éne druppel Krediet voor aanleg verlichting bij woningwetwoningen Ambtsdragerscursussen Sck-Duiveland „Kom over de brug" wordt grootste operatie ooit door kerken ondernomen Expositie over Siberië in Rotterdam j Concentratie van de Zeeuwse visserij in Vlissingen of Breskens Ontploffing in Muiden eiste twee doden Gemeenteraad Dniveland DUIVELAND. 8-12. Op de jong ste vergadering van de gemeenteraad onder voorzitterschap van burge meester J. D. de Kam. zün nog ver schillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Er was een extra agendapunt, waar de voorzitter een voorschot verzoent van f 5000, om te kunnen beginnen met de aanleg van de openbare ver lichting bij de te Oosterland aan de Weelstraat gebouwde 22 woningwet woningen. Wanneer deze woningen KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerek Beroepen te Onst wedde: L. G. Zwanenburg, Huizen (N.H.). Geref. Kerken Beroepen te Appelscha: J. D. Ubels, Akkrum. Aangenomen naar Nieuw-Weer- dinge: R. Toorman, v.h. chr. geref. pred. te De Krim (Ov.); naar Woer- den-Linschoten: drs. P. N. B. Pool, Vinkeveen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kornhorn-Marum: L. J. Joosse, kand. te Hat tem; te Waard huizen: kand. E. Woudt, Bunschoten. Maatregelen van bisschop Gijsen ROERMOND, 7-12. Mgr dr J. Gijsen, bisschop van Roermond heeft eervol ontslag verleend aan de per soneelschef van het bisdom, dr W. H. van Kempen en aan diens mede werker P. H. Korsten. Hun werk wordt overgenomen door kapelaan Frantzen die thans werkzaam is in de parochie Kerk- rade-Holz. Tevens zijn door de bis schop de tijdelijke coördinatoren van het Roermondse bisdom, dr. H. van der Meer Sj. en pastoor A. Meertens benoemd tot vicarissen van het bis dom. Mgr. Gijsen zal voortaan zelf de contacten onderhouden met Rome en met de Nederlandse bisschoppen en toezicht houden op personeelszaken', kerkelijke rechtspleging en verkon diging van de kerkelijke leer. Bo- dien zal hij direct toezicht houden op de vorming en opleiding van de priesterkandidaten van het bisdom, aldus een communique van het bis dom Roermond. omstreeks februari zullen kunnen worden opgeleverd, d.w.z. de eerste, moeten de toekomstige bewoners direct buiten verlichting hebben in deze nieuwe straat. Dit werd toege kend. Verder werd de heer A. Stout- jesdijk benoemd tot vertegenwoor diger. van de gemeente bij het comité voor bejaardenzorg te Bruinisse, waaronder het verzorgingstehuis voor bejaarden aldaar ressorteert. De heer Stoutjesdijk bracht verder ter sprake de brief die de raadsleden hebben ontvangen betreffende het illegaal plaatsen van verkeersborden te Nieuwerkerk, naar aanleiding van de maatregel die de burgemeester getroffen heeft om deze borden le doen verwijderen. Over het alge meen was men niet gelukkig met dit schrijven en de heer Op 't Hof vond de laatste regel vooral van de ze brief „onbeschaafd", hetgeen ver schillende raadsleden beaamden. De voorzitter. „Iederéén moet zo maar geen borden gaan plaatsen en zeker niet; bp grond van de gemeente'Op een volgende vergadering zal meer over deze materie te berde worden gebracht. Ofschoon het wel te wen sen, is, aldus mevr. van der Zande- Vleugels Schutter, dat de gemeente in deze zaak zo vlug mogelijk een standpunt inneemt, hetgeen nodig is voor de verkeersveiligheid. Burgelijke stand Verder informeerde de heer Stout jesdijk waarom er geen verslag van de Burgelijke Stand van de gemeen te Duiveland meer in de pers ver schijnt, zoals dit van de andere ge- meenten nog steeds plaats heeft. De bevolking wordt zodoende verstoken van alle gebeurtenissen in het kader van de burgelij ke stand. De voorzit ter wees op het feit dat dit in teite verboden is geworden, en dat diege nen die deze gegevens nog steeds publiceren, in overtreding zijn. Toch zal het nog nader worden bekeken, temeer omdat ook andere