Mr, W. Aantjes (AR) bekritiseert te Middelburg voorgesteld schaduwkabinet UITVOERING KAPITAALWERKEN IN 1972 MEEGEVALLEN ïraktie-voorzitter in (ie Tweede Ka - tETERNRj SONIC KAMERLID WIL EINDE AAN LOZING BELGISCH RIOOLWATER JAC. MOUREft „Op Drift"-toneel in dorpshuis Renesse Onderwijsorganisaties: „Geen gedeelte lijke invoering partiële leerplicht" Bouwboetiek hemo special STREEKNIEUWS AGENDA PROBLEEM Achteloosheid ivegiverpen afval in de Zierikseese stralen neemt schrikbarend toe'1'' ZIERIKZEE, 20-11. In 1972 zijn te Zierikzee de volgende werken uitgevoerd of in uitvoering genomen; verbetering kademuur Luitje, aanbrengen toiletgroep voormalig badhuis; samenstelling van een nieuwe wegenlegger, reconstructie Oude Haven Havenpark Noordzijde, reconstructie Graclitweg. Deze opsomming, wordt gegeven in de aanbiedingsnota van Zierikzees' gemeentebegroting voor 1973. Wat betreft de openbare werken schrijft het college van b. en w. aan het begin van het begrotingsjaar 1972 „vry somber gestemd te ztfn geweest, wat betreft de mogelijkheden om in de loop van 1972 onrendabele kapitaalwerken uit te voeren. „Achteraf is dit nog mee gevallen". aldus constateert het college. Bij gebrek aan financieringsmid delen resteert thans nog de aanleg van een kwekerij voor de plantsoe nendienst. ,Wens"-lijstje Op de begroting voor 1973 is ten behoeve van nieuwe kapitaalsuitga ven rekening gehouden met een last van f 69.000,Dit bedrag is geba seerd op een investering van f 600.000 af te schrijven in 25 jaar en met een rentelast van 7% procent. De Com missie voor Publieke Werken zal zich nog beraden over het maken van een urgentieplan voor de uit te voeren kapitaalwerken. Als gevolg hiervan zal de raad t.z.t. een aantal wijzigin gen op de begroting 1973 worden voorgesteld. Het college merkt in dit verband op dat dit alleen effect zal kunnen boeken indien op korte termijn op een in te dienen verzoek om een aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds gunstig wordt beslist, dan wel vooruitlopend daarop bij zondere machtigingen tot uitvoering worden verkregen. Zonder naar volledigheid te stre ven en wat urgentie betreft in willekeurige volgorde, ziet 't „wens- lijstje" tot uitvoering van kapitaal werken van b. en w. er als volgt uit: voltooiing en uitbreiding van de ri oolwaterzuiveringsinstallatie, aanleg parkeerterrein Mosselboomgaard, en op verdere termijn het Bolwerk,* ver betering en verbreding Westbrug, restauratie en herstel van overige kademuren; restauratie Varreput; verbetering Grachtweg, tussen Noordhavenpoort en Dam bij Janne- wekken; diverse herbestrating en in de binnenstad; verbetering verlich tingsplan enz. „In dit kader dienen - naar wij hopen - zonder financiële gevolgen voor de gemeente niet on vermeld te blijven de zg. aanpas- singswerken in de haven in verband met de komende afsluiting van de Oosterschelde", aldus b. en w. „Rommel op straat" Onder het hoofd „openbare wer ken" wordt verder gewezen op de toenemende zorg voor de gemeente reiniging. Advertentie ''Eiectronischi' f precisie heeft eenS eigen geluid: het zoemt. „Dè achteloosheid waarmee helaas ook te Zierikzee allerlei voorwerpen en afval zonder meer op straat wor den gegooid neemt schrikbarend toe. De hierdoor ontstane milieuveront reiniging kan niet uitsluitend het hoofd worden geboden door een In tensivering van de reinigingsdienst, docht in het bijzonder kan dit euvel worden bestreden met medewerking van allen, de bewoners van de stad en gebruikers van de weg. Op hen allen doen wjj een dringend beroep om met vereende krachten dit kwaad uit te bannen", aldus