Bruinisse met de neus op verkeersproblemen in de gemeente Geslaagde jubileumtentoonstelling „Vogelvreugd" te Zierikzee STREEKNIEUWS Vragen Statenlid Van Waterschoot aan Ged. Staten inzake ziekenhuis-„hearing" ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 december 1972 Nr. 21200 Verkeersplan komt nog in de raad Meer dan 600 inzendingen BRUINISSE, 9-12. De „hearing", over het Verkeersplan Bruinisse, die in het Dorpshuis te Bruinisse werd gehouden, heeft wat de belangstel ling betreft zeker aan ztfn doel be antwoord. De grote zaal van het dorpshuis was namelijk geheel bezet toen na een inleiding van burge meester G. Hokken, luitenat Haars van de Rijksverkeerspolitie Groep Middelburg, uiteenzette wat de be doeling was van het Plan. Na een verzoek van het gemeente bestuur dat nogal eens klachten kreeg over gevaarlijke verkeerssi tuaties en dito kruisingen heeft de plaatselijke politie, geassisteerd dooi de verkeersgroep de mogelijkheid van het aanleggen van meer par keerplaatsen en het verkeer op zich zelf bekeken. Bruinisse is als oude dorpskern niet zo maar te wijzigen, de straten zijn smal en bochtig en een afdoende oplossing is inderdaad, meer parkeerplaatsen en het schep pen van een systeem van één rich tingsverkeer. Hij wees er op, dat het plan was ontworpen om het algemeen belang te dienen Dit brengt wel eens mee dat soms een individueel belang wat in de knel komt. Eén richtingsver keer betekent, dat het eikeer voor alle verkeer, uitgezonderd voetgan gers, in één richting wordt geleid en hij was van mening dat het thans ontworpen plan aan redelijke eisen van verkeersveiligheid voldeed. Hij sprak, onder protest van een deel van de aanwezigen van het „stadje Bruinisse. Toen adjudant W. Vlam als groepscommandant van de Rijks politie te Bruinisse, het plan straat voor straat uiteenzette, bleek dat men inderdaad met stedelijke maat staven had gemeten, gezien het nogal rigoureus wijzigen van bestaande situaties, die de konsekwente door voering van het voorgestelde één richtingsverkeer mee brengt. Te grootsteeds De eerste die daarop zijn kritiek liet horen was de heer S. J. P. Ju- melet, die mededeelde dat de afd. Bruinisse van het Verbond voor Vei lig Verkeer, voor welke vereniging hij als woordvoerder optrad tot de conclusie was gekomen, dat het plan als zodanig te grootsteeds was opge zet. Verkeerstechnisch gezien is het zeker een goed plan, maar de gemoe delijke sfeer uit Bruinisse verdwijnt, als men het verkeer op deze manier aanpakt. Enkele suggesties wilde het Verbond voor Veilig Verkeer uit het plan wel overnemen, geheel of ge deeltelijk, maar men was het na een avond studeren wel tot de conclusie gekomen dat het beter was, het grootste gedeelte van het plan te be vriezen. Diverse kleinere verbeteringen, het aan één zijde parkeren in ver schillende straten, het leiden van het zware verkeer door de Burgemeester Hagelaan en niet meer door Nieuw- straat en andere kleinere zaken zullen zeker er toe medewerken, dat een aanzienlijke verbetering ontstaat De heren D Kik, D. de Koning, Jac. de Jonge, D. van Tuyl, Jac. Lit- toy en vele anderen leverden detail kritiek op een aantal punten. De heer M. de Ronde, als melkbezorger en bezitter van een rijdende winkel wees erop dat een verbetering van de verkeersproblemen, grotendeels beheerst wordt door de parkeer problemen. Bruinisse heeft met zijn smalle straten behoefte aan een aan tal parkeerplaatsen. Zijn de gepar keerde auto's van de straat, dan is het