DECEMBER GESCHENKEN COLLEGE VAN G.S. OVER ONDERZOEK MOGELIJKHEDEN TEGEMOETKOMING GEDUPEERDE VISSERIJ-SECTOREN JAC. MOURER Bom bracht politieke beslissing Een pseudo-Zorro vertoonde zich in de straten Minimumloon drie procent hoger Tentoomt'piling vogelver. De EdelzangcrAGENDA Stuurgroep project mosselverivaterplaatsen ZIERIKZEE, 2-12. „Van urgent belang voor <le Zeeuwse visserij is het onderzoek naar de mogelijk heden oni de door de afsluiting gedupeerde sectoren van de visserij tegemoet te komen. Wij denken hierbij met name aan de inosselcultures (het realiseren van de kunstmatige mosselvèrwaterplaatsen in Zeeland) en aan de kol tervisserij, (welke mogelijkheden biedt de voor-delta De vogelvereniging „De Edelzanger" ie Brouwershaven heeft zaterdag de jaarlijkse tentoonstelling gehouden in café Romijn te Schuddebeurs. Alge heel kampioen van deze tentoonstelling werd de heer M. Braber te Ooster- land met een bastaard Witkopnon en Japanse Meeuw. Deze vogel kreeg het hoge puntental van 91. Hij mocht het bondskruis in ontvangst nemen bene vens de wisselbeker. De aangevoerde kanaries werden gekeurd door de heer A. PKools, terwijl de heer J. Heijboer de tropenvogels keurde. Op de foto de heer Braber met beker, bondskruis en kampioensvogel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Aldus delen Ged. Staten van Zee land mee in antwoord op vragen en opmerkingen uit de staten n.a.v. het voorstel van G.S. tot vaststelling van de provinciale begroting van in komsten en uitgaven voor het dienst jaar 1973. Het college herinnert er verder aan dat het zich mede in verband met de afsluiting van de Ooster- schelde heeft uitgesproken voor het in leven roepen van een provinciaal visserij coördinatie-orgaan. Omtrent de samenstelling daarvan is nog overleg gaande. Ged. Staten hebben de indruk dat het bedrijfsleven zich hier positief tegenover opstelt. Dit orgaan zal naar de mening van het college een gesprektpunt moeten vormen voor die instanties en orga nisaties welke betrokken zijn bij de gevolgen voor de visserij van de af sluiting van de Oosterschelde. Daarnaast zal dit contactorgaan stuwend moeten optreden, bijvoor beeld ten aanzien van het bevorde ren van studies en onderzoekingen in verband met de afsluiting. Zono dig,aldus G.S. zullen ook andere problemen van de visserij in dit orgaan aan de orde kunnen komen. In antwoord op een desbetreffende opmerking uit de staten wijst het college op het feit dat het visserij - schap reeds de zgn. Deltacommissie Tien miljoen t voor een Raphael 5 PRINCETON (New Yersey), 2- 12. - De Amerikaanse indus- trieel Norton Simon is voor drie miljoen dollar (circa 9.750. J 000 gulden) eigenaar geworden J van een klein schilderij van de Italiaanse meester Raphael J (1453-1520). De aankoop werd J vrijdag bekend bij de opening J van een tentoonstelling van 'i J 100 kunstwerken van Simon J die een jaar in de universiteit a van Princeton in de Ameri- kaanse staat New Yersey te a zien zullen zijn. Het schilderij 5 van Raphaël dat ook op de ex- i J positie hangt, stelt een Ma- i donna met kind voor. De koop- i prijs is op twee na de hoogste a die ooit voor een kunstwerk is i betaald. De National Gallery a in Washington heeft indertijd a voor circa zes miljoen dollar 1 a (ongeveer 19,5 miljoen gulden) a het schilderij „Ginevra de 1 a Benei" van Leonardo da Vinei i aangekocht, terwijl het Metro- V a politan Museum van New York i 5,5 miljoen dollar (bijna 18 i miljoen gulden) betaalde voor a een portret geschilderd door i Velasquez. BURGH/HAAMSTEDE. Afgelopen zaterdag bracht voor de leden van de Middenstandsvereniging Burg- Haamstede in de Sinterklaasactie heel wat werk aan de winkel. Mor gen was voor de jeugd die in de eta lages der deelnemende winkels iets op kon zoeken wat er niet thuishoor de. 