DIRECTRICE RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAl) Raming op begroting tot dekking nadelig slot van ziekenhuis STREEKNIEUWS Goedheilig man met neus op de Midden standsproblemen den ook nog geruime tüd vergen. Na de voltooiing zullen de rioolbelasting, c.q. de rioolrechten nog aanzienlijk dienen te worden verhoogd", aldus b. en vv. Volkshuisvesting In 1972 zijn tot nu toe 140 wonin gen (60 woningwetwoningen en 80 premiewoningen) gereedgekomen. Thans zijn er 36 koopwoningen in aanbouw, waarvan er dit jaar nog 8 gereed zullen komen. Begonnen werd met de bouw van 32 koopwoningen. Alle woningen zijn of worden ge bouwd in bestemmingsplan West I. Intussen is ook een aanvang gemaakt met de bouw van 49 woningwet- en 44 premiewoningen in het bestem mingsplan West V. De plannen voor de bouw van 16 bejaardenwoningen in het uitbreidingsplan Malta II zijn, voor wat het financiële gedeelte be treft, rond. Gehoopt wordt de bouw vergunning spoedig te kunnen ver strekken. Alle genoemde bouwob- jecten, met uitzondering van de koopwoningen, omvattende in totaal 249 woningen, worden gesticht door de woningbouwvereniging „Beter Wonen". Medio oktober waren er dit jaar 90 bouwvergunningen verleend voor een gezamenlijke bouwsom van f 8.104.768,42). Woningverbetering Met betrekking tot de regeling van rükssteun voor woningverbetering valt een sterke daling van aanvra gen te constateren. Tot 1 november 1972 werden slechts 23 aanvragen ontvangen, met een totaal begroot bedrag aan verbeteringskosten van 295.000,(vorig jaar resp. 34 en 440.000,Het gemiddelde verbe teringsbedrag per pand bleef echter vrijwel gelijk, nu f 12.800,tegen over f 12.900,in 1971. Het aantal woningzoekenden be droeg vorig jaar nog 300. Dit aantal bedraagt thans nog 156, waarvan 62 afkomstig uit andere gemeenten. Bo vendien is er een veertigtal verzoe ken om een bejaardenwoning, waar van 21 afkomstig van inwoners van andere gemeenten. Volgens het college mocht de „doorstromingsregeling" zich ver heugen in een vrijwel gelijkblijven de belangstelling van gegadigden. Aan 48 personen werd in de periode 1 december 1971 - 1 november 1972 een totaal bedrag van f 60.000,uit gekeerd. Van de mogelijkheid om bij een te hoge huur, in verhouding tot het inkomen, een rijksbijdrage in de vorm van aanvullende huursubsidie te verkrijgen, werd door 73 personen gebruik gemaakt. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor SALARIS of PENSIOEN ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uür. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 november 1972 Nr. 21187 Jubileum uiej. C. N. van Liere Daling aantal aanvragen rijkssteun voor woningverbetering te Zierikzee Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Die onderscheiding kreeg de ju bilerende directrice mej. C. N. van Liere. Burgemeester Th. H. de Mees ter speldt de versierselen op. direktrice aan de Zierikzeese school. Zij noemde haar „verweven met het gebeuren aan de school" en stak vol anekdotes uit het schoolleven, waar bij de jubilaresse betrokken was. Ook zij onderlijnde de verschillen tussen toen en nu. In 1932 leek de school (toen nog zonder vleugel) met zijn zes lokalen erg groot. Bijzonder waren de grote inventiviteit van mej. Van Liere en haar ongelofelijk grote zelfstandigheid. Oorlog en rampge- beuren passeerden uiteraard de re vue. Zij besloot: „onder alle omstan digheden hebt u zich geheel ingezet en juist onder de moeilijkste omstan digheden de belangen van het kind, met humor voorop gezet" Rijmdicht Namens de Commissie van Toe zicht, overhandigde mevr. D. Delst- Gast een kandelaar en van een vriendin mocht de nieuwe ridder een schilderijtje in ontvangst nemen. Voor een aparte noot zorgden de col lega-directrices (o.w. één directèur) van de Zeeuwse scholen die in een rijmdicht bij de loopbaan van mej. Van Liere stil stonden, met als slot de aanbieding van éen koffiezetap paraat. Ir. J. D. Dorst te Haamstede - destijds Z.L.M-secretaris in de be ginperiode van de Zierikzeese school - haalde enkele persoonlijke herin neringen op, waarna mej Van Liere zelf het woord kreeg en een vrij