CHU c n VER. KLEUTERSCHOOL IN DE CHR. SCHOOLVERENIGING s Denkt u vandaag aan eenleuk enbehaaglijk wollen jurkje inuw lievelingskleur? Dan moetuliefst vandaag nog bij ons binnenstappen! Holty -7- STREEKNIEUWS Een man om je vertrouwen aan te geven TILANUS Opvallend goed werk in bekende reeks van regio-fotoboeken „Wildleven in Afrika" onder najaarsvergadering Vogelwacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 november 1972 Nr. 21192 Een lastige procedure-kwestie Z1ERIKZEE, 27-11. In <le zaal van de Chr. Gee. keek werd maandagavond een belangrijke algemene leden- vergadering gehouden van de Vereniging Chr. School onderwijs, met als inzet de bespreking van de proce dure tot het samengaan met de Chr. kleuterschool- vereniging „Rehobotli" te Zierikzee. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de Vereni ging tot Bevordering van het Christelijk Schoolonder wijs, zoals de officiële naam statuair luidt, drs. A. J. van den Hoorn. De procedure blijkt een ingewikkelde, zoals de voorzitter uitvoerig uiteen zette. Hoofdmoeilijkheid is de onmogelijkheid het quorum van het ledental (vele honderden) bijeen te krijgen op één vergadering. De bijeenkomst van maandag was goed bezet, maar er was geen sprake van dat de hier verza melde leden het concept gewijzigde statuten en het dito huishoudelijk regle ment konden (mochten) goedkeuren. Daar moet elk lid aan te pas komen. Allen zullen derhalve over de onderwerpelijke affaire worden benaderd. Adi>ertentie Dam 19, Zierikzee Ook deze week-.aanlokkelijkveelmodenieuws. Wel kwam het op deze vergadering tot een artikelsgewijs bespreking van de nieuwe statuten, die (artikel 1 en 2) hun belangrijkste gewicht krijgen op het punt van de beginsel verklaring. Hierover werd gediskus- sieerd. De ontwerp-statuten zijn op gesteld naar advies van de Bestuurs raad Chr. Onderwijs en zitten - tech nisch gezien - dus degelijk genoeg in elkaar. In sommige statuten (voor andere chr. scholen) blijkt de verwijzing naar de „Drie formulieren van Enig heid" te zijn vervallen, maar in de vigerende tekst voor de stedelijke vereniging is deze gehandhaafd, in dier voege evenwel, dat het onder wijzend personeel slechts dient te erkennen, dat bedoelde formulieren worden vernoemd in de „beginsel verklaring", waarbij hun eigen me ning niet wordt gevraagd of een uit spraak gevorderd. Een ander - wat genoemd werd principieel - punt gold instemming met de grondslagen van de vereni ging door vakleerkrachten en tijde lijke krachten. Volgens de statuten nieuwe stijl mag deze zaak geregeld worden bij bestuursbesluit. Hierop was kritiek van een enkeling, maar deze kritiek zal aan de brede vergadering wor den doorgespeeld, zodat ieder zich er over kan uitspreken. De verdere behandéling van de statuten leverde weinig moeilijkheden op. Uitbouw werkzaamheden De voorzitter wees op de uitzon derlijke uitbouw van de werkzaam heden, die niet louter meer door vrij willige krachten konden worden ver richt. Vandaar de aanstelling destijds van een vaste administrateur. In het verleden zijn in de bijwerking van de stukken achterstanden ontstaan, die echter konden worden wegge werkt. Onder de ingekomen stukken be vond zich een dankschrijven van de gemeente Zierikzee inzake de be toonde belangstelling bij opening van de nieuwe openbare basisschool ,,'t Kofschip". De voorzitter onder lijnde de uitstekende verhoudingen met het openbaar onderwijs, die zich ook manifesteert in een goede ver standhouding tussen de schoolhoof den. Een schrijven was ingekomen van het raadslid de heer W. den Boer, die aandacht vroeg voor - wat hij noemde - een „positieve instel ling" ten aanzien van de doorstro ming naar het chr. middelbaar on derwijs. Eén bestuur De voorzitter preciseerde nog dat het samengaan van de Chr. School vereniging met de Chr. Kleuter schoolvereniging één bestuur voor beide verenigingen impliceert. Thans bestaat een tussenstadium, omdat - als gezegd - de statuten voor de ge fuseerde vereniging nieuwe stijl nog niet zijn goedgekeurd. Om uit de - vooral dus kwantita tieve moeilijkheden - te komen, zul len de leden der vereniging worden benaderd, waarna over 14 dagen op nieuw een vergadering wordt belegd, die dan wel