kabinetsinformateur Josef de Saeger heeft zijn opdracht teruggeven. Ko ning Boudewijn heeft zijn verzoek om van zijn opdx-acht ontheven te wox'den ingewilligd, zo is officieel bekendgemaakt in Brussel. De Saeger, mxnistei* van openbai'e werken in de demissionarie Belgi sche regering, is 18 dagen bezig ge weest met zijn opdracht. Koning Boudewijn moet nu besluiten of hij een nieuwe informateur of een for mateur zal benoemen. PARIJS. De Franse filosoof Jean- Paul Sartx-e en een twaalftal mede standers hebben de kantoren van de algemene elektriciteitsmaatschappij in Parijs bezet ter ondersteuning van eisen van zestig stakende Marok kaanse arbeidei's. WASHINGTON. Het hallucineren de middel LSD zou tot de geboorte van dode of abnormale baby's kun nen. leiden. Dit staat in een rapport dat is gepubliceex-d door het Ame rikaanse medische genootschap. BRUSSEL. De politie van Antwer pen stelt een onderzoek in naar de handel en wandel van een gevange- nisbewaai'der van de Antwerpse ge vangenis aan de Begijnstraat. De man, die er van verdacht wordt brie ven van en voor gevangenen in en uit de gevangenis gesmokkeld te hebben, is voox-lopig geschorst. HELSINKI. De voorbereidende besprekingen voor een Europese veiligheidsconferentie in Helsinki worden vanaf komende vrijdag ver daagd tot 15 januari. Daarover heb ben de delegaties van 34 landen in de Finse hoofdstad maandag over eenstemming bereikt. LOESAKA. Volgens het Zam- biaanse dagblad Times zijn 265 Je hova's Getuigen in Zambia overle den nadat ze het naburige Malawi waren ontvlucht. De permanent se cretaris van Zambia's oostelijke pro vincie. Samuel Kafoemoekatsje. heeft bekendgemaakt dat de doods oorzaak moet worden gezocht in „hel gebrek aan goed drinkwater". RAWALPINDI. Tegelijk met de aanpassing van de militaire stellin gen aan do nieuwe bestandslijn in Kasjmier is India begonnen met de terugtrekking van zijn troepen van Pakistaans gebied dat het in de oor log van een jaar geleden bezette. Een vakantiereis bespreek je bij de 3000 vestigingen De sportvissers beoefenen momenteel intensief de vangst op kabeljauw, waarbij soms vissen van formaat op het droge worden gebracht. Zo ving Kees Bolier uit Zierikzee, lid van de hengesportvereniging Oosterschelde, zaterdagavond te 18.00 uur aan het Havenhoofd te Zierikzee een kabeljauw die een lengte had van 1.08 meter. ROME. In Rome. Milaan en Na- péls is het tot ongeregeldheden ge komen naar aanleiding van de her denking van het feit dat precies drie jaar geleden bij een bomaanslag op een bank in Milaan 16 mensen om het leven kwamen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7