ElO voorde slanke lijn <^Die éne druppel ijk! Wapensmokkel ontdekt Buitendijkse gronden Grevelingen - Telefooninstallatie Kwestie kamerruil - Haventje voor de sportvissers? SPECIAAL-CASSIS tijdelijk van437 voor Tfreemdgeld! dGDOStjCI dak mokkel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 november 1072 Nr. 21192 BRUINISSE, 25-11. By de ingekomen stukken op de raadsvergadering, on der voorzitterschap van burgemees ter Hokken, bevond zich een schre ven van Ged. Staten om opnieuw een bestemmingsplan c.q. een voor- bereidingsbesluit daartoe voor de buitendijkse gionden in de Greve- lingen te nemen. Eerder was dit op verzbek van Rijkswaterstaat inge trokken, een vreemde gang van za ken vond de heer van de Velde. Laat het plan niet in gevaar komen, door deze gang van zaken", waarschuw de hij. Een vreemde zaak vond men ook de kostenopgaaf voor verlenging van de ijsbaan. Niet meer te verwezen lijken volgens het college van b. en w. Laten we wachten tot volgend jaar en het plan voorleggen aan on ze nieuwe technische man, de heer Bunskoek. De heer van de Velde vond uitvoering op korte termijn nog wel uitvoerbaar en noodzake lijk. Gedeputeerde Staten maakten be zwaar tegen de te nauwe uitgang, die de heron Geluk en Deurloo zich had den gedacht voor een te bouwen ga rage-uitkomend in de Prinses Marij- kestraat. Vergunning mag ingevolge art. 248 van de gemeente wet niet worden gegeven. Het Consultatie bureau voor alcohol en drugs nog een subsidie van 8 cent per inwoner. Besloten werd eerst te beginnen met een gematigder contributieverhoging. Over de berekening van de vast stelling van het bedrag per leerling voor het openbaar basisonderwijs had de heer Groeneveld enkele op merkingen die nader zullen worden onderzocht. Het krediet ad. f 248.50 voor aanschaf van leerboeken vader landse geschiedenis voor de bijzon dere basisschool ontmoette geen be denking. i Wethouder Jumelet zal nadere ge gevens verstrekken over de samen stelling van het bedrag per inwoner dat de Reinigingsdienst gaat heffen. Tegen deze verhoging werd vooral door de heer van de Velde ernstig geprotesteerd. Hamerstukken waven vaststelling krediet in rekening cou rant bij de Bank van Nederlandse Gemeenten (f 300.000.-) en het kas- gsildleningsbesluit. De erfpachtsca non voor een perceel industriegrond aan de voormaige vissershaven, thans industriehaven werd vastge steld overeenkomstig het voorstel van b. en w. Weg met de lepels j i1 UTRECHT, 25-11. In ieder huis t vindt rnen grote en kleine thee lepels, kinderlepels, dessertle- pels, paplepels, soeplepels, eet- lepels en misschien nog wel 1 anders genaamde lepels waar- van de inhoudt varieert van 2 tot 15 millimeter. Drs. A. M. Weeshoff, apotheker in Oud- J 11 Beijerland, vindt dat dit wel J (l moet leiden tot een complete 5 chaos bij de dosering van i drankjes als daarvoor een aan- J duiding als „drie theelepels" J 1 of „een dessertlepel" wordt ge- bruikt. Hij zegt in het pharma- i ceutisch weekblad, dat de fa- brikanten de vormgeving van het eetgerei steeds aan de mo- detrend aanpassen, dat de pa- tiënten de lepelaanduiding a vaak zeer verschillend uitleg- r gen en dat de „vullingsgraad" (l van de lepel bovendien voor een groot deel afhangt van een vaste hand en het talent om niet te morsen. Daardoor moe- f ten de drankjes die de apo- f thekers zo zorgvuldig bereiden, f wel onzorgvuldig worden ge- f doseerd. Drs. Weeshoff stelt f voor, dat de artsen voortaan f op hun recepten het woord f „lepel" niet meer gebruiken en f (i inplaats daarvan een aandui- f ding in millimeters geven. De f apotheker zal bij ieder drankje f ,1 dan een plastic maatbekertje