beslissingen zal kunnen De nieuwe statuten gelden voor een verre toekomst en het is dus zaak deze affaire serieus te behan delen, zodat de schijn vermeden wordt dat ook maar wie ook de ge legenheid wordt onthouden zich over het samengaan en de daarmee ver band houdende statutenwijziging uit te spreken. Revolutionair in vergelijking met de statuten oude stijl, is de instelling van sekties voor zowel basis- als kleuteronderwijs, waaraan het alge meen bestuur taken kan en zal dele geren. Deze delegatie kan vrij ver gaan, om te komen tot onlasting van het bestuur, maar de hoofdenbenoe- ming blijft zaak van het A.B. Financiële zaken De penningmeester de heer S. de Vlieger gaf een toelichting op de fi nanciële stukken. De financiering blijkt .miljoenenzaak" te zijn gewor den; zo is het lasten- en batenbedrag over 1971: f 1.447.312,21. De vergadering ging akkoord met de ruiling van de panden Manhuis straat 31 (oude kleuterschool) en Pa ternosterstraat 3. Vereniging en ge meente spelen financieel ongeveer gelijk me deze transaktie. De ver slagen van de leiders der verschil lende scholen 1970/1971/1972 werden overgelegd en in orde bevonden. BURGH Uitvoering „Nu met Hope" Gedwongen door gebrek aan zaal ruimte, of liever gezegd toneelruim te, door het wegvallen van het hotel „Het wapen van Burgh" is de zang vereniging „Nu met Hope" gedoemd om nog vóór januari een uitvoering te houden. De datum is gesteld op vrijdag 1 december in de grote zaal van „Het wapen van Burgh". O.l.v. de dirigent, de heer M. Hogestein en met pianobegeleiding van mevr. E. Vos-Simons zal het koor een 8-tal nummers zingen. De toneelgroep „Platogo" uit Goes met o.a. Simon Berrevoets zal de klucht „Poespas" opvoeren. Een grote verloting en een bal na behoren tot de „toetjes" die Bestuursverkiezing was noodzake lijk i.v.m. het aftreden van mevrouw W. de Vries-Bij de Vaate en de he ren W. Goudswaard en J. de Snayer. In de vakatures werden gekozen: mevrouw P. Legemaate-van Burg, mevrouw K. van Loo-de Vin en de heer H. Bremer. De scheidende leden werd dank gebracht voor hun werk ten dienste van de verenging. In de kascommissie werden gekozen de he ren J. J. L. Jebbink te Zierikzee en J. Quist te Schuddebeurs. Na" rondvraag volgde sluiting met dankgebed door ds. H. Favier. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbauk voor Jeugd-premiesparen 10 premie KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. deze keer echt niet mis zijn. Ook voor deze vereniging gaat het ver dwijnen van het hotel problemen brengen. Een bezoek aan deze uit voering vooral nu het koor de laat ste jaren zo vooruit gaat, kunnen we van harte aanbevelen. Filmavond afdeling Schouwen Rode Kruis De filmavond van de afd. Schou wen (Westhoek), gehouden in Burgh had te lijden van andere vergade ringen en bijeenkomsten deze avond Slechts een 50-tal belangstellenden waren opgekomen waaronder wel heel wat jongeren. Ze werden wel kom geheten door de vice-voorzitter jhr. A. C. van Citters. De ouderen krijg je niet zo gemakkelijk meer de deur uit, nu er elke avond wel een of ander „vervolgverhaal" op de buis komt. Doch die er waren hebben genoten van „De vlam en de pijl' Het Welfarewerk had ook aftrek, waarbij de loterij de hoofdmoot vormde. Na afloop dankte de voor zitter de operateur voor het draaien der film en het publiek voor de op komst. HAAMSTEDE Ver. tot Bevordering van het Tuinbouwonderwijs op S.-D. De algemene vergadering van de Vereniging tot Bevordering van het Tuinbouwonderwijs op Schouwen- Duiveand is vastgesteld op heden (dinsdag 28 november) in hotel Bom te Haamsted. Op de agenda zijn bij de bestuursverkiezing de heren Jac. Steur, J. C. de Feiter en D. M. Braai aftredend en herkiesbaar. In de va cature wijlen de heer W. Capelle stelt het bestuur de heer J. A. Da lebout kandidaat. De heer J. A. v. d. Weel, hoofd assistent bij de R.T.V.D. zal een praatje houden over de huidige Fanse fruitteelt. Geslaagde ontspaningsavond De leden van do C.J.V. te Haam stede kunnen terugkijken op een ge slaagde avond die zij zaterdagavond voor de bejaarden organiseerden in de pas verbouwde winterkerk van de Ned. Herv. kerk. De voorzitter van de C.J.V., K. de Haas heette allen hartelijk