Wkt gaat kaas uit 't vuistje doen in'73? Tweede Woning(en) Grondzaken; lening; verwarming school; garantie woningbouw STREEKNIEUWS z.v.u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 december 1972 Nr. 21198 NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bi) I uw Nulsspaarbank SALARIS of PENSIOEN NOORDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Geruime tijd geleden al besloot de Zierikzeese gemeenteraad het kopen en periodiek bewonen van tweede woningen - met name in de binnenstad - aan banden te leg gen, in dier voege dat op dit punt aan het college bevoegdheden werden gedelegeerd. De tweede woningen-markt te Zierikzee is dus niet langer meer open.. Het college van b. en w. kan er paal en perk aan stellen. Opzet is na tuurlijk te verhinderen dat goede woonruimte verloren gaat voor permanente bewoning en ten op zichte van het potentiële woning bestand, de eigen inwoners de beste kansen blijven behouden. Intussen blijkt dat Zierikzee met deze maatregelen helemaal niet behoudend is opgetreden, maar nog slechts een middenweg be wandelde. Er staat immers niet in de verordening dat er geen twee de woningen meer mogen zijn of bijkomen, maar de zaak wordt on der controle gehouden. We schrij ven dit met het oog op een deze week door de raad van de toeris tenplaats Staveren (Fr.) genomen besluit geen enkele woning in de gemeente als tweede woning toe te staan. Het dunkt ons een goede maat regel te zijn, want er klemmen twee problemen of eigenlijk drie, maar het eerste - het teloor gaan van woonruimte - is reeds ge noemd. De andere problemen zijn de doorgaans snelle achteruitgang van de tweede woningen op het punt van kwaliteit. Wat niet da gelijks wordt gebruikt, lijdt - de praktijk leert het - sneller tot ver val. Een ander punt is tenslotte (voor Zierikzee is dat al heel be langrijk) de ontvolking van de bin nenstad. De bevolking van de binnenstad schiet er niets of weinig mee op, als mensen van elders van zater dag tot maandag een huis bezet houden, maar het is wel zo dat zo'n huis toch geen mogelijkheid meer biedt eigen mensen aan woonruimte te helpen. Het geval Staveren trof ons bij zonder, omdat er uit blijkt dat toe ristenplaatsen feitelijk allemaal met dezelfde problematiek worste len en dat het toerisme ook een aanslag kan plegen op het woon- en leefpatroon in een stad, die het belangrijkste raakt. Daarom is het juist dat maatre gelen worden getroffen en als Zie rikzee met een „middenweg" de balans aardig in evenwicht weet te houden, is dat een goede zaak, temeer daar de hele tweede-hui zen-affaire zich in een spekulatie- ve sfeer afspeelt of afspelen kan, waardoor gemeenschapsbelangen kunnen worden geschaad. „Loc" total loss UTRECHT, 8-12. Een vorige maand tussen Haarlem en Amsterdam ont spoorde diesellocomotief blijkt zo diep in de drassige moddergrond naast de spoorbaan te zijn weggezon ken dat hij als total loss moet wor den beschouwd. Een van de twe<> wielstellen van de loc is zo diep (twee meter) in de modder wegge zonken, dat het niet meer te bergen is. Botsing op Rijksweg 18 NIEUWERKERK, 7-12. Donder dagmiddag omstreeks 17.00 uur vond op Rijksweg 18 bij de kruising Mid denweg-Rijksweg 18-Stolpweg, op de hoofdrijbaan een botsing plaats tus- ten de Ford Cortina van F. v. d. K. uit Zierikzee en de Volvo van P. S. Gemeenteraad Duiveland Voor het jaar 1989 zijn deze cijfers als volgt: Baten en lasten gewone dienst: f 34.215.77. Kapitaalsinkom sten en -uitgaven f 88.748,66. Deze rekening is in de vergadering van 27 augustus 1970 als