verkeersprobleem geen probleem meer. Namens de Middenstand, c.q. de verzorgende en diensten verlenende sector daarvan, liet hij een ernstig protest horen tegen het voorgestelde éénrichtingsverkeer. Pleidooi Een warm pleidooi om veel te la ten zoals het tot heden was werd gehouden door de heer L. de Waal. Enerzijds prees hij hel college van b. en w., voor de democratische vorm van inspraak, zoals die door het houden van deze „hearing" (eerder o,er de woningen, nu over het ver keer) maar anderzijds verweet hij het college met het opstapel zetten van dit plan, veel te ver te zijn ge gaan. Juist omdat men weet, dat men in Bruinisse wat op moet passen en wat uit moet kijken is het aantal ongevallen klein en zelfs de blik schade miniem. Hij citeerde het z.g. rapport Cremer, over verkeerspro blemen in Rotterdam, waar daarin gezegd wordt „dat verkeersmaatre gelen in de grote steden, steeds meer gaan ten koste van een vlotte ver- keerscirculatie. Burgemeester Hokken hierop rea gerend, wees met klem de niet malse kritiek van de heer De Waal ven de hand Het plan is niet voor vandaag, ook niet voor morgen, maar wel voor de toekomst en hij ontkende, dat si tuaties zouden ontstaan zoals dooi de heer De Waal waren getekend. Dit plan is een goed plan, aldus bur- gemeester Hokken met nadruk. De heer De Waal had het een gekunsteld plan genoemd. Parkeerstrokcn Meerderen kwamen daarna tot de conclusie, dat Bruinisse een aantal parkeerstroken nodig' heeft en dat in Filmtoernee Rode Kruis over Schouwen-Duiveiand De filmploeg van het Necl. Rode Kruis maakt deze en volgende week een filmtoernee over Schouwen- Duiveiand. In tal van gemeenten zullen voorstellingen worden gege ven van de speciaal voor kinderen bedoelde film „Yogi de Beer" (aan vang in elke plaats 16.00 uur), terwijl vcor de volwassenen wordt vertoond „De Vlam en de Pyl", een speelfilm met o.a. Burt Lancaster. Aanvang van de avondvoorstellingen: 20.00 uur. De filmmiddagen- en -avonden reeks ging gisteren (maandag) van start te Kerkwerve. Vandaag (dins dag komt de Rode Kruisfilmploeg te Oosterland in het Herv. Vereni gingsgebouw. Het programma ziet er verder als volgt uit: woensdag 13 december Zierikzee, Hei-v. Verenigingsgebouw aan het Vrije; donderdag 14 decem ber: Nieuwerkerk, Dorpshuis; vrij dag 15 december: Brouwershaven, hotel Jacob Cats; maandag 18 de cember: Ouwerkerk, Dorpshuis; dinsdag 19 december tenslotte Sir- jansland, Dorpshuis. Gelet op het goede doel, het gaat Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. meer straten een parkeerverbod aan één zijde moet komen. De heren A. Wiebrens en G. Bal, kregen de la chers op hun harxd, door de gevolgen van het plan. voor hun situatie schril te tekenen. Burgemeester Hokken zegde toe, dat al het gehoorde was genoteerd en dat waar sprake was van billijke kritiek, daarmee zo mogelijk zeker rekening zou worden gehouden. Uit eindelijk zal de gemeenteraad het plan moeten goedkeuren Het leiden van de busdienst van de RTM van Zierikzee, door de burge meester Hagelaan (zoals nu), maar het leiden van de terugkomende bus, van Rotterdam naar Zierikzee via Oudestraat en Kerkplein, waarbij een halte moet worden gecreëerd op het Kerkplein werd algemeen als een verbetering gezien Het aanleg gen of openstellen van parkeermo- gelijkheden, in de Van Hertsbeke- straat, de hoek Kerkstraat-Noorddijk in de Lange Ring, op de hoek Kon. Julianastraat - Prinses Beatrixstraat en op de hoek Schippei-slaan-Padjes, alsmede éénrichtingsverkeer in