raadsleden over deze materie enige tijd geleden hebben gesproken. De heer Stouten (SGP) vroeg wanneer er eens begon nen zal worden aan het verbeteren en-uitbreiden van de straatverlich ting in de gemeente, waarop de raadsvoorzitter meedeelde dat dit vermoedelijk begin februari van het volgend jaar zal zijn. Schoonhouden wegen De heer Romeijn (VVD) wees ver volgens op de noodzaak dat de ge meente wat meer gaat letten op het schoonhouden van wegen, want op (Van een medewerker). Ook in dit winterseizoen zullen door de drie instanties, die daaron der eerder hun schouders hebben ge zet, de provinciale kerkvergadering der Ned. Herv. Kerk in Zeeland, het comité Zeeuwse Geref. Ouderlingen conferentie en de Deputaten Alge meen Diaconale Arbeid der Geref. Kerken in Zeeland, ambtsdragers cursussen worden georganiseerd. Voor Schouwen-Duiveland is de cur sus in Zierikzee. Deze zal gehouden worden op de woensdagen 7, 14, 21 en 28 februari. Het thema zal zijn „De gemeente nu en in de toekomst", met als grond gedachte: dat het Koninkrijk van de Heer niet alleen in de hemel, maar ook op de aarde is. Als uitvloeisel van de cursus win terseizoen 1971-1972 zijn een aantal deelnemers, de laatste maand op pad gegaan om de kerkeraden te anime- rènV'in de gemeente gespreksgroepen te organiseren, die in de komende tijd zullen gaan discussiëren over be paalde kerkelijke onderwerpen. Deze gesprekskringen staan onder leiding van e'en zelf gekozen „gesprekslei der'"' Een kring zal als het goed is, bestaan uit kerkelijk, randkerkelij ke en onkerkelijke deelnemers, jong en oud. autochtonen (in de gemeente geborenen) en van elders ingekome- nen. De eerste twee avonden zullen be steed worden om de „stof" door te nemen, die van de oi-ganisei-ende bo- venkerkelijke 'organen beschikbaar wordt gesteld. Doel is een aantal avonden ongedwongen van gedach ten te wisselen, waarbij men wil be reiken, dat de kerkelijke problemen meer onder de gewone kerkgangers zullen gaan leven, zodat „de gemeen te" erbij betrokken wordt. OEGSTGEEST. 9-12. De Neder landse kerken staan voor de grootste operatie die ooit in Nederland is on dernomen om steun te geven aan hulpprojecten in het buitenland. De ze week, in de tweede aktie „Kom over de brug", hopen de protestantse en de rooms-katholieke kerken vijf tig miljoen gulden aan giften en toe zeggingen van de kerkleden binnen te krjjgen. Dat geld is bestemd voor 744 projecten in 77 landen. Een leger van 250.000 vrijwilligers gaat begin volgende week de vier miljoen adressen van Nederlandse kerkleden af om materiaal en een envoloppe over „Kom over de brug" te brengen. Vrijdagavond 15 decem ber worden de envoloppen weer aan huis opgehaald. In een rechtstreekse televiesie-uitzending van NCRV. KRO en IKOR worden vrijdag 15 december vanaf 22.40 tot na midder nacht de resultaten uit de 1500 plaat selijke comité s doorgegeven. Iedere dag komen bij „Kom over de brug" in Oegsgeest reeds giften binnen. Filius verwacht dat voor vrijdag 15 december het eerste mil joen al zal zijn bereikt. De eerste gift kwam binnen uit Zeven (West Duitsland) waar de daar gelegerde Nederlandse militairen f 28.000 bij een hadden gebracht. Bij „Kom over de brug" is men op timistisch omdat in het land een grote bereidwilligheid bestaat om mee te werken, omdat voorts geble ken is dat de oecumenische samen werking (voor het eerst aan protes- stanten en rooms-katholieken hier hand in hand) zeer stimulerend werkt, en omdat de mensen weten voor welke projecten in de derde wereld zy hun geld geven. De RK bisschoppen en de bestu ren van de protestantse kerken heb ben zondag 10 decembèr een kansel- boodschap uitgegeven waarin erop werd gewezen dat „Kom over de brug' een beroep op de kerkleden doet om royaal (1 procent van het jaarinkomen) te geven voor het werk van 'de kerken in Azië. Afrika en Latijns Amerika. f ROTTERDAM. 