I", Met 'n vakantiereis neem je geen risiko. Ga je tegenwoordig regelrecht voor naar de Raifieisenbank o! de Boerenleenbank. RaiifeisenbankBBoerenleenbank i*fyie éne druppel Kom morgen de reisgids even halen RUSSEN VRAGEN HULP BIJ WELVARENDE HONGAREN BLIK DOOR HET WERELD Bestellingen voor Landmacht i' tót Mv Griep in Engeland ZIERUvZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 december 1972 Nr. 21197 Advertentie De Russische leider Brezjnew is niet toevallig lang bij de Hongaarse leider Kadar te gast. In menig op zicht heeft de Hongaar in geleidelijk tempo verwezenlijkt wat zijn Tjecho- Slowaakse kollega Dubcek in snel tempo wilde realiseren, daartoe ook wel gedreven door zijn landgenoten die over de Hongaarse grens zo af en toe wel konden zien dat het daar be ter ging. Niet alleen wat de vrijheid betreft, maar vooral ook doordat de winkels daar uitpuilen van alle mo gelijke goederen. Dat is inmiddels nog meer het geval geworden en het resultaat ervan is o.m. dat Kadar, die DEN HAAG. 6-12. De Koninklijke Landmacht heeft bij de Amerikaan se Hughes Aircraft Company een or der geplaatst voor „Tow' -anti-tank wapens, ter waarde van 80 miljoen. De Tow is een lanceerinrichting, die een draadgeleide raket verschiet. Het apparaat werd verkozen boven een Frans-Duits systeem omdat het, al dus de legervoorlichtingsdienst, „uit munt door trefzekerheid en eenvou- die bediening". De gevallen bomen in Drente ASSEN, 6-12. Het is nog niet zeker of volgend jaar mei alle bomen die in de stormnacht van 13 november zijn gesneuveld, zullen zijn opge ruimd. Dit is de mening van ir. C. de Graaf, hoofdingenieur-directeur van de landinrichting in Drente. In deze provincie zal ongeveer 500.000 ku bieke meter hout verloren zijn ge gaan. Dat is 10 tot 15 procent van het bosbestand in deze provincie. Schipper schuldig aan aanvaring AMSTERDAM. 6-12. De Raad voor de Scheepvaart acht de 55-jarige ka pitein E. D. uit IJmuiden medeschul dig aan de aanvaring van het m.s. „Hilversum" met het Belgische bin nenvaartuig „Sylviane' op de Wes- terschelde in december 1971. Tenge- - volge van deze aanvaring zonk de „Sylviane". De eigenaar van dit schip, de heer A. J. Nauwelaers uit Merksen (België), kwam hierbij om het leven. De schipper van de „Syl viane" en diens vrouw konden wor den gered. Teleurstelling bij Kruisverenigingen UTRECHT, 6-12. „De begroting 1973 van het ministerie van volks gezondheid vormt een bedreiging voor de preventieve gezondheidszorg in Nederland". Aldus de voorzitter van de stichting Samenwerkende Landelijke Kruisverenigingen, mr. J. W. van Gelder, in het blad „Katho lieke Gezondheidszorg". De begro ting vervult de kruisverenigingen met „teleurstelling en bittere ont steltenis?'. Allerwege pleit men ervoor, het accent in de zorgverlening te ver leggen van de ziekenhuiszorg naar de thuiszorg, van het genezen naar het voorkomen. Maar de begrotings cijfers weerspiegelen een beeld, al dus mr. Van Gelder, dat in schrille tegenstelling staat tot vele recente uitlatingen van gezaghebbenden op het terrein van de gezondheidszorg. HOI AN (Vietnam). - Familieleden treuren bij de baar van een van de slachtoffers van een bombardement, dal per abuis werd uitgevoerd door Amerikaanse vliegtuigen, die Zuid- vietnamese grondtroepen moesten ondersteunen. Volgens het Ameri kaanse commando zijn bij deze ver- gissingsaanval ten minste 19 burgers omgekomen en 29 gewond. nu echt niet zo bemind was in hel begin toen hij in het gevolg van de Russiche troepen de stalinistische praktijk kwam herstellen, thans zeer gezien is. En niet alleen in zijn land. Ook de Polen die met rellen hun re gering verjoegen