CHU AGENDA Sint Nicolaas deed intocht te Bruinisse Partisanen-„look" in Joegoslavië Wildwest op camping TILANUS Sluiting rivierarm door Combinatie Dijksbouw Oostersclielde NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die iedere spaarder iels le bieden heefa dodelijke QXanir- ongelukken iac. mourir puch 1973 hemo special Nixon naar Cairo en Tel Aviv? Bonnen duulclen uit tie lucht St.-Nicalaas wordt hartelijk begroet door burgemeester G. Hokken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUINISSE, 25-11. De gezellige drukte, die de Winkelweek te Brui nisse altijd begeleidt, was weer in veile omvang aanwezig toen St. Ni colaas zaterdagmiddag met het mo torschip ..Grevelingen" van de heer S. Beekman in de haven arriveerde en op het havcnplateau voet aan wal zette. Daar stonden het ontvangstcomité van de Middenstandsvereniging (vice voorzitter J. P. Jumelet en zijn medewerkers met aan het hoofd burgemeester G. Hokken) geflan keerd door de muziekvereniging „Nu met Hope' compleet met drumband en majorettes en honderden vaders en moeders met kinderen. Nadat de burgemeester St. Nicolaas had ver welkomd en de vrolijke tonen van Nu met Hope's welkom waren ver klonken werd de open auto voorge reden en trok men onder opgewekte muziek naar het recreatiekamp Stoofpolder. Daar was het toen weer zo enorm druk, dat de recreatiezaal alle be langstellenden niet kon bergen en velen met een staanplaats buiten te vreden moesten worden gesteld. Feest in „De Stoofpolder" In de zaal van „De Stoofpolder" BELGRADO, 27-11. Onder het motto „Mooi staat ons de Partisa- nen bloes" hebben Zuidslavische couturiers dit weekeinde in Belgrado de nieuwste modellen van de jeugd- mode getoond. De presentatie van de „Tito- en Partisanen-look" - een mengsel van modeshow, politieke bezieling en amusement - werd door de televisie in alle zaken van het land overgebracht. EINDHOVEN, 27-11. Drie mannen hebben voor Wildwest taferelen ge zorgd op de Hapertse camping „Het Vennebos". Een personeelslid van de camping raakte licht gewond door rondvlie gende splinters toen een schot dat op hem afgevuurd werd hem miste. De bedoelingen van de overvallers wer den niet geheel duidelijk. Zij ver voegden zich bij de receptie met de vraag waar het directielid B. was. Toen zij te horen kregen dat deze. er niet was dwongen de drie mannen de twee aanwezige personeelsleden, een 25-jarige mevrouw en een 30-jarige man hen voor te gaan naar de res tauratie, vermoedelijk omdat zij ver onderstelden daar B. wel le zullen vinden. De mannelijke employé wist te ontsnappen, maar kwam terug nadat op hem geschoten was en de mannen dreigden zijn vrouwelijke collega le zullen doden. Even later .slaagden beiden erin te ontsnappen. Zigzaggend vluchtten zij weg tussen de bomen. Toen zij enige tijd later weer terug durfden komen, waren de mannen verdwenen. Een uitgebreide zoekaktie door de Rijks politie op de camping en in de omge ving daarvan leverde niets op. deelde Sint zijn vermaningen uit aan de stoute en zijn goedkeuringen aan de brave kinderen. De gehele cere monie eindigde met het uitdelen van versnaperingen. Een viertal zieke kinderen werden apart bezocht. Ondertussen waren het niet alleen de Sinterklaas vergezellende Zwarte Pieten, die hun gulle gaven rond strooiden. Een vliegmachine die eerder al Oosterland en Sirjansland had be zocht schudde enkele zakken „bon nen' over de gemeente Bruinisse uit. Op de grond gaf dat een gehol en gedraaf van „tieners" en anderen, met het doel, tussen al de neerdwar relende bonnen, een waardebon op te pikken. Kortom, iedereen had zodoende een goede Sinterklaasza terdag, dankzij het organiserende Winkelweekcomité. Vriend stak meisje DOETINCHEM, 27-11 De gemeen tepolitie van Doetinchem heeft de 24-jarige Doesburger W. F. van D. aangehouden die naar eerst thans is békend geworden, zijn