CHU n \tr éne druppel TITO ZUIVERT UIT ANGST VOOR RUSSEN ONDERTEKENING BASISVERDRAG Vondst Romeins schip blijkt belangrijk de BEELDBUIS? TILANUS VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt DINSDAG 28 NOVEMBER. NED. I. De dag voor da slag zendt de VARA een programma uit over die Nederlandse burgers die morgen voor het eerst naar de stembus gaan, de jonge kiezers. Het accent van de ze reportage valt op het verkiezings- toernee van het P.v.d.A.-hoofdbe- stuurslid en Tweede Kamerkandi daat Hans Kombrink, zelf een jon gere. Voor en na dit programma van de verkiezingen van morgen staan respectievelijk de consument enw eg - wijzer Koning Klant en de quiz Twee voor twaalf. De VARA begint haar uitzending om zeven uur met de Stratenmakersopzeeshow. Te lachen valt er natuurlijk ook in Daar komen de schutters. Engelse hoop in bange dagen krijgt het op zee zwaar te ver duren. Na het journaal wordt de kro niek van zeevaarder James Onedin vervolgd. James peinst zich suf over de vraag hoe hij aan geld moet ko men dat Robert voor zijn winkel no dig heeft. NEDII. Dier en vriend, Twee kamp, Het meisje met de blauwe hoed, Een kar vol verhalen, Hendrik de Zevende, Hier en nu en Dag, dag. Ziedaar het NCRV aanbod voor het tweede net. Wie er niet genoeg aan heeft kan nog kijken naar Den Haag vandaag, het laatste journaal en een les uit de Teleac cursus Spaan,s. Wat betreft Het meisje met de blauwe hoed: Betsy is natuurlijk erg blij met de doos levensmiddelen die zij van haar vriend Daan gekregen heeft, maar Daan zelf zit zwaar in de pu ree als zijn vader er achter gekomen is dat de doos nooit is aangekomen waar hij hoorde: bij de kapiteins vrouw. Voor de tweede maal binnen een week interpreteert in Een kar vol verhalen een groep jonge acteurs in moderne stijl een sprookje van Grimm. Het is het sprookje Kat en muis, waarin de kat steeds smoesjes verzint om van de wintervoorraad te snoepen die hij met de muis moet delen. Na vanavond resteren er nog twee afleveringen van de serie over Hendrik de Zevende. In het deel dc nu wordt uitgezonden spitst de ver handeling zich toe op de verhouding tussen de Engelse vorst en Perking Warbeck, die een geslaagde poging doet aan de door de koning inge stelde bewaking te ontsnappen. Tan- ja Koens Dier en vriend gaat dit keer over het terrarium en uit de quiz Tweekamp moet vanavond de win naar van poule A te voorschijn ko men. DINSDAG 28 NOVEMBER. NED. I: 11.10 en 14.00 Schooltele visie; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Stratenmakersopzee show; 19.285 Daar komen de schut ters; 20.00 Journaal; 20.20 Onedin lijn; 21.10 Koning Klant; 21.40 De jonge kiezers; 22:00'Twee voor twaalf 22.40 Socutera; 22.55 Nieuws. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar18.55 Nieuws; 19.05'Diér én vriend; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.20 Het meisje met de blauwe hoed; 21.00 Een kar vol. verhalen; 21.10 Hendrik Vil; 22.00 Dag, dag; 22.45 Den Haag van daag; 22.55 Journaal; 23.00. Teleac. Advertentie Voor een - solide regering - gezonder milieu - rechtvaardiger verdeling van lasten Middellandse Zee-gebied De Russen hameren niet meer zo op de Brezjnew-doctrine die Moskou het recht zou gei>en zich in zaken van andere landen te mengen als daar de kommunistische praktijk an ders wordt toegepast dan Moskou goed acht - zoals in Tsjechosloioakije gebeurde. Maar afgezworen is die leer niet en ze kan heel goed als ex cuus dienen om na Tito's verschei den druk op Belgrado uit te oefenen. De Russen kunnen daar heel goede redenen voor hebben; de Middel landse zee is een belangrijk gebied voor hen. Ze hebben er niet voor niets een tnachtige vloot heenge- stuurd die daar de Amerikaanse schaduwt aan de zuidflank van de N.A.T.O. En een vloot heeft een ba sis nodig, die de Russen thans wel hebben in Alexandrië, maar voor hoe lang nog? De relatie met Egypte is al niet zo hartelijk en de invloed van