de Schipperslaan, werd eveneens als een verbetering gezien. Luitenant Haars, werd in zijn verdediging van het plan en het beantwoorden van (vele) vragen goed geassisteerd door de heren adjudant Vlam en de op- perwachtmeestei-s Bruggemans en Coppoolse. immers om het Rode Kruis, woi-den alle voorstellingen, van harte in de belangstelling van het publiek aan bevolen. Het zou vooral ook verheu gend zijn wanneer „Zierikzee" ook dit jaar weer in grote getale de voor-stellingen zou bezoeken Dat kan dus: op woensdag 13 december a.s. ZIERIKZEE Kerstavond Ger. Vrouwenvereniging De gereformeerde vrouwenvereni ging „De Lampen Brandende" te Zie rikzee houdt de kerstavond op woensdag 13 december a.s., in de bo venzaal van het Gereformeerd Ver enigingsgebouw, St. Domusstraat. Het kerstdeclamatorium is getiteld: „Het Woord is vlees geworden". De meditatie wordt verzorgd door me vrouw S. den Boer-van Hoeve. Oliebollenactie pastoiiefonds Zaterdag 16 december zal - als elk jaar -weer een grote oliebollenactie worden georganiseerd t.b.v. het pas toriefonds „Klein Maja". Dat bete kent dat weer tal van zakken olie bollen aan „de deur" zullen worden verkocht. De oliebollen kunnen ech ter ook worden afgehaald: bij de bak kerij Hoge Molenstraat, tegenover de Baden Powellweg. ZIERIKZEE/BRUINISSE De vrijwillige mosselaanvoerstop Het half november uitgegeven consigne de mosselaanvoer, geduren de de eerste week in december vrij willig te stoppen is bijzonder goed opgevolgd. Bekend was, dat de kweker-han delaars, het consigne niet zouden opvolgen, naast een aantal schepen uit Yerseke en de mosselkwekers uit het noorden was nog een zestal Brui- nissenaars vorige week aan de markt maar Zierikzee deed voor 100 aan de stop mee. Uit deze plaats kwam geen enkele vracht op de mijn. In totaal werden dan ook maar 14.436 tonnen, aangevoerd, waarvan maar één vracht of 340 tonnen in het Opvangfonds werden gelost. Ook het ruwe weer werkte wel enigszins mee om de aanvoer af te remmen. Wie een rigoureuze prijsverhoging van deze stop heeft vei*wacht is. be drogen uitgekomen, wel trok de prijs iets aan en noteerde f 1,50 f 2,- hoger dan vorige weken, maar deze verhoging was niet voldoende om het nadelige effect van de verhoogde heffing (f 3,-) op te vangen HAAMSTEDE Bijeenkomst bejaardensociëteit De jongste bijeenkomst van de be jaardensociëteit stond nog in het te ken van St. Nicolaas. De bejaarden middag wei'd gehouden in rusthuis ..Duinoord" en stond onder leiding van mevr. Röell-Cramer. Er werden nog wat St. Nicolaasliedjes gezongen, terwijl nadien op thee, koffie en ver snaperingen werd getrakteerd. De heer Z. Roseboom draaide op deze middag een aantal oude films, wel willend afgestaan voor dit doel door mevr. J. Bom-v. d. Weel. Ze handel den over de eerste reis van de be jaarden uit Haamstede naar Goes, beter bekend onder de naam van de „kersen-eet-trip". Verder een film over het Haamstede van weleer en tenslotte een film over de ramp in 1.953. Het valt te begrijpen dat de ouderen bijzonder geïntei-esseerd waren in deze beelden uit vroeger tijd. Mevr. Röell was mevr. Bom-v. de Weel dan ook ten zeerste dank baar voor het beschikbaar stellen van dit filmmateriaal. Zij dankte tot slot ieder die had meegewerkt aan het welslagen van de middag. Het kerstfeest voor de bejaarden zal gevierd worden op 21 december, des avonds in het rusthuis Duinoord. Succes voor muzikant De heer J. Boot (Noordoostpolder) voorheen te Haamstede lid van de harmonie „Witte van