ZEEUWS C.H.U. KANDIDAAT H. EVERSDIJK SPRAK TE ZIERIKZEE OVER LANDELIJKE EN REGIONALE ZAKEN STREEKNIEUWS Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga sprak in „Prins van Oranje" te Goes KAPITEIN SCHOUWEN-DUIVELAND REDT SPORTVISSERS UIT ROTTERDAMS KAMERPLANTJE GROEIDE IN TUIN TE ZIERIKZEE. EEN VINGERPLANT VAN TWEE METER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 november 1972 Nr. 21183 t,Behoefte aau een goed klimaat' (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 11-11. „De C.H.U. is een Unie, dat betekent een organisatie van kiesverenigingen. Bij de stichting van de Unie in 1908 zei de Savornin Lohman: „Wij moeten de vrijheid van discussie houden mits wij één blijven op de hoofdzaak: het fundament". Dit is ook in 1972 nog steeds van kracht. De voorzitter van de Kamerkring Zeeland van de C.H.U., de heer H. Evers- dijk, (Zeeuws C.H.U.-kandidaat) startte aldus, met een enkel principieel woord, de vrijdagavond in de bovenzaal van het Ned. Herv. Verenigingsge bouw gehouden openbare discussie-avond van de C.H.U. Wat de principiële kant van zijn betoog betreft wees de heer Evers- dijk er op dat de Unie nooit het be lang van één deel, ook niet het z.g. „christelijke deel" apart op het oog heeft gehad, maar het belang van het gehele volk. „Juist nu is dat meer nodig dan ooit tevoren. We le ven in een tjjd waarin een heilloze polarisatie, het opscherpen van de tegenstellingen, plaats vindt. Men werkt toe naar een conflict. De Unie stelt daar de harmonie tegenover. Harmonie boven het conflict, dat moet onze leus zijn", aldus de heer Eversdjjk. Hij herinnerde in dit verband aan de ruzie in het N.V.V. Toen die ruzie het hoogtepunt was genaderd en de „redelijke man van het harmonie model" Terheijde aftrad en Groene- veldt „de man van het conflict bleef" durfde de heer Den Uyl niet te kie zen. „Als wij dan hadden moeten kiezen tussen de lijn Terheijde en de lijn Groeneveldt, dan hadden we on voorwaardelijk gekozen voor de lijn Terheijde", zo zei de heer Eversdijk. Overigens hebben de voorzitters van zowel de P.v.d.A. als D'66 en de PPR gezegd „in de geest volledig achter Groeneveldt te staan". Daar om vond de heer Eversdijk dat een partij met „een redelijk gezicht" meer dan ooit een taak heeft in ons land. Na 29 november Centraal voor de C.H.U. na de a.s. verkiezingen (29 november) staat het eigen beleid van de drie christen-de mocratische partijen, geconcretiseerd in het gemeenschappelijk verkie zingsmanifest. De C.H.U. wil geen enkele andere partij uitsluiten van het dragen van regeringsverant woordelijkheid. De linkse drie heb ben zichzelf duidelijk buitengesloten wat ik persoonlijk, vooral t.o.v. de P.v.d.A. zeer betreur, aldus de heer Eversdijk. De C.H.U. heeft een sterke voor keur voor een kabinet dat steunt op een solide meerderheid. Daarbij zijn homogeniteit even belangrijk als een getalsmatige meerderheid, wel licht nog belangrijker. Met nadruk stelde de heer Evers dijk dat de C.H.U., indien de vor ming van een meerderheidskabinet onmogelijk blijkt na 29 november, een minderheidskabinet van de drie christcn-dem. partijen niet schuwt, om daarmee ook het eigen beleid zo veel mogelijk gestalte te kunnen ge ven. Landelijke en regionale problemen Wat betreft landelijke problemen stipte de heer Eversdijk aan: dc in- flatiobestrijding (voor onze gulden kan minder gekocht, het hoger in komen is dan enkel schijn), de kleine zelfstandigen (dreigen in de verdruk king te komen), het milieubeheer (wordt staatsvijand nummer één), streven naar vrede, verdraagzaam heid en redelijkheid. Over de Oosterschelde wilde de heer Eversdijk geen onduidelijkheid laten bestaan': hij geloofde niet dat er nog enige kans is dat de Ooster schelde open zal blijven. Het „point of no return" is bereikt. De afslui ting betekent een ramp voor de mos