Officiële start van nieuwe serie woningbouw te Brouwershaven Bouw nieuwe school vordert uitstekend STREEKNIEUWS Vogeltentoonstelling Oost-Duiveland Aktiviteiten V.0.0. Zierikzee in samen werking met openbare basisscholen Heeftujuistvandaag zininveel nieuwe ideeën in. leukkombinerende mode? Danmoetuliefstvandaag nog bij ons binnenstappen! Holty ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 november 1972 Nr. 21188 Burgemeester A. P. Schouwenaar heit „eerste paal" Burgemeester A. I*. Schouwenaar, vergezeld van echtgenote en doch ter, de wethouders P. de Moor en Ph. van Ast, hoofd gemeentewerken de heer Kapinga, de loco-secretaris, de heer Padmos benevens uitvoerders en directieleden bouwbedrijf zagen de eerste burger na een korte in structie op vakkundige wijze de eerste paal in de grond heien. Al met al weer een stukje ont wikkeling in óe recreatieve sector waar de Smalstad op overgeschakeld is, nu door de afsluiting der Greve- lingen het vissersbedrijf is verdwe nen. Dinsdagmiddag (heden) zal burge meester Schouwenaar in de Jong- Kindpolder de eerste spade grond er uit halen als startsein voor dc aan leg der nieuwe jachthaven, welke a.s. zomerseizoen, onvoorziene om standigheden voorbehouden, op volle sterkte zal draaien. Met de beide havens, welke in het hart van de ge meente liggen, zal plaats geboden kunnen worden aan plm. 450 boten. Ouderavond R.K.-scliool Burgemeester Schouwenaar bedient de heimachine: de eerste paal verdween vakkundig in de grond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BROUWERSHAVEN, 20-11. Als schoolgaand kind leerde men vroe ger over de grote welvaart in de Smalstad Brouwershaven (scheep vaart en visserjj) waarbij dan tevens werd verteld, dat het stadje 2000 in woners had en de grote St.-Nicolaas- kerk midden in de gemeente stond. Door een enorme brand destijds is een gedeelte van Brouwershaven verwoest en kwam de kerk aan de rand van de gemeente te staan. Wanneer men momenteel Brou wershaven aan de zuidzijde nadert ziet men dat door de woningbouw aan weerszijden van de Grachtweg in het bestemmingsplan West men langzamerhand weer terugkeert naai de toestand van weleer toen de kerk omgeven werd door woningen. Maandagmiddag werd er aan deze woningbouw weer een serie toege voegd in de Burgemeester Gast- straat. Hier worden 35 zomerwonin gen gebouwd en wel 8 schakelbun galows en 27 bungalows twee onder Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank GIRO met dagafschriften en betaalcheques BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. één kap met een garage, systeem Carport. De bouw wordt uitgevoerd door Kanters Bouwbedrijf uit Put- tershoek. Collecte „Jantje Beton" Via de regionale tussenpersoon van het Nationaal Jeugd Fonds, de heer P. van Waveren te Burgh, ontvingen we de uitslag van de op Schouwen- Duiveland gehouden collecte voor dit fonds, beter bekend als de col lecte voor „Jantje Beton". Het was de heer Van Waveren wel opgevallen dat in deze collecte voor de jeugd velen er zich met een „Jantje van Leiden" van distancieerden wanneer wat kleinere collectantjes aan de deur kwamen. Jammer voor „Jantje Beton". De totaal-bedragen waren: Brui- nisse f 442,20, Duiveland f 390,10, Zierikzee f 699,37, Middenschouwen f 216,11, Brouwershaven f 254,53 en Westerschouwen f 719,06. In totaal dus f 2721,37. Een groot bedrag waar voor „jantje Beton" een ieder har telijk dank zegt. ZIERIKZEE Cursus Binnenhuisarchitectuur Z.V.U. Het aantal cursusdeelnemers op de tweede avond van de ZVU-cursus binnenhuis architectuur was minder dan bij de eerste. Toch hebben de thuisblijvers, zoals, gewoonlijk, weer ongelijk gekregen. De verlichting van de woning was deze keer het hoofdthema. De heer P. Tieleman maakte de verdeling: licht om bij te werken en licht om bij te leven. De behoefte aan licht ZIERIKZEE, 17-11. In hotel „Van Oppen" werd de eerste ouderavond in het nieuwe schooljaar gehouden van de R.K.-school. