AFSCHEID C.M.M.C-VOORZITTER DE HEER A. SCHOOF RAAD WIJDDE TWEEDE VERGADERING AAN BEGROTING STREEKNIEUWS 7.IERIK7.EESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 14 december 1972 Nr. 21201 Melkveehouders op Schouwen-Duiveland beier ,,nil tie bus gekomen" na aansluiting bij C.M.C. De nieuwe voorzitter de heer M. den Boeroverhandigt de oud-voorzitter de heer A. F. Schoof, namens bestuur, Raad van Commissarissen en leden, by gelegenheid van het afscheid van de heer Schoof (rechts) een fotocamera. ZIERIIvZEE, 13-12. In een gisteren woensdag)-avond gehouden, redelijk goed bezochte, algemene ledenver gadering van de C.M.M.C. in de bovenzaal van het „Huis van Nassau", werd afscheid genomen van de voorzitter, de heer A. F. Schoof. De heer Schoof te Oosterland was gedurende vier jaar voorzitter van de C.M.M.C. In deze functie was hij bij zijn benoeming als zodanig de opvolger van wijlen de heer D. Eveleens. By gelegenheid van zijn afscheid werd de heer Schoof toegesproken door de nieuwe C.M.M.C.-voorzitter, de heer M. den Boer te Zierikzee, die namens het bestuur, de Raad van Commissarissen en de leden-veehouders de schei dende voorzitter dank bracht voor alles wat hij gedurende zijn voorzitter schap voor de C.M.M.C. heeft gedaan. Gemeente Zierikzee ZIERIKZEE, 13-12. Een aparte vergadering heeft de gemeenteraad van Zierikzee, onder voorzitterschap van burgemeester Tli. tl,, de Meester, woensdagavond gewijd aan de replieken, van het college van b. en w. oji de een avond tevoren gehouden algemene beschou wingen op de gemeentebegroting 1973 en de daarop weer volgende duplieken van de woordvoerders der verschillende frakties. Tenslotte vond een hoofdslultsgewijze behandeling plaats, waaruit goedkeuring van de begroting 1973 en de begroting 1973 voor de Gemeentelijke Volks kredietbank resulteerde. Gelijk reeds gepubliceerd, vertoont (1e gemeentebe groting voor 1973 een tekort van 500.000 gulden. De voorzitter toonde zich dankbaar dat de frakties zich positief hebben opgesteld inzake de begroting. Gelet op het tekort heeft het college het wensenpakket voor het komende dienstjaar uiterst sober gehouden. Politiek is het wei verleidelijk veel te vragen, maar in de praktijk wordt het toch niet gehonoreerd. Zo zal er ook voor de gemeente geroeid moeten worden met de voorhanden zijnde riemen, maar met de laatste reserves kon in het afgelopen jaar nog een aantal belangrijke kapitaalwerken worden uitge voerd. De heer Den Boer herinnerde in zijn afscheidswoord tot zyn voor ganger dat wat drie jaar geleden voor de veehouders nog „een droom" leek te zijn, gedurende het voor zitterschap van de heer Schoof wer kelijkheid is geworden. Immers, de veehouders op Schouwen-Duiveland krijgen, nu de C.M.M.C. in oude vorm heeft opgehouden te bestaan en werd opgenomen in het grote C.M.C.-Meik Unie verband, thans de zelfde prijs voor de melk als de col lega's in de „echte" weidegebieden, zoals in het westen van het land. De nieuwe voorzitter wees op de moeilijke positie waarin de heer Schoof „in funktie" dikwijls kwam te verkeren, omdat hij als voorzitter tussen verschillende belanghebbende partijen de vrede moest zien te be waren. Hij slaagde'er daarbij altijd in om de betrokken partijen weer „als vrienden uit elkaar te zien gaan", ook al moesten er uiteraard, gelet op belangrijke zakelijke belan gen, wel eens harde woorden worden gesproken. Als blijk van waardering bood de heer Den Boer de scheidende heer Schoof namens de Raad van Com missarissen, bestuur