f moeten verstrekken. f Voetbaltoeschouwer overleed ALMELO, 26-11. Tijdens do wed- strijd voor de eerste klasse D van de amateurs tussen Rietvogels en Quick Nijmegen is de 60-jarige heer J. Hammink op de tribunes aan een hartverlamming overleden. Hij was de vader van de doelman en de rechtsbuiten van Rietvogels. Het ge beurde even voor rust. De ontmoe ting werd gestaakt. De stand was op dat moment 1-1. Dienstplicht in Nieuw-Zeeland verdwijnt WELLINGTON, 27-11. In Nieuw Zeeland zal de militaire dienstplicht worden afgeschaft. Dit heeft Norman Kerk, die premier John Marshal zal opvolgen na de verkiezingsoverwin ning van Labour, meegedeeld op een persconferentie. De dienstplichtigen die nu worden opgeleid, zijn het laatste contingent dat is opgeroepen. Kirk zei een fregat naar de Stille Oceaan te zullen zenden als Frank rijk zijn kernproeven daar zal voort zetten. Minstens één minister zal dan aan boord van dit fregat zijn. Hij voegde er aan toe dat Neuw Zee land in de Verenigde Naties en in elk ander forum zal werken voor stop zetting van de Franse kernproeven. DEN HAAG, 27-11. Aan illegale invoer van vele honderden vuurwa pens in ons land is een einde geko men door een nauwe samenwerking tussen de Duitse politie en de Ne derlandse collega's. In het Duitse Uelsen bij Bentheim heeft de Duitse politie vorige week twee mannen gearresteerd. Toen de politie in de winkel waar de mannen werkten, binnenkwam was een van hen juist bezig met het wegvijlen van het registratienummer uit een pistool. Er lagen tien pistolen klaar voor verder transport naar afnemers in Nederland. De grote man van de illegale wa penhandel was de eigenaar van de zaak. Ook zijn zuster deed aan de winstgevende handel mee. Pistolen, ingekocht voor f 75 gingen in Ne derland voor f 500 van de hand. Er zijn ook vuurbuksen cn zelfs een machinepistool verhandeld in veel steden in Nederland. Sportvissers aan de dood ontsnapt SCHOORL, 27-11. Twee sportvis sers zijn in Camperduin ternauwer nood aan de verdrinkingsdood ont snapt toen hun boot op 50 meter uit de kust omsloeg. Eén van de sportvissers de 30-jari- ge M. van der Linden uit Heemskerk verdween onder de boot. De andere visser, de 28-jarige B. Ewijk uit Alk maar klampte zich aan het vaartuig vast. Twee mannen, de heren J. Maste- lng en J. Zuurbier uit Poeldijk die stonden te vissen vanaf een strekdam zagen het onheil gebeuren. Zij bega ven zich daarop met een lang elek- triciteitssnoer in zee. Van der Linden die inmiddels onder de boot vandaan was weten te komen, was totaal uit geput en werd door de redders aan wal gebracht. Ewijk trachtte zwem mend de kust te bereiken. Ook hij was aan het eind van zijn krachten toen hij werd gered. Hij moest zich onder dokters behandeling stellen. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 29 NOVEMBER NED. I: Op het eerste net worden vanavond alle registers opengetrok ken om zo uitvoerig mogelijk verslag te doen van de resultaten van de Tweede Kamer verkiezingen, waar voor het Nederlandse volk vandaag naar de stembus gaat. Politici zijn in de studio aanwezig om commentaar te leveren op de uitslagen die drup pelsgewijs uit het land binnenkomen. De NOS heeft voorts alles in gereed heid gebracht om, zouden de moge lijkheden zich voordoen, rechtstreeks verslag te doen van de voetbal wed strijd die Ajax en FC Twente van avond respektievelyk in het Europa cup en UEFA-cuptoernee spelen. Zou directe uitzending er niet in zit ten, in elk geval de leemten in het verkiezingsprogramma worden op gevuld met fragmenten uit de voor stelling van het circus Boltini, komt de NOS er later op de av>ond met sa menvatting