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Oudercommissie de heer J. Tuin man. Hij heette alle ouders, leden van het schoolbestuur, kapelaan F. Loonen en de leerkrachten welkom. In het bijzonder verwelkomde hij mevrouw Coomans, die sinds 1 au gustus jl. als onderwijzeres aan de school verbonden is. Hierna werden de notulen van de twee vorige ou deravonden door de secretaresse me vrouw M. Sluyter-Schimmel voorge lezen en goedgekeurd. De kascommissie bestaande uit de heren J. van Velthoven en J. Ver speek hadden na bestudering de kas in orde bevonden. De penningmees ter gaf hierna een overzicht van de financiën, die gunstig bleken. Een causerie over de godsdienstige begeleiding op de basisschool werd gebracht door kapelaan Van Bilzen uit Goes. Hij benadrukte dat dit een samenspel moet zijn tussen de ou ders, leerkracht en priester. Vooral het geloof in en het aanvaarden van de medemens zoals hij is stelde hij centraal. Daarin zullen de ouders hun kinderen dan ook moeten voor leven. Door middel van het verhaal over Jan Stekeblind wees hij de ou ders erop dat de mens van nu geen tijd meer heeft voor het werkelijk waardevolle in het leven. Vragen De ouders konden hierna vragen stellen, waarvan ook een druk ge bruik werd gemaakt. Ook de gods dienstige begeleiding van de kleu ters werd aangehaald, daar er hier over bij de ouders veel vragen wa ren, werd besloten voor de ouders van de kleuters en speciale avond te beleggen. houdt ook sterk verband met de leeftijd: oudere mensen hebben meer licht nodig dan jongere. Spreker toonde een hele serie lampen en leg de uit welk verschil er in zat en welke mogelijkheden er-mee waren te bereiken. De lichtsterkte kan te genwoordig ook geregeld worden met zg. lichtdimmers. Deze dienen als vervangers van de gewone schake laar. Nieuw is ook de spanningrail, waardoor men de lampen naar be lieven kan verschuiven. Andere technische snufjes zijn de plintrail en de driepuntslamp. Hij toonde verder Het hoofd van de basisschool de heer P. M. van der Sneppen deed hierna enkele mededelingen over de te houden schriften middag en avond en over de Sint-Nicolaasviering. Hij zei de ouders dat de leerlingen met slecht weer op school konden over blijven dit onder toezicht van me vrouw Coomans. De heer L. van Velthoven lid van het schoolbestuur gaf verslag over de bouw van de nieuwe school. Het werk vordert prima en het school bestuur had reeds aan een kunste naar opdracht gegeven om nu eens niet een kunstwerk, maar een speel- object te ontwerpen. Hierna volgde de pauze, waarin de ouders een kop koffie werd aangeboden en waarin de gebruikelijke loterij werd gehou den.- Het hoofd van de Cornelia- Stichting zuster Assunta vertelde hierna over haar reis naar Rome bij het vertonen van dia's. Op boeiende wijze voerde zij de aanwezigen mee naar de prachtige kunstwerken en gebouwen waaraan Rome zo rijk is. De voorzitter dankte haar hartelijk en besloot hiermede de geslaagde ou deravond. aan dat de mogelijkheden om met licht te spelen velerlei zijn en dat er bijzonder leuke effecten mee te be reiken zijn. De laatste van drie cur susavonden valt op 11 januari. De exploitatie van „Onderdak" B. en w. van Zierikzee verwachten dat het bij de oorspronkelijke begro ting geraamde tekort van de sport hal-zwembad „Onderdak" alhier niet zal worden overschreden. In wat voor grote behoefte het sportcomplex voorziet wordt, aldus het college, duidelijk als men de ma te van het gebruik ervan bekijkt. Zowel de sporthal als het zwembad zijn de gehele dag in gebruik. In de vorige nota van aanbieding rekenden b. en w. er al op dat ook de gemeente Bruinisse medewerking aan dit sportcompex zou verlenen. De raad van Bruinisse heeft inder daad besloten ook mee te doen, zo dat alle gemeenten van Schouwen- Duiveland thans in het tekort bijdra gen, hetgeen tot grote voldoening stemt, zo constateren b. en w. in hun nota aan de raad. In het voorjaar bezoek uit Hatfield I B. en w. delen in de begrotingsnota over 1973 mee dat