's Middags reed een pseudo-Zorro door de straten van beide dorpen en het zal voor velen niet meevallen om dit vermomde heerschap te paard (of was het misschien wel een dame?) te herkennen. Hy werd vergezeld door de heer M. C. Geleynse uit Haamste de die te paard zorgde voor de be geleiding. Inmiddels was op het parkeerter rein tegenover het oude gemeente huis „de grote verovering" zoals in het programmaboekje vermeld stond opgebouwd in de vorm van wat tent jes waar in o.a. met pijl en boog op ballonnen geschoten kon worden; op stapels bussen gegooid kon worden: enz. Een grote „verovering" is het niet geworden want de toeloop was niet bijster groot behalve de jeugd die zich van zijn beste zijde liet zien en de topsterren van vroeger waar onder de heren J. D. van Nieuwen- huizc en E. van de Linde hadden het echt niet zo druk met hun „vliegende rad" of beter gezegd rad van avon tuur. Ondanks dat alles keerden ve len toch met een prijs naar huis en dat is in de Sinterklaastijd altijd welkom. Inmiddels is de actie bijna ten ein de en de winkels die vorige week tot des avonds 21.00 uur en ook op dins dag de gehele dag geopend waren jammer dat niet ieder zich daar aan hield want er werd nogal eens tever geefs naar het dorp gelopen of ge fietst). Dinsdag 5 december stopt de aktie, doch de volle zcgelkaarten kunnen nog tot 16 december ingewis seld worden voor geschenken. kende, welke thans mede tot taak heeft gekregen de bestudering van- de gevolgen voor de visserij van de afsluiting van de Oosterschelde. G.S. zijn bereid deze commissie uit te no digen een vertegenwoordiger in het provinciale visserij-coördinatieor gaan aan te wijzen. In de eerste vergadering van de Zeeuwse begeleidingscommissie voor de stuurgroep project mossel verwa terplaatsen is onder andere de moge lijkheid van een kunstmatige mossel- verwaterplaats op het Oosterschelde- wad (de voordelta) aan de orde gesteld. Het bedrijfsleven stelde zich hier aarzelend tegenover op, aldus G.S. Het komt het college voor dat de rpogelijkheden van een Ooster- scheldewad voor de visserij nader aan de orde zullen moeten worden gesteld in het provinciaal visserij coördinatie-orgaan, waarbij tevens op een studie dienaangaande aange drongen kan worden. Stuurgroep project mossel ver waterplaatsen De stuurgroep project mosselver- waterplaatsen is inmiddels ingesteld. De eerste vergadering vond plaats op 27 november van dit jaar. In deze, onder leiding van de heer Z. Th. J. Tienstra hebben als Zeeuwse verte genwoordigers zitting de heren: J. van den Bos, lid van G.S., mr. J. F. G. Schlingemann, lid van G.S. (plaatsvervanger), mr. J. Thielen, inspecteur Domeinen Zuid-West Ne derland, B. Zuid weg van de vereni ging „De Mosselhandel", P. J. Barbé van de vissersvereniging „Yerseke" A. P. R. Rammeloo, van „Zevibel". Voor de vertegenwoordigers van de ze stuurgroep is een Zeeuwse bege- leidings-commissie ingesteld die voor de eerste maal bijeen kwam in oktober jl. chauffeur ZEEVANG, 3-12. Een dronken au tomobilist heeft zondagavond op de E-10 in de buurt van Oosthuizen (gem. Zeevang, N.H.) een reeks bot singen veroorzaakt, waarbij een persoon om het leven kwam en en kele anderen gewond raakten. De dronken automobilist, de 61- jarige P. Q. W. uit Edam ramde op weg naar zijn woonplaats vier auto's Hiervan raakten er twee in de sloot langs de weg. Hij botste met zijn au to frontaal op de auto van de 36- jarige J. Vermeulen uit Scharwoude Deze werd daarbij op slag gedood. De vrouw van het slachtoffer werd met ondermeer en shock opgenomen in het ziekenhuis van Purmerend. Deze begeleidingscommissie be staat derhalve uit vorengenoemde Zeeuwse leden van de stuurgroep uit de heren: drs: C. de Schipper, soc.