DE ZIERIKZEESCHE COURANT DR. RUPPERT LID RAAD VAN STATE - INFORMATEUR Geen breuk tussen C.D.U. en C.S.U. Hartdefibrillator voor Schiphol Intensief Vietnam-overleg Bomontploffingen in Noord-Ierland Duitse generaal Christiansen overleden Gifschip naar zee Leger grijpt macht in Honduras AMERIKA ZIET EUROPA ALS CENTRUM WERELDVREDE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 december 1972 129ste jaargang Nr. 21190 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, Ie). (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie) 4 B.T.W. In dit nummer: Postduiventen.toonstelling te Zierikzee Opdracht koningin aanvaard DEN HAAG, 4-12. De koningin heeft maandagavond op paleis Huis ten Bosch dr. M. Kuppert, lid van de llaad van State, ontvangen en hem opgedragen een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden tot het vormen van een kabinet „dat zich verzekerd weet van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegen woordiging, dan wel mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te zullen ondervinden". Dit heeft het kabinet maandag avond meegedeeld. Dr. M. Ruppert (61) is sinds. 1959 lid van de Raad van State. Hij maakte van 1954 tot 1959 deel uit van de Eerste Kamer voor de Anti- Revcutionaire Partij. In 1970 is hij cp de Vrye Universiteit in Amster dam gepromoveerd tot eredoctor. De heer Ruppert komt voort uit de vakbeweging. In 1932 werd hij be stuurslid van de Nederlandse Chris telijke Landarbeidersbond, in 1940 voorzitter van deze bond. Hij vervulde twaalf jaar - van 1947 tot 1959 - het voorzitterschap van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Dr. Ruppert was verder onder meer lid van de Stichting van de Arbeid, van de S.E.R., commissaris van de K.L.M., cuz-ator van de Rijks universiteit in Utrecht, voorzitter van de Protestants Christelijke Ar- beidersnationale, en lid van de raad van beheer van de Internationale Arbeidsorganisatie. Hij was, ook voorzitter van de hoofdcommissie van oveleg voor het peiscneel der koninklijke hofhou ding, die de rechtspositie van het personeel van het koninklijk huis heeft vastgelegd. BONN. 4-12. De dreigende breuk tussen de christendemocratische op positiepartijen in West-Duitsland is afgewend De voorzitters van de bij de bondsdagverkiezingen verslagen zusterpjr tijen C.D.U. en C.S.U.Rai- iier Barzel en Franz-Jesef Strauss, hebben maandagavond in Bonn overeenstemming bereikt om de sinds 1949 bestaande fractiegemeen schap ook in het nieuwe parlement voort te zetten. Maandagmiddag had prof. mr, W. F. de Gaay Fortman aan HM de Koningin te kennen gegeven dat hij liever nipt in aanmerking wilde ko men voor een infoi-matie opdracht. De koningin ontving de A.R.-senator op Huis ten Bosch om hem met een informatie-opdracht te belasten. Het kabinet van de koningin deel de dit maandagavond in een com muniqué mee. De tekst van het communiqué: „Het kabinet der ko ningin deelt mee dat koningin Ju liana maandagmiddag op paleis Huis SCHIPHOL, 4-12. Om de vele be zoekers. passagiers en werknemers, die dagelijks de luchthaven van Schiphol bevolken, doeltreffend te kunnen helpen in geval van een hartinfarct, heeft de Nederlandse Hartstichting maandagmiddag op Schiphol bij monde van voorzitter jhr P. P. Feith aan de luchthaven een hartdefibrillator geschonken. Dit apparaat, dat Philips sinds kort op de markt brengt, kan de levenskan sen van een patiënt, die direct me dische hulp nodig heeft aanmerkelijk vergroten. Duitse Starfighter neergestort BONN, 4-12. Een Starfighter van de Westduitse luchtmacht is vorige week op een oefenvlucht in Arizona neergestort, zo deelt het ministerie van defensie in Bonn mee. De piloot kwam om. De laatste 12 jaar zijn bij ongeluk ken 157 van deze toestellen verloren gegaan, waarbij 74 piloten het leven verloren. ten Bosch prof. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft ontvangen, teneinde hem te belasten met een informatie opdracht Prof. De Gaay Fortman heeft de koningin verzocht daarvoor niet in aanmerking te worden ge bracht". PARIJS, 4-12. Onder leiding van respectievelijk dr. Henry Kissinger en lie Due Tho hebben de delegaties van de Verenigde Staten en Noord- Vietnam maandag in de omgeving van Parijs het intensieve overleg over een vredesakkoord voor Viet nam hervat. In wat algemeen wordt beschouwd als de laatste ronde, vergaderden Kissinger en Le Due Tho in de och tend gedurende twee-en-een-half uur in Choisy-Le Roy by Partfs. Bij dit overleg waren alleen hun naaste medewerkers generaal Haig en Xuan Thuy aanwezig. Maandagmiddag om 16.00 uur kwa men in het vijftig kilometer ten wes ten van Parijs gelegen dorpje Saint Gemmes de voltallige, elk zeven le den tellende, delegaties bijeen. Applaus voor Allende in Algemene Vergadering NEW YORK, 4-12. President Sal vador Allende van Chili heeft na zija anderhalf uur durende rede die hij maandag in de Algemene Vergade ring der V.N. hield een ovationeel applaus van de volgepakte zaal ge kregen. Het gehoor van Allende, dat hem duidelijk welgezind was - een groot gedeelte van de V.N.-leden bestaat uit ontwikkelingslanden - hoorde hem uitvaren tegen de internationale concerns, die hij beschuldigde van „ernstige agressie" tegen zijn land. Hij noemde met name de Ameri kaanse „International Telegraph en Telephone Company' (I.T.T.) en de „Kennecott Copper Corporation". BELFAST, 5-12. In de Noordierse plaats Cookstown zyn maandag avond in twintig minuten tijd vier bommen ontploft. Er was van tevo ren gewaarschuwd zodat niemand werd gewond. Wel werd schade aangericht aan het kantoor van het electriciteitsbe- drijfj het postkantoor, een winkel en een café in het centrum van de plaats. Britse militairen hebben maandag avond in de rooms-katholieke wijk Ardoyne in Belfast een sluipschutter doodgeschoten. Het lijk van de man bleek later door onbekenden naar een ziekenhuis te zijn gebracht. In Iweede wereldoorlog bevelhebber Duitse weermacht in Nederland KIEL, 4-12. De voormalige Duitse luchtmachtgeneraal Friedrïcli Chris tiansen is het afgelopen weekeinde op 93-jarige leeftijd te Innien bij Rendsburg (Sleeswijk-Holstein) overleden. Van mei 1940 tot het eind van de tweede wereldoorlog is hij bevel hebber van de Duitse weermacht in Nederland geweest. Het Arnhemse bijzondere gerechtshof veroordeelde hem in 1948 tot 12 jaar gevangenis straf wegens vergrijpen tegen het oorlogsrecht. Op 19 december. 1951 is hij in vrijheid gesteld. Gedurende het laatste jaar van de oorlog was generaal Christiansen tevens opperbevelhebber van het 25e Duitse leger. Hij stond na de oorlog voor het bijzondere gerechtshof in Arnhem terecht. De straf van 12 jaar met aftrek, die hem op 12 augustus 1948 werd opgelegd, was gebaseerd op het doodschieten van gijzelaars, dat on der zijn verantwoording was ge schied (in augustus 1942) na een mislukte aanslag op een militaire trein in Rotterdam en in februari 1943 na het neerschieten van een Duits militair te Haarlem). Drama van Putten. In de tweede plaats werden in deze straf verdisconteerd de vergel dingsmaatregelen, die onder zijn verantwoording in oktober 1944 in Putten tegen de onschuldige bevol king werden genomen. Christiansen liet ruim 100 woningen in dit Ve- uwse dorp plat branden en liet voorts vrijwel de gehele manlijke bevolking oppikken en naar Duits land deporteren. De meeste van deze jongens en mannen konden gemakkelijk wor den gegrepen: dat geschiedde op zondag 3 oktober, toen ze bijeen wa ren in de dorpskerk voor de zon dagsdienst. Van de circa 600 gearres teerde mannen keerden sléchts en kele tientallen een half jaar later, toen Putten werd bevrijd door de Canadezen, terug naar Nedprijmd. De overigen zijn omgekomen. BRUSSEL, 3-12. Het Westduitse „verbrandingsschip' Matthias 2 is van Antwerpen naar zee vertrokken Dit schip heeft ruim 1300 vaten af valstoffen aan boord die in Hanne- che in België indertijd aangetroffen werden in een opslagplaats voor chemisch afval Deze afvalstoffen be vatten een giftige substantie, die voornamelijk afkomstig- is van de synthetische zeepindustrie. Onder de afvalstoffen bevindt zich echter geen cyaankali. Dat is van Hanneche overgebracht naar Jemeppe, bij Luik. Naar verluidt zullen de afvalstof fen aan boord van het schip op de Noordzee door verbranding vernie tigd worden. GUATEMALA. 