uit misnoegen over het gebrek aan eerste levensbehoef ten, werden geïnspireerd door de ge heel andere omstandigheden in Bul garije. Kadar heeft dit bereikt door in de eerste plaats grote industriële pro- jekten zeer bekwaam en efficiënt te laten opzetten - o.a. een fabriek die autobussen bouwt en de grootste van Europa is geworden, thans ook met klanten in het westen. Bovendien heeft hij - zonder daar officieel veel ruchtbaarheid aan te geven - tame lijk vrij baan gelaten aan de onder nemersgeest. Privé-bedrijven die na genoeg verdwenen waren, zijn er weer vrij veel voor een kommunis- tisch land. En vooral werd de han del gestimuleerd met landen buiten het oostelijk blok. Meer naar U.S.S.R. Hongarije is een ekonomische bloeier die vooral dit jaar vrij uniek is, vooral doordat de Sowjet-Unie met grote moeilijkheden kampt. De voornaamste daarvan is dal de graanoogst de slechtste is sinds 1963 - en wie nog een beetje van de his torie weet herinnert zich dat die mislukte oogst erg bijdroeg tot de val van Chroesjtsjow een jaar later. Brezjnew hoeft niet direkt te vrezen dat hem hetzelfde lot beschoren zal zijn, maar hij heeft wel problemen. Hij koopt op grote schaal graan in de V.S. en elders. Dit kost uiteraard veel harde valuta, of liever goud dat de Sowjet-Unie zelf produceert. Overigens zijn er zoel grenzen aan de hoeveelheden goud die de Russen kunnen exporteren zonder de prijs ervan te laten zakken, waarvan ze dan zelf de schade zouden lijden. Dit werpt dus een rem op de importen, ook van andere goederen dan graan. Want volgens het geldende vijfjaren plan zitten de Russen nu midden in een periode waarin vooral produkten voor de konsument geleverd zouden worden, een belofte die moeilijker en moeilijker te vervullen is. Er moet voor geïmporteerd worden en om die invoer te verdienen zijn de Russen er erg iwor om hun aardgas buiten het rode ekonomische blok te ver kopen, o.a. aan de bondsrepubliek. Maar ze hebben ook nog hun ver plichtingen jegens de Comecon-lan- den als grondstoffenleverancier. Brezjnew komt daarom niet naar Hongarije om Kadar en de zijnen te kapittelen over de vrijmoedigheid waarmee ze de kommunistische leer interpreteren, maar om de welvaren de partner te vragen wat meer te helpen de grote baas uit de nesten te halen. Bijvoorbeeld door wat meer naar de Sowjet-Unie te leveren en minder naar het westen. Of dit ver zoek ingewilligd zal worden is nog de vraag. Kadar weet dat hij sterk staat door zijn ekonomische kracht en dat hij daardoor ook de welvaarts kampioen is in het oostblok. Solida- ritiet is een mooi woord in redevoe ringen, maar in de praktijk wordt ar minder royaal mee omgesprongen. Sint en Pieten sloegi en er op los Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen 3000 vestigingen DEN HAAG, 6-12. Sinterklaas en twee Zwarte Pieten hebben in Den Haag slag geleverd met twoe Hage naars. De twee Hagenaars, de 23-jarige timmerman E. S. en de 22-jarige kelner N. V., ontstaken in vreugde toen zij Sint vergezeld van twee Pie ten op de Rijswijkseweg tegenkwa men en namen de goedheiligman op de schouders. Het ging allemaal zo uitbundig toe dat de staf van Sint verbogen raakte. Toen een van de Hagenaars deze wilde rechtbuigen sloeg een van de Pieten op hem in. Dit was het sein tot een algemene vechtpartij waar de politie een eind aan maakte. Sint en Piet zagen na alle vermoeienissen van deze avond af van aangifte. Middelbare horeca- opleiding Tilburg TILBURG, 6-12. Met ingang van augustus volgend jaar zal het moge lijk zijn in Tilburg een middelbare opleiding te volgen in de horecasec- tor; de eerste opleiding van deze soort in ons land. Tot