AGENDA Alg. vergadering Cebeco-Handelsraad JUBILEUMVIERING ZEELANDIA-CHAUFFEUR L. KLOET Achttienjarige verpleegster nog spoorloos Zwarte dag voor de burgerluchtvaart Verhoging BTW en gevolgen consument NAVO komt Warschau-pact tegemoet Laatste suikerbieten seizoen 1972 vanuit Bruiuisse verscheept Van liet water blijvend op de weg ZIERIKZEE, 9-12. Voor de Kon. „Zeelandia" te Zierikzee was zaterdag j.l. een in twee opzichten belangrijke dag. Op het fabrieksterrein verrees een nieuwe ballonhal - zoals bekend werd de eerste ballonhal by de recente novemberstorm onherstelbaar vernield - en ten tweede stond deze dag in het teken van een jubileum. In een tydens de middaguren gehouden druk bezochte bijeenkomst van directie en personeel in de foyer van de „Concertzaal" werd namelijk het vyf-en-twintig jarig dicnstjubilcum herdacht van „Zeelandia"-mcdewerker de chauffeur de heer L. Kloet. Voor „Zeelandia" dus een bijzon dere dag, zo constateerde de heer M. Doeleman H. J. zn., algemeen direc teur, in een toespraak tot de jubile rende heer Kloet, die uiteraard in deze huldigingsbijeenkomst met echtgenote en kinderen de hoofdrol vervulde. De heer Doeleman maak te van deze gelegenheid gebruik om dank te brengen aan allen die had den meegewerkt om weer orde te scheppen in de na de storm op het fa brieksterrein aangerichte chaos. "Wat betreft de jubilerende heer Kloet constateerde de heer Doeleman dat deze een „blijvertje" werd, al zag het er daar bij de start van het dienstverband van de jubilaris nog niet zo direct naar uit. .Immers: de heer Kloet had, aldus schetste de heer Doeleman de situatie van een kwart eeuw geleden,' buiten de mu ren de vrijheid geproefd". Vóór zijn komst bij „Zeelandia" had hij geva ren, maar de jubilaris stapte defini tief over van het water op de weg. Een eigen auto was in die jaren, toen de heer Kloet begon als bijrijder met wijlen chauffeur B. v. d. Wekken, nog iets bijzonders. „U bent gaan rij den, in het vervoer gebleven en kon dus iets van die vrijheid van vroe ger behouden", aldus de heer Doele man, die - sprekend in dit verband tot alle „Zeelandia"-rijders - op merkte dat de door de chauffeurs ge leverde prestaties bepaald niet ge ring zijn. De heer Kloet rijdt met een Euro trailer, een twintig tonner, zo'n 80.000 km per jaar, een afstand zo groot als tweemaal om de aarde. De chauffeurs zijn voor een bedrijf als „Zeelandia" uiteraard onmisbaar. „Uw funktie is belangrijk, want on ze produkten moeten immers de deur uit". Chauffeur zijn betékent ook een grote verantwoordelijkheid: materieel - „er zit aan 't stuurtje al tijd nog zo'n 100.000 gulden vast" - maar ook op het punt van de veilig heid: de verantwoordelijkheid tegen over andere weggebruikers. Daar komt nog bij: de wagens van het bedrijf zijn het „visitekaartje" op de weg. De heer Kloet en zijn colle ga's vormen als „de mannen die het brengen" de laatste schakel tussen fabriek en afnemer. De heer Doele man constateerde dat de jubilaris voor al deze facetten van het beroep begrip heeft getoond en gaf verder uiting aan zijn vreugde over het feit dat hij na een periode van ziekte en herstel, weer als vanouds „achter het stuur" zit. Het bedrijfsvervoer is voor het be drijf een bron van voortdurende zorg. De heer Doeleman bracht daar om in het algemeen een eresaluut aan het chauffeurskorps, en in 't bij zonder aan de jubilaris: „u bent zo veel als onze vlootvoogd, de oudste en dé eerste". i Voor de voortreffelijke wijze waarop de jubilaris zijn funktie ver vult sprak de heer Doeieman een dankwoord, waarna mevrouw Kloet- Brons een geschenk kreeg aangebo den. Nadat de directeur de jubilaris het gouden insigne behorend