AGENDA „Een eerste klas staaltje werk REDDINGSBOOT „JAN LELS" BRACHT 4 OPVARENDEN GESTRAND JACHT AAN DE VASTE WAL TE ZIERIKZEE Premiepercentages sociale verzekering Man stak zijn vrouw dood De prijscontrole in de praktijk GROOTSE ONTVANGST SINT NICOLAAS TE ZIERIKZEE Éénjarige naar de stembus W/LUAtAmXS^ Nu op 70 mm grootbeeld en storeolonlsch geluld Hotel Bom, 14.00 uur, openbare ver koping voormalige gemeentehuis. Jongetje te Kerkrade Twee mannen ontsnapt Woensdag 22 november vermoord uit Huis van Bewaring zierikzee Inwerkingtreding 1 janurai 1973 DEN HAAG, 18-11. Per 1 januari 1973 zullen voor de sociale-verzckerings- wetten de volgende premiepercentages gelden: A.O.W. (Algemene Ouderdomswet) 10,4 °/o (10,3 °/u) A.W.W. (Algemene Weduwen- en Wezenwet) 1,6 °/u 1,6 A.W.B.Z. (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) 2,6 u/u 2,0 A.K.W. (Algemene Kinderbijslagwet)1,8 "/o 1,8 W.A.O. (Wét op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering) 7,8 u/u 5,4 u/u) Z.F.W. (Ziekenfondswet)8,9 u/u (8,2 u/o) K.W.L. (Kinderbijslagwet voor Looijtrekkcnden) 3,2 u/o 3,3 °/u) Werkloosheidsverzekering1,0 (0,8 °/o) De thans geldende premiepercen- tagees zijn tussen haakjes geplaatst De hell't van de premie van de werkloosheidsverzekering komt voor rekening van het rijk een vierdedeel voor rekening van de werkgever en een vierde deel voor rekening van de werknemer. De premiepercentages voor de wachtgeldverzekering en de zieken geldverzekering worden per bedrijfs tak vastgesteld. Van de wachtgeldregeling komt de helft voor rekening van de werkge ver en de helft voor rekening van de werknemer. Van de premie voor de ziekengeldverzekering komt 1 pet. voor rekening van de werknemer en de rest voor rekening van de werk gever (tenzij de werkgever méér dan 1 pet. mag inlhouden). De verdeling van de premiestijging voor de W.A.O. over werkgever en werknemer is nog niet bekend. Hierover heeft de staatssecretaris van sociale zaken advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad. Loongrens De loongrens voor de ziekenfonds verzekering wordt met ingang van 1 januari 1973 verhoogd van f 18.000 tot -f 20.900. Het maximum premie dagloon voor deze verzekering zal voor het jaar f973 f 68,- bedragen. Thans bedraagt dit f 61,- per dag. Het maximum premie-inkomen voor de volksverzekeringen wordt per 1 januari 1973 verhoogd van f 21.150 'tot f 24.300. Het maximum premie- en uitke ringsdagloon voor de andere werk nemersverzekeringen is nog niet be kend. Maandag 20 november Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur vergade ring V.O.O. Mondragon. Afd. Philatelica. 8 uur. Serooskerke Dorpshuis, 20.00 uur filmvoorstelling Rode Kruis voor volwassenen, („De vlam en de pijl): 15.30 uur kinder voorstelling („Yogie de Beer'). Nieuwerkerk Dorpshuis 13.30 uur, voorlichtings middag/demonstratie, landbouwme- chanisatiebedrijf L. M. Verburg, (Deutz Intrac Systeem 2000). Dinsdag 21 november Kerkwerve Ver.-gebouw. Afd. N.C.V.B. 7.45 Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afd. Platte landsvrouwen. Renesse „Het Wapen van Zeeland", 20.00 uur vergadering V.V.V. Rest. „Rietnisse", 19.30 uur, Platte landsvrouwen Bond afd. Noordwelle e.o. Haamstede Ger. Kerk. N.C.V.B.-afdeling. 7.45 ZIERIKZEE, 20-11. Om 18.03 uur gisteren (zon dagsavond speelde zich op de ponton bij het Luitje aan de Nieuwe Haven alhier, vrijwel geheel onopge merkt in het avondlijk duister, de slotscène af van een angstig avontuur op de Oosterschehle. Op het genoemde tijdstip precies meerde namelijk aan de ponton af de reddingsboot Jan Leis' uit Burgh- sluis, kapitein C. Schot. De aankomst van het schip betekende na vele uren spanning weer vaste wal' on der de voeten van de heer P. C. M. Bogers uit Lepel straat (gemeente Halsteren), zijn achtjarig zoontje John Paul en twee kennissen, waaronder één vrouw. Amper vijf hiinuten