Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening vandeNMB MUZIKALE HULDE JARIGE MUZIEKSCHOOLDIRECTEUR HOOGTE GRONDPRIJS IN BINNENSTAD IN HET GEDING Geleidelijke terugloop schuld rusthuis „Westelijk Schouten" STREEKNIEUWS Heksen- genootscliappen in Engeland Gemeenteraad Westerschouwen DODELIJKE Advertentie Een persoonlijke lening Is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000.- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank Er is een NMB kantoor te: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee Hogezoom 149, Renesse tel. 01110-3355 tel.01116- 424 Duitse hoogleraar heeft Nazi-Yerleden AMSTERDAM, 13-12. Een Duitse SS-er, die in de oorlog in Leiden een dissertatie schreef over de door hem zelf uitgevoerde „Arisering" van 32 Joodse graanhandel-firma's in Zuid- Holland, is nu als hoogleraar in de historische, sociale en economische wetenschappen verbonden aan de universiteit van Stuttgart. Tegen de ze professor, de thans 57-jarige Hans- Joachim freiherr Rühle von Lilien- stern, is een open protest gelanceerd door een zijner Duitse collega's, dr. J. Mader uit Berlijn. avond te houden catechisaties, van half negen tot tien uur. In die perio de is men dan aanwezig van de ker- keraad om giften voor deze aktie in ontvangst te nemen. Personen die die avond niet kunnen, kunnen hun gif ten voor „Kom over de brug" de daaropvolgende zondag nog kwijt in de diensten van de Ned. Herv. kerk in de kollektezakken. Ned. Herv. Kerk De heer Th. Sinke, die bij de laatst gehouden gemeente-avond van de Ned. Herv. kerk gekozen werd tot notabel in de vacature H. A. van der Werf, heeft deze benoeming aange nomen. BRUINISSE Laatste ronde winkelweek In hotel Storm te Bruinisse speelde zich de laatste ronde af, van de te Bruinisse zo succesvol verlopen ver- koopaktie 1973. De bonnen die afge stempeld waren 14 november 1972, werden ingewisseld voor koopbon nen. Het op die dag bestede bedrag kan nu nog een keer te gelde worden gemaakt. De dagprijzen werden even eens aan de winnaars uitgereikt en nadat alle bonnen, waarop al een prijs was gevallen, zodoende uit de circulatie waren gehouden, trok bur gemeester G. Hokken uit de reste rende bonnen de drie hoofdprijzen. De burgemeester toonde zich ver heugd over het slagen van de aktie, waarbij hij er het in grote getale aan wezige pubiiek er op wees, dat door deze aktie een bedrag van plm. f 15.000 aan prijzen c.q. waardebon nen onder de kopers was verdeeld. „Gymnastiek" op het dak Gymnastiek beoefenen is uiteraard een bijzonder prettige en gezonde ontspanning, maar dan moet deze sport wel beoefend worden op de daarvoor bestemde toestellen en bv. dus niet op het dak van de kleuter school, dat tegen deze „oefeningen" niet bestand is. Een aantal dakpan nen is daarbij kapot gegaan, dat be tekent een onverwacnte financiële tegenvaller voor de school. Onver antwoorde uitgaven ook, die de school eigenlijk niet kan dragen, zo dat dringend vérzocht wordt aan de betrokken jongelui het dak voortaan met rust te laten. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 12-12. Op dc bcgrotingsvcrgadcring van dc Zicrikzccsc ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. de Meester zjfn - behalve de behandeling van de begroting - nog verschillende ge agendeerde zaken afgedaan. Grondzaken kwamen in dit kader aan dc orde. Zo verwerft dc gemeente een perceel tuingrond aan dc Baden Powcllweg van 1073 m- voor dc prijs van 5000. Dc raad ging met deze aankoop akkoord. Er komt een Commissie Midden- en Kleinbedrijf HAAMSTEDE, 11-12. Het afwerken van een agenda-punt dat op het eerste gezicht e enhamerstuk lijkt, kan toch nog heel wat gesprekstof opleveren. Dat bleek, tijdens dc jongste raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. De jaarrekening 1971 en de begroting 1973 van dc Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen, waren ter inzage gelegd en kwamen ter sprake. De heer Lustig merkte op. dat in de begroting een tamelijk groot be drag voor onvoorzien was opgeno men. Dit bleek eerst nog groter ge weest te zijn waardoor de verpleeg- prijzen wel met 10 a 11 u/'o stijgen zouden in 1973. Op zijn voorstel was dit bedrag lager geworden zodat de stijging maar 8 a 9 °/o zou moeten bedragen. Dit was voor de heer Lus tig aanleiding om het gehele bedrag f 10.000 voor onvoorziene uitgaven af te voeren en dan kon de stijging nog enkele procenten lager worden. Hij had dit voorgesteld, maar hij kreeg geen steun. De heer Tieleman was van mening dat heel veel aandacht aan die op merking geschonken was, maar dat men toch meende dat deze post zo op de begroting moest blijven. Men deelde dus de zienswijze van de heer Lustig niet. Afnemende schuldenlast Dc voorzitter lichtte toe dat de stichting met een schuldenlast zit af komstig uit de aanloopperiode. Die was opgelopen tot ongeveer f 170:000 en is nu geleidelijk aan reeds terug gebracht tot nog f 70.000 gulden. Zou men nu de post onvoorzien van f 10.000 weg laten, dan zou dat be tekenen dat men in 1974 het verlies van 1973 moet verwerken en dat werd algemeen niet aanvaardbaar geacht. De heer Hendrikse bracht het col lege van b. en w. dank voor de wijze waarop het ook voor de bejaarden mogelijk gemaakt is de opening van het gemeentehuis mee te beleven. Dit naar aanleiding van een dank brief in deze geest van de bejaarden sociëteit uit Burgh. Eerst zullen b. en w. een mogelijk heid moeten vinden voor een geld lening, alvorens het raadsbesluit tots subsidieverlening in de restauratie van de kerk in Burgh, goedgekeurd kan worden door G.S. Hiermee is het college druk bezig. Op voorstel van b. en w. werd besloten een aanloop subsidie van totaal f 215,- te verstrekken aan de Stichting Beeldende Kunst in Zee land. Men hoopt in de toekomst een tij delijke tentoonstelling in te kunnen richten in de Ridderzaal van het Slot Haamstede in samenwerking met deze stichting. De raad verleende vlot medewer king tot het aangaan van een kas geldlening tot f 1.000.000,- ten behoe ve van het groot rioleringsplan. De wijzigingen die op verzoek van de staatsecretaris van binnenlandse zaken aangebracht moeten worden in de verordening op het heffen van toeristenbelasting ontlokten geen opmerkingen De verordening Be grafenisrechten en beheer Begraaf plaatsen werd aangepast aan de wer kelijke kosten De P.v.d.A.-fraktie was het hier- mee volkomen eens. De heer Krijnse Locker vroeg zich af of de aanpas sing van de bedragen niet automa tisch kan aan de hand van index cijfers. De voorzitter zei hierover, dat het beter was van tijd tot tijd aan te passen. Men heeft nu echter te lang gewacht de cijfers te herzien, zodat de verhoging nog al fors lijkt. Wel heeft men nu het verschil tussen le en 2e klasse opgegeven. Commissie Midden- en Kleinbedrijf B. en w. stelden verder voor een plaatselijke Commissie Midden- en ZIERIKZEE, 14-12. Vanmorgen (don derdag) al in alle vroegte - nog voor half acht - repten zich door de nog stille straten een aantal jongelui. Al len hadden iets bij zich wat men misschien op dit uur nog niet zou verwachten, namelijk een muziekin strument. De tocht ging naar dc Mu ziekschool in de Postslraat, waar dc kinderen - samen vormend het Jeugdorkest van de school - zich „verdekt" opstelden - in allerlei hoeken en gaten". Zij kwamen daar Kleinbedrijf te vormen, waarin ver tegenwoordigd moeten zijn de win keliers, ambachtslieden, horeca- sector, aannemersbedrijven, het Re- cron, de V.V.V.'s en de landbouw, terwijl één wethouder en één raads lid zitting dienen te hebben in deze commissie. De heer Dalebout vroeg om een plaats voor een fruitteler en de P.v.d.A.-fraktie wilde er ook graag de consument in vertegenwoordigd zien. De heer Krijnse-Locker was blij met dit voorstel al heeft het wat lang geduurd voor men er aan be gonnen is. Duurt het nu weer zolang voor de commissie er werkelijk is? zo vroeg hij zich af. De wethouders waren van mening dat de commissie ook niet te groot moet worden en dat alle zittende leden straks in feite consument zijn. Het moet als een goede zaak ge zien worden dat het college nu ad vies kan inwinnen bij de bedrijfsge- noten die op deze wijze inspraak hebben in de te nemen besluiten. In een der volgende vergaderingen kunnen reeds voorstellen verwacht worden, zodat deze commissie spoe dig kan gaan werken Voor het gebied tussen de Kloos- terweg-Breedseweg en Hogezoom was nog geldig het bestemmingsplan data 1958. Hiervoor is men bezig een HAAMSTEDE/RENESSE. 12-12. De brandweerverenigingen zoals ze tot nu toe bestonden in Haamstede en Renesse zyn in een vergadering, ge houden op dinsdagavond samenge smolten. De aanwezigen werden welkom geheten door de voorzitter van de vereniging uit Renesse, de heer M. de Hamer. Deze zette in het kort de bedoeling van deze vergadering uit een om .uiteindelijk te komen tot één vereniging gezien de zeer nauwe samenwerking die er de laatste ja ren tussen beide corpsen bestaat. Niemand had hier bezwaar tegen, evenmin tegen het kiezen van een bestuur waarvan 3 leden afkomstig uit Haamstede en 3 leden uit Renesse zouden zijn. Als allereerste werd de voorzitter gekozen en dit werd de heer M. v. d. Hamer uit Renesse. De andere twee bestuurleden, eyeneens uit Renesse, werden de heren W. Hoogerhuis en M. de Vrieze. De vol gende verkiezing bracht 3 bestuurs leden uit Haamstede, n.l. de heren E. Jonker, J. Reehorst en R. van Ze venter. Nieuw bestuur Na de pauze werd het bestuur van de nieuwe vereniging als volgt sa mengesteld: voorzitter: M. de Hamer, secretaris M. de Vrieze, penning meester R. van Zeventer, en be stuursleden E. Jonker, W. Hooger huis en J. Reehorst. Een feestavond zal gehouden worden op zaterdag tl januari 1973 in zaal Broekhoven te Renesse. Op deze avond zullen ook de dames welkom zijn. ROOSENDAAL. Op een met knip perlichten beveiligde overweg in Nispen (gem. Roosendaal) is het lijk gevonden van de 31-jarige Belgische bouwvakker L. de Winter uit Essen. pas weer uit tevoorschijn toen de di recteur. de heer J. M. Luijkenaar ar riveerde. Dc jongelui groepeerden zich toen weer samen en brachten als orkest, onder leiding van de lerares mej. E. Jense, een muzikale hulde aan de heer Luijkenaar. En dat feestelijke vroege muziekje klonk dan b\j gele genheid van de vijf-en-zestigste ver jaardag van dc heer Luijkenaar, die binnenkort officieel afscheid van de school