Dokumentatiecentra aan Chr. Nationale Scholen te Zierikzee Voorzitter A. C. W. v. d. Vet ziet problemen voor de toekomst Winkelweek Nieuwerkerk vol verrassingen STREEKNIEUWS Monsterkool AANLEG VAN NIEUWE JACHTHAVEN BROUWERSHAVEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 november 1972 Nr. 21189 Doel: kinderen brengen tot eigen onderzoek Vergadering V.V.V. „Renesse Vooruit' ZIERIKZEE, 22-11. Op de komende contactavonden zullen de ouders van leerlingen van de Chr. Nat. Scholen geconfronteerd worden met het - in beide Zierikzeese scholen - aanwezige Dokumentatiecentrum op het punt van samenstelling mogelijk niet helemaal uniek voor Zeeland, maar wel wat be treft. de inrichting. De ene school - let niet openbaar of christelijk onderwijs - gooit het over deze boeg de ander over gene. Bij genoemde Zierikzeese scholen is men „wild" van het Dokumentatiecentrum, om daarmede en daardoor de onderwijsmethodiek een moderne impuls te geven. Inderdaad leunt de exploitatie van een dergelijk centrum op een basis school aan tegen een gewijzigde di- daktiek, waarbij niet louter alle wijsheid vloeit van de lippen van de onderwijzer, maar de kinderen wor den aangezet tot zelfstandig onder zoek. Voorwaarde daarbij is dat de inrichting van het centrum het de jeugd ook mogelijk maakt met het in het centrum aanwezige materiaal te werken. Daartoe is een karthoteek met trefwoorden aanwezig, die feilloos de weg wijzen naar de onderwerpen, ondergebracht in een groot aantal boeken, brochures en tijdschriften. Naar ingewikkeldheid van de stof is een onderscheid gemaakt tussen de lagere en hogere klassen en aan de inrichting ligt het systeem SISO ten grondslag (systematische catalo gus in openbare bibliotheken, sa mengesteld door de Classifikatie- commissie van het Studiecentrum voor Openbare Bibliotheken). Werkelijke funktionaliteit Uit de opzet blijkt de noodzaak en de behoefte van een werkelijke funktionaliteit van een dokumenta tiecentrum. Men kan de mooiste boe ken hebben, maar kinderen zijn nog onthand als zij onderwerpsgewijs de weg er niet *n kunnen vinden. Over de uiteenlopendste onderwerpen is materiaal aanwezig en soms com plete standaardwerken, die in geen enkele boekenkast zouden misstaan. Belangrijk daarbij is vooral het ma- Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank teriaal over de eigen stad- en streek geschiedenis. Op dit punt is er de laatste jaren nog al wat verschenen en dat treft. De „eigen inbreng" van het kind krijgt op deze wijze een niet zo maar geconditioneerde kans. De belangstelling van de zijde van de jeugd is groot en - zo bleek ons - Jeugd snuffelend in de boeken aan de school in 't Vrije. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). het is maar zelden dat er geen kin deren lopen te speuren en te snuf felen. Men denkt bij zo'n situatie wel eens aan vroeger en ontdekt dat on derwijs in algemene zin, naar opvat ting en methodiek zeg maar spron gen maakt in een richting, die vor- heen onbekend was. Tegenwoordig echter is voor derge lijke schoolprojekten ook meer over heidsgeld aanwezig, hoewel thans (de laatste trend), de geldkraan voor zulke zaken, maar een heel dun straaltje produceert. Maandag (4 december) komt „vermomde man" U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. NIEUWERKERK, 21-11. Deze week ging te Nieuwerkerk de win kelweek van start. De winkelweek duurt t/m 5 december. Ook dit jaar zjjn weer fraaie prijzen beschikbaar. De dagattracties ontbreken ook dit maal niet. Dinsdag was de eerste dagattractie. In iedere etalage lag een bepaald artikel. Opdracht was: Wat is het totale gewicht van al de ze artikelen. De eerste prijs werd gewonnen door Wim v. d. Male, Lijsterbest- straat, tweede prijs Jannie' Folmer en derde prijs Arie Folmer, School straat. Het totale gewicht was 26.200 gram. Vandaag (donderdag) ligt in elke etalage een gedeelte van een slagzin Voeg deze gedeelten samen en vorm een slagzin; luid de opga ve. Zaterdag 