en er nog op terug. De rubriek Van gewest tot gewest het enige dat niet heeft te wijken voor de verkiezingsuitslagen, komt om kwart over zeven met een reporta ge over de Friese Drachten. De AVRO zegt om vijf uur weer Bibe- lebons tegen de televisiejeugd. Bol letje Boos, Polletje Pluk en Keesje de Vlieg, zijn allemaal weer van de partij in dit vrolijke kinderprogram ma. NED. II: Ongetwijfeld zal er on derzoek komen naar de kijkdichtheid voor de beide zenders op deze woensdagavond. Voorzichtige voor spelling is, dat de AVRO het op het tweede net wint van de verkiezings uitslagen. De ervaring heeft geleerd, dat pas zo tegen half elf een duide- „Gaat je geen bliksem aan, zeg. En als je niet wilt blijven, smeer 'm dan. We hebben je niet geroepen". „Werkelijk niet?" Bas keek de zo genaamde gastheer spotlachend aan. „Verrek.laat ik nou gehoord heb ben: kom es hierheen, Bas Leverstro, want we verzuipen in het bier en we kunnen er nog helemaal niet tegen. Gek, he?" „Hardstikke gek", antwoordde Piet, die zich opwond. „Get out. Wij zor gen er wel voor, dat Bettie heelhuids thuiskomt". „Bedankt voor het aanbod, maar ik help mezelf wel". Gelijk gaf hij de jongen zo'n duw, dat hij met een vaart op de vloer tereoht kwam en een eind heen zeilde. Zonder zich van de anderen wat aan te trekken, greep hij zijn schoonzusje bij de pols en trok haar mee de kamer uit. Even keek hij naar Bob, die geschrokken stond toe te kijken, zonder een hand uit te steken. „Soms ook zin om mee te gaan? Lever ik jou ook thuis af". Hij maakte een groetende bewe ging en volgde de reus, die zijn meis je nog altijd in een knellende greep hield. Een goed kwartier later waren ze thuis. De klok wees ruim één uur. Bas duwde het meisje de kamer in en zei grinnikend: „Het verloren schaap, een beetje weerspannig, maar dat gebeurt wel meer met schapen. Stuur haar meteen maar naar bed cn mopper niet, want het zal niet bijz.onder tot haar doordrin gen". Maar in de hoek van de kamer stond moeder Worms en sloeg de handen voor het gezicht. „Jezus Ma ria", prevelde ze. „het kind is dron ken. Hoofdstuk 11. 1. Hoewel vader Worms het voorval lijk inzicht ontslaat in de verkie zingsuitslagen. De AVRO begint urn zeven uur met De lufttste der moni- kanen. De meisjes Cora en Alice worden bij een bloedige overval door Hurons gevangen genomen. Na het journaal wordt een half uur aan dacht besteed aan de koninklijke Ja vaanse hofdunsers van het sultenuul van Jogjakarta. Na dit kleurrijke en facinerende optreden volgt de Engelse film Net toen het licht werd. Waarvan een vermeende driehoeks verhouding het thema is. Een schoolmeisje is verliefd op haar leraar, die op haar toenadering echter niet ingaat. Toch wordt het gerucht verspreid dat die twee iets met elkaar hebben. De vrouw van de leraar pikt dit natuur lijk niet. Voordat de AVRO plaats maakt voor het IKOR, dat het vierde deel van Leerhicis over vrijheid op het scherm brengt, zendt zij nog de documentaire Negen levens uit: spectaculair werk door het vermaar de stuntteam Red Arrows van de Engelse luchtmacht. WOENSDAG 29 NOVEMBER NED. I: 10.45 uur Schooltelevisie 17.00 uur Bibelebons; 18.45 uur Ti- ta-tovenaar; 18,55 uur Nieuws; 19.05 uur Tweede Kamer-verkiezingen; 19.15 uur Van gewest tot gewest; 19.40 uur Tweede Kamerverkiezin gen; 20.00 uur Journaal; 20.20 uur Tweede Kamerverkiezingen; 23.05 uur Journaal. NED. II: 18.45 uur Ti-ta-tovenaar 18.55 uur Nieuws; 19.05 uur De laat ste der Monikanen; 20.00 uur Jour naal; 20.20 uur Javaanse hofdansers; 20.50 uur Net toen het licht werd 21.40 uur Negen levens; 22.05 uur Kenmerk-kort; 22.10 uur Het Leer huis; 22.50 uur Journaal; 