HANOMAG HENSCHEL HOMERUS RAAD ZIERIKZEE VERWERPT VOORSTEL B. EN W. Beëdiging en installatie van nieuw lid VOOR GARANTIE GELDLENINGEN PARTICULIERE BOUW Zierikeese raad C. M. van der Wielen Auto Louis Goedbloed STREEKNIEUWS GEMEENTE BRUINISSE HEEFT SLUITENDE BEGROTING „STAD EN LANDE" LUISTERDE NAAR ERNST GIDEON ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 november 1972 Nr. 21186 College krijgt geen „beslissingsbevoegdheid"Een vloite reeks „kamerstukken" ZIERIKZEE, 17-11. Met zeven stemmen tegen en zes stemmen vóór, heeft de gemeenteraad van Zierik- zee in de donderdag gehouden openbare vergadering een voorstel van b. en w. verworpen en daarmee in feite geen goedkeuring gegeven aan het verzoek het teollege „beslissingsbevoegdheid" te geven in zaken betreffende het garanderen van leningen. Teneinde een snelle beslissing op aanvragen om garantie mogelijk te maken had het college graag gezien dat de raad akkoord zou gaan met het delegeren aan b. en w. in zaken van het garanderen van leningen voor particuliere woningbouw. Gemeenteraden van een aantal andere gemeenten hebben in vele gevallen wél een algemeen besluit willen nemen tot het garanderen van dergelijke lenin gen, op grond waarvan de colleges van burgemeester en wethouders dus beslissingen kunnen nemen. In Zierikzee zal dit echter niet het geval zijn. De door het college aan de raad gevraagde „beslissingsbevoegdheid' betrof de gemeentelijke garantiestelling voor de betaling van rente en aflossing van geldleningen ten behoeve van woningbouw door particulieren. Tot nu toe is het gebruikelijk - en dat zal dus onveranderd gebruikelijk blijven, wat Zie rikzee betreft - dat elke aanvraag om een garantie va nde gemeente voor de betaling van rente en aflossing van geldleningen t.b.v. particuliere wo ningbouw, en in het kader van de bepalingen van de Woningwet, in een afzonderlijk raadsvoorstel bij de raad werd - en dus: weer zal worden - gebracht. Met name historici zijn voorzich tige mensen, die liever eerder een vraagteken dan een uitroepteken gebruiken. Daarom was de jongste vergadering van de oer-degelijke vereniging „Stad en Lande" zo merkwaardig, want als spreker trad op de onder het pseudoniem Ernst Gideon schrijvende (en sprekende) Amsterdammer, die er zeer revolutionaire denkbeelden op na houdt, ten aanzien van Odys seus, de hoofdfiguur in het be roemde Homerus-gedicht: „Ulias en Odyssee". De „biotoop" - als men dit woord wil gebruiken - waarin Odvsseus opereert is niet het klassieke Klein-Azië, maar de Landen van het grote water". Daar zouden dan (westerse) zeeën en oceanen mee bedoeld zijn en de heer Gideon weet het zover te plooien, dat Odysseus op Schou- wen-Duiveland is geweest, waar een Keltisch tempelcentrum was, dat uiteraard correleerde met de Keltische cultuurcentra, zoals die in Engeland in pre of proto-histo- rische tijden hebben bestaan. Met betrekking tot Homerus kan men derhalve beter maar de Middel landse Zee vergeten en op het punt van situering uitsluitend denken aan Atlantische wateren en landen. Men kan de heer Gideon (om zijn pseudoniem hier te bl ij ven gebruiken), zeker niet gespeend aan historische eruditie noemen, maar nooit tevoren hebben wij een zo ongelofelijk en bizar geval ge hoord of gelezen, van hetgeen Duitsers „hinein interpretieren" noemen, d.w.z. uitgaan van een premisse, een stelling en daar dan alles aan ophangen en elke gege venheid verder opbergen onder dat veilig gewaande dakje van eigen historische veronderstellingen, die uiteraard te nadrukkelijk als feiten worden gepousseerd. Iïet kon clan ook niet uitblijven, dat de heer Gideon alleen al op het punt van de etymologie (leer van de woordafleiding), frekwent en drastisch onderuit ging Korren- damme zou in oud-Keltisch „var kenshok" betekenen en Wolfaarts- dijk heeft niets te maken met „Wolfert" (eigen