Morgen staan ze alle honderd voor u klaar, oké! JUBILEUM (40 JAAR) DIRECTRICE MEJ. C. N. VAN LIERE Rode Kruis-ziekenhuis Zierikzee participeert in de Goese Kerken willen gezamenlijk f 50 miljoen bijeen brengen „School voor Verpleegkundigen" STREEKNIEUWS Bruse winkelweek geruisloos van start OUDERAVOND OPENBARE BASISSCHOOL TE ELLEMEET ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 november 1972 Nr. 21185 Feest op en rond huishoudschool Opening door prinses Margriet ZIERIKZEE, 15-11. De directrice van de land- bouwhuishoudschool „Prinses Juliana", mejuffrouw C. N. van Liere, heeft aan de wieg gestaan van het huishoud- en lager nijverheidsonderwijs en het zien evolueren tot een volwassen dame, voorzien van een scala opleidingsmogelijkheden, waaronder een middelbare: de Inasopleiding, een thans met 90 leerlingen bezette afdeling. Tussen toen en nu liggen - althans te Zierikzee - voor de directrice 40 jaar. Dit unieke 40-jarig jubileum wordt vrijdag 17 november grootscheeps gevierd met een receptie in „Mondra- gon" en een feestavond voor de leerlingen in de Concertzaal. De laatste tijd - het gebeurt voor het eerst in haar aan het huishoud- onderwijs vastgebakken leven - wordt de directrice een beetje uit de buurt gehouden. Ze mag eventjes alles niet weten en zien en dat wijst allemaal op de dingen, die komen. In die tussentijd heeft mejuffrouw C. N. van Liere - fris, monter en opgewekt - wat tijd eens terug te zien. Ze ziet in gedachten honderden meisjesgezichten en een mozaïek van beelden trekt voorbij; beelden uit veertig jaar schoolleven, genoeg om een boek te vullen. Opge wekte beelden intussen, maar ook trieste van oorlog en bezetting, van wa tersnood en modderontberingen. Beelden van gebeurtenissen, waarbij me juffrouw Van Liere tegenwoordig was, zo niet de eerste viool bij speelde. Aan. de wieg van het huishoudon- derwijs. Dat gold ook een beetje voor de opleiding, die de eerste tijd nog plaats vond aan het (oude) „Rol- lecate" te Dedemsvaart Zij kwam daar als piepjong meisje, maar reeds met een diploma huishoudkundige, op zak van een school te Dordrecht en een - eveneens met een'diploma afgesloten cursus aan de „Land- wirtschaftliche Frauenschuld" in de buurt van Hamburg. Mej Van Liere's Duitse tijd heeft niet zo lang ge duurd, maar het was - in die tijd - voor een meisje uit de Wilhelmina- polder (Zuid-Beveland) een kolossaal avontuur, met archaisch aandoende reistijden en het strenge internaats regiem, op Duitse leest geschoeid. „Lindenhof" Daar en elders bj de opleiding leerde zij al de puntjes op de „i" zet ten en die geest van ordenen, van regelen, aanpakken en stimuleren werd leidraad voor een bijzonder ge slaagde onderwyscarricre Veel samen was ze op de „Frau- enschule" („Lindenhof") met een uit Litouwen stammend gravinnetje, dat door een rijke pa „de wereld was be loofd" als ze maar die cursus 'in Hamburg liep. Het viel haar heel wat zwaarder dan haar vriendin uit Zee land, die - stammend van een 200 ha bedrijf, met maar liefst 20 paar den en wat er verder maar aan die ren voor een (echte) boerderij viel te bedenken - in de praktijk al zo veel had opgestoken, dat zij moeite loos excelleerde. Dat kwam trou wens ook van pas bij het toelatings examen voor „Rollecate" (groot aan bod maar slechts enkele tientallen plaatsen). Naar Deventer Mej. Van Liere maakte de verhui zing mee naar Deventer, waar „Nieuw Rollecate" verrees, een school waar de leraressenopleiding voor het huishoud en lager nijver heidsonderwijs geheel uit de verf kwam. In 1931 voltooide zij de stu die, na drie weken examen en arri veerde bleek en mager in het Zuid- Bevelandse, met het vaste voorne