b. en w. Restauraties De restauratie van het stadhuis werd in 1972 met voortvarendheid voortgezet. Een belangrijke fase was de ingebruikneming van de vleeshal en vierschaar op de parterre. Enkele kleinere onderdelen van de restau ratie zijn nu nog in uitvoering. Het college hoopt dat in de loop van het komende begrotingsjaar een „punt" achter de restauratie van het stad huis zal kunnen worden gezet. Het financieringsprobleem eerste gedeelte restauratie (kap) van de Nobelpoort is sinds kort opgelost; in tussen hebben besprekingen over de uitvoering een aanvang genomen. Het college vertrouwt dat zepr bin nenkort met deze restauratie zal kunnen worden begonnen. Een ander gemeentelijk monument dat in de toekomst de aandacht zal vragen is het Tempelierenhuis in de Meel- straat. In 1971 werden door particulieren 7 aanvragen om subsidie in de kos ten van restauratie van hun eigen dommen ingediend. Over 1971 be droeg dit aantal 14. In totaal zijn tot nu toe 75 aanvragen gehonoreerd. Met deze restauraties is een bedrag van ongeveer f 1.532.000,gemoeid; het gemeentelijk aandeel daarin be draagt ongeveer f 380.000, Uit de cijfers blijkt, aldus b. en w. dat het aantal vragen afneemt. Dit wordt veroorzaakt doordat meerdere particuliere eigendommen niet alleen gerestaureerd zijn, maar ook omdat er voor deze restauraties praktisch geen rijksmiddelen meer zijn. Het college schrijft in de begro tingsnota er nauwlettend op te zullen toezifin of de subsidiestroom bjj het rijk weer gaat vloeien: „In dat geval kunnen de aanvragers daar attent op worden gemaakt." Dealer voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Rmnphta 1 •Zwto» TA (01110) MO DEN HAAG, 21-11. Het P.v.d.A. Tweede Kamer-lid Roels vindt dat de Nederlandse regering op korte termijn met de Belgische regering overleg moet openen om een eind te maken aan de lozing van rioolwater uit het Belgische Zelzate op de Ca- nisvlietkreek in Zeeuws Vlaanderen. Dit blijkt uit vragen die hij gesteld heeft aan de ministers Stuyt (volks- gezondhedi en milieuhygiëne), Udink (verkeer en waterstaat) en Schmelzer (buitenlandse zaken). Flitsen uit het buitenland BONN. De zondag gekozen nieuwe bondsdag zal 13 december de nieuwe zitting beginnen en een dag later Willy Brandt opnieuw tot kanselier benoemen, zo "heeft Brandts sociaal democratische party maandag be kendgemaakt. LISSABON. Bij een gevecht tus sen leden van de Portugese militie en een groep guerillastrijders zijn in Portugees Guinee negen verzetsstrij ders gesneuveld en verscheidene ge wond. Aan de kant van de militie vielen vier gewonden, aldus het Por tugese persbureau Ani. BEIROET. Het Libanese blad ,,L' Orient Le Jour" dat zich op Ara bische diplomatieke bronnen beroept weet te melden dat Egypte het be heer over zijn in Syrië gestationeer de Migs aan de Syrische strijdkrach ten heert overgedragen. NEW DELHI. De universiteit van Delhi is voor onbepaalde tijd geslo ten, nadat zich ongeregeldheden had den voorgedaan bij studentendemon straties voor meer zeggenschap. SAIGON. De Amerikaanse troepen sterkte in Vietnam is vorige week met 1.800 gedaald tot 29.300 man, zo heeft een militaire woordvoerder maandag in Saigon meegedeeld. Dit cijfer ligt 2.300 boven het door pre sident Nixon voor 1 december vast gestelde streefgetal van 27.000. DJAKARTA. - Brigade-generaal Soemrahadi, eerste woordvoerder van het Indonesische ministerie van defensie en veiligheid heeft ver klaard dat Indonesië zijn beste troe pen zal afstaan voor eventueel toe- zich op eén wapenstilstand in Viet nam. BEIROET. Het Libanese ministe rie van binnenlandse