naam), maar met de spelende, onschuldige wolven, die Odysseus ontdekt in de buurt van de godin Circe).. De godin Circe intussen draaft bij Gideon (straks alles nog gede tailleerder en precieser aangegeven in zijn verschijnend boek: „Home rus, zanger der Kelten") op als een luxe vrouw van wat minder correc te zeden, die met Odysseus voedsel en bed deelde. Op dit punt viel er bij „Stad en Lande" donderdag avond nog eens iets te beluisteren. Het zou allemaal niet erg zijn, als Gideon, de naam van de godin Circe. niet gebruikt als grondvorm voor „Zierikzee" en waar blijft dan de legendarische „Zierick", zo vroeg de zaal zich af. Genoeg hier over dit soort bij zonderheden. We weten wel dat velen Homerus een zorg zal zijn en men Oclysseus rustig wil laten slapen in de heel verre nevels van de tijd, maar het is toch wel een vraag waard, of er enig element van zinnigheid steekt in een der gelijke voorstelling van zaken, dan wel dat men hier met een soort historie bedrijvende Han van Meegeren te doen heeft. Als er een podium wordt opge richt voor een spieker, moet deze toch wel serieus genomen worden, want anders komt men in de sfeer van de charlatannerie. Het Stad- en Lande-avondje met „Odysseus op Schouwen-Duive- land" was een verbazingwekkend avondje, dat nogal wat gemengde gevoelens achter liet. BRUINISSE. 16-11. Bruinissc is zeker niet de laatste gemeente in Zeeland, die de begroting 1973 aan haar raadsleden kan aanbieden, al vergden de nieuwe voorschriften voor de administratie dit jaar wel veel extra werk, omdat de begroting geheel moest worden omgebouwd. De begroting 1973 sluit met een voordelig saldo van f 46.335,25, een resultaat dat tot tevredenheid stemt, omdat eigenlijk was gerekend, dat de begroting met een tekort zou slui ten en Bruinissc daardoor artikel 12 gemeente zou moeten worden. En dat was dan wel gepaard ge gaan met een flinke verhoging van straat- en rioolbelasting en andere gemeentelijke belastingen, want dat zijn in dat geval niet te voorkomen ministeriële eisen. Oorzaak van de vermoede achter- Burgemeester De Meester ver klaarde en dit bleek ook duidelijk uit de toelichting op 't betreffende voor stel, dat deze gang van zaken telkens de nodige tijd van voorbereiding kost. Snelle beslissingen zijn niet mogelijk omdat slechts éénmaal per maand een raadsvergadering wordt gehou den. Tot nu toe, aldus de voorzitter, gaf de gevolgde werkwijze weinig aanleiding tot moeilijkheden, daar het aantal aanvragen om garantie vrij beperkt was. Binnenkort echter komt hierin verandering, nu er in plan West een flink complex premie- woningen van de grond komt. Het college hoopt overigens dat in de toekomst méér tot premiebouw zal worden overgegaan. De felste opposant tegen het voor stel van b. en w. was wel de heer M. C. Doeleman (V.V.D.). „Wij zijn per slot raadslid of we zijn het niet, ik vind dat de raad toch zeker wel mee mag beslissen als het over de financiën gaat. Het kan hierbij om hele bedragen gaan", aldus de heer Doeleman. De heer Sprengelmeijer (Prot. Chr. fractie) was het volkomen eens met de zienswijze van de heer Doeleman: „Er zijn immers geen moeilijkheden, die kan ik me ten minste niet indenken". De KVP-woordvoerder de heer J. G. L. Simmers was eveneens niet bij zonder gelukkig met het voorstel van het college. „Straks hebben we hele maal niets meer te beslissen en kun nen we beter maar thuisblijven. Advertentie Noordwelle - Telefoon (01116) 245 Dealer van o.a. HANOMAG HENSCHEL uitgang in de ontvangsten was de verminderde opbrengst van kaai- en havengelden, die waren geraamd. Begin 1972 kwam namelijk de on heilstijding, dat Bruinisse in 1972 voor het laatst zou mogen rekenen op de bietenverschepingen via de haven. In 1973 denkt men dat ge heel per as te zullen gaan doen. Om dat ook het zandtransport voor we genaanleg (in 1971 nog een post