25 november moet mén het totale gewicht raden van de deelnemende winkeliers. De weging van de winkeliers vindt vanaf ze ven uur plaats. Vertrek vanaf het Dorpshuis naar de deelnemende winkeliers. Dinsdag 28 november ligt in elke etalage een gedeelte van een lint: Hoeveel is de totale lengte van het lint? Donderdag 30 novem ber ligt in iedere etalage een ver keerssituatie. Zoek het juiste ant woordt. Feestprogramma Zaterdag 2 december is er een feestelijk programma. Het program ma wordt verzorgd in samenwerking met de verenigingsraad. Om half tien 's morgens is er een poppen kast in het Dorpshuis. Om twee urn 's middags de intocht van Sint-Ni- colaas. De goedheilig man zal wor den opgehaald door de Elviband. Vertrek van de Elvi-fabriek aan de Weststraat. Om half drie wordt St.- Nicolaas officieel ontvangen door burgemeester J. D. ^fe Kam in „Ons Dorpshuis''. Het belooft een heel ge zellige dag te worden. Vermomde ruiter Maandag 4 december rijdt om half acht 's avonds een vermomde ruiter door het dorp voorafgegaan door de drumband Wandelsport. Men mag raden wie dit is, en wat zijn gezichfo is, inclusief zijn vermomming. Voor 9 uur moet de oplossing ingeleverd bij kapsalon Hendriks. Om 9 uur wordt de vermomde ruiter op het dorpsplein gewogen en onthuld. Het inleveren van oplossingen dagattrac ties uitsluitend bij kapsalon Hen driks in de Poststraat 12 vóór zeven uur 's avonds. Prijzen voor de dag attracties: waardebonnen van f 10,-, f 7,50 en f 5,-. Prijzen vermomde ruiter f 25,-, f 15,- en f 10,-. Dit jaar wordt gewerkt met zegels; deze krijgt men bij uw aankoop bij de deelnemende winkeliers. Deze zegels kan men op kaarten plakken; totaal aantal zegels op één kaart is 25. Deze kaarten voorzien van naam en adres inleveren t/m woensdag 6 december 18.00 uur bij W. Flikweert, Hoge Kerkstraat 10. De verloting zal plaats vinden op 7 december om half acht in „Ons Dorpshuis". Iedereen boven de 18 jaar krijgt bij het bin- nenkomén een nummertje. Met een rad van avontuur zal dan tussentijds nog eens voor honderd gulden aan prijzen worden verloot. De prijzen liggen uitgestald in de etalage van J. Tanis, Kerkring. De eerste prijs is een stereo-installatie, tweede prijs fauteuil, derde prijs een fiets en nog meer prijzen, zoals een fototoestel, voetbalschoenen e.d. BONN. - NAVO-parementariërs hebben er woensdag op aangedron gen dat Frankrijk een aktiever aan deel in de Noord Atlantische Ver dragsorganisatie neemt in het be lang van een betere samenwerking op het gebied van de Europese ver dediging. RENESSE, 21-11. De plaatselijke V.V.V. „Renesse Vooruit" hield de alge mene najaarsvergadering in de zaal van hotel „Het Wapen van Zeeland". De voorzitter, de heer A. C. W. van de Vet opende de avond. Hij verwel komde alle aanwezigen in het bijzonder burgemeester H. P. Everwijn, verte genwoordigster van de provinciale V.V.V. mejuffrouw Hovestad, vertegen woordiger van de streek V.V.V., de heer Holm en de heren Flohil en Dambruin als vertegenwoordigers van zusterverenigingen. De voorzitter begon met een verontschuldiging te maken voor het feit dat de vergadering, die oorspronkelijk op 16 november gepland was, naar 21 november moest worden verschoven. Dit was nodig omdat, nadat de con vocatie verstuurd was, bleek, dat de 16e reeds een vergadering gepland was waar veel leden van de V.V.V. Renesse aanwezig zouden willen zijn. De voorzitter vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn om ter voor koming van dergelijke situaties te komen tot een overlegs- en coördi natiepunt binnen de gemeente. De voorzitter zei dat de redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode enige tijd geleden dit reeds h ad geprobeerd, maar dat het toen, door gebrek aan medewerking van de betrokenen, een onhaalbare kaart was gebleken. Toch vroeg de voorzitter zich af of het plan binnen de gemeente niet zou zijn te verwezenlijken. Hij dacht dat misschien het gemeentebestuur in deze behulpzaam zou