^Die éne druppel INVASIE VAN VREEMDELINGEN VAN HET VADERLANDSE ERF Uit de politieke verkiezingskeuken Belgisch riviertje (nog) weg Gevecht boven Golanhoogte de panty die benen mooier maakt panty 30 den. In 1960 woonden er I36.800vreem- delingen in ons land, in 1970 reeds 340.156. Dat betekent dat van de be volkingsaanwas in de periode 1960- 1970 ruim 200.000 (cioa 13 ü/u) het ge volg is van een vestigingsoverschot. Vooral de laatste jaren is de immi gratie, merendeels van gastarbeiders uit het Middellandse Zeegebied en van Surinamers, sterk toegenomen. Vorig jaar bedroeg het vestigings overschot van vreemdelingen zelfs bijna 32.000 ondanks de omslag van de konjunktuur. Deze enorme stroom van immi granten begint zo langzamerhand een groot probleem te worden, zoals nog kortgeleden de rellen in de Rot terdamse Afrikanerwyk aantoonden. Terwyl er propaganda wordt ge maakt voor een daling van het ge- boortencijfer, halen we zoveel vreemdeingen binnen onze grenzen, dat de resultaten van de geboorteda ling weer teniet worden gedaan. Vooral huisvestingsproblemen zijn onoplosbaar Ondanks het feit dat het aantal ge huwde vrouwen in de vruchtbare leeftijdsklasse van 16-29 jaar enorm is toegenomen (pbn. 700.000 in 1970) daalde het geboortencijfer de laatste jaren sterk. Werden er in 1964 nog 252.000 Nederlandse babies geboren, in 1971 was dit aantal gedaald tot 230.000. Maar veel ruimte zullen we hiermee niet winnen, want tegenover een dalend aantal nieuw geborenen staat een toenemend aantal immi granten, die profiteren van Neder lands spreekwoordelijke gastvrijheid. Een groot deel van deze immigran ten bestaat uit personen uit de Mid dellandse zeegebied. Aanvankelijk kwamen zij vooral uit Italië, later ook uit Spanje Griekenland, Turkije, Marokko en Tunesië. En nu zitten we weer te wachten op een nieuwe zending uit Oeganda. Het gros van de gastarbeiders knapt vooral de vuile en onplezieri ge baantjes op die zelfs Nederlanders die in de W.W. lopen niet meer wil len doen en dankzij de ruime uitleg van de term „aangepast werk", zoals die in de W.W. voorkomt, ook niet hoeven te aksepteren. Ontegenzeggelijk heeft deze stroom van ongeschoolde buitenlandse gast arbeiders ons jarenlang materieel gewin opgeleverd. Maar die tijd lijkt nu wel voorbij te zijn. Want die toe nemende invasie van vreemdelingen roept ook vele problemen op, waar van de huisvesting zeker niet de ge ringste is. Dat probleem doet zich vooral voor in het westen van het' land, waar Nederlanders bij duizen den wegtrekken om zich in andere delen van hel land te vestigen, maar hun plaatsen onmiddellijk zien inge nomen door vreemdelingen, zodat de Randstad volgepropt blijft. Voor de begeleiding en huisvesting van im migranten zijn allerlei gesubsidieer de maatschappelijke instellingen in het leven geroepen, die uiteraard ook veel geld kosten. Sociale nadelen Ondertussen blijken de meeste gastarbeiders op de lange duur zelf ook niet veel baat te hebben van hun buitenlands avontuur. De ekonmi- sche voordelen wegen niet op tegen de sociale nadelen. Zij worden slecht De Consumentenbond en de kostenstijging DEN HAAG, 11-11. Voor de Con- sumentenbond komt de laatste forse stijging van de kosten van levenson derhoud geenszins als een verrassing, aldus 't commentaar van deze orga nisatie op de stijging van het alge meen prijsniveau met 1.3 procent in een maand tijds. De bond heeft in de herfst van het vorig jaar al bij de regering aange drongen op het invoeren van een prijsmaatregel en die vraag daarna nog een aantal malen herhaald, he laas zonder succes, aldus de bond. HILVERSUM. - De Mounties voeren hier een Russische dans op tijdens de finale van de „Mounties Show", die vrijdag 17 november a.s. op het scherm komt. gehuisvest, kunnen hun gezin niet la ten overkomen en er ontstaan sociale spanningen met de Nederlandse be volking. Het argument dat gastarbeiders in west-Europa een vak leren, waarmee ze later in eigen land een goede