Toerisme straks GOUDEN SIERADEN AANWIJZING VAN ZIERIKZEE ALS GEMEENTE VOOR BIJSTAND-VERLENING WAS „ONJUISTE BESLISSING" JAC. MOURER Verkoping oude gemeentehuis Haamstede STREEKNIEUWS AGENDA ZIEHIKZEES' VREEMDELINGENVERKEER IN DIT JAAR 0 orbelleu BOUWBOETIEK hemo special STEMMING Hoewel de zaak opnieuw aktu- eel blijkt te zijn, geldt het toch al - ook voor Schouwen-Duiveland - als een oud thema, namelijk de toevoer van zomergasten naar no toire toeristenplaatsen, waarvan Renesse er één is. We noemen Re- nesse, omdat - bij monde van de voorzitter - op de jongste vergade ring de vrees is uitgesproken dat de toeristenstrooin wel eens dun ner zou kunnen worden in de toekomst. Koffiedik kijken lijkt met betrek king tot de onderwerpelijke affaire al heel moeilijk, maar wij herinne ren er wel aan dat jaren geleden die \Tees ook al eens is uitgespro ken en ook toen werd de „toeristi sche uitstoot" naar het buitenland genoemd als mogelijke veroorzaker van het onheil. Die vrees is slechts ten dele uitgekomen en ter plaatse eigenlijk helemaal niet. Percentagecijfers wijzen uit dat grote delen van het volk de va kantie - als er al vakantie wordt gehouden - in eigen land door brengen. Er is wel concurrentie van „goedkope vliegreizen" (het goedkoop mag rustig tussen aanha lingstekens, want er komt bij de marginale prijs vrijwel altijd een zelfde kostprijs bij), maar het re servoir aan mensen, dat er geen gebruik van maakt, blijft - naar ons gevoelen - heel groot. Bij de propaganda ware te over wegen gericht te werk te gaan. Men zou zich - bewuster dan voor heen - kunnen wenden tot bepaal de bevolkingsgroepen en dan valt er nog een groot toeristisch poten tieel op te sporen. De thuisblijvers kwamen al ter sprake. Zij bieden een kans; evenals de bejaarden of grote gezinnen. Enfin, met fantasie kan men die reeks zelf uitbouwen. Het „Kom naar A of B" in het al gemeen is niet voldoende; er moet binnenlands een selektieve propa ganda opgezet en dit in combina tie met vakantie als ingewortelde gegevenheid, biedt op den duur zoveel compenserende mogelijkhe den „dat men de vliegtuigen voor blijft". We willen niet wijzer zijn dan V.V.V. Zij bestaan uit de mensen uit de praktijk, maar het is - ook in andere (levens) verbanden blijkt het - een goed ding ,als men ge differentieerder tewerk gaat of verfijnder, als men dit woord wil gebruiken. Voegt men de resulta ten van dergelijke campagnes bij de vaste hap, die inderdaad ieder jaar toch komt, dan delen wij niet helemaal het pessimisme, zoals dat wel wordt uitgesproken, al dienen de tekenen der tijden verstaan en moet de wervingspolitiek hierop afgestemd worden. Grote order voor I.H.C. ROTTERDAM, 22-11. Het wer- venconcern IHC-Holland heeft een order geboekt waarmee een bedrag van ongeveer f 170 min. is gemoeid. Een onlangs opgericht consortium, dat onder de naam „Viking Marine equipment LTD" zal worden geves tigd op het Engelse eiland Jersey, bestelde bij IHC een „derde genera tie' pijpenleg vaartuig. Het schip zal naar het concern meedeelde, worden gebouwd bij IHC-Gusto in Schiedam en in de zomer van 1974 worden ge leverd. Advertentie Sociale zaken iverkt onder grote druk §Q5cS<a (de meest begeerde wens van iedere vrouw) GROOTSE SORTERING czArnxbanden c~Rincjen Crocked 3edeló êo Uieró ^llangeró Maak nu uw 5 december keus f Juwelier - Horloger i, .,i.mawfc». •TApiiKiw» Deelnemer gratis koopdag ZIERIKZEE, 22-11. B. en w. van Zierikzee blijven van mening tlat de aanwijzing van Zierikzee, als bij- standsverlenende gemeente aan woonwagenbewoners een onjuiste beslissing