uit voerig dankwoord sprak, inzonder heid voor het - gedurende al die jaren - genoten vertrouwen van de Z.L.M. Hoewel de tijd al drong (de leerlingen zaten te popelen in de Concertzaal), was er toch nog even tijd voor wat anekdotische verhalen. Hiermee kwam een einde aan een huldigingsreceptie, die later zijn ver volg kreeg, toen zeer velen de jubi lerende öi reet rice de hand kwamen schudden. Weekends gehandicapten uit Zeeland MIDDELBURG, 18-11. Men schrift ons: Nadat het afgelopen seizoen '71- '72 een serie van drie weekends is gehouden op Het Zilveren Schor, waaraan Zeeuwse lichamelijk gehan- Na de ridderorde en de speechjes, brachten de aanwezigen een toast uit op de jubilaresse, die hier charmant het glas heft. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 17-11., Tijdens een receptie en in het katler van aanvullende feestelijkheden is - zoals te verwachten viel - de directrice van de Landbouwhuis- houdscliool „Prinses Juliana", mej. C. N. van Liere, vrijdagmidddag in de Concertzaal-foyer op grootse wijze gehuldigd. Hoogtepunt van de plechtigheid was de bekendmaking door burgemeester Th. H. de Mees ter van de door H.M. de Koningin verleende onder scheiding: Ridderkruis behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De hij de onderscheiding behorende versierselen, speldde de burgemeester met de nodige omzichtigheid, mej. Van Liere op de feest japon. Burgemeester De Meester had tevoren in grove lijnen de betekenis ge schetst van de jubilerende directrice voor de school, en feitelijk voor stad en regio. „Het is eigenlijk fascinerend te ontdekken, dat de eerste leerlingen van u al grijzende dames zijn geworden, terwijl u er nog zo fris en jeugdig bij zit. Ondanks alle zwoegen bent u de figuur, die u nog bent", aldus de heer De Meester, die geloofde dat mej. Van Liere iets van de Zeeuwse leeuw in zich heeft: vaak geworsteld, maar altijd boven gekomen. Het besturen is niet altijd een ge makkelijke taak, maar charme én idealisme hebben altijd uw handelen bepaald, zo vervolgde de burgemees ter, die er op wees dat mej. Van Liere ontelbaar veel mensen aan zich heeft verplicht. Hij deed hierna me dedeling van het Koninklijk Besluit d.d. 20 oktober '72, waarin de beslis sing inzake de hoge onderscheiding is neergelegd. Mej. Van Liere - zeer onder de indruk - verzocht de burgemeester haar dank te willen overbrengen aan de koningin en allen, die hun mede werking verleenden aan deze geheel onverwachte onderscheiding. Breder eerbetoon „U sleepte in het begin - door weer en wind - dé leerlingen naar de school toe, tot zelfs van buiten het eiland. De belangstelling voor de school is altijd meegevallen en te hopen is dat straks ook de opleiding tot kinderverzorgster van de grónd zal kunnen komen. Vooral de oplei ding op middelbaar niveau maakt het de meisjes later gemakkelijker mogelijk verder te gaan", aldus de heer Doeleman, die namens het be stuur uiting gaf aan zijn trots op deze school. Prijzend de energie van mej. Van Liere, maande hij toch: „doe het iets rustiger aan". Om dit mede mogelijk te maken, bood de voorzitter de directrice een extra week vakantie aan in het nieuwe schooljaar. ZIERIKZEE, 18-11, Uit de nota van aanbieding btf de gemeentebe groting 1973 van de gemeente Zierik zee - al eerder uitvoerig toegelicht in de krant van vrijdag jl. - wordt melding gemaakt van het feit dat voor het eerst sedert enkele jaren weer een bijdrage moest worden ge raamd tot dekking van een nadelig saldo van het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis. De bijdrage is 2,35 per inwoner, of in totaal f 19.693, In de komende maanden hopen b. £n w. de raad voorstellen te doen in zake de rioolzuiveringsinstallatie, waarvan de studies ter voltooiing hiervan in de loop van dit jaar kon den worden afgerond. Het college constateert dat het ef- fluënt, dat thans via de polder op de Oosterschelde wordt geloosd, van een zodanig slechte kwaliteit is, dat van een onhoudbare situatie moet wor den gesproken. „Er zal op korte ter mijn een mogelijkheid dienen te wor den geopend om tot de zo hoognodi ge uitbreiding en voltooiing van