MO Opzoek 7^ naar h°ge rente? voorde slanke lijn ^epcltsiSaareanK ^^ie éne druppel BLIK DOOR HET VINDINGRIJKE VENSTER PRESIDENT tijdelijkvan43?voor Treinstaking in New York Bombriefpaniek in Israël Wat biedt de BEELDBUIS? altijd safe LIBISCHE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 december 1972 Nr. 21194 Zondag 3 december 20.35 uur Duys op zondag. In de stoel van Wil lem Duys zit vanavond Ton van Duinhoven, hier als een dronken agent, die een bloedproef afneemt bij een automobilist. Israël heeft zeer ongebruikelijk en daardoor extra-nadrukkelijk via de V.N. Egypte gewaarschuwd zich niet door de Syriërs op sleeptouw te la ten nemen. Er zijn de laatste tijd vrij wat hevige gevechten geweest in de hoogten van Golan en dieper in Sy rië, toen Israëli's zoivel Palestijnse kommandokampen aanvielen als posten van het Syrische leger die de ze kommando's de vrije hand gela ten zouden hebben. Israël heeft, ook al zeer ongebruikelijk, de daarop volgende Syrische artilleriebeschie tingen niet prompt met nog hardere tegenakties beantwoord. Kortom: Is raël is bezorgd dat het konflikt iveer oplaait en toomt zich enigszins in. Niet uit vrees voor de Syriërs, te genwoordig de grootste klant van het Kremlin voor wapens, maar wel omdat de verdenking rijst dat de Sy riërs Egypte als het ivare willen pressen hun kontraktuele verplich ting na te komen dat bij een aanval op het ene land het andere in aktie komt om te helpen. Dit zou beteke nen dat Egypte de nu al 27 maanden durende wapenstilstand langs het Suezkanaal zou moeten verbreken. President Sadat voelt daar niet veel voor, want hij kan daarvan weinig baat venvachten: hij schiet een paar granaten de woestijn in en de Is raëli's schieten terug op zijn steden. Het vermoeden bestaat dat de man achter de schermen die aanstuurt op hervatting van de strijd de Libische president Kadhaffi is, vanouds een man die als een profeet oproept tot strijd tegen Israël. Om meer dan één reden, trouwens. Hij ziet dit als de enige manier om van de konfliktsi- tuatie af te komen die de Russen nog een excuus geeft zich aan de Arabi sche landen met de zaken te bemoei en. Want behalve een hater van Is raël is deze felle Islamiet ook een hater van het communisme. Hij heeft verhoed dat in Soedan een commu nistische staatsgreep kon slagen, hij heeft Sadat geprest de Russen heen te zenden. Hij steekt zelfs geld in di vers Afrikaans guerrilla-bewegin gen om te voorkomen dat de Russen daar een kans krijgen - zo steunt hij zelfs de merkwaardige Oegandese president Amin. Steeds meer invloed In het westen hebben we wel soms een beetje last van Kadhaffi, die voorman is bij onderhandelingen over hogere olieprijzen, maar als an ti-Russische politicus is hij uiter aard zeer welkom, vooral bij de Amerikanen. Deze Kadhaffi is van plan zijn Libië met Egypte te vereni gen, iets wat de Egyptenaar Sadat om der iville van de olierijkdom wel wil al heeft hij zo zijn bedenkingen dat de felle moslim Kadhaffi ook de lakens zal willen uitdelen in Egypte, dat al sinds lang veel meer Westerse sfeer ademt en zeker geen moslim staat is maar een normale wereldse bestuursvorm heeft. Hoe moeilijk het ook zal zijn, Sa dat voelt er ook wel voor als de Amerikanen kans zien het Suezka naal open te krijgen door een be perkt bestand met gedeeltelijke te rugtrekking