BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" AGENDA COMMISSIE TOT NAZIEN VAN GEMEENTEBEGROTING BETREURT ZIERIKZEE'S FINANaELE MISÈRE 1973 Shalako 8 Nieuwe Tweede Kamer is „iets jonger,, dan de oude Kamer Geen industrie langs het Baalhoekkanaal VEEL AFVAL IN AMSTERDAM i 21 Us LAATSTE NIEUWS Algemene beschouwingen - Grondzaken - Geldlening Luitje Grondcompensatie - Rekening 1970 Het Rijk schiet schromelijk tekort op terrein uitkeringen voor lager onderwijs Z1ERIKZEE, 8-12. De commissie lot het nazien van tie gemeentebegroting en -rekening heeft zich beraden over de aan (le gemeenteraad in de vergadering van dinsdagavond a.s. vast te stellen aangeboden begroting 1973 voor de algemene dienst van de gemeente en de begroting 1973 van de Volkskredietbank. Iu een verslag van de commissie aan de raad wordt het byzoiider teleur stellend geacht dat de gemeente met ingang van het begrotingsjaar 1973 weer tot de zogenaamde artikel 12-gemeenten (artikel 12 van de Financiële Verhoudingswet 1960, regelende de aanvullende bijdragen en uitkeringen uit het Gemeentefonds) moet worden gerekend. ZIERIKZEE - TELEFOON (01110) 2770 brengt a.s. vrijdag- en zaterdagavond 9 en 10 december: Sean Connery, Brigitte Bardot en nog acht andere grote ster ren in een spannende avonturenfilm Een 5 miljoen-dollar productie van de grote Amerikaanse regisseur Edward Dmytryk. X Een groep Europese aristocraten op Safari naar de West. Toegang 14 jaar - Aanvang 20.00 uur O Voorverkoop aan de kassa of telefonisch op de dag van de voor- x stelling van 11.00-12.00 uur. x O ecccccoscosccGoacccc^cccc^zoascccccccoscccccccccccccG»! Over dew jaren 1967 tot en met 1969 werd steeds, aldus de commissie - zy het ver na het verstrijken van de betreffende jaren - een aanvullende bijdrage en over de jaren 1970 tot en niet 1972, by beschikking van 20 januari 1972, een aanvullende uit kering toegekend, waarmee de be grotingen van de betreffende jaren konden worden sluitend gemaakt, zy het dat het kapitaal en de reserves van de gemeente in die jaren vrywel eveneens geheel moesten worden op geteerd. „Men heet dan te zyn ge saneerd". aldus de commissie. „Met ingang van het begrotings jaar 1973 begint de lijdensweg in verhevigde mate nu van reserves e.d. geen sprake meer is en de aan vullende uitkering voor slechts drie jaren werd toegekend Overeenkomstig het voorstel van b. en w. adviseert de commissie dan ook voor 1973 weer een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds, het bepaalde in art. 12 van de Fin. Verhoudingswet 1960, aan te vragen. De commissie schrijft verder aan de raad: „Het is daarbij dan wel te wensen. Dat op dit verzoek een snel le en .afdoende beslissing zal worden genomen, daar de ervaring in 't ver leden heeft geleerd, dat de beslissin gen veelal eerst werden genomen,, nadat de betreffende begrotingspe rioden geheel of vrijwel geheel wa ren verstreken. „Daardoor wordt het dan wel uitermate moeilijk gemaakt om een verantwoord beleid te kun nen voeren". Uitkering lager onderwijs Het nadelig verschil tussen de kos ten van het gewoon lager onderwijs en de vergoedingen die daarvoor worden ontvangen bedraagt f 103.633,02, terwijl het totaal aantal leerlingen, dat deze scholen bezoekt volgens de begroting bedraagt 966, zodat per leerling een bedrag van f 107,28 te weinig wordt ontvangen. „Geconstateerd moet dus worden, dat het rijk op dit terrein schrome lijk tekort schiet", zo meent de com missie. De commissie attendeert erop dat in het begrotingsjaar voorstellen zyn te verwachten tot verdere opvoe ring van de opcenten op de perso nele belasting van 245 tot 268 en aan passing van de secretarieleges en burgelijke stand-rechten. „Nu reeds kan