BINNENSTAD AANGEPASTE AANZET SANERING HAVENKWARTIER DR. W. DREES SPRAK VOOR DS-'70 TE ZIERIKZEE Welfare-verkoping Zierikzee STREEKNIEUWS Congres van Jehovah's Getuigen in „Onderdak" te Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag november 1972 Nr. 21181 Wereldstedebomvdag te Zierikzee ZIERIKZEE, 8-11. Zierikzee deed woensdag weer alles aan Wereldstedebouwdag, tijdens een in de Vier- sehaar (voor zoveel mensen voor het eerst fmiktioneel in gebruik) gehouden voorlichtingsbijeenkomst, geor ganiseerd door het gemeentebestuur. Gastheer voor vele gemeentenaren was burgemeester Th. H. de Meester. Voor de pauze werden korte inleidingen gehouden; na de pauze werd druk gediskussieerd. „Het gemeentebestuur zou ook wel willen dat alles sneller in zijn werk gaat, met name wat de sanering en restauratie van het Havenkwartier be treft, maar de ingewikkeldheid van de problemen belet dit", aldus de voor zitter, die in dit verband ook plan West noemde, waar nog veel aan de „stoffering" moet worden gedaan, in de vorm van planten, bomen, speelak- kommodatie voor de jeugd. Plan West II heeft „Borrendamme" al en ,,'t Kof schip" en gehoopt wordt dat in de toekomst hier de gebouwen van de L.T.S. en de Rijksscholengemeenschap verrijzen. Voor West IV hangt de jachthaven nog in de mist; in West V komen 193 woningwetwoningen en premiewonin gen en een grote winkel. Zeventig woningen worden gebouwd door institutio nele beleggers. West VI is nog een „vlekkenplan", maar er komen ook woningen, waarvan de helft te bouwen is door partikulieren. ZIERIKZEE. In het ruishuis Borrendammewerd een uiterst geslaagde ver koping gehouden van Welfare-goederen. Ook op allerlei andere wijzen trouwens werd getracht geld in het laatje te krijgen voor het Welfare-werk. Aan de verschillende stands was het een drukte van belang. Overheid reageert onvoldoende of te laat" ZIERIKZEE, 8-11. Naar de mening van DS'70 wordt in Nederland over het algemeen door het landsbestuur onvoldoende of te laat gereageerd op allerlei zich in het land toch duidelijk aankondigende situaties. Maar in de jaren na de tweede wereldoorlog hebben vooral ecnomische kwesties eigen lijk te sterk de aandacht gehad, „overheersten" lonen en prijzen het bestuur. Andere zaken bleven achter. Het is naar de mening van DS'70 hoog tijd dat ook anderen dan voornamelijk economen eens wat meer naar voren treden. Hier nog een kijkje in één der stands. Adspirant koopsters (het was vooral een dames-affaire) bekeken het gepresenteerde wat het ook mocht zijn) bij zonder nauwkeurig. Met spelen en andere feestelijke vondstjes steeg de ge zelligheid ten top. (Foto's: Zierikzcesche Nieuwsbode). Er kom wat licht in de sanering van het Havenkwartier, de lang zamerhand berucht geworden „driehoek", met de smalle straatjes de wrakke huizen en de schuttin gen. Er is een plan en binnen het kader van dit plan - ook al is de financiering, die zich later zal (moet) manifesteren in de huren nog niet geheel rond - gaat „Beter Wonen" beginnen aan een experi menteel projekt, dat zal bestaan uit aangepaste bouw. Er zijn nog andere voorstellen, die samen de hoop voeden, dat het - zij het laat - met het Havenkwartier toch nog iets zal worden. Tiet was verheugend hierover te vernemen op de woensdag te Zie rikzee gehouden Wereldstede- bouwdag met een druk bezochte bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis. Het Havenkwartier is een' zware opgave, maar kennelijk worstelt het gemeentebestuur nog meer met de verkeersproblematiek in de binnenstad. Enerzijds wil men de sfeer van die binnenstad zo weinig mogelijk aantasten, anderzijds zo veel soulaas geven aan zaken- en toeristisch verkeer, dat een kans op aanvaardbare levendigheid blijft bestaan en de binnenstad een „trekker" blijft. Het