Libië neemt toe - dit verklaart dat het alle vreemdelingen, Russen inkluis, zover mogelijk zzit de Arabische buurt wenst. En dan nog: Alexandrië is niet ideaal. Verkieslijker was een haven die ook over land te bereiken is, al was het maar om doortocht via de Turkse wateren vanuit de Zwarte Zee, of ver omvaren om heel west- Europa heen te voorkomen. In dit opzicht biedt Joegoslavië alle moge lijkheden die de Russische admiraals zich maar kunnen loensen. Bij Tito maken ze geen kans, dat weten ze. Tito manoeuvreert nu zul ke mannetjes o palle belangrijke pos ten dat ze, ook als hij er niet meer is, geen kans hebben. Expositie microscopen UTRECHT, 25-11. In het universi teitsmuseum van de rijksuniversiteit in Utrecht wordt op woensdag 29 november een permanente expositie van microscopen geopend. De collec tie omvat een aantal exemplaren waaruit de ontwikkeling van dit in strument is te zien. Om eigen risico in Ziekenfondsraad AMSTELVEEN, 25-11. De zieken- fondsraad houdt voorlopig in beraad of zij aan minister Stuyt (volksge zondheid) en staatssecrearis Rietkerk (sociale zaken) al of niet advies zal uitbrengen over de invoering van een eigen risico by de ziekenfonds verzekering. De raad besloot dit in Amstelveen na een langdurige dis cussie. Men wil er op de volgende verga dering, over een maand nog eens over praten. De voorzitter ontkende dat het uitstel verband hield mét de komende tweede kamerverkiezingen. Een voorstel om geen advies uit te brengen kwam' van de commissie verstrekkingen. Volgens de commis sie heeft de regering in verband met het centraal akkoord besloten het het eigen risico niet per 1 januari in te voeren. Ook heeft minister Boer- sma van sociale zaken aan de soci aal-economische raad opnieuw ad vies gevraagd over de programme ring van de sociale verzekeringen. President Tito is koortsachtig bezig te zuiveren in de Bond van Kommu- nisten en in de regeringen van de Joegoslavische deelstaten. Het is be gonnen in Kroatië, waarover nogal wat ophef ontstond omdat daar steunpilaren van de partij werd aan gewreven dat ze niet alleen te na tionalistisch dachten, maar zelfs wel een beetje neigden naar de ideeën van de fascistische organistaties die er onder de Duitse bezetting huis hielden. Een en ander begeleid met insinuaties dat de Soivjet-Unie zich ook van deze nieuwe ondergrondse zou bedienen om te gelegenertijd Joegoslavië weer terug te halen bin nen het kommunistische blok. Van zulk dik hout wordt ditmaal geen planken gezaagd - de leidraad is het vermaan van de grijze president dat lev>eel van de orthodoxe leer wordt afgeweken en dat dit niet langer kan. Wat hem in die afwijkingen het meest ergert is waarschijnlijk niet dat ze niet helemaal volgens het boekje zijn, maar dat hierdoor een element van gezamenlijk en in over leg beslissen tot gewoonte is gemaakt En Tito prefereert een harde lijn van commando door lieden die ervoor zorgen dat gedaan wordt wat ze zeg gen, zoals zij doen wat hun baas zegt. Het is de methode die hijzelf lange tijd heeft toegepast, geheel in over eenstemming met wat bij toen nog zijn vrienden in Moskou gangbaar was. En in grote trekken nog is. La ter is hij er van afgeweken omdat in vele opzichten wat meer soepelheid resulteerde in een voor ieder aange namer leven en een ekonomisch kli maat dat ook aantrekkelijk was voor buitenlanders die dan wel hun eigen belangen dienden, maar tevens ook de ontwikkeling van Joegoslavië be vorderden. Nog daargelaten dat die relaties met westerse landen Tito's positie tegenover Moskou en com pagnons versterkte. Hijzelf was er echter met zijn geweldig overwicht om in de gaten te houden dat men zo ver ging als nuttig was, maar nooit zo ver dat gevaar ontstond. Maar wie heeft het morele overwicht om hem in die rol op te volgen? Nie mand, voor zover men nu kan zien. En dit dwingt Titovoorzover moge lijk mag men er wel bij zeggen, de oude, harde koers weer te gaan vol gen, die althans het staatsapparaat en de partij een ijzeren skelet geven, dat naar hij hoopt sterk genoeg is om weerstand te bieden aan de in terne wrijvingen tussen de nationa liteiten en vooral tegenover de Rus sen. BONN, 25-11. Het basisverdrag tussen de Duitse Bondsrepubliek en de DDR, dat 8 november in Bonn werd geparafeerd zal op 21 of 22 de cember in O.