de postgiro Mythe-Peron sterker dan nuchtee feiten TRIOMFANTELIJKE AANKOMST IN HAVEN BURGHSLLIS Tentoonstelling in Graanbeurs Geslaagde gymnastiekiiitvoering S.V. „Duiveiand'' Oosterland BL K DOOR HET WERELD VENSTER Automatisch! dds makkelijk! uiterlijke feest was afgelopen. In tie grote zaal van het hotel wachtte de kinderen een fijne rest van de mid dag met films. Aan het slot ontvin gen zij nog een traktatie. Het Middenstandsbestuur is de R.T.M. zeer erkentelijk voor de bil lijke wijze waarop deze de „grote boot'' ter beschikking stelde. Blinden krijgen kans als leraar UTRECHT, 20-11. In de toekomst zal het wellicht mogelijk worden, dat blinden als leraar bij het middelbaar onderwijs werkzaam zijn. Op het mi nisterie van onderwijs en weten schappen worden mogelijkheden in die richting onderzocht. Dit heeft mr. F. J. Züreher, chef afdeling buitengewoon onderwijs van genoemd ministerie zaterdag meege deeld tijdens de jubileumviering in Utrecht van het Akademisch Genoot schap „Pefcronella Moens". DODELIJKE ONGELUKKEN ALMELO De 22-jarige wacht meester eerste klasse van de Rijks politie, G. J. Olde uit Dedemsvaart, is op Rijksweg 36 (Almelo-Harden- berg) bij Almelo op een door bevrie zing glad geworden viadukt in de weg met zijn personenauto veronge lukt. SINT WILLIBRORD. De 21-jarige M. de Witte uit 's Heer Arendskerke (bij Goes) is overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk vrij dagavond in St. Willibrord. Hij stond vermoedelijk als gevolg van auto pech, langs de rijksweg te liften. WAALRE. De 68-jarige W. Th. A. Fooy uit Aalste is door een personen auto gegrepen en op slag gedood toen hij te voet de Eindhovenseweg in Waalre overstak. UTRECHT. De 49-jarige J. G. van Schaijc uit Haarzuilens (U.) is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Utrecht overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. HOEVEN. Op de rijksweg Etten- Leur/Roosendaal is de 7-jarige Jo hanna M. Jurgens uit Tilburg bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij was medeinzittende van een per sonenauto die op onverklaar bare wijze via de berm frontaal te gen een rechts van de weg staande boom botste. Citroen van 3,3 kg MESSINA, 18-11. Op een zuid- vruchtenplantage in 'de omge- ving van Messina, Sicilië, heeft men een citroen geplukt van 3,3 kg. De unieke vrucht is ten toongesteld in de eetkamer van J de eigenaar. Talloze nieuws- gierigen zijn al een kijkje gaan nemen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 november 1972 Nr. 21188 Met Postgiro laat u,als u dat wilt, uw regelmatig terug komende betalingen automatisch overmaken. Dus geen omkijken meer naar rekeningen voor huur, abonnementen,gas, elektra etc. Grote belangstelling voor OOSTERLAND, 20-11. Het was oen gicct publiek dat vrijdagavond aan wezig wns bij de uitvoering van de gymnastiek afdeling van de sport vereniging „Duiveiand", die gehou den werd in de sportzaal alhier. De voorzittei, de heer Jac. van der Maas Pz. sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen in 't byzonder tot de voorzitter van de ZEBRA, de Zeeuws-Brabantse Turnkring, de heer Knol uit Vlissingen en tot oud- burgemeester. A. A. van Eeten van Duiveiand. Voider tct de rfdeling Ouwerkcrk. die samenwerkt met Duiveiand. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mee dat er de laatste tijd hard geoefend is aan de voorberei ding var. dit jaarlijks sportevene ment. Hij sprak de hoop uit dat deze avond goed slagen zal. Het ledental van de gymafdcling beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Er zijn momenteel omstreeks 200 leden, groot en klein. Reden waarom cr nieuwe regels van orde in het leven geroepen zijn. Dc vaardigheidsprooven zijn on langs goed geslaagd, de voorzitter tracht oprechte dank aan de leiding. Hierna vingen de verschillende oefe ningen aan van het uit 19 punten be staande programma. Opmars De opmars van alle deelneemsters en deelnemers, was op zichzelf al een prachtig gezicht. Er waren er meer dan honderd. Groot en klein betra den de zaalruimte. Aangevangen werd met een rythmische oefening op muziek, gevolgd door gymnastiek voor moeder en kind, waarbij ge bruik gemaakt werd van houten hoe pels. Het minitrapspringen is altijd iirponei end, ook de komische oefe ning viel zeer in de smaak. Veiuer kwamen: lange mat, vooral de „lachende Chineesjes" deden het bijzonder leuk. Trouwens allo mas kers waren goed uitgekozen. Na kastspringen door jongens kwam de „Lentedans", die eveneens 'zeer in dc smaak viel. Tijdens de pauze konden de aan wezigen zich te goed doen aan een verfrissing in de cantinezaal van de Sporthal. Het eerste nummer na de pauze was gevarieerd: ringen, brug, rok. pardvoltige en brug ongelijk, l-llerna weer oefeningen van de meisjes op de lange mat en paard- springon voor jongens. Rythmische baloefcningen en paardspringen dooi jongens-adspirar.ten. Rianda Dalc- boit kwam vervolgens mot een in dividuele vrije oefening, welke zeer in de smaak viel. Tot slot rythmische knotsoefeningen door dames en meisjes. Hiermee werden do oefe ningen beëindigd. Een enkele maal dreigde cénen ander wel eens wat uit de hand te lopen en moesten vooral de kleinsten tot de orde ge roepen worden, maar over het alge meen is er mooi werk geleverd, waar Sint Nicolaas hield het droog" gymnastiekprestaties in de sportzaal ZIERIKZEE. In de Graanbeurs werd gehouden. De eerste prijs bij de dui- die hier - een beetje trots - zijn duif een vogel- en bijententoonstelling ven viel toe aan de heer M. Merle, aanwijst. vooral de leiding eer mee heeft in gelegd. Voorzitter, de heer Van der Maas, was dan ook de tolk van alle aan wezigen toen hij een woord van op rechte dank richtte tot de leiders en leidsters voor het vele werk dat week in week uit door hen belan geloos wordt verricht. Het werd een mooie uitvoering, waarop gelachen is en ook volop spanning was. Alle medewerkenden hebben laten zien wa teen gedegen oefening vermag. Eij deze uitvoering berustte de lei ding voor dames en meisjes bij mevr. R. Beije-Plug. Kleuters en jeugdle den werden ge-instrueerd door mevr. Akershoek-Stouten, daarbij geassis teerd door Lea Rotte. De jongens werden opgeleid door W. Stouten Mz., terwijl de heer Waasdorp de jongens-adspiranten voor zijn reke ning nam. Onder dank werden allen een boe ket bloemen aangeboden, zomede mevr. Dorst - H oog vl i et, mevr. Ver- straatcn-de Bruinie, en mevr. Meer man-van Damme, resp. voor hun be moeiingen met de wandelsport, en voor het maken van de costuums voor deze uitvoering. Een woord van bijzondere waardering viel de vol ijverige heer Waasdorp ten deel die juist 10 jaar zijn beste krachten geeft aan de vereniging en ook dc secreta ris van het bestuur is. Onder dave rend applaus werd ook hem een boe ket bloemen aangeboden. Een honingzoet tafereel was de prijs- overhandiging door de heer C. O. J. Hendrikse bij de Bijentelersvereni ging, aan de heer Van der Wek ken. Hij behaalde een tweede prijs met zijn gewonnen honing. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Sint en zeven Pieten boven op het R.T.M.