is geweest. „Werd in het ver leden incidenteel bijstand verleend, in 1972 is dit uitgegroeid tot een permanente en zware taak", aldus schrijft het college aan de raad in de aanbiedingsnota behorende bij de gemeentebegroting voor 1973. Per 25 oktober 1972 bedroeg het aantal aanvragen over 1972 reeds 184. „Het bezoek door deze bevolkingsgroep aan de afdeling sociale zaken gaat veelal met moeilijkheden gepaard", aldus b. en vv., „verscheidene malen was assistentie van de politie nodig". Het college constateert dat het personeel van met name de afde ling sociale zaken door de moeilijk heden bij voortduring onder druk heeft moeten werken. Dank brengt het college aan de politie voor de verleende voortreffelijke hulpverle ning en aan 't personeel van sociale zaken. Toename De periodieke bijzondere bijstand verlening aan inwoners is in 1972 toegenomen. Vooral in de groep van personen jonger dan 65 jaar valt een duidelijke vermeerdering te consta teren. Deze toename vloeit hoofdza kelijk voort uit bijzondere verstrek kingen, zoals kosten van huishoude lijke hulp. De vermindering van de werkge legenheid, welke reeds eind 1971 merkbaar was, heeft zich in het aan tal werkloosheidsuitkeringen in 1972 eveneens doen gevoelen. „Ten op zichte van voorgaande jaren kan van een sterke toename worden gespro ken" Hartstichting richt sport-fonds op AMSTERDAM, 22-11. De Neder- landse Hartstichting, die enige jaren geleden de stoot gaf tot het zg. trimmen is bezig met een nieuw initiatief: een sportfonds dat ama teursportverenigingen zal uitrusten met sportkledjj en eventueel andere steun op beperkte schaal. Koopavonden voor Sinterklaas en Kerstmis DEN HAAG, 22-11. Hei centraal overleg detailhandel heeft - bjj wjjze van advies - een reeks data aange wezen voor koopavonden voor Sin terklaas- en Kerstmis. Deze zijn 28 november tot en met 1 december, 4 december en 19 tot en met 22 decem ber. Voor openstelling op 28 novem ber en 1 december is toestemming nodig van de gemeenteraad. De winkelsluitingswet geeft de ge meenteraden de bevoegdheid het sluitingstijdstip op uiterlijk 22 uur te stellen. Het centraal overleg de tailhandel (werkgevers en werkne mers) dringt er aan hiervan zo wei nig mogelijk gebruik te maken. Het overleg heeft verder geadvi seerd om op zaterdag 2 december en zaterdag 23 december geen gebruik te maken van de ongelijkheid de winkel tot na 18.00 uur open te hou den. Om behoud van de zangvogels BRUSSEL, 22-11. De Europese Commissie in Brussel is van oordeel dat de uitroeiing van zangvogels in landen van de EEG krachtig en met aandrang bestreden moet worden. De commissie heeft dan ook alle lof voor de onlangs op dit gebied door de Belgische regering genomen maatregelen en ze acht het wenselijk dat een dergelijke actie ook in Italië wordt ondernomen. Dat zegt ze in antwoord op schriftelijke vragen uit het Europees parlement. De commissie behoudt zich voor om zonodig passende maatregelen voor te stellen om aan de uitroei ing van zangvogels in de EEG een eind te maken. Sas van Gentenaars dempen riool in België SAS VAN GENT. 22-11. Voor de tweede maal binnen drie dagen heeft de Heemkundige Kring van Sas van Gent onder leiding van dokter Frank Puijlaart een open riool gedempt, dit maal op Belgisch grondgebied. Met twee vrachtwagens, een met zakken en een met zand, hebben de heem schutters woensdagnamiddag de ac tie uitgevoerd. De Belgische gemeente Zelzate loost niet alleen op het kanaal Gent- Terneuzen, maar ook via de Poeldijk, de grens tussen Nederland en België. Dit open riool komt uia de gemeente