is een zoeken naar een schaap met vijf poten en het prin cipe: „geen handen aan de wan den" komt er geredelijk door in het gedrang. Het rijmpje doelt op het intact houden van de vrijwel aaneengesloten gevelwanden, die tot de grootste charmes van Zie rikzee behoren. Gedacht is - maar het is alles nog maar planmatig - aan een doorbraak in de wand Oude Ha ven (n-zijde), om een verbinding mogelijk te maken tussen het par keerterrein „Mosselboomgaard" en via Kraanplein met de lager gele gen stadsdelen (inclusief Haven kwartier). Het parkeerterrein „Mossel boomgaard" gaat mede dienen als „overstort" voor bet Havenplein, als parkeerterrein. Een doorbraak als genoemd is het maximum waarvoor de ge meentelijke overheid toestemming zou kunnen krijgen of ten princi pale reeds gekregen heeft. Een verbreding b.v. van de mond van het Korte Groendal is gestuit op onoverkomenlijke departementale bezwaren. Als men vasthoudt aan dit „overstort"-principe, is een door braak nodig, maar het is naar on ze mening onmogelijk zich van papier een voorstelling te maken van de verstoring en verlelijking op het desbetreffende punt. Een gemeentelijke overheid die destijds royaal de „tangententheo rie" heeft laten vallen, mag men echter bij voorbaat niet verdenken van lichtzinnigheid, Geen han den aan de wanden" is ook ons principe, maar er kunnen noodza kelijkheden in het leven voorko men, waar men niet omheen kan. Die noodzakelijkheden vloeien voort uit de struktuur van een ou de stad als Zierikzee, gezien in correlatie met een ontwikkeling in die tijd, die niemand geheel in de hand kan houden. Niettemin pleiten wij voor voortgezet onderzoek naar alter natieven en in het algemeen voor een voorzichtigheid, die in de toe komt te loven zal zijn. We denken in dit verband aan de „walletjes" te Renesse, ooit geproklameerd tot onaantastbare verworvenheden, maar helaas danig aangetast „door een ontwikkeling in de tijd, die niemand geheel in de hand kan houden". Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank TI bent welkom by uw Nutsspaarbank voor Jeugd-prem iespa ren 10 premie RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. RAAMSDONKSVEER. De 47-jart- ge W. J. de Laat uit het Brabantse Udcnhout is bij een verkeersongeval op de Maasroute (Den Bosch-Zeven bergen) in de gemeente Raamsdonks- veer om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde doordat de heer De Laat tijdens een inhnalpoging niet snel genoeg meer kon invoegen en op een tegenligger, een vrachtwagen combinatie, botste. Wat de binnenstad betreft rele veerde de voorzitter (het zijn alle maal zaken, die al frekwent in de raadvergaderingen hebben „ge speeld de verschillende opvattin gen t.a.v. de verkeersontwikkeiing in de binnenstad en het „gevecht" met C.R.M. en Volkshuisvesting over het Havenkwartier, dat thans is uitge mond in een wapenstilstand op het punt van de ontsluiting, Straten in het gebied sluiten immers aan op andere straten en inzet, is-een door braak om de Mosselboomgaard (par keerterrein) bereikbaar te maken. Voor de bebouwing van het Ha venkwartier wordt door „Beter Wo nen" een projekt aangepakt van aangepaste bouw, in een oude stijl dus tegen een aanvaardbare bouw en huurprijs. Zodoende kan mogelijk de straat (Venkelstraat) tot nieuw leven komen en is er een stimulans voor paptikuliere bouwers of res taurateurs. Havenkwartier De stedebouwkundige, ir. H. R. A. van Hezik besprak hierna diepgaand het Havenkwartier. Ir. Van Hezik, maakt deel uit van de Werkgroep Binnenstad, waarin participeren het E.T.I., de Dienst Gemeentewerken, de verkeersdeskundige de heer De Regt en de burgemeester. In het gesprek over de binnenstad zijn verder betrokken de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Prov. Direktie van de