Nieuwjaarswensen AGENDA Gemeenteraad Zierikzee ALGEMENE BESCHOÜWINGEN OVER BEGROTING 1973 DITMAAL RUSTIGE VERGADERING W.S.V. „BRUINISSE" „Zei een boom op MC» MOUBffi Pastoor H. van Deursen neemt afscheid van R.K. parochie Palestijnen worden opgenomen LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEE, 12-12. In twee vergaderingen heeft de gemeenteraad van Zierikzee, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, zich dinsdag en woensdag heengewerkt door de begrotingsbehande ling 1973. Op deze eerste vergadering werden algemene beschou wingen gehouden door vertegenwoordigers van de PC- en KVP-fraktie, de PvdA-fraktie en de VVD-fraktie. v. iïi Onvermijdelijk waren verschillende elementen in de beschouwingen gelijk, al kwamen ook accentverleg gingen voor, die bij elkaar de visie vertolkten van de raad op de door het college ingediende begroting en de bijbehorende Memorie van Toelichting. Het was voor de eerste keer - naar ons weten - dal de raad nog in december de begroting voor het volgend dienstjaar behandelde. Woordvoerder van de P.C.-fralctie en de KVP was de heer Leydekker, die zijn teleurstelling' uitsprak over de niet sluitende begroting met een tekort van f 500.000. Van de reserves is slechts f 9000 over. Met die reser ves in het verleden (f 850.000)" is toch een aantal werken tot stand kunnen komen, maar thans moet een beroep gedaan op de overheid voor een ge meentefonds. De vraag is gewettigd of niet getracht moet worden in deze gang van zaken, via het parlement, verandering te brengen. Het nadelig verschil bij het onder wijs is f 103.000. Per leerling moet f 107,28 bijgepast uit de gemeentekas een uitgave die ten koste gaat van andere noodzakelijke voorzieningen. Overigens zal na voltooiing van de R.K.-basisschool het onderwijs goed gesteld zijn. Het wachten is nog op een chr. kleuterschool in West, waar van ook het openbaar kleuteronder wijs kan profiteren. De heffingen binnen het eigen be lastinggebied mogen - naar oordeel van de frakties - niet hoger zijn dan het door de minister gestelde mini mum. De heer Leydekker wees er op dat Zierikzee thans behoort tot de snelst groeiende gemeenten in Zee land en de vraag is of de betreffende Adviescommissie een mogelijkheid ziet om het personeel in een hogere gemeenteklasse gewaardeerd te krij gen. Gunstig is de (voorgenomen) aansluiting bij een computercentrum Gewacht wordt nog op de inge bruikneming van de brandweerstal ling in Cebeco-lokaliteiten. De brandweer is goed uitgerust en het personeel snel en paraat. Enkele loopstraten Realisering van het parkeerterrein Mosselboomgaard wordt urgent ge acht, evenals de instelling - zelfs proefgewijs - van enkele loopstraten Als suggestie gaf de woordvoerder een voetgangersbrug over de Zoete Gracht te doen aanleggen ter hoogte van de St. Joostmeet. Dure huisnummering AMSTERDAM, 11-12. B. en w. van Amsterdam hebben beslo ten in de Bijlmermeer een an der systeem van huisnumme ring in te voeren. Deze ingrij pende maatregel, die ongeveer 6000 objecten omvat en waar van de uitvoering een periode van ca. anderhalf jaar in beslag zal nemen, vergt naar schatting een bedrag van 150.000 gulden. De aanvankelijk in de Bijl mermeer gevolgde methode van huisnummers waarbij geen relatie bestaat tussen huis nummers en verdiepinghoogte, riep zowel voor de bewoners als voor de woningbouwver enigingen problemen op. Bo vendien gaf de P.T.T. te ken nen dat een ander systeem van huisnummering de dienstver lening aan de bewoners ten goede zou komen. In het ver volg zal de hotelnummering worden toegepast. Elk huis nummer geeft daarbij aan op welke etage de