vriendin, een 17-jarig meisje uit Gaandcren, twaalf messteken heeft toegebracht. Het slachtoffer is thans buiten le vensgevaar. De Doesburger was za terdagnacht tot zijn daad gekomen nadat het meisje had laten doorsche meren dat ze de verkering wilde verbreken. Hij sloeg en schopte het meisje, waarna hij blindelings toe stak. De Doésburger is gearresteerd op verdenkirig van poging tot dood slag. Protest tegen opening van abortuskliniek EINDHOVEN, 27-11. De opening van de abortuskliniek in de Priiis Hendrikstraat in 'Eindhoven ging maandag gepaard met een rustig verlopen protestaktie van leden van het Gereformeerd Politieke Verbond Eindhoven en omstreken. Er wer den vlugschriften verspreid „om het kwaad van de open abortus provo- catus criminalis te weren". Uit Hel mond diende zich een groep beto gers aan met spandoeken tegen de opening van de kliniek, Ongeregeld- hede deden zich niet voor. „Flitsen" uit het buitenland PEKING. In Peking is een akkoord over de militaire en economische hulpverlening voor 1973 gedeeltelijk gratis - tussen China en Noord-Viet- nam getekend, zo meldt hét Chinese persbureau. ROME. De Veiligheidsdienst op het vliegveld van Rome heeft acht reis-r tassen met wapens gevonden die rei zigers in de passagehal hadden ach tergelaten. CAIRO. Het semi-officiële Egyp tische blad Al Achram meldt dat Egypte, Syrië qix Libië op het ogen blik intensief overleg plegen in ver band met de gespannen toestand langs de bestandsgrens tussen Sy rië en Israël. ATHENE. De vergadering van bisschoppen van de Griekse kerk - de hoogste instantie van de Grieks- orthodoxe kerk - heeft eenstemmig de vrijmetselarij veroordeeld, omdat zij beschouwd wordt als een vijand van het „christelijk geloof". WASHINGTON. In Havanna zijn besprekingen tussen Cuba en de V.S. over een overeenkomst ter be strijding van kapingen begonnen. Het overleg wordt- gevoerd via de Zwitserse regering die de Ameri kaanse belangen op Cuba behartigt. CAIRO. Een voormalige Egypti sche diplomaat en hoge legerofficier, de 55-jarige Moheb Abdel Ghaffer, is in Cairo veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid wegens spionage voor Israël, zo is in een officiële verklar ring meegedeeld. CARACAS. In Venezuela zitten 15.000 mensen in de gevangenis, van wie er 12.00 nog geen proces-hebben gehad, zo 'heeft de directeur van het Venezolaanse gevangeniswezen, Or lando Contreras Pullido, meegedeeld op een criminologisch congres in Caracas. PARIJS. Elisabeth Brasseur, stich teres van het koor dat haar naam draag, een van de bekendste in Frankrijk is op 76-jarige leeftijd plotseling op het kasteel van V.er- saille overleden. FLORENCE. Bij een studenten grap in Florence is het beroemde beeld „De Sabijnse maagdenroof" van de 16de eeuwse beeldhouwer Giovanni de Bologna beschadigd. Het beeld mist nu de linkervoet, die beschadigd is teruggevonden en aan de Romeinse soldaat, die haar ont voert, ontbreken enkele tenen. BEIROET. Koning Hoessein van Jordanië heeft in een gepubliceerd vraaggesprek met het Libanese blad „Al Naraar" de Palestijnse verzets beweging ervan beschuldigd met fi nanciële steun van Libië een staats greep in Jordanië te hebben voorbe reid. BEIROET. De Libanese president Soeleiman Franjieh heeft de Jor daanse ambassadeur in Beiroet, Ak- ram Zoeaiter, meegedeeld dat de he le ambassade-staf Libanon moet verlaten, zo berichtten Libanese kranten. DUBLIN. Aoht gewapende man nen, vermomd als geestelijken en zie- wenhuispersoneel, hebben een mis lukte poging gedaan de leider van de Ira-guerrilla Sean Macstiofain uit een ziekenhuis in Dublin te bevrij den. HELSINKI. De ambassadeurs van 32 Europese landen en de Verenigde Staten en Canada zijn het maandag ochtend in Helsinki niet eens kunnen worden over alle procedurekwesties ter voorbereiding van een Europese veiligheidsconferentie. Er is voor dinsdag