worden gesteld dat aan deze verhoging niet valt te ontkomen, om dat dit één van de eisen is, die aan een art. 12 gemeente worden gesteld om in aanmerking te komen voor een aanvullende bijdrage". Ten aanzien van de t.z.t. in te voe ren z.g. onroerend goed belasting verzoekt de commissie te willen overwegen of ter beperking van de daaraan verbonden administratieve rompslomp wellicht aansluiting bij een computer-centrum aanbeveling kan verdienen. De stijging van het bevolkingsaantal acht de commissie bijzonder verheugend. Verkeer Het is de commissie opgevallen dat onder het hoofdstuk „Verkeer" in de geleidebrief bij de begroting de „Westbrug' niet is vermeld. Ge vraagd wordt of hiervoor een bijzon dere oorzaak is aan te wijzen. Met betrekking tot het inrichten van de speeltuin „De Mollemantot par keergelegenheid rijst bij de commis sie de vraag of de speelwerktuigen elders in de gemeente wederom ge bruikt kunnen worden. Verder acht de commissie het wel noodzakelijk dat aan de bereikbaar heid én de ontsluiting vandit ter rein wel bijzonder aandacht wordt geschonken in verband met de twee onmiddellijk bij het terrein gelegen kleuterscholen. Gevraagd wordt of er over het bestemmingsplan „Kaas- kenswater" geen enkele mededeling valt te doen. De commissie spreekt de hoop uit dat ondanks de financiële misère waarin de gemeente met ingang van 1973.opnieuw komt te verkeren, toch een aantal van de in de geleidebrief opgesomde nieuwe kapitaalswerken in uitvoering zal kunnen komen. Het beroep dat door b. en w. is ge daan op de bewoners van de stad en de gebruikers van de stad om medewerking by de bestrijding van van de milieuverontreiniging wordt door de commissie onderstreept. Verheugd is de commissie over de start van de bouw van een nieuwe R. K. lagere school. Voor het kleu teronderwijs doet het gemis aan een schoolgebouw in plan West zich steeds sterker gevoelen. Sociale zorg In de geleidebrief wordt gesteld dat door de vrije vestiging een groep jongelieden zich alhier heeft geves tigd en dat door gebrek aan werk gelegenheid of de door de houding van deze jongelui ten opzichte van het verrichten van arbeid het aantal bijstandsaanvragen is toegenomen en dat „in vele gevallen" de noodzaak tot het verlenen van bijstand in twijfel is getrokken. De commissie vraagt of tegen de ze ontwikkeling maatregelen zijn te treffen en zo ja, welke. In elk geval acht de commissie het noodzakelijk de ontwikkeling op dit punt nauwkeurig (evolgen en daar in waar mogelijk in te grijpen. De commissie zou' verder graag worden ingelicht over de mate waar in van het avondonderwijs Beatrix- school wordt gebruik gemaakt, dit naar aanleiding van de kosten. Ver der is de vraag gerezen of subsidië ring van het plaatselijk schoolmelk- comité nog wel noodzakelijk is. De commissie, er van uitgaande dat op de vragen een bevredigend antwoord zal worden verkregen, adviseert de raad tenslotte tot vaststelling van de begroting 1973 voor de algemene dienst en van de begroting 1973 voor de gemeentelijk Volkskredietbank, over te gaan. DEN HAAG, 7-12. De regering denkt niet aan een industrie-ontwik keling langs het Baalhoekkanaal. In antwoord op vragen van het PvdA- kamerlid Roels zegt minister Udink (Verkeer) dat een dergelijke indu- strieie ontwikkeling wordt afgewe zen, gelet op andere, gunstiger ge legen plaatsen voor zeehavengebie den aan het Westerscheldebekken. In het antwoord wijst de minister er op, dat een dergelijke industriële bestemming het natuurlijke milieu in het land van Saeftinge ernstig in ge vaar zou kunnen brengen. „Hieraan wenst de regering op geen enkele wijze mede te werken'aldus het antwoord. Toch ruilverkaveling in Kapelle-Wemeldinge KAPELLE, 