^^ie éne. druppel Doorlopendgeld achter dehand. EUROPA KAN ZICH SCHRAP ZETTEN TEGEN VAKMAN NIXON Daar voel ik wel voor. Algemene Bank Nederland BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Massagraven in Polen gevonden Ook Polen heeft stormslachtoffers Oudste Cubaan (127) overleden Incidenten in Egyptische stad GEEN PUBLIKATIE O'SCHELDE - RAPPORT - KORRINGA ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 16 november 1972 Nr. 21185 Advertentie Als u een ABN Plan-Krediet afsluit, hebt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het a een cent kost. U mag zelf weten hoe en wanneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, een caravan of dat leuke vis-bootje voor kopen. U kunt het gebruiken voor, die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige aanbieding, want wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan tot u het nodig hebt. Zo hebt u altijd wat geld achter de hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint voor ABN Plan-Krediet pas rente (1% per maand) te betalen als u geld opneemt. ABN Plan- Krediet geeft u een financiële reserve die u geen cent kost! I Graag ontvang ik van n nadere informatie en een aanvraagformulier voor I een ABN Plan-Krediet. Adres Woonplaats Te!.. Ikheb^—rekenïngbijdeAIgemeneBankNederland. geen Adres I Bi ongefrankeerde envelop opzenden aam Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer3502, Amsterdam. Nixons zege heeft niemand ver rast - de onbeminde maar vakbe kwame regeerder won van de goed willende maar blunders makende amateur. De keus tussen deze twee was in wezen niet zo moeilijk: men nam desnoods maar het minste van twee kwaden. Misschien mag men het betreuren dat de Demokraten niemand in het veld gebracht heb ben die iverkelijk een bedreiging voor Nixon zou hebben gevormd, maar in hun kollektie topfiguren rondziend valt niet ogenblikkelijk iemand door bijzondere geschiktheid op. Aardiger mensen dan Nixon zijn er vele, maar deze doorgewinterde politikus heeft er inderdaad slag van gehad om dan maar door aktiviteiten goecl te maken wat hij aan populari teit moest missen. Dat heeft hij in samenspel met Kissinger niet slecht gedaan, dat zullen ook zijn vijanden hem moeten nageven. Tenslotte is het werk van dit duo geweest dat China uit zijn isolement werd ge haald en dat de V S. thans in een aardige balanspositie zitten met goe de relaties zowel naar Moskou als Peking. Voeg daarbij dat Nixon (vooral samen met de Demokraat Caonnally die hij volgens sommigen als Zgn opvolger gaat pousseren) ook op ekonomisch gebied wel het een en ander binnenslands heeft klaarge speeld. Het enige punt waarop McGovern hem eigenlijk kon aanvallen was Vietnam. Het duo Nixon-Kissinger heeft er zeer goed voor gezorgd dat elke aanval volkomen kansloos werd door tijdig een als beslissend uitzien de fase in het overleg tevoorschijn te toveren. Wat moet je dan als Amerikaan? McGovern heeft best gelijkdat er diverse louche zaken zijn gebeurd waar Nixon op zijn minst van heeft geweten als hij ze zelf al niet op touw zette. Dan kan McGovern wel eerlijker zijn en fat soenlijker maar kan hij ook zo be- kwaam regeren? Verrassingen De programmapunten van negatie ve inkomstenbelasting bleken al snel bij nadere beschouwing volkomen onwerkelijk, het gehaspel met zijn tweede man Eagleton liet hem ook niet kennen als een al te vasthou dende man. Kon je van hem in het Witte Huis iets verwachten dat de in elk geval handige en ijverige Ni xon niet beter deed? We'krijgen wel de indruk dat de Democraten het van het begin af aan niet hebben ge zien en McGovern