BS <^Die éne druppel Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Gecamoufleerde haat laait weer op in België BLIK DOOR HET WERELD Ierland bevreesd voor IRA-praktijken D.F.S. kampt met terrein-moeilijkheden Zweedse prinses overleden De armen in de VS Trierse afpersers gepakt ZIERIK/EESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 november 1072 Nr. 21193 De problemen waarover de Belgi sche premier Eyskens gestruikeld is hebben al eerder tot een kabinets- krisis geleid. En ook toen waren ze - nuchter bekeken - nauwelijks'de moeite waard. De aanleidingen wor den echter niet michter maar zeer emotioneel bekeken. Dit gerandeert niet alleen onverkwikkelijke rellen, maar bovendien dat er vrijwel geen oplossingen mogelijk zijnKern kwestie is het zogenaamde „ekono- mische gewest Brussel" dat een om vang zou moeten krijgen die in over eenstemming is met de ekonomische struktuur. Dit zou echter inhouden dat een stuk Nederlands-sprekend gebied en ook een stuk Frans-spre kend gebied eraan toegevoegd zou den moeten worden. Geen van beide partijen voelt ervoor: de Vlamingen zien in de invoering i>an tweetalig heid de eerste aanzet tot „gebieds- verlies", de Walen ook, zij het dat in dit geval de taalkwestie niet zo voorop staat, omdat in dit opzicht nauwelijks iets zou. veranderen. Hier .is nog wel een kwestie van enig belang aan de orde, maar toch speelt deze zaak nog maar een on dergeschikte rol vergeleken bij het probleem van de Voerstreek, ook al heetdit in zakelijk opzicht veel minder om het lijfHet gaat om een betrekkelijk klein stukje van de provincie Limburg met een paar dorpen die samen een zesduizend in woners tellen. De geografische en ekonomische logïka richt deze streek op Luik en als men de uitsla gen van de gemeenteraadsverkiezin gen bekijkt lijkt ook een meerder heid van de bevolking daar wel voor te zijn. Lijkt, zeggen de Vlaamsge- zinden, want menigeen heeft niet durven stemmen zoals hij dacht uit vrees dat hij de onaangename kon- sekwenties te dragen zou krijgen, zo als onslag, verlies van klanten en dergelijke. Een bewering die moei lijk te bewijzen is, maar die niet zon der meer belachelijk genoemd mag worden, want 2r gebeuren kleinzie ligheden over en weer. De boosheid nu is dat in het hele Waalse kamp geredeneerd wordt dat door tegen werking van de Nederlands-spre kenden aan Wallonië een stuk ge bied wordt onthouden waarop het ekonomisch, geografisch en boven dien door de aan de stembus geble ken volkswil recht heeft. Omgekeerd wil men in Vlaanderen niet dat een stuk heilige Vlaamse grond wordt prijsgegeven. Tweede Ulster Het is voornamelijk een bestuur lijke kwestie waarbij het weinig ver schil maakt van welke provinciestad* uit'men bestuurd wordt en-zelfs ïn het taalgebruik ter plaatse veran dert door dit alles ook weinig. Wel zou in de Voerstreek door aanslui ting bij Luik het onderwijs verfranst worden, maar ook nu zijn er Frans talige scholen - alleen- de financie ring verloopt anders. Het Salomohs- oordeel waarmee de politici - nu al Zware brommers vuiler dan kleine auto's DEN HAAG, 29-11. Brommers ztfn ernstige hichtvervuilers; zo blijkt uit een onderzoek, dat de Consumenten bond samen met de A.N.W.B. heeft verricht en waarbij acht zware brommers onder de loep .werden ge nomen. Alle tvveetakt brommers stoten meer. onverbraride koolwaterstoffen uit ;dan de zes kleine auto's, die de beide instellingen, blijkens een pü- blikatie van de vorige maand hebben vergeleken. De brommers stoten zelfs ruim driemaal zoveel koolwa terstoffen uit alsde kleine auto's namelijk 5,2 g'km tegen 1,6 g/km. De uitstoot van kooimohoxyde is bij brommers