welkom, speciaal de heer Krijger die de avond muzikaal bege leidden. Na het welkom had de heer Krijger de ongeveer 80 aanwezige bejaarden al snel aan het zingen. Verder werden nog enige Zeeuwse voordrachten en sketsjes door de le den der C.J.V. gedaan. Na de pauze hadden de leden ge zorgd voor een originele quiz. Er werden dia's uit de omgeving van Haamstede vertoond, waarbij de le den der C.J.V. vragen hadden ge maakt. Tussen de dia's dooi werden vragen uit de goede oude tijd gesteid. Na de quiz werd er weer gezongen en sketjes opgevoerd. De winnaars van deze quiz kregen Er is in dit boek - kostelijk bezit vooral voor degenen, die het vroeger nog uit eigen aanschouwen hebben gekend - veel, ten dele uniek foto materiaal samen gebracht en vooral op het punt van dokumentatie staat dit „Brouwershaven zoals het was" bijzonder hoog op het lijstje. De samenstellers zijn er in ge slaagd de sfeer op te roepen van dat onherroepelijk voorbije en toch nog voorstelbare verleden: „de tijd van lantaarnopstekers, dorpsomroepers, spektonnen en pelcenten Van druk bezochte kermissen, als enig dorps- vermaak, waar „Arjaontje" en „To- nepie" in de stoommolen zaten. Uiteraard is aandacht besteed aan de historie van de Smalstad, verlucht met repro's van oude gravures en kaartjes en dan volgt de bonte rij van onderwerpen. Vooral door deze afwisseling heeft dit boek sterk aan waarde gewonnenhet standbeeld van Jacob Cats, de boef Cato Camer- ling. Plaatjes verder van: de schip breuk van de „Pegno d'Amizicia", Catsburg (Logement en Badhuis) en de redding van de Durobin, want Brouwershaven springt er vooral uit als maritieme stad die een eigen „Coöperatieve Berging-Maatschap pij" had. Haven en monumenten De haven in „alle toonaarden" krijgt het volle pond evenals de- Markt en de fraaie monumenten: een bloemetje. Het was inmiddels kwart voor elf geworden, zodat de avoind moest worden besloten. De heer W. J. v. d. Maas bedankte na mens alle bejaarden de C.J.V. en de heer Krijger voor de fijne avond. Tot slot wenste de voorzitter een ieder wel thuis. kerk en stadhuis. Vooral over de kerk zijn talrijke - ook minder be kende - bijzonderheden opgetekend. Het siert de samenstellers dat zij aan de „human side" van het vroe gere Brouwse leven zoveel aandacht hebben geschonken: schooljeugd, weidespitters, boerenfamilies. Een verhaal apart vormt de garna lenvisserij en het pellen dat ooit veel handen werk verschafte. Andere onderwerpen: Brouwse middenstanders, „den tram", het bie- tenvervoer, de kérmis, „Apollo", de zangvereniging „Euphonia", het „spelerieën" naar de Zierikzeese markt, de feestelijkheden rond het koninklijk bezoek van 1924, de sport (RODA) en de aanleg van de water leiding. De andere plaatsen De andere plaatsen, die „opdra ven" in dit verrukkelijke lees- maar vooral kijkboek zijn door de veelheid van Brouwershavense onderwerpen tóch niet tekort gekomen. Zonnemai- re - geboorteplaats van prof. Zeeman - springt er uit met een aantal stel lig tevoren niet gepubliceerde foto's, veel van de toenmalige fotograaf P. C. Pagé te Zierikzee. Een verhaal over het café-loge ment „De Zon" en ook hier heel mooie plaatjes van schooljeugd; de molen, de schietvereniging „Prins De C.J.V. zal zaterdagavond a.s. ook in het rusthuis „Duinoord" een ontspanningsavond geven. De C.J.V. leden die goede bekenden zijn in het rusthuis omdat zij daar elke zondag middag helpen met de afwas hopen dat die avond even succesvol zal zijn als die van 25 november. Hendrik" en (koninginne) feesten, waarin Zonnemaire altijd sterk is geweest. „Nut en Uitspanning" (bijna 100 jaar) neemt een voorname plaats in, evenals de zangvereniging „Nieuw Leven". Noordgouwe bleek vooral vroeger een fotogeniek dorp en het toont zich in volle luister in een goed gekozen serie prenten. Ver der in dat kader: „Con Arno re", een burgemeestersinstallatie, de korfbal vereniging (Advendo), de kerk en „Station Noordgouwe", een van de vele haltes die de tram op zijn reis naar de Westhoek destijds aandeed. Zo reikt het boek tot slot aan Schuddebeurs, nog mooi, maar eens een waar lustoord, gebed in het De Markt van Brouwershaven in 1902. De meisjes dragen hoedjes, ge kocht bij Gerepie Slager-van