*tZ)ie éne druppel Kostprijsberekening verwerking van vuilnis nieuwe stijl Deel buit Van de Moosdijk terecht Safaripark blijkt grote „trekker" de panty die benen mooier maakt Reinigingsdienst Sehouweii-Duiveland SCHARENDIJKE, 17-11. In het ge meentehuis te Scharendyke werd een veigadering gehouden van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland on der leiding van burgemeester S. Francke. De2e verwelkomde de heer Klaasse als opvolger van de heer van Ast Brouwershaven als lid van het alge meen bestuur. Ged. Staten van Zeeland hebben bericht geen subsidie te verlenen voor het inrichten van vuilnisbelten, Andere provincies subsidiëren de vuilnisafvoer wel, maar niet wan neer dat op belten wordt opgesla gen. Van de Grondkamer is bericht ont vangen, dat de pacht die de heep Van den Hoek voor het jaar 1972 moet betalen 6396.- bedraagt. Van jaar tot jaar zal deze pacht aldus worden vastgesteld. Mechanisch straatvegen werd door alle gemeenten te duur gevonden. Een dam van puin is gemaakt om de stortplaats beter te kunnen berei ken; een opslagplaats voor puin wordt op de belt gemaakt. Getracht zal worden een gedeelte van de werkzaamheden die gedaan moeten worden om de belt bedrijfs klaar en bepalent te krijgen in A.V. verband te doen. Overigens werd uit de vergadering de suggestie gedaan, het planten aan te besteden aan par ticulieren. Dit werkt wellicht goed- X Angst voor ramp t 4 ROME, 18-11. Een massa-uit- tocht van de bevolking, veria- J ten straten en overvolle ker- 4 ken, waarin zich angstige men- sen verdrongen: dat was vrij- X dag het beeld in de Ligurische stad Chiavari die op 17 no- vember naar een voorspelling J J van de Franse astroloog Nos- tradamus (1503-1566) door een zeebeving zou worden getrof- X 4 fen. De profetie van Nostrada- raus was al dagenlang het be- langrijkste onderwerp van ge- J sprek in bijna alle plaatsen aan de Ligurische Rivièra van Ge- nua tot Rapallo. Bij het nade- X ren van de verwachte „cata- strofe" steeg de spanning met het uur en raakte de bevolking X 4 in paniek. Donderdag verlieten al honderden inwoners van Chiavari hun huizen en vlucht- ten zij het land op. Velen brachten de nacht door in ge- bed. De zieleherder had de handen vol met het afnemen van de biecht. De profetie uit J het boek „De Centuriën" uit 4 het jaar 1558 is een omstreden zaak. Een functionaris uit Tu- X X rijn had de betrokken passage uit het boek kort geleden op- nieuw geïnterpreteerd en het J X verwachte onheil in Chiavari gelokaliseerd. Weer conflict in ziekenhuis NIJMEGEN. 18-11. Bij het St. Bad- bouw ziekenhuis in Nymegen zyn nog maar dertig van de vyftig bed den in de afdeling oogheelkunde in gebruik, doordat de helft van de ver pleegkundige staf ontslag heeft ge nomen. Oorzaak is een al lang slepend conflict tussen het hoofd van de kli niek, Prof. Dr. J. van der Heuvel, en de verpleegkundigen. De medische staf, drie oogartsen, een fysicus en een chemicus, heeft ook laten weten, dat de verhouding met de hoog leraar uiterst moeilijk is. Prof. Van den Heuvel heeft dit tegenover een bemiddelingscommis sie niet ontkend. Hij zegt dermate overbelast te zijn, dat hem de tijd ontbreekt voor enig nader contact dat het strikt zakelijke. PARIJS. Mevrouw Suharto, de echt genote uan de Indonesische president leent het filmlicht van een camera assistent, om de kleine details in het plafond