min of meer als zondebok de verkiezingswoestijn hebben ingestuurd. Het onpopulaire van Nixon heeft er ook voor gezorgd dat hij wel zelf won, maar niet zijn partij. Dit bete kent overigens niet dat hij echt met een minderheid moet regeren. Hij heeft al geruime tijd handig ingezien dat hij kon rekenen op de meeste Republikeinen, maar ook op een groot deel van de Demokraten die niet zo radildial van aard zijn als McGovern. Hij selekteerde zich zo zijn eigen twee-partijenaanhang van Iconservatieven, die in negentig pro cent van de gevallen sterker is dan de resterende radikalere oppositie. Het is een houding die hem ook wel dwingt veel losser van zijn partij te staan dan gebruikelijk is voor een Amerikaanse president, maar dit is niet bepaald een nadeel: zijn onaf hankelijkheid neemt alleen maar toe. En dit is zonder meer al geen eigenschap waaraan hij gebrek had. Alles wijst erop dat Nixon zo niet binnekort dan toch binnen afzien bare tijd de Amerikaanse verwikke lingen in de Aziatische zaken likwi- cieert. Dit betekent ongetwijfeld dat hij zich meer met de Europese affai res bezig zal gaan houden dan tot dusver. En er is zich een en ander in Europa aan het ontivikkelen dat hem niet zint, met name hoe de Eu ropeanen hun ekonomische gemeen schap ontwikkelen qn wat ze bijdra gen aan de NATO. Na vier jaar er varing weet men van Nixon dat hij desnoods met zeer onverwachte zwenkingen in zijn politiek tegen standers verrast, een foef waarin vooral zijn partner Kissinger door kneed is. Europa mag zich tegen Ni xon in tioeede termijn wel vast gaan schrapzetten. WARSCHAU. 15-11. Bij Zielona Gora in West-Polen zijn in een bos drie massagraven met de lijken van Russische krijgsgevangenen gevon den. Volgens het Poolse persbureau Pap zijn de graven 25 meter lang en bevatten zij elk ca. honderd lijken. De commissie voor onderzoek naar Nazi-misdaden in Polen gaat de her komst van de slachtoffers na. WARSCHAUW, 14-11. De zware storm die maandag over West-Euro pa trok, heeft ook in Polen slacht offers geeist. Naar het Poolse Persbureau Pap dinsdagavond melde, kwamen tien mensen om het leven en werden er ruim 100 gewond. Vooral het noor delijke en westelijke deel van Polen had van het noodweer te lijden. In Oost-Berlijn deelde de Oost- Duitse minister van verkeer Otto Arndt mee, dat de schade in Oost- Duitsland in de miljoenen loopt. De schade aan de spoorwegen was dins dag in hoofdzaak hersteld. HOLGUIN, 15-11. De oudste man van Cuba, Jose Antonio Rodriguez Oramas, is op 127-jarige leeftijd te Holguin, een plaats op 700 km ten oosten van Havanna, overleden. Jose Antiono Rodriguez heeft nog gevochten in de onafhankelijkheids oorlogen die in 1868 begonnen. In 1896 werd hij luitenant. Hij is met militaire eer begraven. Het sneeuwde al DEN HAAG, 15-11. De eerste sneeuw van' dit seizoen is woens dagmorgen in ons land gevallen in Groningen en Limburg. De tempe ratuur schommelde daarbij dicht bij het vriespunt. CAIRO, 15-11. In de Egyptische stad Khanka waar zich incidenten tussen moslims en koptische christe nen hebben voorgedaan, is het nor male leven weer hervat. Religieuze leiders van beide groe pen hadden in Cairo een gesprek met vice-premier Mohammed Abdel Ka der Hatem. President Anwar El Sa- dat laat een onderzoek naar de inci denten instellen en verwacht er een rapport over van de hand van zijn minister van binnenlandse zaken, Mamdoeh Salem. „Rode lijn" tussen twee Duitslanden BERLIJN, 15-11. Rode lijn tussen Bonn en Oost-Berlijn hebben beslo ten dat een „rode lijn" zal worden aangelegdf tussen de hoofdsteden van West- en