kunnen zijn al zou het hem liever zijn deze zaak zonder overheidshulp voor elkaar te krijgen. Gemeenschapszin Vervolgens stelde de voorzitter de gemeenschapszin aan de orde. Het leek hem toe dat het woord gemeen schap aan het zo'n ernstige inflatie onderhevig is als de gulden. Er is een duidelijke achteruitgang van het saamhorigheidsgevoel in de dorpsge meenschappen, een verharding van de wijze waarop, men met elkaar omgaat en een steeds materialisti- scher manier van leven te constate ren. Ook binnen de vereniging brengt deze mentaliteitsverandering zijn probleempje mee. Als voorbeeld noemde de voorzitter oa. de enquête die men op de vorige vergadering had besloten onder de zomergasten te houden. De medewerking die de leden in hun totaliteit hieraan heb ben gegeven bleek minimaal. De voorzitter had echter de indruk dat de jongere generatie wat posi tiever tegenover het gemeenschaps besef staat. Hij meende een aanwij zing hiervan te zien in de aktie: „Houdt uw strand schoon". Deze aktie hield in dat kinderen uit de hoogste klassen van het ba sisonderwijs zelf borden hebben ont worpen, waarop zij het publiek op riepen mee te doen aan de strijd te gen de milieu verontreiniging. Ver volgens bracht hij onder de aandacht de secretaris van de vereniging, de heer Johan Janse, begin van dit jaar op zondagen zich er voor had inge zet de mensen die huisjes enz. ko men zoeken, te helpen. Mevr. Borg- meijer zorgde er voor dat hij ieder- weekend volledig bijgewerkte lijsten kreeg en dat op het VVV-kantoor een mededeling was opgehangen dat de mensen bij de heer Janse terecht konden. Hij dankte de heer Janse hartelijk voor zijn initiatief. De voorzitter stelde als volgend punt de economische toestand aan de orde. Voor Renesse, waar een flink gedeelte van de inwoners zijn brood in de rekreatie verdient ziet het er niet te rooskleurig uit. Ne derland is op rampzalige manier koploper in de inflatie en dat bete kent dat ons land mogelijk voor het ZIERIKZEE. - De JJ.V.V.-afdeling nam het initiatief gehandicapten en aan huis gebondenen te Zierikzee in de gelegenheid te stellen het nieuwe Hema-bedrijf aan de Appelmarkt te bezichtigen en daar iets te kopen. De gemeente had daartoe dinsdagavond een tijdelijke opheffing van de Win kelsluitingswet toegestaan. Leden van de Rotary-club Zierikzee zorg den voor transport van de bejaarden, die thuis of in de rusthuizen werden opgehaald. De eigenaar van de zaak de heer H. Deurloo verwelkomde de dames en heren, diehun ogen uitke ken. Niet alleen binnen trouwens, maar ook buiten, want de meesten hadden in lange jaren Zierikzee bij avond niet gezien. De bezoekers kre gen koffie en gebak aangeboden. Voor sommigen was de ervaring wel erg zwaar en de overgang van een stille kamer, naar al die drukte wel wat teveel van het goede. Niettemin was ieders dankbaarheid groot voor dit aparte „uitje". buitenland te duur wordt. Daarbij komt nog de grote concurrentie in de wereld der reisbureaus en de scherp dalende tarieven van het luchtverkeer. Deze faktoren maken het toch wel nodig zich op de toe komst te bezinnen Men is er aan ge wend geraakt dat het dorp, de cam pings, de zomerhuisjes, de pensions en de horeca-bedrijven vanzelf vol lopen. Het is echter niet zonder meer zeker dat dit in de toekomst altijd zo zal blijven. Behalve met de in- glatie zal men ook rekening moeten houden met de veranderende smaak van het publiek. Uit onderzoekingen is gebleken dat de laatste jaren het bezoek aan de gehele Nederlandse en Belgische zeekust niet meer is ge stegen, en dat is tegen alle verwach tingen in. De vraag is nu wat te doen aan de stagnatie in de groei van het toerisme. Niet vanzelf Met klem raadde de voorzitter af te blijven denken dat de mensen vanzelf wel zullen blijven komen. Hij acht een mentaliteitsombuiging no dig en een soort gewetensonderzoek niet overbodig. Verder vond hij dat meer „service" zal moeten worden verleend. Voor de vereniging, maar ook voor de