bo terham kunnen verdienen, gaat maar zelden op. De meeste vreemdelingen verrichten ongeschoold werk en voor zover zij in aanmerking komen voor een vakopleiding, blijkt de taalbar rière een geduchte belemmering. Ook de wetenschap dat de tewerkstelling lijdelijk is vormt een rem op de be reidheid tot scholing. Bovendien is een vak dat hier geleerd wordt lang niet altijd bruikbaar in het land van herkomst. gestemde verwachtingen, die geens zins korresponderen met de ekono- misch-sociale realiteit. Veel Surinamers ontdekken bij zonder gauw dat ivij uitstekende so ciale voorzieningen hebben en blij ven hier hangen als zij zonder werk raken. Begaafde Surinamers, die hier studeren of een opleiding krijgen, gaan ook maar zelden terug naar hun land en hebben op deze manier hun aandeel in de overbevolking van ons land. Wanneer Nederland wil streven naar een vermindering van de be volking, dan kan niet lager worden volstaan met propaganda voor ge- boortenbeperking. Het dalend ge boortencijfer brengt hoegenaamd geen soelaas, wanneer de immigra tiestroom blijft aanhouden. Daraan paal en perk te stellen lijkt een es- richte bevolkingspolitiek. Nadelen voor Nederland, wat be treft de vestiging van een groot aan tal gastarbeiders zijn: ergere woning nood, grotere bevolkingsgroei en een kunstmatige opvoering van het aan tal personen in de produktieve leef tijdsklasse. Ook brengt de aanivezig- heid van immigranten meer sociale onrust, al behoeft dat zeker niet al tijd aan het gedrag van buitenland se werknemers te liggen. We willen best toegeven dat diskriminatie van vreemdelingen een zonde is, waar aan ook vele Nederlanders zich hé- laas schuldig maken. Surinamers Naast de invasie van' gastarbeiders uit het Middellandse zeegebied, heeft de afgelopen jaren een toenemende immigratie van Surinamers en An- tillianen plaats gehad. In 1962 waren er ongeveer 15.000 rijksgenoten in Nederland, thans ruim 50,000! Vorig jaar kwamen er al zo'n 7000 Surina mers bij! Het grote geboortenoverschot in Suriname alsook de niet geringe werkloosheid aldaar brengt vele Su rinamers er toe het eens in Neder land te proberen. Veelal zijn zij on voldoende ingelicht over de situatie in ons land en komen hier met hoog- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Koninklijke Ne- derlandsche Stoomboot-Maatschappij N.V. zal omstreeks de jaarwisseling twee grote snelle lijnvrachtschepen aan haar vloot toevoegen. De sche pen zijn overgenomen van een Ita liaanse rederij. DEN HAAG. Onbekenden hebben overdag ingebroken in twee wonin gen in Den Haag. Er werden juwe len meegenomen met een gezamen lijke waarde van f 12.300. De politie vermoedt, dat de inbraken door een en dezelfde man of tweetal zijn ge pleegd. DEN HAAG. Veertig mensen zijn in de eerste helft van dit jaar bij branden om het leven gekomen en 340 liepen verwondingen op, zo heeft het'Centraal Bureau voor de Statis tiek meegedeeld. In het eerste half jaar van 1971 was het aantal slacht offers groter: 61 doden en 352 ge wonden. DEN HAAG. De nieuwe regeling van de groetplicht heeft minister De Koster dezer dagen aan het militair georganiseerd overleg aangeboden. Hij deelt dit aan de Tweede Kamer leden Stemerdink en Wieldraaijer (P, v.d.A.) mede, die hem vragen hadden gesteld over de veroordeling van hoofdbestuursleden van de VVDM voor het organiseren van de natio nale groetweigerdag. LEEK. „Bij het Zweedse elektro nische bedrijf „Oltronix" in Leek (Gr.) gebeuren rare dingen". Dit zegt het kaderlid van de Industriebond- NVV mevrouw G. J. Brans-Kop uit Leek. Ondergrondse autoweg LONDEN, 11-11. Londen zal de 1 (i langste ondergrondse autoweg 1 i krijgen die ooit gebouwd is ter ,1 bescherming van het milieu. 