ongeveer de helft van die bij kleine auto's. De zes kleine au to's zijn: Citroen 2CV6, DAF 33, Dat- sun Sherry, Fja't 124. Mini 850 en Renault R4. Ook in andere opzichten zijn bromfietsen hinderlijk voor de om geving. Zij maken lawaai en storen vaak op radio en televisie. Een vóór-1014-pluatje van een stil Kraanplein. Bij elkaar heeft de com positie ook van dit stadsdeel stijl, die grotendeels tot op de huidige dag is bewaard. een paar keer vergeefs geprobeerd hebben de kool en de geit te sparen is een speciaal statuut, waardoor de Voerstreek in een speciale positie komt met regelrecht opperbestuur vanujt Brussel. Geen van beide par tijen voelt er voor, de Vlamingen nog 't minst omdat die Brussel nog altijd als een Waalse stad beschouwen. Het vervelende is dat hoe langer de kwestie doorvreet hoe meer ze een principiële zaak wordt waaraan een belang wordt gehecht op nationaal niveau dat ver uitstijgt boven wat er wezenlijk op het spel staat. Zo zeer dat er dreigementen worden geuit om van het onnozele gebied een soort Ulster te maken waar men met terreur zal proberen af te dwingen ivat normaal politiek-parlementair niet op te lossen valt. Nu hoeft men deze dreigementen niet helemaal letterlijk te nemen, maar de sfeer is intussen emotioneel wel dermate overspannen dat krank zinnige reakties als bomaanslagen en dergelijke bepaald niet uit te sluiten zijn. Beide taaikampen hebben zich in de zaak vastgebeten en de Voer streek is een symbool geworden voor de psychologische en taaitegen stellingen waarmee België al zo lang kampt. Heel wat van die tegenstel lingen zijn althans op het oog door redelijke kompromissen bijgelegd, maar hoe weinig ze in feite geaccep teerd zijn getuigt de bloei van de ex tremistische taaipartijen aan weers- zijde7i van de taalgrens. De in wezen tamelijk nietige Voerstreek-kwestie wordt van harte aangegrepen om de amper gecamoufleerde haat nog weer eens te laten oplaaien. Nederlands geld voor vluchtelingen DEN HAAG, 29-11. Nederland /.al het komende jaar 850.000 gulden bij dragen aan het hoge commissariaat van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, 100.000 gulden meer dan in 1972, aldus heeft het ministe rie van buitenlandse zaken meege deeld. De toezegging, die nog door hel parlement moet worden goedge keurd, is dinsdag gedaan door de Ne derlandse vertegenwoordiger in de commissie van de algemene verga dering van de Verenigde Naties die zioh met hulp aan vluchtelingen be zig houdt. Protest tegen wijze van aanbesteding Oosterschelde-sluiting HARLINGEN. 29-11. De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee heeft met klem geprotesteerd tegen de onderhandse aanbestedin- van de sluitgaten van de Ooster- schelde. Uit de „geheimzinnige handelin gen waarmee deze aanbesteding gepaard is gegaan, blijkt eens temeer dat de besluitvorming rond deze af sluiting het daglicht niet kan ver dragen. Dit zegt de vereniging in een protesttelegram dat ze dinsdag aan de leden van de Tweede en de Eerste Kamer en aan de ministerraad heeft gezonden In dit telegram dringt de vereniging aan op de instelling van een onafhankelijke commissie van onderzoek. AMSTERDAM. Tientallen politie agenten zijn nodig geweest om een door een Surinaams gezin gekraakte woning in de Transvaalstraat in- Amsterdam-Oost te ontruimen, Advertentie Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overteg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar ai bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank Er Is een NMB kantoor te: Lange Nöbefsfraat 6, Zierfkzee Hogezoom 149, Renesse tel. 01110-3355 tel.01116- 4 24 DUBLIN, 29-11. Het Ierse kabi net is