Kaasuitlt vuistje endegelekaart ERIC DE NOORMAN Transakties in verband met het bestemmingsplan „Putmeet I" Inlaag dicht voor blokken en pylonen voor Scheldesluiting Gemeenteraail Midilensehomveii Advertentie SCHARENDIJKE, 15-11. De raad van Middenschouwen kwam maandag avond j.l. in openbare vergadering by een onder voorzitterschap van burge meester S. Francke. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verslag van een bespreking in het gemeentehuis te Haamstede over de door de gemeente Middenschou wen te betalen bydrage bij aansluiting op het rioolstelsel van de gemeente Westerschouwen. De heer M, Boot vroeg inlichtin gen over het feit, dat voor de ge meente Middenschouwen uitgegaan wordt van 15.000 inwoner-equiva lenten. Volgens de voorzitter is een prognose gemaakt van het aantal omstreeks het jaar 1990, gebaseerd op het struktuurplan „Kuststrook Scharendijke. De heer I. C. Padmos vroeg in welk stadium het rioleringsplan voor de gemeente Middenschouwen gekomen is. De voorzitter antwoord de, dat binnen korte tijd het plan zover is uitgewerkt, dat een verzoek om rijksbijdrage kan worden inge diend. Aan de raad werd ter kennisne ming overgelegd het ontwerp van het bestemmingsplan „Zomerhuizen- terrein Baken", ruimte biedend voor 70 zomerhuizen op de gronden langs het Baken en de Kuijerdamseweg te Scharendijke. Cok werd overgelegd het ont- werp-bestemmingsplan „Zomerhui- zenterrein Achterhoek" te Scharen dijke, aansluitend op het reeds ge realiseerde zomerhuizenterrein aan de oostzijde van Scharendijke, ruim te biedend voor 87 zomerhuizen. Beide ontwerp-bestemmingsplan- nen zullen de raad na tervisielegging ter vaststelling worden aangeboden. Transacties Ter uitvoering van het bestem mingsplan „Putmeet I" te Scharen dijke besloot de raad conform het voorstel van burgemeester en wet houders tot het aangaan van de vol gende transacties: Aankoop van de woningen Put meet weg 2 en 4 met grond van resp. mevr. J. Dorreman-Bom en de fam. Van Westervoort; aankoop van de heer W. J. de Vrieze van 2.76.42 ha grond met zich daarop bevindende bedrijfsgebou wen; grondruiling met de heer M. Han son van het perceel sectie G 17, groot -.30.40 ha tegen de percelen G 23 ged. groot -.55.00 ha en F 117 ged. groot -.98.50 ha; aankoop van de heer T. Bezuijen van -.85.14 ha van het perceel G 19 en verkrijging van -.15.35 ha van het hem in erfpacht uitgegeven perceel G 20; nader werd besloten de aan koop van de heer Bezuijen in zover te corrigeren, dat deze aan de zuid zijde van zijn gebouwen 3 m meer grond kan behouden, een en ander met verrekening van de overeenge komen grondprijzen; verkrijging van de heer L. van de Panne ongeveer 55 m2 hem in erf pacht uitgegeven gemeentegrond sectie G 15 met vergoeding kosten van overplaatsing van een schuurtje; verkrijging van mevr. A. van de Panne-Ringelberg van -.08.13 ha haar in erfpacht uitgegeven gemeen tegrond sectie G 16. Totaalbedrag van de aankopen en vergoedingen f 277.899,55. De voorzitter deelde nog mede, dat in het plan Putmeet I, waarvoor de aankopen worden aangegaan 91 wo ningen kunnen worden gebouwd. Besloten werd tot aankoop van N. Samsom N.V. van een boekhoudma chine voor een bedrag van f 25.536,- incl. bijlevering van programma's. De heer M. Boot verklaarde, dat de aanschaffing moeilijk te beoorde len is door de raadsleden; spreker gelooft wel, dat de machine onmis baar is, zodat hij het een verant woorde uitgaaf vond. De raad besloot een krediet van f 3.567,- beschikbaar te stellen voor aankoop van gaskachels voor diver se gemeentegebouwen. Vastgesteld werden een wijziging van de ge meenschappelijke regeling voor de