bij het 25-jarig dienstverband had opge speld kreeg de heer Kloet als jubi leumgeschenk een envelop met in houd aangeboden. Namens het personeel werd de fa milie Kloet toegesproken door de heer J. Willemse, die met recht vast stelde dat er bij .Zeelandia" geluk kig geen collectiviteit bestaat op het punt van bedrijfsjubilea. Toch is het zo dat alle medewerkers, ondanks zeer uiteenlopende individuele eigen schappen, er in slagen om het bedrijf als het ware één „gezicht" te geven. De heer Willemse vertolkte mede De heer L. Kloet, echtgenote en kin deren in het middelpunt van de be langstelling van directie én personeel van „Zeelandia", bij gelegenheid van het 25-jarig dienstverband van de jubilaris. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). de gevoelens van alle collega's op de ze voor de jubilaris zo vreugdevolle dag, in 't bijzonder ook vanwege het feit dat de jübilaris weer gezond en wel temidden van allen aanwezig kon zijn. De heer Willemse typeerde de heer Kloet als een opgewekte col lega, toegerust met een behoorlijke dosis humor. Namens allé collega's bood hij als geschenk een elektrisch scheerapparaat aan. Nadat men by gelegenheid van deze opgewekte jubileumviering nog geruime tyd in gezellige sfeer had doorgebracht sprak de heer Kloet, mede namens zyn echtgenote, een dankwoord voor de hem op deze dag gebracht hulde, waarna allen de ju bilaris en zyn familie persoonlyk de hand drukten en .daarmee de ver bondenheid van het bedryf en de daarmee zo nauw verbonden afde ling transport nog eens extra bena drukten. JOUKE, 10-12 Een week na haar verdwijning heeft men in Joure nog geen enkel teken van leven ontvan gen van de 18-jarige verpleegster Klaasje van der Wind. Het meisje werd zaterdag 2 decem ber 's avonds om tien uur bij de poort van het verpleegtehuis Bea- trixoord in Appelscha afgezet door haar beide zwagers, omdat ze om half elf de nachtdienst in moest, en is sindsdien spoorloos. De ouders ge loven de geruchten niet, dat Klaasje er met een vriend vandoor is gegaan onder invloed van verdovende mid delen. Vader Van der Wind gelooft in elk geval niet dat zijn dochter die ge bruikte, hij denkt eerder in de rich ting van een ontvoering. De ver standhouding thuis was uitstekend en van moeilijkheden op haar werk heeft men nooit iets gemerkt, zo zei hij. Wel was ze de laatste tijd een beetje teruggetrokken en stil en ze zag ook op tegen de wacht in het weekend. CHICAGO ADDIS ABEBA KA- RATSJI, 9-12. De internationale burgerluchtvaart heeft vrijdag een zwarte dag beleefd. In de Ameri kaanse stad Chicago stortte een Boeing 737 met 61 personen aan boord neer op een drukbevolkte stadswijk. Hoewel reddingsploegen nog steeds bezig zyn te zoeken naar overlevenden onder de puinhopen van het vernielde toestel en een aantal verwoeste huizen staat vast dat minstens 44 personen om het leven zyn gekomen. In Ethiopië werden 7 jeugdige luchtpiraten gedood toen zij kort na het vertrek van de luchthaven van DEN IIAAG, 9-12. De verhoging van het BTW-taricf met twee punten tot zestien procent per 1 januari a.s., mag niet voor 1 januari in de detail handel worden doorgevoerd. Dit heeft de directie pryzen en mededelingen van het ministerie van economische zaken het overlegorgaan der drie cen trale organisaties van ondernemers in het midden- en klcinbedryf bericht. Addis Abeba poogden een Boeing 707 met 94 personen aan boord te' kapen. Ze werden door veiligheids agenten doodgeschoten. Bij het vuur gevecht liepen tevens 9 passagiers verwondingen op. Vanuit Karatsji kwam het bericht dat een Pakistaan se Fokker Friendship met 33 mensen aan boord wordt vermist Zoekacties met behulp van helikopters