;ï)ie éne. druppel voor de slanke lijn ElO Te lang uitgestelde erkenning dat er twee Duitslanden zijn blik door het wereld venster NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die gelooft in vele kleintjes Staking in Libanon panty 30 den. de panty die benen mooier maakt SPECIAAL-SINAS tijdelijk van 106'voor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 november 1972 Nr, 21184 NAIROBI (Kenia). Twee Aziatische meisjes leunen hier uit het raam van de trein bij aankomst in Nairobi. De trein vervoerde de laatste door president Amin uitgewezen Oegandese Aziaten. Het grootste deel van deze laatste vluchtelingen zullen onderdak in India kunnen vinden. Beide vrouwen ver telden dat vrijwel al hun bezittingen door vrouwen waren geroofd. BEIROET, 13-11. - In Libanon dreigt het dagelijkse leven dinsdag geheel tot stilstand te komen door een algemene staking die de vakcen trale heeft afgekondigd. De staking is bedoeld als protest tegen inciden ten op zaterdag in Tsjiah, een voor stad van Beiroet, waar de politieke schoot op stakende arbeiders onder wie twee doden en vijftien gewon den vielen. Het Libanese kabinet is in buiten gewone vergadering bijeen geweest. Besloten werd het leger in te scha kelen voor het handhaven van de orde. Flitsen uit het buitenland HONG KONG. Volgens de Chinese volksrepubliek heeft de Sowjet-Unie de laatste zes jaar nucleaire potentieel met het vijfvoudige ver meerderd en is zij nu 's werelds grootste militaire machine. PRAAG. Ludek Pachman, de Tsje- choslowaakse schaakgrootmeester en aanhanger van de voormalige partij leider Alexander Dubcek, zijn vrouw en zijn schoonmoeder hebben uitreis documenten ontvangen waarop zij reeds een week wachtten. Zij zijn van plan donderdag a.s. uit Praag naar Nederland te vertrekken. STOCKHOLM. Met een godsdienst plechtigheid waarbij zijn familiele den en 500 gasten aanwezig waren is koning Gustaf Adolf van Zweden in de slotkapel in Stockholm begon nen met de viering van zijn 90ste verjaardag. SYDNEY. De 31-jarige mevrouw Barbara Millgate uit Sydney in Aus tralië die sinds 1961 in 'n ijzeren long ligt verwacht deze week haar twee de kind. Tot aan haar zwangerschap bracht mevrouw Millgate enkele uren buiten het apparaat door. CAIRO. De Amerikaanse presi dentsadviseur Henry Kissinger zal, volgens een Egyptisch blad, begin 1973 een bezoek brengen aan alle landen die bij het conflict in het midden-oosten betrokken zijn en daarmee een nieuwe Amerikaanse poging inleiden tot een oplossing van het conflict te komen. Het betrokken weekblad „Rose El Jussuf" kondigde drie fasen aan waaruit de poging zal bestaan. BELFAST. De Rooms-katholeken in Belfast hebben meegedeeld dat ze een nieuwe semie-militaire burger wacht ter verdediging van hun buur ten tegen protestantse extremisten hebben opgericht. SANTA BARBARA (Californië). De Amerikaanse politie heeft een heel gezin verhoord dat door het westen en midden-westen van de V. S. heeft gezworven en daar volgens de politie een afschrikwekkend spoor van ontvoeringen, verkrachtingen en moorden heeft achtergelaten. Het be staat uit vader, moeder, dochter, schoonzoon en wordt verhoord inza ke minstens 22 moorden, zo is op een persconferentie door de recherche meegedeeld. GATESHEAD (Engeland). De Brit se gezondheidsautoriteiten hebben meegedeeld dat een vrouw die acht dagen geleden per vliegtuig uit Aus tralië via Bahrein naar Londen reis de, cholera heeft. De 52-jarige vrouw is opgenomen in een ziekenhuis in Gateshead (Durham). Haar toestand is bevredigend. PEKING. De Chinese graanoogst bedraagt dit jaar volgens voorlopige berekeningen 240 miljoen ton, onge veer tien miljoen ton minder dan verleden jaar. Premier Tsjoe En Lai heeft dit aan journalisten uit het westen meegedeeld. Ook werd be kend dat China 1,6 miljoen ton tarwe heeft gekocht in Canada. LONDEN. De 87-jarige weduwe van Sir Winston Churchill heeft bij een val in haar huis in Kensington zaterdag haar heup gebroken. Zij is opgenomen in het Westminster-zie kenhuis. Na een medische ingreep is haar toestand bevredigend. Lady Spencer Churchill brak in april 1969 bij een dergelijke val een dijbeen. DJAKARTA. Volgens het Indone sische persbureau Antara zijn in de afgelopen maand in het gebied van Serang tachtig km. ten westen van de hoofdstad, ongeveer 140 mensen aan cholera overleden. Er zijn geen tekenen dat de epidemie afneemt. De streek wordt door langdurige droogte geteisterd. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft zijn hoop op eventuele chris telijke eenheid uitgesproken toen hij het hoofd van de Orthodoxe Kerk in Finland, aartsbisschop Paavali van Karelië begroette. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Dat was duidelijke taal en Bettie kreeg wat meer vertrouwen in de jongen. Een eind buiten Leiden wees hij een groot huis. „Daar kunnen we wat drinken en dansen. Piet Veneveld woont er; hij is een neef van me en het is er safe. Je staat onder mijn bescherming, dus wees maar niet bang. Je zult het er hardstikke leuk vinden". Het was er leuk. Piet had haar over de wang geaaid en enkel gezegd: „Hai stuk!" Waarna hij haar van top tot teen had bekeken. „Jij kunt wel met jezelf voor de dag komen. Bob zei, dat je zestien bent, dus dat zul len we dan maar aannemen. Anders krijg ik geduvel met de oudelui. Jon gens, sta niet zo te gapen. Nooit een mooi stuk gezien? Zet een plaat op", Ze had gedanst met Bob, met Piet en enkele andere jongens. En fris drank gedronken. Een beetje gebab beld tussen de bedrijven door, bij welke gelegenheid ze af en toe stie- kum werd gezoend door Bob Ozinga. Maar een stikkie roken wilde ze niet. Op de terugweg zei ze tegen Bob: „Je zult me een plezier doen, als je geen stikkie's meer rookt. Want dan ga ik geen volgende keer mee. Laten we het leuk houden. Van die rommel word je enkel beroerd. Heb je niet gehoord, wat onze leraar er over ge zegd heeft?'' Bob had zijn schouders opgehaald. „Wat maakt dat nou uit „Afgelopen. Anders ga Je er voor taan alleen maar heen. Mij krijg je niet gek; ik doe het hiet.'' Sindsdien ging ze elke zaterdag middag een paar uurtjes dansen in het huis van Piet Veneveld. En liet toe, dat Bob in een verborgen hoek je haar knuffelde en zoende. Want ze vond het een prettige, geheel nieuwe gewaarwording. Des te meer voelde ze zich beledigd, toen de aanstaande man haar zuster haar „kleine drol" noemde en wilde zoe nen voor een reep chocola. „Barst jij maar, rotjong/ zei ze zacht terwijl ze van haar brood begon te eten. „Ik kan wel wat beters krijgen dan jij. Beschaafder en intelligenter. Jij bent mijn stand niet, stuk ongeluk." Zondagsmiddags liepen Gerie en Bas over de Hooigracht en bekeken het huis van buiten. Bas was er die morgen in zijn eend al langs gere den, zodat hij het had gezien. Ze stonden op een afstand te kijken en de jongen vroeg: „Valt het je mee of tegen?'' Gerie haalde haar schouders op. „Och, meevallenhet 'is niet nieuw, dat zie je zo. Kan best een jaar of veertig oud zijn. Het hangt er van af, hoe het binnen is. Maar ja, beter wat als niks. En jij kunt het misschien wat opknappen, he? Als je nu die deur ziet, zo ouderwets met dat ijzerbeslag. Een moderne, vlakke deur zou ik veel mooier vinden.' „Dat is wel te maken,' meende Bas te moeten opmerken. Want hij zou niet graag willen, dat het meis je zou zeggen: Dank je wel, het ziet er mij te oud uit. Dan wacht ik lie ver wat langer. En omdat ze niet antwoordde, vervolgde hij: „Ik heb natuurlijk de weekeinds. En eens in de zoveel weken een paar extra vrije dagen. Dan kan ik er wat aan doen, he? Hoofdzaak is, dat we een huis hebben. Als we hier eerst maar zit ten, dat is toch het voornaamste?" Ze begon te lachen. „Weet ik, beer. En je hebt gelijk: hoofdzaak is een huis. Staat het ons niet aan/dan kunnen we misschien ruilen. We zul len morgen wel zien, hoe het er van binnen uitziet." Maandags nam Gerie een snipper dag - met het oog op m'n aanstaan de huwelijk, zei ze door de telefoon tot haar cheffin - en samen togen ze voor de tweede maal naar de Hooigracht, waar ze vriendelijk door twee oude mensen werden ontvan gen en er alles rustig bekeken. Het viel Gerie mee; van binnen was alles behoorlijk onderhouden. Het behang zag er redelijk uit en blijkbaar was het nog niet zo lang geleden geschil derd. Achter het huis was een klein tuintje en een behoorlijke schuur. Bas