ZIERIKZEESE ZAKEN IN LUXE-, HUISHOUDELIJKE-, EN SPEELGOEDEREN VOORTAAN DINSDAGMIDDAG OPEN C. Wandel en Zn Er is nieuwe regeling Reinigingsrechten Eenbaiifc, -. die iedere spaarderieis ie bieden heeft STREEKNIEUWS DE RAADAGENDA VOOR MAANDAG Debatje over verbreding wegen en waarschuwing bij stormen ONZE PUZZELRUBRIEK Na vestiging groot-winkel-bedrijf DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Advertentie ZIERIKZEE, 17-11. In de gisteren (donderdag)- avond gehouden openbare vergadering van de gemeen teraad van Zierikzee werd door burgemeester Th. H. de Meester een niet op de agenda aangekondigde, maar zeer recente en urgente kwestie aan de orde gesteld, namelijk een schrijven van een aantal Zierikzeese middenstanders, vertegenwoordigend de branches van luxe-, huishoudelijke- en speel-goederen. In dit schrij ven richtten de betrokken zakenmensen tot de raad het verzoek om ontheven te worden van de verplichte halve dagsluiting op dinsdagmiddag. In de plaats van de sluiting op dinsdagmiddag van de zaken in de genoemde sectoren, zouden de win keliers liever hun winkels sluiten op maandagmorgen, behoudens uiter aard in bijzondere perioden, zoals de dagen voer Sint-Nicolaas, de Kerst dagen en in de zomermaanden. (In die extra drukke tijd waren deze za ken immers tot nu toe wèl geopend op de dinsdagmiddag, en voortaan zal dat dus (wellicht) de maandag morgen zijn.) Burgemeester De Meester ver klaarde in een toelichting op dit ge komen verzoek dat, zoals uit het terzake gevraagde advies van de Ka mer van Koophandel, blijkt, in prin cipe geen enkel bezwaar tegen de door de zakenmensen voorgestelde wijziging kan worden ingebracht, mits de plaatselijke winkelsluitings verordening, in overeenstemming met de voorgestelde verandering wordt gewijzigd In de praktijk be tekende dit: wijziging van artikel 2 van de winkelsluitingsverordening. Groot winkelbedrijl' De achtergrond van het verzoek van de winkeliers was voor de raad bepaald niet moeilijk te raden. Deze achtergrond is namelijk de vesti ging van een groot-winkelbedrijf te Zierikzee. Dit grote bedrijf is op de dinsdagmiddagen geopend, op maan dagmorgen gesloten en de winkeliers van bepaalde branches zouden het liefst met dit systeem „gelijk op willen gaan. UTRECHT. „Elke regering, die de nota volkshuisvesting van minister Udink over het huur- en subsidiebe- leind na 29 november als haar leid draad zou willen nemen, zal de vak beweging vierkant tegenover zich vinden". Dit zegt het NVV in zyn officiële blad „De Vakbeweging". De burgemeester vertolkte de me ning van het college: „we hebben begrip voor de wensen van deze middenstanders". De voorzitter waarschuwde er echter voor dat, wanneer het betrokken grootwinkel bedrijf eventueel in de toekomst zal overgaan tot halve-dagsluiting op „weer een andere dag" de andere winkels daar zich niet opnieuw bij zullen kunnen aansluiten. „Goede zaak" De heer M. C. Doeleman vond het verheugend dat het college deze kwestie zo snel aan de orde had wil len stellen. Overigens meende de heer Doeleman dat de winkeliers een en ander eigenlijk al eerder had den moeten bekijken. „Ik heb nooit veel van die dinsdagmiddagsluiting begrepen''. In antwoord op een vraag van de heer J. G. L. Simmers zei de voor zitter dat, willen de Zierikzeese on dernemers allemaal samen op een bepaalde dag sluiten, dit dan door de Middenstands Centrale zélf aan de orde zal moeten worden gesteld. Dc raad had overigens dus geen enkel bezwaar het verzoek van de winkeliers in te willigen De zaken in huishoudelijke, luxe- en speel goederen te Zierikzee zullen voor taan op maandagmorgen gesloten, maar op dinsdagmiddag geopend z«n. Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland DUIVELAND, 16-11. De raad van bestuur van de reinigingsdienst Schouwen-Duiveland nam in zijn donderdagmorgen gehouden verga dering een aantal ingrijpende beslui ten. Afstand werd gedaan van het systeem, waarbij men de gebruiker liet betalen per eenheid geprodu ceerd vuil. In het begin werd een en ander berekend per „emmerlater gere kend met vuilniszakken, die konden worden gekocht tegen een bepaald bedrag. In 1973 gaat dat veranderen. Het dagelijks bestuur heeft na veel hoofdbrekens een systeem ontwor pen, waarbij de partikulie2-e gebrui kers worden belast met f 55,-; de boven 65-jarigen 75 procent^daar van is f 40,-. Verder komt er een extra heffing voor bedrijfsvuil per 7 m3 of gedeelte daarvan f 55.000 een 1100 liter container gehele jaar f 440,-, idem seizoen f 330,- 770 liter container gehele jaar f 330,-, idem seizoen f 247,50. In een begeleidend schrijven wordt er op gewezen, dat veel minder zak ken worden afgenomen, dan werd geraamd. Er is een voortdurende klacht dat „vreemde zakken" niet worden meegenomen. Daar het uit gangspunt van de dienst altijd is ge weest en nog is, dat de dienstverle ning px-imair moest staan en daarom werd afgestapt van het systeem van bepaald voorgeschreven zakken. Advertentie In het vervolg zal alle vuil wor den meegenomen, mits dat is ver pakt in een goede papieren, jute of plastic zakken, of op andere manier behoorlijk verpakt. Ook in de route komt verandering en grof vuil wordt in het vervolg eens per maand op gehaald (op woensdag). Daarvoor zijn speciale routes uit gestippeld. Pleidooi voor dozen Burgemeester Schouwenaar, Brou wershaven voerde nog een pleidooi voor de daarvoor speciaal gefabri ceerde dozen, in verband met de milieuvervuiling, door de plastic- zakken veroorzaakt. Het bestuur wilde nog niet overgaan tot het dwingend voorschrijven van de spe ciale vuilnisdozen, al erkende men dat aan plastic vuilniszakken grote bezwaren kleven. Principiële anti plastic-burgers zullen daarom waarschijnlijk drie of vier dubbel gelaagde zakken gebruiken. Maar „een zak van de dienst" is niet lan ger voorgeschreven of verplicht. Overigens brengt de terecht grote re waakzaamheid op het terrein van de milieuhygiëne wel veel grotere kosten mee voor de dienst. Het bedrijf van de heer D. van den Hoek, aan de Hoosjesweg te Seroos- kerke moest worden aangekocht als vuilstortplaats en die stortplaats moest beantwoorden aan vele voor schriften. Het vuil moet worden af gedekt, rond de stortplaats moet een dikke bomenrij komen enz. Een rupslader moet worden aangekocht enz. Kosten waarvan men in vroeger jaren niet droomde, op zichzelf na tuurlijk onontbeerlijk, maar die wel leiden tot een forse verhoging van de reinigingsrechten. GENÊVE. De Oostduitse protes tantse kerken hebben ruim 1 mil joen gulden bijeengebracht voor dc uitvoering van het program van de Wereldraad van Kerken ter bestrij ding van het racisme. WENEN. In Hongarije zijn donder dag maatregelen aangekondigd voor het stabiliseren van de economie. Met ingang van volgend jaar zullen de lonen met vier tot acht procent stijgen. „De Drie Zusters" De opvoering van Tsjechow's „De drie zusters", die zaterdag a.s. te Goes plaats vindt, is een jubi leum-uitvoering, nl. de vijftigste. Re centelijk ging het stuk met veel suc ces in de Concertzaal te Zierikzee. ZONNEMAIRE Grill-avond Plattelandsvrouwen Op dinsdag 14 november jl. hield de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen haar maandelijkse bijeenkomst in „De Drie Schapen" te Dreischor. Mevrouw I. E. van der Waarden opende deze avond en kon een groot aantal dames welkom heten, o.a. vier nieuwe leden, mevr. Van de Groe- nendaal en de heer Notenboom van de firma Moulinex, die in samen werking met de firma Slager te Drei schor deze avond verzorgden. De heer Notenboom vertelde iets over de Franse fabriek, waar alle onderdelen van Moulinex zelf wor den vervaardigd. Mevrouw Van de Groenendaal besprak uitgebreid de Moulinex artikelen en demonstreer de deze vooral; de keukenmachines Jeannette en Charlotte kregen alle aandacht. In de pauze was er gelegenheid om alles te bekijken in een grote stand. Na de pauze kwamen vooral de grill's aan de beurt. Men kon zien hoe een grill werkt en er werd dui delijk verteld, hoe men een grill ge