MAN Oswalt KoUe IS UW AGENDA ZIERIKZEE WAS AFGELOPEN WEEKEINDE TREFPUNT VOOR JEHOVA'S GETUIGEN UIT ZUID-W.-NEDERLAND Ouderavond basisschool te Noordgouwe Bioscoop „De Concertzaal" Geen „Bijltjesdag" door de B.S. LAATSTE NIEUWS Vierling geboren in Amsterdam Geestelijk onderricht in sporthal Onderdak Advertentie ZIERIKZEE, 13-11. Jehovah's Getuigen uit Zierikzee traden 11 en 12 no vember op als gastheren voor geloofsgenoten uit Zuidwest Nederland. De sporthal „Onderdak" was dit weekeinde tevens het trefpunt voor alle Spaansprekende gelovigen uit Nederland. Met gehele gezinnen waren zij enthousiast en intensief betrokken by het geestelijk onderricht dat op der gelijke congressen de hoofdschotel vormt. Op zaterdagmiddag werd een „mo delschool" gedemonstreerd voor een sprekersopleiding. Elke gemeente van de Getuigen beschikt over een dergelyke „bedieningsschool", die wekelijks wordt gehouden en waar volgens een speciale onderwijsme thode les wordt gegeven. Het overige programma voor middag en avond stond in het teken van het gezin en de houding als christen in de huidige samenleving. Veel aandacht werd besteed aan het doeltreffend onderwijs - en predi- kingswerk in het openbaar. Zondagochtend werden in het zwembad 42 personen door onder dompeling gedoopt. Lezing Het hoogtepunt van het congres vormde 's-middags de lezing: „Is dit leven alles wat er is?", uitgesproken door de heer H. H. L. Steenkamp. De spreker betoogde dat de hoop op de opstanding en niet het voortbestaan van de ziel na de dood de eerste christenen bezielden met grote geestkracht. (Zie Paulus eerste brief aan de Korinthiërs, hoofdstuk 15). Dit verklaart, zoals spreker stelde, de moed en volharding van vele Ge tuigen van Jehoavah tijdens beproe ving en vervolging. Hij citeerde de Tsjechische jour nalist Milo Kominek uit diens boek „Zelfs onder de hemel is er een hel" met de volgende passage: „Ik zal altijd met bewondering en waardering denken aan de Jehovis- ten merendeels jonge jongens, die militaire dienst weigerden en ervoor waren veroordeeld. Zelfs hier hiel den zij vast aan hun geloof dat wer ken voor de oorlog een zonde is en zij weigerden in de uraniummijnen te werken. De leider van het kamp, Palecek, liet hen dagenlang in win terweer van -30° C voor het hoofd kwartier in sneeuwjachten staan en stortté water over hen uit totdat zij bevroren waren. Het was een ver schrikkelijk gezicht dat mij tot aan mijn dood zal achtervolgen." Het geloof in de opstanding deed deze jonge mensen volharden! DIEPENHEIM. Deze wilde eend met een tiental kuikens werd gevonden door de tuinman van kasteel War- melo te Diepenheim. De eend liep daar doodgemoedereerd met haar kroost te wandelen: een zeer onge woon feit voor deze tijd van het jaar daar kuikens immers in het voorjaar geboren moeten worden. De tuinman heeft het hele stel onderdak verleend zodat er nu een grote overlevinskans bestaat. Vervolging Aan het slot van het congres werd uitvoerig aandacht besteed aan de vervolging van meer dan 23.000 Je hovah's Getuigen in Malawi die bui ten de wet zijn gesteld door de rege ring van dr. H. Kamuzu Banda. De foto geeft een beeld van de doop plechtigheid door onderdompeling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De vei'volging doet denken aan de ergste jodenvervolging tijdens het bewind van Hitier in Nazi-Duitsland gedurende de laatste wereldoorlog. In een resolutie die unaniem werd aangenomen is een dringend beroep gedaan op president Banda en de autoriteiten van Malawi aan deze mensonterende praktijken een einde te maken. NOOKDGOUWE, 11-11. Donder dagavond jl. kregen de ouders weer de gelegenheid voor het bezoeken van de ouderavond van de openba- rebasisschool alhier. De belangstel ling was deze keer bijzonder groot. De voorzitter, de heer Lokkerse, opende de avond met een welkomst woord aan de vele ouders, wethou der de heer De Moor, de kleuteron derwijzeres mej. Provoost, ds. Geers, en de heer Veenhoven. Vervolgens verontschuldigde de de voorzitter zich, dat deze avond gelijk met drie andere belangrijke evenementen samen