22.55 uur Studio Sport. DONDERDAG 30 NOVEMBER NED. I: Tot tien uur de VPRO, daarna tot kwart over elf de Evan gelische Omroep vullen vanavond het programma op het eerste net. Via beertje Colargol, de fragmenten van de stomme humorsfilms, een af levering van Popey, het journaal en Berichten uit de Samenleving komt de kijker om vijf over half negen te recht bij Bint. Bint is de titel die de schrijver Bordewijk gaf aan het boek waarin hij beschrijft hoe een school-directeur met ijzeren hand zijn lievelingsklas drilt tot een groep van tucht en gehoorzaamheid. Over schoolsituaties handeld ook het hier na volgende programma Meester mag het raam openIn het tweede deel van dit Namen-project wordt verder geborduurt op wat er gedaan moet worden wil men bereiken, dat kinderen met ouders met recht kun nen zeggen dat mee beslissen over wat ze leren en op welke wijze. Om dat het dit jaar 400 jaar geleden is, dat John Knox stierf, zendt de E.O. een documentaire uit waaruit de be tekenis moet blijken van de Schotse hervormer. Vervolgens is er reporta ge over de op 11 november in Utrecht gehouden bijeenkomst van bijbelgetrouwe Christenen. Met een Advertentie met zijn jongste dochter aanvanke lijk hoog opnam, adviseerde zijn schoonzoon hem er niet al te zwaar aan te tillen. „Ben je bedonderd op z'n tijd zullen we allemaal wel eens uit de band gesprongen zijn. Ik neem aan, ouwe, dat jij in je jeugd ook niet altijd een heilige bent ge weest. Of wel soms? Daar zie je nu helemaal niet naar uit. En ik even min". „Het kind was bezopen. Veertien jaar en nu al bezopen. Noem jij dat niks?" De morgen na het nachtelijk feest je ten huize van Piet Veneveld was Bettie in bed gebleven om uit te sla pen. Tenslotte had ze vakantie. Maar 's avonds vlogen in huize Worms de vonken er af. „Ik was niet dronken", weerlegde het meisje. „Ik had m'n positieven nog goed bij elkaar". „Je sprak wartaal", weerlegde haar vader. „Ik was geschrokken door het bru te optreden van Bas. Ik schaamde me voor m'n zwager. En ik heb maar één glas sherry gedronken. Wist ik, dat ik er niet tegen kon? Overigens, het was feest, want Kees Terbregge is 27 december jarig en we gingen het na twaalven vieren. Is dat zo erg?" „De afspraak was: elf uur thuis". „Ja. maar je hebt zelf gezegd, dat met verjaardag en zo je niet zou kij ken op een paar uurtjes extra. Het was toch een verjaardag?" „Waarom heb je het dan niet van te voren gezegd?" „Wist ik dat? Dat hoorde ik pas 's avonds". Tegen zoveel logica was niet veel in te brengen. Maar vader Worms zei op ernstige toon legen zijn doch ter: „Dit is de eerste en de laatste keer, dat je alcohol drinkt, begre pen? Als het weer gebeurt, is het af gelopen met je dansavondjes bij die Veneveld. Waar was hij eigenlijk gis- Donderdag 30 november 20.35 uur Bint. De hoofdonderwijzer Bint naar het gelijknamige boek van Borde wijk. kwartier durent muziekprogramma gaat de E.O. de lucht uit. NED. II: Vijf kwartier staat het tweede net in het teken van de lich te muziek. Aan de NCRV hebben de kijkers het Gala van het Nederland se populaire genre te danken, dat tussen tien voor half negen en kwart voor tien op het scherm is. Het twin tig jarig bestaan van de maatschap pij Dureco vormt de aanleiding voor dit evenement, dat gepresenteert wordt door Eddy Becker. Na de mu- ziekgeweld zal er wel behoefte zijn aan iets kalmers. Wat er volgt ligt tevens op het serieuzere vlak, name lijk het programma Zorg voor de mens van morgen, dat ditmaal de problematiek behandelt van de kunstmatige inseminatie bij vrou wen. Een optreden van het koor. The Relations betekent het slot van de NCRV-uitzending, maar daarna