Volkshuisvesting en de Stichting „Beter Wonen'. In het algemeen wordt gepoogd de woonfuriktie van die binnenstad te verhogen. Na 1960 hebben reeds 1000 bewo ners, die binnenstad verlaten. Voor zieningen zijn nodig, om - ook bui ten het toeristenseizoen - het geheel aantrekkelijk te houden. Behoud van de oude struktuur is nodig, gelet dient op stratenplan, schaal, scan dering e.d. Tendens is, met name bij jongeren, dat men in de binnenstad vergelijk- Aldus leidde dinsdagavond dr. W. - Drees, oud-minister van Verkeer en Waterstaat, lUsttrekker van DS'70, een goed bezochte openbare verkie zingsbijeenkomst in van zijn party, gehouden in restaurant „Concordia". Dr. Drees noemde als voorbeelden van te langzaam reageren door de overheid op nieuwe situaties o.a. de bevolkingstoename en immigratie. Zonder „bewust beleid" heeft Neder land een te> groot aantal buitenlan ders laten komen. De problemen daarbij had men op tijd moetenvoorzien. Er kan dan ook bepaald niet worden gesproken van een behoorlijke „opvang" van de buitenlandse werknemers. Trou wens Nederland is een vol land: het zou verstandiger zijn mee te werken aan de (industriële) opbouw in de arme landen. Bepaald niet verstan dig vond de heer Drees het om de werkgelegenheid, speciaal in West- Nederland, te veel te vergroten. Stuk onrust De overheid heeft ook het perso nenverkeer te veel ovèr „zich heen' laten komen. Thans is meer dan 30 procent van de ruimte in de steden gereserveerd voor het verkeer. Als de ontwikkeling doorgaat als nu t geval is, zal in de toekomst een-vijf de deel van het gezinsinkomen wor den uitgegeven aan „de auto". Uit breiding van het wegennet betekent ook: schade aan het landschap, min der recreatie, toename verkeerson gelukken. De gevarenfaktor van het verkeer brengt een stuk onrust in de steden, minder veiligheid op straat, verlies aan gezelligheid eri sfeer. „Ik ben bang dat er in de toe komst alleen nog losse gebouwen met daaromheen enorme parkeerter reinen te vinden zullen zijn", aldus dr Drees „In 2000 zal ons land over dekt zijn met wegen en kunstwer ken Het ministerie heeft zich tegenover bare voorzieningen wil, als in de nieuwbouw. De Venkelstraat is in het oude Havenkwartier nog het in teressantst. Verplaatsing Groendal Het Lange Groendal zal naar het oosten worden verplaatst, zodat er ruimtelijk meer kansen ontstaan en toch de struktuur van de oude stad gehandhaafd blijft. Beter Wonen gaat pogen „hier iets van de grond te. krijgen", in aangepaste bouw, met woningbreedten van 3,60-4,20. De huren kunnen fluktueren van f 150 tot f 390, met C.R.M.-subsidie en zonder die subsidie van f 220-f 360 tot f 400. Zelfs met subsidie zijn de huren dus nog te hoog en „Beter Wonen" zoekt naar kostenbesparen de alternatieve bouwmogelijkheden. De voorzitter vulde nog aan dat voor bewoning met name ook is gedacht aan bejaarden. Hy wilde van Zierikzee geen „groot Madurodam" maken en wat de bouw betreft is er nog geen ze kerheid over de subsidie-formule. Bij Volkshuisvesting wordt ge zocht naar een subsidiëringsmoge lijkheid. Verkeersproblemen De verkeersdeskundige de'heer De Regt wilde gestreefd zien naar een zekere herstrukturering, ter afdoen de afwikkeling van- het verkeer. „We dienen naar de toekomst te zien tegen de achtergrond van het Streekplan Schouwen-Duiveland, waarin de streekverzorgende funk- tie van Zierikzee in aanmerking wordt genomen", aldus de heer De Regt, die de regionale ontsluitings wegen besprak en deze als 't ware „ge-ent" wilde zien op het stedelijk verkeerspatroon, in dier voege dat het i nterlokaal doorgaansverkeer buiten de lokale verkeersstroom blijft. Gedacht is aan een roete via de keersluis (haven), die enigermate ontlastend kan werken. Belangrijk blijven de invalsstraten als Hoofd - de