begrotingswijzi ging' vastgesteld. Verwarming school Voor de bestaande centrale ver warmingsinstallatie van de openbare basisschool in Nieuwerkerk wordt momenteel nog stookolie gebruikt als brandstof. De oliebrander hier van is versleten en zou door een nieuwe vervangen moeten worden. Het ligt in het voornemen om dit niet te doen, doch op gas over te gaan als brandstof en een nieuwe gasbrander aan te schaffen. Kosten ongeveer f 5.000,-. Besloten werd dit krediet hiervoor beschikbaar te stel len. Mevr. A. F. van der Zande-Vleu gels Schutter (VVD) is wat huiverig voor een dergelijke installatie in een school, vooral nu ze heeft vernomen dat er onlangs op een plaats een ont ploffing zich heeft voorgedaan in een school. Ze vroeg of er toch wel vol doende veiligheidsmaatregelen ge troffen worden. Verschillende ou ders van leerlingen hadden zich ook al in deze trant uitgelaten. De raads voorzitter meende dat dit gevaar niet groot is, er liggen overal nieu we buisleidingen en de installatie wordt door een erkende firma aan gelegd. De raad ging vervolgens ak koord met een ingediend verzoek om garantie van rente en aflossing van een geldlening ten behoeve van de bouw van een woning aan de Erling- steenstraat te Nieuwerkerk, door de heer C. J. M. Nolet te Zierikzee, en eveneens voor de bouw van een wo ning aan dezelfde straat te Nieuwer kerk door de heer H. van Dord te Lelystad. Het eerste verzoek was via het Bemiddelend Orgaan van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en de tweede via de Stich ting „De Eigen Woning". De raad gaf vervolgens zijn fiat om in te gaan op het aanbod van de Bank voor Ned. Gemeenten om een kasgeldlening te verschaffen aan de gemeente van f 1.000.000,-, tegen een rente van 5 procent per jaar, zulks voor de duur van zes maanden. De gemeente moet deze som terug betalen voor de 15de juni 1973. De gemeenteraad werd meegedeeld dat indien de rente niet op 15 juni is voldaan, er een extra rente zal worden berekend. Funktie-beëindiging ir. i. v. d. Kooy Op 31 december 1972 zal de heer ir. J. v. d. Kooy zijn funktie als nijvcr- heidsconsulent voor Zeeland beëin digen. Gedurende de tijd dat nog niet is voorzien in de opvolging zal de heer ir. K. A. van Engelen, hoofd van het district Zuiden des Lands, de funktie waarnemen. ZIERIKZEE Afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Op maandag 18 december wordt in het verenigingsgebouw de jaarlijkse kerstavond gehouden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Medewerking wordt verleend door het koor o.l.v. mevr. M. Coumou-Groenendijk, met pianobegeleiding van mevr. Courdes- Meinsma. Het kerstverhaal wordt gebracht door mej. v. d. Bruinhorst, lid van de afdeling Duiveland. De- klamatie wordt verzorgd door mevr. Annexveldt-van Thiel. Artsdiploma Heden (vrijdag) wordt aan de Rijksuniversiteit te Utrecht het arts diploma uitgereikt aan mej. M. P. van Lent, te Maarsbergen, voorheen te Schuddebeurs. Mej. Van Lent is oud-leerlinge van de R.S.G. „Prof. Zeeman" te Zierikzee. Feestelijke „spaar"-bijeenkomst in restaurant van „Onderdak" Enige weken geleden bereikte het ingelegde bedrag bij de stichting spaarbank van de Coöp. Raiffeisen- bank „Zierikzee en omgeving" de 20 miljoen. Het bestuur wil het berei ken van deze mijlpaal niet onopge merkt voorbij laten gaan. Daartoe zal morgen (zaterdag) in het restau rant van het sportcentrum „Onder dak" een bijeenkomst worden belegd, waarbij ook drie spaarders, die het bedrag van 20 miljoen hebben afge rond, als symbool van alle spaarders, aanwezig zijn. Bovendien