door de Israëli's. Dat is niet alleen goed voor het moreel - herwinning van verloren gebied - maar bovendien komt dan weer wat kanaalgeld binnen en is hij minder afhankelijk van het geld van Ka dhaffi en anderen. De Libiër gunt Egypte waarschijnlijk wel het gebied en de kanaalinkomsten, maar hij ziet in de heropening van het Suezkanaal precies weer iets waar de Russen het grootste belang bij hebben: een kor te route voor hun vloten naar de In dische Oceaan waar ze bezig zijn hun macht op te bouwen. Het is ook niet toevallig dat Kadhaffi de grote be middelaar is tussen de twee Jemens die tot hereniging hebben besloten. Of na die hereniging onder Libische patronaat het aanbod van Jemen om een eiland voor de Arabische kust aan de Russische vloot ter beschik king te stellen nog zal doorgaan is zeer de vraag. De Libische heerser is eveneens genoemd als organisator van enige aanslagen op Jordaniës koning Hoessein, weer een andere manier om de strijd met Israël te la ten herleven. Men is er sinds meer dan tivee jaar aan gewend geraakt dat het wankele systeem van geen-vrede- geen-oorlog in het Nabije Oosten blijvend zou zijn, althans van lange duur. Daarbij is niet gerekend met de Libische president die zeer vin dingrijk blijkt om zijn zin door te zetten. Advertentie SPECIAAL-CASSIS De uitgaven voor militair onderzoek STCKHOLM» 30-11. Over de hele wereld is in tien jaar tijd een bedrag van 15 tot 16 miljard dollar (49 tot 52 miljard gulden) uitgegeven aan wetenschappelijk onderzoek voor militaire doeleinden en de ont wikkeling van nieuwe wapensyste men. Dit heeft het internationale in stituut voor vredesonderzoek van Stockholm (Sipri) maandag bekend gemaakt. Volgens een Sipri-studie komt 85 procent van deze uitgaven voor re kening van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De uitgaven van de Volksrepubliek China, Groot-Brit- tannie, Frankrijk en West-Duitsland zijn ongeveer gelijk en beslaan sa men tien procent van het totaal. Wat de overige landen betreft, die dus een gezamelijk aandeel van vijf procent in de onderzoekskosten hebben, wijst het Sipiri op een snel le uitbreiding van de programma s voor wapenontwikkeling in Japan, Israël en India. Advertentie NEW YORK, 30-11. De 170.000 forenzen van Long Island die elke dag met de trein naar hun werk in Manhattan reizen moesten donder dag ander vervoer zoeken. De „Long Island Rail Road" de belangrijke treinverbinding reed niet door een staking die in de nacht van woens dag op donderdag v/as begonnen. Woensdag waren onderhandelin gen tussen twaalf vakbonden en werkgevers over een loonsverhoging van 38 procent, met terugwerkende kracht tot begin 1972, mislukt JERUZALEM, 30-11. Relatiege schenken van een bank in Frankfort hebben donderdag in Israël voor bombriefpaniek gezorgd. De posterijen in Tel Aviv koes terden verdenking tegen een zending van een dertigtal nogal dikke brie ven uit Frankfort en droeg deze over aan de politie. De brieven waren ge richt aan vooraanstaande personen, onder wie twee ministers en de Westduitse ambassadeur. Bij onderzoek bleek dat de brie ven cosmetica bevatten. ZATERDAG 2 DECEMBER NED. I: Geen programma waarvan je als kijker achterover valt, van avond op het eerste net, tenzij je na tuurlijk echt zit te wachten op zes kamp die de NCRV na het journaal op de buis