Oost-Duitsland zodra het onlangs afgesloten basis verdrag van kracht wordt. De telefoonlijn is nodig om dringende zaken op te los se die zich kunnen voordoen bij het toepassen van het normaliserings verdrag. IT rieste vliegveldbuit LONDEN, 15-11. De lijst van i1 onlangs op de Londense lucht- haven Heathrouw geconfis- i1 queerde wapens, biedt een boekdelen sprekend beeld i' van vliegtuigkapingen die i1 nooit van de grond zijn geko- i1 men. Dit is dinsdag verklaard i J door Engelands minister van lucht- en ruimetvaart, Michael Heseltine, op een congres van verkeersvliegers. Op de lijst staan volgens de bewindsman 300 patronen, 19 vuurwapens, 160 antieke, na- maak- en speelgoedvuurwa- r pens, ruim 400 messen, een aantal bijlen, sabesl, bajonet- ten en open scheermessen. Heseltine zei dat de douane op Heathrow ook een grote (i maat Engelse sleutels, een i hoeveelheid raket-brandstof (i en chloroform in beslaggeno- (i men had. Nieuwe bankbiljetten van 25, 100 en 1000 AMSTERDAM, 15-11. De Nederland- sche Bank gaat op 15 december van dit jaar nieuwe bankbiljetten van 25 en 100 in omloop brengen en op 15 januari 1973 een nieuw model bankbiljet vari 1000 Deze nieuwe biljetten zullen naast de nu in om loop zijnde bankbiljetten van dezelf de coupures in het verkeer worden gebracht. Verzetsman Piet Kramer overleden LEEDWARDEN, 15-11. De Neder- landse verzetsstrijder Piet Kramer - o.m. leider van de overval op de strafgevangenis in Leeuwarden in december 1944 - is in de nacht van maandag op dinsdag op 64-jarige leeftijd in Dokkum overleden. Piet Kramer - werkelijke naam: Piet Oberman - was in de oorlog sabotageleider in Friesland. Hij was de brein en de uitvoerder van een der meest spectaculaire verzetsdaden in de tweede wereldoorlog: de be vrijding van 51 politieke gevangenen uit de gevangenis in Leeuwarden op 8 december 1944. 26 ervan verzet strijders haalden de gevangenen uit hun cellen zonder dat er een schot viel. De verzetsdaad is verfilmd in de Nederlandse produktie „De overval". Rob de Vries - reeds overleden - speelde de rol van Piet Kramer. Huisjes gezocht voor vluchtelingen DEN HAAG, 15-11. Het comité voor de opvang en begeleiding van de Aziatische vluchtelingen uit Oe ganda gaat op zoek naar huisjes om de vluchtelingen in onder te bren gen. De huisjes - men denkt ook aan vakantiewoningen en -bungalows - hebben de voorkeur boven hotels en pensions. De vluchtelingen willen namelijk zo snel mogelijk een zelf standig gezinsleven gaan leiden. Geen grenscontroles meer in Benelux DEN HAAG. 15-11. De controles op het vrachtverkeer aan de onder linge grenzen van de drie Benelux- landen zullen op 1 januari 1974 wor den opgeheven. De ministers van economische zaken en financiën, o.w. voor Nederland minister Langman. hebben dit dinsdag op een vergade ring in Brussel besloten. De minis ters zijn overeengekomen dat een „Document Unique" zal worden in gevoerd. waardoor de statistiek- cn btw-controles aan de grenzen zullen kunnen vervallen. „Flitsen" uit het buitenland PARIJS. Een journalist uit Syric is in zijn Parijse woning door drie mannen met automatische geweren om het leven gebracht. De identiteit van het slachtoffer is nog niet be kend. De moordenaars zijn ont snapt. MOSKOU. De Russische politie heeft de woning in Moskou van de non-conformistenleider Pyotr Yakir - die zelf gevangen zit - gedurende acht uur doorzocht en zijn vrouw en schoonzoon ter ondervraging meege nomen, aldus hebben dissidenten kringen bekendgemaakt. LONDEN. Engeland heeft toege zegd voortaan geen Aziaten, die En geland illegaal zijn binnengekomen, meer