van een van de zalen van het Louvre-museum beter te kunnen zien. Het Indonesische presidentiële paar bracht een officieel bezoek aan Frankrijk. koper dan wanneer het door de Ned. Heide Mij moet worden gedaan. P" eer Gosse die het jachtrecht op de terreinen van de heer Van der^ noex had gepacht zal dat mogen behouden. Replantingsstrook Er moet een beplantingsstrook langs de belt komen van 8 meter breed. Met het beplantingsplan van de Ned. Heide Mij wordt akkoord ge gaan. Wel adviseerde de Heide Mij in de beplanting geen tamarisk op te nemen, daar juist deze boom het op zoute of zilte gronden zeer goed doet, zodat het bestuur besfoot de tamarisk toch te handhaven. Het in orde brengen van de vuilnisbelt met bijkomende werken en zaken wordt geschat op 135.000.- Een nieuwe rupslader zal moeten worden aangeschaft kosten 80.000.- Men geeft de voorkeur aan de Car ter Piller mede omdat de importeur de firma Geveke een uitstekende service verleent. Medegedeeld werd dat het aanne mersbedrijf Van den Dries, de werk zaamheden op de belt wil gaan ver richten. De offerte van de genoemde firma dient te worden afgewacht, waarna nader zal worden overwogen of men tot aankoop van de rupslader zal overgaan en een chauffeur aan stellen daarvoor, of dat men het werk zal opdragen aan de firma Van den Dries Krediet in rekening courant en het sluiten van kasgeldleningen waren hamei-stukken, maximum krediet rekening courant 100.000.-, kasgeld 250.000.- Rekening 1972 De rekening 197o wordt goedge keurd in ontvangst en uitgaaf op ƒ251.270.54, de gemeentelijke bijdrage in "dat jaar was 29.- per emmer. Na een uitvoerige discussie wordt de reorganisatie van de ophaaldienst en de nieuwe ophaalroutes goedgekeurd. Een uitgebreide toelichting wordt gegeven bij punt 12 van de agenda. Voor het ophalen van grof vuil zal Z1ERIKZEE, 17-11. Onder voor zitterschap van de heer J. L. Braber vergaderde - gelijk gemeld - vorige week de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland in de Concertzaal-foyer. De voorzitter her innerde in zijn openingswoord aan de gehouden stadsexcursies in het afgelopen seizoen. Er bestaat goede belangstelling voor. Meer gidsen die nen evenwel ter beschikking te ko men en daartoe is een cursus inge steld, die de deelnemers op verant woorde wijze wegwys maken in stad en regio. De cursus kan in februari/maart volgend jaar worden gegeven en voor aanmeldingen kan men terecht bij de secretaris, de heer J. M. J. Lokker, die zich ook met de oplei ding belast. Van medio december tot medio februari wordt in het Rijksarchief te Middelburg een expositie gehou den, waar diverse verenigingen deel nemen, die zich bewegen op histo risch gebied. Iedere vereniging - w.o. Stad en Lande - krijgt maar betrek kelijk weinig ruimte toegewezen, maar S. en L. denkt toch wel uit de voeten te kunnen met foto's van ge restaureerde objecten, kaarten, eigen uitgaven en dat soort expositiemate riaal. Er zal een excursie naar Mid delburg worden georganiseerd, maar t.z.t. komen hierover nadere mede delingen. Restauraties De voorzitter stond hierna stil bij de verschillende of voltooide, of nog aan de gang zijnde restauraties in stad en regio. Vooral te spreken was hij over de Meelstraat te Zierikzee „die er helemaal bovenop komt", mede door de restauraties van pak huizen en het pand van de heer Ten Kate. Passend in het geheel