ABN Spaarbiljet 1972/79 EVOLUTIE f 100,- groeit naar f150,- Bruse aanpassing in horecasector STREEKNIEUWS Algemene Bank Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 december 1972 Nr. 21194 Advertentie Misschien door allerlei drukte en zaken die plegen samen te val len in deze eindfase van het jaar, is mogelijk te snel heengelezen over de nieuwe funktie van de wa terschappen en mitsdien ook van het waterschap Schouwen-Duive- land, zijnde de zuivering van wa ter. Deze nieuwe taak geeft de richting aan, waarin het water schapsbestol zich in de toekomst zal ontwikkelen. Het houdt o.m. in een wijziging van samenstelling van het waterschap, want de taak uitbreiding boort een nieuwe groep mensen aan, die met het zuiver houden van water en milieu mede veel, zo niet alles, te maken hebben De waterschapstaak nieuwe stijl is niet louter meer een zaak van agrariërs, maar ook van an deren. De toevoeging van een nieuwe taak illustreert intussen de snelle evolutie van lichamen - in dit ge val publiekrechterlijke lichamen - dié eeuwenlang feitelijk op een zelfde stramien hebben voortge borduurd: beheersing van het bin- nen-en bescherming tegen het bui tenwater. Dit waren de voornaam ste taken. Tussen toen en nu ligt de fase van de schaalvergroting. Polders en wterschappen in de regio werden samengevoegd. Het detail bleef wel aandacht houden, maar het werd gezien in grotere verbanden. De kleine polders had den vaak ook alweer een eerbied waardige leeftijd en te snel ver geten zijn wellicht de namen van de mensen die in dit klein(er) be stek hebben gevochten om dit land zo veilig mogelijk te maken en te houden. Totdat een alles ver nielende stormvloed ook de be trekkelijkheid van deze pogingen illustreerde, buiten de schuld evenwel van degenen, die mede met de vloed hun levenswerk za gen vernietigd. Nu dus weer een nieuwe fase: waterzuivering. Het is een teveel gebruikte uitdrukking, maar in het kader van het onderwerp toch wel te gebruiken; ook het waterschap voor deze regio is in een stroom versnelling terecht gekomen. Die nieuwe situatie eist een nieuwe in stelling en - zo ziet het er voor de toekomst wel naar uit - er zal werk genoeg blijven voor deze typisch Nederlandse „instellingen", zo diep geworteld in het streekleven. Juist omdat er organiek en door taakwijzigingen zo aan gesleuteld wordt, blijkt te meer dat stad en platteland in hun wezenlijke pro blematiek naar elkaar toegroeien. Op gemeenteraden praat men veel en regelmatig over b.v. wegen en verkeers vraagstukken, over ge meente-uitleg en gemeenschappe lijke voorziening. Op waterschaps vergadering praat men veel en re gelmatig over milieubehoud en waterzuivering en waterzuiverheid Waar zijn ten principale de ver schillen gebleven. Het blijkt meer en meer een kwestie van schaal te zijn en het is - met name voor de genen die een eigen sterke platte landsherinnering hebben - wel een zaak die verwondeering wekt en soms een soort vrees voor een ge lijkschakeling, die feitelijk nie mand begeert, maar die voort vloeit uit de ontwikkeling van de tijd. Ongeluk De uit Zierikzee afkomstige Th. B. en de te Burgh woonachtige J. Z. waren deze week betrokken bij een auto-ongeluk in de buurt van Neu renberg (D.B.R.). De auto - waarin nog meer inzittenden - kwam in bot sing met een vrachtwagen waarvan BRUINISSE, 30-11. De recreatie waarvan veel wordt verwacht in Bruinisse en waarvan de eerste vruchten ook al worden geplukt vergt natuurlijk het eerst ,de nodige aanpassing in de horeca-sector. Deze week begon de verbouw van het van ouds bekende hotel café restaurant Storm, waarop een ver dieping moet worden gebouwd die de mogelijkheid om meer „gasten - slapers" gebruik te laten maken De familie Van Hoff laat niets na, om het hotel aan veranderende tijds omstandigheden aan te passen. Ook de familie Hoogerwerf, die de kantine De Kotter aan de Noorddijk exploiteert, schijnt haar plannen, om van de semipermanente behuizing, een meer permanente te maken nu wel rond te