woning zich bevindt, doordat het eerste cij fer de woonlaag aanduidt. Gehele zuivering De frakties doen een beroep op het college te komen met nadere voor stellen inzake een gehele zuivering van rioolwater. D.e noodzaak wordt onderkend in plan West-6 goedkopere woningen te bouwen. Verheugend zijn de bouw- aktiviteiten van partikuliere beleg gers. Ge-informeerd werd naar de bouw van 16 bejaardenwoningen. Voldoening bestaat er over de door stroming. Aangedrongen werd op de rec'onstruktie van het tweede deel van de Grachtweg en de aanleg van een nieuwe kwekerij voor de Plant soenendienst. Aangedrongen werd door de woordvoerder iedereen, maar vooral ook de jeugd te instrueren inzake het schoonhouden van de stad. De frakties willen financiële me dewerking verlenen aan de Stichting Jengd Schouwen-Duiveland i.o. Ter sprake kwamen verder het woonwagenbeleid (zware wissel op het personeel Sociale Dienst) en de toeneming van het aantal Bijstands wetverleningen, als gevolg van ves tiging van jongeren zonder werk. De fraktie vroeg naar maatregelen. Be langstelling bestaat voor het onder zoek naar behoud van de mossel cultuur en gevraagd werd naar eventuele uitbreiding van de jacht- akkomodatie, bouwplannen voor Kaaskenswater en dë gang van zaken bij de Middenstand. Beschouwing PvdA De heer M. de Mooi', fractievoor zitter P.v.d.A., sprak zijn waardering uit voor het vele en zeker niet ge makkelijke werk door het college en de betrokken ambtenaren ver richt om te komen tot de samenstel ling van de begroting. Bij de vorige begroting was er nog enige voldoening omdat het gelükt whs deze sluitend te maken, maar nu moet helaas met een flink tekort wórden begonnen. Ondanks de door b. en w. voorgestelde en door de aanvaarde belastingverhogingen blijkt het tekort toch nog ruim een half miljoen te bedragen. De Pv.d.A. is dan ook met het col lege van mening dat het. om de ge meente nog enigszins te besturen, beslist noodzakelijk is, dat er een extra uitkering komt gelijk aan het tekort op de begroting. „Wij onder steunen dan ook uw voorstel om een dergelijk verzoek in te dienen', aldus de heer De Moor, zijn teleur stelling uitsprekend over het feit dat de gemeenten de gevolgen moeten dragen van de vertraagde groei van de rijksbelastingen. Hij onderschreef de mening van b. en w. dat bij de uitkering uit het gemeentefonds te veel rekening wordt gehouden met de grootte der gemeente en te weinig met subjectieve omstandigheden. Wat betreft de huisvestig van het onderwys vroeg de heer De Moor op tyd aandacht te willen besteden aan het feit dat de openb. basisschool en de kleuterschool in Malta semi-per manente gebouwen zijn. Het feit dat de gemeente voor liet basisonderwijs per leerling f 107,- moet bijpassen leek de heer De Moor eén te grote opgave. Hoewel het een onaangename zaak is, meende de P.v.d.A.-fraktievoor- zitter dat de gemeente wel niet weer zal kunnen ontkomen aan verhoging van de eigen belastingen. De toena me van de bevolking is verheugend maar volgens de heer De Moor rijst de vraag of dit nog lang zo zal door gaan i.v.m. het op den duur ontbre ken van voldoende werkgelegenheid. Wat betreft de verkeersproblema tiek zou de P.v.d.A. graag zien dal, omdat het plan Mosselboomgaard nog wel eens lang zul kunnen duren het loopstraten-plan vast in studie wordt genomen en zo mogelijk in de praktijk gebracht. Rode Kruis ziekenhuis Een tegenvaller is dat voor het eerst na jaren weer een bijdrage moet worden opgebracht voor het Rode Kruisziekenhuis. Wat betreft de woningbouw weer de heer De Moor op stagnatie bij de bejaarden- woningenbouw in Malta, het moei lijk op gang