later klonk in café ,De Banjaard" aan de Nieuwe Haven toepasselijk het lied „Jungen, kom bald wieder", want in dit café was alle gelegenheid voor de geredden en natuurlijk de bemanning van de „Jan Leis" even op „verhaal" te komen na een woelig middagje op zee. SCHIJNDEL, 19-11. De 42-jarige rijschoolhouder W. J. van K. uit Schijndcl heeft zondagavond om streeks acht uur tijdens de voetbal wedstrijd België-Nederland zyn vrouw in een toestand van razernij met enige messteken om het leven gebracht. Het drama speelde zich af in de woonkamer van het gezin van Van K., dat drie kinderen telt. Onmiddellijk na zijn daad rende de rijschoolhouder naar wachtmees ter F. van Exel, die een paar huizen naast Van K. woont. De dader was zo overstuur dat hij door de glazen wand van de voordeur rende en tot de geschrokken politieman „het is gebeurd" schreeuwde. De 30-jarige wachtmeester, die niet meer tot de groep Schijndel behoort, maar mo menteel studeert aan de officiersaca demie van de Rijkspolitie te Apel doorn. bracht met zijn auto Van K. na zijn verward verhaal, naar het groepsbureau van de Rijkspolitie te Schijndel. Daar werd een dokter ge waarschuwd die in het woonhuis van Van K. de 31-jarige Jet van de D. badend in het bloed dood aantrof. Hverv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling C.P.B. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Jan Wouter v d. Doelschool, 19.00- 21.45 uur, kijk/kontoktavond met ge legenheid tot bezichtiging van het Documentatiecentrum. Haamstede Winterkerk, 14.00 uur, verkoopmid dag Herv. Vrouwenvereniging. Winterkerk, 14.00 uur, verkoopmid dag „Priscilla". Nieuwerkerk Kerkzaal Ger. Gem. aan de Molen straat, 14.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, verkoping goederen vrouwen vereniging „Debora" van de Ger. Gem. Oosterland „Even Buiten". Ver. V.O.O. Donderdag 23 november Burgh Hotel Bakker, 20.00 uur, vergadering V.V.V. Vrijdag 24 november Zierikzee Hverv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, uitvoering C.J.V. Burgh Hotel Bakker, 19.45 uur, vergadering „Vogelwacht". Zaterdag 25 november Ellemeet „Durpsuus19.30 uur, opvoering klucht „Engetje" door de toneelver eniging Ellemeet, (bal na). Dinsdag 28 november Zierikzee Johan Louis de Jongeschool, -19.00 22.00, uur, kijk/kontaktavond met ge legenheid tot bezichtiging van het Documentatiecentrum. St.-Annaland naar de thuishaven (winterberging) te Bergen op Zoom: Een dag eerder (zaterdag) was de „John Paul'' opgehaald uit de jacht haven van. Drimmelen. Zondagmor gen om twaalf werd de tocht voort gezet vanuit St.-Annaland - waar de nacht was doorgebracht - en om 14.00 uur zondagmiddag zat het schip „muurvast" aan de grond, als gevolg van de al genoemde oorza ken: motorpech en storingen aan het roer. „We hebben toen vlaggeseinen ge geven en ook lichtsignalen en die zijn gelukkig opgemerkt door de po litie aan de „overkant''. De „overkant" was de Hoek van Ouwerkerk. Door de politie werd de „Jan Leis' gealarmeerd. De red dingsboot, met aan boord kapitein Schot, stuurman H. Landegent, hulp machinist A. Thijsse, de opstappers J. Polderman en Chiel Overbeeke en de leidster van de reddingsbriga de van Westerschouwen, mevrouw v. d. Haven-Ejjkelenboom, had altijd nog zo'n anderhalf uur nodig om te gen de ebstroom en flinke tegenwind op het aan de groïid gelopen jacht te bereiken. Het was toen „een klein kunstje'' de opvarenden aan boord te nemen, even na zessen arriveerde de reddingsboot aan het Luitje te Zierikzee. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Kapitein Schot: „Deze mensen zijn bepaald ook niet onvoorzichtig geweest, als zich geen motorstoring had voorgedaan was er niets bijzonders gebeurd Intussen was het gezelschap aan boord van de „John Paul" maar wat blij met de komst van de „Jan Leis''. DEN HAAG. 17-11. Er wordt ge zorgd voor voldoende mankracht by het departement van economische zaken om, nu er een prjjscalculatic- beschlkking is, controle op de prijzen te kunnen uitoefenen. Dit heeft pre mier Biesheuvel gezegd na afloop van dcwekcltjksc vergadering van de ministerraad. Ook voor de administratieve werk zaamheden komen voldoende ambte naren beschikbaar. Verschillende departementen hebben toegezegd werkkrachten uit te lenen. De reddingsboot „President Jan Leis" uit Bu.rghshiis doemde gisteren (zon dagavond) in het vroege avondduis ter plotseling op in de Zierikzeese haven. Aan de ponton bij het Luitje werden vier opvarenden van een jacht aan land gezet. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Het jacht kwam eerder op de dag vast te zitten op de Plaat van Stavenisse. Het scheepje werd zo goed mogelijk door de bemanning van de ,Jqn Leis" .op de plaat ver ankerd. Heden (maandag) zal worden getracht het scheepje weer los te krijgen. - Foto: Kapitein Schot reikt de achtjarige John Paul Bogers over in veilige handen op de wal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Nadat in „De Banjaard" geklonken was op de goede afloop van dit avon tuur gingen redders en geredden weer uiteen: de heer Bogers met zoontje en kennissen kon - eindelijk - naar huis - zij het dan per auto - en kapitein Schot mét zijn beman ning gooide de trossen van de „Jan Leis" weer los. Met één ding waren de opvaren den van het jacht wel èrg bly. En dat was dat de „Jan Leis" er in slaagde om nog vóór donker allen aan boord te nemen en veilig aan de vaste wal te brengen. Dat het by aankomst aan de wal inmiddels al heel erg donker geworden was kwam er immers te Zierikzee niet meer op aan Wat natuurlijk niet weg neemt dat kapitein Schot en de zij nen weer terugkeerden naar de thuishaven: Burghsluis, in 't don ker GRONINGEN19-11. Uit het Huis van Bewaring in Groningen zijn zon dagavond twee mannen ontsnapt. Een derde bleef na een waarschu wingsschoot staan. Tijdens de voetbalwedstrijd Bel gië-Nederland die in de recreatie zaal van het Huis van Bewaring via de t.v. werd gevolgd, hebben drie mannen de gelegenheid aangegrepen om via op elkaar gestapelde tafels een ruit in te slaan van een boven- luik. Via dat luik konden ze op het dak komen. Tóen zij naar beneden klommen werden ze echter door een bewaker ontdekt. Deze loste een waarschuwingsschot, waarop een van de mannen, W., bleef staan. Zijn mede-ontvluchters zagen evenwel kans te ontkomen. „Flitsen,, uit het buitenland BUENOS AIRES. Ongeveer zestig onder-officieren van de Argentijnse Marine zijn aan de rand van de hoofdstad aan het muiten geslagen, maar nog geen drie uur later moes ten zij zich overgeven. TOKIO. Japan verlaagt met in gang van a.s. woensdag 22 november de invoerrechten met twintig pro cent voor 1865 industrieprodukten en veredelde produkten. Het weer was „anders dan anders" Attentie: Aanvang der voorstelling i.v.m. extra lange film om 19.30 uur. Voorverkoop op de dag van de voorstelling van 11-12 uur. Toegang alle leeftijden. QOCCOCOCOOCCOOCOOOOOOOOCOC De heer Bogers en de andere op varenden van de voor de kust bij Stavenisse in moeilijkheden geraak te tien meter lange motorkruiser „John Paul" hebben overigens geen moment in werkelijk „levensgevaar" verkeerd. Dat wil zeggen: het was natuurlijk een uiterst benarde si tuatie waarin :acht en opvarenden kwamen te verkeren toen het schip te kampen kreeg met motorpech en bovendien het roer niet-in orde bleek te zijn. „We kwamen hopeloos - en voor lopig hulpeloos - aan de grond te zit ten", aldus vertelt de heer Bogers tussen een „opkikkertje" en een te lefoontje naar Bergen op Zoom voor „transport naar huis", door. Over één ding wilde de heer Bogers geen enkele twijfel laten bestaan: dat was de hulp van alle bemanningsleden van de „Jan Leis". „Be opvang van deze mensen met kapitein Schot was werkelijk buitengewoon, het was een