van betekenis) in 1972 sterk terug liep, werden de inkomsten uit kaai- en havengelden f 30.000,- minder ge raamd. dan in het voorgaande jaar. Intussen zal door b. en w. wel alles worden gedaan, om het wegvallen van het bietentransport gedeeltelijk te compenseren. Voorhands drukt deze mindere inkomst toch haar stempel op de begroting. Een andere berekening van de tegoeden die men van het rijk heeft, in verband met uitgaven in de sector sociale zorg, zorgde echter voor een meevaller, waardoor de begroting 1973 toch nog met een voordelig saldo kon sluiten. Maar dat ligt dan natuurlijk niet aan b. en w.'\ aldus de heer Simmers. Het college kreeg - zoals uit de stemmenverhouding ook wel duide lijk blijkt - toch ook steun van ver schillende zijden. Zo hadden de he ren Den Boer (Prot. Chr. fractie) en De Moor (P.v.d.A.) begrip voor het voorstel. Meer service Burgemeester De Meester zei dat het enige oogmerk van het voorstel was: meer service aan het publiek te kunnen geven. Het gaat immers niet om geld, maar om garanties van le ningen, er komt beslist geen geld op tafel, aldus de voorzitter. „Het is on denkbaar dat de gemeente er finan cieel voor zou moeten opdraaien". Gaat het dus in de eerste plaats om het publiek betere en snellere service te kunnen verlenen: het voorstel van b. en w. zou ook heel wat (extra) werk en tijd kunnen be sparen. „We zullen er echter bepaald niet wakker van liggèn, maar ons voorstel was vooral gebaseerd op praktische motieven", aldus de voor zitter. Wethouder C. Bij de Vaate bena drukte vooral de praktische nood zaak en het belang om af te komen van een grote „papieren romslomp". Bovendien, aldus de wethouder: „af stemmen van ons voorstel zal kun nen leiden tot uitstel van particuliere bouw." Burgemeester De Meester: „En in dit geval komt men met een kwaad gezicht bij ons". De heer Doeleman was echter niet overtuigd: „mocht uitstel van parti culiere woningbouw het geval zijn dan ligt dat aan de persoon van de aanvrager en niet aan ons. Ik geloof helemaal niets van enige vertraging" zo zei de heer Doeleman De voorzitter weer er op dat de geldgevers in vele gevallen bepaald niet akkoord gaan met een termijn van bijvoorbeeld twee maanden. De heer Doeleman: „Ik pas er voor om een figurant te worden, zeker niet als het om Zierikzeese zaken gaat. Er wordt al genoeg van elders uit geregeld". „Zonder presentiegeld" De heer Simmers: „laten we in een spoedgeval dan liever als raad een keertje bij elkaar komen, en dat dan doen zonder presentiegeld". De voorzitter vond dit bepaald geen elegante methode: „Maar wij zullen ons neerleggen bij uw visie", aldus de burgemeester. Het hielp de voorzitter niet toen hij er nogmaals Lager batig slot Intussen bracht een tweetal be grotingswijzigingen in verband met de overdracht van het gemeentelijk woningbedrijf en de noodzakelijke aanleg van de (verouderde) tele fooninstallatie in het gemeentehuis direct al een vermindering van het batig slot met bijna f 20.000,- zodat het nieuwe jaar straks zal worden ingegaan met een begrotingsover schot van f 17.488,07. Terecht zegt dan ook de brief die de begroting begeleidt: het op de post Onvoorziene Uitgaven geraam de bedrag van f 17.000.- laat weinig of geen ruimte over voor nieuwe vi sies. Veel wensen zullen in 1973 on vervuld moeten blijven". Maar dat belastingverhoging, af gezien van enkele aanpassingen in de dienstenverlenende sector, ach terwege konden blijven stemt zeker tot tevredenheid. op wees dat het niet gaat om uitga ven, maar om garanties. De heer Sprengelmeijer verklaar de zich eveneens tegen het voorstel. De heer De Moor zag niet zo veel bezwaren. Wethouder Bij de Vaate pleitte nogmaals vergeefs om het voorstel van het college te redden: „Er zijn wel degelijk moeilijkheden, geldgevers willen geen termijnen, de raad dient op deze wijze bepaald niet