bruiken moet. Alle aanwezigen kon den proeven van het een en ander en na afloop werd een gegrillde kip verloot. De elektrische frituurpan werd gedemonstreerd: geen reuk en gauw klaar en ook de patat werd ge proefd. Als prijs van de grill kon één lid een elektrische koffiemolen in ontvangst nemen, beschikbaar ge steld door de firma Slager. Mevrouw Van der Waarden eindigde deze avond en bood mevr. Slager een plant aan. De volgende vergadering is de kex'stviering op dinsdag 19 december a.s., weer in „De Drie Schapen" te Dreischor. BRUINISSE Mutatie aan kleuterschool Mejuffrouw Marijke van de Win kel treedt een dezer dagen in het hu welijk. Tot 1 januari 1973 blijft zij nog kleuterleidster te Bruinisse. Na die datum wordt haar plaats inge nomen door mej. W. de Weerd te Zierikzee. Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 17-11. Voor de maandag 20 november a.s. te hou den raadsvergadering is de agenda aangevuld met een aantal punten waaronder de aanbieding van de ge meentebegroting 1973. In de op 1 ja nuari te ontstane vakature onderwij zer aan dc openbare basisschool te Renesse, door de pensioencring van dc heer J. L. Kristclijn wil het colle ge voorzien door dc benoeming van de heer G. C. J. v. d. Wiel, nu tydc- lylt ondcrwyzcr aan deze school. De Brandweerwet 1952 is in vele gemeenten, ook hier, geregeld in de Alg. Politie Verordening. De behoefte Waterschap Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE. 14-11. Tijdens dc rondvraag op dc jongste vergadering van het Waterschap Schouwcn- Duivcand. zijn nog verschillende be langrijke zaken aan dc orde geko men. Zo vroeg de heer M. Steur, Noordwelle, of cr ook ccn zekere lijn zit 'n dc verbreding van de land- bouwwegen. Waarom wordt een be paalde weg verbreed en een ander niet. De heer K. van der Stolpc vroeg zich dat eveneens af. Is de Oostor- stcinweg wel zo belangrijk als ver schillende wegen in Schouwen? De heer H. J. van der Zande (Nieuwer kerk) pleitte in dit verband ook voor de Locnsweg, die evenwijdig loopt met Rijksweg 18 vanaf Nieuwerkerk. deze weg wordt misschien minder gebruikt door toeristen, maar zoveel temeer door dc eigen bevolking. Debatje Een debatje ontstond tussen de voorzitter enerzijds en de burge meester anderzijds. De burgemees ter vroeg of cn door wie het Wa terschap gewaarschuwd wordt, bij het verwachten van een hoog tij. De voorzitter antwoordde dat het Wa terschap daarvoor iedere dag in ver binding staat met dc Meteorologi sche Dienst van Rijkswaterstaat. Het initiatief van dit contact is uitgegaan van het Waterschap zelf. Bij een vloedhoogte van 2,75 m plus N.A.P. wordt de beperkte dijkbewaking in gesteld. Voordien is of zijn cr over al wel verantwoordelijke personen op hun post om dc vlocdbewegingcn na fc gaan. Men wordt door de Me teorologische Dienst .gewaarschuwd, maar men houdt er rekening mee dat de verhoging wel eens hoger zal kunnen zijn. dan door deze dienst of door het A.N.P. voorspeld wordt. Dc keersluis Dc dijkgraaf vond het onbegrijpe lijk dat maandagmorgen verzuimd was, de keersluis te sluiten, niet uit het oogpunt van een menselijke fout; die maken we op zijn tijd alle maal, maar omdat bij vorige hoge vloeden of dc verwachting daarvan er altijd mensen ook bij dc keer sluis op hun post waren. De heer De Meester zou echter liever zien dat de waarschuwingsdienst van hoger hand beter funktionecrdc. Jhr. Van Citters was van mening dat het A. N.P. wel degelijk een waarschuwing had doorgegeven. Aan dc noordkant had men zich veilig gevoeld toen het ging, om de kracht van do storm van zondag op maandag, aldus kwam ccn dc inge landen uit Dreischor verklaren, daarmee wilde hij zeggen dat de afsluiting van de Oosterschelde niet mag worden uitgesteld. om dit in een afzonderlijke verorde ning te regelen kwam steeds naar voren en de beide brandweervereni gingen in ons land, de Kon. Neder landse Brandweervereniging en de Ned. Vereniging van Brandweer commandanten hebben in samenwer king met de Ver. van