hoopt tc nemen. nieuw bestemmingsplan te ontwer pen. In afwachting daarvan werd be sloten op dit gebied een voorberei- dingsbesluit te leggen, zodat a. ongewenste ontwikkelingen tegen gegaan kunnen worden b. er een mogelijkheid aanwezig is medewerking te verlenen aan bouwplannen, die niet in strijd zijn met het plan in voorbereiding Verzoek Stichting Renesse De raad keurde het voorstel van het college om het verzoek van de Stichting Renesse in te willigen, in zake het bouwrijp maken van een perceel grond aan de W.G. Boollaan, goed. Aan deze vergunning is een aantal voorwaarden verbonden, die de heer Tieleman nog met één wilde uitbrei den, n.l. dat de stichting de eventuele rioleringsaansluitingen moet leggen in de wegbermen zodat niet telkens de straten opgebroken moeten wor den als een perceel wordt aangeslo ten. De heer Hendrikse sloot zich hierbij aan en aldus werd besloten. Na veel studie en vergelijkingen, waren b. en w. tot een voorstel bouw van landhuizen in het agrarisch ge bied gekomen. Een urgent voorstel, daar twee gegadigden in tijdnood zouden geraken als de raad terzake geen besluit zou nemen. Naast de al gemeen geldende regels,' wilden b. en w. alleen dan vergunning voor een dergelijke bouw afgeven als: a. de aansluiting op het stamriool mogelijk is en geheel op kosten van aanvrager geschiedt. b. Als voor 2000 m- een bijdrage in- frastruktuur betaalt wordt van f 5,50 per meter, ierover volgde een diskus- sie. In januari 1973 zal het bestuur bij eenkomen voor het opstellen van het huishoudelijk reglement. De leden krijgen verder de mogelijkheid om ideeën naar voren te brengen voor een naam van de nieuwe vereniging. Hierna volgde sluiting. OOSTERLAND Verenigingsgebouw (even) op non aktief Door een verbouwing, verandering en aanleg van centx-ale verwarming in het gebouw zal het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint- Joostdijk voorlopig niet meer dispo nibel zijn voor het houden van ver gaderingen of andere bijeenkomsten. Men zal voorlopig aangewezen zijn op de „Conferentiekamer", het ge meentelijk Verenigingsgebouw aan het Torenplein. Actie „Kom over de Brug" In verband met de aktie: „Kom over de brug 1972", waarvoor in de periode van 10-15 december a.s. een intensieve informatie via pers, radio en t.v. zal plaatsvinden, lag het aan vankelijk in de bedoeling van de kerkeraad van de Ned. Herv. kerk om op vrijdagavond 15 december a.s. het Ned. Herv. Verenigingsgebouw open te stellen. Nu echter genoemd gebouw door verbouwing voorlopig niet meer gebruikt kan worden be sloot de kerkeraad om de consistorie van de Ned. Herv. kerk voor dit doel te gebruiken, en deze dan op vrij dagavond 15 december open te stel len. Zulks in verband met de op die Maar vanmorgen vierde hij zijn jaardag voor de laatste maal binnen de muren van de school, in een voor deze gelegenheid bijzonder leuk en kleurrijk versierde leskamer, temid den van een enthousiast Jang' zal hij leven", vertolkt door het eigen schoolorkest. Vóór de jarige: een vol komen en zeer gewaardeerde ver rassing op de vroege morgen. (Folo: Zicrikzecschc Nieuwsbode). ONGELUKKEN LEEUWARDEN. Dc 58-jarige A. Allema uit Bolsward is bij ccn ver keersongeluk om het leven gekomen. De man fietste op de Hichtumerdijk tussen Bolsward en Hichtum en stak plotseling de weg over. Hij werd door een hem achteroprijdende personen auto overreden en overleed ter plaat se aan zijn verwondingen. GOUDA. Op de autosnelweg