de installatie te geraken, temeer daar de daaraan verbonden werkzaamhe- Voorzitter Z.L.M. De voorzitter van de Z.L.M., de heer J. B. Becu wist dat de stille werkers, het huishoudonderwijs voor de ZLM hebben gemaakt. Veel con tact had hij niet met de Zierikzeese school; het hoefde ook niet, want conflicten waren er nooit. De heer Becu trok een vergelijking met de begintijd (1932) en stond stil bij de groei van het huishoudonderwijs. Voor de jubilaresse hoopte hij dat zij nog wat voort zal mogen gaan in de zelfde stijl. De algemeen voorzitter onderstreepte zijn woorden met het aanbieden van een Perzisch kleedje. „Verweven met school" In een vlot en geestig speechje, stond de inspektrice van het huis houd- en lager nijverheidsonderwijs, mevr. N. H. E. Glazenburg-Huyser stil bij de 40-jarige loopbaan van de dicapten en niet-gehandicapten deel namen, blijkt de belangstelling in het nieuwe seizoen voort te duren. Op 23-24 september is aandacht besteed aan aanpassing van openbare gebouwen en huisvesting voor licha melijk gehandicapten. Inderdaad blijken de problemen op dit gebied zowel voor de gehandicapten zelf, maar minstens zozeer voor de niet- gehandicapten van belang, omdat deze laatsten veelal bepalen hoe ge bouwen en dergelijke er uit gaan zien. Het volgende weekend vindt plaats op 25-26 november a.s. op Het Zil veren Schor in Arnemuiden, in sa menwerking met de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie en ook dege nen, die tot nu toe deelnamen. Het thema luidt: „Communicatie en cre ativiteit". Dit zal zowel besproken worden als in allerlei vormen be leefd en ervaren. Ook deelname mogelijk voor andere belangstellenden De huidige deelnemers en deel neemsters achten het van groot be lang dat van nog meer kanten een inbreng komt omtrent deze belang rijke zaken. Dat wil zeggen, dat ook zij die tot nu toe nog niet eerder hebben deelgenomen, lichamelijk ge handicapt of niet gehandicapt, onge- "Veer tussen 20 en 40 jaar, zich deze keer kunnen opgeven. Nadere in lichtingen worden gaarne verstrekt door Het Zilveren Schor te Arnemui den of de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie in Middelburg. ZIERIKZEE Welfare v/h Ned. Rode Kruis Hierondër volgt de verlotingsuit slag van het Welfare Ned. Rode Kruis. De eerste prijs (sprei) viel op 336 (oranje). Verdere prijzen zijn: Geel no. 9; 12; 14; 30; 31; 42; 43; 48; 55; 61; 63; 64; 70; 78; 85; 89; 98; 103; 104; 111; 113; 114; 132; 135; 146; 162; 193; 216; 217; 222; 223; 233; 236; 239; 257; 267; 283; 286; 290; 303; 313; 321; 351; 360; 405; 408; 480; 489; 498; oranje: 483; 473; 405; 458; 404; 345; 350. De prijsjes worden zo spoedig mo gelijk bezorgd. Opbrengst collecte De vorige week alhier gehouden collecte ten bate van de Ver. van Vrienden van de Nierstichting heeft opgebracht het mooie bedrag van f 2.087,93. Voor dit resultaat wordt aan alle medewerkers en medewerk sters, gevers en geefsters hartelijk dank gebracht. Succes voor wachtmeester De wachtmeester der Rijkspolitie J. van Elzelingen te Zierikzee won de „Hermandad"-10 km-cross-atle tiekwedstrijd, die te Rotterdam werd gelopen. Hij mocht een beker mee naar Zierikzee nemen. Brug gesloten Vrijdagmiddag heeft de Rijkspoli tie de Zeelandbrug rond 3.20 uur enige tijd afgesloten, omdat zich een zwaar transport meldde, dat van Goes naar Scharendijke moest. xx f J Kabeljauiv van 1 bijna 20 pond ZIERIKZEE, 20-11. Geen vis serslatijn'maar pure werke lijkheid: zaterdagavond werd uit de Oosterschelde een mon sterkabeljauw opgehaald van 91 centimeter lang en een ge wicht van 19 pond en 300 gram. Een opmerkelijke (record?)- vangst die op naam staat van de heer P. v. d. Werf te Zie- rikzee, een actief sportvisser f van de hengelsportvereniging f OosterscheldeDe heer v. d. f Werf kreeg de buit van het f jaar" aan de haak op een plek- f je aan de zeedijk ergenslus- f sen de Plompetoren en de f Schelphoek. He recordgewicht f van één kabeljauw dateert al t weer van enige tijd geleden: f dat was een vis van ruim 18 f pond. Het ziet er dus naar uit J dat de bijna-twintig ponder f van de heer v. d. Werf de ka- J beljauwrace van dit jaar zal f gaan winnen Sint doet zijn intocht. RENESSE, 18-11. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur vertrok het muziek korps Luctor et Emergo vanaf het dorpshuis te Rcnesse met vele be langstellenden om Sint Nicolaas op te halen. Via de Zceanemoonweg en de Capclwcg ging men naar de Hoge Zoom waar ter hoogte van camping Bonafide Sint Nicolaas werd ontmoet Er werd rcchtsomkcerd gemaakt en met de Sint en zqn twee Pieten in een door een auto getrokken bootje achter het muziekkorps werd koers gezet naar de dorpskern. Nadat de stoet ook door de nieuw bouwwijk was gegaan kwam men omstreeks half drie bij het dorpshuis aan waar burgemeester H. P. Ever wijn al klaar stond om Sinterklaas welkom te heten. Wuivend en hand- jesschuddend begaf de Sint zich naar de ingang van het dorpshuis. Toen de Sint en zijn Pieten in het gebouw waren binnengegaan mochten ook de vele belangstellenden naar binnen. Aan de ingang kregen alle kinderen een feesttoeter aangeboden en ver volgens konden ze zich in de zaal een plaatsje zoeken. Begeleid door de accordionist de heer M. de Keyzer en door zeer uitbundig geblaas op de toeters werden sinterklaasliedjes ge zongen totdat iedereen binnen was en Sint Nicolaas zich naar de fees telijk versierde stoel op het podium had begeven. Officieel welkom Daar sprak burgemeester Everwijn de Sint toe Hij heette hem zeer har telijk welkom cn zei blij te zijn dat Sint ook dit jaar al weer zo vroeg een bezoek bracht aan Renesse. Hij wenste de Sint een plezierig verblijf toe en hij zei dat de Middenstands vereniging van Renesse die deze in tocht organiseerde, niets had nagela- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ten om de inkomst en het verblijf van de Sint zo plezierig mogelijk te maken Vervolgens sprak de voorzit ter van de middenstandsvereniging, de heer M. A. Krijnse Locker enkele woorden. Hij dankte de burgemees ter voor zijn lovende woorden en vervolgens verwelkomde hij Sint Nicolaas. Hij zei dat het tegenwoor dig voor de zelfstandige winkelier moeilijk is te concurreren met de grote ondernemingen, maar hij hoop te dat de Sint toch in de winkels van Renesse zijn keus zal kunnen maken De heer Krijnse Locker dankte ver volgens het korps Luctor et Emergo voor zijn medewerking aan de fees telijke intocht en de heer P. A. de Keyzer omdat hij de kinderen een feestmiddag aanbood. Nadat enkele kinderen op het podium waren ge komen om voor Sinterklaas wat te zingen vertrok Sint Nicolaas. Kinderprogramma Hierna betrad de heer De Keyzer, beheerder van de „Bariton" de kan tine op camping Schouwen het po dium, om het kinderprogramma dat hij georganiseerd en gefinanceerd had te annonceren. Het programma bestond uit een optreden van de clown Louis Gray en zijn assistente. Gedurende ruim anderhalf uur wist deze clown met zijn grappen, goo- cheltrucks en liedjes de kinderen kostelijk tc amuseren. In de pauze werd er bij muziek van de accordeon van de heer M de Keyzer gezongen terwijl de Pieten, die na het vertrek van Sinterklaas nog waren gebleven feesthoeden en foto's van de clown en zijn assistente ronddeelden. Bij hot naar huis gaan kregen alle kin deren nog een zakje met versnape ringen aangeboden door de midden standsvereniging van Renesse. Zij vond de verlening echter ook een eerbetoon aan het personeel van vroeger en nu en feitelijk aan de bevolking van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, dat tenslotte voor de benodigde leerlingen zorgde. Op verzoek van de Kringvoorzitter van de Z.L.M. de heer A. J. G. Doe leman, die ook de receptie inleidde en de aanwezigen verwelkomde, werd een toast op de jubilerende directrice uitgebracht. Sint te Renesse Stimulans Een bijzonder waarderend speech je „to the point" sprak de kringvoor zitter, die vooral het doorzettings vermogen van mej. Van Liere prees. „Het leek alsof iedere tegenslag u stimuleert om extra hard toe te slaan". Hij wees op de sterke positie van de huishoudschool en herinnerde er aan, dat de directrice „altijd vooruit liep op de norm en het is altijd goed uitgepakt".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3