de bevordering van het eigen wo- ningbezit", aldus de wethouder. Voorzitter De Meester constateerde tenslotte dat de zaak „breedvoerig en goed" uitgepraat was. Toen de stemming uitwees, dat het voorstel van het college met 7 stemmen tegen en zes stemmen vóór was verworpen, vroeg wethouder Asma zich af of het nu de bedoeling is dat de raad elk ogenblik in spoedvergadering bijeen moet komen, zonder presentiegeld. De heer Becu (VVD) vond dit be paald geen „leuke opmerking" van de wethouder. De voorzitter: natuur lijk is dat niet de bedoeling Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor SPAARBUSJES in bruikleen DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. ZIERIKZEE Gereformeerde Bijbelslichting tot handhaving van de Statenvertaling Heden (vrij dag) avond spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gem. in Nederland alhier ds. Dorsman uit Staphorst voor de Geref. Bijbelstich ting tot Handhaving van de Staten vertaling. Aanvang van de bijeen komst: 19.30 uur. HAAMSTEDE Huisvrouwen maakten reisje Op dinsdag 14 november maakte een groot aantal damesleden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westerschouwen, met twee autobus sen een tocht naar Vlissingen en Middelburg. Eerst werd een bezóek gebracht aande„Miro" te Vlissingen en vervolgens, nadat hen via de boulevard van Vlissingen en de bin nenstad van Vlissingen naar de Zeeuwse hoofdstad was gereden, aan de P.Z.E.M. aldaar. Na een door het energiebedrijf aangeboden lunch, kregen de dames tal van nuttige raadgevingen en wenken met be trekking tot het gebruik van aardgas Helemaal origineel noemt de heer Gideon zijn stellingen niet, want reeds eerder in de 19e eeuw hebben schrijvers zich met deze problema tiek bezig gehouden. Zijn boek is een uitdieping van een aanvulling op hetgeen zij hebben beweerd. Hij schetste hoe in vroegere tijden de wetenschap in handen was van slechts een groep „ingewijden" en de onderwijzing, moet men derhalve veeleer verstaan in de sfeer en geest van b.v. een moeder-kind-verhou ding, dan in de relatie tussen twee gelijkwaardige partners. Typisch was dat feitelijk de kennis geheim werd gehouden. Men vindt dit bij het legendarisch volk der Druilden, een Keltische priesterklasse. Van daar stapte spreker naar het won derlijke Stonehenge (Engeland), dat - blijkens computeronderzoek - een astronomisch observatorium zou zijn geweest, rond 2600 jaar voor Chr. Verder is er een mysterieus net van lynen over Engeland, dat maat- stafgevend was voor o.m. de plaat sing van kathedralen, drainage van ucgen. Gideon had deze inleiding nodig om - zoals hij het noemde - de sfeer van verwondering op te roe pen. die ook typisch is voor die van Homerus' gedicht. Hij vond het logisch dat de rou- ZIERIKZEE, 17-11. In de donder dagavond onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester ge houden openbare vergadering van de gemeenteraad van Zierikzee werd de heer G. M. v. d. Wielen (PvdA), toe gelaten als lid van de raad, als op volger van de heer K. v. d. Ouden. De beëdiging van de heer v. d. Wie len vond plaats na het gebruikelijke onderzoek van de geloofsbrieven door een commissie van onderzoek die was samengesteld uit de heren Den Boer, Becu en Simmers. Nadat de commissie had geadvi seerd tot toelating als lid van de ge meenteraad, hetgeen geschiedde bij monde van de heer Den Boer, werd de heer v. d. Wielen door de leden mevr. Beije en de heer Doeleman binnengeleid, waarna de beëdiging plaatsvond. Burgemeester De Mees ter sprak de heer v. d. Wielen een hartelijk welkom toe, en de wens uit voor een prettige samenwerking. Omdat de raadsleden de notulen nog wel wat erg kort in „huis" had den werd besloten de vaststelling van deze notulen voorlopig aan te houden. Over de voorstellen van b. en w. aan de raad die aanleiding ga ven tot enige discussie wordt