DE ZIERIKZEESCHE COURANT ALLERLEI GEVOLGEN VAN ROERIC STORMGEBEUREN West-Europa lekt zijn wonden 11a de catastrophale storm Stormschade op de Veluwe Golf van bombrieven aan Joodse zaken in Groot-Brittanië SLACHTOFFERS VAN DE STORM Prettig! 1 de Postgiro ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 november 1972 129ste jaargang Nr. 21184 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaai 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer Weer inbraak in Zierikzeese zaak DEN HAAG, 13-11. Eerst in de loop van de maan dag werd duidelijk, hoe vrijwel overal de storm ernstig had huisgehouden. Er waren talrijke meldin gen, die de uitzonderlijke kracht van deze november storm illustreerden. Niet alleen in Nederland trouwens, maar ook elders in Europa kwamen rampzalige berichten over de storm, die zeker voorzien van een kruisje de geschiedenis zullen ingaan. Een geluk bij een ongeluk was, dat de storm niet samenviel met springtij. Anders was er nog een veel ernstiger situatie ontstaan. Ondergaande storm- meldingen zijn nog maar een greep uit het onstuimige nieuws van de eerste dag van deze week. In Hoogezand (Groningen) stortte onder het geweld van de westerstorm de toren van de Rooms-Katholieke kerk in. In dezelfde plaats en in Sauwerd waaiden van enkele huizen de daken. In Nieuw Buinen zakten een grote landbouwschuur, een hou ten schoolcomplex als kaartenhuizen in elkaar. In Leeuwarden heeft de storm een deel van het dak van een kerkge bouw - de Regenboogkerk - afgerukt Een boerderij in de Triemen bij Dokkum is maandagmorgen afge brand. AMSTERDAM, 13-11. Rond half negen wai-en maandagochtend in Amsterdam 250 meldingen van stormschade bij de politie binnen gekomen. De schade betrof door de wind ge velde bomen, die het verkeer lam legden, afgewaaide daken en schoor stenen, weggeblazen bouwketen en vernielde winkelruiten. In de Amsterdamse tuinstad Slo- termeer werd een gezin van vader met 5 kinderen dakloos, toen de woonwagen waarin zij huisden, dooi de storm omver werd geblazen en vernield. Advertentie TV-UITZENDING PSP Woensdag 18.40-18.50 uur Stem! Stem links! Stem PSP! Schade in bossen De storm richtte aanzienlijke scha de aan in de bossen. „Het knapt nog overal', aldus de hoofdingenieur van het Staatsbosbeheer van Drenthe ir. A. C. A. Kuhn, „meldingen van zeer grote schade komen binnen van alle boswachterijen". In de Noordbrabantse gemeente Rijswijk werd een schoenenopslag plaats van de schoenfabriek „Anita" in elkaar gedrukt. Aan de opslag plaats, een z.g.n. ballonhal, werd voor zeker honderdduizend gulden schade aangericht. In Franeker is een ballon-zwem bad (omhooggehouden door Jucht- druk) ingewaaid. Bij Franeker - in de plaats Peins - zijn twee boerde rijen ingewaaid. In Assen stortten zich maandag ochtend twee door de storm ontwor telde eeuwenoude eiken in de bal zaal en de vergaderzaal van Gede puteerde Staten van Drenthe van het provinciehuis aan de Brink waar men juist wilde vergaderen. Galmen kerkklokken In Rijswijk (Z.H.) werden de be woners in de omgeving van de Bernadettekerk, zo ze al niet wakker waren geworden door het razen van de stormwind, gewekt door het gal men van de kerkklokken. De sterke zuidwester had de vrij zware klok ken in beweging gebracht. De weg Rucphen-Scherf in Noord- Brabant was versperd door het omwaaien van een honderd bomen. In Veendam raakten drie personen onder wie een kind zwaar gewond. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het ish nooit te laat om uw vooroordelen op te geven. (Thoreau). Verslag van onstuimige maandag HAMBURG - BERLIJN - LONDEN, 13-11. De zwaarste storm die West- europa in zeker tien jaar heeft mee gemaakt heeft in totaal aan zeker 53 mensen het leven gekost. Duizenden mensen zyn gewond en de materiële schade loopt in de miljoenen guldens Nederland, Oost- en West-Duitsland en Engeland zijn het zwaarst door de storm getroffen. In Nederland kostte het noodweer aan zeven mensen het leven. In West- en Oost-Duitsland kwamen volgens het Westduitse persbureau D.P.A. 40 mensen om. Het Ooslduitse persbureau A.D.N. meldde dat in de