een nieuwe bijeenkomst be legd. CAIRO. Premier Aziz Sidky van Egypte heeft maandag in zijn begro tingstoespraak tot het parlement ge zegd dat de Arabieren de door Is raël bezette gebieden alleen door strijd zullen bevrijden. Advertentie Advertentie 6 Rijkswaterstaat sluit raamovereenkomst af DEN IÏAAG, 27-11. I)c Combinatie Dijksbouw Oostersclielde beeft maandag van Rijkswaterstaat be richt ontvangen dat zjj in aanmer king komt voor liet sluiten van een zogenaamde raamovereenkomst, die voorziet in het voltooien van dc af- sluitlngswerkcn in de mond van de Oostcrschcldc. Eind juni werden in dc Staatscou rant por advertentie gegadigden voor oen dergelijke overeenkomst opge roepen. In totaal meldden zich voor dc sluitingsdatum in augustus drie nanncmerscombinaties. Aan twee van deze combinaties word toen ge vraagd offerte te- maken, waarbij Rijkswaterstaat toezegde dat uiter lijk per 27 november de beslissing zou vallen. Dc Combinatie,Dijksbouw is als goedkoopste uit dc bus gekomen. Ingewikkeld projekt Een raamovereenkomst wordt ge- bruikl als het gaat om ingewikkelde projecten, waarbij een nauw contact met de aannemers noodzakelijk is. Een dergelijke overeenkomst is een soort bereidverklaring van de over heid, dat men in zee wil gaan met een bepaalde aannemer of combina tie -van aannemers. De aannemer verplicht zich daarbij al zijn techni sche kennis en materiaal in tc zullen zetten, als dat noodzakelijk is. Binnen het kader van zo'n raam overeenkomst zullen met de Combi natie Dijksbouw Oostersclielde dccl- contractcn worden afgesloten voor dc verschillende fasen van het werk. Het voornaamste werk dat de combinatie zal moeten uitvoeren, is het afsluiten van de slroomgeulen Roompot, Schaar van Roggcnplaat en Hammen. Builen dit raamcontract valt onder meer hel installeren van een kabel baan cn het leveren van de ongeveer drie miljoen betonblokken die voor de afsluiting nodig zijn. Dc participanten De Combinatie Dijksbouw. die ook de afsluiting van het Brouwersha- vcnscgal heeft uitgevoerd, bestaat uit Adriaan Volker. Den Brccjcn van den Bout, Van Haltum en Blan kevoort, Hollandse Aannemlngs- mnatschappij, .Tnc. G. van OOrd, Aan- nemorscomblnntio Zinkwerken en Offringa. jSftjKjlukkim MONNIKENDAM. De 20-jarige mej. J. H. Smit uit Amsterdam is in de nacht van zondag op maandag door verdrinking om het leven geko men toen de auto waarin zij mee reed na een botsing met een tegen ligger van Rijksweg 7 bij Monniken dam het water inschoot. HENGELO. Een slalom tussen de halve overwegbomen door van een overweg aan de rand van Hengelo, is de 32-jarige automobilist H. J. ten H. uit Ambt-Delden noodlottig ge worden. De automobilist moest zijn poging om nog snel voor de naderen de trein tussen de halve overwegbo men door naar de overkant te komen met he dood bekopen. UTRECHT. De 18-jarige J. T. S. van Maarseveen uit De Meern is om het leven gekomen toen hij op de Europalana in Vleuten werd aange reden door een personenauto. Hij stond met zijn bromfiets stil op de rijbaan. De bestuurder van de auto zag hem te laat. een rustig sieraad in Uw kamer ook grootse sortering Keuken klokken Wekkers <=£p Reis wekkers Juwelier - Horloger naastdramutoon ■mnplota 1 ZorlkZM T«L (01110) 244» deelnemer gratis koopdag Chauffeur dood door zuurstofgebrek BERGEN OP ZOOM, 27-11. In Bergen op Zoom is maandagmiddag omstreeks half zes de 28-jarige vrachtwagenchauffeur A. F. R. Vast- maar uit Maarn om het leven geko men toen hy de tank van zyn vrachtwagen wilde schoonmaken. De tank, die gevuld was met anti vries was kort tevoren onder druk van stikstof gelost Dit gas zat nog in de ketel toen het slachtoffer via het mangat erin kroop. Eerste hulp door toediening van zuurstof mocht niet meer baten. Het ongeval vond plaats bij de kunstharsfabriek „Synthese" te Ber gen op Zoom. Dode biggetjes voor inspecteur