men eerst eens lekker uit te blazen. Daar kwam niets van in, want na een week al kreeg zij een oproep voor een proefles in Kampen. Dat zinde haar niet erg, maar beter sloeg aan een opleidingsschool te Ede, van de C.B.T.B. in samenwerking met het Utrechts Landbouwgenootschap. Daar werd de thans jubilerende di rectrice benoemd, maar in die vreemde tijd, moest de „first in com mand alles doen: lokalen „versie ren", leerlingen zien te krijgen en inventaris op de kop tikken, alles met marginale geldmiddelen. Het was de inderdaad nederige geboor te van het huishoudonderwijs in de alledaagse praktijk. Nieuwe school Te Zierikzee (1932) („maar ik had eigenlijk ook wel in Ede willen blij ven"), was het al niet anders. Expe rimenteren in enkele lokalen van de school aan de Nieuwe Boogerdstraat en natuurlijk koken op petroleum stellen. Dat wel. Later werd het rianter: de nieuwe school kwam in het Jannewekken en werd op 5 fe bruari 1934 geopend. De naamdraag- ster van de school - prinses Juliana - zou het doen, maar door enige ver traging in de bouw, kwam het tijd stip voor haar juist te laat. Met de nieuwe schoal kwam ook de norma lisering, die voor de directrice ove rigens een bijna angstig makend ta kenpakket impliceerde. Hoofdtaken en neventaken eisten de volle mens op. Zo was er het begin van de Huis houdelijke Voorlichting (op allerlei plaatsen: Zierikzee, Nieuwerkerk, Brouwershaven, Zonnemaire), de „fijne keuken'-cursus, de oprichting van de „Boerinnebond" en de Bond van Cud-leerlignen. Voor de direc trice allemaal niet of nauwelijks be taalde uren. De jeugd Aklie „Kom over de brug1 AMSTERDAM. 15-11. Voor de interkerkelijke hulpaktic „Kom over de brug" die tien protestantse kerken en de rooms-katholickc kerk van 11 tot 15 december 1972 gezamenlijk gaan voeren, hopen de kerken een legertje van ruim 250.000 mensen op de been te brengen, dat maandagavond 11 de cember langs de huizen van de kerkleden gaat met informatie over „Kom over de brug". Vrijdagavond 15 december trekt hetzelfde leger er nogmaals op uit om de giften op te halen. De kerken hopen die avond vijftig miljoen gul den aan giften en toezeggingen bin nen te krijgen. Dit t?old is bestemd voor 744 hulp projecten in 77 landen. Het bedrag van vijftig miljoen waarop wordt ge mikt. is het hoogste dat ooit als streefgetal voor een actie in Neder land is genoemd. In maart hielden een aantal protestantse kerken de eerste actie ..Kom over de brug". Men wilde toen f 20 miljoen bijeen brengen. Het werd echter bijna f 29 miljoen. Bij de opening van het pas toraal concilie op 1 april 1968 in Noordwijkerhout feliciteerde kardi naal Alfrink de protestantse kerken met dit opmerkelijke resultaat en zei ..de volgende keer willen wij er ook bij zijn". „En dat zal nu gebeuren: voor het eerst in de Nederlandse kerkgeschie denis werken protestanten en katho lieken samen voor het werk van de kerken overzee". Zo werd donder dag in Amsterdam door secretaris J. Bos van het actiecomité „Kom over de brug" meegedeeld. GOES, 15-11. Prinses Margriet heeft woensdag middag de sehool voor gezondheidsopleidingen „De Bevelanden en Schouwen-Duiveland" te Goes offieieel geopend. Zij onthulde een suikeren maquette van de school en kreeg een antieke gouden ring aangeboden. De school telt momenteel 150 leerlingen uit drie zie kenhuizen in deze streek. Tjjdens zijn welkomsttoespraak zei de voorzitter van de nieuwe school, burgemeester Th. II. de Meester, dat er al vanaf 1968 plannen zjjn ontwik keld om in Zeeland te komen tot centralisering van de verpleegstersoplei dingen. Hierbij werd aan één school voor de hele provincie gedacht. De grote spreiding van de zieken