D.D.R. elf doden en 148 gewonden zijn. Een vrouw werd gedood dooi de instorting van een kerktoren in een Oostberlijnse wijk. In Berlijn- Koeningswusterhausen waaide de 245 meter hoge zendmast van een radiostation om. Verscheidene delen van Oost- en West-Duitsland moes ten het maandag zonder stroom stellen omdat elektriciteitsmasten zijn omgewaaid. Omgevallen bomen Belangrijke spoorwegverbindingen als die lussen Berlijn en Dresden en de noord-zuid-verbindingen in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen waren door omgevallen bomen ver sperd. In Bremen en Neder-Saksen werd rampen-alarm afgekondigd en in Hamburg, de grootste Westduitse havenstad, was de noodtoestand van kracht. Daar werden 150 mensen met verwondingen in ziekenhuizen be handeld. In Bochum rukte de storm het bovenste deel van de parabolische antenne van het ruimte-observato rium af. Als gevolg daarvan zal Bo chum niet kunnen deelnemen aan de waarnemingen tijdens de Apollo- missie in december. Verbindingen gestremd De windstoten hebben in West- Duitsland op veel plaatsen de elek- triciteits- en telefoonverbindingen verstoord, bomen ontworteld, daken weggeblazen en zelf auto's in de lucht geslingerd. Het verkeer met Skandinavië heeft maandag geruime tijd stilgelegen. Het veer „Denemar ken" moest wegens een lek uil de vaart worden genomen en de lucht havens van Hanover en Bremen zijn vijf uur lang gesloten geweest. In Engeland kwamen drie mensen om door het noodweer, in Frankrijk twee en in België één. ZIERIKZEE. De storm legde een zich langs de huizen uitstrekkende tuin- afscheidingsmuur in plan-West plat. West - toch al een windhoek - kreeg het bO de jongste storm extra te verduren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Zij werden getroffen door puin van een instortende woning en een om- /allende schoorsteen. In Hoogeveen raakten zes gezin nen dakloos, doordat het dak van een flatgebouw afwaaide. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Ook van de overdekte vee markthal in Hoogeveen vloog het dak af. Maandagmorgen vroeg moest de politie in het Waterweggebied in al lerijl twintig woningen aan de Sluis- kreek ontruimen, omdat twee vijftig meter hoge bouwkranen door de storm op de huizen dreigden te storten. In Stadskanaal waaide het dak van een bejaardenhuis af. Hetzelfde gebeurde met het dak van het wa renhuis Albert Heijn aldaar. In Rotterdam-Zuid lichtte de storm het dak van een woonhuis en op twee andere plaatsen in de stad werden de gevels van twee winkels weggeblazen. Op de Botlekweg raak te een spoorwagon op drift, die men slechts met veel moeite onder con trole kon krijgen. Kranen omgeblazen In het oude hayengebied van Rot terdam zijn vier walkranen omge blazen. In Makkum (Fr.) is een vissers boot door de storm uit het water ge tild en op het droge gezet. Veel vissersboten sloegen los. Ook een dekschuit en een plezierbootje zijn door de wind op de kant gezet. De politie in Groningen moest twee straten in het centrum - de Folkingestraat en de Pelsterstraat - afzetten die vol lagen met dakpan nen en door elkaar gesmeten auto's. WAPENVELD, 13-11. Op de Velu we werden vele honderden bomen uit de grond gerukt. Tientallen kwa men op de wegen terecht. De brand weren en de gemeentelijke, rijksr en provinciale diensten werden in alle vroegte opgetrommeld om de hoofd wegen weer berijdbaar te maken. Desondanks ondervond het verkeer, met name op de weg Apeldoorn- Zwolle zeer veel vertraging. Vooral in de buurt van Wapenveld, een bosrijk gebied met vele oude bo men, was de schade aan het natuur schoon groot. Hier werd een auto door een vallende boom getroffen en geheel vernield. De inzittenden kwa men met de schrik vrij. Aanzienlijke materiële schade aan woningen en villas werd aangericht door vallende bomen. Op de Veluwse dijk onder Epe viel een boom op eén auto. De bestuurder werd licht gewond. In de nieuwe wijk Berkenoord in Vaassen, waar bij het bouwen van woningen zoveel mogelijk bomen werden gespaard, werden 50 bomen ontworteld. LONDEN, 13-11. De Britse politie heeft maandag de 20ste bombrief on schadelijk gemaakt van