en leden een foto-camera aan. In een dankwoord voor deze korte maar welgemeende huldiging, zei de heer Schoof dat het er inderdaad wel eens „hard" aan toeging, maar dat hij het voorzitter schap. ondanks alle daarmee samen hangende problemen altijd graag en met liefde had vervuld. Hij dankte voor de ondervonden prettige samenwerking met alle par tijen, en in 't bijzonder ook met de. heer C. Zee. secretaris van de Zeeuwse Melk Federatie. De heer Schoof vond het een bijzonder geluk kig feil dat de melkveehouders op Schouwen-Duiveland thans dezelfde prijs voor hun produkt krijgen als de collega's in de zg. weidegebieden. Dank bracht de heer Schoof ook aan de slijters; hij hoopte dat het de B- afdeling van de C.M.C. goed zal mo gen gaan. Een tweede wens van de scheidende voorzitter: „Ik hoop op een lonende tijd voor de veehoude rij". Opheffing „oude C.M.M.C." Een belangrijk gedeelte van deze avond - waarop overigens gelegen heid genoeg was om te praten over „koetjes en kalfjes" - stond verder in het teken van de definitieve afslui ting (opheffing) der oude C.M.M.C. welke thans dus verder gaat zonder dat daar direct ook dc slijters bij be trokken zijn. De heer Schoof betreurde het in zijn openingswoord - deze vergade ring stond nog onder zijn leiding - dat zo weinig slijters waren opgeko men. temeer omdat de contacten al tijd goed zijn geweest. Ondanks het feit dat de uitnodigingen wegens om standigheden (te)laat waren uitge gaan bestond er verder oen behoor lijk goede belangstelling voor deze vergadering waarover de voorzitter zü" tevredenheid uitsprak. Hij herinnerde eraan dat dc rvJ C.M.M.C. per 1 april 1971 ophield te bestaan en thans dus is aangesloten hij de C.M.C. De leden-veehouders kregen intussen voor de laatste maal hun nabetaling in contanten: in het vervolg zal deze nabetaling op de 1c- denrekening blijven staan, uiteraard tot eventuele opvraging van het be drag. Algemeen wordt deze nieuwe regeling als een prettige geaccep teerd, bovendien: de melkprijs was goed en de nabetaling viel mee. De heer Schoof constateerde dat door de aansluiting bij de C.M.M.C. de leden nu beter uit de bus zijn gekomen vergeleken met het gemiddelde vvan de collega's in overig Zeeland. Financiële afsluiting In deze vergadering vond de fi nanciële afwikkeling plaats van de „oude" C.M.M.C. en een uitgebreid overzicht werd gegeven over de fi nanciële gang van zaken over de periode 1 januari-1 november 1972, welke in ontvangsten en uitgaven een eindbedrag te zien gaf ad f 29.093,06. De rekening werd goed gekeurd en vastgesteld, na advies van de kascommissie en de R. van C., waarna de penningrheester, de heer Lodewijk, décharge werd ver leend. Het nadelig saldo, ten laste gebracht van de ledenrekening en het melkkwaliteitsverbeteringsfonds, bedraagt over genoemde periode f 15.695,47. Eindbedrag van de balans per 31 oktober 1972: f 29.991,15. Wat betreft de ledenrekening dient aan melkveehouders te worden uitge keerd f 22.499,83, aan melkhandela ren f 6.102,18. De Zeeuwse Melk Fe deratie zal het financiële gedeelte verder afwikkelen. Uitreiking vond plaats van diplo ma's (predikaten) voor het leveren van kwaliteitsmelk. Een speciale „Oorkonde', voor het in 5 jaar ach tereen behalen van het diploma werd uitgereikt aan de heer Jac. de Jonge, van het bedrijf van mevrouw C. W. de Jonge uit Bruinisse. Na de uitrei king van de predikaten gaf de heer C. Zee, secretaris van de Zeeuwse Melk Federatie, nog een overzicht van de zuivelsituatie in E.E.G.