huizen in deze relatief dun bevolkte provincie, de geografische problemen en wellicht ook wel een tikkeltje te veel lokaal chauvinisme hebben ge maakt datvdit ideaal in die vorm niet verwezenlijkt kon worden. De veranderde verpleegkundige opleidingen van de laatste jaren vra gen veel meer tijd en studie. „Het zal op den duur wellicht noodzakelijk zijn om het tot nu toe gevolgde pa troon waarbij de leerling tegelijker tijd werknemer is, te verlaten", al dus de heer De Meester in Goes. Voor Zeeland in het algemeen en - laten we ook even chauvinistisch zijn - voor Schouwen-Duiveland in het Via de „mentaliteit van de jeugd" toen en nu, komen we op het heden. Mej. Van Liere vindt de meisjes niet zo ingrijpend veranderd, als wel wordt beweerd. Zijn vooral opener en misschien wel eerlijker, maar ook rumoeriger en zeker nonchalanter: „probeer ze maar eens een kookmuts op te laten zetten'". Dieptepunten in het schoolleven waren oorlog en ramp. In 1942 werd de school gevorderd, maar mej. Van Liere liet wel zo ongeveer de hele uitrusting van de school onderduiken op verschillende adressen. Gevolg: een heel boze „Ortskom- mandant", die volhardde in zijn ge loof, dat men de Duitse gasten had willen vergassen. Al te driftig waren kranen van gasbuizen gesneden en de ruimte rook naar gas. In 1943 werd de school weer vrijgegeven', maar het jaar daarop kwam de oor- logsevakuatie. Tot februari gaf de jubilaresse, les aan de school in Ter- neuzen, dat eerder bevrijd werd. „Normaal doorgaan Het weer op gang brengen na de oorlog van de school is een heel apart hoofdstuk, in intensiteit slechts overtroffen door de ramp, toen de school ook nog internaat was, want vele meisjes konden hun thuis niet bereiken, als het er al was. Een „ramp-plakboek' herinnert aan de tijd van" de meisjes op zolder". De toestand wekte herinneringen aan 1940, toen de school tot nood hospitaal werd verklaard en alle ruimten vol stonden met bedden. Ge wonden werden er ooit binngebracht o.m. van de „Hyda", die door Duits vuur werd getroffen onder Viane en (vooral moede) mannen. Slogan van mej. Van Liere: „zo gauw mogelijq normaal doorgaan", is al die jaren op zijn juistheid getest en in orde bevonden. Belangrijke datum was verder in het schoolleven 22 mei 1957, toen de nieuw aangebouwde vleugel in gebruik werd genomen. Toen alles en iedereen wat op orde was, kwamen de onderwijs vernieuwingen en zo is het altijd wel „wat geweest" op de school van mejuffrouw Van Liere, die nu (de meest uiteenlopende cursisten bij elkaar opgeteld), de staf zwaait over, zeg maar, 300 leerlingen. Misschien moet ze hen vrydag al lemaal een handje geven, plus de handjes van de autoriteiten, colle ga's, cn honderden oud-leerlingen. Als er nadien een mitella aan te pas moet komen, is de oorzaak bekend. ALICE SPRINGS. Een 34-jarige vliegtuigkaper die woensdag in Alice Springs in Australië in een vuurge vecht op het vliegveld door de poli tie werd neergeschoten, is later in een ziekenhuis overleden. ZIERIKZEE Geen spreekuur wethouder Men verzoekt ons te willen mede delen dat de wethouder van onder wijs de heer H. Asma, heden (don- dag) geen spreekuur heeft i.v.m. de raadsvergadering. LONDEN. Premier Edward Heath voert donderdag en vrijdag in Nccrd-Ierland besprekingen met vertegenwoordigers van gemeenten, kerken, bedrijven en politieke groe peringen. Het is de tweede maal dat de conservatieve leider Ulster be zoekt sinds h\j in juni 1970 aan de macht kwam. Utrechtse ambtenaren doen het zo UTRECHT, 15-11. Alle diensten van de provinciale Utrecht zullen op 27, 28 en 29 december gesloten zijn. e 567 ambtenaren van de provincie krijgen op vrijdag 22 december