hebben. Verder doen geruchten de ronde over het vestigen van een super markt annex slagerij in een pand aan de Nieuwstraat en over verkoop van garage Elenbaas, waarin een op de automobielbranche gerichte on derneming zpu worden gevestigd, de ronde. de chauffeur - naar verluidt - had gedronken. De gevolgen van de botsing waren ernstig. Th. B. verloor een arm en een voet, terwijl J. Z. een schedel- basisfraktuur opliep. Beiden zijn op genomen in een ziekenhuis te Neu renberg. Prot. Stichting Maatschappelijk werk Onze dorpsgenoot, de heer J. H. Stoutjesdijk Lz. is met ingang van 1 januari 1973 benoemd tot directeur van de Protestantse Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsver zorging op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, met als standplaats Zierikzee, waar het kantoor geves tigd ,is. Na de samenvoeging van de stichtingen was de betrekking van dircteur nog vakant. De heer Stout jesdijk, die nu nog in de Ringweg buiten het dorp woonachtig is, waar hij voorheen het beroep van fruit kweker uitoefende, komt mettertijd in het dorp in de Van den Abeele- straat wonen. Tengevolge van de crisis in het frufttelersbedrijf enige jaren geleden, zag hij zich genood zaakt zijn omvangrijke boomgaard te rooien en vond hij een betrekking in Rotterdam. ZIERIKZEE Ver. Chr. Schoolonderwijs Op mandag 11 november a.s. wordt in de zaal van de Chr. Ger. Kerk de tweede algemene ledenvergadering gehouden van de Vereniging tot Be vordering van het Chr. Schoolon derwijs. Thema van de vergadering is de opheffing van de Chr. Kleuter schoolvereniging „Rehoboth" en op neming in de schoolvereniging. BROUWERSHAVEN E.H.B.O.-cursus Voor belangstellenden van 18 tot 16 jaar wordt alhier een E.H.B.O. -cursus georganiseerd. Aan een der- gelijkke cursus is dringend behoef te. Opgaven voor deelneming kunnen worden gedaan bij de heer Mande- maker, (Tel. 01112-374). Intocht Sint Nicolaas Zaterdag 2 december a.s. hoopt Sint Nicolaas zijn intocht per boot in de haven van Brouwershaven té maken, 's middags half drie. Sint wordt hier verwelkomd door burgemeester A. P. Schouwenaar, waarna het gezelschap zich naar de muziektent begeeft. De kinderen zul len hier worden getrakteerd. De volgende week (zaterdag 9 de cember) is er een grote feestmiddag voor de jeugd in het verenigingsge bouw, waar de Franklin's dolle, dwa ze dingen show zal worden gebracht. Dit alles is georganiseerd door de jeugdsoos „Zenith" en gefinancieerd door de middenstand en zelfstandi gen van Brouwershaven. NIEUWERKERK Oplossing verkeerssituaties Woensdag en donderdag zijn de kinderen en ouderen in Nieuwerkerk bezig geweest met het oplossen van verkeerssituaties. In iedere etalage (22) lag een verkeerssituatie. Met slechts één fout kwam Joca van Sluis als winnares uit de bus. Haar broertjes Marco en Peter deden voor haar niets onder en behaalden res pectievelijk de tweede en derde prijs. Zij toonden zich dus een heer in het verkeer. Zaterdag a.s. 2 december is het in Nieuwerkerk groot feest. Om half tien s morgens is er in „Ons Dorpshuis" poppenkast. Iedereen mag komen dus kom. 's Middags om twee uur vertrekt vanaf El-vi (West straat) de Elvi-band uit Steenbergen. Deze gaat Sint Nicolaas „ophalen". Om half drie is er in „Ons Dorps huis" het officieel ontvangst van de Sint en zijn Zwarte Pieten door burgemeester J. D. de Kam. Het be looft een groot feest te worden, za terdag. Het feest wordt georgani seerd door de deelnemers van de winkelweek (comité) en de vereni gingsraad. In memoriam P. Th. den Boer In de leeftijd van 69 jaar overleed te Son (N.B.) de heer P. T. den Boer, in leven rustend godsdienstonderwij zer te Nieuwerkerk. De heer Den Boer was Rotterdammer van af komst, maar kwam reeds als kind naar Sirjansland, waar hij voor de landbouw koos. In de oorlogsjaren begon hij - samen met zijn van Oos- terland afkomstige echtgenote - te studeren voor godsdienstonderwijzer. Na volbrachte studie werd hij in 1946 benoemd tot godsdienstonder wijzer te Roekan