dinsdag bijeengekomen om strengere veiligheidsmaatregelen te overwegen in verband met de vrees, dat het ondergrondse „Ierse Repu blikeinse Leger" (IRA) zijn campag ne. van geweld van Ulster naar Ier land zal verleggen. Raketaanvallen vanuit Ierland op politie- en legerposten aan de grens in Noord-Ierland - waarbij een po litieman om het leven kwam - ver sterken de mening, dat de IRA wraak neemt voor maatregelen te gen de illegale organisatie in de Ierse Republiek. De raketaanvallen van dinsdag waren gericht tegen Britse veilig heidstroepen in drie Noordierse grensplaatsen. Maar ook langs het overige deel van de grens tussen Ierland en Ulster zijn er dinsdag vuurgevechten geweest. Voorts zijn ook in de Noordierse hoofdstad Bel fast en in Londonderry, de tweede stad van de provincie, dinsdag aan vallen gedaan op Britse veiligheids troepen. s i" »<•-.f Misselijke „grap" levert 2 verliespunten op BURGH, 27-11. Dc sportvereniging „D.F.S.". pas gepromoveerd naar de Ie klasse K.N.V.B., zit met moeilijk heden. Dit is uiteraard jammer, want het vernieuwde bestuur had hier ze ker niet mee gerekend Allereerst de situatie op het sport park „Van Zuijen". Al enkele malen moest het terrein afgekeurd worden door de slechte toestand van de gras mat. Twee jaar geleden begon de ondergrond als het ware dicht te slempen en ontstond een ondoor dringbare laag, die het water tegen hield op weg' naar de draineerbuizen Door de leden zelf werd toen de helft van het terrein met grondboren vol gaten geboord, hierin werden schel pen gestort die de toestand sterk verbeterden. Vorig jaar, tijdens het wintersei- STOCKHOLM, 29-11. Prinses Sibylla van Zweden, de moeder van kroonprins Carl Gustaf, is op 64-ja- rige leeftijd in het koninklijk paleis in Stockholm overleden. Zij was al enige tijd ziek. Onlangs had zij een operatie ondergaan waarbij een tu mor werd weggenomen. Herdenking sterfdag koningin Wilhehnina LOENEN (Gld), 29-11. De voor- zitter van het genootschap „Enge landvaarders mr. H. P. Linthorst Homan, heeft ter gelegenheid van de herdenking van de sterfdag van ko ningin Wilhelmina (10 jaar geleden) in de kapel van de erebegraafplaats van de Nederlandse oorlogsgraven stichting in Loenen op de Veluwe, een plaquette onthuld. De tekst op deze plaquette luidt: in dankbare herinnering aan Hare Maiësteit Ko ningin Wilhelmina, moeder der En gelandvaarders". zoen, toen het vrij droog bleef, was het terrein redelijk bespeelbaar en hadden er bijna geen afkeuringen plaats. De gemeente Westerschou- wen had toegezegd dat de gemeente de andere helft van het hoofdterrein voor haar rekening zou nemen en met boren en schelpen het water sneller zou doen afvloeien. Daar is evenwel niets van gekomen. Nu is het zo ver dat geen enkel draineer- buisje meer „loopf. Het terrein is één waterplas geworden, waarop voetballen onmogelijk is. Het bestuur ziet voorlopig geen andere uitweg dan maar te hopen op een droge winter. Zou het niet mogelijk zijn dat dé gemeente met mechanische apparatuur wat grotere gaten boort, recht boven, een buizen- rij en deze met wat schelpen opvult? Het moet toch mogelijk zijn om op het prachtig gelegen voetbalterrein te kunnen voetballen, onder normale weersomstandigheden. Vervelende grap Het tweede punt, waarover het be stuur en de vereniging zich zorgen, maakt, is de „grap" die de een of an der onlangs uithaalde, door aan de schoonvader van trainer Bakker, de heer Geelhoed (oud-commandant der Rijkspolitie) mee. te delen, via de te lefoon, dat de wedstrijd Domburg- D.F.S. niet doorging,wegens afkeu ring van het terrein; aldaar. De heer Geelhoed waarschuwde de andere bestuursleden en