ABN Algemene Bank Nederland Verzekeringspremies per maand betalen. Zonder extra kosten. Per automatische afschrijving. r pakket OUDERE WERKLOZEN KWETSBAAR Nu kan het.Vul in en stuur op BON verzekering voor een nieuwe manier van verzekeren VAN HET VADERLANDSE ERF Cholera in Indonesië Officier waarschuwt caféhouders nu „de feestdagen weer voor de deur staan" Hardstikke blij zijn wij met de geboorte van onze dochter NADINE CORR1E en HANS DE GRAAF Zierikzee, 8 december 1972 De Jongestraat 65 Tijdelijk: Zweedse Rode Kr. ziekenhuis, Zierikzee. Weer wilde eenden slachtoffer van olie COPENHAGEN, 9-12. Ter hoogte van Jutland zijn ongeveer 30.000 eidcreenden en andere wilde eenden slachtoffer geworden van afvalolie van een onbekend schip, zo is vrij dag door deskundigen van het Deen se biologische station te Kalce mee gedeeld. DODELIJKE ONGELUKKEN IDAARDERADEEL. In het Friese Idaarderadeel is de heer M. A. Alles- sie (67) uit die plaats om het leven gekomen, toen hij met zijn auto in een vaart terecht kwam en verdronk. In een fauwe bocht naar rechts was hij rechtdoor gereden. VENLO. De 24-jarige mevrouw \V. J. M. Aelen-Schreurs uit Reuver is in een ziekenhuis te Venlo overleden. Zij was 4 december, toen zij per bromfiets een kruising in haar woon plaats overstak, aangereden door een trekker met oplegger. LEMSTERLAND. In de gemeente Lemsterland (Fr.) is de 76-jarige J. Adema uit Oosterzee (gem. Lemster land) om het leven gekomen, toen hij te voet door een achteropkomende personenauto werd geschept. Hij overleed ter plaatse. PURMEREND. De 17-jarige scho lier W. J. Hagedoorn uit Purmei-end is in zijn woonplaats om het leven gekomen. Op een kruising werd de jongen die op een bromfiets reed, aangereden door een rechtsafslaande auto. LAND- EN TUINBOUW Studiedag rundvleesproduktie De studiedag voor rundvleespro duktie in Zuid-West-Nederland zal gehouden worden op 15 december aanstaande. Deze bijeenkomst zal plaatsvinden in hotel „De Koren beurs" te Goes. Gelderland „achter" bij rooien fruitbomen ARNHEM, 8-12. - Te verwachten valt volgens het Gelders provincie bestuur dat 700 a 900 ha. fruitbomen in Gelderland, waarvoor een rooi- premie is aangevraagd, niet gerooid zal worden. In Gelderland is tot dus ver door 881 ondernemers (30 pet. van het aantal goedgekeurde aanvra gen) het fruitareaal gei-ooid. In Ne derland door 43 pet. Volgens G.S. blijkt alleen reeds hieruit het achter blijven van Gelderland bij het rooien. Zee-algen als meststof Maërl is een koraalalg, een plant die alle nodige levensstoffen op neemt uit zeewater. Zeealgen bevatten een hoeveel heid grondstoffen welke bijzonder geschikt zijn voor de gewassen. Hun aanwezigheid als zodanig is minder belangrijk dan wel de absolute en relatieve hoeveelheden waarin ze in de algen voorkomen. Vooral dit laatste, dus de onder linge verhouding van al deze elemen ten ten opzichte van elkaar, is van het grootste belang. In deze natuur lijke verhoudingen ligt hoogst waar schijnlijk in belangrijke mate het geheim van de uitzonderlijk goede werking van de Maërl. Terwijl zeewater zelf 62 bekende scheikundige elementen bevat, wer den er in de koraalalgen tot nog toe een dertigtal teruggevonden. De voedingsstoffen zijn in opneem bare vorm voor de plant aanwezig. Maërl brengt de zuurheidsgraad van de grond op het gewenste niveau en stimuleert het microbiologisch leven van de grond. Opmerkelijk is hel gunstig effekt voor grasland, vooral omdat onze gronden te weinig sporenelementen bevatten en deze de laatste jaren bij de veevoeding een belangrijke rol spelen. De gezondheid van mens en dier staat in rechtstreeks verband met de geaardheid van de bodem. In ons land worden momenteel vele proe ven met Maërl genomen cn wei met gunstig resultaat. Deze meststof kan het gehele jaar door gestrooid worden en voor uit spoeling behoeft men niet bang te zijn. Het staat nu reeds vast dat voor bemesting met dit produkt een goede toekomst tegemoet gaat. Ruilverkaveling Kapelle-Weineldiiigc aangenomen Bij de op 7 december jl. in Kapellc gehouden stemming is de ruilver kaveling Kapcllc-Wemcldinge (3543 