projecteert. Farce Majeu re is er gelukkig ook nog en dat be tekent een half uurtje geinkunst over een reeks toestanden die het waard zijn om op de hak genomen te worden. Zes-kampsport komt van uit Groningse-Martinihal. Spanning genoeg, want vanavond valt de be slissing wie van de zes ploegen in de tweede serie van drie ronden mogen uitkomen. Vanaf tien uur een serieu ze NCRV. Eerst Er zit muziek in, met als preker ds. George A. Brucks en met zang van o.a. het Deep River Quartet, en vervolgens de rubriek Ander nieuws, ivaarin het accent zal vallen op de aktie Kom over de brug. Na het laatste nieuws gaat de NOS nog tot na het middernachte lijk uur door met. een reportage van hel Puissancenummer op het inter nationaal springconcours Jumping Amsterdam. In de vooravond, om ze ven uur, neemt Swiebertje het kij kersvolk weer mee op een van zijn zwerftochten, Bromsnór moet het natuurlijk weer ontgelden. Voor de allerkleinste gaat vanmiddag om vier uur de deur weer open van de Kijkkast. Wat er allemaal weer niet uitkomt: het olifantje Barbar, Moe der Fluiter en natuurlijk ook Tobias de tovenaar. Daarmee zit het pro gramma voor de jeugd er echter nog lang niet op. want hierna volgt nog een aflevering van Orimoa en van Folyfoot. En daarover is te vertel len dat Cleo een van de beste rij schoolleerlingen haar omgeving zeer verrast met haar besluit een punt te zetten achter het paardrijden. NED. II: Coronation Street, Mai- gret een concert en Achter het nieuws. Dati js VARA's alternatief voor 't programma op Nederland II. De aktualiteitenrubriek zal zeker nog wel voortborduren op de woens dag gehouden Tweede Kamer ver kiezingen met de daaruit voortvloei ende problematiek van de kabinets formatie. Uit het reportoire van de Amerikaanse musicals is geput voor het Concert uit studio I, dat om half tien gegeven wordt door de Engels man Stanley Black. Na het journaal kruipt de Franse acteur Richand, weer in de huid van de commissaris Maigret. Met zijn eveneens bij de politie werkende neef gaat Maigret achter een moord in de Parijse wijk Montmartre aan. Veel en veel rus tiger gaat het er aan toe in Corona tion Street. Er is onder meer te zien hoe Bet Lynch zich er. voor inzet om te voorkomen, dat Frank Bradley van het rechte /tad afwijkt. ZATERDAG 2 DECEMBER NED. I: 10.30 uur Teleac; 16.00 uur Nieuws; 16.02 uur De kijkkast; 16.35 uur Orimoa; 17.10 uur Follyfoot; 18.45 uur Ti-ta-tovenaar; 18.55 uur Nieuws; 19.05 uur Swiebertje; 20.00 uur Journaal; 20.20 uur Zeskamp; 21.35 uur Farce majeur22.00 uur Er zit muziek in; 22.25 uur Ander nieuws; 22,50 Journaal; 22.55 uur Jumping Amsterdam. NED. II: 18.45 uur Ti-ta-tovenuar; 18.55 urur Nieuws; 19.05 uur Corona tion street; 22.00 uur Journaal; 20.20 uur Maigret; 21.35 uur Concert uit stxidio 1; 22.15 uur Achter het nieuws; 23.05 uur Journaal. ZONDAG 3 DECEMBER NED. I: Het beste is maar om van voor af aan te beginnen in de reeks programma's, 's Morgens 'zendt de KRO/RKK een kerkdienst uit de kerk te Nijmegen. Om kwart over twee Teleac. Openbaar kunstbezit maakt om even over drie, na nieuws en weekjournaal, een begin met de serie over fotografie. Daarna gaat de Partridge Family weer een half uur tje over het scherm. Op de fragmen ten van oude films uit de oude jour naals volgt de serie Leven en laten leven. Misschien dat het om kwart