Gou- da-Rotterdam is dinsdagochtend vroeg een grote ravage ontstaan toen een vrachtauto inreed op de achter kant van een vee-auto met koeien die stilstond op de vluchtstrook. De chauffeur van de vee-auto, de 30- jarige A. W. van Rooljen uit Woer den, kwam daarbij om het leven. LIMBRICHT. De 10-jarige M. Te- gelaers is in een ziekenhuis overle den, waar hij na een verkeersonge luk in zijn woonplaats Limbricht ernstig gewond was opgenomen. De jongen raakte op de Heistraat de macht over het stuur van zijn fiets kwijt, waarna hij tegen een perso nenauto botste. Amsterdamse agent houdt eigen auto aan AMSTERDAM, 13-12. Een politie- man van het bureau Warmoesstraat in Amsterdam heeft dinsdagnacht zijn eigen auto aangehouden op het Beursplein waarin de 17-jarige Am sterdammer J. de W. wegreed. De W. was in de auto ingebroken en had juist de motor gestart to ende agent, die zijn dienst erop had zitten, kwam aanlopen. Op het moment dat De W. wegreed greep de eigenaar van de auto in. Veel moeilijker had men het met een aanvraag van de heer A. Bakker Lange St. Janstraat 21, die 1.30 are wil aankopen om een uitbreiding te scheppen voor zijn naast gelegen woning. De vraagprijs van de gemeente wat betreft de grond is f 45 m- en dit werd algemeen te hoog gevonden. De heer Simmers zei dat iets moois gemaakt kan worden in dc binnen stad en wilde niet zo scherp calcu leren, temeer niet daar juist in de binnenstad de omstandigheden zo soepel mogelijk dienen te zijn om te bouwen. De heer Den Boer vroeg welke normen worden gehanteerd. In het verleden - zo wist hij - zijn lagere grondprijzen gevraagd. Met moet volgens hem aantrekkelijk blijven, binnen de wallen te bouwen. Vraag naar dc norm Wethouder Bij de Vaate merkte op dat dc grondprijs gerelateerd is aan bouwrijpe grond, zoals die in plan West wordt gehanteerd .De voorzit ter vond de prijs nog niet zo hoog, want de gemeente moet tenslotte tot een sluitende exploitatie komen. Men moet trouwens meer op dc kavclprys letten en minder op do prijs per m'-\ Dc heer Simmers wilde zo goedkoop- mogelijk grond uitgegeven zien cn op het totaal kunnen enkele duizen den meer voor potentiële kopers juist iets uitmaken. Dc heer Den Boer wilde dc zaak algemeen gesteld zien Hij noemde recente cijfers van f 25 a f 35 cn wilde nu één lijn getrokken zien bij de verkoop van grond. Wethouder Bij de Vaate vond inschakeling van dc Commissie P.W. ccn geschikte oplossing. Na enig heen en weer ge praat werd hiertoe besloten en het voorstel voorlopig teruggenomen. Schadeloosstelling Door overname van een perceel grond t.b.v. het bestemmingsplan West VI (6.41.50) is schadeloosstel ling nodig van de pachter de heer J. den Boer tot een - door de Land- bouwcommissie goedgekeurd - be drag van f 22.400. Bovendien krijgt betrokkene compenserende grond aan de Nieuwe Kooiweg tot een op pervlakte van 8 ha bouwland. Dc heer Sprengelmeijer informeerde of betrokkene verplicht is tot inzaai van het nieuwe bouwland. Dit bleek niet het geval tc zijn. Dc genoemde grond van 8 ha wordt uitgegeven voor de tijd van zes jaar en de pachtsom dient bepaald door de Grondkamer. Onder dc hamer door ging ccn voorstel tot wijziging van de rechts positieregelingen gemeentelijk perso neel. Tot lid en plaatsvervangend lid van het algemeen bestuur van dc bestuursschool Zeeland werden be noemd dc heren R. van Ommeren en Th. H. de Meester, zulks in dc vaka- ture mr. K. A. Keuning. Garantie