-econoom van het ETI voor Zee land, mr. C. Pijl Hogeweg, burge meester van Reimerswaal, ir. J. Liek hoofdingenieur prcV. waterstaat, drs. B. Vries, referendaris ter prov. grif fie. Flitsen uit het buitenland KOPENHAGEN. De Deense minis ter van justitie, Knud Axel Nielsen, heeft bij het parlement een wets voorstel ingediend, dat het met in gang van 1 juli a.s. iedere vrouw mogelijk zal maken binnen de eerste twaalf weken van een zwangerschap op eigen verzoek abortus te verkrij gen. KAAP KENNEDY. Een driegende staking van 59 werknemers, van de Amerikaanse maatschappij Boeing op Kaap Kennedy is zondagavond afgewend. Het gevaar dat de voor donderdagnacht voorziene lancering van de Apollo-17 naar de maan zou moeten worden uitgesteld ljjkt hier mee, althans wat dit betreft, bezwo ren. TOKIO. De luchtvaartmaatschap pij,Japan Airlines" (JAL) staakt na het verongelukken van een van haar lijntoestellen bij Moskou tijdelijk haar transatlantische vluchten van San Francisco naar Londen. Als re den wordt opgegeven een tekort' aan vliegtuigen. De maatregel ging za terdag in en blijft zeker tot maart van kracht. BOEDAPEST. De Sowjetrussische partijleider Brezjnjew hoopt dat er een constructieve oplossing gevonden kan worden voor het probleem van de troepen vermindering in Europa. Maar alle betrokken partijen moetén dan eerst wel hun goede wil tonen, zo zei hij, op een bijeenkomst van arbeiders in Boedapest. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van verkeer, John Volpe, heeft bekendgemaakt dat voortaan op de Amerikaanse luchthavens bij het vertrek van alle vliegtuigen een politieman aanwezig zal zijn. DJAKARTA. De „West Irian Joint Development Foundation", een stich ting die in 1971 door het U.N.P.D. en de F.U.N.D.W.I. (het ontwikkelings programma - van de V.N. en het spe ciale V.N. fonds voor West Irian) werd opgericht, heeft leningen van 19 miljoen rupiah verstrekt voor drie ontwikkelingsprojecten. WASHINGTON. William Rogers blijft minister van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten. Vol gens een bekendmaking van het Wit te Huis wordt Rogers in zijn functie gehandhaafd „omdat hij blijk heeft gegeven van uitzonderlijke be kwaamheden als diplomaat". VERENIGDE NATIES. Israël heeft zijn standpunt in de Verenigde Na ties verhard en gewaarschuwd dat het de resolutie van de Veiligheids raad van 1967 niet meer zal aanvaar den als er „eenzijdig tegen Israël ge richte resoluties" worden aangeno men. Volgens welingelichte kringen in New York heeft de Israëlische ambassadeur Josef Tekoah dit in een privé-gesprek met V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring meegedeeld. Buit van 80 mille bij bankoverval GRONINGEN, 2-12. Vrijdagavond is een bankoverval gepleegd op het bijkantoor in Groningen van de Ne derlandse Middenstandsbank aan het Herenplein. Een vijftal mannen, waaronder vier Surinamers, zag. kans een buit van f 80.000 te maken. De mannen waren gekomen in een rode Fiat, die gestolen bleek te zijn in Assen. Met deze wagen verdwe nen zij ook om vlak bij het bankge bouw over tê stappen in een groen wit of blauw-wit Volkswagenbusje. In hét bankgebouw dat open was, sprongen zij over de balie en konden een greep naar het geld doen. Er is ook geschoten. Het is niet bekend of gebruik gemaakt is van een alarm pistool of van een echt pistool. Advertentie 5 in GOUD ZILVER HORLOGES KRISTAL KLOKKEN JUWELIERSPLEET WEKKERS DOUBLE Juwelier - Horloger nottl 's Guvonstotn Havenplein 1 Zlerlkieo Tel. (01110) 2443 Deelnemer gratis koopdag Paniek