1 De gemeenteraad van Groot- ,i Londen heeft jl. donderdag 1 (l goedkeuring verleend voor de i bouiü van een tunnel van meer i dan twee kilometer waardoor het park van Blackheath (84 ha), de historische plaats waar koning Jacobus de Eerste het 11 golf spel „lanceerde", wordt be- (i hoed. De investering van ruim l 200 miljoen gxilden die daar- i ,l voor nodig is, zal bovendien ,i ruim 15 huizen redden die an- i |i ders voor de aanleg van een i 11 autoweg in de open lucht zou- i den moeien verdwijnen. De i tunnel die twee maal zoveel 1 izal kosten als de aanleg van de 1 11 weg, zal bovendien de toegang 1 ii tot Londen van automobilisten 1 uit Dover en van het continent i1 vergemakkelijken. i SOEST, 11-11. Minister Nelissen (financiën) acht de terugkeer van de drie christen-democratische partyen (KVP, ARP en CHU) in een kabinet na de verkiezingen absoluut zeker. De drie partijen zjjn bereid om opnieuw rege ringsverantwoordelijkheid te dragen zei h(j donderdagavond in Soest. Op een druk bezochte, „gemengde" verkiezingsbijeenkomst zei hij ervan uit te gaan dat de confessionele partijen na 29 november opnieuw in het formeren kabinet zitting zullen hebben. De minister sloot samenwerking met VVD en DS'70 daarbij niet uit. Als eventuele formatie-besprekingen met deze par tijen zouden slagen, zei hij niet in te zien welke zaak zou zijn gediend om niet met hen in een volgende kabinetsperiode samen te werken De minister bestreed de opvatting van fractievoorzitter Van Mierlo (D'66) als zouden de drie grote christelijke partijen elkaar voortdurend tegenspre ken. Ook bestreed hij de stelling als zou een eventuele terugkeer van het oude vijf-partijenkabinet (KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70) „moeilijk ver koopbaar" zijn. De minister van financiën zei voorkeur te geven aan een meerderheidskabinet omdat men eerst dan de kans heeft om een beleid waar te maken. Op de discussiebijeenkomst in Soest sloot het PvdA-kamerlid Van Thijn zich aan bij de kritiek van D'66-fractie-voorzitter Van Mierloo op de con fessionele partijen. HU verweet deze partU'en onderling verschil van inzicht. „Er is", zo zei hü. ..een enorme mierenhoop ontstaan waarin iedereen zyn eigen gang gaat". CHU-voorzitter O. \V. A. baron van Verschuer ontkende die zienswijze. IIU zei in 's lands belang de voorkeur te geven aan een meerderheidskabinet De CH-voorzitter zei vooralsnog geen partners uit te willen sluiten. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Wim schudt het hoofd. „Nee, dank je wel. Je weet, dat ik niet van bier houdt." Bas wint de laatste slag en telt zijn punten. „Nat," constateert hij rus tig. En tegen zijn meisje: „Je had ook niet veel?" „Kan ik het helpen? Moet ik de azen soms uit m'n mouw schudden?" Hij kijkt lachend en welgevallig naar haar gevulde, blote armen. Maar wendt zich nogmaals tot de jongen: „O, moet je geen bier? Jij wordt nooit een kerel. Had dan een fles prik voor jezelf meegenomen, sufferd." „Merci," antwoordde de jongen, de tas opbergend, „ik neem wel thee.' Bas trekt een vies gezicht. „Thee, da's ouwewijven. „Bas!Gerie kijkt hem nijdig aan. „Gedraag je, je bent hier niet in Duitsland of op je wagen. En hou' op met Wim te plagen. Als hij geen bier wil drinken is dat jouw zaak niet. Wim, in de kelder staat nog Sinas. Er wordt die avond verhit gekaart. Verloren en gewonnen, want ze spe len om geld. Niet veel, maar als je drie potjes verliest, kun je best een gulden armer geworden zijn. Bas kan het niet schelen, of hij wint of verliest, Gerie evenmin. Maar vader Worms vindt een guden een heel be drag, want het gaat ten koste van zijn zakgeld. En eigenlijk komt hij daarvan al te kort, nu alles steeds duurder wordt. Om half elf onderbreken ze voor een kop koffie en een gebakje. En een paar boterhammen. De beide an dere kinderen worden naar beneden geroepen en komen. Bettie heeft eCn Lleurig mini-jurkje aan, waaronder haar mooie benen goed zichtbaar zijn. Bas kijkt er met welgevallen naar en zegt: ..Kom-es op m'n schoot, kleine drol, krijg je een zoen en een reep chocola van me." Vader Worms giert van de lach. „Die Bas.... hoe verzint hij het. Ook Gerie heeft schik en kijkt naar haar zusje, hoe of ze zal