Assenede Nederland binnen. De arts zei dat de actie iveer was ondernomen om aan te tonen dat de Belgische stad Zelzate reeds lang loost op de afvalwaterleiding Zeeuws Vlaanderen, waarop alle Nederland se industrieën en gemeenten uit de kanaalzone lozen. De burgemeester van Zelzate, de heer L. Danschuttcr, ontkent dit. Het college wijst erop dat de werkloosheid zich vooral manifes teert onder de zg. schoolverlaters, waaronder worden verstaan de jon geren die niet onmiddellijk een ar beidsplaats kunnen bemachtigen.. Vestiging jongeren i De vrije vestiging - voortgevloeid uit de huurliberalisatie - had vol gens het college tot gevolg, dat een groep jongelieden zich te Zierikzee heeft gehuisvest. Het gebrek aan werkgelegenheid en hun houding ten opzichte van het verrichten van ar beid, deden het aantal bijstandaan- vragen toenemen. In vele gevallen hebben b. en w. de noodzaak tot het verlenen van bestand in twijfel getrokken. Po gingen zijn aangewend tot het cre- eren van een passend werkobject, waarover enige malen een onder houd heeft paatsgevonden met de gemeentebesturen van Goes, Middel burg en Vlissingen, welke gemeen ten met dezelfde problemen kampen. De financiële gevolgen maakten het echter niet mogelijk een dergelijk werkobject te realiseren. HAAMSTEDE, 22-11. Onder enor me belangstelling werd dinsdagmid dag in hotel Bom ten overstaan van notaris D. v. d. Hoeven uit Renesse het oude gemeentehuis staande in de Ring te Haamstede in het openbaar verkocht. Wegens de diverse aankopen die eertijds werden gedaan om het toen al te kleine gebouw wat uit te brei den, werd de verkoop in vier delen gesplitst, nl. de vroegere winkel naast hotel Bom, (Ring 5), het oude gemeentehuis (Ring 6), de vroegere woning van de heer Mooij (Ring 7) en de woning naast slagerij Simmers (Ring 8). In de eerste veiling ging het er als volgt toe: Ring 5 f 30.000,door J. Sieremans te Vlaardingen, Ring 6 f 45.100,door J. Sieremans, Vlaar dingen, Ring 7 f 25.500,door Meu belinrichting Paauwe te Zonnemaire en Ring 8 f 27.600 door L. Baumann te Haamstede. Totaal bedrag f 128.200,—. Tweede veiling DeJ;weede veiling bracht geen ver- schil°"in de eerste twee panden, zo wel in de bedragen als in de koper. Ring 7 ging naar P. Adam te Haam stede voor f 25.600,en om zijn pand te behouden moest L. Baumann te Haamstede doorbieden tot f 30.000,Het totaal bedrag kwam hiermede op f 130.700,en dat werd in de massa niet meer overschreden. Wat er precies met de panden gaat gebeuren is nog niet bekend. Wel staat vast dat het pand Ring 8 een groentewinkel gaat worden. De ma kelaar, de heer Adam kocht het pand Ring 7 voor derden en dat zal als woonhuis worden ingericht. KERKWERVE Zang op bejaardensociëteit Op de jongste bijeenkomst van de Bejaardensociëteit, onder leiding van mevr. Francke-van Nes, trad op het bejaardenkoor uit het nrsthuis „Poel wij ck" te 's Heer Arendskerke. De kooxdeden. ontvingen een welkomst woord van de presidente. Het koor stond onder leiding van de heer Lammers en bracht verschil lende geestelijke liederen ten gehore. Onder de koorleden bevinden zich 80- en 90-jarigen, die met volle toe wijding stonden te zingen. De aanwezigen kregen, een pro gramma uitgereikt, waarop het ge zongen nieuwe volkslied stond ver meld. Zo werd het een geslaagde vo- kale middag, niet alleen voor het oor, maar ook voor het oog, want bijzon der werd genoten van de fraaie Zeeuwse klederdrachten. De dames waren allemaal stijlvol in dracht, maar er was slechts één zanger, die nog het oude boerenkostuum droeg. De directrice dankte aan het