je. Hij deed dit werk met veel bezieling tot 1965. Ouderen te Sirjansland herinneren zich nog dat de heer Den Boer het zondagsschoolwerk ter hand nam. Bovendien werd hij meermalen - soms zelfs onvoorbereid - gevraagd een godsdienstoefening te leiden. Voorafgegaan door een rouwdienst in de hervormde kerk te Nieuwer kerk, vindt zaterdag as. de begrafe nis plaats. OOSTERLAND Sinferklaasfestijn op de bejaardensociëteit Als de eerste van de paatselijke verenigingen, scholen etc. heeft de NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank PERSOONLIJKE LENINGEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- ZIER1KZEE. Op de bekende „eet- hoek" in Malta, op de hoek van de Caustraat-Calandweg (tegenover de Fina-garage), staat sinds kort een geheel nieuwe cafetariawagen. De ze nieuwe wagen, waarin alle warme en koude hapjes van deze tijd, va riërend van halve kip, frites, frican- del tot en met het slaatje toe, ver krijgbaar zijn, wordt ook nu weer „bemand" door de heer J. C. Men heer, die in 't bijzonder in Malta op dat gebied een reputatie heeft weten op te bouwen. De heer Menheere be gon enige jaren geleden op hetzelf de punt met succes met de verkoop van hartige hapjes: hij doet het nu allemaal nog wat beter in zijn gloed nieuwe cafetariawagen, die is uitge rust met een geheel nieuwe inventa ris. Foto: eetgraag publiek bij de wa gen van de heer Menheere. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) in zes jaar en vier maanden dank zij de samengestelde interest van 6,6% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren en u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premïe Spaarplan, een extra premie elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1972y79. Waardevol materiaal uit afvalstoffen? WASHINGTON, 30-11. Ame rikaanse geleerden hebben donderdag verklaard, dat zij in staat zijn van afvalstoffen als haar, oude kranten, lompen, zaagsel en zelfs rioolslijk door bewerking met radioactive stralen waardevol materiaal te maken. Het resultaat van de bewer king zou een stof zijn, die als hout te gebruiken is en even sterk is als beton of aluminium De Amerikaanse geleerden zijn Liang Fan, David Retzloff en Wayne Vanderpool van de universiteit van de staat Kan sas. plaatselijke bejaardensociëteit don derdagmiddag in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw het Sinterklaasfeest gevierd. De leiding berustte ditmaal bij mevr. Hoekman-Jumelet. Er wa ren vrij veel bejaarden aanwezig, het damescomité, serveersters en or- ganistes. Nadat gez melijk thee ge dronken was, deelde de leidster na mens het comité pakjes uit aan de bejaarden, waarin welkome geschen ken, zowel voor de dames als voor de heren, een geste die bijzonder in de smaak viel. Nadat koffie met Sinterklaasge bak was geserveerd, sprak een trou we bezoeker van desoos, de heer P. al, namens alle bejaarden een woord van oprechte dank, niet alleen voor de mooie geschenken maar ook voor deze bijzondere prettigge middag. Hierna werden einge psalmen en an dere geestelijke liederen ten gehore gebracht gezamelijk, waarbij mevr. J. Stoujesdijk-Borst het electro- nisch orgel bespeelde ter begeleiding Al met al werd het weer een zeer gezellige Sinterklaasfeest voor de jaarden. BRUINISSE Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes Aan de Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes te Bruinisse zijn sedert enige tijd drie nieuwe docenten werkzaam: mevrouw van Dis (han denarbeid), de heer Plaisier (Engels) en mejuffrouw Van Stee (gymna stiek). Deze laatste heeft echter tij delijk haar lessen moeten opgeven wegens rugklachten, mej. Quant, mevr. Schoof en de heren Hendrikse en Ouweneel hebben de lesuren van mej. Van Stee tijdelijk overgenomen. ZIERIKZEE. In plan-West is de- gemeentelijke Plantsoenendienst be gonnen met het planten van bomen. Hier zijn werklieden bezig met de inplant aan de Scheldestraat. Inge bracht worden populieren en iepen, met een onderbegroeiïng, die als windschut gaat