over vier de volgende aflevering van Het zwarte jaar van Zwarte Piet antiooord geeft op de vraag waar het Pieterbaasje Petro gebleven is, dat vorig jaar per vergissing is achter gebleven. Daarna het Internationale Spring-concours Jumping Amster dam, waarvan de NOS rechtstreeks beelden geeft. Na voetbal- en toto uitslagen is het tijd voor de IKOR. Het schip in de storm heet de afle vering van Woord voor woord. De rubriek Geloven in de onvoltooid verleden tijd gaat in de Babylonische ballingschap. Voor het programma Zingend geloven zijn de camera's o/o- gesteld in Naarden. Over nu naar het avondprogramma waarvoor de AVRO tekende. Om zeven uur iets nieuws, namelijk AVRO-disque, een door Alice Oppenheimer gepresen teerd gefilmd programma van nieuwe grammofoonplaten. Na de vijf minuten journaal is Hier Parijs, hier Jan Brusse er weer. Brusse laat de kijkers het bezoek meemaken dat hij bracht aan het gezin van de zan ger Charles Aznavour. De daarna volgende vijf kwartier zijn gereser veerd voor Willem Duys, die in zijn programma Duys op zondag de veel zijdige Toon van Duinhoven ont vangt. Een even beroemde Nederlan der, namelijk de cineast Bert Haan stra, wordt door Simon van Collem aan de praat gehouden in Avro- skoop. Daarmee komt dan ook een eind aan een zeer omvangrijk zon dagprogramma. NED. II: Zoveel als er over het programma óp het eerste net te ver tellen is, zo weinig zou er over het aanbod op de tweede zender ge schreven hoeven te worden, ware hel niet dat het programma Markant, om half tien, enige toelichting verdient, Markant namelijk zal een portret schetsen van de beeldhouwer Mari Andriéssen. Mari die morgen 75 wordt, is een broer van de nog be kendere Hendrik en Willem An- driessen. Voor het overige zijn het alle de vertrouwde rubrieken die over het scherm gaan: tweemaal Studio sport, Panoramiek, Oh mijn papa, en Het zwaard van Ardoe- waan. In Panoramiek een terugblik op het Apolloproject. Rohald wordt in het zioaard van Ardoewaan ge confronteerd met een boerevolk dat siddert van angst voor de vuurgod. Vanaf half zeven zendt de NOS vijf entwintig minuten beelden uit van het Jumping Amsterdam, dat van middag gehouden is. 39 „Straks gaan we een eind toeren, lieden. In de Rolls Royce van vriend Bob. Mooi weer om eens naar het strand te gaan. Iedereen een badpak bij zich?" „Nee," riepen een paar meisjes en ook Bettie schudde haar hoofd. „Had je wel eens kunnen zeggen," ver weet ze Bob. „Hindert niets," wuifde Piet Ve- neveld de bezwaren weg. „Gaan we een heel eind het strand op en dan doen we het wel zonder." Nog meer protesten van de kant der dames. „Ssst. Laura," bezweerde een an dere jongen, „jij mag mijn zwem broekje wel aan." „Ja, als ik gek was," repliceerde Laura. Tenslotte kwam men overeen, dat men gewoon naar het strand zou gaan. Wie zwemmen wilde en kon vanwege de beschikbare kleding, mocht zijn gang gaan; de rest bleef op het droge. Met twee wagens reed men weg. Piet nam de Vauxhall van zijn moe der en Bob kwam er achteraan met de Daf. Piet keek even achterom: „We zullen niet harder rijden dan dertig, Bob. Kun je ons dan bijhou den?" Een homerisch gelach in de Vauxhall was het gevolg. „Man, klets niet," antwoordde Bob verstoord. „Er zit zeker nog hon derdtwintig in." Piet schudde verbaasd het hoofd. „Nee maarhoren jullie dat, lui? Honderdtwintig