D.F.S. bleef thuis. (Zierikzee heeft vorig jaar iets der gelijks meegemaakt). Het bleek ech ter dat het telefoongesprek helemaal niet van de Domburg-consul of sec retaris kwam. De gevolgen werden vorige week voor D.F.S. bij het sec retariaat in de brievenbus gedepo neerd. Twee punten in mindering, f 25,- boete en de kosten van de scheidsrechter betalen. Door dit alles is D.F.S. in de com petitie na een uitstekend begin, op de voorlaatste plaats beland en dat verdient de ploeg zeker niet. Er is maar één persoon die lacht, en dat is de anonieme 'telefonist, terwijl de onschuldige. D.F.S., wordt gestraft. Het "bestuur dóet allé moeite om' via diverse instanties, toch nog de twee verliespunten ongedaan té maken. Technische vooruitgang en histori sche traditie liggen nauw bij elkaar, ook voor Peru. De foto toont de ou de Inka-vesting Machii Picchu. Nog dit jaar wordt door de Bondsrepu bliek. in het kader van de In ternationale Atoomenergie Organi satie een gammabestralingsinstalla- tie ter bestrijding van schadelijke in secten ter beschikking gesteld. Twee en dertig kernkrachtexperls zijn in verschillende ontwikkelingslanden aan het werk. WASHINGTON, 29-11. Slechts elf miljoen van de 25 miljoen armen in de Verenigde Staten krijgt in een of andere vorm voedselhulp van de re gering, zo heeft een woordvoerder van de aktiegroep „Voedsel voor al len" in Washington gezegd. De woordvoerder di". Richai'd Gi*anger, herinnerde er aan, dat president Ni xon drie jaar geleden heeft beloofd de honger in de Verenigde Staten uit te bannen. Hij vreesde dat de ai-men er nu nog verder op achteruit zullen gaan omdat de president bezuinigin- gen in het binnenlands beleid heeft aangekondigd. TRIER, 28-11. De Westduitse politic heeft dinsdagmiddag laat de tivee mannen aangehouden die na een overval op een wapenhandel in Trier zich een etmaal in de winkel verschanst hebben gehouden. Na langdurige onderhandelingen had het tweetal een snelle auto en een bedrag van 40.000 mark in kleine coupures ontvangen in ruil voor de vrylating van him gijzelaar, de 28- jarige journalist Horst Reber van het blad „Bild" die in de ochtend dc plaats had ingenomen van de vrouw van de wapenhandelaar. Ook kregen de twee afpersers de toezegging dat de politie hen gedurende een uur ongemoeid zou laten nadat zfj de winkel met de afgedwongen auto en het geld zouden hebben verlaten. Toen deze termijn verstreken was, hadden de twee mannen tegenover de met auto's en helikopters opere rende politie geen schijn van kans. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 38 Enige maanden ging het weer goed. Met dien verstande, dat het wel eens kwart over elf wei'd en een enkele keer half twaalf. Toon Worms kon nooit de slaap vatten, als zijn jongste dochter nog niet thuis was, dus wist hij op de minuut af hoe laat de sleu tel in het slot van de achterdeur ge stoken werd. Hoewel hij zich inwen-. dig ergei'de, als ze na elven thuis kwam, besloot hij cr niets van tc zeggen, als het bij een incidenteel ge val bleef. En waar het meisje van maandag tot vrijdag avond aan avond behoorlijk studeerde en haar vier maandelijkse rapporten doorgaans achten en negens vertoonden, liet hij toe, dat ze iedcie zaterdagmiddag wegreed, hand in hand met Bob Ozinga en zondagsmiddags eveneens. Op zijn opmerking, dat ze best eens een avond met Bob in dc huiselijke kring kon doorbrengen - je hoeft toch niet altijd naar die lui van Ve- nevcld - gaf tot reaktie: .Ajakkes, wat hebben wc hier nu? Als Bas er is. ziften jullie tc kaarten en inimte om een beetje te dansen, is hiér niet. Wat moeten we dan de hele avond?" ..Nou. gezellig babbelen met elkaar. Of samen een spelletje doen. Mono poly bijvoorbeeld". lietlie had het uitgeproest. „Die paps.ik zie me hier al zitten met Bob. samen zoet aan het monopolvcn. Hei mankeert cr nog maar aan. dat u zegt: Mens erger je niet. Ik werd dc risee van de hele troep. Nee. paps. dat kun je ons toch niet aan doen?" ...fa. maar Willem dan? Die gaat zelden of nooit uit. Die vermaakt zich mei z'n hobby's en zit gezellig thuis". 