door zwemvesten 111 zee IJMUIDEN, 2-12. Reddingsvesten cn de plastic vaten voor drinkwater die zaterdagmorgen door het Duitse schip „Lissuschul The" op acht mijl voor de haven van IJmuiden wer den waargenomen, blijken afkomstig van een Noors schip, dat ze over boord had gezet, zonder de autoritei ten aan de wal te waarschuwen. Dit is wettelijk verboden. De melding had tot gevolg dat een uitgebreide speuraktie op touw werd gezet. CANBERRA. Australië krifgt na 23 jaar liberaal bewind weer een socia listische regering. De ruim zeven miljoen Australische kiezers hebben de labour-party van Gough Whitlam een grote stembusoverwinning be zorgd. DODELIJKE ONGELUKKEN EPE. De 52-jarige B. van Zuuk uit Epe is in de nacht in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen zijn personenauto, waarmee hij over de hoofdweg richting Apeldoorn reed, nabij het café De Nieuwe Eis in bot sing kwam met een vrachtauto. DEN HAAG. De 26-.,arige M. van Beek uil Den Haag in het week einde op het nippertje aan de dood ontsnapt toen er op de Vaillantlaan in zijn woonplaats op hem geschoten werd. Een kogel doorboorde zijn linkeroor. DUELIN, 2-12. Premier Jack Lynch van de Ierse republiek heeft vrijdagavond in het parlement te Dublin een onverwachte overwin ning behaald. Zijn omstreden, tegen het verbo den Ierse republikeinse leger (I.R.A.) gerichte wetsontwerp werd met 70 tegen 23 stemmen en 50 onthoudin gen aangenomen. Het nieuws van de bomaanslagen die enkele uren eerder in bet cen trum van Dublin aan 2 mensen het leven kostten, (70 mensen werden gewond), gaf de leiders van de groot ste oppositiepartij in het parlement, de conservatieve Fine Gail, een dus danige schok dat zij afzagen van het plan tegen het wetsvoorstel te stem men. Maandag 4 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, (half acht), U.V.V.-bejaardenbijeen- komst. Dinsdag 5 december Kerkwcrve Vereniginggebouw 14.00 uur, Sint Nicolaasmiddag voor de bejaarden. Ver.gebouw. Toneelstuk (leerlingen op basisschool) voor bejaarden. 3.30 uur. Woensdag 6 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, pakjesavond Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Donderdag 7 december Zierikzee Huishoudschool, 14.00-16.00 uur, spreekuren konsumenteninformatie Huish. Voorl. ten Plattenland. Zaterdag 9 december Brouwershaven Verenigingsgebouw, feestmiddag voor de jeugd. Zondag 10 december Zierikzee Mondragon, 12.00 uur, koffieconcert, '(Z.V.U.). Maandag 11 december Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. Chr. School vereniging. 8 uur. Vrijdag 15 december Kerkwerve Openb. basisschool „Prinses Irene", ouderavond. Dinsdag 19 december Dreischor „De Drie Schorren", 19.45 uur, ver gadering Z.L.M., spreker alg. secre taris ir. D. Luteijn. AMSTERDAM. 2-12. Het verkeer heeft in Amsterdam twee slachtof fers geëist. In de ochtenduren werd in de Tos- manstraat dc 26-jarige bromfietser P. van de Booren door een truck met oplegger, die rechtsaf ging cn geen voorrang verleende, overreden. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Rond het middaguur werd op de Van Nijeni-odeweg de 5-jarige Rogier van Beek. die achter zijn vader plot seling dc weg overstak, door een au to aangereden. De knaap bleek bij aankomst in het Wilhelminagasthuis te zijn overleden. Passagier viel taxichauffeur aati AMSTERDAM, 2-12. Dc 34-jarige Amsterdamse taxichauffeur J. Kool is bijna gewurgd door een passagier. De man viel dc chauffeur plotseling van achter aan toen deze met hem wilde afrekenen. Hij deed de chauf feur een stuk touw om de hals en draaide dit stevig aan. Het slacht offer wist zich echter te bevrijden waarna de aanvaller de vlucht nam. uiteraard zonder