nu toe zijn er opleidingen in Nederland in de horecasector zoals de hogere hotelscholen in Den Haag en Maastricht en de lagere koksscho- len, maar een middelbare opleiding ontbreekt. Sinds het begin van de jai'en zes tig zijn in Tilburg plannen-ontwik keld om tot dit type school te komen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Inbrekers hebben in het kantoor van een filiaal van De Gruyter aan de West Kruiskade in Rotterdam een brandkast openge sneden en daaruit een bedrag van f 18.000 gestolen., Volgens, de Rotter damse politie is de inbraak het afge lopen weekeinde gepleegd. ALMELO. Een deskundige van het Waterschap Regge en Dinkel stelt een onderzoek in naar aanleiding van een scheur, die dinsdagmorgen is ontstaan in de oliepijpleiding van Wilhelmshaven en het Roergebied. Reeds dinsdag was het waterschap attent en heeft men chemicaliën naar de Dinkel gebracht. AMSTERDAM. De Amsterdamse vreemdelingendienst heeft veertig arrestaties verricht bij een uitgebrei de controle op illegaal in de hoofd stad verblijvende buitenlanders. Zes van de arrestanten werden weer op vrije voeten gesteld nadat was ge bleken dat hun papieren in orde wa ren. Dé overigen zullen over de grens worden gezet. DEN HAAG. Afgevaardigden van „Het Nederlandse Padvindstersgil- de" de „Nederlandse gidsen", de „Katholieke Verkenners" en de „Ne- delandse Padvinders" hebben maan dag de fusiebesluiten afgerond, die eerder in afzonerlijke ledenvergade ringen zijn genomen. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie is op zoek naar de daders van een inbraak bij een tijdschriften groothandel aan de Bovendijk in de Maasstad, waarbij uit een bureaula twee cassettes met totaal ruim 16 duizend gulden werden gestolen. EINDHOVEN. De rijkspolitie in Eindhoven heeft één van de twee daders gearresteerd van een gewa pende overval op een bank in Dor- magen (bij Keulen) op 30 november, waarbij ruim 56.000 Duitse marken werden buitgemaakt. SCHIPHOL. Een van de drie DC 8- maohines van Martin Air zal drie weken lang dagelijks een. bijzondere luchtbrug onderhouden tussen Rabat in Marokko en Jeddah in Saoedi Arabië. LONDEN, 6-12. Alle ziekenhuizen in Engeland hebben het consigne ge kregen bedden vrij te. houden voor slachtoffers van eèn griepepidemie die het land in haar greep gekregen heeft. De griep is een nieuwe variëteit van de Hong Kong-griep en wordt de Engelse griep genoemd. In Lon den zijn er al duizenden mensen mee op het ziekbed geworpen. De ziekenhuizen weigeren mensen op te nemen die aan andere goed aardige ziekten lijden. Men heeft in Engeland een nieu we entstof tegen griep samengesteld, maar ze is nog niet in grote voorra den voorhanden. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 42 „Hoe is het nu met haar?" „De dokters zeggen, dat het alle maal weer in orde komt, omdat ze gezond en sterk is. Sinds eergisteren is ze weer behoorlijk bij. Ze heeft veel pijn, maar daarvoor geven ze injecties, En ligt helemaal in een harnas vanwege die borstfractuur En plat. Haar hoofd is ook helemaal in verband". „Hij reed natuurlijk veel te hard. die Bob. Gerie knikte. „Honderdtien, hon derdtwintig, schreef de krant. Je mag daar zeventig rijden. Het is een rechte weg en als die eend niet op zo onverantwoordelijke wijze de weg opgedraaid was, zou er waarschijn lijk niets gebeurd zijn". „Hoeveel zater er in die eend?" „Oud echtpaar; man en vrouw. Die kregen een opdoffer, maar hadden enkel wat lichte verwondingen. De eend is vanachter in elkaar". „Allicht. Zat er in. Wie draait er nu ook zo een voorrangsweg op. Ga je toch eerst stoppen om te kijken of hel kan?" „De politie heeft z'n rijbewijs