viel, en hoopte dat hier in het vervolg rekening mee kan worden gehouden. Het hoofd der school bracht het jaarverslag en mevr. Hattem het (goede) financieel vérslag met f 905,65 in kas. De kascontrole was in handen van mevr. v. d. Velde en de heer Romijn. DEN HAAG, 11-11. De Nederland se Binnenlandse Strijdkrachten, op 5 september 1944 opgericht, hebben in mei 1945 de door velen gevreesde „bijltjesdag" weten te voorkomen. Dat is een heel belangrijk punt, vindt luitenant-kolonel drs. G. J. van Ojen jr., hoofd sectie krijgsge schiedenis van de Koninklijke Land macht. Hij uit die mening in een ge sprek met een ANP-verslaggever, naar aanleiding van het eerder vo rige week verschijnen van de ge schiedschrijving over de B.S. Een ander belangrijk gegeven dat de bestudering der archieven en het houden van vraaggesprekken hem heeft opgeleverd, is dat de binnen landse strijdkrachten, hoewel ze door velen werden verguisd, een zeer groot aandeel hebben gehad in de bevrijding van ons land. Ze zijn tijdens de besprekingen over de ca pitulatie als gelijken van de gealli eerden behandeld en opgetreden. LSiimi ZIERIKZEE TELEFOON (01110) 2770 brengt u a.s. dinsdagavond 14 november aanvang 20.00 uur Wat vrouwen over mannen moeten weten. en wat mannen vaak niet weten11 OSWALT KOLLE Regje: een ARCA Film uitgebracht W. M.LENZ INKLEUR door N.V. Toegang 18 jaar. Normale entréeprijzen. Voorverkoop telefonisch en aan de kassa op de dag van de voorstelling van 11-12 uur. Zaal open 19.30 uur Hierna ging men over tot de stem- ming^ Aftredend en herkiesbaar van mevr. Grevink-Mol en de heer Bos. Beiden werden met meerderheid herkozen. In de pauze werd een ver loting gehouden die f 160,- opbracht. Tenslotte sprak de heer Van Veen- hoven van de Stichting Jeugd en Ge zin over: „Hulpverlening aan ouders en jongeren". Tot besluit volgde de rondvraag waarin enkele huishoude lijke vragen werden beantwoord. De voorzitter besloot de avond met een dankwoord aan allen en een wel thuis. GRONINGEN. De Groninger polil tie heeft zondag twee jongens aan gehouden, die vrijdag ontvlucht ble ken te zijn uit het rijksinstituut voor jongens te Amersfoort. Het zijn de 20-jarige P. P. J. van O. en de 18- jarige ,H. de J. Vooral die gelijkwaardige behan deling was als gelijken van de geal lieerden behandeld en opgetreden. Vooral die gelijkwaardige behan deling was als een groot winstpunt te beschouwen, omdat men aan ge allieerde zijde, door ervaringen met binnenlandse strijdkrachten in o.a. Frankrijk en België zeer huiverach tig geworden, aanvankelijk zeer wéinig vertrouwen had in de ver langens van Nederlandse kant de binnenlandse strijdkrachten als bo nafide krijgsorganisatie te beschou- De bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten, prins Bemhard, die ook de binnenlandse strijdkrachten onder zijn bevel had, heeft bij de geallieerden voor die erkenning ge ijverd. Toen de geallieerden daartoe hadden besloten, heeft de prins zich persoonlijk verantwoordelijk gewe ten voor de gedragingen van de bin nenlandse strijdkrachten. Protest tegen promotie inr. Hilterman UTRECHT, 11-11. Tegen de pro- motie van mr. G. B. J. Hiltermann aan de Rijksuniversiteit van Utrecht op het proefschrift „Oost-Europa en de Duitee deling" is geprotesteerd door de Utrechtse Historische Stu dentenkring, de Organisatie van Studenten in de Geschiedenis in Ne- dex-land en de Utrechtse Studenten Faculteiten U.S.F. Deze drie organi saties zeggen de promotie te zien als „een poging van mr. Hilterman zijn publicaties en radiopraatjes een schijn van wetenschappelijkheid te geven". Prins bang van polarisatie DEN HAAG, 9-11. Het grootste gevaar, dat onze maatschap pijen in West-Europa op dit moment bedreigt, is dat het element van moderatie uit onze politiek dreigt te verdwijnen en dat de polarisatie tussen de verschillende standpunten toe neemt. Dit heeft prins Bern- hard gezegd in een feestrede, die hij in Keulen heeft gehou den in een bijeenkomst ter viering van het 175-jarig be staan van de Kamer van Koop handel in Keulen. Prins Bern- hard zei ervan overtuigd te zijn dat een voortgaande polarisatie uiteindelijk het einde zou be tekenen van de essentiële waarden van onze maatschap pijnorm. v.