Haemstede" heeft bij zijn toenmalige verhuizing •de harp - of in zijn geval - de trom pet niet aan de wilgen gehangen. Recentelijk nam de heer Boot deel aan het solstenconcours in het Hcrv. Wijkcentrum „De Schuilplaats" te ZIERIKZEE, 12-12. De Zierikzeese vogclkwekersvereniging „Vogel vreugd" hield bij gelegenheid van het twintigjarig bes.taan op vrijdag en zaterdag jl. een grote tentoonstelling van vogels in de Graanbeurs van het Huis van Nassau. Er waren ruim 600 vogels te zien. Dat enorme aantal kon worden bereikt, omdat by ge legenheid van deze herdenkingsten toonstelling, ook leden van andere vogelkwekersverenigingen op Schou wen-Duiveiand waren uitgenodigd deel te nemen aan deze jubileumten toonstelling, zodat er ook vogels te bewonderen waren van leden van „De Schouwse Zanger" uit Haam stede, van „Oost-Duiveland" uit Bruinisse en van „De Edelzanger" uit Brouwershaven. Zeven keurmeesters hadden dan ook al hun beschikbare tijd nodig Diemen, dat werd gehouden onder auspiciën van de Kon. Ned. Federa tie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen afd. Noord-Holland. In de afdeling Uitmuntèndheid blies hij op zijn bariton met het numer Intro duction Thema and Variations van L. Canivez 54 punten bij elkaar, ge noeg voor een eerste prijs met lof. Voor zuiverheid behaalde de nu in Dronten wonende heer Boot een 9, voor klankgehoor en klankwerk 9, voor techniek een 9, voor muzikale uitvoering 8Vz, voor samensepel een 9V2 en voor opvatting tempo even eens een 9. Voor de heer J. R. Boot een prachtig resultaat waarmede hij het volgend jaar in de ere-afdeling uitkomt, waarna nog de vaaridelaf- deling als allerhoogste trap wacht. Gezien zijn muzikale kennis en kun de moet hij ervoor in staat gesteld worden. Vanuit zijn geboortedorp mogen de gelukwensen niet ontbre ken. BROUWERSHAVEN Kerstbijeenkoimt Plattelandsvrouwen De afdeling Brouwerhaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt de kerstbijeenkomst, waarvoor een stijlvol en gevarieerd program ma werd samengesteld, op dinsdag avond 19 december a.s. in het jeugd- gebouw. Op het programma staat o.a. samenzang, voordx*aoht, koorzang, een kerstverhaal en opvoering van het 'kerstspel: „Altijd weer een leuk feest", door ds. P. Simoons. DREISCHOR Afghanisfan-causerie voor Nutsdepartement De culturele vereniging „Nut en Genoegen" te Dreischor houdt dins dag 12 december a.s. de eerste Nuts- avond in het nieuwe seizoen. Deze bijeenkomst vindt plaats in café „De Drie Schapen" en hiervoor zijn de gebroeders Han en Rien Boomsma uit Middelharnis uitgenodigd om te vertellen - aan de hand van kleu rendia's - van hun reis naar Afgha nistan. De tweede Nutsavond zal half ja nuari 1963 worden gehouden. Deze wordt verzorgd door de heer H. van der Werff, die de Galapagos-eilanden in woord en beeld zal brengen. De derde cn laatste Nutsavond wordt een echte dorpse aangelegen heid. De heer H. Barendi-egt zal oude cn nieuwe films over Dreischor ver tonen en tevens stukjes herhaling via de geluidsband van het eeuwfeest van het Nut, dat een aantal jaren geleden werd gevierd. NIEUWERKERK Bejaarden naar Middelburg De afdeling Nieuwerkerk van de Algemene Bejaardenbond ontving een uitnodiging van de P.Z.E.M. te Middelburg. Deze maatschappij biedt de bezoekers naast een koffietafel, een rondleiding en uitgebreide in lichtingen over gebruik van aardgas cn elektriciteit. Tussendoor wordt thee geserveerd. Nu ook meerdere bejaarden te maken krijgen of reeds hebben met gebruik van