verkeersproblematiek volgens dr. Drees altyd te passief opgesteld: de samenleving werd aan het verkeer aangepast. Een aktief beleid is ech ter nodig. Dat betekent volgens DS'70: het verkeer aanpassen aan de samenleving. In. dit verband sprak dr. Drees zich duidelijk uit voor ste den met „gemengde funkties" en goede voorzieningen in de woonwy- ke. Dus geen grote winkelcentra aan de grote (auto)-wegey. Het gebruik yan de auto zal moeten worden ge remd, „Maak gebruik van brommer, bus en trein", zo adviseerde dr. Drees. Als derde voorbeeld van een te passieve aanpaksignaleerde de DS'70-lijstaanvoerder de lucht-, wa ter- en bodemvervuiling. Hij sprak in dit verband van een „opvallende verwaarlozing". De politiek rond de ruimtelijke ordening zal in de toe komst ongetwijfeld vele problemen opleveren. Naar de mening van dr. Drees is vooral tijdens het kabinet De Jong de ruimtelijke ordening verwaarloosd en afgeweken van het uitgestippelde beleid. Uiteraard bracht dr. Drees de inflatie ter spra ke. Vorig jaar wilde DS'70 orde op zaken stellen, maar een duidelijke teleurstelling was de forse loonstij ging in de metaal en in 1972 werd het „spel weer flink gespeeld.' „Ontwaarding van het parlement" De „andere" partijen trachtten tot overeenstemming te komen met het bedrijfsleven, DS70 wilde afsluiting van het bedrijfsoverleg vóór de vaststelling van de begroting. In september ontstond de breuk in het kabinet. Hij achtte het bepaald onjuist dat de overheid onderhandelt met 't be drijfsleven over bijv. belastingen en onderwijszaken. Het is „van de zot te" dat ministers over dergelijke za ken gaan praten met het bedrijfsle ven". Ik zou in dit verband dan ook poortstraat en Weststraat. Het cen traal gebied, althans een deel er van, dient verkeersvrij gemaakt. Zulks is alleen mogelijk als op de dichtstbij gelegen punten parkeerruimte wordt geschapen (Schuithaven, Appel markt, einde Poststraat), plaatsen niet te ver gelegen van het verkeers vrije gebied; parkeerplaatsen dus aan de rand van het centrale gebied. Konkurrentiepositie De voorzitter onderstreepte de te verwachten verkeersdruk vanuit de Randstad en de noodzaak dat Zie rikzee zijn konkurrentiepositie be houdt. De stad moet vlot bereikbaar blijven voor buitenstaanders, want anders gaan zij naar elders. Lang en soms vrij hevig werd na dien gediskussieerd. Een aanwezige dame kreeg toelichting op het begrip „riant' voor plan West. De voorzit ter van „Beter Wonen" de heer J. Coumou wees op de nog te komen soignering van het plan. De voorzitter (in antwoord op op merkingen) pleitte voor de noodzaak de gunstige middenstandspositie in de binnenstad te handhaven en te versterken. „We leven in een tijd van macro-zaken e.d. en het moet niet zo zijn dat het publiek langs de snelwegen koopt en de stad mijdt". Het openbaar vervoer kwam ter spi'ake; bussen en „boodschappen- karretjes' zijn of niet haalbaar of verre toekomstmuziek. Ander punt was de overstelpende drukte in de toegangstraten (Hoofdpoortstraat, Weststraat). Deze zaak zal nog wor den bezien; verbetering plaveisel is een punt. Gepleit werd voor een loopbrug over de gracht ter ont sluiting" van Malta en diepgaand werd gesproken over de verbinding Mosselboomgaard-Kraanplein via een te plegen doorbraak. Sommige van de aanwezigen vonden dit niet nodig. De voorzitter wees er tenslotte op dat alles nog maar planmatig is; de verf van de plannen is net droog. Alles komt nog als bestemmingsplan in de raad en het publiek kan later inzage krijgen. ZIERIKZEE „Advertentie" In het nummer van dinsdag 7 no vember jl. is - zeer tot onze spijt - een advertenite opgenomen, met als eerste regel: „Socialisten, pacifisten, gereformeerde predikanten.... etc." De hoofdredaktie is ook verantwoor delijk voor de inhoud van