zou ook een opknapper zijn van het z.g.n. Tempelierenhuis, maar de subsidie kraan is wel stevig dichtgedraaid. De restauratie van het Hema-pand is geslaagd. Uit de zaal werd de sug gestie gedaan, dat op het tweede pand mogelijk reclame-letters in zwart uit te voeren zijn. Dat zou - tussen de ankers - een heel goed ef- fekt geven. De voorzitter noemde het verheugend, dat het ook met het Havenkwartier de goede kant op aan de gemeenten 1.50 per inwoner worden berekend, de andere heffin gen geschieden buiten de gemeenten om, rechtstreeks van de vervuiler. Er worden drie soorten kosten on derscheiden: A. algemene kosten, 53.941.20 te verdelen 1/3 aan de vuilverwerking 2/3 aan de ophaaldienst 17.980.40 en 35960.80). De kosten huisvuilverwerking wor den begroot op 173698.94 die van ophalen en verwerken van huisvuil op 337287.06; te bestrijden uit de Reinigingsrechten 335.775.- de stortgelden 40.625.- en de bijdragen per inwoner voor ^rofvuilophaling te ontvangen van de gemeenten 24.360.- Gerekend wordt op 5000 deelnemers a 55.- 1100 deelnemers (bejaarden ad 40.- en diverse con tainers en heffingen boven het nor malen recht. Alleenstaanden Wethouder Kuiper (Guwerkerk) vond het onbillijk, dat voor alleen staanden jonger dan 65 jaar het volle tarief wordt berekend. Hij verwees naar de regeling in Middelburg, waar het tarief groeit met de gezinsgrootte al moet hij erkennen dat de „regel' de zwaarste lasten op de sterkste schouders" dan ook de rpist ingaat. De heer Kuiper wilde geacht wor den te hebben tegen gestemd, toen de begroting verder met algemene stemmen werd aangenomen. Een doorvoering van het verlangen van de heer Kuiper de alleenstaan den minder te belasten, zou veel ad ministratieve rompslomp vergen. Erkend werd dat de regeling, niet ideaal is, maar dat men naar het beste heeft gezocht om de zaak rond en de begroting sluitend te krijgen. Als niet zal worden ingegaan op de offerte van de firma Van den Dries of als deze niet binnenkomt zal de vuilvelader, die niet alleen het vuil verschuift, maar het ook ver dicht (voornaamste taak) nog voor 1 januari 1973 worden besteld in ver band met de verhoging van de b.t.w. gaat. Tot zijn genoegen is ook het (bungalowpark Den Osse al aardig begroeid. Waardering bestaat ook voor het fraaie gebouw van de Raif- 'eisenbank te Brouwershaven en an dere nieuwbouw en restauratiege- vallen. Diskussie Bij de diskussie werd de aandacht gevestigd op een stuk plaat, aan een Meelstraat-gebouw, dat het vrije uit zicht op de oostgevel van het stad huis ontsierend belemmert. Bezorgd heid bestaat er over de in Burgh verschijnende supermarkt, maar er wordt niet op de vormgeving voor uitgelopen. Stad en Lande zal contact opnemen met het gemeentebestuur van Westerschouwen. Uit de vergadering werd verder nog ge-attendeerd op de zienswijzen tijdens de Wereldstedebouwdag. Angst is er voor verstoring van het stadsbeeld, als gevolg van een door braak. Tenslotte informeerde men naar de tuinhuisjes op de terreinen van de Nutstuingrondverhuur bij het zie kenhuis. De heer K. Vos - zelf betrokken bij de Stichting Nutstuinen - deelde mede, dat een poging te komen tot een centrale berging van materiaal voor de huurders, is mislukt. Er is geen financieringsmogelijkheid, als niet allen meedoen. Algemene vergadering betreurt gebruik napalm NEW YORK, 18-11. De politieke commissie van de algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft donderdag het gebruik van napalm en andere brandwonden veroorza kende wapens in gewapende con flicten betreurd. Een voorstel van Jordanië, Kenia, Syrië en Oeganda werd met 100 te gen nul stemmen aanvaard, terwijl vijftien landen zioh van stemming onthielden, waaronder de" V.S., En geland, Frankrijk, Japan en andere westelijke staten. CURSUS VOOR GIDSEN „Stad en Lande" present op expositie te Middelburg CEES GIESBEEK 32 Tamelijk ongerust reed hij naar Gerie's woning. Gerie deed zelf open, gekleed in een ochtendjas, want ze was ook nog niet lang uit bed. Ten slotte was het zondag. Enkelie ogenblikken keken ze el kaar aan. Ze zag de bloemen, doch vroeg enkel: „Kom je doen?" Hij stak de bloemen naar vuren en antwoordde: „Wil je dit van me aan nemen? Ik heb er spijt van. Ben je nog boos?" Het meisje had op haar lippen om te antwoorden: „Woest ben ik op je, ik kan je wel verscheurenMaar er brak iets in haar. Het volgende moment trok ze hem naar binnen, schopte de deur achter zich dicht en perste haar lippen op zijn mond. „Rotjong, waarom heb je dat ge daan? Waarom joeg je me op stang? Ik heb zo'n ellendige avond en nacht gehad ik kon je wel vermoorden". Hij sloeg zijn grote armen om haar tengere schouders. „Ik heb er echt spijt van. prulletje enneik zal wachten, tot we getrouwd zijn. Eer lijk. ik wil je geen verdriet doen". Gearmd liepen ze naar de kamer, waar ze hem op een stoel zette en op zijn schoot klom. Met haar armen o mzijn hals zat ze teg enhem aan. „Lammelinghet is, dat ik zover- schrikkelijk veel van je houd, dat ik je niet meer kan missen, maar an ders. anders.Ik kon je giste ren wel opvreten Een poos later zei hij: .Je hebt de wekker kapot gegooid; ik zal een nieuwe moeten kopen". Ze kuste hem en begon te lachen. ..Onze eerste ruzie en we zijn nog niet eens getrouwd! Die kapotte be waren we. Als we weer mot krijgen, haal jij of ik hem voor de dag. Mis schien, dat de dan kalmeren". Maar dit alles was nu voorbij. Ze hadden beiden ja gezegd en beiden de huwelijksakte getekend. Hun hu welijk was een feit: ze waren man en vrouw. Bas vondzoiets moet gevierd wor den, nietwaar? Trouwen deed je doorgaans maar eens in je leven en dan was het toch wel een gebeurte nis van de eerste rang. Vooral als je zo'n schat van een vrouw getroffen had als Gerie was. Waarmee ieder- ,een het natuurlijk eens was en de bruid van puur genoegen bloosde. Moeder Worms had tijdens het feest gelegenheid haar dochter even van terzijde onder vier ogen de vraag te stellen: „Ben je nu werkelijk ge lukkig?" „Heel erg, mam. Bas is wat ruw, maar dat brengt zijn werk mee. Ik zal proberen hem een beetje bescha ving bij te brengen, maar ik houd erg veel van hem, precies zoals hij is: eerlijk en rondborstig. Dat zijn toch goede eigenschappen, niet?" Natuurlijk, Bas heeft ontegen zeggelijk zijn goede kanten. Maar.. Bettie en Wim mogen hem niet. Zc zijn hier. vanzelfsprekend. Maar of ze het fijn vinden, valt te bezien. Tenminste, wat Wim betreft. Nu ja. Bas zal na vandaag wel wat minder vaak komen, nu jullie getrouwd zijn. Ik heb eigenlijk altijd in angst geze ten. dat er wat gebeuren zou tussen die twee". „Waarom?" Gerie keek haar moe der verbaasd aan. ..Wat zou er dan moeten gebeuren? Dat Wim zijn zwa ger aanvloog? Laat me niet lachen! Bas kan hem maken en breken. Nee mam. dat