7-12. Het Zeeuwse ruil verkavelingsplan Kapelle-Wemel- dingè is donderdagmiddag met 798 stemmen vóór en 218 stemmen tegen aangenomen. Van de 1.016 stemge rechtigden waren er 369 naar het stemlokaal in Kapelle gekomen. Van hen stemden er dus 218 tegen en 151 vóór. De 645 stemgerechtigden, die hun stem niet uitbrachten, hebben automatisch „ja" tegen de ruilverka veling gezegd. Deze procedure is namelijk vastgelegd in de ruilverka- velingswet van 1954. Het gebied om vat 3.543 ha. AMSTERDAM, 7-12. Amsterdam produceert steeds meer afval. Naar schatting zullen dit jaar ca 12.500 autowrakken door de stadsreiniging van straat worden verwyderd, een verviervoudiging vergeleken met 1966. Wethouder Van der Eyden zei donderdagmiddag tijdens de begro tingsbehandeling, dat het afvoeren van sloopauto's uit de stad in enke le jaren gegroeid is tot een taak, waarvoor dagelijks drie tot vier kraanauto's in aktie zijn. Hij meende dat een wettelijke regeling inzake de keuring van auto's het wrakken- probleem versneld zou kunnen op lossen. Cok aan straatvuil komt steeds meer „los". Terwijl in 1950 per in woner 16 kilo werd ingezameld groeide deze hoeveelheid in 1971 tot 35 kilo. Een bijdrage leverde onge twijfeld ook de ca. 30.000 honden die de hoofdstad telt. Per inwoner wordt thans jaarlijks 300 kilo huisvuil ge produceerd. Als de huidige ontwik keling zich voortzet zal dit aldus de wethouder in 1990 ongeveer 500 kilo per jaar zijn. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 7-12. De gemeente raad van Zierikzee komt - als ge meld - in vergadering byecn op dinsdag 12 december. Op deze ver gadering worden reeds de algemene beschouwingen gehouden over de begroting 1973. Voorgesteld wordt tot lid en tot plaatsvervangend lid van het al gemeen bestuur van de Bestuurs- school Zeeland te benoemen, de he ren R. van Ommeren en Th. H. de Meester. De heer De Meester komt in de plaats van mr. K. A. Keuning. die van 1968 af plaatsvervangend bestuurslid was. Het is het college gelukt een perceel tuingrond aan de Baden Po well weg, groot 1073 m" aan te kunnen kopen, tegen een prijs van f 5000, plus onkosten. Dit terrein kon DEN HAAG, 7-12 De gemiddelde leeftyd van de 150 leden van de nieuwe Tweede Kamer ligt een jaar en vier maanden lager dan de ge middelde leeftijd van de 150 van de oude kamer. Bij de oude kamer is de gemiddel de leeftijd op de dag van aftreden (woensdag 6 december) 47 jaar. Bij de nieuwe kamer (die sinds donder dag 7 december optreedt) is het ge middelde 45 jaar en acht maanden. Vergeleken met de leeftijd van de 150 Tweede-Kamerleden, die vorig jaar na de verkiezingen onmiddellijk gekozen werden verklaard, is er van „verjonging" geen sprake. Evenals nu het geval is, was in 1971 de ge middelde leeftijd van de nieuwe ka mer 45 jaar en acht maanden. Bij voorgaande verkiezingen is de gemiddelde leeftijd wel steeds lager geworden: in 1959 51 jaar, in 1963 49,9 jaar en in 1967 46,7 jaar. Het oudste Kamerlid in de nieuwe kamer zal zijn de KVP-er A. J. W. Krosse. Hij werd op 29 oktober Veel vraag naar wild en gevogelte DEN HAAG, 7-12. Er is nu al met het oog op de naderende kerstdagen een enorm grote vraag naar wild en gevogelte. Het probleem is volgens de Neder landse Bond van Poeliers en Wild- handelaren dat er van verscheidene soorten slechts een gering aanbod is. Dit geldt in het bijzonder voor wilde eenden, fazanten en patrijzen. Tamme konijnen, hazen en ganzen zijn er daarentegen voldoende. Dit komt mede door de grote invoer van hazen uit Argentinië en Schotland en tamme konijnen uit Oost-Duits- land. Verder komen er uit Oosten rijk grote hoeveelheden reeën uit Australië wilde konijnen en uit Po len fazanten. Advertentie <N dienstbaar gemaakt worden als par- keerterrrein. De heer A. Bakker - Lange St. Jansstraat 21 - verzocht een perceel grond van 1.30 are te kunnen aanko pen voor woninguitbreiding. Inzake pachtontbinding, betreffen de een perceel bouwgrond aan de Boerenweg, dient een perceel grond van 8 ha bouwland, gelegen aan de Nieuwe Kooiweg voor de tijd van zes jaar, in pacht te worden uitgege ven. De pachtprijs wordt bepaald door de Grondkamer voor Zeeland. Geldlening Voorgesteld wordt een vaste geld lening aan te gaan bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten ad f 39.000, t.b.v. restauratie van de kademuur bij het Luitje. jongstleden 62 jaar. Zijn directe op volger is drs. A. D. W. Tilanus, voox-zitter van de CHU-fractie, die op 11 november jongstleden de 62- jarige leeftijd bereikte. Het jongste Kamerlid wordt de PvdA-afgevaai-digde J. C. Kombrink die op 22 november jongstleden 26 jaar werd. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 9 en zondag lo december Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. cöl 115)-1280, neemt waar vooi dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland. tel. (01113)-1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uui\ Dokter L. J. van der Zande, Nieu- werkerk, tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokter Visser en dokter Vleugels Schutter. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendyke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts L. Tjebbes, Middelharnis, tel. (01870) 2966 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. Explosie in kruitfabriek te Muiden MUIDEN, 8-12. Bij de springstof fenfabriek „De Krijgsman" te Mui den heeft zich vrijdagmorgen om 8.30 uur een ontploffing voorgedaan. Vol gens de eerste berichten zyn er men sen gewond en is er vooral veel glas schade aangericht. De explosie is gebeurd in of bii de wei'kplaats, zo vei-nemen wij. Voor zover thans bekend, zijn er zes pei-sonen gewond. Twee Mai'okkaan- se arbeiders woi'den nog vermist. De schade zou enonn zijn. Niet alleen in de fabriek, maar ook in Muiden zelf zijn duizenden ruiten gesneuveld. De gewonden zijn allen overgebracht naar ziekenhuizen in Amstex-dam. Over de aard van hun verwondingen was vanmorgen nog niets bekend. Voorgesteld wordt verder de nog' lopende pacht te ontbinden voor een perceel grond (t.b.v. Plan West VI), groot 6.51.50 ha; pachter de heer J. den Boer. De compensatie kan gege ven worden met een perceel grond van 8 ha aan de Nieuwe Kooiweg. Een ander voorstel behelst de be noeming in vaste dienst van de heer G. H. Brand, onderwijzer aan de Beatrixschool. Tenslotte volgt de voorlopige vast stelling van de Gemcenterekcning kredietbank eveneens over 1970. Hel nadelig slot van de rekening is voor de gewone dienst f 6.224.53; en voor de Kapitaalsdienst: f 238.520,92. De balans van de Volkskrcdielbank ver toont in debet en kredit het cijfer f 152.540.73. De commissie, onder voorzitterschap van de heer M. de Moor, adviseert tot goedkeuring. Vrijdag 8 december Zierikzee Concertzaal-biscoop, 20.00 uur, film. Ver.-gebouw. Ver. v. Vrijzinnig Her vormden. 8 uur. Aula R.S.G. „Prof. Zeeman". Ziejook. 8 uur. Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 19.30 uur, uitvoering muziekvex-eniging „Witte van Haemstede". Nieuwerkerk Dorpshuis. Slotbijeenkomst (Attrak- tieweek - Loterij). Half acht. Oosterland „De Pleisterplaats", 19.30 uur, ver gadering Z.L.M.