komen van nieuwbouw in het havenkwartier en de moge lijkheid om meer goedkope en dus ook betaalbare woningen te bouwen. Hij hoopte dat althans enige verlan gens op het lijstje publieke werken zullen kunnen worden uitgevoerd. Verheugend is dat er nu eindelijk een eind zal komen aan de restaura tie van het stadhuis. Een goed ge richte en vakkundig geleide jeugd zorg lijkt de P.v.d.A. een belangrijke zaak. Wat betreft maatschappelijke zorg: de heer De Moor leek het in het leven roepen van een commissie voor behandelingen bezwaarschriften in gevolge de bijstand aanvragen een goed idee. Hij verwachtte dat b. en w. attent zullen blijven op het punt van aantrekken van industrie. Stem van de VVD De V.V.D.-woordvoerder, de heer Becu, onderstreepte de mening van b. en w. dat het tekort van 5 ton ge pland is in een begroting die abso luut niet geflatteerd is en dat een aanvullende begroting uit het Ge meentefonds noodzakelijk is en ten volle zal moeten worden toegekend. Hij verzicht het college alles te wil len doen in aanmerking te komen voor de z.g. „verfijning" voor histo rische stadskernen, een „lichtpuntje" omdat Zierikzee een uitgesproken voorbeeld is voor een dergelijke uit kering. 'Het deed de heer Becu verwonder lijk aan dat bij het lager onderwijs, waar het rijk bij alle bepalingen de zaak voor 100 procent in handen neemt, toch een deel van de kosten (meer dan f 100,- per leerling) op de gemeente laat drukken. Het verheugt de V.V.D. dat de gemeente denkt aan aansluiting op een computercentrum. De Mosselboomgaard is als par keerterrein een der belangrijkste objecten. De heer Becu betreurde met b. en w. de tegenvaller - tot nu toe - be treffende het Kerkplein, maar hij hoopte dat alsnog een goede over eenkomst kan worden bereikt. Verder wenste hij op een spoedige start van een rioolzuiveringsinstal latie en dat dit jaar een begin zal worden gemaakt met de herbouw van het havenkwartier. Belangrijk achtte de heer Becu de mededeling van het college dat de commissie van publieke werken zich zal beraden over het maken van een urgentieplan voor de uit te voeren kapitaalswerken voor 1973. Hij vond het wenselijk ook vooruit denken op langere termijn: de toe komst na afsluiting van de Oostcr- schelde, de plannen van de aanpas- singswerken by een dichte Ooster- schelde. „Deze problemen lopen vanaf de keersluis tot aan het Sas", aldus de heer Becu, die in dit ver band de wens uitsprak dat het colle ge zich niet zal verzetten tegen aan biedingen van derden, voor het bouwen van grotere objecten, aan nemende dat deze aanbiedingen se rieus en correct zijn. De situatie wat betreft de lagere scholenbouw leek de heer Becu gunstig. Een vraag is hoe het staat met plannen voor nieuwbouw Tech nische school en Scholengemeen schap. Gezinsvervangend tehuis De V.V.D, staat, volledig achter het onderzoek van de Stichting Dienst Sociaal Pedagogische Zorg naar de behoefte tot de instelling van een gezinsvervangend tehuis voor „al leenstaanden". Bovendien hoopte de heer Becu dat het woonwagencen trum te Goes spoedig zal zijn vol tooid en dat de verplichting ten aan zien vaneen standplaats te Zierikzee zal worden ingetrokken, BRUINISSE, 13-12. In het dorps huis tc Bruinisse is destyds een ver gadering van dc watersportvereni ging „Bruinissc" gehouden, waarin zoveel vuile was werd opgehangen, dat die. beter binnenshuis kon blyven Er kwam toen trouwens geen enkele conclusie, dc vergadering werd om de gemoederen wat tc kalmeren op voorstel van dc heer L van dc Zandc uit Nicuwcrkcrk geschorst. Op zaterdag 9 december kwam het vervolg en in die tussentijd bleek de lucht zodanig