reageren. Maar het meisje wordt rood en kijkt de grote kerel met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Wie denk je ei genlijk, dat ik ben? Ik heb jouw chocola niet nodig en een zoen nog minder." „Kijk die kleine mieter es lekker nijdig worden? Dat zal later effe een knap stuk worden- Met zulke benen onder d'r.... hm...." Het laatste woord slikt hij in, want Gerie heeft hem onder de tafel door een schop ggeven. „Is het nou afgelopen? An ders duvel je maar op. Je hoeft niet altijd te plagen. Is het Wim niet, dan is het Bettie. En wat bereik je er mee? Dat ze allemaal een hekel aan je krijgen. Laat m'n zus met rust. Bemoeie jij je nou maar met je kaar ten en je bier". Bettie is met in de ene hand een bordje met brood en in de andere hand het kopje koffie al halverwege de trap. Het gebakje heeft ze gede cideerd geweigerd. Wetende, dat het van Bas' geld is gekocht. Ze is nog rood van verontwaardiging en weet nu al, dat ze nooit bij haar zwager en zuster in huis zal komen, als Bas er is. Want ze kan hem niet luchten of zien. Op haar kamer gekomen, trapt ze de deur achter zich dicht en kijkt even in de spiegel, voor ze brood en koffie op tafel zet. Ze ziet een blo zend gezicht, waaruit een paar in telligente ogen haar aankijken. Der tien jaar is ze nu. maar qua postuur ziet ze er uit als zestien, zeventien. Sinds enige tijd weet ze van zichzelf, dat ze knap is. Zeker van alle meis jes op school de knapste. Want de jongens gaan steeds meer aandacht aan haar besteden. En niemand weet, dat ze sinds kort een vriend heeft: Bob Gzinga, met wie ze al eens een zaterdagmiddag de stad uit geweest is. Een eind fietsen, Bob is de vrolijkste jongen van de school en zit in de hoogste klas. Heel wat meisjes zijn weg van hem, maar Bob heeft de laatste tijd enkel oog voor de knappe, goed geproportioneerde Bettie Worms. Het meisje heeft ter stond door gehad, dat zij door hem uitverkoren is. Hoewel ze zich in wendig gevleid voelt, is er anderzijds de angst. Als Bas met Gerie stoeit, ziet ze soms dingen, die haar het bloed naar het hoofd doen vliegen. Soms wanen Bas en Gerie zich al leen in huis. Op een zondagmiddag was dat het geval. Ze zat op haar kamer te lezen en hoorde uitlatin gen, die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten. Langzaam begint ze te begrijpen, dat mannen blijk baar zo zijn. En dat ook zij, als meisje moet oppassen. Vandaar die kleine angst, welke ze af en toe heeft. Hoewel Bob Ozinga enkele malen heeft laten doorschemeren, dat hij wel eens een eindde met haar wil gaan fietsen, heeft ze aanvankelijk er niet op gereageerd. Tot die zater dagmorgen, enkele weken geleden. Kort en bondig had hij gezegd, toen do school uitging: „Om half drie kom ik jc halen. Ik weet, waar je woont. Op de hoek wacht ik. Half drie. Als je vijf minuten later bent. smeer ik 'm en zoek ik een ander. Maar je zult er geen spijt van heb ben als je op tijd bent. Om twee uur stond Bettie Worms nog steeds in dubio; ik ga niet, ik ga wel, ik ga niet. Tot de nieuws gierigheid het won van haar angst. Twee minuten voor half drie kwam ze aanfietsen en zwijgend voegde Bob zich bij haar. Ze reden de stad uit. „Waar gaan we heen?" had ze gevraagd. „Zul je wel zien. Maak je geen zorgen: ik ben een nette jongen en ik kom nergens aan, waar ik niet aan mag komen, gesnopen?" (wordt vervolgd) uur haar uitzending begint, .behan delt dit keer het thema stout. Ver volgens „Daar komen de schutters", waarin het peleton van korporaal Jones weer flink in de moeilijkheden komt te zitten. Ook na acht uur zoekt de VARA nog even het t.v.