ElO voorde slanke lijn éne druppel BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Chili's Allende op tournee als bedelaar Midwinter kaasfeest C. Wandel en Zn SPECIAAL-SINAS tijdelijk van 10& voor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag S december 1972 Nr. 21198 niet vergeten.,. Frico eten lende manieren genationaliseerd, de kopermijnen buiten beschouwing ge laten, En de lonen verhoogd. Dit is gebeurd om de geestdrift voor het linkse experiment zo groot te laten worden dat de revolutie lartgs demo- kratische weg verder zou kunnen gaan. Maar een konsekwentie is ook geweest dat enorme inflatie het land teistert: dit jaar haalt men de 150 pet. wel. De koperproduktie is terug gelopen en de prijzen evenzeer, wat weer een klap is voor de ekonomie. Hoe dan ook: er zal ingegrepen moe ten worden, hetzij zonder Allende op de gewone manier van de markt.eko- nomie, hetzij op zijn Oosteuropees, centraal geleid door de overheid. Tot die laatste oplossing is Allende nu niet bij machteden de vraag is of hij dit volgend jaar wel zal zijn. En dit is een aspekt waardoor Moskou zich kan afvragen of het wel erg loont Allende te steunen. Men heeft in Cuba enorme bedragen moe ten steken en moet dit nog. Een zo grote financiëe aderlating zal Mos kou, zeker niet nu het zelf niet zo goed bij kas is, ongaarne ondergaan als Allende er niets tegenover kan stellen. Bijvoorbeeld de zekerheid dat een flinke geldinjectie nu ervoor zorgt dat de Chileense natie in meer derheid op Allendes linkse koalitie zal stemmen. En dat generaal Prats zo vriendelijk blijft om niet door zijn officieren orde op zaken te laten stel len. Het zijn garanties die Allende niet kan geven, wat het zeer tioijfel- achtig maakt of de Russen het risiko nemen om veel geld te steken in een ivaarschijnlijk al mislukt demokra- tisch-marxistisch experiment. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Slechts enige weken voor het vijftigjarig bestaan van de Sowjet-Unie is het laatste traject van de geëlektrificeei'de spoorlijn van de Oostzee naar de Zwarte Zee ge opend. De Sowjet-Unie beschikt thans over de langste dergelijke spoorlijn in Europa. Zij loopt van Leningrad over Moskou naar Sebas- topol. LUIK. Een Israëlische maatschap pij is van plan 30 miljoen dollar uit te geven aan de bouw van een fa briek van vliegtuigen en elektroni sche apparatuur bij het vliegveld van Bierset in de omgeving van Luik, zo is daar uit goede bron vernomen. LONDEN. Uit de Londense woning van mevrouw Maria Holder. een van de tien rijkste vrouwen van de we reld, zijn juwelen gestolen met een waarde van naar schatting 3,8 mil joen gulden. BELFAST. - Verscheidene Britse soldaten zijn gewond toen hun ge pantserd voertuig in de Rooms-ka- tholieke wijk Falls Road in Belfast werd getroffen door een raket. Vol gens sommige berichten zouden er elf gewonden zijn. FREETOWN. Tijdens een felle jacht op diamanten in het noordelijk deel van de West-Afrikaanse staat Sierra Leone zijn 15 mensen gewond. De „diamant-rush" in de noordelijke provincies is begonnen nadat in dit gebied diamanten zijn gevonden. De regering van Sierra Leone zal bin nenkort exploratie-vergunningen uit geven. DJAKARTA. De Indonesische re gering zal het bureau van de Viet- cong-vertegenwoordiger in Djakarta sluiten nadat een vredesovereen komst inzake Vietnam is getekend, zo meldt het Djakartaanse blad Nu- santara dinsdag. KANSAS CITY. De gezondheids toestand van de Amerikaanse oud president Harry Truman (88) is ern stig. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het ziekenhuis in Kansas City waar Truman werd op genomen wegens een longaandoe ning. LOESAKA. Zambia en Malawi zijn het eens geworden over de repatri ëring van de duizenden Jehova's ge tuigen die naar Zambia zijn gevlucht, zo heeft de minister van binnenland se zaken van dat land .meegedeeld. anderen in de voordracht die hij voor de radio moet hóuden. ZATERDAG 9 DECEMBER. NED. I: 10.00 Teleac16.00 Nieuws; 16.02 De hond en de haas; 16.20 Gid- livers' reizen; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Varda de valk; 20.00 Journaal; 20.20 Bedankt- John ny; 22.00 Brian's song; 23.15 Jour naal. NED. II: 18.45 Nieuws; 18.55 Ti-ta- tovenaar; 19.05 Filmquiz; 20.00 Jour naal; 20.20 Alias Smith en Jones 21.10 Brandpunt; 22.00 Dr. Murke en de verknipt geluidsband; 22.50 Epi loog; 22.55 Journaal. ZONDAG 10 DECEMBER. NED. I. Uit hel brede scala van onderwerpen dat vandaag over de buis gaat, wordt het avondprogram ma verzorgd door de VARA, die om zeven uur voor de tweede maal ac teur Rock Hudson laat zien in een speciaal voor de televisie vervaar digde serie. Het wat verwarde vrouwtje van de door Hudson ge speelde politieman vindt op een ze ker moment een lijk, in plaats van het porselein, dat ze verloren is. Ook de rubriek Wij en,, staat weer op het menu. Als thema is de vrije tijd gekozen en dat kan best een hoogst amusant half uurtje worden. Om tien over negen volgt een opmerkelijk Signalement. Centraal in dit pro gramma staat namelijk het Amster damse café Eijlders. Als uitsmijter komt de VARA met een aflevering uit de serie: de commissaris. De Duit se politiefunctionaris krijgt een zaak op te lossen van een man die met een mes in de rug een taxi binnen stapt. Een stapje terug nu naar het pro gramma overdag. De woorddienst die om twaalf uur wordt uitgezonden vanuit Rotterdam staat in het teken van de aktie Kom over de brug. Na nieuws, weekjournaal en Openbaar kunstbezit, kan omstreeks kwart over drie gekeken worden naar een tweede reportage van het circus Bol- tini vanuit Carré in Amsterdam, dit ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse vereni ging van foto-journalisten. Van de circussfeer komen de kijkers terecht bij de verleden tijd, aan de hand van fragmenten uit oude filmjournaals. De rubriek Interpellatie, om kwart over vier, bevat een ontmoeting met de t.v.-commissaris J. W. Rengelink van de NOS. Nadat Frits van Tu- renhout de voetbaluitslagen doorge geven heeft, neemt IKOR-KRO-RKK bezit van het scherm, allereerst met Woord voor woord en vervolgens met hel programma Mission Yalve Sanga, dat in het teken staat van de aktie Kom over de brug. Wie zijn licht wil opsteken over anticonceptie moet om tien over zes naar Teleac-cursus Na scholing huisartsen kijken. NED. II. De NOS is er vanavond al vroeg bij, dit dank z\j de maan- FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK President Allende van Chili reist de wereld af, voornamelijk om geld in te zamelen. In Mexico had hij daarmee enig sukses: leningen hel pen nu al moeten zwel afbetaald worden. Verder kreeg hij bijval voor zijn suggestie dat de Latijns-Ameri kaanse landen ekonomisch nauwer moeten samenwerken - een kreet die vaag geuit is maar nauwelijks wordt nagevolgd. Maar Allende zal zijn hoop ook meer gevestigd hebben op wat hij in Moskou te horeti krijgt. In één opzicht kan men hem daar vrij gemakkelijk helpen: door het Chi leense koper af te nemen, zodat Chi li verlost is van het juridisch gehar rewar dat de Amerikaanse firma Kennecott overal laat ontstaan. Maar verder? Allende kan op reis gaan omdat hij militairen in zijn regering heeft ge haald met als voornaamste generaal Carlos Prats, die men tijdens zijn af wezigheid kan beschouwen als de waarnemend president. De militairen in de regering zitter er enerzijds als hoeders van de demokratie - tenslot te is Allende ivettig gekozen: door tweedracht onder de andere partijen zegevierde hij met 37 pet. van de stemmen, niet bepaald een meerder heid dus. In het parlement heeft hij het nu moeilijk doordat de oppositie thans wel eensgezind is en in stern- mental sterker dan de politieke ach terban van Allende. Die lijdt hier onder, omdat ze de „socialisering" wil voortzetten als het dan niet langs demokratische weg kan dan maar echt revolutionair - maar generaal Prats zal daartoe de kans niet geven. In theorie is het zelfs mogelijk dat de verenigde oppositiepartijen vol gend voorjaar een tweederde meer derheid in het parlement krijgen, wat hen in staat zou stellen Allende uit zijn ambt te zetten. Niemand