zal door de bank een wens van het bestuur van het Sport- Advertent ie uit Middelburg. Het ongeluk kwain tot stand toen mej. M. C. H. uit Oos- terland met haar Vauxhall, komende uit de richting Bruinisse, nabij de Middenweg links had voorgesorteerd. De achter haar komende Ford Cor tina, bestuurd door v. d. K. uit Zie rikzee zag dat de Vauxhall richting aangaf naar links en minderde snel heid. P. S. uit Middelburg met rijn zware Volvo zag te Iaat dat zijn voor ganger vaart had geminderd en een frontale botsing was het gevolg. De Ford Cortina werd zwaar beschadigd en de Volvo werd van voren licht be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Stolpwog in Nieuwerkerk zal een re constructie ondergaan door de aan sluiting Stolpweg en Middenweg, waartoe een deel van de Rijksweg verbreed dient te worden. Hiex-door wordt het noodzakelijk dat het Rijk de beschikking krijgt over een stuk je grond van 7 are van de Burgern. van Veenstraat. Aangenomen werd het voorstel van het college, om te gen een symbolische prijs van één gulden het stukje grond aan het Rijk te verkopen. Verder werd besloten aan mevr. W. Gaanderse te Nieu werkerk een perceel bouwgrond te verkopen in het bestemmingsplan Gaanderse aldaar, groot 430 ca, voor de prijs van f 39.41 per ca, inclu sief f 4,84 omzetbelasting, of in to taal f 16.946,30. De bedoeling van de koopster is om.op dit perceel een woning te doen bouwen. De heer Ro- meijn (VVD) informeerde in dit ver band of er spoedig een nieuwe cal culatie zal komen voor de grondprij zen in de gemeente, waarop beves tigend geantwoord werd. In het ka der van de recontructie van de Van den Abeelestraat in Oosterland zou het dienstig zijn de hoek Van den Abeelestraat-Molenweg af te ronden waartoe de beschikking verkregen moet worden over ongeveer 3 m" grond van het perceel van de heer Weststrate. Deze is bereid gevonden deze oppervlakte af te staan, in ruil voor eenzelfde aantal vierkante me ters aan de voorzijde van zijn per- ceel. Hier ligt momenteel het trot toir, dat breed uitloopt en zonder bezwaar versmald kan worden met ongeveer een halve meter. Zulks werd goedgekeurd. Verder nam de raad het besluit om met de Bank voor Nederlandse gemeenten over een te komen dat een krediet in re kening-courant ingevolge de over eenkomst met de Bank gesloten op 12 augustus 1969 voor het jaar 1973, wordt vastgesteld op f 600.000,-. Cijfers van 1972 Daar het totaalbedrag der begro ting voor het dienstjaar 1973 nog niet bekend is, is uitgegaan van de begrotinsgcijfex-s van 1972. Het hier boven bedoelde percentage van 25 procent geeft dan een bedrag van f 573.486,- aan. De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten houdt als norm voor normale kasbehoeften geen 25 procent doch 15 procent aan. In dit geval zou dit neerkomen op f 344.092. Voor de uitvoering van verschillen de kapitaalswerken is er nog steeds behoefte aan zgn. „kort geld". Daar om heeft de raad op 8 juni 1972 be sloten een kasgeldlening voor een half jaar af te sluiten bij de Bank voor Ned. Gemeenten, groot één mil joen gulden. Het is te verwachten, dat in 1973 zeker nog de helft van dit bedrag nodig zal zijn voor kapi taalswerken. Daarom is de bank be reid het maximum krediet in reke- ning-courant voor 1973 niet op f 344.000,- te stellen, doch op f 600.000,-. Mocht dit krediet nog niet voldoende blijken te zijn dan blijft de mogelijkheid nog open tot het aangaan van een kasgeldlening. Op dinsdag 21 november jl. zijn door de rekeningscommissie de gemeente rekeningen over de dienstjaren 