9-12. Rotterdam heeft als eerste stad in Europa de gelegenheid gekregen kennis te nemen van een expositiedie ge- wijd is aan Siberië en werd samengesteld door de academies van wetenschappen in Moskou en Nowisibirsk. Volgend jaar zal de ex positie, die een beeld geeft van het ontwikkelingsgebied van Rus land, te zien zijn in Parijs en Londen. Siberiëland van morgen", zoals de tentoonstelling genoemd wordt, werd vrijdagmiddag in de Ahoghallen geopend door burge meester Thomassen en duurt tot en met 17 december. Het geëxpo seerde is een afspiegeling van het leven van de bevolking, de in dustrie, de natuurlijke hulpbronnen en de verworvenheden van de wetenschap in dit gebied, dat 350 keer zo groot is als Nederland. Er is een speciale zaal ingericht, waar JUms over de rijkdom aan grondstoffen worden vertoond. Het voornaamste doel van de tentoonstelling is de bezoekers ie laten zien hoe het achterlijke Siberië van voorheen thans veranderd is in een gebied met een ontwikkelde industrie en cultuur. sommige plaatsen is het meer dan bar. Vooral de toegangsweg naar Ouwerkerk b.v., en op nog meer plaatsen loopt het de spuitgaten uit. Vooral bij nat weer worden deze wegen zo glibberig dat het levens gevaarlijk wordt er over te rijden. Verder informeerde de heer Romeijn hoe ver het staat met de begroting voor 1973, of deze nog niet haast klaar is. De secretaris, de heer Ste- ketee, gaf als antwoord dat het nog wel enige maanden duren kan eer de begroting voor elkaar is. De werk zaamheden worden op het gemeente secretarie steeds drukker en daar om wordt het onmogelijk de gemeen te-begroting op tijd klaar te krijgen. De heer Romeijn had berip voor de drukke werkzaamheden, en kwam tot de conclusie dat er nodig en snel overgegaan moet worden tot het aan stellen van nog een adjunct-com mies. De voorzitter was het hiermee eens. Er is destijds een machine aan geschaft die een grote capaciteit be zit, doch ook dit is nog niet voldoen de. Alle personeelsleden doen hun uiterste best, maar het werk wordt steeds gecompliceerder en drukker. Tenslotte informeerde de heer J. op 't Hof (ARP) wanneer er begonnen zal worden met de bouw van de bejaardenwoningen in zijn woon plaats Sir Jansland. De heer Steke- tee antwoordde' dat er ieder ogen blik mee begonnen zal worden ,de opdracht is al verstrekt. Omdat dit de laatste vergadering was in 1972 dankte de voorzitter na de rond vraag de raadsleden voor de prettige samenwerking in het bijna afgelo pen jaar en voor de vlotte wijze waarop alles plaats vond. Hierna sloot hij deze vergadering. Flitsen uit het buitenland. NEW YORK. Nederland heeft zich in de Verenigde Naties gekeerd te gen „volslagen Middeleeuwse syste men van misdaadpreventie" en „martelingen door politie in zekere landen" die toegepast zouden worden in landen waarmee ons land de sterkste verwantschap voelt. ESSEN. Bij een instorting van twee mijngangen in een kolenmijn bij Es sen zijn vijf mijnwerkers om het le ven gekomen. Het ongeluk deed zich voor op een diepte van 900 meter. ORANJESTAD - ST. EUSTATIUS, Het kleine hospitaal van het boven windse eiland St. Eustatius heeft te kampen met een groot tekort aan medicijnen. Zo ontdekte de onlangs aangekomen arts op het eiland met 1300 inwoners dat zich in de apo theek van het ziekenhuis en dus op het gehele eiland zich geen antibio tica meer bevonden. DARMSTADT. Een juryrechtbank in Darmstadt heeft aan het slot van een proces tegen ex-Nazi's dat ruim drie jaar duurde, een voormalig lid van de recherche, Georg Boetting (64), tot zes jaar en de oud-politie man Benjamin Paul Fuchs (61), tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld. NEW YORK. De Nederlandse per manente vertegenwoordiger bij de V.N., R. Fack, heeft gepleit voor „een of andere manier van contact" tussen de Arabische en Israëlische