aardgas en ook het veilig gebruik van stroom nog weer eens wordt toegelicht, wordt dit stellig een aantrekkelijke middag. Ieder lid werd door het be stuur gevraagd om deel te nemen. om de tropische vogels, grasparkie ten, grote parkieten, kleurkanaries te beoordelen. De mogelijkheid bestaat, zo is uit de keuringsuitslagen wel gebleken, dat enige vogels zullen worden in gezonden 'naar de bonds tentoonstel ling in januari te Rotterdam. Op bijgeplaatste foto: voorzitter Bevelander van de jubilerende vere niging en de alg. kampioen de heer Blommaert. Algehele kampioen Arth. Blom maert, e.k. 90 plus bondskruis. Ie prijs pigment: N. v. Burg. 89 p. plus b.m. e.k.; Ie prijs stampig.: N. v. Burg, e.k.; 2e prijs pig.: N. v. Burg 88 p. e.k. Ie prijs pig; N. v. Burg, 89 p. o.e.k. Ie prijs vetstof: N. v. Burg 88+p. e.k.; Ie prijs vet.: Arth. Blommaert. Een aantal van de hoogbejaarden moet verstek laten gaan, terwijl er ook nog verschillende mensen in het ziekenhuis verblijven. Niettemin is de deelname zo groot dat niet alleen in een bus, waarmee de firma Van Oeveren de deelnemers naar de plaats van bestemming kunnen rei zen. Het bestuur heeft echter als re serve de beschikking gekregen over enkele luxe auto's, zodat ailen com fortabel kunnen reizen. Deze dag is vastgesteld op donderdag 14 decem ber a.s., om elf uur vertrekt men vanaf het Dorpshuis. Aangezien men te Middelburg tijdig wil weten hoe veel deelnemers er zijn, is de aan melding thans gesloten. Nieuws uit hervormde kerk In deze week zullen vóór het laatst de catechisaties worden gehouden dit jaar. De groep van donderdag komt om kwart voor zeven in de.consisto riekamer bijeen. Op woensdag 13 de cember a.s.komt de gesprekskring bijeen t.h.v. de familie Goedegebure, Weststraat 25. Iedereen is van harte welkom. Dinsdag 12 december is er gemeente-avond, om 8 uur in Reho- both. Een verkiezing van een diaken is aan de orde. Verder kunnen aller- lei zaken betreffende de Ned. Herv. Kerk ter tafel komen. BRUINISSE Tegels in Dee-zijstraat Bij de karakteristieke straatjes van Bruinisse, behoort naast de Berg straat, ook zeker de Dee-zijstraat. Een ei'feniskwestie verhinderde ja renlang verbetering van het plavie- sel. Thans zijn echter de kapotte klinkers in het minden dan twee me ter brede pad vervangen door tegels. Voor de bewoners een gewaax-deerde verbetering. ZIERIKZEE, 12-12. Het lid der sta ten van Zeeland, de heer C. Th. A. van Waterschoot heeft aan gedepu teerde staten vragen gesteld inzake de te houden hearings over het con- cept-proefplan ziekenhuisvoorzie ningen Zeeland. In eerste instantie vraagt het sta tenlid om welke redenen het college heeft gemeend het houden van hea rings over dit voor de ziekenhuis voorzieningen in Zeeland belangrijke plan te beperken tot de plaatsen Goes en Axel, en waarop de keuze van G.S. van deze twee plaatsen berust. In hun antwoord stellen G.S. voor op. dat het concept-proefplan zie kenhuisvoorzieningen Zeeland is op gemaakt ten behoeve van alle inwo ners van het gewest. Indien ter be spreking van een dergelijk concept een hoorzitting wordt verkozen, dient deze naar dc mening van het college te worden belegd in een ge meente, die geografisch als centrum kan worden aangemerkt en daarne vens over dc benodigde accomodatie beschikt. G.S. menen dat Goes aan deze criteria voldoet. Bovendien Op de foto rechts de algeheel kam pioen van de tentoonstelling, de heer Arth. Blommaert, met (links) de heer H. Bevelander. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 88+ p. e.k.; 2e prijs vet:Arth. Blom maert, 88 p. e.k.; 2e prijs vet.: M. Braber, 88 p. e.k. Kanaries le prijs pigment: Arth. Blommaert O.k. 89 p.; 2e prijs pig.: J. v. Popering O.k. 88 p. le prijs vetstof: R. Poelman, O.k. 89+ p.; 2e prijs vet.: L. Poelman, o.k. 89 p.; 2e prijs vet.: W. v. Goet- hem, o.k. 88+ p. Grote parkieten Ie prijs H. van Twist, Roodrugpar kiet, 90 p. plus b.m. e.k.; 2e prijs: H. Bevelander, Boerksparkiet, 88+ p. e.k. le prijs J. de Boed, Agapornispar- kiet, 89 p. o.k.; 2e prijs: P. Verwest, Elegantparkiet, 89 p. o.k. Grasparkieten le prijs A. J. Schiettekatte, 86 p. e.k. plus b.m.; 2e prijs: H. van Twist 85 p. e.k. le prijs: P. Verwest, 84 p. o.e.k. le prijs: P. Verwest, 8 p. o.k.; le prijs: L. D. Kik. 87 p. o.k.; 2e prijs: A. H. van Twist, 87 p. o.k.; 2e prijs: P. Verwest, 87 p. o.k. Bastaard le prijs: M. Braber, Witkopnon, 90 p. e.k. plus b.m. le prijs: C. Boot, Alariovink plus kan., 89 p. o.k. plus wisselb. le prijs: S. Hart, Mozembiquesijs, 90 p. o.k.; le prijs: M. Braber, Auro- raastrilde, 90 p. o.k.; 2e prijs: M. Braber, Blauwgrijs roodstaartje, 89 p. o.k.; 2e prijs: A. Duinhouwer, Chin, kwartel, 89 p. o.k. le prijs: A. H. van Twist,. Cal. kuifkwartel, 89 p. e.k.; 2e prijs: C. v. d. Jagt. Zebravink (grijs), 89 p. e.k. plus b.m. Advertentie STERK EN DEGELIJK %.t,Q I DAM 9 IENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE kwam het college tot dc conclusie, dat het gewenst is voor de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen eeq afzon derlijke hoorzitting te beleggen. De heer Van Waterschoot vraagt verder of het college niet van me ning is, dat die regio's in de provin cie, waarvan de ziekenhuisvoorzie ningen worden aangetast indien dit plan wordt verwezenlijkt, alle gelegenheid moeten hebben zich over dit plan uit te spreken. Het college antwoord hierop van oordeel te zijn dat met het houden van de twee uitgeschreven hoorzit tingen iedereen voldoende gelegen heid heeft zijn visie kenbaar te ma ken De vraag van het statenlid of het college dan niet van mening is dat met name in Zierikzee. Hulst en Oostburg hearings dienen te worden gehouden, wordt ontkennend beant woord. Het college deelt verder mee geen termen aanwezig te achten in de thans voor ogen staande procedure wijzigingen aan te brengen. ZIERIKZEE, 12-12. Donderdag 14 decenrber gaat - onder auspiciën van de Z.V.U. - de Nederlandse René Sleeswijk-produktiè: „U spreekt met uw moor denaar", waaraan medewerken Ton Lensink en Yoka Berrettp (foto), Wim van de Brink, Bos Goedhart en Ton van Beek. Deze boeiende thriller handelt over de reconstructie van een poging tot moord, waarbij alles anders loopt dan zo zorgvuldig gepland werd. Het publiek, bekend met de situatie, leeft mee met het schaakspel lussen dader en politie. Toen in een bioscoop een thriller draaide waarbij het publiek tot het (natste moment in spanning werd gehouden met de vraag wie de moord gepleegd had, maakte één van de ouvreuses er een gewoonte van om een bezoeker die geen fooi had gegeven af te straffen met de gefluisterde mededeling „de butler heeft het gedaan". Zo'n bezoeker had een verloren avond want hij ontbeerde de spanning die de mare thriller kenmerkt. Bij U spreekt met uw moordenaar" weet men bin nen drie kwartier wie de dader is. Maar de spanning blijft de hele avond, wat de ouvreuse ook beweert. Het concept-proefplan ziekenhuisvoorzieningen Zeeland I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3