7.o haalde haar welgevormde schouders op. „Wat jij gezellig noemt. Onze definities ten aanzien van ge zelligheid schijnen nogal uiteen" te lopen. Als ik nu graag dans en me wit vermaken met andere jongelui. wat zit daar dan voor verkeerds in?" Daarop was in feite geen zinnig antwoord te geven, dus Toon Woitos slaakte enkel een zucht en zweeg verder maar. Op een zondagmiddag wilde Bcltic op haar fiets stappen en naar Rijns burg rijden, toen zc Bob zag bij het hekje. Hij wenkte: Psst! Laat .ie fiets thuis ;ik heb een wagen". Zc stond stil en keek verbaasd. „Ga weg., je mag niet eens rijden!" „Ssst! Niet zo luid. Niemand heeft cr wat mee te maken. En ik'kan toch rijden?" Even was ze besluiteloos, maar even daarna bracht z.c haar fiets te rug in de schuur cn liep met dc jon gen verder de straat op. „Waar staat ie?" informeerde ze. „Om de hoek. Ik mag hier immers niet parkeren?" „Hoe kom je cr aan? En wat zegt je vader cr van?" „Vader en moeder zijn dc hele dag weg. Naar een nom en tante van me in Friesland. Komen vannacht laat thuis. Dat weet ik". Ze bleef opeens stilstaan cn greep hem bij dc arm. „Je hebt toch geen nieuwe wagen uit de showroom ge nomen?" vroeg 7c verschrikt. Hij lachte cn dwong haar door tc lopen. „Zie je me echt voor zo gek aan? Nee. het is een inruilwagen. een vijf cn vijftig. Van de weck is-ie binnen gekomen. Volgens dc mon teur is hij prima in orde. alleen ziet iJc carasseric niet meer zo mooi. Ver waarloosd. Ze gaan hem opnieuw spuiten cn dan brengt-ie nog genoeg geld op". Ze liepen de hoek om. Bettie zag dc donkerrode wagen staan. „En als je nu aangehouden wordt?" „Dan heb ik pech gehad. Maar zondags is er immers nooit controle! Ik rijd heus wel vooi-zichtig, wat dacht je? Ik ben niet gek! En je weet toch. dat ik goed kan rijden? Toen ik twaalf was, reed ik al wagens in en uit de garage". Ze stapte in en weldra reed dc jon gen via vei*schillendc straten naar dc hoofdweg. Al gauw bemerkte ze dat dc jongen inderdaad goed reed. „Zul len we een eindje omrijden? Of wil je meteen al naar de lui?" „Een klein eindje om dan. Maar niet te ver. Heb je benzine genoeg?" Hij lachte. „Ik heb 'm vol gegooid, voor ik wegreed". „Kan je vader het dan niet zien aan dc kilomctei-stand?" „Misschien wel. Ik weet niet, of het genoteerd staat. Maar doorgaans let men daar niet. °P- temeer omdat ze cr wel eens stadsritjes mee maken, als het zo uitkomt". „Ik vind het maar link. hoor". „Ik ben wel eens vaker, zonder dal zc het gemerkt hebben, met een in- ruihvagen weg geweest". Die middag werden zc in dc witte villa met Indianengchuil begroet, want iedereen had Bob in dc rode auto zien arriveren. „Bob, de auto coureur. in de snelle DAF 55", zei iemand lachend. „Je reed natuurlijk iedereen voor bij. niet?" veronderstelde een ander. „De politie heeft, je waarschijnlijk aangehouden, omdat je zo hard reed. niet?" merkte een derde op. „Welnee, jo. hij kreeg een bon. om dat-ie te laag vloog!" joelde een vierde. Bob liet alle spot welwillend ovcr zieh heen gaan. Fijntjes lachend antwoordde hij: „Allemaal de kift. lui. Ik ben nu zeventien. Nog een goed jaar. dan heb ik m'n rijbewijs. Maakt niemand me meer wat". (wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7