-Berlijn worden onder tekend, zo heeft de Westduitse rege ringswoordvoerder Conrad Ahlers bekendgemaakt Volgens hem is er nog geen forme le overeenstemming over de datum. Het verdrag zal worden ondertekend door bondskanselier Willy Brandt en zyn Oostduitse collega, premier Willi Stoph. Vier kinderen in één jaar voor Amin KAMPALA, 25-11. Mevrouw Nora Amin, echtgenote van de Oe- gandese president, heeft 't leven ge schonken aan een meisje, zo meldt radio-Oeganda. Dit is het vierde kind, dat Amin dit jaar gekregen heeft. Zijn andere drie vrouwen, Mama Maliyam, me vrouw Kay Amin en mevrouw Ma- dina Amin, hebben ieder in de af gelopen acht maanden een kind ge baard. Volgens radio-Oeganda maakt het vierde, dit jaar geboren kind van Amin, het goed. De moeder herstelt zich van „een lichte operatie". ZWAMMERDAM, 23-11; Het in stituut voor prae- en protohistorie van de universiteit van Amsterdam heeft in de Zuidhollandse plaats Zwammerdam een Romeins schip opgegraven uit de tweede eeuw na Christus. Volgens prof. dr. W. Glas- begen, die de leiding by de opgra ving heeft, vormt de scheepsvondst van Zwammerdam een unieke ge beurtenis in de Nederlandse archeo logie. Romeinse schepen van deze ouder dom zijn in ons land nog maar twee maal gevonden maar nooit bewaard gebleven. Honderd jaar geleden vond men een Romeins schip in Vechten waarvan slechts een globale tekening is overgeleverd, en begin 1972 werd een romeinSe vissersboot in Zwam merdam gevonden, die evenmin kon worden geconserveerd. Voorzover de provinciale archeo loog van Zuid-Holland, drs. H. Sar- fatij, bekend is, zijn er zelfs in an dere landen als Italië geen Romeinse schepen van deze ouderdom bewaard gebleven. Het schip van Zwammerdam is een 23 meter lang en 3,80 meter breed vaartuig van eikenhout, met een platte bodem, en overnaads be vestigde planken aan de zijwanden. Het schip is vermoedelijk gebruikt als zeilschip. Het is gevonden op een bouwterrein waar de „Vereniging Johannes Stichting een dorp voor 600 geestelijk gehandicapten laat neerzetten. 36 Zijn schoonzoon tilde er niet te zwaar aan. „Ze zal zo wel komen. Je kunt haar toch niet aan de ketting leggen, vader." Toon keek de man tegenover hem doordringend aan. „Ze is net veer tien, Bas, en nog een kind.' De aangesprokene grinnikte een beetje. „Ze ziet er uit als zeventien. Daar komt het natuurlijk door." „Jij denkt er nogal gemakkelijk over. En als er vandaag of morgen ongelukken gebeuren? Wat dan? Neem jij het dan ook zo gemakkelijk op?" Hij lachte nog steeds. „Ze is een dochter van Worms en als die hel niet wil, heeft een potige kerel als ik zelfs geen kans. Niet prul? Hij keek zijn vrouw lachend aan. Die begon te kleuren. „Maar goed, dat ik altijd voet bij stuk heb gehou den. mannetje, anders zat ik mis schien nu al met zo'n schreeuwlelijk op schoot." „Nog niets onderweg?" informeer de mevrouw Worms voorzichtig. De jonge vrouw haalde haar schouders op en wees naar haar man. „Bas zegt: het heeft nog geen haast, en bij is de baas thuis. Dus. Bas schoot in een lach. „Ja, dat zal best. Probeer maar eens baas in huis te zijn, als je een dochter van Worms tot vrouw hebt!" De vrouw schoot venijnig uit haar slof. „O. heb je soms over me te kla gen?'' Hij trok haar in zijn brede armen en plantte een dikke zoen op haar lippen. „Helemaal niet, schat. Jij bert precies de vrouw, die ik me al tijd gewenst heb. En ik ben nog veel gekker op je als een jaar geleden. Maar kinderen moeten nog een poosje wachten. We willen eerst een FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK paar jaartjes ongestoord van elkaar genieten, niet prul?r Ze lachte mee en voelde zich ge vleid. „Jij zegt het, he?" Mevrouw Worms stond op. ,;Nog iemand koffie? Of liever een bor rel?" Gerie sprong eveneens overeind. ..Blijf maar zitten, mams, doe ik wel. Een borrel krijgen ze niet meer, het is welletjes geweest. Bas moet mor gen vroeg rijden. De jongeman bemerkte, dat zijn schoonvader behoorlijk uit z'n hu meur was. „Waar is ze heen?" vroeg hij, doelend op zijn schoonzusje. „Bij ene familie Vcneveld. Ergens tussen Rijnsburg en Katwijk. Je weet wel: Veneveld van die bonbon- fabriek in Don Haag. Daar komen verschillende jongelui zaterdags en zondags bij elkaar. Ik heb er 's heel voorzichtig naar ge-informeerd: er wordt gedanst en ze drinken wat. Voor zover ik heb kunnen nagaan geen alcohol. En er Schijnt toéZicVit te zijn. Maar dat is ook alles, wat ik te weten ben gekomen.' Bas dacht na. „VeneveldVene veldwacht eensdie lui wo nen in zo'n grote. Witte villa, een eind van de weg, en dan klimmen. Een paar jaar geleden heb ik er eens een piano gebracht. We hebben ons het lazarus gesjouwd die stenen trap pen op. Gaart en ik. Maar we kregen een tientje fooi". Worms keek voor de zoveelste maal op de klok. „Moet je eens zien: zo wat half een. Wat moet ik er nou mee aan?" „Ik wil er wel heen rijden", stelde Bas voor. „Hoe is zc gegaan? Met de bus? Of is ze gehaald met een wa gen?" „Ze is vanmiddag op de fiets weg gegaan. Ze gaat altijd op dc fiets. Die vriend van haar - je hebt hem op jullie bruiloft gezien - gaat altijd met haar mee. Bob Ozinga heet hij". „Is het wat?" informeerde zijn schoonzoon verder. Op de een,of an dere manier voelde hij zich verant' woordelijk voor Bettie. „Lijkt me een behoorlijke jongen. Bettie heeft hem een paar keer mee hierheen genomen. Wat verlegen, maar dat zegt me niets". „Nou, we drinken de koffie en als ze er dan nog niet is, rijden Gerie en ik naar die villa. Als zc er dan nog is. nemen we haar mee". „En haar fiets dan?" „Bind ik wel vast in de achterbak". Een hevig verontwaardigde Bettie Worms verschool zich achter haar vriend, toen Bas. na aangebeld te hebben, de grote salon betrad en zoh- der zich iets van de anderen aan te trekken, naar het meisje liep„Tijd om mee tc gaan, jongedame. Orders van de baas". „Donder op. jij. Heb ik wat met je te maken?" Ze keek hem met een rood gezicht aan. Bas had intussen rondgekeken en geconstateerd, dat er in elk geval de ze avond wat anders werd gedronr ken dan frisdrank, want flessen bier, sherry en zelfs cognac stonden er op verschillende tafeltjes. Zonder het meisje te antwoorden, vroeg hij: s.Wie is hier de baas?" Piet Veneveld trdd nnar voren „Dat ben ik, Hercules. Trek je jas uit en blijf een poosje. Voor wat mij betreft, ben je welkom Bas bekeek hem en knikte enkele malen veelbetekenend, want hij 'con stateerde. dat de jongen lichtelijk aangeschoten was. „Fijn, jochie, doet me een lol. Maar 't stinkt me hier te, veel. Waar zijn je ouders?" (wordt vervolgd) Een beeld i>an het 'Zonnemaire in 1906. Aan het huisje op de voorgrond kleeft een lugubere historie. Een agent van politie vermóórdde in dit huisje zijn vrouw. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Bij een gasexplosie in een huis aan de Zwaerdeeroon- straat in Rotterdam is de 19-jarige verkoper P. V. Dupont ernstig ge wond geraakt. De ontploffing ont stond toen de jongeman om even over zes een gaskachel wilde aan steken. EPE. De politie van Epe heeft twee Duitsers aangehouden, die er hun werk van maakten banken op te lichten door het ter omwisseling aanbieden van verouderde Franse bankbiljetten. AMSTERDAM. De zes uit Azië af komstige bronzen beeldjes ter waar de van f 100.000,- die op 10 oktober uit een vitrine in het tropenmuseum in Amsterdam werden gestolen, zijn terecht. Zij werden woensdagmiddag aangetroffen in de woning van de 31-jarige Amsterdammer R. T. LEIDEN. De Amerikaanse