-ver band. De diploma's regionaal orgaan 1971 werden uitgereikt als volgt 100 punten: W. C. v. d. Bosse, Kerkwerve; Gebr. v. d. Weele, Eiker zee; Joh. den Boer, Zierikzee; S. C. Coomans, Scharendijke; St. v. d. Wekken, Haamstede'; L. D. v. Klin ken, Nieuwerkerk; J. Goudzwaard, Oosterland; J. Viergever, Kerkwerve J. de Reus, Nieuwerkerk; St. v. d. Wekken, Nieuwerkerk; J. J. van Klinken, Nieuwerkerk. 96 punten: J. C. den Boer, Zierik zee; C. den Boei-, Zierikzee; J. Jon ker, Eikerzee; C. v. d. Hoek, Kerk werve; Gebr. v. Damme, Kerkwerve; J. Jonker, Schuddebeurs. 92 punten: C. H. Remeeus, Ouwer- kerk; A. V verberg, Ouwerkerk; C. M. v. d. Velde, Kerkwerve; M. Uil, Zierikzee; J. de Ruiter, Kerkwerve; M. C. Moermond, Noordweile; Gebr. Beije, Haamstede; P. Zandijk, Burgh; J. C. Nelisse, Oosterland; Gebr. Ver kammen, Bruinisse; C. Boot, Kerk werve; J. J. den Boer, Schuddebeurs; L. M. Moermond, Dreischor; M. den Boer, Zierikzee. 91 punten: J. Stouten, Nieuwer kerk; M. J. van Gastel, Nieuwer kerk; J. L. Hage, Dreischor. 90 punten: J. F. van Westen, Oos terland; St. den Boer, Zierikzee. 88 punten: J.'P. W. C. Stols, Ou werkerk; J. J. de Vlieger, Nieuwer kerk; G. Flikweert, Nieuwerkerk; Legemate/Viergever, Kerkwerve; M. M. Boot, Kerkwerve; J. C. Jonker, Kerkwerve; S. Hart, Haamstede; C. v. d. Hoek, Kerkwerve; P. v. d. Pan ne, Renesse; H. J. Landegent, Haam stede; J. P. v. d. Zande, Burgh; C. P. Verwijs, Nieuwerkerk; A. Koppert, Oosterland; Jac. de Jonge, Bruinisse; mevrouw C. W. de Jonge, Bruinisse: wed. F. A. Padmos, Bruinisse; C. P. van 't Sas, Zonnemaire; A. P. Bijl, Scharendijke; St. b. d. Vaate, Kerk werve; D. P. Korstanje, Noordgouwe; L. de Ruiter, Zierikzee. Kerstexpositie „Zeeuwse kunstkring" te Middelburg De jaarlijkse Kersttentoonstelling van de „Zeeuwse Kunstkring'', (Ver eniging van Zeeuwse Beeldende Kunstenaar) zal van 23 december a.s. t 'm 13 januari 1973 gehouden worden in de Vleeshal van het Stadhuis te Middelburg. De Kerstexpositie zal op vrijdag middag 22 december geopend wor den door de heer Hans Warren, let terkundige en kunstcriticus, te Kloe- tinge. De expositie is dagelijks van 2-5 uur geopend, eerste kerstdag en 1 januari gesloten. ZIERIKZEE Afd. „Philatelica" Op zaterdag 16 december wordt in de lagere landbouwschool „De Kluut" een postzegelbeurs gehouden van de afdeling „Schouwen-Duive land „Philatelica". Ailrcrnniif NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsliank U bent welkom bij uw Nulsspaarbank voor Buitenlands geld Reisclieqiies BROUWERSHAVEN Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. (Foto's: Zicrikzecschc Nieuwsbode). Geen hoge verwachtingen mogen ge koesterd inzake een hogere klassifi- katie van het gemeentepersoneel. Van Cebeco Zuidwest is toezegging ontvangen, dat de gemeente een ga rage, magazijn en instruktieruimte kan huren voor f 15.000 per jaar, in clusief' verwarming en verlichting, ten behoeve van de brandweer (stal ling materieel). Deze zaak komt na der aan de orde. Een aanzienlijke verhoging van de gemeentelijke bijdragen is te ver wachten t.b.v. het Rode Kruiszieken- hiïis, in verband met kosten verpleegstersschool. aanschaffing materiaal en personeelskosten. Voor de uitbreiding van het zie kenhuis met 24 bedden werden van hogerhand zulke drastische bezuini gingsplannen geëist, dat niet tot een aanvaardbare oplossing was te ko men. Het ziekenhuisbestuur doet al het mogelijke toch een oplossing te vinden. Over de bestuurlijke indeling van Schouwen-Duiveland, zal over enkele