HOOGEVEEN, 27-11. „Nu kunnen jullie zien hoe slecht het met de boe ren gaat" riep dc landbouwer G. H. uit Bcilcn maandag in het kantoor van dc inspecteur van rijksbelastin gen in Hoogevccn, terwijl hy een zak met acht pasgeboren dode biggetjes leeggooide in dc hal voor dc loketten. Boos om de aanslag die hij gekre gen had besloot de Beilenaar dc dode biggen naar het belastingkantoor tc brengen in plaats van naar een des tructiebedrijf. Dc inspecteur zei het een min of meer geslaagde grap te vinden, al hoopte hij niet op navol ging. Dc actie had geen enkele in vloed op dc aanslag van dc Beile naar. De Algemene Inspectiedienst (A.I.D.) in Zwolle, waaronder Hooge- veen resortcert, zal proces verbaal opmaken wegens overtreding van dc destructiewet Volgens dc gemeente verordening moet destructiemateriaal worden afgestaan en ter beschik king gesteld van een destructiebe drijf. WEF.NDE. In Wccndo (gcni. Vlagt- wedde) is de 19-jarige H. E. Lich uit Jipsinghuizen verongelukt. Dc jon gen vloog met zijn motor uit een bocht tegen oen hek en een betonnen paal en overleed ter plaatse. Dinsdag 28 november Zierikzcc Johan Louis de Jongeschool, -19.00 22.00, uur, kijk/kontaktavond met ge legenheid tot bezichtiging van het Documentatiecentrum. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorslel- „Daniël" (18 jaar). Haamstede Hotel Bom 20.00 uur, alg. vergade ring Ver. tot Bev. Tuinbouwonder- wijs. Donderdag 30 november Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, Alg. Bond van Ambtenaren. Huis van Nassau, praatvergadering C.B.T.B. Herv. Verenigingsgebouw 20.00 uur, vergadering Herv. Vrouwenvereni ging „Wees een Zegen". Nieuwerkerk Kerkgebouw Ger. Gem. (Molen straat), zendingsavond, (spreker drs. Chr. Fahner). Herv. Verenigingsgebouw, 14.00 uur, Sinterklaasmiddag beiaardensociëteit Vrijdag 1 december Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, prijsuit reiking Centrale Fokveedag Schou- wen-Duiveland. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Sinl- Nikolaas-avond openb. basisschool .Prinses Irene". Burgh Het Wapen van Burgh. „Nu met Hope". 7.30 uur. Advertentie nieuwe kleuren chroom spatbord voetschakeling in voorraad bij: weststraat 5-7 zierikzee St.-MICHIELSGESTEL. De 62-ja- rige wielrijder J. H. van der A. uit Vught is in'St.-Michielsgestel (N. Br.) op'slag gedood bij "een verkeers ongeval. De 62<-jarige man reed met zijn fiets een kruising op zonder op het tegemoetkomende verkeer te let ten. De man werd daarbij door een auto geschept. DEN HAAG. De 50-jarige Hage naar J. Chr. I. van der Eist is in zijn woonplaats verongelukt. De man sloeg met zijn bromfiets op de Me- lisstokelaan linksaf juist op het mo ment dat een stadsbus die vaart had geminderd voor een halte weer op trok. Bij de botsing die volgde werd de man zwaar gewond. Hij overleed in het ziekenhuis. HEERHUGOWAARD. Op de Mid denweg in Heerhugowaai-d is de 58- jarige mevrouw W. de Groot-Dek ker uit die plaats bij een vex-keerson- geluk om het leven gekomen. De vrouw, die op haar fiets linksaf wil de slaan, werd aangereden door een personenauto. Kort na aankortist in het St.-Elizabethziekenhuis in Alk maar is zij ovei'leden. ASSEN. De 43-jainge mevi-ouw F. H. Tibboel uit Enschede is bij een vex-keersongeluk om het leven geko men. Zij is met haar pex-sonenauto tegen een boom gei'eden en daarna over de kop geslagen. UDEN. De 73-jai'ige H. van Kuik uit Uden is in de nacht van zondag op maandag in het ziekenhuis in Ve- ghel overleden. De bejaarde man was kort tevoren door een personen auto gegrepen toen hij de Hoevense- weg in zijn woonplaats overliep. Dode bij judowedstrijd KROMMENIE, 27-11. Dc dertien jarige Ron Martinus uit Krommenie is zaterdgamiddag tydens ccn judo- wedstryd in een sportschool in Zaandyk zo ernstig gewond geraakt dat hy korte tyd later in het Julia- nazickcnhuis tc Zaandam is overle den. Het slachtoffer kwam in zijn wed strijd uil tegen een eveneens' der tien-jarige jongen. Beiden hadden c!e blauwe bend. De jongen bleef roerloos op dc mat liggen nadat een wurggreep op hem was uitgevoerd. Het onderzoek naar de doodsoorzaak is nog niet afgelopen. De wedstrijden stonden onder lei ding van officiële scheidsrechters, LAATSTE NIEUWS BEIROET. 