kan nog gekeken worden naar Deh Haag vandaag. Met een aflevering van Het goud van de Kraaienberg en het pro gramma Beter samen wordt het uur tussen zeven en acht gevuld. DONDERDAG 30 NOVEMBER NED. I: 10.45 uur Schooltelevisie; 18.45 uur Ti-ta-tovenaar; 18.55 uur Nieuws; 19.05 uur Beertje Colargol; 19.20 uur Zwijgen is goud; 19.45 uur Popey; 20.00 uur Journaal; 20.20 uur Berichten uit de samenleving20.35 Bint; 21.30 uur Meester mag het raam open; 22.00 uur John Knox; 22.30 uur Kerk en theologie; 23.00 uur Horen en zien; 23.16 uur Nieuws. NED. II: 18.45 uur Ti-ta-tovenaar; 18.55 uur Nieuws; 19.05 Het goud van de Kraaienberg; 19.30 uur Beter sa men; 20.00 uur Journaal; 20.20 uur Artistengala21.45 uur Zorgen voor de mens van morgen; 22.25 uur The Relations; 22.35 uur Den Haag van daag; 22.45 uur Nieuws; 22.50 uur Teleac. m teravond? Waarom is die kerel er nooit bij?" „Kerel?" Bettie hijgde van veront waardiging. „Meneer Veneveld is di recteur van een chocoladefabriek in Rijswijk en een bonbonfabriek in Den Haag. En zo'n man!" Ze stak haar duim omhoog. „Vlot en hij vindt het altijd goed, als we in de salon willen dansen". „Maar waarom is hij er dan nooit bij? Iemand moet toch toezicht hou den, zodat het niet uit de hand loopt?" Bettie haalde geringschattend haar schouders op. „Toe nou. vader, het is geen bewaarschool! De meeste zijn achttien, negentien jaar. Piet is al bijna twintig. En geloof maar, dat hij niets toelaat, wat niet door de beugel kan. Hij voelt zich verantwoordelijk voor ons". „Een mooie verantwoordelijkheid", schamperde haar vader. ..Toen Bas je kwam halen, was hijzelf ook dron ken". „Weet u eigenlijk wel, wat dron ken is? Misschien had Piet een glaas je teveel opWat geeft dat? Er was toch een feestje? En hij behoef de niet te rijden. Zijn meisje bleef bij de Venevelds slapen". „Leuke boel. Als je maar weet. dat ik dit nooit zal toestaan". „Ik ga ook niet met Piet Veneveld. maar met Bob", antwoordde het meisje cn liep de kamer uil, daarme de tot uitdrukking brengend, dat ze genoeg had van de woordenwisse ling. Sinds die bewuste nacht kreeg Bettie Worms nog meer een hekel aan haar zwager, die ze een akelige, brute bemoeial noemde. Maar als ze geweten had, dat Bas voor zijn schoonzusje een lans gebroken had bij haar vader en het hele voorval probeerde te bagatelliseren, zou ze waarschijnlijk de reus met andere ogen bekeken hebben. (wordt vervolgd) Evenals andere plaatsen in de regio kreeg ook Oosterland een jeugdsoos, hel interieur waarvan de foto een beeld geeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Gemeenteraad Bruinisse Vernieuwing telefooninstallatie Opnieuw werd gesproken over de vernieuwing van de telefoon instal latie en de aandrang die daarop van de zijde van de Telefoondienst \Vordt uitgeoefend. Er zullen dan drie lij nen komen, waarvan één ter be schikking zal staan van de techni sche dienst. Sloot dempen en grond egalisatie tussen rusthuis en dorps huis kan misschien in A.C.W. ver band worden gedaan. Mededelingen werden gedaan over de voorgenomen verandering van de meergelegenheid voor jachten, die door de watersport vereniging zal worden bekostigd en die tot gevolg zal hebben, dat het aantal ligplaat sen kan worden uitgebreid. Kwestie kamerruil Ernstig bezwaar bestond bij de raadsleden tegen het feit dat bur gemeester G. Hokken, zijn kamer ging' ruilen met de kamer van de Centrale Dienst. Voor het opknap pen van deze laatste kamer werd een krediet gevraagd van f 6.000.