selcultuur maar het gaat om een realistisch afweging van belangen. „Het is echt niet met grote vreug de dat we voorstander zjjn van slui ting. Naar my"n mening zullen we ons nu met alle kracht moeten inzet ten voor een goed inrichtingsplan, zedat we „er klaar voor zijn" als de afsluiting een feit is." Streekplan Een goede zaak vond de heer Eversdijk dat het streekplan nogal in discussie is geweest. Een goede zaak, omdat wanneer een streekplan eenmaal aangenomen is men dan een tijdlang niets meer „hoort of ziet". Na verloop van tijd komt de zaak echter in uitvoering en dan zegt men „Maar dat hadden we niet bedoeld, maar dan is het te laat. Daarom is het goed dat zo'n belangrijke zaak als het streekplan Schouwen-Duive- land uitvoerig in discussie kwam. De heer Eversdijk besloot zijn in leiding op deze matig bezochte dis cussie-avond met een algemene uit spraak over „harmonie". „Men heeft wel eens gezegd: „de heer Den Uyl heeft enkele jaren wind gezaaid, hij moet nu storm oogsten". We hebben geen behoefte aan storm, wij hebben behoefte aan een goed klimaat, waarbij we in redelijkheid en goed onderling overleg de zeer grote pro blemen in ons dicht bevolkte land kunnen gaan oplossen". (Voor enige discussiepunten op deze avond, welke was ingeleid door het Statenlid voor de C.H.U. de heer H. IJssel te Zierikzee met het lezen van een gedeelte uit Hebr. 11 en ge bed, verwijzen wij naar elders in dit nummer.) 825 inzendingen op de „Delta-Show" Naar de „Delta-Show", welke van 17 t/m 19 november a.s. in de vlees hal van het stadhuis te Middelburg gehcuden zal worden, zullen door ruim 100 Zeeuwse sportfokkers 825 rasdieren worden ingezonden. Deze dieren zijn onderverdeeld in 23 grote hoenders, 69 dwerg hoern- ders, 339 sierduiven, 373 konijnen en 21 cacia's. Deze „Delta-Show" wordt de grootste welke tot nu toe gehou den is. Door het grote aantal inzen dingen heeft de organiserende ver eniging „Walcheren" nog één keur- meeser meer gecontracteerd, waar door nu 11 keurmeesters de ingezon den dieren zullen beoordelen. De of ficiële opening zal plaats vinden op vrijdag 17 november te 2o uur. Algemene vergadering Z.L.M. te Bergen op Zoom De Z.L.M. heeft de algemene ver gadering vastgesteld op maandag 4 december aanstaande in schouwburg „Luxor" te Bergen op Zoom. In deze vergadéring zal door de (Van een medewerker). GOES, 11-10. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (verkeer en wa terstaat) sprak vorige week in „De Prins van Oranje' te Goes, voor een vrijtalrijk publiek. Hij wees op enkele „tekenen aan de wand". Hij vond dat men in Ne derland de „verkeerde kant" op gaat, als men zich opstelt als de achterban van de PvdA op dc eerste dag van het congres, cn als men de harde lijn volgt, die Arie Groenevclt en zijn Industriebond wensen te volgen. Dc kreet, het par lement doet niet wat de kiezers wil len, werd ook in een naburig land, in de dertiger jaren gehoord. Hij sprak er zijn spijt over uit dat de linkse drie zich in het isolement hebben gemanoeuvreerd en zag lic- op zaterdag 25 november aanstaande een bezoek brengen aan Zierikzee en ligplaats kiezen aan de ponton bij het Luitje. Het schip bezoekt Zierik zee in het kader van de aktie van dc gezamenlijke protstantse en Rooms- Katholicke kerken een informatie- toernec door Nederland. Het programma aan boord gaat van start om 10.00 uur met een „kof- fie-uurtje", waarop in 't bijzonder predikanten, pastoors en andere voorgangers van de deelnemende kerken welkom zijn. Tevens gaat dan de „informatiewinkel" op het bovendek open, met een ruime keus aan boeken, tijdschriften, brochures en posters. Bovendien start op hetzelfde uur de eerste voorstelling (in de filmzaal) van de drie-schermenprojektie: „Mensen, mensen, medemensen", die een inzicht wil geven in de proble matiek van de derde wereld en de