aan de Hatfield Rural District Council (de gemeen teraad van Hatfield) een uitnodiging zal worden gezonden voor een bezoek aan Zierikzee in het voorjaar 1973. Daarnaast wordt ook getracht de jeugduitwisselingen met Hatfield en St. Hilaire-du-Harcouët in 1973 op nieuw vorm te geven. Afd. Algemene Bond van Ambtenaren Op donderdag 30 november a.s. wordt in het Huis van Nassau de le denvergadering gehouden van de af deling Zierikzee Algemene Bond van Ambtenaren. Het woord wordt ge voerd door de distriktsbestuurder de heer A. van Aalst. Kijk-kontaktavonden Chr. Nat. Scholen Op respektievelijk woensdag 22 en dinsdag 28 november, worden kijk en kontaktavonden gehouden van dc Chr. Nat. Scholen, de J. W. v. d. Docl- school en de J. L. dc Jongeschool. Tevens zal er gelegenheid zijn tot be zichtiging van het Dokumentatie- ccntrum. Men zie ook agenda. Lions bridge drive De volkskredietbank in 1971 Uit de aanbiedingsnota gemeente begroting 1973 blijkt dat in 1971 door de gemeentölij'ke Volkskredietbank 111 geldleningen zijn verstrekt tot een totaal bedrag van f 185.039. Ul timo december 1971 bedroeg het uit staand saldo f 174.582,58. Meegedeeld wordt dat de aflossing van de lenin gen zeer bevredigend verloopt. In ge vallen van ziekte, werkloosheid e.d. wordt, indien nodig, het overeenge komen aflossingsplan gewijzigd en aan de financiële (aflossingscapaci teit) van de kredietnemer aangepast. Het college^ wijst er op dat de com missie van advies en bijstand van de gemeentelijke Volksjcredietbank zelf standig beslist over kredietaanvra gen tot een bedrag van f 2.000, ter wijl door b. en w. op advies van de genoemde commissie over aanvragen boven de f 2.000 een beslissing wordt genomen. Vergoedingen en onderwijsuitgaven In hun aanbiedingsnota aan de begroting '73 delen b. en w. mee dat tussen het totaal aan vergoedingen uit het gemeentefonds op het stuk van het onderwijs en de onderwas- uitgaven van de gemeente voor 1973 een nadelig saldo is geraamd van ruim f 103.000,-. Vorig jaar bedroeg het geraamde tekort f 40.000,- min der. De toename is volgens b. en w. te verklaren uit opname in de begro ting 1973 van de lasten voor een vakleerkracht in de lichamelijke oe fening en het nadelig verschil tussen kapitaallasten en stichtingskosten vergoeding voor de nieuwe R.K.-ba- sisschool. Daar voor deze school geen gebruik kan worden gemaakt van bouw van een gebouw met een plat dak zijn de stichtingskosten in ver gelijking met bijv. de school in West hoog te noemen. Het nadelig verschil van f 103.000,- illustreert wel heel sterk hoe matig het rijk meent de kosten van het on derwijs aan de gemeente(n) te moe ten vergoeden", aldus het college in hun toelichting. B. en w. over jeugdzorg „Het lijkt ons goed voor het eerst in een nota van aanbieding enkele woorden te wijden aan de jeugdzorg. Na een aantal intensieve besprekin gen met de wethouder van onder wijs hebben enkele jongelui de han den uit de mouwen gestoken en sa- HAAMSTEDE. - Nog in het midden der dertiger jaren zag het Stenen Pad naar de vuurtoren er zo uit. men een jeugdsoos opgezet in de lo kalen van de voormalige gymzaal aan de Wevershoek. De gemeente heeft hierbij enige financiële steun verleend. Het is nog te vroeg om me dedelingen te doen over de gang van zaken in dit jeugdonderkomen", al dus het college van b. en w. in hun aanbiedings nota behorende bij de gemeentebegroting voor 1973. Opge merkt wordt dat de zorg voor de jeugd op Schouwen-Duiveland in tussen steeds meer vorm begint te krygen. Ten behoeve van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland i.o. is in de begroting 1973 rekening gehouden met een bijdrage per inwoner van f 1,50. De bedoeling is dat in de stichting samen zullen werken reeds op Schouwen-Duiveland aanwezige instellingen voor jeugd- en jonge renwerk, kerken en organisaties, ie der met hun eigen signatuur. De stichting i.o. heeft als doelstel ling de geestelijke, maatschappelijke, lichamelijke en culturele