die gelooft dat daarmee alles wat Al lende heeft ondernomen ongedaan wordt gemaakt, het zou niet kunnen. Ingrijpen En Allende heeft heel wat gedaan: in twee jaar meer land voor kleine boeren gevorderd en herverdeeld dan in de zes jaar daarvoor; een twee honderd ondernemingen op verschil- SOESTDIJK. In aanwezigheid van z'n echtgenote, heeft ir. G. S. Vrij burg deze week het le exemplaar van zijn herdenkingsboek „Een ereschuld ingelost", aangeboden aan prins Bernhard. Het boek is op ideële basis tot stand gekomen en opgedragen aan allen, die in en voor het voor malig Nederlands Indië hun leven verloren. BRUSSEL. De Europese minister raad is het weer niet eens geworden over de verhoging van de salarissen van de ongeveer 10.000 man Euro pees personeel. MUNCHEN. Uit kringen die nau we betrekkingen onderhouden met het Westduitse ministerie van defen sie is vernomen, dat het startsein is gegeven voor de bouw van het nieu we Westduits-Italiaans-Britse ge vechtsvliegtuig MRCA. MARSEILLE. Een veertigtal leden van een extreem rechtse beweging heeft in Marseille een vergadering van linkse studenten met knuppels, kettingen en boksbeugels bewerkt. Tien studenten werden gewond, van wie drie ernstig. BELFAST. De Britse staatssecrc- Whitelaw, heeft de oprichting van een politiekorps bekend gemaakt. MOSKOU. Een twintigtal Russi sche politieke dissidenten is dinsdag op het Poesjkin-plein in Moskou bij een geweest voor de jaarlijkse pro testdemonstratie op de dag van de grondwet. De Russische geheime po litie nam tientallen foto's van de groep. DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. De 74-jarige mevr. M. R. Schadee-Brian uit Vleuten-De Meern bij Utrecht is in haar woon plaats om het leven gekomen, nadat zij was aangereden door een bestel auto. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw plotseling de rijksstraatweg overstak. DEN HAAG. De 30-jarige barbe- diende R. van Vliet uit Den Haag is in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden, twee maanden nadat hij op het parkeerterrein van de Frede- rikskazerne in Den Haag was ge wond door drie kogels uit het pistool van de 44-jarige adjudant J. W. uit Moerkapelle. HAAREN. In de brandvijver bij Huize Haarendael in Haaren (N.B.) is het lijk opgehaald van de 16-ja- rige Robert Matsen uit Waddinxveen. De jongen, die als geestelijk ge stoorde in Haarendael verbleef, was sinds dinsdagmiddag jl. vermist. STAPHORST. In Staphorst is don derdagmorgen op de Gemeenteweg de tienjarige Gerrit Hoeve bij het oversteken door een auto aangere den. De jongen werd in zorgwekken de toestand naar het „Sophia zieken huis" in Zwolle gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. ARNHEM. De 48-jarige L. H. Duis- man uit Velp is donderdagmorgen op de Schelmseweg in Arnhem om het leven gekomen toen de auto die hij, bestuurde uit de bocht vloog en op een tegemoetkomende vuilniswagen, botste. Advertentie ZATERDAG 9 DECEMBER. NED. I. De TROS laat vanavond op het eerste net de kijkers de groot ste huldiging meebeleven die onlangs de vaderlandse zanger Johnny Jor- daan ten deel viel bij diens laatste openbare optreden. Het afscheid mocht geen opvallende gebeurtenis worden. Reden waarom een groot aantal collega's van de Jordaanse zanger een programma in elkaar stampten. De TROS was er bij om dit afscheidsfeest op de band te leg- ,gen en daaraan is het te danken, dat de t.v.-kijkers vanavond om tien voor half negen, ruim anderhalf uur een muziekprogramma over zijn scherm kan zien gaan, waaraan na tuurlijk wordt meegewerkt door Tante Leen, alsmede door een keur xian artiesten. Na tien uur gooit de TROS het over een heel andere boeg. Brain's song is een t.v.