opgeklaart, dat van een normale vergadering kon wor den gesproken, met vanouds bekende gezellige karakter. Er werd niet meer hel hoofd van alle bestuursle den geëist, integendeel het aftreden de bestuurslid mevr. Jos van Steek, werd herkozen, en alleen het feit dat de heer J. van Daal geen boot meer bezat was oorzaak, dat in zijn plaats dc heer A. J. Kardux uit Goerec Overflakkee werd gekozen. De heer Anton Flick keert niet te rug als havencommissaris. Opnieuw was het een man „van de overkant", de heer A. Schipper uit Nieuwe Ton- gc, die zijn plaats zal innemen. Niet iedereen bleek enthousiast, over de manier waarop dc heer Han Snel, in het verenigingsorgaan ..De Brulboei" zijn „brullen" staakt. In het laatste nummer bezwoer dc heer Han Snel zelf, wel de brullen met het nodige zout, „in elk geval meer dan een korreltje" tc consumeren. Maar hij kreeg nu de heer Frans Maas uit het Belgische Boom naast zich; mis schien dat de Vlaamse humor beter aanslaat. En om bij dc haven tc blij ven dc heer Daniël Hacck zag zijn havenmeesterschap gecontinueerd, met naast zich de „stcigeroudsten" Frans Maas uit Boom. J. A. J. Schol- lekens uit Breda en Louis W. Vnros- siaux uit Vlaurdingcn. Ook de organisatiecommissie werd vernieuwd. Zij bestaat thans uit de heren J. Veltmans uit Leidsendam, W. Smit Dumolin uit Breda en Wim Snel uit Rotterdam. Door het gedeeltelijk uitdiepen van van de werkhaven. waarin de jachthaven is ingepast, het slaan c.q. verzetten van enkele nieuwe palen enz. hoopt men betere verdeling en een betère opbrengst van de lig plaatsen te krijgen (er komt ook nog een nieuwe steiger bij) zodat een gunstige exploitatie mogelijk wordt x zonder daarvoor tarieven te moeten verhogen. Het wachten daarvoor is op de vergunning van Rijkswater staat. Sommige leden spraken de vrees uit da| de nieuw aan te leggen jacht haven van 550 ligplaatsen teveel een commercieel karakter zou krijgen, wanneer de exploitatie van deze ha ven in handc van een partikuliere onderneming zou worden gelegd. Evenals vorige jaren bestaat er ook dit jaar gelegenheid tot het plaatsen van uw nieuwjaarswens in ons nummer van 29 december a.s. tegen gereduceerde prijs. Uw opgave dient uiterlijk 22 december in ons bezit te zijn. De administratie Inlevering zilveren guldens en rijksdaalders DEN HAAG, 13-12. De zilveren guldens en rijksdaalders, die vanaf 1-7-1973 geen wettig betaalmiddel meer zijn, kunnen van 1 januari tot 1 juli 1973 worden ingewisseld op dc postkantoren en op de kantoren van de Nederlandsche Bank N.V. De PTT geeft gedurende die periode dc ge legenheid om ook met zilveren gul dens en rijksdaalders betalingen tc verrichten, zo deelt het ministerie van financiën mede ARNHEM, 11-12. Er is thans 50.000 gulden binnen voor het herstel van het nationale park De Hoge Veluwe, waar in de rampnacht van 13 no vember jl. 30.000 bomen sneuvelden. Voor herstel van het park wordt de actie „Zet een boom op" gehouden. Volgens directeur, de heer ir. H. van Medenbach de Rooy, zal het zeker tioee jaar duren voor het terrein weer plantklaar is. Men verwacht dat het opnieuw bebossen veel geld zal kosten terwijl door de grote aan voer van omgewaaide bomen, de toch al niet te beste houtprijs nog meer zal dalen. BREDA. Een verkeersongeluk op de Parallelweg heeft het leven ge kost aan de 75-jarige zuster Secun- rina (Augusta van Laarhoven). De 46-jarige zuster Macrina is zeer ern stig gewond in het diakonessenhuis in Breda opgenomen. ZOETER WOUDE. - De 49-jarige mej. J. P. Schrijf uit Zoeterwoude is woensdagochtend in een ziekenhuis te Leiden overleden. Zij was ernstig gewond bij een inhaalmanoeuvre in