-schip. BURGH/HAAMSTEDE, 18-11. Het zag er zaterdagmiddag niet naar uit dat Sinterklaas het droog zou hou den op zyn tocht naar Burghsluis en vervolgens naar Haamstede en Burgh, docht juist op het moment dat de stoomboot uit Spanje, even uit het gezicht verdwenen door een hagel- en regenbui, de haven bin nenvoer klaarde de hemel op en liet, de zon zich zelfs van z'n beste zyde zien. Op het havenplateau was de be langstelling van kinderen met hun ouders enorm, en dank zij de par keerruimte bij Rijkswaterstaat kon elk voertuig een plaatsje vinden. Sint was ditmaal vergezeld van ze ven zwarte Pieten wat een prachtig gezicht opleverde. Nadat de boot was afgemeerd door de havenmeester, ter ere van de komst van de Sint in zijn officieel tenue gestoken, werd Sinterklaas nog op het schip welkom geheten door burgemeester Ever wijn, die hem even later over de looplank geleidde onder luid gejuich van de kinderen en dapper muzikaal luister bijgezet door de Kon. Muziek vereniging „Witte van Haemstede'' met drumband. Sint schudde talrijke kleine handjes en iedereen was vro lijk hoewel enkele gezichtjes zich verborgen in de hals van vaderof moedei*. Burgemeester Everwijn verwel komde de nog steeds vitale Spaanse heilige hartelijk en vond dat on danks het buiige weer er zeer veel „grote" en kleine kinderen waren opgekomen. Het deed de eerste burger goed dat er zoveel zwarte Pieten waren mee gekomen „Dat belooft wat voor de (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). kinderen en dan oei, oei, oei wat een grote boot ditmaal. Ik wens u een goed verblijf toe in de Westhoek, en hoop dat u het nieuwe gemeentehuis eens komt bezichtigen Spreker be sloot zijn toespraak via de luidspre ker van de politiewagen, met dank aan de Middenstandsvereniging „Burgh Haamstede", die alles weer zo goed mogelijk verzorgde. Honderden fluitjes De toespraak werd begeleid door het oorverdovend geluid van hon derden fluitjes die de j kinderen van tevoren van de Middenstanders had den ontvangen met daarbij tevens een feestmuts. Sint's wederwoord ging dan ook gedeeltelijk in fluit concert ten onder doch er was toch uit op te maken dat Sint heel wat meer had meegebracht dan vorig jaar. „Ik heb gaarne aan het verzoek van de Midden stand voldaan 'om weer naar Haamstede en Burgh te kó men en het doet me bijzorider genoe gen u, mijnheer de burgemeester op de kade te mogen ontmoeten. Van uwnieuwgemeentehuis had ik in Spanje al gehoord doch ik wil het gaarne eens komen bezichtigen. Als aandenken aan deze feestdag bied ik u een fles sherry nieuwe oogst aan". In open tweezittcr Daarop stapte Sinterklaas in een open tweezitter uit het nabuurland Italië van Harry Boot die Sint eh een paar Pieten in een gezapig gan getje naar Haamstede vervoerde ge volgd door de rest der Pieten te paardDoor de nieuwe wijk werd de Ring bereikt en aan het einde der Noordstraat werd gekeerd om in ho tel'Bom even te vertoeven Ook hier was de drukte groot De muziek blies er dapper op los en ging daarop" de stoet voorop naar Burgh waar voor hotel „Het wapen van Burgh" het De terugkeer van ex-president Peron in Argentinië is aanleiding ge worden tot een nationale feestdag - maar niet zozeer uit vreugde bij de autoriteiten. Het was voornamelijk om de stakingen te kamoufleren waarmee de vakbonden hun helcl wilden inhalen. Want voor de vak bonden is Peron inderdaad nog de held. Ze hebben daartoe „alle reden, want in de hoogtijdagen van Peron en zijn vrouw Evita steunde de dik- tator op de vakbeweging, nog meer dan op zijn partij. Die partij zowel als de vakbonden hebben diverse redenen om zich die jaren van 1946 tot 1955 dankbaar te herinneren. De arbeidsvoorwaarden en de betaling van de werkers ver beterden sterk, wat gefinancierd werd door aardig de rijkdom te snoeien. In wezen niet zo'n kwalijke idee, zeker niet voor een land dat voordien gekenmerkt werd door' een enorme kloof tussen rijk en arm, waaraan niemand iets deed behalve dan beloften afleggen die niet nage komen werden. En inderdaad: Peron deed er iets aan, liet voornamelijk zijn Evita er iets aan doen. Geen wonder dat zij helemaal dis een hei lige werd vereerd en hijzelf nauwe lijks minder. Wat minder opviel, ten minste in de eerste jaren, wat dat onder leiding van Peron een gran dioos potvertegen aan de gang was. ALKMAAR. In het Centraal zie kenhuis