maanden een rapport worden Een bijeenkomst van ..Philatelica" vindt plaats op maandag 18 decem ber a.s. in de bovenzaal van „Mon- dragon". Stichting voor het kind Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd dat in de hal van het post kantoor te Zierikzee, tot 1 januari aanstaande, elke dag - behalve op zaterdag - een fraaie collectie kaar ten, kerst- nieuwjaars- en felicitatie- kaarten verkrijgbaar zijn bij de daartoe speciaal ingerichte stand. De prijzen variëren van 10 cent tot f L-- Natuurlijk zijn voor het goede doel ook kinderzegels verkrijgbaar. Geen spreekuur wethouder Men verzoekt ons te willen mede delen dat wethouder H. Asma, heden (donderdag) geen spreekuur houdt. Afd. Schouwen-Duiveland C.P.B. De afdeling Schouwen-Duiveland van de C.P.B. houdt twee kerstwij dingen in de grote zaal van het be jaardentehuis „Borrendamme" op respectievelijk dinsdag 19 en woens dag 20 december. Medewerking wordt verleend door het Chr. Jeugd koor „Sjaloom". Kerstzangavond Kamerkoor Het Zierikzees Kamerkoor houdt op woensdag 20 december in de Gasthuiskerk een Kerstzangavond, onder leiding van de dirigent E. Nie- land. SCHARENDIJKE „Sursum Corda" zong in rusthuis De Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" alhier heeft onder leiding van haar dirigent de heer J. Schools maandagavond jl. in het rusthuis „In 'l Opper" te Bruinisse de bewoners een zangprogramma ge boden. Bij aankomst in het rusthuis heette de heer Van Duin dc leden van het zangkoor namens de bewoners, welkom. De verschillende zangnum mers vielen zeer in de smaak. Op verzoek van de be wonei's werd nog een aantal psalmen en gezangen ge zongen. De heer Van Duin dankte de koorleden voor het gebodene en over handigde een attentie onder couvert. De voorziter van de zangvereniging, de heer J. van Iwaarden, sprak zijn dank uit voor de hartelijke ont vangst. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Brouwers haven vergadert maandag 18 decem ber a.s. in het Plaatsenhuis te Drei schor. De agenda vermeldt: beëdiging van de heer A. Witte tot gemeente-secre taris: aankoop van grond aan de De- lingsdijk tc Brouwershaven; pacht- ontbinding perceel grond aan de De- lingsdijk; verkoop perceel grond aan de Jan Verhoeffstraot te Brouwers haven: garantie geldlening voor het verkrijgen van oen nieuw te bouwen uitgebracht aan G.S. De Gewestvor ming - waar over de gemeenten zich reeds uitspraken - zal nog wel even op zich laten wachten. Woningbouw Gestreefd wordt naar de bouw van goedkope(re) woningwetwonin gen, die in 1974 zouden kunnen wor den gebouwd. In Malta kunnen 16 bejaardemvoningen gebouwd, maar de zaak hokt op ingediende bezwaar schriften van enkele aangrenzende eigenaren. Voor het -Havenkwartier gaat een eerste aanzet van nieuw bouw en restauratie van start. Van een herstelde straat kan een stimu lerend effekt op de omgeving uitgaan De raadszaal komt binnenkort weer in gebruik, evenals de burge meesterskamer. De „koepelregeling voor het woonwagenprobleem is nog niet verschenen, hetgeen de gemeen te voor zware problemen stelt. De ligplaatsen voor jachten (6900 in 1972) is nog niet optimaal benut. woning te Brouwershaven; pacht- ontbinding en vaststelling schade loosstelling A. Hoekman te Brou wershaven; aanbieding gemeente be groting en begroting woningbedrijf 1973. DREISCHOR Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 19 december wordt in „De Drie Schapen" te Dreischor de Kerstfeestviering gehouden van de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Een