ontplooi ing van de jeugd op Schouwen-Dui veland te bevorderen. Naast genoemde bijdrage is de reeds een aantal jaren verleende subsidie aan het Leger des Heils voor het jeugdwerk in de begroting gehandhaafd, zo wordt verder mee gedeeld. WESTERSCHOUWEN Rode Kruis-film De .afdeling Schouwen (Westhoek) van het Ned. Rode Kruis heeft voor dit seizoen weer een mooie film ter beschikking gekregen die maandag reeds in Serooskerke draaide, dins dag (vandaag) te Scharendijke in het Ger. Jeugdgebouw, woensdag te El- lemeet waar vooraf om 19 uur de gebruikelijke ledenvergadering ge houden wordt, donderdag te Renesse in het Dorpshuis en vrijdag 24 no vember te Burgh in hotel Het wapen van Burgh. De aanvang is gesteld op 20 uur. Vertoond wordt de fraaie film „De vlam en de pijl" in kleuren met o.a. Burt Lancaster en Vii'ginia Mayo. Des middags een filmvoorstelling voor de jeugd die om 15.30 uur be gint (te Burgh om 15.45 uur) met in de hoofdrol Yogi de beer. Ondanks de drukke vergaderweek kan een bezoek aan deze filmavon den ten zeerste aangeraden worden. ZIERIKZEE, 20-11. Onder voorzit terschap van de heer H. v. d. Post vergaderde de afdeling van de V.O.O. De belangstelling was niet opvallend groot. De secretaresse, mevrouw J. Asma- Broere bracht het jaarverslag uit, waarin herinnerd werd aan de (jaar lijkse) feestavond op 25 maart. V.O.O. was o.m. present bij de opening van de nieuwe school in West ,,'t Kof schip". Als geschenk werd een scheepsmodel aangeboden. De heren H. van Male en H. v. d. Wolf bezoch ten het buitengewoon congres te Utrecht. Met ingang van 1 januari werd de contributie vastgesteld op f 11,50 per lid en f 2,50 per huisgc- nootlid. De afdracht werd bepaald op f 9,V.O.O. telt thans 315 leden. Besloten werd in maart/april '73 een nieuwe ledcnaktie te beginnen, daar het hoofdbestuur over ruimere fi nanciële middelen wil beschikken. Gedacht wordt aan een regionale V.O.O.-dag of middag of een sport dag. In plan West is nog geen chr. kleuterschool, waarvan bet openbaar onderwijs mede gebruik zou kunnen maken, tot dat de openbare school zelf over een eigen gebouw kan be schikken. Van de zijde van het be stuur kan gesteld dat een kleuter school in plan West dringend nodig is. De aftredende bestuursleden t.w. mevrouw J. Asma-Broere en de he ren H. M. v. d. Post en W. C. Broer werden bij akklamatie herkozen. In de nieuwe kascommissie (de vorige bracht een positief verslag uit) wer den gekozen dc heren H. F. van He- mert en C. Vaarzon-Morel. Bij de discussie kwam de wens naar voren eventuele nieuwe aktivi teiten te beperken tot Zierikzee. Ge tracht zal worden in overleg met dc beide basisscholen, een programma samen te stellen. Honderden grotere en kleine siervo- gels in tientallen overzichtelijk uit- gestale volières of kooien, kwetter den hun tevredenheid of schreeuw den hun ongenoegen uit, in het Ned. fferv. Verenigingsgebouw, toen uoor- zitter J. de Hoed vrijdagavond de tentoonstelling opende. Eerste prijs winnaar werd de heer M. Labeur (op foto: met beker en bondskruis). - Vogels met een prachtig gekleurde verentooi, of met een prachtige zang stem, maar dan wat minder uitbun dig van felle kleuren voorzien, in heemse en tropische zangers of in secteneters, zij waren er allemaal en werden door vele tientallen bezoe kers. c.q. kenners bewonderd en be keken. Wat de prijzen betreft komen wij nog nader op dit vogelfestijn te rug. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). De Lions Club Schouwen-Duive land organiseert op zaterdag 25 no vember a.s. een Bridge drive in dc technische school. Heden (dinsdag) is dc laatste dag van inschrijving, waar voor contactadres is: de heer C. W. Spuit, Bremweg 12, Renesse. De lei ding van dc drive is in handen van dc heer H. M. van der Post te Zie rikzee. Motto ook van deze Lions- aktiviteit is: „Helpt de Lions Hel pen". Dam 19,Zierikzee Ook dele weck: aanlokkelijk veel modeniomvs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3