-.amuse- ment van Engelse makelij, te weten de aflevering van de Onedin Lijn, een serie die alleen al verdienstelijk is door het voortreffelijk acteerwerk en de sfeertekening. De uitstekende stemming waarin James Onedin met zijn nieuwe boot naar Liverpool vaart verwijnt alsblijkt dat Anne van wie hij 4 maanden gescheiden is geweest niet op de kade op hem wacht. Als in Koning Klant enkele problemen op consumentengebied zijn aangesneden, ontvangt Joop Koopman twee stel nieuwe kandidaten in zijn quiz „Twee voor twaalf", want in de vorige af levering konden twee broers het lie ve sommetje van zes mille mee naar huis nemen. De VARA gaat de lucht uit met een korte reportage over de bewoners van de Postjesbuurt in Amsterdam. NED. II. De NCRV komt op het tweede net uit de blokken met de quiz voor middelbare scholieren Tweekamp. Ook het programma voor acht uur Beter samen, waarmee be oogd wordt aan de hand van voor beelden te laten zien hoe mensen el kaar kunnen helpen. Na het jour naal is prinses Beatrix op het beeld te zien. Zij wordt geïnterviewd over het Nationale Jeugd Fonds, de stich ting ten behoeve van leef- en speel ruimte voor de jeugd. Met de muzi- gale komedie Het meisje .met de blauwe hoed gaat het nu opschieten. Vanavond is men aan de vijfde van de zeven afleveringen toe. De ken nismakingsvisite van Daan" aan de ouders van Betsie verlopen niet vol gens de verwachting, want op een gegeven moment staan Toon en zijn vrienden voor de deur, waardoo?al les uit de hand loopt. In het land van Hendrik de Zevende blijft het maar modderen, zo in het negende deel, dat vervolgens op het scherm komt. Een groepje fanatiekelingen wil tot het uiterste gaan om Enge land te ontdoen van de koning. Als de actualiteitenrubriek Hier en Nu zijn veertig minuten zendtijd opge soupeerd heeft, verzorgt ds. A. C. D. van den Bosch uit Ginneken de Dag sluiting. De NOS komt daarna nog met Den Haag vandaag. HILVERSUM. Soldaat Daan maakt in de vijfde aflevering van „Het meisje met de blauwe hoed" kennis met zijn aanstaande schoonfamilie. Hier een huiskamerscéne met v.l.n.r. Daan (Huib Rooymans), Betsy (Jenny Arean), de broer van Betsy (Rudi Falkenhagen) en de zuster van Betsy (Ineke Cohen). Op de achtergrond links de vader (Jan Hundling) en rechts, gedeeltelijk zichtbaar, de moeder (Riek Schagen). DINSDAG 14 NOVEMBER. NED. 1: 11.35 en 14.00 Schooltele visie; 18.35 Ti-ta-tovenaar; 18.40 Po litieke partijen; 18.55 Nieuws; 19.05 De stratenmakersopzeeshow; 19.25 Daar komen de schutters; 20.00 Jour naal; 20.20 Onedin Lijn; 21.10 Koning Klant; 21.40 Twee voor twaalf22.20 Wijk; 22.45 Journaal; 22.50 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar18.55 Nieuws; 19.05 Tweekamp; 19.30 Be ter samen; 20.00 Journaal; 20.20 Jan tje beton; 20.30 Het meisje met de blauwe hoed; 21.10 Hendrik de Ze vende; 22.00 Hier en nu; 22.40 Dag sluiting; 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Politieke partijen; 23.05 Jour naal. BRUSSEL, 11-11. Het Belgische ri viertje de Lhomme, dat woensdag ochtend, nabij Rochefort (in Eprave), plotseling ondergronds is verdwenen, is nog steeds „zoek". Over een af stand van ongeveer drie kilometer is de bedding van het riviertje nu vol komen uitgedroogd. Het riviertje verliet zijn bedding om te verdwij nen in ondergrondse holen en sple ten. De plaats waar de Lhomme weer aan de oppervlakte moet zijn geko men is nog steeds niet gevonden. JERUZALEM, 9-11. Bij een lucht gevecht boven de door Israël bezette Golanhoogte zijn donderdagmiddag twee Syrische "Mig-toestellen van het type 21 neergeschoten. De Syrische vliegtuigen trachtten de Israëli's te belemmeren hun bombardementten op Syrische artilleriestellingen die eerder op de middag gedurende een half uur Israëlische stellingen had den bestookt. Daarbij werden in de nederzettingen Ramat Magshimim twee burgei-s en één militair gewond. PURMEREND. De 58-jarige mevr. Breebaart-Brouwer uit Beemster is in het ziekenhuis in Purmerend over leden, nadat zij in Beemster bij een verkeersongeluk ernstig was gewond geraakt. Zij had met haar fiets geen voorrang gegeven aan een personen auto die op een voorrangsweg reed. Advertentie DINSDAG 14 NOVEMBER. NED. I. De Stratenmakersopzee show, waarmee de VARA om zeven (in de lila verpakking) Wat biedt de BEELDBUIS?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5