leiders als eerste stap naar een vre desregeling in het Midden-Oosten. ATHENE. Het pentagon heeft bevestigd dat in de golf van Eleusis bij Athene een drijvende haven zal worden gebouwd voor torpedoboot- jagers van de zesde amrikaanse vloot PARIJS. De Franse regering heeft besloten de strijd tegen de inflatie aan te binden door de uitgifte van een staatslening en door belasting verlagingen. BRUSSEL. Het heeft er alle schijn van dat Nederland vrij spoedig na de andertekening van het basisverdrag tussen Oost- en Wst-Duitsland, op 21 december in Berlijn, met Oost-Duits- land besprekingen zal beginnen over het aanknopen van diplomatieke be trekkingen. BRUSSEL. President Nixon heeft de NAVO-ministers van buitenland se zaken die in Brussel byeen zijn, laten weten dat hy niet van plan is dc Amerikaanse strijdkrachten in Europa in aantal of kwaliteit te ver minderen als de Russen hun troepen op hetzelfde niveau handhaven. JERUZALEM. De Israëlische po litie heeft de christenen in Israël ge waarschuwd voorzichtig te zijn met kerstpaketten die uit het buitenland toegestuurd krijgen. BERLIJN. Een aan Rembrandt toegeschreven „Vlucht van de heilige familie naar Egypte" die in decem ber 1970 in Tours in Frankryk werd gestolen, is zaterdag in West-Berlyn teruggevonden, bericht dc recherche van deze stad. WENEN. Oostenrijk en Oost- Duitsland hebben besloten met in gang van 21 december 1972 diploma tieke betrekkingen aan te knopen, zo is in Wenen bekendgemaakt. TEHERAN. Iran en Oost-Duits- land hebben diplomatieke betrekkin gen aangeknoopt, zo is in Teheran bekendgemaakt. De twee landen zul len „binnenkort' ambassadeurs uit wisselen. NEW YORK, Dc bchecrsschaps- commissie van de V.N. heeft met 78 stemmen voor, 6 tegen bij 14 onthou dingen een resolutie aangenomen waarin op alle landen een beroep wordt gedaan economische, financië le en militaire hulp aan Portugal, Zuid-Afrika en Rhodcsië te beëin digen. LOESAKA. Het parlement van Zambia heeft het wetsontwerp goed gekeurd dal van de Oostafrikaanse slaat een één-partijstaat maakt. BELGRADO. Bij een ontploffing in het Sloweense dorp Grgarska Ravna zijn dertien Zuidslavische militairen om het leven gekomen. BRUGGE. Twee Nederlanders die in het bezit waren van tien kilo hasj zijn in Oostende door de Belgische politie aangehouden. WASHINGTON. Het aantal werk lozen in de Verenigde Staten is in november met 300.000 gedaald tol 4.5 miljoen. Het percentage ligt nu op 5.2 tegen 5,5 procent in oktober en is daarmee het laagst sedert 27 maan den. WAGENINGEN. Het Nederlands Instiuut van Landbouwkundige In genieurs (NILI) is een actie gestart om de stijgende aantallen werkloze Wagningse academici hulp te bieden. BUENOS AIRES. Argentijnse guer rillastrijders hebben zondag de 62- jarige Britse zakenman Ronald Gro ve ontvoerd. Dat gebeurde toen hij van zijn woning in een voorstad van Buenos Aires onderweg was naar een golfbaan. BELGRADO. In de Zuidslavische republiek Servië hebben minstens 200.000 mensen momenteel griep, zo hebben dokters van de gezondheids dienst meegedeeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Bij koninklijk be sluit is benoemd tot voorzitter van de tweede kamer voor het tijdvak van de tegenwoordige zitting dr. ir. A. Vondeling AMSTERDAM. In de Fordfabriek te Amsterdam is met enig feestelijk vertoon de miljoenste auto van de Taunus-Cortina se2ie van de assem blagelijn gereden. In iets meer dan twee jaar werd deze mijlpaal bereikt. ROTTERDAM. De tarieven voor het Rotterdamse openbaar vervoer (R.E.T.) zullen met ingang van 1 april van het volgend jaar opnieuw worden verhoogd. DEN HAAG. Staatssecretaris mr. J. Rietkerk van sociale zaken heeft, overeenkomstig het advies der com missie sociale verzekeringen van de Sociaal-Economische Raad, besloten de premiestijging voor de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering voor 1973 (ten opzichte van 1967) ge lijkelijk verdelen over werkgever en werknemer. ARNHEM. De 45-jai'ige Mieke de Bats uit Arnhem, die haar geld ver dient als hulp in de keuken, is van haar spaargeld befoofd. Zij had in 'maart f 10.000 verstopt in een slof en die in een weekendtas gedaan. Zij is de politie komen vertellen dat tas, slof en geld zijn verdwenen. VLISSINGEN, 8-12. B. en w. van Vlissingen zijn van mening, dat con centratie van de visserjjhavcn in Breskens niet in het belang is van de Zeeuwse vissery en bovendien zal deze concentratie voor de werkgele genheid geen belangrijke impuls be tekenen Begin van dit jaar kwamen Gede puteerde Staten van Zeeland met de nota „Concentratie Visserijhavens Zeeland'Zij spraken hierin hun voorkeur uit voor een concentratie van de visserij haven in Breskens. Meteen hebben de vissers fel gepro testeerd. Enkele maanden geleden besloten b. en w. van Vlissingen de visserij - accomodatie in de Vlissingse binnen haven uit te breiden. In dit verband werd aan verlenging van de kaden gedacht, waarvoor de raad f 267.000 beschikbaar stelde. Rijkswaterstaat maakte bezwaar tegen deze uitbrei ding. Daarom studeert men op een andere oplossing, ook in de binnen haven van Vlissingen. Tijdens de behandeling van de Vlissingse begroting hebben de raadsleden aangedrongen op een snelle uitvoering van de plannen. Zij zijn ook van mening, dat, als het tot een concentratie in Breskens moet komen, toch ook de vissers gehoord moeten worden. „Eigen belang" Van Zeeuwsch-Viaanderen uit wordt b. en w. van Vlissingen ver weten, dat zij slechts eigen belang op het oog hebben. De Vlissingse wethouder belast met visserijzaken heeft echter gesteld, dat Vlissingen er geen behoefte aan voelt Breskens ol' welke vissersplaats dan ook af te troeven. „Wij zullen samen moeten werken aan het behoud van de vis serij voor Zeeland". Momenteel wordt onderzocht of de visserijge meenten in Zeeland niet gezamenlijk tot een studie kunnen komen over de mogelijkheden van de visserij. BREDA. Uit de Bredase boniwin kel Maison Uniek zijn 82 bontman tels gestolen, inkoopwaarde f 60.000. De daders konden achter de winkel komen, doordat de gemeente daar onlangs een aantal krotten heeft ge sloopt. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. DEN HAAG. Het bestuur van de Jan Campert-stichting heeft de Con- stantijn Huygens-prijs, groot f 6.000, voor 1972 toegekend aan de dichter Han G. Hoekstra voor zijn gehele oeuvre. TILBURG. N.V. Wollenstoffenfa- briek Gebrs. Diepen in Tilburg gaat dicht. De 175 personeelsleden zullen worden ontslagen. De directie zegt door verschillende oorzaken te zijn gedwongen de produktie te staken. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 12 DECEMBER. NED. I. Dat wordt vroeger dan normaal inschakelen van de televi sie vanavond. Althans als men ge tuige wil zijn van de eerste maan- wandeling, die de bemanning van de Apollo 17 vandaag maakt. Om zes uur is de samenvattende reportage van deze maanwandeling te aan schouwen. De VARA heeft de televi- siekost bereid die daarna op het scherm komt. Om zeven uur is de steeds opnieuw vermakelijke Stra- tenmakeropzeeshow, die echter di> keer in het teken van verdriet staat. Vervolgens is er een nieuwe afleve ring van Daar komen de schutters. Kapitein Mainering krijgt de op- MUIDEN. 