dienen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De luchtbrug voor Cubanen die naar de Verenig de Staten willen komen, zal in de naaste toekomst" worden hervat, zo hebben ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken donderdad verklaard. PARIJS. Agenten van de Franse en Amerikaanse narcoticabrigades hebben een internationale bende op gerold die van plan was uit Frank rijk 60 kilogram pure heroine via Nederland en Mexico naar de Ver. Staten te smokkelen. Acht personen zijn gearresteerd. LONDEN. Vorig jaar heeft tabaks verbruik in Groot-Brittanië het laagste niveau bereikt sinds 1953. Volgens donderdag door de tabaks onderzoeksraad gepubliceerde cijfers was het verbruik een kwart minder dan in het recordjaar 1962. De daling geldt voor alle ï-ookwaren, ook fil tersigaretten. minui 1 Buitenbrievenbussen op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 30-11. De P.T.T. op Schouwen-Duiveland heeft ter E bediening een aantal van 9.500 zogenaamde „afgifte-puntcn" voor E E de dagelijkse post. In het kader van een recente inventarisatie E werden precies de genoemde negen-en-een-half duizend afgifte- E E punten geteld. Deze telling was nodig in verband met de plannen E van P.T.T. om - niet alleen op Schouwen-Duiveland uiteraard maar E E in het gehele land - zogenaamde buitcn-bricvcnbusscn te plaatsen E by daarvoor in aanmerking gekomen woningen cn andere afgifte- E punten. De bedoeling is dat een buitcnbricvcnbus bevestigd wordt E E aan een paal by het begin van de by het terrein of erf behorende s woning. z: E Van de 9.500 afgiftcpuntcn voor de post op Schouwen-Duiveland E komen cr, zo vernemen wy niet minder dan 3.200 in aanmerking E E voor een buitenbrievenbus, dat is dus meer dan één derde gedeelte S van het totaal aantal afglftepunten. E De P.T.T. hoopt in juli cn augustus van het volgend jaar de bui- E E tenbrievenbussen te kunnen plaatsen. Vast staat wel dat „Tante- E Pos" heel wat meer buitenbussen op Schouwen-Duiveland kwyt E E kan als oorspronkelijk werd aangenomen KAMPALA. President Idi Amin van Oeganda heeft woensdagavond gezegd dat 58 Europese missionaris sen het land moeten verlaten om dat zij illegaal waren binnengeko men, zo heeft radio Oeganda don derdag gemeld. SAIGON. Zes Amerikaanse jacht bommenwerpers hebben per onge luk een bevolkt gebied ten westen van Hoi An (571 km noordelijk van Saigon) gebombardeerd en daarbij minstens 19 Zuidvietnamese burgers gedood en 29 gewond Voor 50 jaar ZIERIKZEE. De Nederlandse ver eniging Ons Leger, heeft een zeer smaakvolle wandkalender voor het jaar 1918 uitgegeven. De prijs voor deze kleurige kalender is 1,25. Le den van de voornoemde vereniging kunnen hem voor f 1,- bekomen. ZONNEMAIRE. De betonglooiing aan de dijk van de polder Zonnemai- re verkeert in zeer slechte toestand zodat er in de laatst gehouden ver gadering van de Ingelanden reeds ernstig sprake was hem door een andere verdediging te vervangen. Herstel is in elk geval dringend no dig. BROUWERSHAVEN. Wederom is tegen een der petroleumventers al hier proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der petroleum-dis- tributie regeling. De petroleumkaart van de medeschuldige is in beslag genomen. OUWERKERK. Dinsdagnacht vloog betrekkelijk laag een vliegtuig langs onze gemeente. De machine werkte met een zoeklicht. Blijkbaar om zich te oriënteren. Naar verluidt heeft het in het Keeten een noodlanding ge maakt en is daarna weer opgestegen en in de richting België gevlogen. Men vermoedt dat het een Duitse hydroplane geweest is. ZIERIKZEE. De Concertzaal was gisteren vrij goed bezocht. Het pu bliek amuseerde zich blijkens de vele toejuichingen voor het toneelstuk zeer goed. Toch heeft het slechte weer velen van een bezoek aan de Concertzaal afgeschrikt. NOORD SCHOUWEN. - Op het Noorder strand van ons eiland zijn weer verscheidene ontplofbare mij nen gevonden, sommige van zeer grote omvang. Zij worden door mi litairen bewaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3