hebben tot nu toe niets opgeleverd. Draglinemachinist vindt pot met f 5.000,— BENNEKOM, 9-12. De dragline- machinist J. Jansen in Bennekoro heeft donderdag f 5000 gevonden, die in een stenen pot waren verborgen in de grond. Hij stootte er tijdens graaf werkzaamheden op met zijn machi ne. Hetgebeurde aan de Laarsweg in Bennekom. Het bedrag was samen gesteld uit biljetten en munten. Naast de omschreven stautenwijzi- ging worden in de op 21 december te houden algemene vergadering van Cebeco-Handelsraad de jaarstukken en diverse andere huishoudelijke punten behandeld. In het middogge- deelt treedt voorts als spreker op ir. J. Wellen, directeur-generaal voor de landbouw en de voedselvoorzie ning van het ministerie van land bouw en visserij over het onderwerp „Toekomstige ontwikkelingen van de land- en tuinbouw". Maandag 11 december Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. Chr. School vereniging. 8 uur. Dinsdag 12 december Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 8 uur. R.K.-centrum. U.V.V.-afdeling. Half ach l. De directie kan er evenwel mee akkoord gaan dat in die gevallen waarin het omprijzen op één dag op onoverkomelijke technische bezwa ren stuit, een spreiding daarvan over een zo kort mogelijke periode rond de jaarwisseling mag worden aange houden. Er is evenmin bezwaar tegen dat BTW-verhoging ad 1.75 pet. aan de brengt (de verhoging van het BTW- consumcnt afzonderlijk in rekening algemene tarief van 16 pet. vallen, de de detailhandel gedurende januari 1973 voor die artikelen die onder het tarief met twee punten tot zestien procen komt neer op een verhogings- pcrccntage van 1.75, zo blijkt uit de ze brief aan het overlegorgaan. (Red. A.N.l'.). Algemeen tarief Op de nota, of kassabon, mogen in dat geval uitsluitend artikelen voor komen die onder het algemene ta rief vallen, zo is het overlegorgaan verder meegedeeld. Als de detailhan del van deze mogelijkheid gebruik maakt, dan moet in de etalage dui delijk worden vermeld dat de aan gegeven prijs van artikelen die val len onder het algemene tarief, neg met 1.75 pet. moeten worden ver hoogd. Van 1 februari a.s. af moeten alle consumentenprijzen inclusief de nieuwe BTW zijn. Volgens liet overlegorgaan van de drie centrales (K.V.O., N.S.O.V. cn N.K.O.V.) lioudt deze mededeling der directie pryzen en mededelingen van het ministerie in dat onderne mers die zich conform de mededeling gedragen niet in strijd handelen met de prijscalculntlcbcschikkfng van 21 november jl. Jongetjes verdacht van reeks inbraken DEN HAAG. 9-12. Twee uit een rijksobservatiehuis in Den Haag ont snapte jongelui van 11 en 13 jaar zijn in deze plaats door de politie op heterdaad betrapt bij een inbraak ir> een woning. Buren hadden de kno pen de woning binnen zien gaan. Bij do aanhouding had het tweetal di? hand inmiddels gelegd op f 270,*- cen transistorradio en een aan steker. Bij het verhoor bleek dat de twee jongens dezelfde dag een wo ning in Scheveningcn en drie wonin gen in Den Haag „bezocht" hadden. De politie denkt dat een reeks ge lijksoortige inbraken op naam van het duo geschreven kan worden. IJSSELSTEIN. Dc 26-jarige A. Boer uit Benschop is om hel leven gekomen toen hij op de provinciale weg bij IJsselslein met zijn auto van de weg raakte en tegen een boom botste. ZIERIKZEE, 9-12. Op donderdag 21 december 1972 wordt in het In ternationaal Congrescentrum RAI te Amsterdam de jaariykse algemene vergadering gehouden van de Natio nale Coöperatieve Aan- cn Verkoop- vereniging voor Land- cn Tuinbouw G.A. „Cebeco-JIan^lelsraad". In deze vergadering komt onder méér aan de orde een voorstel tot statutenwijziging in verband met de voorgenomen