eerste klas staaltje werk," aldus de heer Bogers. Het bij Stavenisse met pech kam pende motorjacht was op weg «ran WEKKERS KEUKENKLOKKEN KOOKWEKKERS Juwelier-Horloger KERKRADE, 18-11. Verstopt onder het stro van de varkensstal van een boerderij in Kerkrade is het lijkje gevonden van het tienjarig jgpgetje J. Sistermans uit Kerkrade. De 21-jarige J. M. uit Kerkrade bekende na verhoor door de politie dat de hele dag duurde - het jon getje donderdagavond te hebben ge wurgd. Het motief voor "de daad is nog onduidelijk. Op die boerderij spelen kinderen regelmatig in een autowrak. Ook donderdagavond bevonden zich er ongeveer zevén kinderen, die alle maal, op het vermoorde jongetje na, circa halfnegen naar huis zijn ge gaan. De kinderen, wisten dat het jongetje samen met M. - die daar ook regelmatig kwam - was achter gebleven. Toen het kind niet thuis kwam zijn de ouders zonder de po litie te waarschuwen eerst zelf gaan zoeken, pas rond middernacht werd de Kerkraadse politie ingeschakeld. De ouders hadden M. ook onder vraagd, maar die ontkende bij het spelen aanwezig te zijn geweest. ZIERIKZEE, 18-11. Sint-Nicolaas kreeg zaterdagmiddag weer een al lerhartelijkste entvangst te Zierik zee. Anders dan anders was het weer; soms waren er buitjes, waar het publick echt nat van werd en dan ineens was het zacht, zulks in tegenstelling met andere jaren, als het kleumen was geblazen. Het m.s. „Valk" van de Visserijpo- litie vervoerde - op uitnodiging van de Zierikzeese Ondernemers Centra le - Sint met zijn zwarte knechten naar Zierikzee. Een delegatie van de Centrale wachtte hem - na het de- barkement - op aan het Luitje, sa men met veel kinderen en een dui zendkoppige menigte. Sint bleek teruggekeerd naar qen eeuwenoude traditie; voorop gegaan door het tamboers- en majoretten- kerps van de G.V. „Rust Roest", maakte hij via de Nieuwe Haven zyn entree in de binnenstad, per appel schimmel. Een braaf beest, dat de dag van zyn leven had. Hartelijk welkom Op een verhoogd plankier aan het Havenplein, waar de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" (dirigent E. A. de Looff) vrolijke 5-december-tonen als peperböllen de lucht inblies, werd Sint hartelijk verwelkomd door bur gemeester Th. H. de Meester. Sint bleek weer geweldig goed geïnfor meerd over de toestand in deze stad. O.m. was hem de Appelmarkt-in storting niet ontgaan. Tot zijn boos heid en verdriet had hij in de krant gelezen, dat er in Nederland wel burgemeesters zijn, die Sint niet wil len ontvangen. Op dit punt zat Sint Nicolaas tc Zierikzee goed, want burgemeester De Meester - zo ver klaarde hij - vond het juist geweldig dat goedheilig man hier te kunnen verwelkomen. Enkele kindertjes mochten bij Sint Nicolaas komen. Het waren leerlin- getjes van de openbare kleuterschool van mevr. Brouwer-Steur. De Pieten maakten er op het plein een dolle troep van cn begonnen spoedig aan de uitdeling van zakjes snoep. Sint-helpers Iedereen roemde de perfekte or ganisatie. Geen gedoe cn geen ge drang zaterdagmiddag; het liep alles Advertentie ntnt 'i Qrmnsitmt ^crcoi- o Hmopteto 1 ZIoiOch* T«L CM1W) 2*0 t Deelnemer gratis koopdag COEVORDEN, 18-11. De een jarige Sanne Broersma uit Coe- vorden heeft een oproepings- kaart ontvangen voor de Twee de Kamer-verkiezingen op 29 november. Zijn ouders zijn van plan Sanne mee te nemen naar het stembureau. gesmeerd, mede dank zij de brand- Sint-helpers druk met de snoep in weerlieden, die als ge-uniformeerde de weer waren. Onder de kindertjes bevond zich ook een Chinees jongetje, dat zelfs een liedje mocht zingen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee. Tel. (01110) 2770 brengt dinsdagavond 21 november Opnieuw In roulatie jtn&aamxmBt. r—..a (MMHESMMHfflmS HXft HMtAREET-SUFHESBOn» cotcRFTüiitwiRsanT-ajHroMwa M» JVTI uSfe saiöfc 11 OSCAKS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2