kerstverhaal wordt verteldt en een koor verleent medewerking. NIEUWERKERK Aanrijding Dinsdagavond omstreeks zes uur. vond op rijksweg 18 nabij de afslag Stolpweg (Nieuwerkerk) een aanrij ding plaats tussen de personenauto's van J. D. te Bruinisse en P. v, B. uit Nieuwerkerk. Het ongeluk ontstond toen v. B. met zijn Peugeot de afslag Stolpweg naderde met een snelheid van ongeveer dertig kilometer en de richting links had aangegeven. Hij kon echter niet afslaan omdat enkele tegenliggei's naderden. De achter hem komende Mercedes van J. D. reed met een snelheid van 80 kilome ter de stilstaande wagen tegemoet. Hij zag te laat dat de Peugeot van B. stilstond. Hij trachtte door krach tig remmen een aanrijding te voor komen wat echter niet lukte. De auto van P. v. B. werd aan de achterzijde beschadigd; de Mercedes aan de voorzijde. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Auto in sloot Woensdagmiddag kwam mevr. A. J. P. N.-v. H.-B. uit Nieuwerkerk met haar oranje Skoda vanuit Zie rikzee. Even voorbij de Stenendijk ging de Skoda aan het slingeren vanwege de wind. De bestuurster stuurde tegen en kwam door onbe kende oorzaak aan de andere zijde in de sloot terecht. De auto was te voren tweemaal in het rond gedraaid en werd aan de achterzijde en aan de onderkant totaal vernield. Mevr. v. H.-B. liep een lichte hersenschud ding op. OUWERKERK Ned. Hervoimde Kerk Op zondag 17 december aanstaan de zal in de Herv. kerk te Ouwer kerk een avondadventsdienst worden gehouden, waaraan behalve de plaatselijke predikant ds. Koppert. nog enkele andere voorgangers zul len meewerken. De muziekvereniging van Ouwer kerk „Nieuw Leven" en het kerk koor van Dreischor behoren even eens tot dc deelnemers aan deze bij zondere dienst. GEMERT. De 68-jarige M. Deenen uit Overloon (L.) is woensdag bij een verkeersongeluk in Gemeii om het leven gekomen nadat hij met zijn nevsonenauto in botsing was geko men met een vrachtauto. Het slaeht- Oiïêr had geen voorrang verleend. restauratie van de kademuur van de Nieuwe Haven zou - aldus de voorzitter - een aanzienlijk kapitaal- werk betekenen, maar wel een uiterst nuttig projekt zijn De bezoe kende - veel plaatsvergende - sport- vissehepen vormen een probleem. Enkele deelplunnen ten aanzien van aanpassingswerken voor de ha vens zijn reeds gemaakt, maar on zekere faktor blijft de waterpeil- hoogte na sluiting van de Goster- schelde en al oi' niet toegepaste compartimentering. Van de water hoogte hangt alles af van keersluis tot 't Sas en Oude Haven. In plm. vier maanden komt een rapport gereed van hel Ingenieursbureau Witteveen Bos over de onderwer- pelijke materie. Interessante schets Een bekwame en terzake kundige groep partikulieren heeft de gemeen te een teressanle schets aangeboden inzake de recreatieve voorzieningen op het terrein van de watersport. Met pubiikatie wordt gewacht om betrokkenen de gelegenheid te geven zich te oriënteren over de mogelijk heid om partikuliere investeerders aan te trekken. Als - een ander onderwerp, - de plannen voor de bebouwing van liet gebied Kaaskenswater worden ge realiseerd, moet het kampeerterrein verdwijnen Dat zou ook het geval zijn geweest bij realisei'ing van het Uitbreidingsplan Kaaskenswater. Wat betreft Superdam zij gewezen op de figuur hiervan, zijnde een verkoopmagazijn, maar niet meer begeert. Getracht werd en wordt een industrie zoals Zierikzee die potentiële gegadigden te interesseren voor aankoop van het gebouw t.b.v. de industi'ie. De