de ritprijs te beta len. Winkel aktie Burgh-Haamstede (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dode door dronken HEDEL. De 32-jarige G. H. van Herwijnen uit Velddriel (Land van Maas en Waal) is met zijn auto in de Gelderse gemeente Hedel in volle vaart tegen een uit een inrit komen de vrachtwagen gebotst. Hij was op slag dood. VALKENSWAARD. Op de Luiker- weg te Valkenswaard, juist bij de Victoriebrug, is een Turks echtpaar met 5 kinderen met de auto over de kop geslagen en in de sloot terecht gekomen. Het oudste meisje Cehan Deveci (15 jaar) van de Turkse fa milie vérloor daarbij het leven. EMMELOORD. In het ziekenhuis te Zwolle is overleden de 58-jarige taxichauffeur J. van Keulen uit Em- riieloord. Op 17 november werd hij zwaar gewond toen een door hem bestuurde taxi met vijf passagiers bij Emmeloord op een vrachtwagen combinatie botste. MEPPEL. In zijn woonplaats Mep- pel is de 65-jarige heer J. Hakman om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets - zonder licht - door een achteropkomende auto werd ge schept. Hij overleed ter plaatse. SLUISKIL. De 52-jarige J. Moens uit Sluiskil is op weg naar zijn werk bij een verkeersongeluk zo zwaar ge wond geraakt, dat hij enkele uren later in het „Elisabeth Ziekenhuis" in Sluiskil is overleden. Hij botste met zijn personenauto op een trek ker. UTRECHT. De 42-jarige G. H. A. Philippo uit Haarlem is vrijdag, in een ziekenhuis overleden aan ver wondingen die hij op de „storm- maandag'' 10 november had opgelo pen. BADHOEVEDORP. De rijkspolitie, heeft zaterdagmorgen op de Sloter- weg in Badhoevedorp een veronge lukte personenauto aangetroffen De reeds overleden bestuurder zat nog in de wagen en bleek later de 29- jarige Amsterdamse onderhouds monteur E. Bos te zijn. VENLO. Op de rijksweg Venlo- Nijmegen ter hoogte van Velden is zaterdagochtend een personenauto met vijf Ambonezen uit verschillen de plaatsen in Nederland door onbe kende oorzaak geslipt en tegen een boom gebotst. Alle inzittenden wer den met zware verwondingen naar het ziekenhuis in Venlo overgebracht Kort na aankomst is een hunner, de 20-jarige J. E. Rimasse uit Ka- pelle aan de IJssel, aan zijn ver wondingen overleden. DEN HAAG, 2-12. De ministerraad is in zijn vergadering van vrijdag akkoord gegaan met een structurele verhoging van het minimumloon met ingang van één januari a.s. met drie procent. Het minimumloon be draagt thans f 198,60 per week of f 860,60 per maand. Voorts is besloten tot wijziging van het aanpasingsmechanisme in die zin dat een bijzondere aanpassing van het minimumloon op een kortere dan de wettelijk vastgestelde termijn van drie jaar mogelijk wordt. Amerikaans bedrijf te Goes AMSTERDAM, 2-12. De Chromal- loy American Corp. te St. Louis in de V.S. heeft via haar Europese hoofdkantoor Chromalloy Europe N.V. in Amsterdam op niet nader bekendgemaakte voorwaarden de machinefabriek A. van der Linden B.V. in Goes overgenomen. De over neming heeft, aldus een woordvoer der van Chromalloy Europa, geen nadelige gevolgen voor de ca. 130 personeelsleden van het Goese be drijf, dat breedbanschuur machines voor de houtindustrie vervaardigt. Van der Linden zal haar activiteiten onder de huidige naam en onder de huidige directie voortzetten. Meisje omgekomen MEPPEL, 2-12. De elfjarige Yvon ne Maria Poelen uit Meppel is, als gevolg van een verkeersongeluk, in haar woonplaats om het leven geko men. Het meisje fietste over de Weerdstraat en kwam met het voor wiel van haar fiets tegen de stoep rand. Ze viel op de weg en werd oven-eden door een passerende vrachtwagencombinatie. Twee doden in hoofdstedelijk verkeer i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2