9-12. Vrijdagmiddag was definitief dat in Muiden twee Marokkaanse gastarbeiders om het leven zijn gekomen. Voorts is er één zwaar gewonde, werden 7 werkne mers met minder ernstige verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen en hadden tientallen werknemers snijwonden. In de loop van de dag arriveerde een groot aantal deskundigen, on der meer van de arbeidsinspectie, het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk (ZH) en de brandweerin spectie, die de plaats van de ramp in ogenschouw namen. Een woordvoerder van de directie verklaarde dat het een groot pro bleem is dat waarschijnlijk de pre cieze plaats waar de explosie plaats vond, in de droogkamer, of tijdens het "transport naar deze ruimte, niet is vast te stellen. Hij zei ook dat de schade aan de fabriek veel groter is dan bij de ontploffing van 1966. dracht een lekke ballon los te maken van de kerktoren waaraan deze is blijven haken. De eigenaar van de Onedin Lijn, na het journaal te zien, blijkt opnieuw goed van vertrouviea. James neemt namelijk een man aan boord, die, naar later blijkt, een sla venhandelaar is. Koning Klant haalt weer een aantal consumenten in de studio, waar ze voor de camera hun problemen uiteen mogen zetten en een aantal deskundigen aanwezig :-s om zo mogelijk een oplossing *e ge ven. Nadat ook de quiz Twee voor twaalf weer over het scherm is ge gaan, zendt de VARA als besluit van de avond onder het motto ,,'t Is van ons en het blijft van ons" een repor tage uit van een buurtactie van de Londense moeders die een speel plaats voor hun kinderen willen. NED. 11. Dag Meisje met de blau we hoed. Dat kan de televisiekijker vanavond zeggen, wanneer de beel den wegvloeien van het laatste deel van deze muzikale komedie. Hei meisje met de blauwe hoed heeft hel op de televisie goed gedaan. De vro lijkheid op de kermis is maar schijn. Want als Betty en Daan later op een serieus gesprek komen, blijkt dat de twee niet bij elkaar passen. Als Daan eenzaam over de breuk zit na te den ken. komt Toontje gelijkhebberig vertellen altijd al gezegd te hebben, dat vaste verkering niets voor een soldaat is. In tegenstelling tot het Meisje met de blauwe hoed gaat dc BBC-serie over Hendrik de zevende nog een poosje door. In deze drama tische kroniek komt het tot een hu welijk tussen de prins van Wales en Catharina van Aragon. Het lijkt, of de rust in Engeland is weergekeerd maar dat is schijn. Hier en Nu besluit de NCRV-avond, die overigens om zeven uur begint met Dier en Vriend, gevolgd tot acht uur met de scholle- renquiz Tweekamp. DINSDAG 12 DECEMBER. NED. 1: 11.10 en 14.00 Schooltele visie; 18.00 Apollo 17; 18.45 Ti-ta-to- venaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De stra tenmaker sopzeeshow; 19.25 Daar ko men de schutters; 20.00 Journcol; 20.20 De Onedin Lijn; 21.10 Koning Klant; 21.40 Twee voor twaalf; 22.20 't ls van ons en 't blijft van ons; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Dier en vriend; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.20 He' meisje met de blauwe hoed; 21.19 Hendrik VII; 22.00 Hier en nu; 22.40 Dag, dag; 22.45 Den Haag vandaag- 22.55 Journaal; 23.00 Teleac. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 44 Willem Worms heeft een goed sa laris. Voor zichzelf heeft hij niet veel nodig. Hij is enkel pijnlijk pre cies op zijn kleding en daaraan be steedt hij het nodige geld. Roken doet hij weinig en de keren, dat hij in een jaar uitgaat, zijn te tellen op de vin gers van één hand. Dus al het geld, wat hij overhoudt, gaat maandelijks op zijn spaarbankboekje van de bank. Op advies van deze bank koopt hij op gezette tijden aandelen en obligaties, want die geven meer ren te en dikwijls een winstuitkering. Zo ziet hij zijn kapitaaltje groeien tot een kapitaal. Althans in zijn ogen. Ik zal natuurlijk wel een keer trou wen. dan heb ik weldra genoeg om zelf een huis te kopen en ben ik niet afhankelijk van een woningbureau. Dat is een groot pluspunt. Zijn postzegels zijn hem nog steeds alles. Hij specialiseert zich. Daarom heeft hij al enkele keren geshowd op een filatelistische tentoonstelling en een paar prijzen in de wacht ge sleept. Vader heeft een klein kastje getimmerd, het keurig geschilderd en in de kamer opgehangen. Daarin prijken een lauwerkrans en twee medaljes. Met voldoende ruimte voor meer prijzen. Al