haalt die slee van onze Bob. Pas maar op, dat je de ge luidsbarrière niet doorbereekt Nabij het strand zette men de wa gens op slot, waarna men joelend en lachend naar beneden liep en gedu rende enige tijd vertoefde aan de ZONDAG 3 DECEMBER NED. I: 11.00 uur Eucharistievie ring; 14.15 uur Teleac; 14.45 uur Nieuws; 14.47 uur Weekjournaal; 15.07 uur Openbaar kunstbezit; 15.22 uur The Partridge family; 15.45 uur Oude journaals; 15.53 uur Leven en laten leven; 16.15 uur Het zwarte jaar van Zwarte Piet; 16.25 uur Jumping Amsterdam16.55 uur Voetbaluitslagen; 17.00 uur Woord voor Woord; 17.05 uur Geloven inde onvoltooid verleden tijd; 17.35 uur Zingend geloven; 18.20 uur Teleac; 18.55 uur Ti-ta-tovenaar; 19.00 uur AVRO-disque; 19.30 uur Concertge bouworkest; 20.20 uur Nieuws; 20.25 uur Hier Parijs, Hier Jan Brusse 20.35 uur Duys op zondag; 21.50 uur Avroslcoop; 22.25 uur Journaal. NED. II: 18.27 uur Vooraf; 18.30 uur Jumping Amsterdam; 18.55 uur Ti-ta-tovenaar; 18.00 uur Nieuws; 19.05 uur Het zwaard van Ardoe waan; 19.30 uur Studio Sport; 20.20 uur Panoramiek; 20.45 uur 'Oh mijn papa; 21.10 uur Studio Sport; 21.35 uur Markant; 22.25 uur Journaal; 22.30 uur Drugs. MAANDAG 4 DECEMBER NED. I: AVRO's Toppop opent als gebruikelijk de rij programma's, die de club van etherpionier Willem Vogt vanavond op het scherm brengt, vervolgt met „En moe is er ook nog". Hel jonge weduwvrouwtje Sally krijgt haar zorgen nu toege schoven door een zieke beo. Peyton Place viert vanavond het tweede huwelijk van Rodney en Betty. Steven Cord, die van zijn moeder een onprettige tijding krijgt, doet een slechts ten dele geslaagde poging de feeststemming te bederven. Opwin- ding ontstaat in de circus familie de Doria's. En dat komt omdat de Ber- lijnse cascadeur Harry, een enorme woesteling, zich in Sato Mortale aan dient. Over politieke gebeurtenissen en andere zaken die de aandacht waterlijn, om daarna zich te ver spreiden. Bob en Bettie hadden een plaatsje gezocht, tegen de duinenrand. Daar zaten ze dicht tegen elkaar. „Moet jij niet in het water?" vroeg de jongen. Ze keek hem met opgetrokken wenkbrauwen aan „Hoe? In m'n na kie zeker. Zou je wel willen." „Je zult best mooi zijn, vergeleken bij de andere meisjes," constateerde hij schuchter. „Ik zou je wel willen schilderen." Bettie was al eens met hem op de grote zolder geweest boven zijn ou derlijk huis. De jongen had de zol der al? een soort atelier ingericht en daar had ze zijn schilderprodukten bewonderd. Er waren, naar haar smaak, mooie doekjes bij. „Je zou ze eens moeten showen," meende ze. „Ik heb er laatst één verkocht. Aan een klant van ons," verklaarde hij trots. „Vijf tienen kreeg ik er voor." „Toe maar," had ze bewonderend geantwoord, „niet gek, Rembrandt in de dop". Maar nu keek ze de jongen enige tijd van terzijde aan. „Je meent het?" „Allicht. Ik houd van portretschil deren, dat weet je. Je vond dat rha- donnakopje. dat ik van de winter schilderde, maar wat mooi." „Dat is ook mooi," gaf ze toe. Hij kwam overeind, enige tijd op haar neerkijkend. „Ik zou je op een voetstuk zetten en dan zo je armen Hij maakte enkele bewegingen. „Net of je zweeft. En dan een wit kleed, los over je lichaam gedrapeerd." „En daar onder zeker niks.... Waar zie je me voor aan?" Hij zakte weer naast haar neer en legde zijn hand om