samenwerking van Ce beco-Handelsraad met de Coöpera tieve Centrale In- en Verkoopver eniging van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond G.A. gevestigd te Haarlem. Laatstgenoemde coöperatie zal zelf ook op 21 december een be slissing nemen over de bedoelde sa menwerking. Eerder dit jaar .namelijk per 1 juli gingen Cebeco en de Coöperatieve Centrale Landbouwvereniging „De Handelsraad van de Aartsdiocesane Rooms Katholieke Boeren- en Tuin- dersbond" G.A. te Arnhem samen. Door deze samenwerking en door die welke nu wordt voorgesteld kun nen vrijwel alle aan- en verkoopco öperaties voor land- en tuinbouw boven de grote rivieren en in Zuid west Nederland in één centrale ver enigd worden. Daarvoor is naast een positieve beslissing van de algemene vergaderingen van Cebeco-Handels raad en de Centrale Coöperatie L.T. B. tevens nodig, dat de leden-ver enigingen van de Centrale Coöpera tie L.T.B. het lidmaatschap van Ce beco-Handelsraad aanvragen. De 57 leden-verenigingen van De Handels- raad van de A.B.T.B., waarvoor na de fusie met Cebeco hetzelfde gold, hebben dat inmiddels alle gedaan. Omzet gestegen Hierdoor is de potentiële omzet van Cebeco-Handelsraad voor het boekjaar 1971-'72 met ongeveer f 21Ó miljoen gestegen. Als de fusie met de Centrale Coöperatie L.T.B. doorgaat, zal deze potentiële omzet nog eens met circa f 60 miljoen kunnen toe nemen. De totale potehtiële omzet van de Cebeco-Handelsraad-groep, dat wil zeggen inclusief de leden-co öperaties en de deelnemingen zou daarmee de f 2 miljard overschrij den. Twee gewonden bij brand in Amsterdam AMSTERDAM, 10-12. Twee perso- nen hebben zondagmiddag verwon dingen opgelopen bij een vrij kleine brand in Amsterdam. Het vuur ver woestte in de Eerste Weteringdwars straat een woning aan de achterzij de. De bewoonster, de 64-jarige me vrouw S. M. de Leau kon haar wo ninkje niet tijdig verlaten en moest met vrije ernstige brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Een 24-jarige bewoner van een pand van de aan de achterkant gelegen Tweede Weteringdwarsstraat raakte door het vuur in paniek en sprong door de ruiten van de eerste etage naar beneden. Hij had geluk want hij liep slechts snij wonden op en kon, na verbonden te zijn, naar huis te rugkeren. Twee doden bij verkeersongeval ROTTERDAM, 10-12. Twee Tur- ken uit Rozenburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag verongelukt op de Vondelingeriweg in Rotterdam, waar hun auto door nog onbekende oorzaak in botsing kwam met een andere auto. De Turken, die in ons land werkzaam waren als ijzprwer- ker, zijn in een ziekenhuis aan hun verwondingen bezweken. Het zijn de 33-jarige H. Gelgi en de 35-jarige D. Kirli. De inzittenden van de andere auto liepen hoofd- en schaafwonden op. BRUSSEL, 8-12. De vyftien NA- VO-landen hebben de afgelopen twee dagen in Brussel besloten dc landen van het Warschau Pact tege moet te komen by het beleggen van een conferentie over Europese vei ligheid en samenwerking, die tot verdere ontspanning in Europa moet leiden. Mede op aandringen van Frank rijk en de Verenigde Staten, die ove rigens uit geheel verschillende over wegingen handelen, zijn de westelij ke doelstellingen voor een veilig- BRUINISSE. 