-afdeling. Bruinisse Café „Het Centx-um", postduiventen- toonstelling P.V. „De Bruse Trekkei-" Dorpshuis, 20.00 uur, voorlichtings- en discussie-avond verkeersregeling en parkeei-plaatsen in Bruinisse. Zaterdag 9 december Zierikzee Concertzaal-biscoop, 20.00 uur, film. Brouwershaven Verenigingsgebouw, feestmiddag voor de jeugd. Bruinisse Café „Het Centrum", postduiventen- toonstelling P.V. „De Bruse Trekker" Zondag 10 december Zierikzee Mondragon, 12.00 uur, koffieconcert, '(Z.V.U.). Maandag 11 december Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. Chr. School- vex-eniging. 8 uur. Dinsdag 12 december Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad. 8 uur. R.K.-centrum. U.V.V.-afdeling. Half acht Oosterland Herv Ver.-gebouw. Rode Kruis film. 8 uur. Woensdag 13 december Oosterland Kerkgebouw Ger. Gemeente, 19.30 uur, tijdrede ds. C. Smits voor S.G.P. Kiesvex-eniging. Donderdag 14 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 bur, toneelvoor stelling „U spreekt met uw moorde naar" (Z.V.U.). Huis van Nassau, 19.30 uur, ver. voor Bedrijfsvoorl. Sch.-D., (De in flatie en de gevdlgen voor de land bouw.). Vrijdag 15 december Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 19.30 uur, uitvoering muziekvereniging „Witte van Haemstede". Haamstede Hotel Bom, (Zaal Tavenu), 19.30 uur, alg. ledenvergadering „De Koppe ling". VERKEER Misschien kan de informateur - een tip - zich gelijkelijk even op de hoogte stellen van de auto's die har der rijden dan vijftig kilometer op plaatsen waar het niet mag en zich een inzicht verschaffen in de gemid delde decibels, die bromfietsers pro duceren, nadat zij zachtjes en bijna geluidloos door de fabriek zijn afge leverd. Als hij dat zou doen, komt hij met zijn informatie een heel eind en wordt Nederland onder het nieuwe bewind vast een beetje leef baai de*-, want informeren is formeren, is in stalleren, is bekeren of cureren (ge nezen). Politie te Amsterdam keek een uurtje op de weg108 automobilisten hadden hun rijbewijsje niet en 112 hadden hun kenteitenbewijsje niet en er waren 26 gladde banden en bij 40 was hel lampje niet goed aange stoken en 44 wagentjes waren eigen lijk wrakjes en men zal er maar te genop rijden. Grote klap, wegwezen, ziekenhuis, chloroform lucht, pijn lij- denleren lopen als eèn kind, de pressies verwerken en de veroorza ker betaalt zijn twee of drie honderd guldentjes en steekt een sigaartje op. liet Verbond voor Veilig Verkce- is zo geschrokken van de topper „Glaasje op...", dat het nu al voor het derde jaar van stal wordt ge haald. om rij-mensen te vragen hel borreltje te laten staan of door moe naar huis gereden te worden. Overal - een andere zaak - komen parkeerterreinen. Dat is fijn, of he lemaal niet fijn, maar er wordt al thans een kansje geboden het autoo tje kwijt te raken, maar toch blijf' driekwart van de autootjes - vlak bij het parkeerterrein - op straat slaan en dat is lastig, want de hon den moeten er bij opgeteld, die zor gen voor de habituele plaveiselver ontreiniging en ik zou de informa teur wel willen toeroepen: schrijf hondebroeken voor of geef Inslruk- ties aan de eigenaars dat -ij door tc- lepatische behandeling hun dieren in staat stellen zich te beheersen tot de uit laters in het vrije veld zijn gekomen. Onze steden worden ver zamelplaats van waaipapieren, hon- dekak en plaatijzer en zeg maar ge rust dat het overdreven is. maar er is toch best wat van waar. Dal moet maar eens gezegd! SCHIEREILANDMAN. ZIERIKZEE. tiet pand op de hoek Verrcnieuwstraat-Beddewecg - eigenaar de heer J. Rentier - is bijzonder fraai gerestaureerd. De foto geeft een beeld van de prachtige zijgevelpartij. De aansluitende muur, die vroeger een steeds boller buikje vertoonde, is eveneens ixi stijl opgeknapt. Voorheen was - gelijk bekend - in het pand (thans stoffenzaakde bakkerij gevestigd van (wijlen) de heer Verton, waarna het nog wel enkele bestemmingen had. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2