vleeskeuringsdienst en van de des- structi everordening. Subsidies Aan de vormingscentra Het van Eeghenhuis en Hedenesse zal met in gang van 1973 een subsidie worden toegekend van f 3,- per cursist-in woner per vormingsdag. Besloten werd de Ned. Blindenbi bliotheek met ingang van 1973 een subsidie toe te kennen voor braille- boeken en wel van f 1,- per uitge leend boek en f 0,40 per band voor gesproken boeken in de gemeente. Wethouder M. L. Hoogenboom werd weer aangewezen als lid van het algemeen bestuur van de Stich ting Rusthuizen Westelijk Schouwen. De subsidie aan de Bond tegen het Vloeken werd verhoogd van f 10,- tot f 15,- per jaar. Overeenkomstig de voor het rijks personeel getroffen regelingen be sloot de raad tot toekenning aan het gemeentepersoneel van een nacalcu latie trend en een uitkering-ineens over 1972. Het krediet in rekening courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd voor 1973 vastge- sted op f 300.000,-. De raad mach tigde b. en w. verder voor 1973 kas geldleningen aan te gaan tot een ma ximumbedrag van f 300.000,-. Besloten werd tot verkoop aan de heer J. C. A. Ribbens te Scharen dijke van een perceel bouwgrond aan de Elkerzeeseweg groot 945 m2 voor een bedrag van f 18.764,26. Ond e r wy szaken Met algemene stemmen werd be noemd tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool te Kerkwerve mej. J. J. Speelziek uit Wemeldinge, zo mogelijk per 1 januari 1973. Met ingang van deze datum of een nader te bepalen datum door burge meester en wethouders werd eervol ontslag verleend aan mevr. A. Kris- talijn-Hagesteijn als hoofdleidster van deze kleuterschool. Overeenkomstig artikel 22b is der lager-onderwijswet 1920 werd beslo ten tot instandhouding van de open bare lagere school te Ellemeet. De exploitatievergoedingen over 1970 en 1971 en het voorschot voor 1972 t.a.v. de chr. nat. kleuterschool te Scharendijke werden vastgesteld, c.q. nader vastgesteld. Vastgesteld werd ten aanzien van de beide bijzondere scholen in de ge meente de vergoeding van de kosten van het vakonderwijs over 1971. Ingewilligd werd een aanvraag van de chr. nat. kleuterschool te Scharendyke om gelden beschikbaar te stellen voor overschakeling op aardgas en aanschaffing van zacht- boardplaten. Af wy zend werd be schikt op een aanvraag van dit schoolbestuur om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van een elektrische puntenslijper. Aan de orde kwam een voorstel van b. en w. een krediet beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het gemeentehuis. Een ontwerp en kos tenraming hiervoor zijn gemaakt door architect Beije uit Veere. Hoge kosten bouw gemeentehuis De heer I. C. Padmos verklaarde het bedrag voor uitbreiding van het gemeentehuis ongekend hoog te vin den, gelet op het inwonertal van de gemeente. De heer M. Boot sloot zich hierbij aan De voorzitter deelde mede het bedrag eveneens hoogte vinden en hoopte, dat de aanbesteding niet zal tegenvallen. Een verbouwing is re latief duurder dan nieuwbouw. De voorzitter wees op een voortduren de toeneming van het werk ter se cretarie, waarvoor ruimt nodig is. De heer M. Boot vond, dat de ruimte tussen het gemeentehuis en de om liggende woningen te klein is, zodat uitbreiding' van het gemeentehuis op de begane grond thans niet mogelijk is. Dé voorzitter wees er op, dat by de bouw een nieuwe bouwplaats ge kozen is. Andere mogelijkheden wa ren niet aanwezig. Uitstel van de uitbreiding van het gemeentehuis zal tot hogere bouwkosten leiden. Met de architect zal in het bestek wor den nagegaan of op bepaalde onder delen bezuinigd kan worden. De raad besloot tenslotte het gevraagde kre diet