adverten ties, maar hier past alleen de beken tenis, dat bedoelde advertentie ..er door geslipt is", hetgeen wij ten zeer ste betreuren. Allereerst laken wij dat de opstel ler zich verschuilt in de anonimiteit tegenover 'het publiek. In de tweede plaats staan onze kolommen open voor de meest uiteenlopende kritiek en meningen, hetgeen recentelijk is gebleken m.b.t. de affaire inzamelin gen voor het Medisch Comité Viet- willen spreken van de „concessio ner partijen",, aldus dr. Drees. „De vakbeweging vertegenwoordigt geen burgers maar de materiële belangen van werknemers. Je moet daar toch geen vriendje hebben zitten om te kunnen komen tot bijv. verlaging van de leeriingenschaal. De vakbe weging dient op eigen terrein te blij ven," zo konkludèerde de heer Drees, die in dit verband ook sprak van een „ontwaarding van het par lement". Aktiegroepen leveren soms zeer goed werk maar de overheid mag niet wijken voor druk en met aktiegroepen kan niet worden „on derhandeld Na de pauze ontwikkelde zich on der leiding van de heer J. Pomper een op vele punten interessante dis- kussie. Dr. Drees kreeg daarbij o.a, het verwijt „handje-in-handje" te lopen met „Wiegel". Ter sprake kwamen verder aspekten van de cultuurpolitiek (bevordering culture le smaak dient van start te gaan bij het basis-onderwijs, geen „cultuur paleizen"), de inflatie („dolle spi raal stopzetten"), onderwijsproble matiek, en sociale wetgeving (be straffing misbruik sociale wetten). Uiteraard ontbrak deze avond een „Oosterscheldedebat" niet op het programma: zie hiervoor elders in dit nummer. ZIERIKZEE. 8-11. Op 11 tn 12 no vember a.s. zullen circa 2000 Jeho vah's Getuigen, afkomstig uit 20 ge meenten uit Z.W. Nederland, in de Sporthal „Onderdak" te Zierikzee bijeenkomen. Het is de eerste maal dat het Wachttoren Genootschap een kongres van deze omvang te Zierik zee organiseert. Het kongres zal tweetalig worden gehouden ten gerieve van ongeveer 100 Spaans sprekende Jehovah's Ge tuigen die in Nederland als gastar beiders werkzaam zijn. De ligging van Zierikzee voor een nam. De weg van het (ondertekend) „ingezonden" was dan ook de enige juiste geweest. In de derde plaats moet geconstateerd worden dat de inhoud van de advertentie kant noch wal raakt. Op humanitaire - aan het liefdegebod ontleende - gronden, hebben de gereformeerde pi'edikan ten in de regio gemeend zich boven de politiek te moeten stellen en ge- dergelijke bijeenkomst maakt het mogelijk dat veel bezoekers uit Bre da en Rotterdam-Zuid met speciale bussen heen en weer zullen reizen. Tevens zullen kongresgangers wor den ondergebracht bij geloofsgeno ten en in hotels en pensions. Voorts zal naast de Sporthal nog een tent van 45 x 12 m worden opgezet die ondermeer als cafétaria zal dienst doen. Als thema voor deze vergadering werd gekozen: „Laten wij Jehovah met geheel onze ziel dienen!' Diver se sprekers zullen de verschillende facetten van het predikingswerk en .bruik te moeten maken van de mo gelijkheid ook Noord-Vietnam te helpen. Het „sluit de rijen" in be doelde advertentie, is dan ook een lasterlijke en niet uit eerlijke^. maar uit drijfzuohtige motieven geboren kreet, die louter blijft voor rekening van de uit het spoor gelopen opstel ler. - H.-red. de aktiviteit van de Getuigen behan delen. De openbare toespraak: „Is dit leven alles wat er is?" zal zondag middag om 3 uur worden uitgespro ken door de heer H. H. L. Steen kamp. districtsopzienor in Neder land. Zondagmorgen wordt een doop plechtigheid door onderdompeling gehouden in het zwembad. Het vele bijkomende werk voor en tijdens de twee-daagse bijeenkomst in verband met organisatie en op bouw, wordt door vrijwilligers ver richt. Doopplechtigheid in zwembad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3