een reeks, die de laatste tijd uit India zijn ver stuurd naar Joodse zaken en zaken lieden in Engeland. Deze 20ste bombrief was geadres- seei'd aan een auto-firma in Londen waarvan de eigenaar een jood is. De politie is nog zo'n 80 brieven aan het onderzoeken en heeft de joodse ge meenschap nogmaals gewaarschuwd voorzichtig te zijn met de post. Scot land Yard gaat na of de berichten juist zijn dat sommige joodse zaken lieden een eigen methode hebben bedacht om de post te behandelen: ze zouden op verdachte enveloppen hun eigen adres doorstrepen, daar het adres van een Arabische diplo matieke missie voor in de plaats schrijven en ze dan eenvoudig in de dichtstbijzijnde brievenbus doen. De nieuwe stroom bombrieven, in fel gekeurde enveloppen begon vrij dag in Engeland binnen te komen. Behalve de joodse directeur van een diamanten-firma, die verwondingen opliep, zijn er geen slachtoffers. DEN HAAG. Op de Benoorden- houtseweg in Den Haag kwam de 52-jarige portier Arie Hoefakker uit Wassenaar om het leven. De man, die op de bromfiets van zijn werk onderweg was naar huis, kreeg een boom op zich die door de storm werd omgerukt. De man was op slag dood. ROTTERDAM. De storm heeft grote schade veroorzaakt in het Rot terdamse havengebied en één slacht offer geëist. Bij het afmeren van een Liberiaanse tanker sloeg in de zesde petroleumhaven in Europoort, het scheepje van twee roeiers om. Eén van de mannen kon zich met behulp van een boei redden, maar de andere verdronk. Het slachtoffer is de 27- jarige A. A. Kers uit Spijkenisse. UTRECHT. De 54-jarige fabrieks arbeider Alexander van Twillert uit Bunschoten is om het leven geko men op de parallelweg van de Bun- schoterweg in Hoogland. Hij werd met zijn bromfiets door een rukwind op de linkerweghelft geblazen waar hij in botsing kwam met een tractor. ALTEVEER. In het Groningse Al- teveer kwam de 30-jarige boer H. H. Speelman onder de muur terecht van zijn schuur, die door een felle windstoot omver gedrukt werd. Een knecht wist zich te redden door on der een tractor te kruipen. Hij brak zijn been. SINT OEDENRODE. De 57-jarige landbouwer W. A. Goossens uit Sint Oedenrode kwam om het leven doordat de tractor waarop hij zat omsloeg bij het wegslepen van een omgewaaide boom. De man kwam onder de tractor terecht en was op slag dood. STOCKHOLM. De Zweedse koning Gustaaf Adolf met een speciaal ge hoorapparaat, tijdens een godsdienst plechtigheid in de slotkapel ter gele genheid van zijn 90ste verjaardag. Rechts prinses Christina. Verwachting tot woensdagavond: Koude nacht Veranderlijke bewolking met af en toe een bui; minimumtemperaturen van 4 graden vlak aan zee tot min 3 plaatselijk in het binnenland; maximumtemperaturen ongeveer 6 graden; vannacht weinig wind, mor gen matige wind uit west tot noord west. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN IVJAANSTANDEN 15 nov. Zon op 8.00, onder 16.49 Maan op 14.03, onder 0.36 16 nov. Zon op 8.02, onder 16.47 Maan op 14.18, onder 1.54 Volle maan: 21 november te 0.07 uur. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 15 nov. 9.01 21.51' 2.57 15.21 16 nov. 10.18 23.11 4.07 16.33 Doodtij: 16 november. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaanstoring, die zich maandag enkele kilometers ten noor den van de Azoren bevond, volgde een veel zuidelijker gelegen koers, dan de stormdepressie van maandag. Door deze ontwikkeling viel in de nacht van maandag op dinsdag de wind in grole delen van het land weg en brak de bewolking sterk. Op de dag vielen voornamelijk in het noor den van het land buien, doordat in het zuiden de onstabiliteit enigszins onderdrukt werd, door hoge bewol king. die werd veroorzaakt door de over Frankrijk naar het oosten trek kende oceaanstoring. Woensdag zal Nederland echter weer onder invloed staan van een westelijke stroming, die onstabiele lucht aanvoert. Plaat selijk zullen dan ook opnieuw enke le buien kunnen vallen. Met Postgiro geen mensen A AU f met kwitanties aan de deur, J Wllo ff ff littuVvU^ffV» geen incasso- of stortingskosten meer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1