beschikbaar te stellen. Het presentiegeld voor de leden van de stembureaus werd vastge steld op f 40,- pr lid per bijgewoon de zitting; voor de zittingen van het hoofdstembureau voor de raadsver kiezing werd het presentiegeld vast- gseteld op f 12,50. Vastgesteld werden vervolgens de 16e en 17e wijziging van de begro ting voor 1971 en de le wijziging van de begorting van het woningbedrijf voor 1971; eveneens de 9è t/m 14e wijziging van de'begroting voor 1972. Flitsen uit het buitenland KOEWEIT. In het Arabische vor stendom Bahrein zijn, sinds, 26 okto ber 54 gevallen van cholera ontdekt. Een persoon is aan de ziekte overle den en zeven mensen zijn nog in quarantaine, aldus een mededeling van het ministèrie van volksgezond heid van Bahrein. Laatst reageerde een bekend top-voetballer, toen hem'n gulle gele plak kaas uit 't vuistje werd aangeboden, met'Ik? Ik dee niks en trouwens hij begon!' Een begrijpelijke vergissing vandaag-de-dag. Maar die gele plak is natuurlijk alleen een waarschuwing dat er een goed, hartig hapje op til is. Kaas uit't vuistje: topsport voor smaakprofs. WASHINGTON. Het Amerikaanse oppei-ste Gerechtshof heeft de weg vrijgemaakt voor de hervatting van het proces tegen Daniël Ellsberg en Anthony Russo, wegens ontvreem ding en publicatie van geheime do cumenten van het pentagon over de oorlog in Indo-Ohina. Geen concert; toeschouwers bleven WASHINGTON, 15-13. De Amerikaanse regering heeft de justitie verzocht om een pevel tot ontruiming, bestemd voor ruim 170 mensen die twee jaar geleden voor een Rock'n Roll- concert dat nooit is gegeven, naar een stuk grond in Penn sylvania gingen en daar maar zijn gebleven. De federale regering heeft het stuk land en de daarop staande gebouwen van de ei genaars gekocht. Maar de mensen die er zich gevestigd hebben, willen niet weg. De regering wil een dam laten bouwen op het land. Peilingsrapporten waterschap gunstig ZIERIKZEE, 14-11. In de dins dagmiddag onder voorzitterschap van dykgraaf A. M. Geluk gehouden vergadering van het Waterschap Schouwen-Buiveland, heeft het hoofd van de technische dienst ir. G. D. Kloosterboer, een en ander medegedeeld over de gehouden pei lingen rond het waterschap, na de gebruikelijke peilingen, die reeds in een vorige vergadering ter sprake kwamen. De strandpeilingen aan de kop van Schouwen-Duiveland en langs de noordkant van Brouwershaven tot de Grevelingendam waren gunstig. De diepte was daar weinig veranderd, overigens volgens de verwachtingen. Wel bleek bij Scharendijke een klei ne oeverafschuiving te hebben plaats gehad. Dat moet dan gebeurd zijn kort voor of na de sluiting van de Brouwersdam. De peilingen in het Zijpe bleken gunstig. Na de jongste peilingen in de afgelopen zomer was er weinig verandering. Verdieping trad wel op langs Mast gat en Keeten, beginnende bij de Blinde Dam. Gelukkig is er ter plaat se nogal wat vooroever, zodat de dijk geen onmiddellijk gevaar loopt. Bij de Zuidbout van Ouwerkerk en bij de Plompe Toren, bleken de verdiepingen tot staan te zijn geko men. Het verloop wordt nauwlettend in de gaten gehouden. Delta werken De Deltawerken werden dit jaar laat aanbesteed; door de gunstige zo mer kon het werk op tijd worden op geleverd. Aan de Noord-Bevelandse kant werd een plateau gemaakt vooi dichting van het sluitgat, tussen Noordland en Noord Beveland (voor het plaatsen van betonblokken en ander materiaal). De aanzet voor het damvak tussen Noordland en Neeltje Jans kwam gereed. Deze eilanden zijn nu met elkaar verbonden, de storm van de afgelopen dagen, heeft aan het werk daar weinig of geen schade aange richt. In Schouwen zal de inlaag gren zend