terug te sturen naar Oeganda. Minister van binnenlandse zaken Robert Carr heeft dit maandag mee gedeeld in het Lagerhuis. HOLLYWOOD. De operettecom ponist Rudolf Friml is zondagavond na een langdurige ziekte op 92-jarige leeftijd in Hollywood overleden. DEN HAAG, 15-11. Minister Lar- dinois (Landbouw) voelt niets voor publikatie van het rapport Korringa over de gevolgen van een afsluiting van de Oosterschelde. Openbaarmaking van dit rapport van Prof. Dr. P. Korringa, directeur „Geen sluier en geen lange, zwarte jas", h ad Bas beslist. „Dat is flau wekul en uit de tijd. Jij trekt een hip mantelpakje aan en ik zorg voor een nieuw costuum. Een trouwjurk kost tegenwoordig een kapitaal, je draagt hem één keer en daarna raak je hem aan de straatstenen niet kwijt. Zon de van de centen. Kunnnen we beter besteden". Hoewel Gerie diep in haar hart graag een mooie, witte trouwjapon had willen hebben, vond ze achter af de redenering van haar aanstaan de man niet eens zo gek. Eigenlijk is het onzin, gaf ze toe. Een mooi man telpakje kon je later altijd weer dra gen. Bas glom van genoegen, toen hij bij het betreden van het stadhuis en kele zijner collega's en eveneens zijn directeur met echtgenote zag staan. Reuze van meneer Stanpers om te komen. Kon de familie zelf zien, hoe goed hij stond aangeschreven bij zijn baas. Na het jawoord reed men direkt naar het terrein van de pianofabriek, want directeur Stanpers had beslist, dat de kleine hal leeggemaakt moest worden, zodat hier de bruiloft kon worden gevierd. Dat was allemaal een paar weken voor het huwelijk besloten. „Je zorgt zelf voor eten en de drankjes, dan ben je een stuk goedkoper uit, als wanneer je een feestzaal moet huren, want daar schrijven ze, daar kun je op rekenen. Je kunt, wat mij betreft, net zo lang feestvieren als je wilt, als je er maar voor zorgt, dat de hal om half zeven weer opgeruimd en leeg is. Je neemt een week vakantie, die trek ik niet van je normale verlofdagen af, dat zou niet leuk zijn. En als de week om is, hoor ik wel van je, hoe je het ge had hebt". Het werd een denderend feest in BELFAST. Een jonge Britse sol daat en een katholieke burger zijn in een ziekenhuis in Belfast overle den aan schotwonden die zij in de nacht hadden opgelopen. Hiermee is het aantal doden als gevolg van ruim drie jaar geweld in Noord-Ier- land gestegen tot 630. NEW YORK. De Cubaanse pre mier Fidel Castro heeft de gezag voerder van het vorig weekeinde ge kaapte vliegtuig van „Southern Airways" meegedeeld dat de drie kapers de rest van hun leven op Cu ba in de gevangenis zullen door brengen. van het Rijksinstituut voor visserij onderzoek, zou leiden tot een toe nemende verwarring in het bestuur. In de Eerste Kamer noemde mi nister Lardinois dinsdagmiddag het rapport een „Interne notitie' die zich niet leent tot openbaarma king. Publikatie is zijns inziens on gewenst, mede omdat dan het karak- de hal, waar alle ruimte was om te dansen en te hossen. Bas had een paar diensters gehuurd, die er voor zorgden, dat iedereen op tijd zijn natje en droogje kreeg. Er was een bandje, dat voor vrolijke muziek zorgde en een der chauffeurs ontpop te zich als een bekwame ceremonie meester die de moppen uit zijn mouw schudde en de feestvierders animeer de mee te doen met de spelletjes, die hij uitdacht en waarin hij onuitput telijk scheen. Bas en Gerie deden aan alles mee, jolig en overmoedig, blij en geluk kig .omdat ze nu eindelijk man en vrouw waren en ginds, aan de Hooi gracht. een gezellig, intiem ingericht huisje wisten. Ja, dat inrichten was er zo onge veer de oorzaak van, dat het