-"- -i - j f I Tv V 5 &U' I I- DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. De 78-jarige Utrech- ter A. Schenk is in zijn woonplaats aangereden door een motor-rijder en later in het academisch ziekenhuis overleden. Het ongeluk gebeurde toen het slachtoffer te voet onver wachts de Vleutense weg overstak. REUVER. De 65-jarige C. Wagter uit Meliek-Herkenbosch is op de xveg S walmen-Reu ver (Liinburg) met zijn auto frontaal op een vx-achtwagen gebotst en om het leven gekomen. NIJMEGEN. Bij een verkeex-son- geval in zijn woonplaats Alphen (gem. Appeltern bij Nijmegen) de 32- jarige H. van Ooijen om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto door nog onbekende oorzaak frontaal in op een militaire vrachtwagen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. DEN HAAG. Uit het verversings- kanaal van het gemeentelijk elektri citeitsbedrijf in Den Haag is het lijk opgehaald van de 48-jarige onge huwde Portugees A. P. Nobx-c uit Den Haag. De man werd sinds 5 novem ber vermist. Amsterdam koopt oude belastingplicht af AMSTERDAM. 11-11. De gemeen teraad heeft een voorstel' gekregen van burgemeesteren wethouders om ren uif 1SJ0 stammende belasting plicht af te kopen. Het gaat hier om de destijds door Lodewijk Napoleon ingestelde wet vervattende de ver ordeningen van de wijze ivanrop en de fondsen waaruit voortaan de dij ken zullen worden onderhouden". Deze belatsing is de zogenaamde hoefslagplichtDijkgraaf en hoog heemraden uan. Amstelland hebben nu de gemeente Amsterdam voorge steld deze jaarlijkse belasting van f 73,55 af te kopen met een bedrag van f 1029,70 Prof. De Jong's - deel 4 een „bestseller" AMSTERDAM, 11-11. „Het Ko- ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog - deel 4" van prof. dr. L. de Jong staat als num mer één op het lijstje van de tien meest verkochte boeken in de perio de september-oktober. Dit vierweke- lijks overzicht wordt door de CPNB opgesteld op basis van gegevens van 65 boekverkopers. De overige negen bestsellers zijn: 2. Jan de Hartog, De kinderen van het licht; 3. Max-io Puzo: De Peet vader; 4. Eelke de Jong en'Hans Sleutelaar: Sprookjes van de lange landen; 5. H. J. A. Hofland: Tegels lichten; 6. Harriet Freezer: Het on derste uit de man; 7. Hon Fortman: Heel de mens; 8. Heinx-ich Boll: Groepsfoto met dame; 9. Jan Ter louw: Koning van kantoren en 10. Paul Biegel: De kleine kapitein. Marokkaan doodgestoken bij vechtpartij WEERT, 12-11. Op de Nieuwe Markt in Weert is in de nacht van zaterdag op zondag bij een vechtpartij de 33- jarige in Weert wonende Marokkaan Ahmed Hatimi met enkele messte ken doodgestoken. De dader, de 17- jarige inwoner W. W. uif deze plaats, heeft kort na het gebeuren de politie ingelicht. Hij heeft inmiddels een be kentenis afgelegd. Storm trok spoor van vernieling EEN HAAG, 13-11. Een zware westerstorm met windstoten van 100 tot 150 km per uur, die in de loop van zondagnacht opstak, heeft een spoor van vernieling over Ne derland getrokken. Op vele plaatsen in het land werden bomen ontwor teld, auto's als luciferdoosjes opge nomen en neergesmakt en talloze ruiten vernield Bovenleidingen van spoorwegen en openbaar vervoer werden stukgetrokken, wat de nodi ge vertraging voor de reizigers op leverde Ten noordoosten van Deventer en Zwolle viel de stroom uit, waardoor enkele steden zonder licht kwamen te zitten en men zich met kaarsen moest behelpen. De spoorwegbevciligingen vielen er uit. Op de grote lijnen was trein- verkeer onmogelijk. In het gehele land werden de machinisten van de spoorwegen geconfronteerd met ob stakels op de rails, variërend van bomen en takken tot kruiwagens en ander materiaal. In Ticl (Betuwe) bezweek onder het geweld van de storm een lucht- dri'khal van de jamfabriek de Ko ninklijke Maatschappij Betuwe. In dc hal van 33 bij 90 meter was een grote voorraad grondstotfén en ge reed produkt opgeslagen. In Den Helder waaide het dak van de nieuwe Thorbcckeschool