te Alkmaar is de 80-jarige E. Kooij uit Schoor 1 overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk op 11 november. Hij reed toen met zijn auto onvoorzichtig teen bedrijfs terrein op en werd gegrepen door een andere wagen. STEENWIJK. De 19-jarige W. de Graaf uit Emmeloord is in Olde- markt (Overijssel) bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Hij verloor in een bocht de macht over het stuur van zijn auto en botste te gen een boom. VLAGTWEDDE. Dc 33-jarige J. B. Scholte uit Ter Apel is in Vlagtwed- de om het leven gekomen toen hij plotseling op zijn bromfiets linksaï- sloeg en door een achterop komende auto werd gegrepen. CUYK. De 16-jarige Ria Egelmeers uit Cuyk is in het Noordbrabantse Haps om het leven gekomen, toen zij met haar bromfiets plotseling een kruising overstak en door een auto die aan het inhalen was werd ge schept. DEDEMSVAART. De 24-jarige in Duitsland gelegerde militair T. van Diepen uit Dedemsvaart is op de provinciale weg Zwolle-Coevorden in Dedemsvaart met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een beton nen paal gebotst. Hij was op slag dood. EINDHOVEN. De 68-jarige G. Le- main is in het Binnenziekenhuis in zijn woonplaats Eindhoven overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk woensdag j.l. die dag werd hij op de bromfiets aangereden door een personenauto. DEN BOSCH. In een ziekenhuis in Den Bosch is overleden de 75-jarige A. Korsten uit Rosmalen. Hij was donderdagmiddag ernstig gewond opgenomen nadat hij in zijn woon plaats tegen een personenauto was opgebotst. Dit bleek voorshands des te minder omdat Argentinië als producent van voedingsmiddelen uiteraard goede prijzen kon maken - zoveer zelfs dal er ruime mogelijkheden waren om liefdadig ie zijn. Peron stuurde voor miljoenen dollars levensmiddelen naar Spanje toen dit zorgvuldig bui len de steun van het Amerikaanse Marshall-plan werd gehouden - iets wat men in Madrid niet snel vergat: twaalf jaar lang woonde hij daar in ballingschap als welkome gast. Kandidaat Onder Peron hebben de Argentijn se arbeiders het inderdaad beter ge kregen, maar tegen 1955 bleek ook de rekening die het land ervoor be talen moest. De militairen die Peron verdrevenhadden niet zo erg onge lijk: toen de diktator was vervangen bleek de staat Argentinië aan de rand van het bankroet. Maar het is erg moeilijk om aan de vakbeweging uit te leggen dal er zo'n verband bestaat tussen lonen en de grote ekonomie die verpakt wordt in betalingsbalan sen en bruto nationaal produkt. Te meer omdat de vopvolgers van Pe ron nu ook niet zo'n geweldig regeer- talent aan de dag legden, ontstond alle gelegenheid om een mythe op te bouwen over de verjaagde goede man Peron. Die mythe heeft in de zeventien jaar van Perons Afwezigheid het po litieke leven van Argentinië be heerst en verziekt. President Lanus- se die uiteindelijk de terugkeer van de ex-diktator toestond - zeker niet tot grote vreugde van de strijdkrach ten - heeft dit gedaan in de hoop dat nog tijdig voor de presidentsverkie zingen 'van volgend jaar Peron zelf zou komen doen waartoe niemand al die tijd in staat is geweest: een gat prikken in de luchtballon van de mythe-Peron. De 77-jarige Juan Domingo Peron is zelf formeel uitgesloten van de verkiezingen, al zijn er groeperingen die hevi toch als kandidaat naar vo ren willen schuiven. En het is niet onmogelijk dat in een land waar re glementen voornamelijk gemaakt worden om er uitzonderingen op te maken, hij uiteindelijk toch weer wel kandidaat wordt. Waarna men erop kan rekenen dat de anti- en de pro- Peron-groeperingen niet mals zullen zijn als ze met elkaar in de clinch gaan. Het ziet er niet naar uit dat Argentinië gauw verlost zal zijn van het lijden aan de mythe-Peron. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7