BOEKHANDEL OCHTMAN (OPGERICHT IN 1847) TE ZIERIKZEE, HERDENKT BIJZONDER JUBILEUM STREEKNIEUWS Eeu lionclerdvijfcntwiiitigjarige ZIERIKZEE, 29-11. Dit - al weer snel verschietend 1972 - is het jubileumjaar van «le Algemene boek- en kantoorboekhandel Ochtman in de Lange Nobelstraat te Zierikzee. De enige naaindragende tak van „de Oehtmaimen", die uit de pluriforme boekhandels familie reikt tot in onze tijd, representeert, gezien in historisch perspektief, «le oorspronkelijke zaak, die op donderdag 9 september 1847 werd opgericht. Het gaat hier dus maar liefst om een 125-jarig jubileum. De huidige eigenaar van de Zierikzecse boekhandel heeft het jubileum niet op genoemde september-datum willen fixeren, maar men beschouwt 1972 als „het jubileumjaar" en men wil op bescheiden wyze tegenover de kring van klanten, daar ook iets van laten blijken. Oprichter van de oorspronkelijke zaak was de heer S. Ochtman Jzn., die op 3 september 1847 een openings advertentie plaatste in de Zierikzeesche Courant. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 7 september 1907 wordt in een artikel, het wel en wee van de toen 60-jarige zaak vermeld. De heer S. Ochtman, de oprichter van de eerste „Ochtman-zaak" in 1S47. In 1897 werd het gouden jubileum van de zaak gevierd. De eigenaar de heer S. Ochtman Sr. was toen 73 jaar maar hij beleefde ook nog de her denking van het 60-jarig bestaan en de 83-jarige grondvester van de zaak kon. terugzien op het veelbe wogen pad van een zakenman, die het aan durf 'en initiatief niet ont brak. Do tweede helft van de 19c eeuw muntte niet uit door econo mische stabiliteit, maar boekhande laar Ochtman hield zich staande, eerst in een pand, dat later werd afgebroken, toen de zaak van de N.V. A. Timmerman Czn. aan de Dam werd gebouwd, waarna boekhandel Ochtman uitweek naar het bekende pand op do hoek Appelmarkt-Lange St. Jansstraat, later - tot 1960 - ge dreven door de heer S. H. R. F. Ochf- man, die op zijn beurt de familietak in bockensfeer doortrok. Zaak op Appelmarkt Nog echter is dan niet situering en achtergrond verklnm;d van de thans nog bestaande - en mitsdien jubi lerende - zaak in de Lange Nobel straat! Fumilicfeit echter is dat dc'zoon van de oprichter, de heer R. W. J. Ochtman - oudste zoon van de op richter - aanvankelijk in dc zaak van Z\jn vader mrc optrok, maar in 1881 een eigen papierhandel begen op dc Appelmarkt, op dc plaats van het Hcmapand. Ken vergelijkbare situatie deed zich voor met - ook alweer - boek handelaar wijlen de heer P. ,T. Ocht man. clic aanvankelijk op dc Appel markt zaak samen dreef met zijn va- dc. maar tenslotte de thans nog be staande zaak in dc Lange Nobelstraat stichtte, in I960 overgenomen door diens zoon de heer J. H A. Ochtman, die - zij het met een onderbreking - vanaf 1937 in de zaak werkzaam is en thans samen met zijn zoon de heer R. W. J. Ochtman jr. bo kbandè- laars-resprescntant is van de oer- Zierikzeese familie Ochtman. „Papier in lirt bloed" Het is een beetje een kunst de chronologie van deze familie, die pa pier i i het bloed heeft, te volgen, maar wie zich er in verdiept neemt Ingang en etalages van da huidige boekhandel Ochtman. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). meteen een boeiend stuk stadshis- tori^ mee. Zo is dat met oude, gere- nomeerde zaken in een oude stad als Zierikzee. Uitgeverij Nog even teruggrijpend op de stichter van de (oer) Ochtmanzaak, is het interessant ook diens aktivi- teiten als uitgever te vermelden. Bovendien leidde hij tal van boek handelaren op, die elders in het land aan het hoofd kwamen van zelfstan dige zaken, als te Sneek, Middelburg, Goes. Breda en Amsterdam. Het bindwerk had in die tijd een enorme reputatie en werd niet minder dan vijfmaal bekroond. Reeds in 1897 kreeg de zaak de benoeming tot hofleverancier. Anders - maar niet minder inte ressant - was de zaak van R- W. J. Ochtman. Kennelijk om een zo breed mogelijk sortiment te voegen bij de kern van zijn waren, stuit men in oude reklame-„folders" op artikelen als: vuuraanmakers, nachtpitten, vonkvrije