zei: ,Ik zet hier een werkbank, dan kan ik knutselen. Let es op prul, ik knap dit huis helemaal op. Van buiten en van binnen als het moet. Als het eenmaal klaar is, wil je er nooit meer uit". Op dit moment verlangde het meisje er naar getrouwd te zijn. Ze knikte hem vriendelijk toe en ant woordde: „Oké, knul van me we doen het. We zouden gek zijn, als we deze kans lieten schieten. Ik wil nu wel eens een keer trouwen; daarvoor kennen we elkaar onderhand lang genoeg". Hoofdstuk 9. Het huwelijk van Geertruida Worms en Gastiaan Leverstro werd slechts bijgewoon door de weder zijdse naaste familieleden en colle ga's van Bas. Hoewel ooms en tantes, neven en nichten en ook de groot ouders in de Veen uitnodigingen ge kregen hadden, waren er maar en kelen naar Leiden gekomen om ge tuige te zijn van de trouwplechtig heid. (wordt vervolgd) wordt het woord hereniging nog met respekt behandeld, maar meer dan een gebaar is het niet. Verkiezingen Goed werk van Brandt, ongetwij feld, maar van hem niet alleen. De mentaliteitsverandering strekt zich ook uit tot de vier vroegere bezet tingsmachten Rusland, Frankrijk, Engeland en Amerika, die tenslotte ook door de nieuwe akkoorden heb ben bijgedragen om ovèr het alge meen de atmosfeer te zuiveren. Daar bij staat op de voorgrond dat Rus land via zijn satelliet Oost-Duitsland niet meer de zaak Berlijn wenst te gebruiken om op gepaste tijden een spanningsveld te kreëren - het is niet meer interessant voor hen. Als ze er gens rust wensen dan is het in Euro pa, vooral omdat echte spanningen van meer belang te vinden zijn in de verhouding met China en natuurlijk ook door de bemoeienissen in Azië en he tnabije oosten. Vandaar de aktiviteiten van Rus sische zijde vooral een Europese Vei- ligheidskonferentie, die alleen zin heeft als het vroegere spanningsveld tussen Oost- en West-Duitsland met als kernpunt Berlijn ivordt geneutra liseerd. Een Russische wens waarte gen uiteraard niemand bezwaar kan aantekenen - het grote struikelblok kon alleen zijn dat door janrenlang een onreële koers te varen de West- duitse politici en burgers niet zouden meewerken. En het is ook niet een voudig geweest voor Brandt om in vrij korte tijd de bondsrepublikeinen rijp te maken voor zo'n realistisch akkoord. Men luistere maar naar wat op de partij kongressen van C.D.U. en C.S.XJ. over dit onderwerp nog aan oude onverzoenlijke taal wordt uit geslagen. Russische wens Brandt is verweten dat hij met on fatsoenlijke haast nog net voor de verkiezingen alles kant en klaar wou hebben. Niet erg geloofwaardig: de haast kwam evenzeer van de kant van de vier ex-bezetters en het lijkt wel zeker dat Moskou met name op Oost-Duitsland pressie heeft uitge oefend de zaak niet te traineren en een beetje vlot te zijn ook in toege vingen en toezeggingen. Maar ongetwijfeld zal bij de ko mende Duitse verkiezingen dit ak koord, dat een begin ook is van de intree van de twee Duitslanden in de V.N. bijvoorbeeld waar ze uiteraard beide in thuis horen, in het brand punt van de belangstelling staan. He laas zal uit de uitslag niet zonder meer uitgemaaktkunnen worden of Brandt echt geslaagd is de bondsre publikeinen te genezen van het ste riele wensdenken dat er bijna een kwart eeuw is beoefend en waarmee de oppositie slechts licht verkapt doorgaat. Er zijn ook nog zaken van sociale en van financieel-ekonomi- sche aard waarvoor de Duitse bur ger Brandts kabinet ter verantwoor ding kan roepen. Maar gewoon als bevestiging van deze opheffing van de kontroverses tussen oost en west mogen we wensen dat Brandt wint en niet Barzel, die althans zegt te willen proberen betere voorwaarden uit het vuur te slepen, waarmee hij de Duitse politiek voor wie weet hoe lang weer opnieuw opzadelt met een onrealistisch korset. Advertentie KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DOKKUM. Eén van de hoogste molens van Friesland is afgebrand. Het is de houtzaagmolen aan de Dokkumer Ee te Birdaard, die werd getroffen door de bliksem en in een oog wenk in lichterlaaie stond. Te gelijkertijd werd de toren van de Ge reformeerde kerk te Birdaard door het onweer ontzet. AMSTERDAM. Ongeveer 500 stu denten hebben