slot voor de geslaagde middag. De direc trice van „Poelwijck", zuster Schou ten, nodigde de soos van Kerkwerve uit voor een tegenbezoek. OO STEELAND Bouw dubbel woonhuis Door het Bouwbedrijf Boogert B.V. alhier is een aanvang gemaakt met de bouw van een dubbel woonhuis in de Van den A'beelestraat, op een per ceel bouwgrond door de heer Boo gert enige jaren geleden van de ge meente Duiveland aangekocht. Deze bouw is gelijk aan de beide dubbele blokken woonhuizen die in deze buurt zijn gebouwd, en dit is dan het laatste gat dat volgebouwd wordt aan deze zijde van de Van den Abeele- straat. ZIERIKZEE/BRUINISSE Ir. H. A. M. van Erp met pensioen Aan ir. H. A. M. van Erp, inspec teur der Visserijen in algemene dienst bij het ministerie van land bouw en visserij is met ingang van 1 januari 1973 op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met dank voor de door hem bewezen diensten, een en ander wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ir. Van Erp was als zijnde belast met de uitgifte van de visserijperce len in de Waddenzee, levensvoor waarde voor een goed visserijbedrijf, een zeer bekende persoonlijkheid in mosselvisserskringen. Het laatste jaar was hij in verband met zijn gezondheidstoestand niet meer ten volle in aktieve dienst, wel gaf hij nog adviezen. Ir. Van Erp werd op 14 december 1907 te 's Hertogenbosch geboren, hij studeerde af in 1935 aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. In 1948 werd hij benoemd tot Inspec teur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e district. Hij is dus 25 jaar als vis serij-inspecteur werkzaam geweest. Hij is officier in de Orde van Oranje Nassau. Inspecteur Van Erp zal wor den opgevolgd door de heer Kofman, die reeds thans gedeeltelijk de dienst waarneemt. BRU1NISSE Tijdrede Cer. Gemeente Maandagavond half acht zal met het oog op de verkiezingen in de kerk der Gereformeerde Gemeente ds. A. van den Berg een tijdrede houden, met als thema „De oproep tot wederkeer". Casco-kotter In Industriehaven In de Industriehoven te Bruinisse arriveerde liet casco van een nieuwe Noordzeekotter, de K.G. 8, voor de heer I. Bout te Kortgene. Deze kotter (afmetingen 24.10 x 6.40 x 3.30 hol) is voor rekening van de fh-ma L. Padmos en Zoon machi nefabriek te Bruinisse gebouwd bij de scheepswerf Firma Verlethuis te Zuid broek. Het casco zal door ge noemde firma Padmos geheel be drijfsklaar worden afgeleverd. In het schip komt een Stork Diesel motor van 600 p.k., 750 omw. per minuut. De woningbouw Eind november 1972 zijn te Brui nisse in aanbouw: een woning aan de Molenstraat, een pastorie aan de Dorpsweg, 28 bejaardenwoningen in Plan West, 26 woningwetwoningen in Plan West, 4 premiewoningen in Plan West (fa. Den Herder), 6 premie woningen Planobouw en 8 premie woningen fa. Mooyaart. Schip op Engelse snit gesneden De viskotter Termunterzijl 420 uit het hoge noorden van ons land, door de firma L. Padmos en Zoon te Brui nisse aangekocht, werd door ge noemde firma voorzien van een nieu we Padmos-vislier type L 704 en aan gepast aan de Engelse visserijmetho de, naar Engeland verkocht. Het schip vaart thans als London 110 en is omgedoopt in Collin Arthur Kamp. in de Engelse wateren. „De Macht van het Kleine" Heden (donderdagavond 23 no vember) zal in het Hervormd Ver enigingsgebouw het 60-jarig bestaan worden herdacht van de afd. Brui nisse van de vereniging „De Macht van het Kleine", zoals bekend het steunfonds voor de hulp aan en de genezing van lijders aan epilepsie. Het feit dat mejuffrouw D. Krij ger al die jaren haar krachten heeft gegeven, om te Bruinisse de koliek- tanten op te vangen en waar nodig nieuwe kollektanten op te sporen en de ge-inde bedragen af te dragen zal de nodige aandacht krijgen. Advertentie Donderdag 23 november Burgh Hotel Bakker, 20.00 uur, vergadering V.V.V. Renesse Dorpshuis, 20.00 uur filmvoorstelling Rode Kruis, 15.30 uur kindervoor stelling. Oosterland Kerk O.G.