9-12. Met het schip „de Hacstingc", groot 600 ton, die gedurende dc laatste jaren en vooral ook dit seizoen vele vrachten bieten te Bruinissc laadde, werden vrydag de laatste bieten van dit seizoen verscheept. Schipper Slager uit Wemeldinge was met de „Haestinge" dit jaar het 101e schip van het seizoen en als alle tekenen niet bedriegen, wordt hier mede tevens weer een hoofdstuk in de geschiedenis afgesloten. Want Bruinisse kende in de pe riode dat dc suikerbieten cn de biet suiker dc rietsuiker naar de kroon streefden, dus dc laatste 100 jaar, meer dan één laadplaats. Paal 16 Bij paal 16 aan het eind van de Leendcrt Hoogcrwerfsweg, was een weegbrug, evenals aan de straatweg bij Lemsom. die later door die bij de Dorpsweg werd vervangen. Ook dc „Voorlichting over tandbederf haall weinig uit" NIJMEGEN, 9-12. Voorlichting over tandbederf op scholen haalt weinig uit. Een betere gezondheid van het gebit kan alleen worden bereikt door middel van een algemene gezond heidsopvoeding. Dit zal een voor naam onderdeel moeten vormen van de opleiding van onderwijzers en kleuterleidsters. Ook de ouders die ren in de voorlichting betrokken te worden. Tot deze conclusie komt dr. A. J. M. Plasschaert in een onderzoek „preventieve maatregelen en gebits gezondheid bij schoolkinderen van zeven tot negen jaar", waarop hij vrijdag aan de katholieke universi teit van Nijmegen is gepromoveerd. Strijd om behoud beek BARNEVELD, 9-12. De milieu- werkgroep elderse Vallei heeft bij het waterschap van de Barneveldse Beek geprotesteerd tegen de aanleg van een kanaal langs, de kleine Bar neveldse Beek. Dit Beekje is de laatste, nog onge schonden waterloop in de Gelderse Vallei. Het stroomt door een aantal bijzonder waardevolle natuurgebie den. Het te graven kanaal zou volgens de werkgroep een rigoreuze aantas ting betekenen van het landschap. Zij is van mening dat dit beekdal in zijn oorspronkelijke staat behou den moet worden. Zij voelt zich ge steund door het antwoord van mini ster Lardinois op vragen van het kamerlid de heer Voortman, waarin de minister zich ook achter het in tegrale behoud van Beekdalen stelt. Meisje (13) met liasj in auto BORGER, 9-11. In Borger is bij een verkeerscontrole langs rijksweg 34 door de politie een auto aange houden bestuurd door de 28-jarige J. A. uit Valthermond. Bij hem in de auto zat een 13-jarig meisje A. D. uit Coevorden. Bij nader onderzoek bleek dat zij in het bezit waren van honderd vijf en dertig gram hasj en andere verdovende middelen. Ook werd een pistool in de auto aange troffen, beiden zijn ingesloten. Het onderzoek duurt nog voort. Overleden 11a amandeloperatie ZUTPHEN, 8-12. Het parket van de officier van justitie te Zutphen zal proberen na te gaan wat er aan de hand kan zijn rond de dood van de achttienjarige A. G. uit het Ach- terhoekse Vragender. De jongeman overleed vorige week in het „St. Bo- nifaciusziekenhuis" In Lichtenvoorde nadat daar zijn amandelen waren ge peld. Volgens de voorzitter van het zie kenhuisbestuur, dr. A. C. H. de Noijer, zou de sectie niets hebben op geleverd. De specialist die de ope ratie uitvoerde verklaarde dat er geen fouten zijn gemaakt. heidscónfercntie zodanig geformu- leerd dat zij voor de landen van het oostblok aanvaardbaar lijken. In de aanhef van het slotcommu niqué, dat in Brussel is gepubliceerd na verrassend vlot verlopen onder handelingen, wordt gezegd dat de NAVO-landen streven naar nauwere en meer harmonieuze betrekkingen, zowel collectief als individueel, tus sen alle volkeren, en dat zij „er bij zonder belang aan hechten een vrijer verkeer van personen, ideeën en in formatie tot stand te brengen". gemeentelijke weegbrug öan de Nieuwstraat (Vaatcplein) moest het hebben van de bieten en dc Coöpe ratieve Weegbrug aan dc Noorddijk. kan het zonder de bicten eigenlijk niet stellen. Naast bieten die in de tramhaven werden verladen, kende men als verlaadplaats vroeger ook nog de Boompjes aan het Zuideinde. Zo had Bruinisse een ongekend groot aandeel in dé suikerblctenver- scheping. Dc sluitpost op de begro ting 1973 van de gemeente Bruinissc zou belangrijk hoger zijn als dc bic- tcnverscheping gebleven was. Maar het bestuur van dc Suiker- unie is onverbiddelijk, sentimenteel kan men niet zijn als men aan het hoofd staat van een onderneming, en het vervoer per as is enkele guldens per ton goedkoper dan vervoer per schip. Voor dc transportondernemin gen, die ook gericht waren op ver voer naar dc haven, zal het een om schakeling meebrengen als men vol gend jaar ook naar dc fabriek moet gaan rijden. Drcischor „De Drie Schapen", 20.00 uur: Nuts- avond. Ocsterland Herv Ver.