- „De burgemeesterskamer is het vi sitekaartje van de gemeente" vond de heer van de Velde. Mevrouw van Leeuwen-Sieling memoreerde de investeringen eerder voor een burgemeesterskamer ge daan, toen burgemeester Hokken verklaard had, bezwaar te hebben tegen de inrichting van de kamer voor de Dienst van Bouw en Wo ningtoezicht. Nu kan dat ineens wel Drie keer veranderen van kamer in drie jaar is teveel van het goede. Belang gemeente Burgemeester Hokken verklaarde alleen van kamer te willen veran deren omdat het belang van de ge meente dat vorderde. Als de opzich ter van de nieuwe technische dienst de heer Ringelberg in Scharendijke woont is het redelijk dat de andere opzichter in Bruinisse woont. Hij moet daar ook een behoorlijke werk ruimte hebben en die is in de tegen woordige kamer niet in te richten. De heer van de Velde bestreed dit laatste ook de heren Verspoor en Bo- iier verklaarden zich tegen de ver huizing. Een en ander gaf aanleiding tot een langdurige diskussie, die ein digde met de schorsen van de verga dering voor een nader beraad voor de vijf opposanten. De heer Groeneveld en mevrouw van Leeuwen kwamen met een tus senoplossing. De kamer voor de cen trale dienst wordt wel opgeknapt, 't krediet wordt wel verleend want dat de werkruimte verbeterd wordt is wel noodzakelijk. Later zal dan wor den beslist of de Technische Dienst of de burgemeester die kamer zullen gaan betrekken. De heer P. Geluk die nog niet kan worden benoemd in vaste dienst werd voor zes maan den herbenoemd omdat de vorige functionaris nog niet in het bezit is van invaliditeitspensioen. De rondvraag Bij de rondvraag vestigde de heer Bolier er de aandacht op, dat ook in de Beatrixstraat sloopwagens de parkeerplaats blokkeren. De heer Verspoor zou verstrekking of inzage van de Bedrijfscommissie aan de raadsleden toejuichen. Verder in formeerde de heer Verspoor naar de mogelijkheden om naast de jachtha ven een haventje voor sportvissers aan te leggen, waarvan eertijds spra ke was. Volgens de voorzitter schijnt gezien de kaart van de inrichting van het Grevelingenbekken dit voor nemen niet meer te bestaan. De heer van de Velde vroeg of de sportvisserij-bedrijven nog animo hebben om de zaten aan het steiger aan de werkhaven te huren, terwijl hij verder aandacht vroeg voor het strandje aan de werkhaven. Kan de claim die de gemeente nog van de Spuikom heeft, daar niet worden gebruikt? Tenslotte werd aange drongen op het uitvoeren van het verbeteren van de Deezijstraat. Advertentie Meer vleesgebruik in Nederland DEN HAAG 27-11. Het vleesver- bruik in ons land neemt toe. Van juli 1972 tot en met juni 1972 bedroeg het hoofdelijk verbruik aan vlees 56,3 kg. Dit is ongeveer 3 procent meer vergeleken met de periode daarvoor. In het consumptiepatroon hebben zich belangrijke verschuivingen voorgedaan. De belangrijkste is de toeneming van het aandeel varkensvlees aan het totale verbruik een stijging van 27,8 kg tot 30,1 kg. Daarentegen daalde het verbruik van rund- en kalfsvlees van 19,6 kg tot 18,3 kg. Het verbruik van schapevlees steeg van 0,2 kg tot 0,3 kg. Het verbruik van paardevlees bleef ca. 2,5 kg en de consumptie van de zg. eetbare af vallen steeg van 4,7 kg tot 5,1 kg. Uit invoer en binnenlandse pro- duktie werd in 1971/1972 1.322.350 ton vlees verkregen, vorige periode 1.295.525 ton. De uitvoer steeg van- 570.150 ton tot 590.525 ton. Rekening houdende met voorraadmutaties be tekent dat een toeneming van de binnenlandse consumptie van 719.575 ton tot 747.625 ton, op basis van vlees met been. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 37 Mpt PnotffïfA frimt 11 «f! maM V Met Postgiro Jamt u in meer dan 15 landen zènder tosten vreemd geld opnemen (grenzeloos liandig op vakantie!).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9