haar schouders. „Voor een hardstikke fijne griet, die vragen gaat AVRO's Televizier Ma gazine. NED. 11: Verleidelijk weliswaar, maar nu eens niet in de rol van een prostituee gaat Mariene Dietrich vanavond over het scherm in de zes de en voorlaatste film die de KRO van haar uitzendt. Het is de uit 1934 daterende rolprent Catharina de Grote. De film beschrijft hoe Catha rina via de macht van haar schoon heid zich steeds meer op de voor grond plaatst in haar huwelijk met tsaar Peter de derde, wiens politiek aanleiding geeft tot grote ontevre denheid onder het volk. De weg, die Catharina aflegt tot zij de status van keizerin heeft bereikt, loopt via sa menzweringen en een groot aantal liefdesverhoudingen. De vijftig mi nuten die de KRO nog resteren na deze in menig opzicht theatrale film, liggen op het dokumentaire vlak. Al lereerst is er een film waarin de jonge Surinamer Frank Zichem de problemen in zijn vaderland be schrijft en vervolgens wordt er een dokumentaire vertoond over het vrijwel uitgestorven dorp Calicnic in het Macedonische Bistra-gebergte. Tussen zeven en acht uur zijn de verdere lotgevallen van de familie Ashton te zien, terwijl voorts het tiende deel van Achtergronden van de bijbel wordt vertoond. MAANDAG 4 DECEMBER NED. I: 11.10 uur Schooltelevisie; 18.45 uur Ti-ta-tovenaar; 18.55 uur Nieuws; 19.05 uur Toppop19.30 uur En dan is moe d'r ook nog; 20.00 uur Journaal; 20.20 uur Peyton Place; 21.10 uur Salto Mortale; 22.10 uur Teleinzier; 23.00 uur Nieuws; 23.05 uur Teleac. NED. 11: 18.45 uur Ti-ta-tovenaar; 18.55 uur Nieuws; 19.05 uur De fami lie Ashton; 19.30 uur Achtergronden van de bijbel; 20.00 uur Journaal; 20.20 uur Catharina de Grote; 22.00 uur Gebr. Dorro22.50 uur Tele-zet; 22.55 uur Journaal. enerzijds mee kan doen, maar aan de andere kant vreselijk hopeloos ou derwetse ideeën er op na houdt. Net als sommige andere meisjes hier." Ze knikte begrijpend. „Ja, ja, dat ken ik. Omdat ik niet naakt wil gaan zwemmen, ben ik ouderwets. En om dat ik niet naakt, of zo goed als naakt wil poseren, val ik uit de toon. Nou. dan loop ik maar een kwart eeuw achter, maar mij niet gezien. Niet in zee en niet op jouw atelier." De jongen schudde zijn hoofd. „Jij denkt altijd aan dingen, waarover ik niet eens prakkizeer. Als ik je wil schilderen, dan doe ik dat enkel, om dat ik vind, dat je een goed model bent. En of je nu veel of weinig kle ren aan hebt °f helemaal niets, maakt mij niets uit. Ik zie je enkel als mijn model, dat ik op het linnen wil zetten." „Kan wel zijn, maar ik doe het toch niet. Zet het dus maar uit je hoofd." Hij greep haar stevig bij de schou ders en dwong haar hem aan te kij ken. „Heb ik ooit verkeerde dingen bij je gedaan?" vroeg hij op harde toon. „Kom ik ergens aan. waar jij het niet wilt hebben? Heb ik er ooit op gezinspeeld, dat ik dingen wil, die jij absoluut zou weigeren? Nou? Geef daar maar eens een eerlijk ant woord op." Ze begon te lachen, trok zijn hoofd naar zich toe en kuste hem. „Je bent een schat, dat weet je. Mijn schat. En juist omdat je niet zo bent als som mige andere jongens - Piel niet uit te vlakken, die is me te grijperig - mag ik je graag. Laten we het zo houden, dan blijft het fijn en hoe ven we nooit ergens angst voor te hebben." (wordt vervolgd) De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9