zaken heeft be kend gemaakt dat een functionaris van de Jordaanse ambassade, Hisjam Loufti Joessef, is gearresteerd toen hij in Beiroet een tijdbom wilde overhandigen aan een niet bij name genoemde persoon. De lozing, die al enige maanden voortduurt, vervuilt het recreatie gebied van de Canisvlietstreek. Pentagon stopte Saigon vol met wapens WASHINGTON, 21-11. Het Ame- rikaanse ministerie van defensie heeft maandag bekendgemaakt dat het noodprogram om Zuid-Vietnam vóór de algehele terugtrekking van de Amerikaanse troepen vol te stop pen met 10.000 ton nieuw militair materieel is voltooid. De woordvoerder van het ministe rie zei dat de bevoorrading in het afgelopen weekeinde kompleet was, „op een paar dingen na, die nog on derweg waren. De militaire hulp zou nu weer op het normale niveaü wor den voortgezet. Hasjsmokkelaar in trein gepakt ZEVENAAR, 20-11. Douaniers hebben in Zevenaar de 22-jarige Ita liaan P. G. M. in een trein uit Duits land aangehouden. Hij was met 2V* kilo hasj op weg naar( Amsterdam. De jongeman wilde het goedje daar aan de man brengen. maandagavond in Middelburg ge keerd tegen de opzet en samenstel ling van het „schaduw-kabinet"-Den Uyl. „Uit opzet en samenstelling van dit verkiëzingskabinet blijkt hoe het schaduw-kabinet de vorige keer geen serieuze zaak is geweest", aldus de heer Aantjes. Hij vroeg zich af, of de kiezers iets in het vooruitzicht is ge steld, waarin men zelf niet gelooft. Naar zijn mening is uit de AR-frak- ties uit Eerste Kamer en uit de Tweede Kamer een kabinet te for meren, dat een klasse beter is dan dit verkiezingskabinet. DJAKARTA. Oud vice-president dr. Mohammed Hatta heeft gewaar schuwd dat Indonesië door de huidi ge economische politiek naar het ka pitalisme toegaat. CAIRO. Een Egyptische militaire delegatie is in stilte naar Moskou ge reisd óm een hervatting van de leve ring van Russische wapens en on derdelen te regelen, zo is in welinge lichte kringen in Cairo vernomen. BEIROET. Arabische diplomatieke kringen in de Libanese hoofdstad hebben meegedeeld, dat in Egypte een komplot van een groep legerof ficieren, die het bewind van presi dent Anwar Sadat omver wilden werpen, vorige week is verijdeld. TOKIO. De jbolitie van Tokio heeft maandag op een verkiezingsbijeen komst van premier Kakuei Tanaka van Japan een man aangehouden die in het bezit was van een mes met een lemmet van twaalf centimeter. PHNOM PENH. Communistische troepen hebben op 56 kilometer ten noorden van de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh een militair con- vooi van 50 voertuigen van het Cam bodjaanse leger vernietigd; twee da gen nadat de betrokken weg veilig was verklaard. HELSINKI. Door de uitzonderlijk warme zomer die Finland dit jaar heeft gekend, zijn verscheidene Fin nen er in geslaagd een goede oogst Indische hennep binnen te halen. Normaal gedijt dit gewas dat has jiesj oplevert, uitsluitend in veel zui delijker streken. LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft maandag met 292 tegen 263 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de maatregelen van de regering om lonen, prtfzen, huren en dividen den gedurende een periode van 90 dagen te bevriezen. Kou, ivolven en griep in Turkije ISTANBUL, 20-11. Delen van Tur kije worden belaagd door kou, wot- ven en griep. In Oost-Anatolië daalde het kwik tot twintig graden onder nul. Het verkeer kwam tot stilstand als ge volg van een dikke ijslaag die de wegen bedekt. In de buitenwijken van Erzurum, een stad van 130.000 inwoners, ver schenen troepen hongerige wolven. Een burger die door de wilde bees ten werd aangevallen, kon