haar woonplaats. - Advertentie Dealer voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee nul '4 OnmmUm HmepMa 1 •ZbrikzM *T«L plWamj Tien jaar te Zierikzee ZIERIKZEE, 13-12. Zondag 17 december a.s. neemt pastoor H. van Deursen (65) van de R.K. parochie te Zierikzee, afscheid in kerkelyke styl. Na de hoogmis in dc morgendienst zal de scheidende pastoor worden toegesproken. Na een dankwoord van hem zelf, zingen koor en gemeente een Te Deum, waarna nog een byeenkomst volgt in de oude R.K. kleuterschool aan de Mosselstraat. Uiteraard zal tydens deze receptie-bycenkomst ook nog gele genheid zijn pastoor Van Deursen, die op 9 november 1962 naar Zierikzee kwam, toe tc spreken en de hand te drukken. Tijdens de zondagmorgendienst wordt de predikatie gehouden door de Deken van Zeeland dr. A. Blom- merde. zulks als vertegenwoordiger van bisschop H. Ernst van Breda, waaronder de Zierikzeese parochie - gelijk bekend - ressorteert. Tot opvolger van pastoor Van Deursen is benoemd kapelaan F. Loonen, die zijn funktie per l januari a.s. aan vaardt. Intussen neemt met pastoor Van Deursen een R.K.-geestelijke af scheid wegens de bereikte cmeri- taatsleeftijd, die zowel binnen als buiten de parochie zich bij velen een warme plaats heeft veroverd, door zijn ontspannen cn hartelijke persoonlijkheid, zo duidelijk gestem peld door een warme menselijkheid, die te Zierikzee niet licht vergeten zal worden. Afwisselende loopbaan Pastoor Van Deursen stamt uit Dordrecht. Hij werd er op 20 februa ri 1908 geboren „dicht bij het water", dat hem nog altijd lief is. Zijn pries terwijding vond plaats in 1936, door de toenmalige bisschop monseigneur Hofman. Hij werd benoemd tot - wat men noemde - sub-regent van het klein seminarie „Ypelaarte Breda en werkte in die hoedanigheid tot 1941, het jaar waarin hij kapelaan werd in de parochie Christus Koning te Breda, gevolgd door het kapclaan- schap van de parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart, eveneens te Breda. In 1947 werd hij belast met een bijzondere opdracht, n.l. organisator en coördinator voor dc wederopbouw van het - eerder door hem gediende - klein seminarie, dat in de oorlog door brand werd verwoest. Nadien was hij van 1951 tol 1962 kapelaan te Et ten. waarna hij in november 1962 pastoor werd te Zierikzee, als opvolger van dc toenmalige pastoor Matthijsse. Pastoor Van Deursen was in de periode 1957-1962 reserve aalmoeze nier en bezocht in die hoedanigheid frekwent de Nederlandse troepen in La Courtine (Fr.). In juli 1968 kreeg de straks scheidende pastoor, as sistentie van dc thans vigerende kapelaan Loonen, die hem - als ge meld - gaat opvolgen. Breed denkend melis Pastoor Van Deursen - zo zal Zie rikzee zich hem altijd, herinneren - is een breed denkend mens, die in dc kerkelijke praktijk open stond voor allerlei nieuwe ideeën, zeker dc po larisatie niet zocht, maar vooral ge richt was cn is op de medemens. Een duidelijk oecumenisch ingestelde geestelijke ook, die dicht bij de men sen wil slaan, met hen wil contacten en hen helpen in nood; zijn gemak kelijk manier van optreden en zijn opgewekte persoonlijkheid maakten hem dit vaak niet moeilijk. Geen wonder dat deze pastoor veel aan pastoraal werk heeft gedaan, met name wat betreft huis- en zieken bezoeken. In zijn optreden had hij iets van het literair zo vaak beschre ven type van de Vlaamse pastoor, wiens gezicht ook altijd gericht is naar de mensen in hun lief en leed. Pastoor Van Deursen heeft ook zwaar getild aan de Strandzielszorg, die hij financieel en organisatorisch op poten zette. Mede zijn werk is de totstandkoming van de kerkzaal „De Ark" te Renessc. Onder zijn pastoraat werd ook het nieuwe orgel in de Zierikzeese kerk ingebouwd. De scheidende pastoor gaat Zierikzee niet verlaten, maar krijgt een kamer in het Corneliahuis, waar hij zijn levensavond hoopt door te brengen. Donderdag 14 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, toneelvoor stelling „U spreekt met uw moorde naar" (Z.V.U.). Huis van Nassau, 19.30 uur, ver. voor Bedrijfsvoorl. Sch.