werd verleend voor het aangaan van geldleningen t.b.v. partikulicre wo ningbouw. Herstel Luitje Ter financiering van herstel Luitjo (kosten: f 770.000) wordt door dc Bank voor Nederlandsche Gemeen ten aangeboden f 39.000. Tc financie ren blijft voor dc gemeente f 38.500, waarvoor het leningsbedrag is be stemd. Een tweetal punten had be trekking op begrotingswijzigingen, DEN HAAG, 13-12. - Alleen al in Birmingham is het bestaan bekend van heksengenootschappen, zo be richt het Engelse weekblad Church Times uit een recent rapport van ka pitein Barry Irons van het Leger des Heils. Hij heeft zich verdiept in het verschijnsel van magie en hekserij dat momenteel in Engeland een op leving doormaakt. Onder voorzitterschap van de Ang licaanse bisschop van Aston is een werkgroep gevormd voor sociaal hulpwerk, speciaal ook voor hen die hun toevlucht zoeken in het occul tisme en de duivelaanbidding. De werkgroep wil kapitein Irons assis teren in zijn strijd tegen hekserij en zwarte magie. Kapitein Irons rapporteert dat tot ver buiten Birmingham mensen on der de invloed van de heksengenoot schappen in deze stad zijn gekomen, maar dat velen later hun hulp bij hem zoeken. „Het zijn tegenwoordig vooral ook mensen uit gegoede krin gen die na hun avonturen met zwarte magie hard aan hulp toe zijn", aldus de Leger des H.eilsfunctionaris. BUENOS AIRES De in Argentinië ontvoerde Britse zakenman Ronald Grove heeft zijn vrouw in een brief meegedeeld dat hij het goed maakt en met zyn ontvoerders kaartspeelt zo is woensdagavond van welinge lichte zijde vernomen betreffende inkomsten en uitgaven van Sociale Zaken en tot aanbrengen van een toiletgroep in het woonwa gencentrum „De Val". De voorzitter deelde mede dat de bestaande akkomodatie is vernield en verwachtte dat de aan te brengen vernieuwingen in de kortste keren dezelfde weg zullen opgaan „maar de gemeente heeft opdracht van de rijksoverheid de zaak te herstellen' Dc heer Simmers noemde het ccn lijdensweg en vond het absurd dat de zorgen naar dc gemeente worden toegeschoven. Dc voorzitter zei dat het ministe rie ook nog niet uit het probleem van de centrale en/of gespreide woonwagenkampen is. Voorlopige vaststelling vond plaats van dc ge meenterekening 1970 cn de Volks- kredietbank 1970. Dc rondvraag Bij de rondvraag dlstancieerdc wethouder Asma zich van een door hem gedane uitspraak tijdens het destijds gehouden Medisch Comité Vietnam-dcbat, waarin hij mede deelde als zou mr F. TTi. Dijckmecs- tcr, burgemeester van Apeldoorn zijn toestemming voor dc betreffende collecte in zijn gemeente hebben ge geven. Hij bood voor deze onjuiste informatie zijn excuus aan. Dc voor zitter was hier blij mee en merkte op: „dit punt is gesloten". De heer Groen attendeerde op dc karige verlichting van de weg naar „Onderdak", richting Sas. Dc wet houder van P.W. zei dat een kosten opgaaf voor verlichting is gevraagd aan dc P.Z.E.M. De heer Bccu informeerde nog naar de opleveringstermijn van het Luitjcherstcl. Volgens hem moet dc datum in het bestek staan. De wet houder repliceerde dat gepoogd zal worden het werk voor het zeilseizoen 1973 tc klaren De heer G. H. Brand werd in vaste dienst benoemd als onderwijzer aan dc Bcalrlxschool m.l.v. 1 augustus 1972. Tot slot deelde de voorzitter mede dat de traditionele nieuwjaarsrecep tie gehouden zal worden op 4 januari Fusie brandweerverenigingen Haamstede/Renesse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4