door in grijpen van jagers worden gered. In een naburig dorp werden tien scha pen door wolven verscheurd. In vijf provincies van Oost-Turkije zijn met het oog op een griep-epi- demie alle scholen gesloten. „Morgen is er weer een dag" Scène uit het spel „Morgen is er weer een dag". UTRF.CHT, 20-11. De organisaties op het terrein van het part-time on derwas hebben maandag in Utrecht unaniem dc gedeeltelijke Invoering per regio van dc tweede dag par tiele leerplicht voor vijftienjarigen in 1973 van dc hand gewezen. Als in ren bepaalde streek men deze twee de dag wil invoeren wil dit alle.en kunnen gebeuren op voorwaarde dat alle onderwijsinstituten in deze regio in dit part-time onderwijs meespe len, zo is het standpunt. Het samenwerkingsverband vor mingswerk werkende jongeren heeft voor het overleg zijn visie bekendge maakt: de tweede dag voor de vijf tienjarige volgend jaar niet invoe ren, nis niet aan een achttal eisen wordt voldaan. Het merendeel van de organisaties kon zich hierin vin den. Onder leiding van mr. J. P. W. Weusten, directeur onderwijs en vorming werkende jongeren van het ministerie, is zes uur vergaderd. Daarbij is ook de motie-Den Uyl be sproken, die de Tweede Kamer heeft verworpen en waarin gevraagd werd de tweede dag vorming voor vijftien jarigen werkende jongeren in 1973 door te voeren. RENESSE, 20-11. Zaterdagavond gaf dc Renesse toneelvereniging „Op Drift" in het dorpshuis van Renesse een opvoering van het blijspel in drie bedrijven "Morgen komt er weer een dag", van Dick van Maasland. De avond werd geopend door dc voor zitter van „Op Drift", de heer M. de Hamer. Iï(j verwelkomde alle aan wezigen, in het bijzonder de wet houder, dc heer L. iloogcrhuis. Verder deelde hij mee dat de to neelvereniging ook dit jaar weer drie verschillende stukken zal instuderen. Daarna ging het doek open voor de spelers van deze avond. Het stuk, waarin alles draait om een wat zon derlinge familie, die o.a. bestaat uit een steeds weer (mislukte) uitvindin gen doende vader en een opa met lange vingers, werd vlot gespeeld. Dc vele komische situaties gaven de, in aantal wat tegenvallende, aanwe zigen volop de gelegenheid hun lach spieren te gebruiken. Nadat de voorstelling was afgelo pen dankte wethouder Hoogerhuis de spelers voor het vertoonde spel. Ver der verontschuldigde hij de burge meester. die verhinderd was aanwe zig te zijn. De avond werd besloten met een gezellig bal dat werd ver zorgd door Wim Schell en zijn vari anten. De spelers zullen het stuk nog ze ven keer spelen. Dinsdag 21 novem ber wordt het gespeeld voor de bc- jaardensociëteit in het dorpshuis te Renesse. Op 25 november te Seroos- kerke, 8 en 15 december wordt het stuk in Burgh ópgevoerd ter gelegen heid van de uitvoering van het mu ziekkorps „Witte van Haamstede". 12 januari gaan de spelers naar Oud dorp. en 26 januari en 2 februari wordt er te Zierikzee gespeeld. De AR-fraktievoorzitter noemde het begrijpelijk, dat er nog geen mi nister van defensie is gevonden, ge zien de verdeeldheid in de PvdA en gezien de grote bezuinigingen, die hij voor zijn rekening zou moeten ne men. Ook vroeg hij zich af, of het kamerlid Schaefer wel de beste man voor volkshuisvesting ls. Andriessen betreurt houding werkgevers DEN HAAG, 20-11. KVP-lijsttrek- ker Andriessen vindt het erg jammer dat de werkgevers de prijscalculatie- beschikking afwijzen en het centraal akkoord niet tekenen. De prijscalcu- latiebeschikking doet niets anders dan extra hard maken wat in het centraal akkoord over prijzen is af gesproken, aldus de KVP-lijsttrek- ker in een verklaring. Schaduwkabinet