ha) aanvaard. Van de grondeigenaren stemde 78 pet. voor, vertegenwoordigende 2784 ha, eveneens 78 pet. van de grond. Met totaal aantal stemgerechtigden bedroeg 1.016. De Algemene Bank Nederland biedt een nieuwe manier van verzekeren met premiebetaling per maand. Automatisch afgeschreven van uw rekening De ABN Pakke.t Verzekering vormt een nieuwe dienst van de Algemene Bank Nederland ten behoeve van particuliere rekeninghouders. Rekeninghouders van de ABN die kiezen voor deze nieuwe wijze van verzekeren, betalen hun verzekeringspremies niet meer per jaar, maar maandelijks door automatische afschrijving van hun rekening. Zonder extra kosten. Geen kwitanties, geen stortingsbiljetten, geen geloop meer aan de deur. Bovendien heeft u geen losse paperassen meer te beheren. U krijgt nu alle papieren bij elkaar in één overzichtelijke map. "1 Maandpremies, dat lijkt me een goed idee. Graag ontvang ik van u het uitgebreide documen- taticboek over de ABN Pakket Verzekering Centraal Cliënten Service nummer: 010-707100 Naam Adres Woonplaats Tel Ik rekening bij de ABN. „Adres ABN-kapfoor Geen onverwachte premie-aanslagen Tot nu toe kwamen premiebetalingen als een min of meer onverwachte 'aanslag' op de verzekerde af: vorige maand de brandverzekering, deze maand een forse autoverzekeringspremie - wanneer de volgende nota? Nu wordt verzekeringspremie net iets als de huishuur: gewoon een vast bedrag dat elke maand automatisch wordt afgeschreven van uw rekening, ongemerkt bijna. I Opzenden in ongefrankeerde envelop aan i N.V. Assurantiebedrijf van de Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 149, Schiedam. ABN Pakket Verzekering: bijna alle verzekeringen per maand opzegbaar De ABN Pakket Verzekering is zorgvuldig samen gesteld door de N.V. Assurantiebedrijf van de Algemene Bank Nederland, die 26 van de meest gang bare verzekeringen voor u selecteerde. U kiest eenvoudig die verzekeringen die u nodig heeft. En al deze individueel af te sluiten verzekeringen voor particulieren zijn per maand opzegbaar, behalve de auto-, pleziervaartuig- en toercaravanverzekeringen waarvoor een jaarcontract wordt afgesloten. In bijna alle gevallen bent u dus niet meer gebonden aan lang lopende contracten. Bestaande verzekeringscontracten dienen uiteraard geëindigd te zijn voor u op deze nieuwe manier van verzekeren kunt overgaan. En vanzelfsprekend adviseert de ABN u ook in alle andere bekende verzekeringen. Veelal zult u overdag voor inlichtingen uw dichtst bijzijnde bank bellen. Maar buiten de kantooruren kunt u ook inlichtingen wensen, een schade willen melden of een gecompliceerd schadegeval doorpraten. Tot 20.00 uur 's avonds houden wij een directe verbinding open met de Cliënten Service Afdelingvanhet Assurantie bedrijf in Schiedam: 010-707100. Van 8 uur 's avonds tot 8 uur 's ochtends leggen wij uw vragen en wensen vast op de band. Dezelfde dag nog zullen wij contact met u zoeken. Meesten willen graag werken Veruit de meeste werklozen werken liever wel dan niet. Byna 50 procent vindt de werkloosheid alleen al om financiële redenen onverteerbaar. Slechts 7,5 procent van de werklozen vindt de voordelen van werkloosheid groter dan de nadelen. Deze konklusies staan vermeld in het proefschrift „Herin treding in het arbeidsproces", waarop dr. J. van Wezel kortgeleden promo veerde aan de Hogeschool te Tilburg. Deze dissertatie is toevallig zeer aktuecl, omdat onder invloed van de langzaam teruglopende konjunktuur de werkloosheid in ons land sterk is toegenomen (ongeveer 140.000 werklozen), vooral in ckonomisch zwakkere gebieden als bijvoorbeeld de noordelijke provincies. groep vormen. Als je 42 jaar of ouder bent is de kans op herplaatsing al tweemaal zo klein dan wanneer .,e 25 bent. Het bedrijfsleven wil niet graag oudere werklozen aannemen, hoewel de motivering hiervoor vaak niet op rationele gronden berust. Veeleer zijn hier allerlei vage voor oordelen in het spel. Volgens dr. van Wezel zgl het beleid van de overheid daarom vooral gericht moeten zijn op het wegnemen van vooroordelen tegen oudere werknemers. Voorts stelt hij een