Ned. Gemeen ten een model-verordening samenge steld die aan de eisen van deze tijd is aangepast. De directeur van de Dienst Gemeentewerken heeft zich op hel standpunt gesteld dat deze verordening een doeltreffend hulp middel is waarmede de brandveilig heid in de gemeente zo goed mogelijk gewaarborgd wordt. Wel maakte hij enige kanttekeningen t.o.v. art. 29 waarin een vergunningsstelsel wordt ingevoerd voor onderhoudswerken, herstel werken, wijzigingswerken of sloopwerken met behulp van snij branders, lasvlammen, soldeerbouten verfafbranders, kokend asfalt enz. bij loodsen, vemen, opslagplaatsen, bedrijfsgarages, theaters, schouw burgen, congresgebouwen, vergader zalen, tentoonstellingsruimtes, win kels, warenhuizen, kantoren, scholen dagverblijven, café's, restaurants, bars, verblijfsinrichtingen voor ten minste 5 personen, kampeerplaatsen, jachthavens enz. De directeur zou voor dergelijke werken van geringe omvang geen vergunning nodig ach ten cn aldus de verordening als zo danig willen veranderen waarachter ook het college zich schaart. Een voorstel tot vaststelling van voorbereidingsbesluiten voor a: hel gebied gelegen aan het einde Laonc- Rampwcg-Moermondsweg en b: ge deelte van de dorpskom Burgh- Haamstede komt eveneens Ier tafel. De heer J. W. Verboom verzoekt van dc gemeente te mogen kopen een perceel bouwgrond in hel win kelcentrum te Renesse ten behoeve van de uitbreiding van zijn bar met ren cafétaria. Het perceel is groot I44m2 en gaat f 100,- per m2 kosten excl. B.T.W. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gaslhuiskerk: 9.30 uur kand. Geuze, Poortvliet, 7.00 uur ds. De Wit (jeugddienst); 11.00 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 9.30 uur ds. J. C. Koppert. Serooskerke: 10.00 uur de heer Rouw. Burgh: 10.00 uur da. Van Leeuwen, (dankdienst voor ge was en arbeid). Haamstede: 10.00 uur de heer Jumelet, Oost Souburg, 7.00 uur ds. Koppert. Renesse: 9.30 uur ds. De Wit. Noordwelle: 11.00 uur ds. De Wit. Scharendyke: 11.00 uur ds. Van den Berg, (Bed. H. Doop). Brou wershaven: 11.00 uur ds. Jansen Schoonhoven; 12.15 uur zondags school. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Jansen Schoonhoven; 11.00 uur zon dagsschool. Noordgouwe; 11.00 uur ds. Geers. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers; 11.00 uur zondagsschool. Ou- werkerk: 11.00 uur ds. Koppert. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Van den Heuvel. Oosterland: 10.00 uur ds. Westerhof, 6.00 uur ds. J. Geurtsen, Goes. Sirjansland: 9.30 uur ds. Van den Berg, 6.30 uur kand. v. d. Sluijs, Oude Tonge. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur ds. Post, (Bed. H. A. en dankzeg ging). Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Favier, 6.30 uur ds. Van der Kooij. Haamstede: 10.00 en 5.00 uur ds. Van der Kooij. Scharendyke: 10.00 en 2.30 uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 en 3.00 uur ds. J. Keizer, Bleiswijk. Zonne maire: 10.00 uur ds. De Bres, 2.30 uur uur ds. Van der Kooij. Nieuwerkerk/ Oosterland: 9.00 uur ds. A. O. Poppe, Serooskerke (W.), 5.00 uur ds. Rien- stra. Buinissc: 10.00 uur ds. Rienstra, 5.00 uur ds. M. van der Heiden, Per nis. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Urban. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10.00 en 6.00 uur leesdienst. Haamstede: 10.00 uur leesdienst, 3.00 uur ds. P. Roos, Mid- delharnis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 3.00 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur leesdienst Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur lees dienst. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds. Van der Meer. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Remonstrants Gcr. Gemeente Sommclsdijk: 10.30 uur da. G. S. Westerouwen-Van Meeleren, Rotter dam. Leger des Heils Zierikzee: Poslslraat 37, 10.00 uur heiligingsdienst, 12.00 uur jeugdsa- menkomst, 19.00 uur verlossingssa menkomst. Rooms-Katholickc Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur; zon dag 10.00 uur. Haamstede: zondag 10.00 uur. Advertentie de zuivere Jonge Jenever met KWALITEITS CERTIFICAAT* TheRoyal Institute of Public Health and Hygiene te Londen heeft, na een uiterst zorgvuldig onderzoek, op 18 juli 1972 het Certificaat voor "Quality and Meritverleend aan DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER Dit Certificaat is een officiële erkenning van de voortreffelijke kwaliteit van "De Kuyper Export Jonge Jenever" EXPORTJONGE JENEVER EEN ZUIVER NATUURPRODUCT, onge jenever ter dit Certificaat. De puzzel van vorige week trok weer de nodige belangstelling en ve len hebben zich op de problemen geworpen, die overigens - zo bleek - niet al te moeilijk waren. De eerste prijs is bestemd voor: Mej. J. Viergever, Minnebroerstraat 18, ZIERIKZEE. De tweede prijs gaat naar: Peter Bolkenbaas, Noorddykstraat 55, BROUWERSHAVEN. De oplossing van de puzzel is de volgende Horizontaal: 1. huilebalk; 8. bom; 9. Oss; 10. eed; 12. geren; 13. oeros; 15. pinda; 16. beo; 18. renet; 20. olie; 21. punch; 23. lach; 24. manchet; 26. L.K.; 28. bot; 29. eik; 31. Ee; 32. Su matra; 33. ijstaart; 34. c.s.; 35. lei; 37. t.e.m.; 38. fa; 40. totebel; 44. idem; 47. teder; 48. vlot; 50. parel; 52. lek; 53. beide; 54. retig; 55. Rotte; 56. Ie; 57. dijk; 59. Dee; 60. raadkamer. Vertikaal: 1. horde; 2. Umea; 3. L. O.; 4. essence; 5. B.S.; 6. leer; 7. ke rel; 8. benig; 11. Donar; 12 gil; 14. sec; 15. poolschip; 16. bun; 17. och; 19. theetante; 21. patriot; 22. hees ter; 24. motet; 25. titel; 27. kus; 28. bal; 30. kam; 31. erf; 36. redelijk; 39. merel 41. tel; 42. bek; 43. elite; 45. dar; 46. meter; 48. veter; 49. ode; 51. lila; 53. bode; 57. d.d.; 58. ka. De nieuwe puzzel De nieiiwe puzzel luidt als volgt:,, Horizontaal: 1. oranjekleurige lar ve van de fluweelmijt; 13. chemisch symbool; 14. grondsoort; 15. poedel hond; 16. militaire rang (afk.); 17. boom; 18. gezichtsorgaan; 19. Ned. Spoorwegen (afk.); 21. laag, verach telijk; 23. belemmering (figuurlijk); 25. aardrijkskundige aanduiding (afk.); 26. in elkaar; 28. telwoord; 30. dans; 32. verdikking van de opper huid; 33. kanselrede; 35. geen inhoud hebbende; 36. voorzetsel; 37. fijnge- koren tabak voor sigaretten; 39. ver gevorderd in tijd; 41. muzieknoot; 42. wending; 43. rijstbrandewijn; 44. per felicitatie (afk.); 46. aardig; 48. klei ne eeltachtige uitwas op de huid; 49. 1000 meter (afk.); 51. na hel. genoem de of bedoelde; 53. schrijfkosten (Latijn); 55. vereniging, verbond; 57. munt uit de 16de tot 18de eeuw; 59. dik en plomp; 60. eerste nieuwe huid op een wond; 61. sint (afk.); 62. te ken van de dierenriem; 64. maand v. h. jaar; 65. den lezer heil (afk. La tijn); 66. gesloten, dicht; 68. duinval lei; 69. 0,1 gram (afk.); 71. insnijding; 72. geregelde toestand; 74. met name (afk.); 75. blijk gevende van gebrek aan kritiek. Vertikaal: 1. korrelige steensoort; 2. en andere (afk.); 3. klein kind; 4. van minder dan middelmatige af meting; 5. teken, signaal; 6. spits kinbaardje; 7. hervormd Esperanto; 8. Europeaan; 9. kleurling; 10. loof boom; 11. jongstleden (afk.); 12. uit stalkast; 20. afgesneden schijf; 21. mannelijk beroep; 22. schuw dier; 24. pseudoniem van Eduard Douwes Dekker; 25. mannelijk beroep; 27. verouderde lengteëenheid; 28. vrese lijk; 29. troefkaart bij diverse kaart spelen; 31. vorm van mij; 33. kleine druklettersoort; 34. maatstaf van lichtsterkte; 38. uitgestrekte vlakte; 40. langstaartige Zuidamrikaanse pa pegaai; 44. likeursoort; 45. konijnen jager; 47. vinnig, verbeten; 48. niet meer aanwezig; 49. kledingstuk; 50. legering van koper en zink; 52. voor zetsel; 54. kleverige stof; 56. che misch symbool; 58. na verloop van zekere tijd; 60. openbare verkoping van meubilaire goederen; 63. onver schrokkenheid; 64. vreemde munt; 67. plaats in Gelderland; 68. samen hangende klomp planten; 70. geluk kig nieuwjaar (afk.); 71. boksterm (afk.); 73. voegwoord; 74. muziek noot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4