aan het werk worden dichtge- spoten. Ook daar komt een plateau voor de opslag van betonblokken, een steiger en daar zullen ook de pylo nen voor de kabelbaan worden ge plaatst. De pylonen zullen dit keer niet van beton maar van staal zijn, waarop voor wat de diepe gedeelten betreft nog een stuk zal worden op- gelast. De aanmaak van de beton blokken zal indien dat nodig is, door meerdere betonfabrieken moeten ge beuren. Deze blokken worden drie keer zo zwaar als de blokken als bij de Brouwersdam gebruikt. Het ge wicht wordt 7% ton. Het pad der verschrikking 106. „Wat kan hier gebeurd zijn?" mompelt Eric dof, terwijl zijn blikken zich aan het spoor hechten, alsof daarin het antwoord te lezen is. Halfra, dié achter hem staat, haalt met moedeloos gebaar de schouders op. „Het is al les even raadselachtig!" komt het toonloos over zijn lippen, die grauw en gezwollen van de kou zijn. Bezorgd kijkt de Noorman naar het ingevallen gelaat en met een plotselinge moedeloze wanhoop, vraagt hij zich af. of hij dan nog een van zijn trouwe metgezellen moet verliezen Het naargeestige gejammer van Orm brengt hem tot de werkelijkheid terug. „Ik heb zo'n idee, dat we er binnenkort al lemaal zo bijliggen!" zeurt de morsige, die nog steeds met bolle angstogen naar de ge sneuvelde Nomaden staart. „Maar ja. laat dat niemand tegenhouden hoor!" „Kom mee," beveelt de Noorman kort tot de anderen en aarzelend begint bij de bei de voetsporen te volgen. Met iedere stap wordt zijn angst kwellender. Welke afschu welijker ontdekking wacht hem thans weer? De kleine voetafdrukken kunnen niet anders dan van Erwin zijn maar de grote? Is het Kohor? Die opieuw met zijn buit ontkomen is? Of kan het Thorkell zijn? Maar waar is de Nomade dan? En wat betekent dat bloed?" Wolf is snuffelend langs het spoor vooruit gegaan en plotseling ziet Eric het dier stil staan. Het heft de kop en stoot een jankend gehuil uit Het hart van de Noorman slaat een paar keer over. als hij de donkere vorm in de sneeuw ziet hij aarzelt maar de angst drijft hem onweerstaanbaar voort nu onderscheidt hij het lichaam van een man, half bedolven onder de sneeuw wie, wie hamert het in zijn hoofd. Met ingehouden adem buigt hij zich er over heen. „Thorkelll" stoot hij uit. „Thorkell!!" Nog houdt de reus het zwaard krampachtig in de verstijfde vingers, alsof hij zichzelf in dit uur nog wil yerdedigen tegen die hem te na komen. Zijn grijze haren, waarin de sneeuw vlokken zich reeds hebben vastgehecht, wap peren zacht om het trotse, ongenaakbare ge laat. De gebroken ogen staren niets ziende in de verteThorkell!" fluistert Eric en de woorden komen moeilijk over zijn lippen. „Waarom hebt gij Uw eigen wil doorgedre ven? Zo ge bij ons gebleven waart, zou dit niet gebeurd zijn! Doch nimmer zal ik ver geten, dat gij Uw leven hebt gegeven om mijn zoon te redden Thorkell de Dappere Dan zwijgt hij plotseling. Heviger dan tevoren laait de angst in hem op, want zijn blikken volgen opnieuw het spoor dat van de kleine jongensstappen een eenzaam spoor, dat zich verliest in de wit te oneindigheid t Record prijs voor diamant GENEVE, 15-11. Op een vei ling in Geneve is woensdag een diamant van 55,01 karaat ver kocht voor de Europese record- prijs van f 2.552.700. Deze licht blauwepeervormige diamant was het belangrijkste stuk van de veiling en de grootste steen sinds Richard Burton voor Elizabeth Taylor in New York een steen van 69,42 karaat kocht. De Londense firma Christie, die de veiling hield, zei dal het vorige Europese re- cond stond op een bedrag ge lijk aan f 2.009.323, in 1971 be taald voor een diamant van 47,40 karaat. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. De 79-jarige we duwe A. E. Gruttink-Seylbouwer is bij een aanrijding om het leven ge komen. In de Beethovenstraat in Amsterdam zou de vrouw volgens de politie onvoorzichtig zijn overgesto ken .enkele meters naast de zebra, en door een personenauto zijn ge grepen. BREDA. In het Diaconessenzïe- kenhuis in Breda is de 16-jarige Bettie de Jong uit Breda overleden aan de gevolgen van een aanrijding door een personenauto waarbij ook haar 17-jarig zusje bij wie zij ach terop de fiets zat en twee jongetjes uit Breda gewond raakten. HAAKSBERGEN. De 24-jarige H. F. J. Prinsen uit Haaksbergen is in de nacht om het leven gekomen. Hij reed in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een vrachtauto die onder een lantaarn stond gepar keerd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. AMSTERDAM. De 20-jarige ma gazijnbediende Frans Riool.uit Am sterdam is op slag gedood toen hij met zijn bromfiets in aanrijding kwam met een tegemoetkomende personenauto op de weg langs de Bosbaan in het Amsterdamse bos. GOES. De gemeentepolitie in Goes heeft de 52-jarige A. de Kuber uit Goes op Rijksweg 58 dood onder zijn auto gevonden. De man is door nog niet opgehelderde oorzaak met zijn auto in een sloot geraakt. WOUW. De 48-jarige Petrus M. F. van Os uit Tilburg is op slag gedood bij een verkeersongeluk in Wouw. Hij kwam met zijn personenauto door onverklaarbare oorzaak op de linkerweghelft en botste frontaal op een tankauto. De brandweer van Roosendaal moest het lijk later uit zagen. KOLLUMERLAND. Mevr. G. An- nema-Turkstra (53) uit Oudwoude (Fr.) is om het leven gekomen in het Friese Triemen (gem. Kollumerland), toen zij met haar bromfiets in de berm raakte, de macht over het stuur verloor en tegen een tege moetkomende personenauto reed. Zij was op slag dood. AMSTERDAM. De 51-jarige mevr. T. Heering is in haar woning aan de Hoofdweg in Amsterdam door kool- moxydevergiftiging om het leven ge komen. Zij werd gevonden in haar keuken, waarin niet voldoende af voer was voor een brandende gas- geiser. VLEUTEN. Door nog onbekende oorzaak is de 17-jarige W. E. J. Schaik uit Cockengen op de Utrecht- seweg in Vleuten door een auto aan gereden terwijl hij aan de kant van de weg liep. De jongen was op slag dood. HAARLEM. De 46-jarige mej. A. Rösner uit Haarlem is woensdag morgen bij een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven ge komen. Ze stak met de fiets de weg naar de Velsertunnel over en werd aangereden door twee personenau to's. ARNHEM. In het Diakonessenhuis te Amsterdam is in de nacht aan haar verwondingen bezweken me vrouw Reijnenberg uit Renkum. Ze werd eerder in Ellecom bij een au-"" to-ongeluk zwaar gewond. Haar man overleed toen ter plaatse. GRONINGEN. De 21jarige Jan G. A. Cuperus in Marum (Gr.) met zijn vader eigenaar van een grafzerken- bedrijf is bij het lossen van granie tenplaten om het leven gekomen. ROTTERDAM. De 63-jarige F. Brinkman uit Rotterdam is in de Volmarijnstraat uit een dakgoot ge vallen. Met ernstig hoofdletsel werd hij naar het Dykzigtziekenhuis over gebracht, waar hij even later aan zijn verwondingen overleed. ROTTERDAM. Een personenauto en een trekker met oplegger zijn woensdag op de kruising Botlekweg- Theemsweg in Rotterdam met elkaar in botsing gekomen, waarbij de be stuurder van de personenauto, de 32- jarige vertegenwoordiger F. Renirie. ernstig werd gewond. Het slachtoffer werd in het Zuiderziekenhuis opge nomen en overleed daar aan zijn verwondingen. Drie mannen gepakt voor 13 inbraken ARNHEM. 