in genomen. Vijf en zeventig is hij nota bene. Zulke mensen moesten verbo den worden in een auto to rijden". „Onzin, Gerie. Zat oudere mensen, die beter rijden dan jonge. Alleen wal langzamer". ..Maar die eend is toch de schul dige?" „Tuurlijk. Dat wast al het water uit de zee niet weg. Maar Bob wordt er niet meer levend door. En Bcttie zit met de brokken. Hoe Iaat is er bezoek?" „Zeven tot half acht. Ga je?" „Allicht. Ze is toch zeker m'n schoonzusje? Stomme lui.... geen rijbewijs en dan met zo'n snelheid rijden! Dan vraag je om een ongeluk. Je hebt altijd van die stommelingen langs de weg. Ik zie het immers da gelijks?" Bob Ozinga en de beide andere in zittenden van de Daf zijn inmiddels al begraven. De beide gewonden zul len herstellen; het eerst het meisje, dat achterin zal, pal achter Bob. Dat zij het overleefd heeft, is waarschijn lijk hieraan te danken. En dat Bettie er het hachje niet bij ingeschoten heeft, is een wonder. Niemand snapt, hoe zij nog levend uit het wrak kon worden bevrijd, maar in huize Worms is men dankbaar en opgelucht, als het levensgevaar is geweken. Dagelijks krijgt ze bezoek. Van haar vader of moeder, of Gerie en Willem, en als hij in het land is: bo vendien van Bas. Maar ook van de vrienden, waarmee ze omgang had: Piet Veneveld en zijn meisje en de anderen: ze komen trouw om beur ten en brengen steeds wat mee. Het ziekenvertrek lijkt een bloe menwinkel en ook het fruit stapelt zich op. Bcttic moet nog gevoerd worden, maar de zusters zijn begaan met het meisje en proberen haar door allerlei kleine attenties te ver wennen. Ze is bovendien het lieve lingetje van do artsen geworden, om dat ze blij zijn. dat hun pogingen om het meisje in leven te houden, ge slaagd lijken te zijn. Soms komt oen van haar leraren of leraressen, terwijl ook enkele klas- scgenootjes al hun opwachting heb ben gemaakt. Nee. Bettie heeft niet aan belangstelling te klagen. Alleen snapt ze niet. dat Bob haar nog nooit is komen opzoeken. Want men heeft haar zijn dood verzwegen en enkel verteld, dat Bob ook zwaar gewond is. Elke dag vraagt ze: „Hoe is het nu met Bob?" Dan haalt men de schouders op: hetzelfde. En men be seft de wrange humor niet, die er in dit antwoord schuilt: hetzelfde. En kele decimeters onder de grond, in een eikenhouten kist. Als ze zover is, dat ze dagelijks enkele minuten overeind mag zitten, vraagt ze niet meer naar Bob. Lang zaam dringt het tot haar door, dat de jongen dood is. Op een nacht ligt ze te huilen. De nachtzuster, die dicht in de buurt van haar kamertje zit, hoort het en komt naar haar toe. Bezorgdv buigt ze zich over het meisje en vraagt: „Wat is er, Bettie? Toch geen pijn?" „Nee.hei 's BobZc hebben het voor me verzwegenal die tijd.... hij is dood, he? Ik voel het ik begrijp het nuhij is dood En het is Piet's schuld. Hij heeft Bob opgejuindafgeven op zijn Daf.die kon niet zo hard als Piet's wagenDaarom reed Bob zo snel. hij wou bewijzen, dat zijn wagen wél sneller kon.Het is de schuld van Piet. En nou is hij dood.Bob, mijn lieve jongen.... Nu zie ik je nooit moernooit meer De zuster probeert het eerst met wat water, maar het meisje is niet te kalmeren, dus wordt de dienstdoen de dokter gewaarschuwd, die haar oen spuitje geeft. Beiden, de verpleegster en de arts. staan naast het bed. als de ogen van het meisje langzaam dicht vallen. Dan slaapt zc, met tranen op haar wangen. Voorzichtig veegt de zuster haar gezicht schoon. Voor alle ze kerheid blijft ze nog een kwartiertje bij de patiënt, als de dokter weer is vertrokken. Wat is er toch veel leed in de wereld door eigen schuld, (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7