-gemeente, 19.30 uur, zen- d'ingsrede. Ver.-gebouw, 18.30 uur, vrouwenver. „Martha". Vrijdag 24 november Zierikzee Hverv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, uitvoering C.J.V. Huis van Nassau, 19.30 uur, C.B.T.B. Huis van Nassau, ledenvergadering A.B.V.A. „De Vlinder", 20.00 uur, politiek fo rum. Burgh Hotel Bakker, 19.45 uur, vergadering „Vogelwacht". „De Koebel", 19.00 - 22.00 uur, vo geltentoonstelling. Zaterdag 25 november Technische school, 19.15 uur, bridge drive Lions club. Burgh „De Koebel", 14.00 - 22.00 uur, vo geltentoonstelling. Ellemeet „Durpsuus', 19.30 uur, opvoering klucht „Engetje" door de toneelver eniging Ellemeet, (bal na). Haamstede Zaal Ger. Kerk, 19.30 uur, bejaar denavond. Noordgouwe Garage Akkerdaas, 9.00-12.00 ij 13.00 -16.00 uur, controle autobanden en -verlichting, (Veilig Verkeer). Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", tentoonstelling P.V. „Duiveland". in houtbouw, prachtige geschenkdozen o.a. Zwarte Zee Noordzeekotter Trawler enz. Grote sortering - Vrije keuze Adres: Weststraat 5-7 - Zierikzee Maandag 27 november Zaal Chr. Ger. Kerk, 19.30 uur, Chr. Schoolvereniging. Dinsdag 28 november Zierikzee Johan Louis de Jongeschool, -19.00 22.00, uur, kijk/kontaktavond met ge legenheid tot bezichtiging van het Documentatiecentrum. Donderdag 30 november Prof. K. Heeroma ovex-leden GRONINGEN, 22-11. Op 63-jarige leeftijd is in het academisch zieken huis te Groningen overleden prof. dr. Klaas H. Heeroma, sinds 1953 hoogleraar in de Nedersaksische taai en letterkunde aan de rijksuniversi teit te Groningen. Prof Heeroma kreeg grote bekendheid door enkele gedichtenbundels (onder het pseudo niem Muus Jacobse), zijn werk als dialectgeograaf en zijn bemoeienis sen met het woordenboek der Neder landse taal te Leiden. Nederlandse toeristen verongelukt PALMA DE MAJORCA, 22-11. Op Majorca zijn in de nacht van dinsdag op woensdag drie Nederlandse toe risten verongelukt. Zij zaten in een autobus waarmee toeristen - hoofd zakelijk afkomstig uit Nederland - kort na middernacht van een dan cing terugkeerden naar hun hotel. Volgens de politie zijn de veronge lukten: de 22-jarige mej. Monica Sockers uit Oss de 25-jarige mej. Margarethe Carolina Ouwens uit Noordwijk en de 32-jarige heer F. M. Gorripsen uit Amersfoort. Minder bezoekers maar meer overnachtingen op „Kaaskenswater" ZIERIKZEE 22-11. In 1972 werden bij het informatiebureau van de Zicrik- zeesc Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in totaal 6713 inlichtingen verstrekt waarvan 1575 aan buitenlanders (23 °/o). Het totaal aantal verstrek te inlichtingen is ongeveer 800 minder dan over 1971; het percentage aan buitenlanders verstrekte inlichtingen bedroeg in 1971: 40. Aldus delen b. en w. van Zierikzee mee in hun aanbiedingsnota aan de gemeenteraad betreffende de begro ting voor 1973. Volgens de officiële registratie heeft het aantal over nachtingen in hotels en pensions be dragen (periode 1 oktober 1971-1 ok tober 1972) 3213. In de daarvoor ge legen jaarperiode bedroeg dit aantal 4332. of ruim 1100 meer. Hierby wordt aangetekend, dat eraan wordt getwijfeld of alle betrokkenen dc ge gevens door hun gasten wel nauw gezet laten