16-11. De Arnhemse politie heeft drie Arnhemmers aan gehouden die ex-van woi*den verdacht in het laatste halfjaar in scholen en kantoren te Zeist en Arnhem dertien keer te hebben ingebroken, waarbij voor ruim f 61.000 aan goederen buit werd gemaakt. Een groot deel van de buit, elektrische kantoormachines, radio, t.v., afspeel-, film- en dia-ap- paratuur is woensdag te Hilvei-sum bij een heler achterhaald. De drie aangehouden mannen zijn de 26-jarige bakker J. J. H., de 24- jai-ige chauffeur W. B. en de 20-jari- ge J. B. M. S. zonder beroep. Gezochte jongen zat in kast ASSEN, 16-11. Vijftien politieman nen van de Rijkspolitie uit Assen en Rolde en een groot aantal burgers, hebben woensdagavond bijna zeven uur gezocht naar de 15-jarige Dikkie Persoon uit Rolde. De jongen was woensdagmiddag om één uur van huis gegaan om bij een vriendje te gaan spelen Toen daar bezoek was is hij weggelopen. Met etenstijd was hij nog niet thuis. Om half één 's nachts is het kind gevonden op de tweede etage van een flat in aanbouw. Hij zat in een kast, waarop geen kruk zat, zodat hij toen de deur dichtviel, was opgeslo ten. LAND- EN TUINBOUW Landbouwprijs voor tv-medewerker UTRECHT, 15-11. Roel Renssen, chef van de afdeling regionale pi-o- gramma's van de NOS televisie heeft dit jaar de KNLC-prijs van f 1000 ontvangen, die het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité KNLC ieder jaar geeft aan iemand die op bijzondex-e wijze heeft bijgedragen aan het versterken van de goede be trekkingen tussen het Nederlandse volk en zijn land- en tuinbouw. De vooreitter van het KNLC, ir. C. S. Knottnerus, heeft hem de prijs tij dens de dinsdag gehouden algemene vergadering overhandigd. De heer Renssen, sinds 17 jaar bij de televisie is sinds 1968 verantwoor delijk voor de progi-amma's van Ge west tot gewest en „Internationaal agrarisch nieuws". LANDBOUW EN VEETEELT De E.E.G.-botervoorraad RIJSWIJK, 15-11. Op 24 oktober beschikten de interventiebureaus in de E.E.G.-landen 'over 229.000 ton boter en room in partikuliere opslag onder de EEG-vergoedingsregeling. De intei-ventievooi-raad magere melkpoeder bedroeg bijna 35.000 ton. Het meeste daarvan, 23.650 ton, lag bij het Duitse interventiebureau. Voor 55 jaar OXJWERKERK. Vrijdagavond had de afdeling van Staatspensionering de jaarlijkse feestavond met een be spreking over evenredige vertegen woordiging. Door de voorzitter werd de avond geopend. Daarna volgde een toneelstukje dat voortreffelijk gespeeld werd. Waarna met enige voordrachten de avond besloten werd. BRUIN1SSE. Door de Brandstof- fencommissie alhier is adhaesie be tuigd bij het verzoek van de com missie te Goes om het rantsoen van de brandstof voor klas 1 te brengen op 12 eenheden te leveren legen ou de prijs. ZIERIKZEE. Blijkens in dit blad opgenomen aankondiging heeft hel bedrag in omloop zijnde pandbrieven der Insulaire Hypotheekbank de ze ven miljoen gulden overschreden. RENESSE. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat de heer L. V. S0 jaar is geworden, en er zich op beroemen kan nooit ziek geweest te zijn. Een slechte klant voor de dok ter, een uitstekende voor de alhier bestaande ziekefonds, waarvan hij sedert de oprichting lid is. HAAMSTEDE. Naar wy vernemen heeft de heer M. Bolijn L.z. burge meester dezer gemeente tegen I maart a.s. eervol ontslag aange vraagd. NOORDGOUWE. Een dure geit. De geitehouder P. v. d. W. alhier heeft oen geit verkocht voor 100,-. Het is te begrijpen een goede melk- geefster. In ruim 4 jaar gaf zij ruim 3000 liter melk. ELLEMEET. De besmettelijke keelziekte „diphteritus" breidt zich uit tot verschillende gezinnen. Tot heden waren er ten gevolge dier ziekte twee sterfgevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5