rol die de kerken overzee daarbij kunnen spelen Verdere. voorstellingen beginnen op elk heel uur, tot en met 21.00 uur Aan boord zal iedereen van harte welkom zijn. RENESSE Toneelvereniging „Op Drift" Zaterdag 18 november geeft de Re- nessese toneelvereniging „Op Drift" in het Dorpshuis van Renesse een opvoering van het blijspel in drie bedrijven „Morgen komt er weer een dag" van de schrijver Dick van Maas land. Het stuk wordt gespeeld door de dames A. Verseput-Citters, C. Hoogerhuis-v. d. inde, R. Gilijamse- Meyer en M. v. d. Hoek-Sturm en de heren G. van Splunter, D. Kooman en J. Verboom. De heer W. Lemzo- mis, de souffleur en de heren O. Dok man tekent voor de regie. Na afloop van de uitvoering wordt de avond besloten met een bal o.l.v. Wim Schell en zijn varianten. ver dat wordt gewerkt met het z.g., samenwerkingsmodel. Het polarisu- tiemodel, leidt uiteindelijk tot de chaos. De christen democratische partijen zullen in de komende periode de regeringsverantwoordelijkheid niet schuwen. In het forum zaten de Zuid-Bcve- landse fruitkweker de heer Goud, het vroegere kamerlid de heer Van der Peyl, ir. M. A. dc Geuze en ds. Ytsma (Middelburg). Dc heer P. Verwijs, voorzitter van dc „Aktiegroep Oosterschelde Open" stelde een aantal vragen over de opstelling van de C.H.U. kamerfrac tie tegenover het standpunt van de groep. Waarom luistert men in C.H.U. kringen niet naar de waar schuwingen van de visserij en de ecologen ZIERIKZEE, 11-11. Kapitein J. Ottc. uit Bruinissc, die al eens eer der een Belgische onderscheiding kreeg voor het redden van drenke lingen. heeft opnieuw een tweetal Belgische sportvissers gered. Dc heer Otle voer met zijn schip de „Stad Zierikzee" op de Ooster schelde tussen Zierikzee en Colijns- plaat, nadat hij zijn passagiers tc Burghsluis had afgeleverd naar Zie rikzee terug, toen hij in het donker op het water een licht zag zwaaien. Het was buiig weer en er stond door de sterke wind nogal wat deining. Otte voer op het lichtje af cn dit bleken twee Belgische sportvissers te zijn die te Colijnsplaat een bootje hadden gehuurd. Zij hadden motor- peoh gekregen en slaagden er niet in dc wal te bereiken. Nieuwe datum V.V.V. De tegen 16 november uitgeschre ven algemene najaarsvergadering van V.V.V. „Renesse Vooruit" is ver plaatst naar dinsdag 21 november. NOORDWELLE De Kinderpostzegelaktie Een negental kinderen heeft zich hier belast met de verkoop van kin derpostzegels. De aktie bracht de fraaie som op van f 306. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Brouwers haven vergadert a.s. donderdag 16 november 's avonds 7.30 uur in het Plaatsenhuis te Dreischor. Op deze vergadering zal een gemeente-secre taris worden benoemd. Verder voorlopige vaststelling ge meenterekening 1970; idem van de financiële jaarstukken over 1070 en 1971 van het woningbedrijf. Aanbieding gemeenterekening 1971 en vaststelling van de 14e wij ziging gemeentebegroting 1972. Vergadering „Veilig Verkeer" Veilig Verkeer Nederland afdeling Brouwershaven houdt op donderdag 16 november in restaurant „Jacob Cats" ,s avonds 8 uur de algemene ledenvergadering. Na afwerking der huishoudelijke vergadering zal de heer P- Faun, dis trictsconsulent een praatje houden over het dragen van autogordels, toe gelicht met dia's. NOORDGOUWE Bromfietser gracht in Als gevolg van de gladde weg en een felle windstoot belandde een bromfietsrijder in de gracht. De man kreeg de bromfiets op zich. De juist ter plaatse zijnde L. zag het ongeluk gebeuren en kwam te hulp. Hij trok het voertuig van de man af die zich daarna kon bevrijden. Zo liep het voor betrokkene allemaal nog af met een nat pak en de nodige koude. De onfortuinlijke bromfietser werd per auto naar zijn woning te N. gebracht. KERKWERVE Zuigelingen-Kleutercursus Op woensdag 15 november vindt de slot-avond plaats van de zuigelin gen en kleutercursus in het wij lege- bouw van het Groene Kruis. Het on derwerp is: Milieuhygiëne in de huishouding. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank PERSOONLIJKE LENINGEN SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. „Afdankertje met luis werd buiten gezet" heer ir. H. H. Smeenk, algemeen se cretaris van het Landbouwschap, een inleiding worden gehouden over het onderwerp: „Verschillende aspekten van het landbouwbeleid". Zielzorg Schouwen-Duiveland De bisschop van Breda heeft naar we vernemen op zyn verzoek met ingang van 1 januari 1973 eervol ontslag verleend aan de heer H. van Deursen als pastoor van de parochie van de II. Willibrordus te Zierikzee. Met de ziejzorg in deze parochie, die samenvalt met het hele gebied van Schouwen-Duiveland, is met in gang van dezelfde datum belast de heer A. Loonen, die reeds sinds 1968 in deze parochie werkt. Er wordt nog uitgezien naar een zielzorger dié bereid is geregeld een gedeelte van- zijn tijd te wijden aan de parochie. De heer Van Deursen neemt zijn intrek in de Cornelia- stichting te Zierikzee. ZIERIKZEE Bezoek m.s. „Kom over de brug" He,t m.s. „Kom over de burg" zal Niemand had hen opgemerkt en er was ook niemand meer op het water dan dc ..Schouwen-Duiveland'Zij hadden dan ook bijzonder veel ge luk, dat zij nog door Otte werden ge zien cn opgepikt. In dc haven Dc Val. ligplaats van „Schouwen-Duiveland". werden de onfortuinlijke, vlakbij de Zeeland- brug de vissers aan land gezet. ZIERIKZEE, 11-11. In de tuin ach ter de woning van de familie Berre- voets aan het H. J. Doelemanplein 4 staat deze week - bijna half novem ber - een bijzonder fraaie blad plant (nog) in volle bloei. Eigenlijk is het woord „plant" niet helemaal precies de goede benaming voor dit prachtige gewas, dat toch zonder enige twijfel een reuze-exemplaar van de zogenaamde Vingerplant moet zijn (Fatsia, Aralia). Deze bijzonder fraaie bladplant, met grote glanzende en handvor mige bladeren (groen) staat in de „boeken" beschreven als „bijzonder sterk". Deze eigenschap geldt dan wel heel in het bijzonder voor deze tot bijna twee meter hoogte opge groeide, on bijna even brede vinger- plant van de familie Berrevoets, welke nu zelfs een extra fraaie aan blik geeft door de Vele witte bloe men cn knoppen die al weer - on danks storm, regen en kou - nieuwe bloemen beloven. De Vingerplant'is eigenlijk een ka merplant. Toch is de plant van de familie Berrevoets - voor vijftig cent gëkochj op een bloemenmarkt in Rotterdam - al negen jaar gele den in de tuin terecht gekomen. Dat gebeurde eigenlijk min of meer om van „het ding of te komen", want het blad van het toenmalige Vinger plantje was ten prooi gevallen aan „de luis". „Afdankertje" Zoals gezegd: het Vingerplantje verhuisde eigenlijk als een „afdan kertje" naar de tuin achter dc toen malige woning van de familie aan het Groeneweegje. Daar bewees dc plant echter weinig eisen te stellen: de luis verdween, de Vingerplant groeide en groeide. De winter - zelfs flinke aantallen graden vorst - heb ben haar niet gedeerd. Wat als? een afgedankt plantje te recht kwam in de tuin aan het Groc- - neweegje siert thans in uitzonderlij ke wasdom dc tuin van de woning aan het H. J. Doelemanplein. De plant is al weer enige jaren gewend aan haar nieuwe omgeving en een lust voor het oog. Vanuit de huiskamer geniet de fa milie Berrevoets elke dag opnieuw van dit indrukwekkende brokje na tuur. dat tot tweemaal toe als „ka merplant" worstelde in dc tuin, en daar zelfs een wasdom bereikte wel ke binnenshuis zelden zal voorko men. De familie Berrevoets heeft vast nooit kunnen vermoeden dat uit 't Rotterdamse (luizcn)plantje nog eens zo'n uiterst fraaie, decoratieve en enorme plant zou kunnen voort komen (Foto's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3