voorzitter besloot met mededelingen over het Compu tercentrum, waarbij de gemeente gaat aansluiten en toonde zich dank baar dat de begrotingsbehandeling veer het jaareinde kon plaats vinden Verfijningsregelingen Wethouder Bij de Vaate haakte eveneens in op verschillende opmer kingen, die zijn portefeuille raakten. Hij erkende dat de onderwijsuitke- ring uit het Gemeentefonds geheel ontoereikend is. De Vei', van Nedei-- landse Gemeenten heeft zich ter zake al tot de kabinetsinfox'mateur ge wend. Een financieel grapje bleek te bestaan rond de komst van de „vex*- fijningsregeling voor historische stadskernen". De wethouder zette uiteen dat bij vigex'ing van deze re- geling de „vei'fijningsregeling voor kleinere stedelijke gemeenten" komt te vervallen. Men schiet er m.a.w. niets mee op. Nu is er een vast be drag van f 30.000 plus f 5 per inwo ner. Uitvoering van openbare werken zal mede afhankelijk zijn van de middelen, terwijl het urgentiepro gramma zich ieder ogenblik kan wij zigen. Zo gaan wel minder urgente, maar dan ook minder kostende, za ken voor urgentere, die meer kosten. Uiterst moeilijk blijkt in de praktijk financiële ruimte te scheppen op langere lei-mijn. De woningbouw De gemeente is in onderhandeling met een partikuliere bouwonderne mer, die in West-V wil bouwen: acht dubbele woningen (16); 15 patio-wo ningen. Verder zal (kan) sprake zijn van partikuliei'e bouw van 70 wo ningen in plan West V, waarvan de helft in 1973 en de andei'e helft in 1974 zal worden gebouwd. In uitvoering zijn thans door „Be ter Wonen'- 93 woningen. In 1973 zal „Beter Wonen" geen huizen bouwen, maar een rustpauze is niet erg. In 1974 worden dan weer ,ruim 60 woningen gebouwd. Eerst in 1975 zal er weer behoefte zijn aan bouwrijpe grond. Voorlopig kan de gemeente dus nog vooruit. Vervuiling De wethouder keei'de zich scherp tegen de vervuiling van de stad. De gemeente zit er maar mee en niet weinig ook met de honden, die (met gevolgen) worden uitgelaten waar dit niet kan. De verhouding met de Middenstand is goed. De Midden standscommissie fungerend als over legorgaan met de georganiseerde Middenstand, werkt uitstekend. In deze commissie zal - zoals de voor zitter later mededeelde - ook een Middenstandsaanvraag worden be handeld inzake een Midza-tentoon- stelling op het Havenplein, waarte gen in eerste instantie enkele be zwaren rezen. Het raadslid Van den Doel had deze zaak bij de duplieken aangesneden. In het algemeen maakt de Midden stand wel een redelijke tijd door, maar enkele kleinei-e zaken - mede door inflatie-invloeden - hebben het moeilijk. De eigenai-en moeten har der werken, dan menselijk verant woord is. De wethouder verbond hieraan een beschouwing over de middenstand, die feitelijk altijd lastdier is, terwijl hij in feite trekpaard is van de eco nomie. Bijstand In 1971/1972 waren er 22 bijstands aanvragen door jongeren; 13 kregen tijdelijk een uitkering, 9 niet. Suc cessievelijk zijn dc uitkeringen ge stopt. Tot slot wijdde de wethouder aandacht aan dc instelling van een Commissie voor behandeling Beroep* schriften, waartoe een tweetal ande re verordeningen gewijzigd zouden moeten worden. - Voor het antwoord van wethouder Asma en de duplieken mogen wij naar hel vrijdagnummer verwijzen. Dc heer Jac. de Jonge, van het bedrijf van mevr. C. IV. de Jonge te Bruinisse (rechts), krijgt de oorkonde, voor het vijf jaar achtereen behalen van het diploma voor het leveren van kwaliteitsmelk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3