Beue ren in de Nieuwstraat prachtigste groen van Schouwen- Duiveland en op verschillende pun ten de buitenplaatsen, die aan het gehucht hun bijzondere allure gaven en geven. Vooral de bijzonderheden over de bewoners maken ook dit onderdeel van het boek waardevol; een foto in dit Schuddebeurse onderdeel van het boek ook van de pionier - vogelfoto graaf wijlen de heer J. Vijverberg en als slot: het vroegere postkantoor, de vijver van Huize „Weizicht", „den tram" en de Tol. „Brouwershaven, zoals het was een heel geslaagd fotoboek, voorzien van een zwart omslag met zilver op druk, waardoor het ook aan de bui tenkant uitstekend oogt. De Brouwerijstraat te Noordgouwe in 1920. Rechts boerderij „De Lelie". Links stond vroeger een bierbrouwe rij Advertentie „Brouwershaven, zoals liet was" BROUWERSHAVEN, 27-11. In de langzamerhand overbekend geworden: „zoals-het-was- reeks", is bij Uitgeverij Steengracht te Zierikzee een foto boek verschenen van Brouwershaven, Zonnemaire, Noordgouwe en Schud debeurs in vroeger jaren. Het deel over Brouwershaven is geschreven door mevr. E. Jansen-Glas en mr. A, Gast te Brouwershaven; terwijl de heer C. P. Pols te Zierikzee, de drie andere plaatsen voor zijn rekening nam. Het boek werd gedrukt door de N.V. Drukkerij Lakenman Ochtman te Zierik zee. Goed bezochte interessante avond te Burgh BURGH. 27-11. Ook de tweede avond in het najaarsprogramma van de Natuur- en Vogelwacht „Schou- w(j-Duiveland". ditmaal in de zaal van hotel Bakker te Burgh, mocht zich in een goede opkomst verheu gen. ..Wildleven in Afrika" was de ti tel van de vertoonde dia-serie van de heer C. van Raam uit Amsterdam die echter verhinderd was, en zich liet vervangen door de heer J. Spe- kel. De dia's werden op het scherm gebracht door een dubbele projector waarbij een voor de ogen aangenaam systeem ontstaat van zacht in elkaar overgaande beelden. De op de band opgenomen zeer deskundige tekst was van de heer J. Heistee te Am sterdam. De lezing begon met interessante opnamen, gemaakt tijdens de vlieg tocht van Frankfurt naar Kenia. In dit Oost-Afrikaanse land maakten dc aanwezigen via de beelden kennis met luxe hotels, gericht op de Eu ropese toerist, want men heeft ook daar begrepen dat hierin een be langrijke bron van inkomsten schuilt Men kon er zelfs al. zittend op het hotclbalkon diveisc wilde dieren be wonderen die zich in de late avond komen laven aan kunstmatige drink plaatsen, bij kunstlicht. Verder werd kennis gemaakt met het doen en Ja- ten van enkele negerstammen. Aan het strand Aan het strand van de Indische Oceaan nabij Malindi blijken ook mantel- en stormmeeuwen voor te komen. Meer langs de rivieren op namen van de zadelbek- of dolk- stootooietfaar, gele wevervogel, nest- bouw van de pelikaan (waarbij een opname van één dezer vogels met ccn tak „in het verkeerde keelgat' Magnifiek waren ook de onderwa teropnamen van dc koraalwouden, waar de regering van Kenia al rege lend is gaan optreden om te voorko men dat door onoordeelkundige af braak van het rif voor souvenir doeleinden. natuurlijke schuilplaat sen van vissen verloren gaar. en deze daardoor uitsterven. Van deze dikwijls zeer opvallend gekleurde vissen werden opnamen getoond van o.a. Kcizervis, Doktervis, Diamant- lipvis, de stekelige Schorpioenvis en vele andere. De heer Van Raam bezocht ook hot door de regering van Kenia vei lig gestelde Tsavo-natuurpark waar o.a. - soms van zeer nabij werd ge fotografeerd: olifanten, zebra's, apen, giraffen, hyena's, antilopen, nijlpaar den, leeuwen, neushoorns. Van do vogels zag men gieren, maraboes en secretarisvogel. Voorts andere dier soorten: krokodillen en kameleons. Vele opnamen werden vergezeld van ter plaatse opgenomen bijbeho rende karakteristieke geluiden, ter wijl dc kleurenrijkdom van het tro pische gebied nog extia werd on derstreept door de vele schitterende shots van de wilde flora Met deze lezing, die een duidelijke indruk van dc flora en fauna van tropisch Afrika, mag de Vogelwacht weer van een zeer geslaagde avond spreken die werd ingesproken dooi de voorzitter, de heer J. P. C. Boot. Deze sprak aan het einde te\ ens een algemeen dankwoord. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3