invullen. Onder het aan tal van 3213 z\jn 1453 buitenlanders begrepen. Het aantal bezoekers aan het ge meentelijk kampeerterrein „Kaas- kenswatcr" was in 1972 1366, het aantal overnachtingen bedroeg dit jaar 8913, (1971: 1426 bezoekers, 7288 overnachtingen) 1970: 1349 bezoekers 3912 overnachtingen; 1969: 2211 be zoekers, 6040 overnachtingen). Meer overnachtingen Hoewel het aantal bezoekers dus is afgenomen, aldus constateren b. en w., blijkt dat het aantal over nachtingen sterk is toegenomen. De oorzaak hiervan is, dat het aantal vaste plaatsen met circa 35 is toege nomen. Uit de vaste plaatsen komen de meeste overnachtingen. De opbrengst van de kampgelden bedroeg f 18.540,-. over 1969, 1970 en 1971. respectievelijk: f 8.710, f 8.350, en f 14.880. „Ook hierin is oen ver heugende stijging zichtbaar', aldus b. en w. Op de partikuliere camping „Zie rikzee" bedroeg het aantal bezoekers 1184 en het aantal overnachtingen 6042 tegen 1396 en 5262 in 1971. Bo vendien kwamen uit vaste seizoen- plaatsen nog 3286 overnachtingen. Ook de musea mochten zich in een stijgende belangstelling verheugen. Het gemeentemuseum werd bezocht dcor 9861 bezoekers tegen 7800 in 1971. Het aantal bezoekers aan het Maritiem museum heeft 19.800 be dragen tegen 10.600 in 1971. De op brengst van het gemeentemuseum heeft f 7.700,- bedragen tegen f 5.800.- in 1971. In 1972 werd de jachthaven door bijna 6900 vaartuigen bezocht, dat is 1300 meer dan in 1971, en 2300 meer dan in 1970. Het is moeilijk exact aan te geven bij welk een bezoekers aantal de jachthaven haar topcapa citeit heeft bereikt. Het college denkt wel te kunnen stellen, dat de top bijna is bereikt. De totale in komsten uit de jachthaven hebben over 1972 ongeveer f 58.000,- bedra gen. Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, Alg. Bond van Ambtenaren. Huis van Nassau, praatvergadering C.B.T.B. Dinsdag 19 december Dreischor „De Drie Schorren", 19.45 uur, ver gadering Z.L.M., spreker alg. secre taris ir. D. Luteijn. voor de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Op 29 november 1972. van des mor gens acht uur tot des namiddags zeven uur, zal de stemming ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats hebben. De aandacht wordt gevestigd op artikel 128 van het wetboek van strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een an der uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Zierikzee, 22 november 1972. TH. H. DE MEESTER, bui-gemeester. Uitoefening kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn Iedere werkgever wordt eraan her innerd: dat hij. volgens art. I 10 der Kieswet, verplicht is te zorgen, dat iedere werknemer, die bij hem in dienst betrekking is en bevoegd is tot de keuze mede te werken, voor zover deze niet buiten de tijd van zijn dienstbetrekking aan de verkiezin gen kan deelnemen, daartoe de ge legenheid krijgt; deze verplichting geldt niet ten aanzien van de werk nemers. die uit hoofde van hun dienstbetrekking binnen de voor de stemming bepaalde lijd niet vertoe ven in een gemeente, waar zij aan de stemming kunnen deelnemen, of in een aangrenzende gemeente, tenzij zij om aan de stemming deel te nemen niet meer dan gedurende twee achtereenvolgende uren ver hinderd zullen zijn, hun arbeid te verrichten: dat. volgens art. X 9 der Kieswet, overtreding van bovenstaand voor schrift wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of een geldboete van ten hoogste vijfen zeventig gulden. Zierikzee, 21 november 1972. TH. H. DE MEESTER, burgemeester.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2