aan staande huwelijk nog enige tijd op losse schroeven kwam te staan. Want Gerie werkte en werkte om haar huisje op tijd klaar te krijgen, ter wijl Bas achter het stuur van zijn grote wagen door het buitenland zwierf. Maar zaterdags was hij al vroeg aan de Hooigracht en timmer de. knutselde, lijmde, schilderde en plakte, wat en waar het nodig was, daartoe opgecommandeerd door zijn bruid: „Bas. dat schilderij kan hier hangen, sla es een spijker in de wand Bas, pak die doos es uit, maar doe het voorzichtig, want daar zit ons eetservies in. Wacht.... eerst die kastplanken afvegen en schoon papier er op. Jasses wat is alles weer stoffig.... wacht nou even. je ziel toch, dat ik nog bezig ben? En breek niets met die gorillahanden van je.. Hoe ben ik eigenlijk zo gek gewor den om met zo'n boom van een kerel te willen trouwen?.... Bas. ga die gordijnroeden eens vastschroeven en loop niet over de vitrage, anders moet ik ze al wassen, voor we ge- Consumentenbond wil onmiddellijke prijsstop DEN HAAG, 15-11. „De regering is er steeds vanuit gegaan dat het met de prijsstijgingen wel mee zou vallen. Het gevolg is dat nu de hele zaak uit de hand is gelopen. Er moet dan ook direct een absolute prijsstop komen, met een terugwerkende kracht van minstens anderhalve maand, gevolgd door strenge prijs- beheersing". Dit zegt de Consumentenbond in een reaktie op de laatste ontwikke lingen op het gebied van de prijzen. De bond wijst erop dat zij in de herfst van vorig jaar al om „scherpe maatregelen" heeft gevraagd. ter van deze interne notities onmid dellijk zou veranderen. In antwoord op vragen van het PSP-Kamerlid van Wijk zei de mi nister dat het Rijksinstituut overi gens alle vrijheid heeft tot het uit brengen van een nota over de be tekenis van de Oosterschelde voor de visserij. trouwd zijn.Waar heb je de ha mer? Ik heb de hamer nodig Waar heb je dat ding nou weer ge laten? Bas, hou-es vast, ik geloof nooit, dat het in kan.... waar heb je de duimstuk zeg, heb je het gas nou gebeld voor de geyser? Die lui zijn nog niet geweest. Ik moet warm water hebben. Bel ze nog es op.... Ga jij alvast de huiskamerlamp op hangenNee. slome, dat is de huiskamerlamp niet, deze is voor onze slaapkamer, dat weet je toch? Waar heb ik nou de schaar gelaten? Bas, zie je de schaar ergens? Ik moet punaises hebben voor het kastpapier zijn er nog punaises? We heb ben toch vier doosjes gekocht? Waar zijn die nou gebleven? Pas op. je trapte bijna op die doos met glas.. Kijk dan uil! Waarom trek je je schoenen niet uit? Ik loop toch ook op m'n kousen? Hou es effe vast, dan kan ik dit ophangen. Nee, niet zo O. wat zijn kerels toch stommelingen, wal doe ik er eigenlijk mee. Bas had alles goedmoedig over zich heen laten gaan, maar toen ze de slaapkamer in orde hadden en ze met de armen om elkaar heen ston den te kijken, voelde Gerie zich op eens opgeheven en voor ze zich rea liseerde. wat er gebeurde, lag ze al op het bed. „Bas.... idioot.... m'n nieuwe sprei! Je kreukelt het! Ben je nu helemaal stapel geworden? De reus boog zich over zijn bruid en begon de knoopjes van haar bloes los te maken. .Stapelgek, prul van me. Nou laat je me toch niet meer wachten, he? Volgende week zijn we man en vrouw. Wees nou es lief voor me. Ze probeerde zich uit zijn ijzeren greep te ontworstelen, maar had geen schijn van kans. (wordt vervolgd) BIRDAARD. De houtzaagmolen aan de Dokkumer Ee, een van de hoogste molens van Friesland, is door de bliksem getroffen en geheel in vlammen op gegaan. De eigenaar was niet verzekerd. 30 FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7