vrij en hoeven pas op dinsdag 2 januari 1973 weer aan het werk. De vrije dagen moeten worden gecompen seerd door verlofdagen of worden ingehaald door overwerkuren. Aan het daartoe strekkende be sluit van gedeputeerde staten is een enquête onder het personeel vooraf gegaan. Meer dan de helft van de ambtenaren bleek voor de kerstva kantie al verlofdagen te hebben ge serveerd Zeker 40 procent wilde van de overwerkregeling gebruik maken. bijzonder, was het een belangrijke dag, die, door een perfekte organisa tie, en aankleding een uitstekend ver- Joop had. De door de prinses onthulde pla- uette was een kunststukje in suiker, vervaardigd door de kok van het zie kenhuis „Bergzicht" te Goes. In de maquette een speldekussen met dc huisinsignes van de drie participe rende ziekenhuizen en de antiek gou den Zeeuwse broche, die de prinses kreeg aangeboden. Drie ziekenhuizen De participerende ziekenhuizen zijn: het R.K. streekziekenhuis „St. Joanna te Goes, het P.C. streekzieken huis „Bergzicht" te Goes en het Rode Kruis ziekenhuis Schouwen-Duive land te Zierikzee. In zijn toespraak bracht de heer De Meester de prinses dank voor haar bereidwilligheid het ziekenhuis te openen. Hij wees op de steeds ho gere eisen, die worden gesteld aan verpleegkundigen en in 1968 al wer den in Zeeland plannen gemaakt de verpleegsteropleiding te centralise ren. Dc school die er kwam heet: „School voor Verpleegkundigen". H j gaat uit cn wordt gefinancierd door de drie genoemde ziekenhuizen. Burgemeester De Meester zei - in zijn kwaliteit van voorzitter - dat het streven van de docenten aan de school er op gericht dient te zijn de verpleegkundigen te doordringen van het belang van de begeleidende taak, waarbij de patiënt steeds centraal staat. Dankwoorden De voorzitter prees alle medewer kers, die hun deel bijdroegen aan de totstandkoming van de school, maar in het bijzonder de voorziter van de oprichtingscommissie, de heer De Bondt, die bergen werk heeft ver zet. Verder: fungerend directrice, zuster Rottier, van wie veel bezie ling, takt en geduld is uitgegaan. Advertentie BRUINISSE, 14-11. Zonder enig uiteilijk vertoon ging in Bruinisse de Winkelweek weer van start. Ook dit jaar geeft de Bruse Midden stand zijn clientele weer de kans, dat men een dag gratis zijn inkopen kan deen, omdat weer de gratis koop dag inzet is van deze Winkelweek- aktie, die duurt tot en met 5 decem ber. De lijst van deelnemers telt 38 namen. Wat opvalt is dat deze keer de„attrakties" waarbij het noodza kelijk was, dat men in iedere etalage een kijkje ging nemen, met kans op een prijsje voor de „goede oplossers" is vervallen. Jarenang was het voor bepaalde gezinnen een aardige be zigheid aan deze meestal drie ver schillende attrakties mee te doen. Daarvoor in de plaats heeft men nu iets*anders, waarbij iedereen weer kans heeft op een prijs, die uitgestald staan in de showroom van de heer S. J. P. J. Jumëlet in de Nieuw- straat. Voor de schooljeugd, van klein tot groot is er weer een specia le filmvoorstelling, die zeker ook weer zal meewerken, op Bruinisse de speciale winkelsfeer te brengen, die jaarlijks het gehele gebeuren tot een succes maakt. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank VERHUUR KLUISLOKETTEN BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. Scheidende voorzitter Oudercommissie: „Kritiek op liet werk van de Ouderraad1 ELLEMEET, 15-11. De ouder avond van de openbare basisschool te Ellemcet werd dezer dagen gehou den in het schoolgebouw. De avond werd bezocht door 32 personen, die door de voorzitter van de Ouder commissie, de heer H. Geluk, werden welkom geheten. Met name gold dit welkom de leidsters van de kleuter school de dames F. Tecuw en D. Ver straten, en de wethouders, de heren M. L. Hoogenboom en J. Boot. Het latere gedeelte van deze ouderavond werd ook bijgewoond door ds. J. v. d. Berg. Het hoofd der school, de heer Kie- vith vertelde naar aanleiding van vragen van enige ouders, dat ook dit jaar de leerlingen van dc hogere klassen zullen worden getest en de lessen sexuele opvoeding, met toe stemming van de ouders, zullen worden voortgezet. Bij de bestuurs verkiezing was de voorzitter, de heer Geluk, aftredend en niet-herkies- baar. In de plaats van de aftredende heer Geluk werd gekozen mevrouw Moelker. Aftredend, maar herkies baar was mevrouw Heijboer; zij werd bij acclamatie herbenoemd. De scheidende heer Geluk dankte de leerkrachten, het gemeentebe stuur en de oudercommissie voor de altijd ondervonden prettige samen werking. Kritiek had de heer Geluk echter op de „Ouderraad", welke naar zijn mening „niets voorstelt'. De „Ouderraad" werd door de ge meente verplicht gesteld maar de ge meente verzuimde echter deze raad eert taak te geven en zorgt uitslui tend voor de financiële begeleiding. De heer Geluk vroeg de aanwezige wethouders te trachten meer inhoud te geven aan de „Ouderraad". Afscheid voorzitter In het jaarverslag bracht de heer Kievith dank aan de heer Geluk voor het vele werk door hem gedaan voor de school en dc oudercom missie. Er was altijd een prettige sa menwerking. De heer Kievith steun de daarbij de kritiek van de heer Geluk op de „OuderraadHij zou meer zien in het instellen van een „schoolraad", die meer de belangen van dc school behartigd. De werkavonden zijn een succes. Veel kwam het afgelopen jaar ge reed, het zwemonderricht te Zie rikzee bevalt uitstekend. De gehou den oliebollenaktie bracht op f 600,- netto. Aangekocht werd o.a. een bandrecorder, een nieuwe geschie denismethode en een leesmethode voor de laagste klassen. De ouders gaven hun toestemming om de kinderen van de klassen 1, 2 en 3 tijdens het schoolreisje één nachtje te laten overblijven op bijv. een kampeerboerderij. Voor het ko mende Sinterklaasfeest werd een nieuwe cosluums voor de bejaarde kindervriend en zijn knecht gemaakt. Bij de school kregen alle kinderen een tuintje. De tegels werden op nieuw gelegd. De kinderen „maak ten" verder hun eigen giro en daar op sparen ze voor hun schoolreis en voor de spaarbank. Wat de „ruimte'' betreft zou het wel gaan, maar het vervoerspro bleem om ook de klassen een, twee en drie in Zierikzee te laten zwem men is te groot, zo moest het hoofd der school in antwoord op een vraag meedelen. Bezichtiging werk leerlingen Gedurende de pauze werd het werk van de kinderen bezichtigd. Dc voor na de pauze aangekondigde dia vertoning moest komen te vervallen. In plaats daarvan gaf de heer Kie vith tekst en uitlag over de nieuwe rekenmethode, waarmee na de kerst vakantie zal worden begonnen. Het schoolhoofd deelde, n.a.v. een op merking van een der ouders, mee, dat de school graag eventueel „over blijvende" kinderboeken in ont vangst zal nemen. De ouders weten dus waar ze met overtollige leesboe ken naar toe kunnen Ook de kleu terschool staal „open" voor dc ont vangst van (uitgelezen) kleuterboe ken. Namens hel gemeentebestuur dankte wethouder Hoogenboom voor deze ouderavond. Hjj dankte in 't bijzonder dc scheidende voorzitter dc heer Geluk voor zijn werk voor dc oudercommissie cn de school gedaan. De ouderavond werd hierna dooi de heer Geluk besloten met de wens dat de toekomst voor de school het allerbeste zal mogen brengen. Advertentie INRUIL- WAGENS Mej. Van Liere in de tuin van haar school (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3