1968 en 1969 onderzocht. Er werden door genoemde commissie geen opmer kingen gemaakt. Het bruto batig saldo varx de gewone dienst voor het dienstjaar 1968 bedraagt f 38.563,35, waarbij wordt opgemerkt dat er nog te ontvangen was f 3.379,51 en nog te betalen f 42.083,27, zodat er ein delijk een netto nadelig saldo ont staat van f 140,41. Voor het dienst jaar 1969 is het bruto nadelig saldo van de gewone dienst f 4.135,42. Nog te ontvangen f 36.243,01 en nog te betalen f 59.900,82. Het uiteindelijk netto nadelig saldo bedraagt dan f 27.793,23. De rekening over het dienstjaar 1968 van het gemeentelijk woningbedrijf is door de raad als be grotingswijziging van dit bedrijf in de vergadering van 2 oktober 1969 goedgekeurd met een totaal aan ba ten en lasten in de gewone dienst van f 33.285,80, en als kapitaalsin komsten en uitgaven: f 69.908,88. DUIVELAND, 6-12. De raad der gemeente Duiveland kwam in open bare zitting b\jeen in het gemeente huis te Nieuwerkerk, onder voorzit terschap van burgemeester J. D. de Kam. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opende met het ambts gebed. IIjj richtte een welkomst woord tot de aanwezigen en beant woordde verder verschillende vra gen, gesteld door raadsleden op de vorige vergadering, o.m. dat de wo ning in de Burg. van der Havestraat te Oosterland, die nog steeds onbe woond is en wacht op een vergun ning van het ministerie om verkocht te worden, met voorrang zal behan deld worden. Ook de verlichting van de wegwijzer bij de Blauwe Keet etc. waarnaar de heer Op 't Hof naar had gevraagd, zal spoedig behandeld worden. Verder attendeerde de heer Stoutjesd{jk (CHU) op het feit dat de Lange Dreef in Oosterland niet 4XA meter breed is zoals op de vori ge raadsvergadering werd vermeld maar slechts 4 meter. De heer Stoutjesdijk had het op dx'ie plaatsen gemeten en was tot deze conclusie gekomen. Gemeente werken had dit nl. gezegd. In ver band met de herbestrating van de Lange Dreef had de heer Stoutjes dijk gesuggereerd om te trachten de tuintjes voor de huizen in de Dreef erbij te nemen omdat de straat z.i. te smal was. De Rijksweg nabij de Koffieconcert Amati-kwartet Hieronder volgt het programma van het ZVU-Koffieconcert, te geven a.s. zondag in de foyer van Mondra- gon. 1. Mozart: strijkkwartet in d kl. t. KV 421; allegro moderato, andante, menuetto-allegretto, allegretto ma non troppo. 2. H. Wolf: Italiënische Serenade. Dan volgt de pauze (met consump tie). 3. R. Schumann: Strijkkwartet, opus 41 nr. 3; andante espressiro-al- legro molto moderato, assai agitato, adagio molto, finale allegro molto vivace. Het Amati-kwartet bestaat uit: Jacques Holtman, viool; Richard Kil mer, viool; Tom Wilmes, altviool; Ben de Ligt, violoncel. Advertentie Deze informatie wordt u aangeboden door Douwe Egberts. koffie Koffieconcert op zondag morgen om 12.00 uur in de Foyer van de Concertzaal, Oude Haven 13 te Zierikzee door het AMATI KWARTET (strijkkwartet). Op het programma staan werken van Mozart, Wolf en Schumann. Toegangsprijs: ƒ3,-; houders GJ.P.: 2,-. U bent vanaf 11.30 welkom voor een gratis kopje koffie. Advertentie Iets nieuws. Jazeker. Jarenlang hebt u onze advertenties gezien zoals hier en nu. Maar in 1973 staan we fris en anders in uw krant. Hoe? Zijn b.v. de geruchten waar dat twee bekende Nederlanders voor kaas uit 't vuistje gaan optreden? We zeggen nog niets. Hoe dan ooic^— kaas uit 't vuistje blijft. Als de beste hartige qjjf \f hap uit't handje. .