ondernemers ligt hier een taak. Het V.V.V. is volledig be reid hierin een belangrijke taak te vervullen, maar dat kan alleen als de leden hun V.V.V. steunen. Als derde punt acht de voorzitter het noodzakelijk de „promotion", (wer ving) voor dit gebied op grotere schaal aan te pakken. Meer bunde ling van krachten op heel Schou- wen-Duiveland en meer deskundig heid lijken hiervoor noodzakelijk. Aan het slot van zijn openings woord spreekt de heer Van de Vet namens het bestuur een hartelijk woord van dank uit aan het adres vah mevrouw Borgmeijer, als ook aan de heer Mol, die haar gedurende het seizoen assisteert, voor de ma nier waarop zij haar werk ook dit jaar weer heeft verricht. De sekretaris behandelde vervol gens de ingekomen stukken. Van de Ned. Middenstand Bank was een be dankbrief binnengekomen voor de ontvangen belangstelling bij de ope ning van het kantoor te Renesse. Van de Provinciale V.V.V. waren twee stukken ingekomen. Het eerste betrof een plan om te komen tot een verhuur centrale, een soort centrale lijst van zomerwoningen. Het tweede schrijven betrof een te voeren re- klamecampagne voor Nederland in het buitenland. Brochure Onderdeel van deze campagne is een brochure die in verschillende landen zal worden uitgebracht. In deze brochure zijn tien pagina's voor de Nederlandse kustprovincies gere serveerd en namens Zeeland heeft de provinciale V.V.V. één pagina aan gekocht met een optie op nog een halve pagina. Ter bekostiging hier van was echter financiële steun no dig van de verschillende plaatselijke V.V.V.'s. Deze kunnen hun medewer king verlenen door een bedrag ter beschikking te stellen ter vergroting van het deel over Zeeland, of ze kunnen een bedrag ter beschikking stellen van tenminste 500 gulden, zo dat niet enkele regels speciaal aan dacht aan dit gebied wordt besteed. De sekretaris deelde mee dat het be stuur voor de tweede mogelijkheid had gekozen. De voorzitter voegde hieraan toe dat het bestuur in het andere voor stel van de provinciale V.V.V. be treffende de verhuurcentrale niet veel zag. Hij dqcht dat het alleen een afschuiving van werk dat hier gebeurt naar Middelburg zou zijn. Concert leraren Zeeuwse Muziekschool Op zaterdag 25 november aan staande zal in het wijkcentrum „De Hoogte" aan de Populierenstraat in Goes-zuid (aanvang half acht) een concert worden gegeven door een aantal leraren van de Stichting Zeeuwse Muziekschool. Medewerking verlenen Hetty van Belzen-de Bruijn (klarinet), Ellengard Jense (piano), Erika Marx-Szigeti (viool), Gé Au- denaerdt (piano), Paul C. van Belzen (trompet), G. W. Bergman (piano), Ger Blom (accordeon), Stoffel Gunst (piano), Mar. Hillebrand (violencello, conti'abas), Ferenc Hutyra" (dwars fluit), Frank Witte (blokfluit). Op het programma staan werken van Brahms (rapsodie voor piano), Telemann, Debussy, Chopin, Hinde- mith (kwintet voor viool, klarinet, trompet, contrabas en piano), Gra- nados, Martinu, Rachmaninow, Haydn (trio voor dwarsfluit, cello en piano) en Schaper (trio voor dwars fluit, cello en accordeon). Eind van het concert omstreeks half tien. ZIERIKZEE Industrie „Het is eentonig haast elke aan- biedingsnota te moeten opmerken, dat in het afgelopen jaar geen in dustrievestiging heeft plaatsgevon den. Deze opmerking moet helaas ook thans weer worden gemaakt", aldus constateren b. en w. in de aan- bicdingsnota gemeentebegroting voor 1973. Opgemerkt wordt dat voor het be drijfsgebouw nog steeds geen betere bestemming gevonden is. In verband met de toenemende arbeidsreserve achten b. en w. het zeer gewenst dat zich nog één of meer arbeidsinten sieve bedrijven vestigen. Helaas kan het college hieromtrent thans geen positieve mededelingen doen. „Wel is het ons bekend", aldus het college in hun nota aan de raad, „dat bij het gewestelijk arbeidsbureau ZONNEMAIRE, 22-11. In zijn volkstuintje aan de Tuinweg zag de heer K. Stoel zich een rode kool ontwikkelen, die ge meten naar de gewone „kool normen" enorme