-D., (De in flatie en de gevolgen voor de land bouw.). Nieuwerkerk Dorpshuis, filmvoorstellingen Rode Kruis (16.00 en 20.00 uur). Bruinisse Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Kerkgebouw Ger. Gem. in Ned., 19.30 uur, Ger. Bijbel Stichting tot Hand having van de Statenvertaling. Vrijdag IS december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Kerkwerve Openb. basisschool „Prinses Irene", ouderavond. Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 19.30 uur, uitvoering muziekvereniging „Witte van Haemstede". Haamstede Hotel Bom, (Zaal Tavenu), 19.30 uur, alg. ledenvergadering „De Koppe ling". Brouwershaven Hotel Jacob Cats, filmvoorstellingen Rode Kruis (16.00 en 20.00 uur). Zaterdag 16 december Zierikzee Bezichtiging interieur St. Lievens- monstertoren. 11.00-16.00 uur. Oliebollenactie pastoriefonds „Klein Maja", (bakkerij Hoge Molenstraat, tegenover Baden Powellweg, vanaf 9.30 uur). Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. „De Kluut", 10.00-17.00 uur, (post- zegel)-ruilbeurs „Philatelica". Bruinisse Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, Kerst- zangdienst Verenigde koren Schou wen-Duiveland. Maandag 18 december Herv. ver.gebouw, 20.00 uur, kerst avond afd. Plattelands vrouwenbond. „Mondragon", 20.00 uur, afdeling „Philatelica". Dreischor Plaatsenhuis, 18.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Ouwerkerk Dorpshuis, filmvoorstellingen Rode Kruis (16.00 en 20.00 uur). Dinsdag 19 december Rusthuis „Borrendamme", 19.30 uur, kerstwijding C.P.B. Dreischor „De Drie Schorren", 19.45 uur, yer- gadering Z.L.M., spreker alg. secre taris ir. D. Luteijn. „De Drie Schapen", 20.00 uur, kerst- vierig Plattelandsvrouwen Bond. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, kerstbijeen komst afd. Brouwershaven Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Sirjansland Dorpshuis, filmvoorstellingen Rode Kruis (16.00 en 20.00 uur). Woensdag 20 december Zierikzee Rusthuis „Borrendamme", 19.30 uur, kerstwijding C.P.B. Gasthuiskerk, 20.00 uur, kerstzang avond Zierikzees' Kamerkoor. Donderdag 21 december Haamstede Rusthuis „Duinoord", 19.30 uur, kerstfeest bejaarden. JERUZALEM, 13-12. Ds Israëli sche minister van defensie Mosje Dajan, heeft woensdag in het parle ment gezegd dat binnenkort 36.000 Palestijnse vluchtelingen hun kam pen in de strook van Gaza gaan verlaten om zich onder de plaatselij ke bevolking te vestigen. Dat is ten dele veroorzaakt door het feit dat de levensstandaard van dc Arabieren in dc bezette gebieden sinds 1967 met 45 tot 55 procent is gestegen. Zij vormen 4.5 procent van dc Israëlische arbeidskrachten. Verdacht voorwerp bij spaarbank AMSTERDAM, 11-12. Vanochtend omstreeks acht uur is het hoofdge bouw van dc Spaarbank voor de Stad Amsterdam op dc Singel afgezet omdat de portier in het portiek van het gebouw een voorwerp ontdekte dat er als een bom uitzag, een lang werpige koker, grijs van kleur. Als veiligheidsmaatregel is hel gehele stuk Singel, dc Bloemenmarkt, dooi de politie voor het publick afgeslo ten, in afwachting van de komst van deskundigen van de mijnopruimings- dicnsl uit Culemborg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2