-v centrum worden vervuld, namelijk dooi" het aanbieden van de naam „Onderdak" in gevelletters. Ook dit gebeui-t mox-gen (zaterdagochtend in het spoi*tcentrum. Bezichtiging St. Lievensmonstertoren De Rijksgebouwendienst, opdracht gever van de - inmiddels voltooide - restauratiewerkzaamheden, stelt de bewoners van stad en regio in staat de St. Lievensmonstertoren koste loos inwendig te bezichtigen en te beklimmen. Dit kan plaats vinden op (morgen) zaterdag 16 en op za terdag 23 december, telkens van 11 tot 16 uur. Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Het winterpi'ogramma van de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland opent het win- terprogramma op 14 december met een (avond)bijeenkomst in het „Huis van Nassau'. Onderwerp van deze avond: „De inflatie en de gevolgen voor de landbouw", in te leiden door drs. S. Cuperus. Óp 9 januari a.s. komt de „graszaadteelt" aan de orde, toegelicht door de heer S. C. Wolfert. Clubblad handbalvereniging „Delta-Sport" Deze week verscheen het derde nummer van de eerste jaax-gang (1972) van het éénmaal in de twee maan den verschijnende clubblad van de Zierikzeese Handbalvereniging „Del ta Sport". In dit nummer weer de vaste i*ubrieken. Van de „bestuurs tafel" onder andex-e de mededeling dat het plan bestaat een school-zaai- handbaltoux-nooi te ox'ganiseren met als inzet het schoolkampioenschap van Schouwen-Duiveland. Dit tour- nooi zal plaats vinden in de sport hal „Onderdak" op de eerste dag van de kerstvakantie. In dit nummer verder het gebrui kelijke interview met een speelster. Onder de naam „Zierick van Schou wen-Duiveland" levert deze onbe kende medewerker een bijdrage ge titeld „Spox*t is goed voor lichaam en geest". Verder blijkt uit een korte geschiedenis van het handbalspel dat deze sport werd „uitgevonden" door de Berlijner Max Heisex-, een gym nastiekleraar. Deze intex*esseerde zich bijzonder voor de beoefening van openlucht spelen voor dames en meisjes. „Doelbal" noemde Heiser oorspi-onkelijk dit spel. Het huidige handbal is hiexwan een enigszins ge wijzigde vox-m. De spelx-egels werden uiteindelijk vastgesteld door Kax"ls- son uit Gotenboi'g. In dit laatste nummer van het jaar verder o.a. een grote puzzel, de ru briek Delta-Aadje vertelt, een toe lichting op de spelx-egels door Jaap Consemuldei-, „Laatste Nieuws" en „Wist u dat?" Kunstwerk voor torenportaal St. Lievensmonstertoren Naar wij vernemen is de Ainstcr- damse beeldhouwer Erik Claus, in opdracht van de Rijksgebouwen dienst, bezig met de uitvoering van een opdracht voor het maken van een kunstwerk, dal geplaatst zal worden voor de afsluitende muur naar de kerkzljdc in het torenpor taal van de onlangs geheel geres taureerde Sint Lievens Monsterto ren. Zoals al eerder, bij hel gereedko men van deze belangwekkende res tauratie. wei"d gemeld is deze afslui tende muur in hel torenportaal wit gepleisterd. Dat gebeurde om zoveel mogelijk dc suggestie van wijdheid en ruimte te geven. Het kunstwerk, dat thans nog niet gereed is, zal dus vóór deze muur worden geplaatst. Dc beeldhouwer Erik Claus werd geboren tc Haaxiem op 3 juni 1936, hij woonde en werkte aldaar, maar is sedert 1956 gevestigd tc Amster dam. In de hoofdstad was hij o.a. leerling van de gi-afische school en dc Rijksacademie, waarna hij zich naam wist te maken als beeldhoxi- wer en medailleur. Zijn kunstrich ting is vooral figuratief, zijn belang rijkste onderwerpen: sport en figu ren. Hij verkreeg in 1961 de zoge naamde „sportprijsvan het Prins Bcrnhard Fonds. Bovendien kreeg Claus. lid van de Federatie BBK. in 1962 een eerste prijs van de Vereni ging