en gewone'' lucifers, pcetspommade, toiietai'tikelen en dan uiteraard papier in allerlei soor ten en hoedanigheden. Interim-periode Opvallend daarbij is dat de „toi letartikelen-lijn" jarenlang tot in de Nobelstraat-zaak is doorgetrokken geweest. Dat stamt uit die 19e eeuw- se tijd; later werd dit specialisme afgestoten en werd het uitsluitend bóek- en kantoorboekhandel. In het begin van de zestiger jaren exploiteerde de huidige eigenaar, de heer J. H. A. Ochtman nog de reeds genoemde zaak op de hoek Appel markt-Lange St. Jansstraat, na overname van de heer S. H. R. F. Ochtman, die zich toen uit zaken terug trok. Dit heeft enkele jaren geduurd, totdat dc zaak exclusief geconcen treerd werd in de Lange Nobelstraat die reeds ongeveér een kleine zestig jaar op deze plaats is gevestigd. De Nobelstraat-zaak onderging een reeks van interne verbouwingen en moderniseringen en kreeg een aparte boekenafdeling en een dito afdelingen voor kantoormachines en -meubelen. De weg van 125 jaar is langs vele kronkelpaden gegaan, maar in de archieven van de zaak is veel be waard gebleven om het beeld te completeren vooral ook door de vele fotografische aktiviteiten van de op eenvolgende heren Ochtman. Zonder hen - om dit nog te vermelden - wa ren prentbrief kaartenverzamelingen De zaak van de heer R. W. J. Ocht man was gevestigd aan de Appel markt op de plaats van de huidige Hema. van stad en streek niet aan te leggen geweest. Op het punt van traditie is een de fantasie prikkelende zaak. van zo hoge leeftijd, een bezit voor een stad als Zierikzee, dat men voor de toekomst niet beter dan een voor spoedig getij kan toewensen. wateimaatschappij „Zeeland" Op vrijdag 15 december wordt de algemene vergadering van aandeel houders gehouden van de Water maatschappij „Zeeland" in het hoofdkantoor te Goes. Aan de orde komt o.m. het stuk: aanvulling pro- duktiemiddclen Sohouwen-Duive- land. Financiering 1973 N.V. Watermaatschappij De benodigde financieringsmidde len voor 1973 van de N.V. Water maatschappij „Zeeland" worden ge raamd op f 26.000.000,-. De raad van kommissarissen stelt de aandeelhou ders van de maatschappij voor de direkteur, overeenkomst art. 30, lid c van de statuten, machtiging te ver lener^ tot het in 1973 aantrekken van kasgeldleningen of vaste leningen tot een maximum bedrag van f 26.000.000,-. Het is nl. gebruikelijk om de bestaande machtigingen voor het aangaan van langlopende en kort lopende geldleningen per ultimo van het kalenderjaar te laten vervallen en nieuwe machtigingen te vragen. In dit verband wordt nog meege deeld dat mag worden verwacht dat de totale geldbehoefte voor 1972 ge dekt is. (Consumentenvoorlichting Van de zijde van de Provinciale Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in Zee land owdr tons verzocht nogmaals de aandacht te willen vestigen op de spreekuren voor konsumentenin- formatie. Deze spreekuren vinden plaats op elke eerste donderdagmiddag in de huishoudschool te Zierikzee. Voor lichting wordt gegeven over o.a. voedselbereiding en levensmiddelen, wasautomaten, droogtrommels, vaat- wasmachines, keukenmachines, kooktoestellen, kleinere' huishoude lijke apparaten, textiel, wasbehande- ling, diepvirezers, koelkasten, ver- warming, budgettering enz. Benoeming Met ingang van 1 december a.s. is benoemd als hoofdleidster van de Chr. Kleuterschool te Lage Zwaluwe mej. N. H. Rotte, alhier. „Groep Web" exposeert ie Middelburg Een nieuwe groep Zeeuwse beel dende kunstenaars, de „Groep Web" exposeert in de Vleeshal van het stadhuis op de Markt te Middelburg van 1-14 december aanstaande. De opening zal op vrydag 1 december (20.00 uur) worden verricht door mr. J. P, Boersma, lid van Ged. Staten van Zeeland. Er zal ^en muzikale omlijsting van deze opening plaatsvinden door de groep „Beautiful Idaho Bovendien zal op zondagmiddag 3 december een concert worden gegeven in de Vlees hal door Cees de Jonge, met o.a. draailier, cithar, dulcumer en fluit. De tentoonstelling zal worden samengesteld uit werken van Corrie Blaas (beelden), Fx*ans Dirkse (schil