4-12. President Ramon Ernesto Gruz van Honduras is maandag door een staatsgreep van het leger ten val gebracht en opge volgd door de opperbevelhebber van het leger, generaal Oswaldo Lopez Arellano, aldus heeft radio Teguci galpa bekendgemaakt. Conferentie over veiligheid en samenwerking is gewenst HELSINKI, 4-12. Do Verenigde Staten zijn van me ning dal een vreedzaam Europa de centrale faktor is voor een eventuele wereldvrede. Zij willen voortdu rend betrokken blijven in Europese zaken en wensen, evenals vele andere landen, een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking. Dit gaf de Amerikaanse delegatieleider Val Peterson maandag te kennen op de bijeenkomst in Helsinki ter voorbereiding van een Europese veilig- heidsconfcrentic. BEN THE (Zuid-Vielnam). Een jong Zuid-Vietnamees soldaatje krijgt ver band om zijn arm, tijdens een gevechtspauze bij Ben The, ruim 30 kilometer ten noorden van Saigon. i „Hel is do los dio wij allen uil tweo wereldoorlogen hebben ge leerd. En de Amerikanen hebben uit die ervaring nog een andere les ge trokken: dat de Europese veiligheid een ondeelbaar onderdeel vormt van onze eigen veiligheid', aldus de vroe gere gouverneur van Nebraska. De Sowjet-Unie. de andere grote mo gendheid in Helsinki vertegenwoor digd. was het eerste land dat zijn beleidsverklaring aflegde toen men vorige week dinsdag met de toespra ken begon. Washington staat volgens Peterson op het standpunt dat een Europese veiligheidsconferentie, mits zorgvul dig voorbereid, „belangrijke, prakti sche stappen kan doen ter verhoging van de samenwerking en de veilig heid, de onafhankelijkheid en ge lijkheid van alle staten, vrij van in menging van buitenaf". Plannen Het niveau waarop de veiligheids conferentie moet worden gevoerd is nog steeds niet vastgesteld maar ver scheidene landen, inclusief Navo-le- den hebben al gedetailleerde plannen op tafel gelegd. De Amerikaanse de legatieleider verklaarde maandag dat zijn land het zeer wenselijk acht ZIERIKZEE, 5 december. Vanmorgen - dinsdag, Sinterklaasochtend - trok al vroeg een enthousiaste „bezorg- sters"-ploeg, allen leerlingen van de huishoudschool „Prinses Juliana", de Zierikzeese straten in, om een eigen alternatieve5 december aktie uit voering te geven. Doel van de aktie: een verrassing op Sinterklaasdag voor alleenstaande bejaarden en zie ken. Voor een verslag van dit op gewekte en vroege „buitengebeuren" zie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wees scherp van blik doch ii mild in uw oordeel. Tolstoi eerst overeenstemming te bereiken over de agenda voor een conferentie. Naar verluidt willen de Verenigde Staten voorlopig nog geen standpunt innemen inzake het niveau van de conferentie en geven zij er de voor keur aan af te wachten hoe de be sprekingen verlopen. „Zodra we een punt hebben be reikt waarop voldoende overeen stemming lijkt te zijn bereikt over essentiële zaken die een verdere voortgang waarborgen, dan volgt daar natuurlijk uit dat wij onze aan dacht op procedurekwesties, inklu- sicf het niveau waarop de conferen tie moet worden gevoerd", zei Pe terson. HELSINKI. 4-12. Er kan geen vre de in Amerika zijn zonder vrede in Europa. Dat is de les die twee we reldoorlogen ons hebben geleerd, heeft de Amerikaan Val Peterson maandag in Helsinki gezegd bij de besprekingen ter voorbereiding van een Europese veiligheidsconferentic. Hij verwees naar de uitspraak van president Nixon dat in het afgelopen jaar meer vorderingen naar een duurzame vrede zijn gemaakt dan in enig ander jaar. De Europese vei ligheidsconferentie biedt de gelegen heid de „vredesstructuur" nog te versterken. Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend onbestendig; Zwaar bewolkt met plaatselijk regen of buien, maar vooral in de ochtend ook opklaringen; eerst nog storm achtige, maar morgen tot hard of krachtig afnemende wind uit zuid tot zuidwest; minimumtemperaturen on geveer 4 graden; maximumtempera turen rond 8 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-tempei-aturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 lot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 6 dec. Zon op 8.32, onder 16.30. Maan op 9.25, onder 16.39. 7 dcc. Zon op 8.34. onder 16.2.9. Maan op 10.10, onder 17.38. Nieuwe maan: 5 dec. (21.24). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 6 dec. 3.28 15.47 9.08 21.21 7 dec. 4.05 16.22 9.47 21.53 Springtij: 8 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandag ontwikkelde zich ter hoogte van Ierland bij een depressie, waarvan de kern ten zuiden van IJs land lag, een randstoring. Deze sto ring, die zich snel uitdiepend naar het noordoosten verplaatste, deed bij ons aan de kust de zuidwestenwind tijdelijk tot windkracht 9 toenemen. In de zuidwestelijke stroming werd een frontensysteem meegevoerd, dat in de loop van de nacht ons land passeerde. De passage ging vrijwel overal gepaard met regen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1