van Penningkunst. In 1966 vol bracht Claus de opdracht voor het ontwerpen van een penning bij ge legenheid van het 150-jarig bestaan van het Koninklijk Penningkabinet. De heer Claus ondervond op het gemeente-archief te Zierikzee intus sen alle medewerking en infox-matie welke hem te pas komt bij de uit voering van zijn opdx-acht voor het voor de „Dikke Tox-en' bestemde kunstwerk. SEROOSKERKE Sint-Nicolaasfeest schooljeugd Dezer dagen brachten Sint Nicc- laas en Zwarte Piet een bezoek aan de leerlingen van de openbare basis school. De ontvangst vond plaats in het Dorpshuis. Ouders en belangstel lenden waren hierbij aanwezig zodat de grote zaal goed gevuld was. De Sint had voor alle leerlingen een ca deautje. De kindex-en hadden mu ziekstukjes en kleine voordrachten ingestudeex-d. Onder leiding van het hoofd der school, de heer J. v. Lan- gevelde, werd een aax-dig programma afgewex-kt, dat bij jong en oud zeer in de smaak viel. RENESSE Brandalarm Heden (vrijdag)mox-gen 08.15 uur wex-d de brandweer van Haamstede gealarmeex-d voor een - naar later bleek - vermeend begin van brand in het pand Jan van Renesseweg 12, te Renesse. In feite kwam dit alarm neer op een „loos alarm", omdat er geen werkelijke bx-and was ontstaan, maar meer een schi"ikeffect bij ae bewonex-s bij het aansteken van de oliekachel, die daarbij ovex-liep. Alles liep dus met een „sisser" af: de brandweer was paraat maar behoef de niet daadwerkelijk op te treden en - gelukkig - bleef de schade be perkt tot een technische stox-ing in de oliekachel. NOORDGOUWE Sint op school Ook op de openbare basisschool arx-iveerde Sint met twee Zwarte Pieten. Zij wex-den verwelkomd door het schoolhoofd de heer Gex-ritsen. De kindex'en zongen enkele liedei'en, waarna enkele leex*lingen bij de Sint moesten komen. Een paar oudex-s werden door de Pieten ondex-handen genomen. Verder werden een paar toneelstukjes opgevoerd, o.a. Pimpel poentje en „De vermiste tovex'kroon" Sint deelde pakjes uit aan de jeugd en even later sti'ooiden de Pieten naar hartelust tot vermaak van ie- dex-een. Voor 55 jaar BRUINISSE. Woensdag is een kast met suikerbieten geladen, tegen een ander vaartuig gestoten, met het gevolg dat het een groot lek opliep en tussen de peilschaal en de tram haven zonk. Een sleepboot trachtte hei schip nog naar de wal aan de Anna Jacoba-polder te trekken doch dit mislukte. De opvarenden zijn al len in veiligheid gebracht. NOORD-SCHOUWEN. - Aan het Noorderstrand zijn uit zee aange- spo eld twee grijs geschilderde ma- rinesloepen, beiden gemerkt „Tele- graf". In één der sloepen was enig touwwerk aanwezig. RENESSE. Tengevolge van de zwa re golfslag door de n.w.-slorm is de betongloniing aart de voet der duinen bij de Oude Hoeve" over een lengte van plm. 70 meter weggeslagen. Naar men verneemt bedraagt de schade 7000. ELLEMEET. Naar men verneemt wordt het besluit om wegens gemii. aan petroleum alhier geen herha- lingsonderwijs te geven door Ged Staten niet goedgekeurd. ZIERIKZEE. Van de Stoomvcrve- rij en Chemische Wasserij ..De Re genboog", firma Jansse en Bierens fc Tilburg. Hofleveranciers van H.M. dc Koningin, ontvingen icij een kleurige wandkalender. Een depot van dc ge noemde firma is gevestigd in de St. Domusstraat alhier, bij de firma Joh. den Boer. HAAMSTEDE. Woensdag zakte een jongen alhier lol zijn hals toe door het ijs. Door spoedig toegescho ten hulp mocht het gelukken hem te redden. Met een flinke kou moest hij op doktersadvies enige dagen het bed houden. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3