zie je verkeerd. De kwes tie is. dat Wim totaal geen gevoel voor humor heeft. Dal is écn. En dat Betlie het hart te hoog draagt. Ze voelt zich boven ons verheven. Moet je eens zien.dertien jaar is ze cn ze flirt met die Bob. die ze meege bracht heeft, als een volwassen vrouw. Dat jullie het, toestonden „Tia. ze zei. dat ze geen zin had er alleen heen te gaan. Of ze een vriend van school mocht meenemen. Wat moet je dan zeggen? Het mag niet?" „Maar mam, ze is pas dertien!" „Weet ik. Maar kan zij het helpen, dat ze er uit ziet als zestien? Je weet zelf, dat ze eigenlijk al een volwas sen vrouwtje is. Laat haar ook maar genieten. Die jongen ziet er in elk geval beschaafd uit". „O, dat kan ik zeker in mijn zak steken, he? Nou. laat Bas dan maar wat minder beschaafd zijn, ik houd van hem en we zullen het best samen met elkaar kunnen vinden. Daarvan ben ik overtuigd. Bovendien ver dient hij zijn brood en met heel wat er op, dat kan ik u verzekeren. En niks is 'm teveel. Sinds zijn baas voor ons huis heeft gezorgd, kan meneer Stanpers geen kwaad meer bij hem doen". Op hetzelfde moment slenterde Bas met een half gevuld glas in de hand en een sigaar in de mond naar Wim. die een beetje eenzaam de feestvreugde aanzag. ..En. zwager- tje, vermaak je je een beetje? Of ver veel je jc? Heb je heimwee naar jc postzegels?" De jongen lachte flauwtjes. „Och, het is wel leuk, daar niet van. De een is nu eenmaal wat uitbundiger dan de ander". Negentien ben je. he?" vroeg Bas, hem nadenkend aankijkend. .Wan neer moet je in dienst?" „Ik ben afgekeurd. Waarvoor weet ik niet. Maar het spijt me evenmin". ..Jammer, jo. in dienst zouden ze wel een kerel van je gemaakt heb ben. Waarom heb je geen griet mee genomen? Had je ook kunnen dan- sen". „Ik heb geen meisje en dansen kan ik niet. Trouwens, ik houd cr niet van". (wordt vervolgd) Uitvoer naar Duitsland stijgt met tien procent DEN HAAG, 18-11. De Nederland- sc uitvoer naar West-Duitsland zal dit jaar 18 milj:\rd gulden belopen tegen 16,4 miljard in 1971, aldus een raming van de Nederands-Duitse Kamer van Koophandel. De Nederlandse invoer uit Duits land 2al een niveau bereiken van 1-1,7 miljard tegen 14,4 miljard in 1971. Het exportoverschot in de Neder landse handel met de Bondrepubliek zal derhalve stijgen vo.n 2 miljard in 1971 tot 3,3 miljard in 1972. EINDHOVEN, 18-11. De Rijkspo litie heeft, vermoedelijk nabij Ves- sem, een gedeelte van de buit van Willem van de Moosdijk teruggevon den. Ook de tas is terecht. Hierin bevonden zich 200.000 Belgische francs en 12.000 gulden in coupures van honderd. Los daarvan is nog eens 30.000 gulden gevonden. De politie beschikt over aanwijzin gen dat er nog meer geld verborgen is. Met het oog op mogelijke .goud zoekers' wil de politie niets meedelen omtrent de precieze vindplaats van het geld. ARNHEM, 18-11. Uit een versche nen overzicht van de Provinciale Gelderse VVV blijkt dat Burgers Sa faripark in Arnhem dit jaar de belangrijkste toeristische trekpleister was met 875.000 bezoekers. Het nationale park De Hoge Velu- we trok 570.000 bezoekers, ruim 100.000 meer dan in 1971. De Hoge Veluwe gaf daarmee de hoogste stij ging van het bezoekersaantal te zien. De op één na grootste trekpleister was Ouwehands Dierenpark in Rhe- nen met 600.000 bzoekers. Het Ne derlands Openluchtmuseum in Arn hem trok 400.000 bezoekers. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 21 NOVEMBER. NED. I. Het programma Van onde ren, vanavond om half elf, kan een aantrekkelijk stukje televisie worden met P.v.d.A.-man Joop den Uyl en KVP-aanvoerder Andriessen in de hoofdrollen. Het aardige is, dat de ene politicus niet kan horen wat de ander voor hem heeft geantwoord. Zodat de kans niet denkbeeldig is, dat Den Uyl en Andriessen op enkele essentiële vragen dezelfde antwoor den zullen geven. De Stratenmakers- opzeeshow opent om zeven uur het V AR A-programma. Het thema is jokken. Voor acht uur eveneens Daar komen de schutters. Triest nieuws voor de bewonderaars van kapitein Mainwaring: hij wordt gedegradeerd in rang. Zeevaarder James Ohedin ziet in de negende aflevering van de serie zijn Onedin Lijn failliet ver klaard worden, James doet een wan hopige poging om nog iets van de zaak te redden. Als de Ombudsman is uitgepraat over de problemen die de kijkers hem hebben voorgelegd, volgt om tien over half tien de vijfde editie van Jaap van der Merwes Het oproer kraait. Het motto is: de hit parade van de barricade. Als het er voor de VARA op zit, komt de Vrije gedachten nog met een tien minuten NEW YORK. Roger Moore als de nieuwe „James Bondmet Jane Seymour in de nieuwe thriller „Live and let dievan Ian Fleming. Het gevaarlijke duo beleeft spannende avonturen op het tropische Jamaica en in New Orleans durend programma gewijd aan ter reur. NED. II. Iets nieuws bij de VARA vanavond om zeven uur: het eerste deel van de zesdelige serie Het goud van de Kraaienberg. Deze serie is speciaal bedoeld voor kinderen van tien tot vijftien jaar. Een klein Zweeds bergdorpje, dat eens een bloeiende mijnindustrie rijk was, is de omgeving waar het verhaal speelt. Na deze kennismaking met dit nieu we produktpresenteren Judith Bosch en D.ick Passchier weer de middelbarescholierenquiz Tweekamp. Voor na het journaal staat de goeie ouwe koffergrammofoon aangekon digd. Populaire liedjes van voor 1950 worden in originele uitvoering ver tolkt door orkest en solisten vandaag. Vervolgens het tiende deel van Hen drik de zevende. De zwaar beproefde Engelse vorst moet zich nu wapenen tegen de pogingen van Warbeck, die zelf naar de Engels troon lonkt, om hem af te zetten. Tweemaal is Hier en nu op de buis, om tien uur met de normale uitzending, en om kwart voor elf met een extra aflevering over de Europese veiligheidsconfe rentie in Helsinki. Wat verder nog óp het menu staan zijn tien minuten koorzang door het christelijk ge- mengdfkoor Scheppingsgave uit Em- meloord en Den Haag vandaag. DINSDAG 21 NOVEMBER. NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.35 Ti-ta-tovenaar; 18.40 Politieke par tijen; 18.55 Journaal; 19.05 De stra tenmaker sopzeeshow; 19.25 Daar ko men de schutters; 20.00 Journaal; 20.20 De Onedin Lijn; 21.10 De Om budsman; 21.40 Het oproer kraait; 22.20 Van onderen23.05 Vrije ge dachten; 23.15 Journaal. NED. I: 18.45 Ti-ia-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Het goud van de Kraaienberg; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.21 Goeie ouwe koffer grammofoon; 21.10 Hendrik VII; 22.00 Hier en nu; 22.40 Chr. gemengd koor Scheppingsgave Emmeloord; 22.50 Den Haag vandaag; 23.00 Politieke partijen; 23.10 Journaal; 23.15 Hier en nu extra. Advertentie (in de lila verpakking)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5