-gebouw. Rode Kruis film. 8 uur. Woensdag 13 december Oosterland Kerkgebouw Ger. Gemeente, 1.9.30 uur, tijdrede ds. C. Smits voor S.G.P. Kiesvereniging. Zierikzee Huis van Nassau. Algemene leden vergadering C.M.M.C., 8 uur. Donderdag 14 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, toneelvoor stelling „U spreekt met uw moorde naar" (Z.V.U.). Huis van Nassau, 19.30 uur, ver. voor Bedrijfsvoorl. Sch.-D„ (De in flatie en de gevolgen voor de land bouw.). Vrijdag 15 december Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 19.30 uur, uitvoering muziekvereniging „Witte van Haemstede". Haamstede Hotel Bom, (Zaal Tavenu), 19.30 uur, alg. ledenvergadering „De Koppe ling". Kerkwerve Openb. basisschool „Prinses Irene", ouderavond. Zaterdag 16 december Zierikzee Bezichtiging interieur St. Lievens- monstertoren. 11.00-16.00 uur. Bruinissc Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, Kerst- zangdienst Verenugde koren Schou- wen-Duiveland. Maandag 18 december Zierikzee Herv. ver.gebouw, 20.00 uur, kerst avond afd. Plattelandsvrouwenbond. Dinsdag 19 december Dreischor „De Drie Schorren", 19.45 uur, ver gadering Z.L.M., spreker alg. secre taris ir. D. Luteijn. Muiterij op Liberiaans schip onderdrukt ROME, 9-12. De Italiaanse politie heeft vorige week een muiterij op een Liberiaans vrachtschip onder drukt. De Britse schipper van de „Tien Hong" kon nog net voordat de negen muitende Chinezen hem overvielen, een S.O.S. uitzenden. Het werd op gevangen door Rome, dat de politie in Chioggia bij Venetië - ter hoogte waarvan het schip voer - waar schuwde. Deze voer uit, bevrijdde rie kapitein van de „Tien Hong", her stelde de orde en arresteerde de rad draaier, een hoofdmachinist. Alle muitende bemanningsleden zijn afkomstig uit Hong Kong. Waar om ze tot deze actie overgingen is niet bekend. Vijfhonderd kerstbomen gestolen ROLDE, 10-12. Dieven hebben dc afgelopen week in de staatsbossen bij Schoonloo (gcm. Rolde) bijna 500 kerstbomen gestolen. Bovendien gin gen zij er vandoor met ongeveer 300 pakjes kerstgroen. De politie heeft de zaak in onderzoek. DEN HAAG. In een ziekenhuis in Den Haag is de 86-jarige K. Vcr- kouw overleden. Hij was aangereden door een taxi terwijl hij op een ze brapad overstak. Ramp voor binnenvaart 7 Voor de binnenschippcrij die dik wijls een matig jaar nog kon goed maken met een drie of vier maanden suikcrbietcnvaart is een cn ander waarschijnlijk een ramp. Bruinisse en daarmee vele ver schepingshavens van suikerbieten verdwijnen als zodanig. Het wegver voer heeft de strijd gewonnen. Dc laatste bieten die in het 101e schip gingen, waren die van dc landbou wer P. J. Wijnen uit Ouwcrkerk. Was er voldoende schccpsrulmtc geweest, dan had men reeds woens dag klaar geweest. Dc laatste laad plaats op ons eiland. Brouwershaven, is nog niet zo ver. In deze laatste uiterst vlotte campagne werden ge leverd. door aandeelhouders Suiker- unie 39.437.340 kg., door aandeelhou ders C.S.M. 14.434.330 kg. Verscheept werden echter naar de fabriek van de Suikerunie 23.395.380 kg., naar de C.S.M. 30.476.290 kg. Totaal dus: 53.871.670 kg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2