afmetingen aannam. Nadat de kool zijn groeiperiode had beëindigd, werd hij geplukt en gewogen en gemeten. Het bleek dat hij zeker niet te licht werd bevon den, want de reuzenkool had een gewicht van ruim zes en een halve kilo en een omtrek van 75 centimeter. Wanneer nog iemand zin heeft een ander een kool te stoven een arbeidsplan wordt uitgewerkt, waaruit zal blijken hoe groot de be schikbare arbeidsreserve is en in welke sectoren zich de problemen in het Uijzonder toespitsen." Zodra dit plan is verschenen, zullen b. en w. overwegen welke aktiviteiten kun nen worden ontplooid. Tenslotte constateert het college dat het feit dat de aanwijzing tot secundaire ontwikkelingskern in het probleemgebied Zeeland is ingetrok ken en daardoor de investeringskérn in het probleemgebied Zeeland is ingetrokken en daardoor de inves teringspremie- en de prijsreduktie- regeling bij industrievestiging niet meer van kracht zijn, voor de aan trekking van nieuwe industriële be drijvigheid niet stimulerend werkt. Ver. Chr. Schoolonderwijs Op maandag 27 november a.s. wordt in de zaal van de Chr. Geref. Kerk de algemene ledenvergadering gehouden van de Vereniging tot Be vordering van het Chr. Schoolonder wijs. Op de agenda staat vermeld de bespreking van de procedure tot het samengaan met de Chr. Kleuter schoolvereniging „Rehoboth". Verder is bestuursverkiezing aangekondigd ter voorziening in de vakatures: me vrouw W. de Vries-Bij de Vaate, W. Goudzwaard en J. de Snayer. Burgemeester A. P. Schouwenaar verzet „eerste hap" van nodige 65.000 in3 grond BROUWERSHAVEN, 22-11. Burgemeester A. F. Schouwenaar te Brou wershaven heeft dinsdagmiddag een graafmachine bediend, waarmede een grote hap grond werd genomen uit dc Jong Kindpoldcr achter de Molenstraat Dat betekende het officiële startsein van de aanleg der nieuwe jachthaven. Ik ben bly, aldus dc burgemeester, dat met deze „eerste hap", zjj wat moei zaam door mjj verricht, gestart is kunnen worden met dit gigantische werk. Er moet n.l. 65000 m;! grond worden verzet cn hopelijk gaat het vlugger dan ik het zoeven deed. Dc nieuwe haven is leuk gesi tueerd tegen de historische achter grond van het oude stadje cn heeft een unieke ligging in de gemeente. Het werk wordt uitgevoerd in D AC W-verband met een rijkssubsi die van 50 procent. De uitvoerders zijn de kombinatie fa. Romers uit Rozenburg en v. d. Straten te Hans wee rt\ De directie wordt gevoerd door het Technisch Adviesbureau van Ned. Gemeenten, waarbij de directe leiding in handen is van ir. W. D. Fiiius. In dc dircctiekcet werd het woord nog gevoerd door burgemeester Schouwenaar. die het historische van deze gebeurtenis kenschetste als eerste aanzet van een zich ontplooi ende ontwikkeling aan het Grcve- lingcnmcer, „waar w(j al zo'n an derhalf jaar op hebben zitten wach ten". In de jachthaven zullen een 283 schepen ligplaats kunnen vinden, verdeeld over verschillende scheeps- typen. De indeling der ligplaatsen is bepaald n.a.v. een gehouden en quête onder do passanten, die reeds in Brouwershaven met hun jacht hebben vertoefd. In de aanleg zit een flink stuk grondwerk, heien, en de plaatsing van een houten be- schooing, aanleg steigers. Ontsluitingsweg Rond de nieuwe haven komt een ontsluitingsweg, welke loopt vanaf de Noorddijk tot aan de Haven noordzijde. De kleine steigers sluiten aan op de grote steiger en kan te vens dienst doen als wandel boule vard. Verder zijn er twee voetpaden ge situeerd, welke aansluiting geven op de Driehoekstraat cn Molenstraat. Er komen twee toiletgebouwen, gro te parkeerplaatsen, een botenhclling cn op de keersluis een kantoor voor dc havenmeester, van waar hij te vens het scheepvaartverkeer kan re gelen. Het ligt in de bedoeling dat dc nieuwe jachthaven in juni a.s. in gebruik kan worden genomen. Dat er oen enorme belangstelling voor be staat blijkt wel uit. de grote wacht lijst, welke er is voor een ligplaats. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3