in strijd met de grondwet" HAARLEM, 20-11. Het in elkaar timmeren van een kabinet voor de verkiezingen is in strijd met de grondwet, zo heeft dr. H. Drees, lijst aanvoerder van DS '70, maandag avond op een verkiezingsbijeenkomst in Haarlem meegedeeld. Het staats hoofd benoemt de ministers - zij het in overleg en na advies van politici - en het staatshoofd kan ook invloed uitoefenen op de samenstelling van het kabinet, aldus dr. Drees. Advertentie Leuke geschenken voor jong en oud! Grote sortering! U slaagt altijd! Weststraat 5-7, Zierikzee DODELIJKE ONGELUKKEN WERKHOVEN. De U-jarige D. R. G. Heirman is zaterdagmorgen in zijn woonplaats Werkhoven (gem. Bunnik) bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen stak plotseling de provinciale weg over en werd door een personenauto ge grepen. Op weg naar een ziekenhuis in Utrecht is hij overleden. OOSTDONGERADEEL. Zondag is in Dokkum de 17-jarige fabrieksar beider L. Smit uit Oostdongeradeel als gevolg van een auto-ongeluk overleden. Hij was één van de zes inzittenden van een personenauto, die zaterdagavond slipte en omge keerd in een sloot terecht kwam. KAATSHEUVEL. In de afgelopen nacht is de 40-jarige A. J. M. Klaas- sen uit Drunen als gevolg van een verkeersongeval om het leven geko men. Waarschijnlijk als gevolg van plaatselijke gladheid is hij met zijn auto op de Breefseweg, rijdende in de richting Kaatsheuvel, geslipt en tegen een boom gebotst. AVEREEST. Tengevolge van een verkeersongeval is de 24-jarige be roepsmilitair F. van Diepen uit De- demsvaart zondagochtend vroeg in Avereest om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto in de Tottenham- straat te Avereest, toen hij in een bocht slipte. Hij kwam eerst met zijn auto tegen een betonnen paal aan, daarna tegen een boom. Hij was op siag dood. Marktkoopman neergestoken AMSTERDAM, 20-11. De Amster- damse politie heeft maandagavond de 23-jarige R. V. uit Paramaribo ge arresteerd, die door het publiek was aangewezen als de man, die kort te voren de 29-jarige marktkoopman F. J. van Rheenen met een stiletto had neergestoken. Het slachtoffer werd met een zeer ernstige steekwund in de borst naar het Wilhelminagasthuis overgebracht Aanvankelijk werd voor zijn leven gevreesd, maar later kon worden meegedeeld dat het levensgevaar was geweken. OOSTERLAND De jachthaven f De firma Gebrs. Van 't Verlaat heeft op de dijk nabij de plaats waar de nieuwe jachthaven zal worden ge graven een werkkeet opgericht en dat mag gezien worden als het begin van een karwei, dat men in augustus 1973 (ijs en weder dienende) zal moe ten opleveren. Bietenverscheping In de afgelopen week (1 t.m. 18 no vember) werden met 10 schepen via de haven van Bruinisse 5.394.760 kg. bieten aangevoerd. De totale ver scheping via deze haven werd daar mee gebracht op 38.554 ton. Dinsdag 21 november Kerkwerve Ver.-gebouw. Afd. N.C.V.B. 7.45 Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afd. Platte landsvrouwen. Renesse „Het Wapen van Zeeland", 20.00 uur vergadering V.V.V. Rest. „Rietnisse", 19.30 uur, Platte landsvrouwen Bond afd. Noordwelle e.o. Haamstede Ger. Kerk. N.C.V.B.-afdeling. 7.45 Hotel Bom, 14.00 uur, openbare ver koping voormalige gemeentehuis. Woensdag 22 november Zierikzee Hverv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling C.P.B. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Jan Wouter v d. Doelschool, 19.00- 21.45 uur, kijk/kontoktavond met ge legenheid tot bezichtiging van het Documentatiecentrum. Haamstede Winterkerk, 14.00 uur, verkoopmid dag Herv. Vrouwenvereniging. Winterkerk, 14.00 uur, verkoopmid dag „Priscilla". Nieuwerkerk Kerkzaal Ger. Gem. aan de Molen straat, 14.