28-11. Hot Libanese blad An Nahar meldt dinsdag dat president Nixon Cairo en Tel Aviv zal bezoeken voor besprekingen met regeringsleiders. Dc correspondent van het blad in Washington meldt dat liet bezoek naar verwachting zal plaatsvinden nadat van de Sowjet-partijlelder Le onid Brczjnjev aan de Verenigde Staten in april. An Nahar schryft zijn inlichtingen te hebben uit „kringen in de omge ving van het Witte Huis". MYSTERIE Zo nu en dan een mijmerig week endje met een zoals-het-was-boekje, het laatste waarvan aan Brouwers haven is gewijd, samen met de „cor- ridor"-dorpen Zonnemaire, Noord- gouwe en Schuddebeurs.- Kijken naar Cats (met dit boekje in de hand), het eigenwijze kalkvingerlje omhoog op het grote plein van „Brouw", (standbeeld is van 1SS4) de vrouwen (waarschijnlijk) wijzend op „hunne verplichtingen"want daar was Jacob Cats sterk in. Nu geurt de Smalstad ook in dit boekje met de potvis van 1600 die „door de kracht des Here" op de Springerplaat werd geworpen en wie doet de stad wat - of liever deed - met ,,'t Guil" (het havenkanaal in 1909 al in volle glorie. Absoluut heerlijke man is geweest scheepsduiker Kees de Krijger (hoe veel geur van pek, touwen en gar nalen heeft de lucht hier penentrant gemaakt) die niet altijd dook, maar tussendoor met biggen „leurde". Wetend dat zijn prille knorders mis schien niet zo oogden, had hij op zijn kar geschilderd: „Kiek nae je eige', een raad die nog niets van zijn zin nigheid heeft verloren. Romantiek ooit rond de sloopsche- pen, die te Brouwershaven werden onttakeld. Een Jan de Hartog-sfeer hangt rond de namen en de spreu ken afkomstig van deze schepen, zo lang al exit. Wordt ook stil bij het plaatje uit 1910 van kosteres vrouw Van der Have, die - getooid met een „aektc- must" - de architectonische weelde van het grote kerk-intcrieur inblikt. Schoolkindcrtjes ook in dit boek: „openbare kindertjes" en „christelij ke kindertjes", maar allen even stil en vroom en netjes gekamd en ge strikt op de foto. „Den tram", die een rij bictenwagens voortzeult en dan de garnalenpelfomilie, die het zo hard kon „als steken breien". Recht op doel af is ons streven, want de bal moet 'l mandje in", zon gen de vrolijke Roda-korfballcrs in 1935 zingen korfballers (slers) nog?) en ik wil pal slaan achter de jeugd van Zonnemaire in 1908, samenge stroomd op h?t Brecdveld, want Maatje, Janvs, Pie en lzuk cn Kees hebben gezicht gegeven aan deze (onze) lijd. Men moet ook dc Zonnc- mairse dames bestuderen op de ko- ninginnefeestwagen in 1921. Ze zijn van een klassieke, bijna vergeten, schoohcid en altijd zouden we deze schonen voorgegaan zijn in de onge repte bossen van hei Schuddebeursc om hen vroeg-20ste eeuwse hoffe lijkheden in het oor tc fluisteren en om harten in oude beukebomen te snijden. Sla stil bij Noordgouwc's „Con Amorc", toen liet 25 jaar .blies in 1935; bezie de. vaandeldrager en de trommelslager, met de broek over de knieën. Lees de historie van het bui ten Roosegaartte Noordgouwë cn word wijs over de mensen cn de za ken. die hen ooi! beroerden, totdat hun tijd was aangebroken. Wat was er a an dc hand met „Schoddebozze" in de Winter van 1903. Het leg onder de sneeuw men sen, zo moo, zo sereen en we heb ben het nooit geweten, want lijd is een vreemde zaak. Ik ga straks in het voorjaar lang staan bh dc vijver van „Weelzicht", net als die man in 1906, om opnieuw tc ontdekken dat hel leven een myscric Is. SCIHEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2