derijen), Els Hollebrandse (tekenin gen, applicatie), Henny Huser (schil derijen, grafiek). Liesbeth Huser (te kening, applicaties); Inge van der Kooij (tekeningen), Robert Maaskant (grafiek), Carmen Milhous (gobelins), Hans Milhous (schilderijen), Ted Stigter (applicaties), Leo Stigter (schilderijen, tekeningen), Jan van Westen (stoelen) en Henny van Zun- deren (plastieken). De expositie is elke dag, ook 's avonds (tot 21.00 uur behalve op de avond van 5 decem ber) geopend. De toegang is vrij. Oud-leerlingen R.M.L.T. school houden algem. jaarvergadering Op woensdag 13 december a.s. wi-odt de algemene jaarvergadering gehouden van de Ver. van Oudleer lingen der R.M.L.T.-school te Goes. De vergadering vindt plaats te Kam perland in hotel-restaurant „De Banjaard". Voorafgaande aan dc vergadering zal (oirx 14.00 uur) wor den ingescheep tbij de Sofiahaven te Wissenkerke voor een bezoek aan de afsluiting van de Oosterscheldewer- ken. Na afloop van de vergadering zal een gemeenschappelijke koffie maaltijd worden aangeboden. Weg Korlgene-Colijnsplaat tot weg naar Zeelandbrug Het vierde gedeelte van de oost- westverbinding (derde fase), vanaf de weg Kortgene-Colijnsplaat tol de aansluiting op de weg Goes-Zeelaixd- bx'ug is momenteel in uitvoering. Dit gedeelte loopt over de genele lengte vlak langs de binnendijk. De weg Koidgene-Colijnsplaat zal straks over de nieuwe provinciale weg wor den heengevoerd (met aansuiting volgens het type Haarlemmermeer). Uit de weg Kortgene-Colijnsplaat wordt de scherpe S-bocht gehaald. Dat heeft tevens het voordeel, dat voor de nieuwe wei'ken de bestaande weg niet behoeft te worden afgeslo ten. Twee kruisende landbouwwegen kunnen in ruilverkavelingsverband buiten gebruik worden gesteld. ZIERIKZEE Afscheid Welfare-leidster Tijdens een woensdag 6 december in het wijkgebouw van het Groene Kruis te houden bijeenkomst, zal af scheid worden genomen van de leid ster van het Welfare-werk te Zierik zee, mcj. J. de Pooter. U.V.V. bejaarden ontspanningsavond Op maandag 4 december organi seert de U.V.V.-afdeling weer een ontspanningsavond voor bejaarden in het Hervormd yerenigingsge- bouw. Uiteraard staat deze bijeen komst - waarop alle bejaarden har- terlijk welkom zijn - in het teken van St.-Nicolaas. Opening districktskantoor N.V. Watermaatscheppij „Zeeland" Het distriktskantoor van de N.V. Watermaatschappij „Zeeland" aan de Kooiweg te Zierikzee zal officieel worden geopend, en wel op vrijdag 15 december a.s., 's morgens om 11.00 uur. De opening zal worden verricht door burgemeester Th. H. de Mees ter. Grofe duivententoonstelling Op zaterdag 2 december a.s. orga niseert de P.V. „De Gevleugelde Vrienden' een grote duivententoon stelling in de Graanbeurs Ongeveer 400 duiven zullen op de tentoonstel ling aanwezig zjjn. KERKWERVE SI Nicolaas-bejaardenmiddag Op de jaardag van St.-Nicolaas (5 december) wordt in het vex-enigings- gebouw door de sociëteit, een St.- Nicolaasmiddag voor bejaax'den ge houden. Toneelstuk voor bejaarden Dinsdag 5 december werden de leerlingen van de openbare basis school te Kerkwerve weer een to neelstuk op voor de bejaai'den van Middenschouwen in het verenigings gebouw te Kerkwerve. Aanvang 14.30. RENESSE Algemene ledenvergadering ijsclub De ijsclub Renesse hield zijn al gemene ledenvergadering in liet „Wapen van Zeeland" te Renesse. De voorzitter, de heer S. W. van dc Hoek, opende dc zoals gebruikelijk maar matig bezochte vergadering. Hij vroeg eerst een ogenblik stilte om de op jeugdige leeftijd overleden heer Jo Wandel, tijdens zijn leven een rouw lid van de ijsclub tc her denken. Vervolgens vertelde hy dat de vorige winter de ijsbaan één mid dag wajs opengewecst, en dat die middag zowel door volwassenen als door schoolkinderen veel gebruik van de baan was gemaakt. Verder deelde hij mee dat het water op dc baan goed blijft staan en dat dc dijk die na dc doorbraak is versterkt, zich goed houdt. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale geziusbank U bent welkom bü uw Nutsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorsvaarden BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. Door de firma J. C. Braber is rond de ijsbaan beplanting aangebracht. Het werk werd verricht in de avond- ui'en door de uitvoerder van de firma de heer A. C. Dori-eman. Als blijk van waai'dering bood de, voorzitter henx een kleine attentie aan. Door de gemeente is de ijsbaan gemaaid en het hooi is door de dienst gemeentewerken afgevoerd. Tot sot bracht de voorzitter nog enkele toekomstplannen naar voi-en. Hij stelde dat het noodzakelijk is een goed gebouwtje te hebben voor de kassa en de controleurs en voor het opbergen van het materiaal. Ook staan verlichting, vlaggemasten en eventueel muziek op het programma. Met het geld van de obligaties is het wel mogelijk wat te doen, maar met dat geldbedx-ag blijft het toch wel Uitkijken. De notulen werden voor gelezen. en met een kanttekening van de penningmeester goedgekeurd. Vervolgens werden er obligaties uitgeloot t.w. de nummers 100, 138, 19, 171, 5, 69, 155, 40, 186, 23, 194, 73, 68 en 99. Met de eigenaars van deze obligaties zal personolijk contact wórden, opgenomen. Financieel verslag De penningmeester bracht verslag uit en de kascommissie bestaande uit de heren M. Kooman en W. Krij ger verklaarde dat alles in orde was bevonden. Als volgend agendapunt stond de bestuursverkiezing op het program ma. Aftredend waren de heren G. Kooman en Joh. v. d. Vaate, beiden werden herkozen. Voor het seizoen 1973-1974 werd een nieuwe contributieregeling aan genomen. De contributie wordt ge- bi'acht op f 9,- en het inschrijfgeld wordt f 3.50. Een seizoenkarat, alleen voor kindex'en van leden, zal f3,- gaan kosten, evenals een dagkaart. De leden werden er op gewezen dat het belangrijk is de achtei'zijdc van de idmaatschapskaarl goed te lezen. Bij de openstelling van de baan moet de lidmaatschapskaart en het beno digde geld worden meegebracht. Bij de rondvraag werd nog wat gepraat over enkele zaken, er werd bijvoorbeeld besloten dat toeschou wers worden vrijgesteld van entree. De voorzitter wenste allen een prettig ijsseizoen toe en sloot de ver gadering. NIEUWERKERK Winkelweek Dinsdag 28 november moest men de lengte van een lint schatten. De totale lengte was 19 meter en 17 cen timeter. In iedere etalage lag een stuk van het lint, het was dus hele maal niet zo eenvoudig. Als winnaar (es) kwam uit de bus Annette Lie- vense UNAstraat, tweede prijs Peter van Sluis, Esdoornstraat en de derde pi'ijs was voor Ivonne Lievense, UNAstraat. Er waren 109 inzendin gen. Vandfaag (dondeixlag) ligt er in iedere etalage een verkeei'ssituatie. Tweeëntwintig stuks dus. De ver- keerspuzzel is samengesteld door rij- instructeur J. Schiettekatte (Auto rijschool „Succes". Hij wenst ieder een veel succes. BRUINISSE Showroom Het huis Korte Ring 10 te Brui- nisse was gedui'ende meer dan een halve eeuw tot 1968 kruidenierswin kel. Het verloor die funktie toen de voi'ige bewoner, de heer W. A. Ju- melet van Dienst, de winkel sloot. De firma H. E. Bi'aber verhuurde het woongedeelte, maar richtte het gedeelte aan de Koi*te Ring in als showroom. Dc Korte Ring die als winkelstraat van Bruinissc bijna huis-aan-huis een winkel heeft, wei'd als zodanig dus weer verrijkt. Geslaagd Dc heer P. F. Bcijc. firmant van de firma J. D. de Korte te Bruinissc. behaalde dezer dagen in Amster dam het V.E.V.-diploma Elektix)- monteur. Tip van televisie ADELAIDE, 29-11. - Bakker Theo Alleman, wiens bakke rij in een slrandoord bij Ade laide in de afgelopen drie ja ren reeds driemaal door inbre kers werd bezocht, kreeg thuis in Morphetl Vale een tele foontje met het verzoek zich onverwijld op hel politiebu reau le melden. In de veron derstelling dal in zijn bakke rij opnieuw was ingebroken, spoedde hij rich Tiaar hel po litiebureau om daar te verne men dat men hem helemaal Tiict geroepen had. Bij thuis komst bleek dat inbrekers uil ziin woning rond .WO Austr. dollar fongeveer 2.0(10 gulden) gestolen hadden - een de Vo rige avond op de televisie ver toond kunstje. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4