-film die han delt over een hechte vriendschap die ontstaat tussen een blanke en een neger, beiden lid van een succesvol rugbyteam. De blanke wordt op ze ker moment geconfronteerd met een tegenstander die hij niet kan over winnen: kanker. Het baat zelfs niet als er een long bij de man wordt weggenomen. Ook het zaterdagmid dagprogramma voor de jeugd komt van de TROS. Na een filmpje over de avonturen van een hond en een haas, om vier uur, volgt de ruim een uur durende tekenfilm Gullivers rei zen. Over de door Jonathan Swift ge creëerde schipbreukeling die op een onbekend eiland met lilliputters te maken krijgt. Tussen zeven en acht wordt een Walt Disney-film over een vrouwtjesvalk uitgezonden. NED. II. Op het tweede net biedt de KRO een alternatief voor de con current TROS. Om te beginnen is er om zeven uur de populaire quiz Voor een briefkaart op de eerste rang, waarin een tweetal deelnemers door het goed beantwoorden van een reeks vragen op filmgebied een aardig be drag rijker kunnen worden. Na het journaal verplaatst de KRO zijn aan hang in de westernsfeer met een af levering van de serie Alias Smith and Jones. Heyes en Curry laten zich dit maal zien als drijvers van een be langrijk veetransport. Er wordt tus sen de werkzaamheden een moord gepleegd en even later blijkt, dat de aanwezigheid van het avontuurlijke duo daar de oorzaak van is. Terug in Hilversum wordt in Brandpunt de aktualiteiten onder de loep genomen. De resterende vijftig minuten staan in het teken van de met de Nobel prijs onderscheiden Westduitse au teur Heinrich Böll. Een belangrijke culturele medewerker vraagt in een vlaag van zelfkritiek aan een andere medewerker enkele passages ie ver- Zaterdag 9 december, 20.20 uur: Be dankt Johnny! Johnny, met naast zich Tante Leen, wordt nog lief aan gehaald door een van zijn fans. reis van de Apollo. 17. Om vijf voor half zeven geven een aantal deskun digen antwoord op vragen die de NOS door kijkers zijn voorgelegd. Om zeven uur is als gebruikelijk, Het zwaard van Ardoewaan er weer. Roholt verkeert in levensgevaar, maar in tegenstelling tot wat zijn te genstanders denken weet hij toch le ontsnappen aan de Vuurgod. Na de eerste editie van Studio Sport, met het accent op voetbal, volgt de ru briek Panoramiek. Lachen geblazen is het daarna in Oh mijn papa. Pa trick Glover moet een toespraak hou den op een schoolfeest. Hij verliest echter zijn stem. Patrick besluit tot een stukje play-back en dat geeft de nodige deining. Het in quizvorm ge goten Dokter ja, dokter nee, volgt na de tweede aflevering van Studio Sport. De NOS verlaat het beeld met de rubriek Zienswijze, dat alleen voor mensen die niet bang zijn voor een portie zware kost. ZONDAG 10 DECEMBER. NED. I: 12.00 Woorddienst; 14.15 Teleac; 14.45 Nieuws; 14.47 Week journaal; 15.07 Openbaar kunstbezit; 15.22 Circus Boltini; 16.07 Oude jour naals; 16.15 Interjjellatie; 16.55 Toto; 17.00 Woord voor woord; 17.05 Mis sion Yalve Sanga; 18.10 Teleac; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Mc Millan en vrouw; 20.20 Nieuws; 20.25 Wij en de vrije tijd; 21.10 Signalement; 21.45 De commissaris; 22.45 Humanistisch Verbond; 22.55 Journaal. NED. U: 18.22 Vooraf; 18.25 Apollo 17; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Nieuws 19.05 Het zwaard van Ardoewaan; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek 20.45 Oh mijn papa; 21.10 Studio Sport; 21.35 Dokter ja, dokter nee; 22.05 Zienswijze23.05 Journaal; 23.10 Drugs. Advertentie GARAGE J Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland kalmpjes aan moeten doen, maar met een beetje geluk zal ze in het nieuwe jaar weer naar school kun nen gaan. Dan heeft ze het een en ander in te halen, maar dat is geen bezwaar, want de leraren en lerares sen hebben al toegezegd, dat ze haar zullen bijwerken. Iedereen is begaan met hef meisje, dus dan help je, als je helpen kunt, nietwaar? Dat is al het minste, wat je kunt doen! Hoofdstuk 13. Sinterklaas en de feestdagen, oud en nieuw gaan voorbij. De feestda gen zijn prettig en intiem. Bas en Gerie zijn om beurten bij Bas' ouders en bij vader en moeder Worms. Je moet met beiden rekening houden, want Bas' ouders zijn ook aardige mensen. Er is één dissonant: tussen Bas en Willem botert het n'e* altijd. Bas ziet maar geringschattend neer op die bleke jongen, die enkel belang stelling heef} voor zijn postzegels en zijn boeken. Van voetballen houdt