kolonie in ons land heeft met de traditionele dankdienst in de Pieterskerk in Lei den „Thanksgivingsday" gevierd. DEN HAAG. Het aantal open hartoperaties zal in 1973 sterk wor den opgevoerd, met 500 tot 1000 er bij. Dit jaar zullen ongeveer 1000 van deze operaties worden uitgevoerd in de verschillende hartchirurgische centra in Nederland. ARNHEM. De Arnhemse politie heeft een echtpaar en huh. a.s. schoonzoon aangehouden, die hebben bekend de daders te zijn van ver scheidene inbraken, o.a. bij vesti gingen van C. A. te Doetinchem,, Nijmegen en Arnhem, waarbij voor tienduizenden guldens aan bontman tels, suede jassen en kostuums is buit gemaakt. DEN HAAG. De Haagse politie heeft vier mannen aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij een inbraak eind oktober in een apotheek aan de Rijswijkseweg in Den Haag, waarbij voor een bedrag van 1500 gulden aan geneesmiddelen - voornamelijk opiaten - werd gestolen. HILVERSUM. De VPRO heeft voor 1973 een begrotingstekort van f 358.000,-.- In verband hiermee acht het bestuur van de VPRO het nood zakelijk, de abonnementsprijs van het omroepblad „Vrije Geluiden" te verhogen in relatie tot de grootte van het tekort. AMSTERDAM. Vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van jus titie maandag bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen drie jonge Maleisiërs wegens het handelen in heroïne. APPINGEDAM. Op de kruising van de Jan Bronsweg en de Solwer- derweg in Appingedam is de 39-ja- rige mej. J. Werkman met haar bromfiets aangereden door een auto. Zij was op slag dood. De automobi list moest met een hersenschudding per ambulance naar zijn woonplaats in Eelde worden overgebracht. UTRECHT. Voor ongeveer 350 van de 400 werknemers van de VMF- werkmaatschappij Stork Ketel en Apparatenbouw in Hengelo zal werk- tijdverkortng van een dag per week gedurende 6 weken, ingaande 2 ja nuari, worden aangevraagd. Dit we gens annulering en verschuiving van enkele orders. GELDERMALSEN. De 60-jarige mevr. A. Heinen is toen zij met haar fiets de drukke Rijksstraatweg Cu- lemborg-Zaltbommel overstak door een personenauto gegrepen. Zij was op slag dood. Stadion besmet met virus LONDEN, 25-11. Het stadion van de Engelse eerste divisie-club Lei cester City is tot besmet gebied ver klaard nadat gebleken is dat de ad ministratieve staf van de club en e n aantal spelers een virus-in feclK' hebben opgelopen. De wedstrijd Newcastle United-Leicester City, die zaterdag zou worden gespeeld, is in verband hiermee afgelast Alle leden van het administratieve personeel zijn geïsoleerd en het sta dion is gesloten. De nationale Boomfeestdag DEN HAAG. 25-11. De 11-jarige Monique Kappeïhof uit Haren bij Gioningen heelt een affiche voor nationale, boomfeestdag gemaakt, waarmee zy de eerste prijs in een wedstijd won. De boomfeestdag is ontstaan nr. een oproep van de Verenigde Naties in 1957 om door het instellen v. n een „festival of trees" het planten van bomen over de gehele wereld le be vorderen. Aan de eerste Nederlandse boomfeestdag, in Apeldoorn, namen 1600 kinderen deel. Vorig jaar waren er meer dan 70.000 kinderen die te zamen met prins Claus, de miljoen ste boom plantten. Kamerlid wil missie naar Noord-Vietnam DEN HAAG, 25-11. Het KVP- kamerlid Mommersteeg is van me ning, dat ons land moet bijdragen aan het tot standbrengen van een internationaal program voor herstel en ontwikkeling van geheel Indo- China. heeft minister Schmolzer (buitenlandse zaken) gevraagd een missie naar Noord-Vietnam te zen den. Een dergelijke missie zou. naar zijn mening, een eerste aanzet kun nen zijn tot erkenning van Noord- Vietnam. BEVERWIJK. Een van ontroering huilende Johnny Jordaan tijdens de op name van het TROS-programma „Bedankt Johnny", dat op zaterdag 9 de cember op het scherm zal komen. De zanger werd tijdens deze show bedolven onder een stroom van geschenken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5