elders in dit nummer verslag uitgebracht. Met de meeste agendapunten kon de raad echter zonder veel op- of aanmerkingen akkoord gaan, zodat en elektrische stroom in de huishou ding. De dames genoten daarna nog van een demonstratie op het gebied van bakken en grillen. Om ongeveer 18 uur was het gezelschap terug in de Westhoek na een naar aller opr- deel zeer geslaagde excursiedag. RENESSE Plattelandsvrouwen bijeen Dinsdag 21 november 's avonds om half acht komen in de zaal van res taurant „Rietnisse" te Renesse de plattelandsvrouwen van de afdeling Noordwelle e.o. bijeen. Voor de pau ze zal de heer C. Roggen Dz. uit Hoorn op humoristische wijze wat vertellen over de belevenissen van een arrëbtenaar van de burgerlijke stand te Amsterdam. Na de pauze zullen de dames met een vleesfondue de bijeenkomst op een smakelijke wijze besluiten. SCHARENDIJKE Vergadering Z.S.C. '62 De Sportvereniging Z.S.C.'62 ver gadert heden (vrijdag in het Herv. verenigingsgebouw. BROUWERSHAVEN A. Witte, gemeentesecretaris De gemeenteraad van Brouwersha ven heeft donderdagavond in zijn vergadering tot gemeentesekretaris benoemd de heer A. Witte te Zuid- Beijerland. Burgemeester Schouwenaar deelde de raad mede, zulks n.a.v. de gehou den interpellatie in de vorige verga dering door de heer J. J. Klaasse, dat aan een aannemer opdracht is gege ven de slechte weggedeelten in de Boogerdweg te Dreischor te herstel len. Het betreft hier enkele proef stukken. De raad ging verder akkoord met de aanschaf van een 40 stuks klap- stoelen voor de gymnastiekzaal te Dreischor. tes, die ooit de Phoenicicrs volgden, dezelfde is als die van Odysseus op zijn zwerftocht. Aantal argumenten In de eerste plaats is er - hoewel daar sprake van is - geen golfstroom in de Middellandse zee en een ei landbeschrijving (glijgladde rots met koperbank) is nergens in de Middellandse zee te vinden. Maar op de „Pilotr (nautisch handboek) staat deze aangegeven als Saba. De haven beschrijving klopt ook. De Phoeniciërs haalden tin in het zuiden van Cornwall en het inladen van de tin wordt op wonderlijke wij ze beschreven in het werk van Ho merus. Het aangeduide monster (Scilla) is niet anders dan een hijs kraan, waarmede het tin in de sche pen werd geladen. Sprake is cr ver der bij Homerus van nog een haven, die identiek zou zijn met het Spaan se Cadiz. De mysterieuse rivier met de ze ven mondingen, waarvan Homerus spreekt, moet het gebied zijn, waar R(jn, Maas en Schelde uitkomen in de Zeeuwse wateren en zo komt Schouwen-Duivcland in het beeld. Daarop speelt het verhaal van de Odysseus vergezellende mannen, die tot zwijnen werden onder de tover- een flink aantal zaken als „hamer stuk werd afgedaan, zoals bijvoor beeld het onderwerp „onteigening bestemmingsplan West VI" - na een korte toelichting door wethouder C. Bij de Vaate - en toekenning van subsidie voor restauratie van de panden Nieuwe Bogerdstraat 12-14. Wat betreft de onteigening in West VI deelde de wethouder mee dat met één der betrokken eigenaren nog wordt onderhandeld. Een „hamerstuk" was ook de in trekking garantie geldlening wo ningbouw omdat de betrokkene zich heeft teruggetrokken. (Het ging om de bouw van een premiewoning in de Zandkreekstraat). Geen enkel be zwaar had de raad ook tegen inwil liging van aanvraag ex. art. 50 kleu teronderwijs, Nutskleuterchool, tot vervanging van versleten gordijnen voor twee klassen. Vlot afgehandeld werd verder het voorstel van b. en w. inzake geldelijke steun verbete ring woningen en woonbuurten. Bij de rondvraag antwoordde de voorzitter op een vraag van mevr. Beije dat er nog geen nieuw sta dium is bereikt in het overleg inzake de voortgang van het projekt Kaas- kenswater. Als laatste punt van deze verga dering volgde aanbieding van de ge meentebegroting 1973 met de bijbe horende nota van aanbieding. (Zie hiervoor ook elders