deelgenomen aan een door de Landelijke Studentenraden (LOG) in de koopmansbeurs in Am sterdam georganiseerde protestbij eenkomst. De studenten spraken zich uit voor „gratis onderwijs voor ie dereen". DEN HAAG. De zelfmoorden ne men in ons land toe, evenals de mis daden, terwijl het percentage van de misdrijven, dat opgehelderd wordt, steeds meer daalt. Deze gegevens zijn ontleend aan het statische zak boek 1972 van het CBS, dat een groot aantal gegevens over economie en samenleving bevat. DEN HAAG. Minister Engels van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk heeft een commissie in gesteld voor de opvang en begelei ding van ongeveer 50 gezinnen van Aziatische vluchtelingen die ons land wil opnemen. De directeur-ge neraal voor de maatschappelijk ont wikkeling, dr. G. Hendriks, leidt de commissie. De minister verwacht dat over enkele weken de vluchtelingen in ons land kunnen arriveren. Een straatmeubel op de voorgrond, veel wasgoed aan de lijn en wat kin deren. Dat was het decor vanaf de „Oprei" naar de Boomdijk in 1930 toen de fotograaf de Steinstraat te Bruinisse op de gevoelige plaat kwam vastleggen. BEEKBERGEN. „We moeten pro beren, die projekten te steunen die de meeste garantie bieden voor een rechtvaardige verdeling van de wel vaart in de ontwikkelingslanden. In sommige otnwikkelingslanden groeit de kloof tussen arm en rijk nog veel sneller dan de kloof tussen de arme en rijke landen en dat is minstens even gevaarlijk-'. Prins Claus, voor zitter van de nationale commissie ontwikkelingsstrategie, zei dit tij dens de discussie op de milieucon ferentie van het NW-jongerencon tact in Beekbergen. GELDERMALSEN. Op de markt in Geldermalsen is in de stromende regen een ernstige vechtpartij uitge broken tussen jongeren en Ambone zen. Er werd gevochten met onder meer ploertendoders en ijzeren sta ven, waardoor negen personen ge wond raakten. Drie van hen moes ten in het ziekenhuis worden opge nomen. De politie verrichtte enkele aanhoudingen. Wat in het akkoord tussen de twee Duitslanden staat is van minder be lang dan het feit dat deze twee sta ten eindelijk ietwat normale betrek kingen met elkaar kunnen onderhou den. De kern hiervan is dat de bondsrepubliekde fakto de „demo- kratische republiek" erkent endaar- mee voor eens en altijd de illusie op geeft dat West-Duitsland de enige rechtsopvolger is van het verslagen Derde Rijk, waarvan dus de konse- kwentie was dat er geen ander Duits land kon bestaan - alleen een „tij delijk onder Russisch bewind" ver kerend gebied. De feiten waren al lang niet meer zo, maar het bleef een politiek doktrine waaraan men pal vasthield met ontstellend veel narig heid. Het verziekte niet alleen de re latie tussen Oost- en West-Duitsland, maar ook anderen raakten erbij be trokken, vooral in de tijd dat Bonn resoluut alle betrekkingen afsneed met wie Oost-Duitsland maar durfde erkennen. Die starheid diende voornamelijk om de idee in leven te houden dat de Duitse deling maar tijdelijk was en dat er uiteindelijk een hereniging zou plaatsvinden. Wie dit rond 1950 nog geloofde had niet veel werkelijk heidsbesef, maar wie dit in de jaren' zeventig nog volhoudt, leeft in een droomwereld. En het is zonder meer een verdienste van kanselier Brandt dat hij Bonn heeft laten ophouden met geloven in die droom. Natuur lijk, al was het alleen maar om een passage in de preambule van de Westduitse grondwet te eerbiedigen, (In de lila verpakking) DEN HELDER. Door snel ingrijpen van de politie en enkele buren, is bij een felle uitslaande brand in een woning aan de Molengracht in Den Helder het jonge gezin Kuiper aan de vuurdood ontsnapt. Het gezin be stond uit een echtpaard, beiden 31 jaar en een baby van een maand. Oude kanonskogel BRESCIA, 13-11. In de gouden bol op de koepel van de ka thedraal van de Istaliaanse stad Brescia hebben arbeiders een kanonskogel met een mid dellijn van negen centimeter gevonden die 125 jaar geleden, op 27 maart 1849, door het Oostenrijkse leger op het tegen de Habsburgers in opstand ge komen Brescia, werd afge vuurd. De kogel werd ontdekt tijdens restauratiewerkzaam heden. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9