in de nieuwbouwwijk „De Schotenaf. Op zee raakten dc schepen in moeilijk heden. Op 7,5 km van IJmuiden werd het Chinese schip „Wanchun" van zijn ankers geslagen en op het strand gezet. Het Deense motorschip dc Metric (397 ton) strandde in de buurt van Texel en seinde om assistentie. In de Noord-Brabantse plaats Hank (gerr. Dusscn) stortte onder het ge- beuk van de storm een boerderij in. De familie Stevens, die erin woönde kon zich bijtijds in veiligheid bren gen. Veestapel werd onder het puin bedolven. In Middelrode (gem. Bcr- Uchum) waaide het dak van een ca fé. Ook hier was de schade enkele tienduizenden guldens. Maandag 13 november Zierikzee Theo Thjjssenschool, 8 uur, ouder avond. Scharend ij ke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Middenschouwen. Dinsdag 14 november Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, alg. verga dering Watei-schap Schouwerx-Duive- land. Huis van Nassau, 20.00 uur, forum avond Overlegorgaan Vakbonden. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, („Dit is uw man"). Openbare basisschool ,,'t Kofschip", 19.30 uur, oudei-avond. Dreischor Café „De Drie Schapen", 20.00 uur, afdeling Nooi'dgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 15 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, 25-jarig jubileumsamenzijn N.C.V.B. Zierikzee. Hotel van Oppen, 20.00 uur, ouder avond R.K.-basisschool. Kerkwerve Wijkgebouw Gr. Kr., 7.30 uur, zui gelingen-kleutercursus. Donderdag 16 november Zierikzee Huis van Nassau, (tweede) ZVU-cur- susavond binnenhuisarchitectuur^ Concertzaal-foyer, 19.30 uur, Vereni ging „Stad en Lande". Renesse „Het Wapen van Zeeland", 20.00 uur vergadering V.V.V. Brouwershaven „Jacob Cats", 20.00 uur, vergadering „Veilig Verkeer", afdeling Brou wershaven. Dreischor Plaatsenhuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Zaterdag 18 november Zierikzee Kraanplein 13.30 uur, 14.00 uur Oos- terscheldebrug, Jeugd vogelwacht, excursie Zuidhoekinlaag. Westenschouwen Strandexcursie Jeugdvogelwacht, 10 uur verzamelen bij de trap. Hoofdingang der Domeinen, 14.00 uur, start prestatie- en wedstrijdlo pen („Mossel"-loop), s.v. Delta-Sport. Dinsdag 21 november Renesse V.V.V. „Renesse Vooruit". Duopassagier verongelukt HEERENVEEN, 11-11. In een zie kenhuis in Heerenveen is de 20-jari- ge R. B. Bos uit Oldemark overleden Hij was na een verkeex-songeluk op genomen. De heer Bos zat bij zijn broer achter op de broinfiets toen deze in De Blesse onverwacht de Steenwijkerweg overstak. De brom fiets werd geschept door een perso nenauto die uit de richting Steenwijk naderde. Negen gewonden bij verkeersongeluk SUSTEREN, 11-11. Bij een ernstig verkeex-songeluk dat op de rijksweg Susteren-Nieuwstadt plaatsvond, zijn negen mensen gewond geraakt. Het ongeluk ontstond toen de be stuurder van een personenauto, een Portugees uit het Duitse Heinsberg, bij een inhaalmanoeuvi'e in een slip raakte. Havenarbeider verongelukt ROTTERDAM, 11-11. Bij werk- zaamheden aan booi-d van het Oost- duitse vi-achtschip „Noumburg" is de 26-jarige havenarbeider T. J. Ver schuur uit Vlaardingen om het leven gekomen. Hij liep fatale vei-wondin- gen op toen hij bekneld was gei-aakt tussen een hijs en een aan dek staande auto. De „Noumbui*g" lag in dc Waalhaven in Rotteixlam. Andricssen: vaste o ver verbinding in Zeeland" •S-HEER.ENHOEK, 11-11. Dc U|sl- trekker van dc KVP, mr. F. An dricssen, heeft vrijdag in 's-IIccren- hock in Zeeland verklaard, dat er een vaste oververbinding moet ko men lussen Zccuws-Vlaandcrcn cn Zuid-Bcvcland. Deze vaste oeverver binding zal ccn van dc eerste be slissingen cn eerste daden van het nieuwe kabinet moeten worden. AMSTERDAM, 12-11. De 2G-jari- ge mevrouw C. J. Snoekbakker uit Zaandam heeft zaterdagmiddag in het Wilhelminagasthuis in Amster dam een vierling gekregen. De vier ling bestaat uit de jongen Tim, ond- stc en kleinste, en de meisjes Tanja, Ivanka en Sacha. De kinderen kwa men in precies een uur tijd ter we reld. Het echtpaar had nog geen an dere kinderen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2