hij niet: dat is tegenwoordig geen sport meer. maar commercie; harde finan ciële belangen spelen de hoofdrol. Televisie interesseert hem maar ma tig, enkel als er een boeiende docu mentaire is of een mooie film. Poli tiek scheelt hem helemaal niets. Hij is in menig opzicht een buitenbeen tje. Als dc familie gevieren zit te kaarten cn Bettie als vanouds weer op haar kamer zit te 7,weten over haar lessen, leest Willem een boek en slaat het aanbod van Bas om een biertje mee te drinken af. Hij drinkt niet. Dagelijks lees je over de allen de. die als oorzaak de drank heeft. Dagelijks gebeuren er verkeersonge vallen als gevolg van dronken of halfdronken bestuurders. Daarom blijft Willem ver van de alcohol. Hij blijft zijn rustige leventje leiden, zo als hij dat het liefste doet. Een meis je heeft hij nog altijd niet. Waar schijnlijk is hij te verlegen er één te vragen. Op het kantoor, waar hij werkt en waar hij in het vergane na jaar voor de tweede maal promotie heeft gemaakt, zijn een paar meisjes, die de rustige sous-chef van de ex peditie-afdeling wel mogen. Te zij ner tijd volgt hij waarschijnlijk me neer Waters op. Die is twee- of drie en zestig, dat weten ze niet precies. Als hij met pensioen gaat. neemt Worms wellicht diens plaats in en een chef van de afdeling expeditie heeft een behoorlijk salaris. Heel be hoorlijk. Al is hij een stille jongen, onknap is hij bepaald niet. Daarom begint hij een begerenswaardige par tij te worden voor sommige vrouwe lijke collega's. Alleen.. Willem heeft geen oog voor ze. Natuurlijk ziet hij. als iedere normale jongen wel. of een meisje knap is of niet. of ze mooie benen heeft en een behoorlijk voor komen. Of ze zich goed kleedt en of ze beschaafd is. Er werkt een meisje in dc postkamer, waarop hij in stilte een oogje heeft. Maar hoe vraag je zo'n jongedame? Hij weet het niet en daarom verandert er niets aan de be staande situatie. Zijn superieuren zijn evenwel bij zonder tevreden over Willem Worms, de accurate plaatsvervanger van meneer Waters, die zijn werk secuur en snel doet, overwicht heeft en ini tiatieven kan nemen, als dat nodig is. En geloof maar, dat zoiets op de afdeling expeditie voorkomt. Dage lijks! (wordt vervolgd) Wat biedt de BEELDBUIS? Het duurt maanden, voordat Bet tie in zoverre hersteld is, dat ze kan leren lopen. Ook dat is nog een pro bleem, want haar beide benen waren gebroken. Maar. de zustere zijn on vermoeid en bezitten Job's geduld om het meisje aan te sporen. Er komt weer nieuwe energie. Want Bettie beseft: ik moet, want anders blijf ik misschien mijn hele leven lang invalide. Ik moet en ik zal! Het is ver 'n het najaar, als Bettie thuis komt in Bas' wagen. De kamer is versierd. Wim heeft een bord geschilderd: „Wolkom thuis". En er staan vazen vol bloemen. Als het meisje na al die maanden de oude. vertrouwde omgeving te rugziet. begint ze zenuwachtig te snikken. Gerie legt beschermend een arm om haar zusje. „Hindert niks. huil maar eventjes uit, dat lucht op. Jebent nu weer fijn thuis; alles komt weer helemaal in orde. Enne, we ko men elke dag even aanwippen, hoor! reken maar van yes!" Er is een taart; moeder Worms heeft de koffie al klaar, zodat ieder een er goed bij gaat zitten. Een paar buren komen even binnen om le fe liciteren en drinken een kop koffie mee. gelijk proevend van de taart. Het wordt een fijne morgen. Bettie glimlacht blij. iedereen is dankbaar, dat het gezin opnieuw verenigd is. omdat het uiteindelijk nog zo goed is afgelopen. Als je denkt aan die an dere drie. die al lang op het kerkhof liggen, dan mag je toch wel ver schrikkelijk dankbaar zijn. dat Bet tie er nog van af gekomen is. 's Avonds is er familie uit de Veen, want iedereen wil delen in het ge luk. omdat Bettic zo ongeveer her steld is. Ze zal het nog een poosje Advertentie UTRECHT. De 72-jarige heer Jan Schaap uit Maarssen wordt sinds donderdag 30 november vermist. Hij verliet op die dag in de vroege och tend zijn woning voor een bezoek aan het Groene Kruis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7