vindt vader Worms zijn zoon ook een huispiet, anderzijds is hij wel trots op zijn stamhouder, die nooit moelijkheden geeft, een pracht van een functie bekleedt en zijn ouders nooit voor problemen stelt. Na het ongeluk trekt hij "nog meer op met zijn jongste zus en als men be neden zit te kaarten, zoekt hij haar op in het knusse kamertje, waar zij dan verder studeert en hij leest, of beiden met elkaar over allerhande problemen babbelen. Want in gezel schap van zijn zus voelt Willem zich niet verlegen. Op zon' avond heeft zo een keer gevraagd: „Waarom heb je geen meisje?" Zijn eerste reaktie was, dat hij een kleur kreeg. Voorzichtig naar zijn woorden zoekend, antwoordde hij: „Ik weet het niet. Er is misschien nog geen enkele, die me bijzonder aantrekt. Hoe ben jij eigenlijk inder tijd aan Bob gekomen?" De naam doet haar nog altijd pijn. Nu. na zijn dood weet ze, dat ze van hem heeft gehouden. En hij waar schijnlijk haar toekomstige man zou zijn, als dat verschrikkelijke ongeluk niet was voorgevallen. Maar ook de ze wonde is gesloten, al voelt ze af en toe nog wel het lidteken. „Gewoon, op school" antwoordt ze. „We fietsten wel eens samen. Hoe gaat het dan? Je pakt eikaars hand en je vindt het fijn". Willem begrijpt het. ..Bob was een fijn jong", is zijn oordeel. „Nou. en of. En een nette jongen, Wim. Die zijn er tegenwoordig niet veel". Hij keek haar nadenkend aan. „Je gaat nooit meer naar ginds, he?" Zijn duim wees in de veronderstelde rich ting van de Rijnsburgse witte villa. Ze schudde zo wild haar hoofd, dat de blonde krullen om haar gezicht vielen. ..'t Was toch zeker Piet's schuld? Hij tartte Bob. omdat hij in een Daf reed. Piet kijkt altijd min achtend neer op kleinere wagens dan die van zijn moeder en vader. Bob liet dat niet op zich zitten. Nou. en toen gebeurde het. Ik heb Piet één keer gezien, bij de school. Hij maak te zijn excuses en vroeg of ik weer wóu komen. Maar ik heb gezegd, dat ie kon doodvallen. Dat-ie voor mij niet meer bestond". Hij dacht enige tijd na. „Je gaat nooit meer uit in dc weekends, hc? Ik geloof niet. dat het goed is. Je sluit je teveel op. Ga weer eens dan sen". „En jij dan? Jij gaat ook nooit er gens heen. Jij zit altijd thuis". Hij glimlachte. „Ik ben in dit op zicht misschien anders dan jij. Erg huiselijk van aard, denk ik". Ze dacht na. „Zullen we van de week samen eens een avond naar de bios? In Liddo draait een machtige film. ik heb de recensies gelezen". Willem heeft het niet erg op dat soort films, maar hij wordt meege sleept door het enthousiasme van zijn zus en stemt toe. „Donderdagavond? Is de laatste avond, niet?" „Ja. Maar hij zal wel geprolon geerd worden. Zorg jij voor kaart jes? Ik betaal het natuurlijk terug". Hij lachte. „Jij gaat met mij uit, dus ik betaal. Verroest, Bettie. ik wou dat ik een meisje ontmoette, zoals jij. Dat zou me lijken, denk ik". In een opwelling van tederheid strijkt ze hem over het hoofd. „Komt wel eens, Wim". zegt ze op hartelijke toon. „En dat jij me uitnodigt, vind ik geweldig! Oké, ik ga fijn een avond met m'n grote broer uit. Da's weer eens iets anders!"' Willem heeft een jongere collega van kantoor een aantal postzegels gegeven. Tamelijk waardevol. „Je krijgt er met oen paar dagen andere voor van mij", wordt er beloofd. Maar cr komt niets van. Wim Worms is ook in dit opzicht secuur. Die zegels hebben een totale katloguswaarde van ongeveer vijftig gulden. Daarvoor wil hij wel wat an ders zien. En daarom maant hij de jongen. „Dat is waar ook. Min of meer vergeten. Heb trouwens ook niet, wat jij spaart. Een paar weken geduld. Wacht.." Hij haalt een mes in een schede uit zijn zak. „Hier. heb je een onderpand. Ik ben gek op dat mes. dus dan heb je een garantie, dat ik binnen veertien dagen jou de ge vraagde zegels bezorg. Nou?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4