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, verkoping goederen vrouwen vereniging „Debora" van de Ger. Gem. Oosterland „Even Buiten". Ver. V.O.O. Donderdag 23 november Burgh Hotel Bakker, 20.00 uur, vergadering V.V.V. Renesse Dorpshuis, 20.00 uur filmvoorstelling Rode Kruis, 15.30 uur kindervoor stelling. Oosterland Kerk O.G.-gemeente, 19.30 uur, zen dingsrede. Ver.-gebouw, 18.30 uur, vrouwenver. „Martha". Vrijdag 24 november Zierikzee Hverv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, uitvoering C.J.V. Huis van Nassau, 19.30 uur, C.B.T.B. Er doet zich rond de goedheilig man, die zich nu nog maar alleen via de schoorsteenschoen, maar straks op 5 december geheel gaat manifeste ren, een probleem voor. Men kan dit probleem weglachen of redeneren, men kan er zwaar aan tillen, men kan er ook de politiek bij betrekken. Aan dit laatste dacht ik eigenlijk nog het meest. Het geval wil dat enkele Sint Nicolazen (de meervoudige exis tentie van Sint is een gegevenheid in de historie) hevig „nee" schudden, terwijl anderen duidelijk ^"-knik kende bewegingen maken. Gedoeld wordt uiteraard op de me talen Sint-substituten, die in de ver schillende etalages van midden standszaken staan opgesteld. De „nee"-knikkers (ook dat valt op) zijn in de meerderheid, maar er zijn - als gezegd - toch ook metalen. Klazen, die heel duidelijk instemmende hoofdbewegingen maken, zoals lie den in een zaal, die het met een spreker(t) eens zijn. Het geval intrigeert mij mateloos. Niet maar, wat bedoelen de „nee"- Klazen en wat de „ja"-Klazen? Ik houd het op een ook in het St. Ni co- laaswezen doorvretende polarisatie; een verheviging van de tegenstellin gen dus. Zaken die met een pluk hooi en een winterpeen nauwelijks te ge nezen- zullen zijn. Maar goed; de „nee"-Klazen - meen ik althans - „zien het niet zitten", om een term te gebruiken, die ten onrechte onze spreektaal is binnengeslopen. Ze zien met name de economische kant van hun optreden in Nederland niet dui delijk voor ogen. Ze geloven niet in de juiste sfeer voor een verjaardags stunt 1972. Zeker de, maan zal wel door de bomen schijnen en de makkers zul len hun wild geraas (waaruit dat in de oorspronkelijke tekst bestond is ook nooit wetenschappelijk vastge steld want beatmuziek en brommers waren er toen nog nietwel staken, maar ze geloven waarschijnlijk niet dat het sociaal contract (en contact) tussen de mensen zo solide en lief is, dat ze op die basis St. Nicolazige fu turologie kunnen bedrijven. En het Klazendom moet het vooral van de continuïteit hebben. De „ja"-Klazen dat is evident) hebben daar wel ver trouwen in en daarom zijn ze ooit in de minderheid. Optimisten immers zijn altijd in de minderheid. Ook op 5 december. Dc mensen, afgaande op de hoofdvibraties van de metalen sub-Klazen in de etalages, kunnen nu echter zelf een keus maken. Waar behoort men toe? Een dringende vraag, die op het heerlijk avondje opgelost dient te worden of liever te zijn. Een „ja"-knikker mag dan in het vaderlands taalgebruik iets nega tiefs hebben, op 5 december mag men van harte achter deze lieden gaan staan. Figuurlijk dan natuurlijk, want men moet de zaken nu ook weer niet al te letterlijk gaan nemen. In de hoop de mensen op dit wrijf- vlak van Sint-meningen., toch enige steun te hebben gegeven, verblijf ik in afwachting op het (heerlijk) ge stommel op de daken, de pepernoten en de zwarte hand van Piet, die straks door de kier van de deur zal steken. SCH1EREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2