in dit nummer). Plattelandsvrouwenbond Dinsdagavond 21 november a.s. ko men de Plattelandsvrouwen', afde ling Brouwershaven, bijeen in het Jeugdgebouw. De avond zal worden verzorgd door de firma Quist te Noordgouwe, in samenwerking met de firma Siebrand. Geboden wordt een vleesfondue. NIEUWERKERK De winkelweek Deze week werd in hotel „De Mee haat de laatste vergadering vóór de winkelweek gehouden van de Mid denstandsvereniging Nieuwerkerk. Deze vergadering (door omstandig heden was de voorzitter, de heer Boudeling afwezig) storid onder voorzitterschap van de waarn. voor zitter de heer H. A. Lievense. De laatste hand werd gelegd voor de winkelweek, die maandag 20 novem ber a.s. begint. Een geweldig groot aantal prijzen dat beschikbaar is, zal nog deze week worden uitgestald in de etala ge van de heer J. Tanis, aan de Kerkring. In totaal zullen 22 mid denstanders aan de winkelweek meedoen. Zaterdagmiddag a.s. zal zoals de voorzitter meedeeld een met een spandoek beklede auto rondrij den om melding te maken van de ko mende feestelijkheden, gebracht door de Nieuwerkerkse middenstand. Hieraan zal door de wandelclub „De Vierbannen" worden medegewerkt. Na algemene bespreking, wenste de voorzitter alleen een goede en ge slaagde winkelweek toe. BRUINISSE Prijzen wachten nog op de winnaarj De hoofdprijzen van de grote lote rij ten bate van de kleuterschool te Bruinisse vonden natuurlijk wel hun weg naar de winnaars, maar toch ligt nog een tiental prijzen te wachten om te worden afgehaald. kracht van de godin Circe, die Gi deon opteert, als naamvrouw voor Zierikzee. „De blonde vlechten" van Circe zijn de wateren rond Schou- wen-Duiveland en de kwispelende staarten van vossen en leeuwen, zijn de dijken. Met de zwijnen rond Circe heeft Schuddebeurs te maken (beurs-bor- varken); Walcheren komt van Wal- küre en Banjaard is begraafplaats; Vlissingen is de Latijnse naam Odysseus: Ulessis. De spreker be weerde dat er ooit op S.-D. een cen trum van de Keltische wereld is ge weest (voor chistelijke tempel: Tem- pelput). Tenslotte ontwikkelde hij zijn theorie over het Troje, dat bij Cambridge zou hebben gelegen (Tro- ja burchten), in de heuvels ten zui den van die stad. Tegenspel De heer Gideon kreeg tegenspel van mr. dr. Schaap, die herinnerde aan de negen bouwlagen die bij het vinden van Troje zijn aangetroffen. Bondgenoten (genoemd bij Homerus) waren o.m. de Phrygiërs en die kan men moeilijk in de Keltische wereld zoeken. Wel erkende dr. Schaap dat er een trek van volkeren van west naar oost is geweest. De Phrygiërs waren de stichters van Jeruzalem. In dit verband dienen ook genoemd de Jebusieten (oud-tcstamcntisch volk), een „splinter" van een prehis torisch volk. De bekende dr. P. Meertens, lid van de historische sec tie van do Culturele Raad. viel de heer Gideon vooral aan op de naam- afleidingen en bestreed hem verant woord wetenschappelijk denken. Zo was de verwarring nogal groot, maar geheel oninteressant was het alle maal niet en de spreker ontving een dankwoord van de voorzitter, de heer J. L. Braber. Minder geld door bietenverschepingsstop Odysseus op Schouwen-Duiveland" ZIERIKZEE, 16-11. In de Concertzaal-foyer sprak donderdagavond Voor de Vereniging „Stad en Lande" de heer Ernst Gideon, over het onderwerp: „Odysseus op Schouwen-Duiveland". De naam Ernst Gideon is pseudoniem voor een schrijver, van wie binnenkort een boek verschijnt: „Homerus, zan ger der Kelten". In dit boek ,- en uiteraard in zijn causerie, worden de avonturen van Odysseus, uit de „Illias en Odysee" niet gesitueerd in de Middellandse Zee - zoals de gebruikelijke geografische afbakening is - maar op de eilanden in de Atlantische Oceaan, de kusten van het Kanaal en de Noordzee. Gideon houdt staande, dat Odysseus op Schouwen-Duiveland is geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3