loonkos tensubsidie voor. die de financi ële bezwaren van de werkgever tegen het aannemen van oudere, werknemers zou ki^nnen ophef fen. Zo'n subsidie kost de ge meenschap geld, maar werkloos heidsuitkeringen kosten ook f/eld en nog aanzienlijk meer zelfs'. Een loonkostensubsidie wil zeggen dat de werkgever schade loos wordt gesteld voor de ho gere kosten die hij moet betalen wanneer hij ouderen in dienst neemt. Vooroordelen tegen werklozen De meeste werklozen werken dus liever wel dan niet. Bijna de helft noemt vooral de financiële nadelen van werkloosheid (de uitkering ge draagt 80 pet. of 75 pel. van 't laatst verdiende bruto-loon), maar ook an dere redenen worden opgegeven, zo als bijvoorbeeld doelloosheid, het ge voel hebben er niet meer bij te ho ren en niet meer mee te tellen, fy sieke en psychische spanningen enz. Deze konklusies trekt de promoven dus uit een onderzoek onder 600 werklozen, dat onder zijn supervisie werd gehouden en dal de basis zou vormen van zijn dissertatie. Dr. van Wezel konkludeerl dat het heel voorbarig is te beweren dat vele werklozen geen nieuw werk ambiëren en heerlijk voort vegeteren dankzij hun werkloos heidsuitkering. Speelt die arbcidsbercidheid wel zo'n rol? Heel wat werklozen wor den bij sollicitaties afgewezen, om dat de werkgever vooringenomen is tegen iemand die zonder werk is ko men te zitten. Het begrip „werkloze" is een besmet woord geworden, dat ondervinden vele werklozen hij solli citaties, al worden dc vooroordelen jegens hen niet altijd openlijk uit gesproken. Wel staat vast dat de bereidheid om nieuw werk aan te pafeken bij mensen met een hogere opleiding (en hogere uitkering) groter is dan bij mensen mei cen lagere opleiding. Dr. van Wezel meent dat dc veelal zeer ongunstige en toekomstloze werksi tuatie van de laagstbetaalden hier na n. de. oorzaak is. Na 12ste moeilijk Dr. van We el's stadie bevestigt nog eens uitdrukkelijk dat de oudere werknemers een tamelijk kwetsbare Persoonlijke benadering Dr. van Wezel betwijfelt hel ten zeerste of omscholing van iverklozen wel zoveel effekt sorteert. De erva ring leert ook dat hogere opleiding lang niet altijd betere herplaatsirgs- kansen garandeert. Hoe ..besmet" het begrip „werk loze" is, blijkt zeer duidelijk uil het feit dat dc herplaalsingsknnsen van werklozen in gebieden met een ge spannen arbeidsmarkt nauwelijks hoger liggen dan in andere kontrciev, waar een gematigder vraag vaar ar beidskrachten is. Met een variant o i het gezegde „Wie eenmaal steelt is altijd ren dief" zon men kunnen -ra pen- „Wie eenmaal werkloos is, blijft zonder werk". Werklozen hebben kennelijk een ongunstige image, in veruit de mees te gevallen volkomen ten onrechte. Ook vrouwelijke werklozen blijken in een uiterst moeilijk parket te zit ten. Vooral gehuwde vrouwen komen na een periode van werkloosheid heel moeilijk aan de slag. Ze moeten bij sollicitaties niet alleen concurre ren met andere vrouwen, maar heel dikwijls ook met mannen. En in vele posities genieten de mannen i\og al tijd de voorkeur. Zo geëmancipeerd is het Nederlandse bedrijfsleven nu ook weer niet Dr. van Wezel heeft nogal ivat kri tiek op de werkwijze van de gewes telijke arbeidsbureaus. Hij vindt dal vooral de oudere werklozen veel per soonlijker moeten worden benaderd. Opvallend is vaak de moedeloosheid onder oudere werknemers. Zij gelo ven op de uur niet meer in een her plaatsing. Maar juist degenen die het minst in de toekomst geloven zien hun sombere verwachtingen steeds bevestigd. Dat is een psychologisch feil dat je ook op andere terreinen van het leven tegenkomt. Vandaar dat een persoonlijke benader:ng uiterst zinvol kan zijn, al was hel maar alleen om deze gedeprimeerde mensen weer wat moed in te spre ken, zodat ze weer in zichzelf en hun toekomst gaan geloven. OPRICHTING BOMENHULPFONDS HOOGEVEEN. 9-12. Onder hel motto „geef een boom' heeft de heer Dinkla in Hoogcveen het initiatief genomen voor een bomenhulpfonds waarmee hij het minvermogende boomeigenaren mogelijk wil maken hun in de novemberstorm bescha digde bomen w^cr te herstellen of overeind te zetten. Het geld dat in het fonds wordt gestort zal verdeeld worden over de bomenstichting en het comité nationale boomplantdag. DJAKARTA. 9-12. Meer dan 2.000 mensen zijn in de periode van janu ari tot oktober dit jaar in Indonesië aan cholera bezweken, zo heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van volksgezondheid vrij dag meegedeeld. Van de 10.291 bekende cholera-pa tiënten zijn er 2.142 overleden. In dezelfde periode van het vorige Jaar waren er G.549 patiënten, van wie er 1-115 gestorven zijn. NEW YORK. Vijfentwintig men sen die banden met de Mafia hebben, zijn in staat van beschuldiging ge steld voor misdrijven variërend van het smokkelen van drugs en de han del in valse dollars tot poging tot moord. RECHTBANK TE MIDDELBURG Celstraf geëist wegens aandeel in overval MIDDELBURG, 9-12. De officier van justitie bij de rechtbank in Mid delburg heeft twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk, gecist tegen dc 18-jarige Lia K. uit Helmond voor haar aandeel in een overval op een 80-jarige winkelier in Goes, afgelo pen zomer. De medeplichtige van dc Helmond- se, tevens de vader van haar nog on geboren kind, werd vorige week dl veroordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf. Hij had zich als hoofd schuldige van de overval opgewor pen. Vrijdag bleek dat het Helmondse slachtoffer van de criminele escap.1- des van haar cn haar vriend al ken de. De Gocse winkelier was tot twee keer toe door het tweetal overval len. De officier van justitie meen Ie dat de morele schuld van het meisje wel erg groot was. De Helmondse en haar advocaat deden een beroep op de rechtbank om een zodanige straf te bepalen dat het kindje in ieder geval niet in de gevangenis geboren zou hoeven te worden. Samenwerking ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen TERNEUZEN, 9-12. De besturen Vkit de stichting Elisabeth-zieken- huis (RK) te Sluiskil en de stichting protestantse ziekenzorg Zeeuwsch Vlaanderen (het Juliana-ziekenhuïs te Terneuzen) zullen op 19 december a.s. een integratiebesluit onderteke nen. Men meent dat hierdoor de weg wordt vrijgemaakt voor een betere gezondheidszorg in Zeeuwsch Vlaan deren. Het ligt in de bedoeling later ook de beide Rooms-katholicke zie kenhuizen in Hulst en Oostburg in het samenwerkingsverband op te nemen. Er zyn plannen om in de ka- naa'zone Zeeuwsch-Vlaanderen een nieuw ziekenhuis te bouwen. De ziekenhuisbesturen willen het aantal specialisten uitbreiden. In een van de beide ziekenhuizen denkt men aan aan intensieve-careafdeling. Duur perkament HAMBURG, 9-12. - Een wet tekst op perkament uit dc 14e eeuw heeft op een antiek-vei ling te Hamburg 85.000 maik opgeleverd. Dc „Wetten van koning Waldemar II van De nemarken", in gotische letters, zijn in het Nederduits gesteld. Dc nieuwe eigenaar is een pa*■- tikuliere verzamelaar uit Hamburg. MIDDELBURG, 9-12. Dc officier van justitie bij dc rechtbank in Mid delburg heeft drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist tegen dc 40-jarige hotelhouder M. A. B. uit Terneuzen. Deze had op 12 ok tober lydens de zitting van dc poli tierechter meineed gepleegd. Dc man trad destijds op als getui ge in een zaak waarbij een klant van hem terecht moest slaan wegens het rijden onder invloed cn het verooi - zaken van een ongeval. Dc holclho.i- dcr werd tijdens die bewuste zitting gearresteerd. De dag erna herriep hii zijn verklaring en werd hij naar huis gestuurd. De officier van justitie waarschuw de in zijn requisitoid over het hooïd van de Tcrncu/.cnsc verdachte heen de andere hoteliers in Nederland. „Dc feestdagen staan weer voor dc deur cn er zullen ongetwijfeld weer veel mensen een beroep komen doen op de café of hoteleigenaar om een getuigenis af Ie leggen ten gunste v.-.n hun bezoeken als deze gepakt zijn na het rijden onder invloed. La ten zij zich vooral twee keer beden ken voor zij zich ep glad ijs begeven want op meineed staal een maximale straf van zes jaar", aldus dc officier van justitie. De rechtbank doet in deze zaak op 20 december uitspraak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 6