MAN DE 75.000-STE AANSLUITING „VIEL" TE HAAMSTEDE Bioscoop „De Concertzaal" Oswalt Kolle IS UW Uit de politieke verkiezingskeuken hemo special AGENDA VEILIGHEID VOLGENS „DELTANORMEN" EERST IN 1985 STREEKNIEUWS Aardgas in Zeeland Advertentie Dankbaar echtpaar Van der Maas-Visser bij het geschenk-fornuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). HAAMSTEDE, 8-11. Geen gelukkiger gezin in Haamstede op woensdag 8 november dan het echtpaar Van der Maas-Visser uit de Margrietstraat 1 die in het nieuwe gemeentehuis ten aanscliouwe van een groot aantal bestuurderen van de Gasunie, de P.Z.E.M. van Rijkswaterstaat, Prov. Waterstaat en het dagelijks be stuur van de gemeente Westerschouwen. Bij monde van de voorzitter van de P.Z.E.M., nir. J. F. G. Schlin- gemaim werd medegedeeld dat bij hem de 75.000-ste aardgasleiding was aangelegd. Spreker bood het echt paar een prachtig gascomfoor met allerlei toebehoren en een jaar gratis gas aan. Deze apparatuur was keurig verstopt op een draaitafel waar voor de bekendmaking een aardgasvlam lustig brandde en tevens de ontwikkeling van de aansluitingen in de afgelopen jaren aangaf. Aan de achterzgde stond het geschenk voor de familie v. d. Maas-Visser dat door een simpele draai- beweging toonbaar werd. Een welkomstwoord tot de aanwe zigen werd gesproken door burge meester H. P. Everwijn die daarbij o.a. mr. Schlingemann voorzitter da gelijks bestuur P.Z.E.M., ir. M. D. Dalebout de technisch-direkteur van de PZEM, de heer J- P. v. d. Berge direkteur van Gasunie, de heer Jan sen direkteur Gasunie Zuid en me vrouw Everwijn-v. d. Bout. welkom heette. De burgemeester hoopte dat het werk van ir. Dalebout, pas in dienst van de PZEM voor hem veel genoe gen zou opleveren en de PZEM door zijn kennis zou mogen groeien en bloeien. Spreker memoreerde de eerste gesprekken met de ZEGAM in 1967 over leverantie van aardgas naar Schouwen-Duiveland waarbij gezegd werd dat aansluiting onren dabel zou zijn. Doch het volhouden en de mede werking van het provinciaal bestuur brachten op 1 december 1970 het gas deer de zinker in de Grevolingen op het schiereiland, waarbij ook de PZEM zeer veel medewerking ver leende. Volgend stookseizoen zullen -alle vijf kernen aangesloten zijn en vol gens burgemeester Everwijn „gaan we praten over de buitengebieden". Het gemeentebestuur is echter bij zonder blij dat de 75.000-ste aan sluiting van Zeeland in Westerschou wen viel. Ir. Dalebout sprak een kort woord in de persoonlijke sfeer. Hij logeer de al in 1925 op een boerderij bij Steversluis met drinkwater uit de waterput naast de mestvaalt, petro leumlicht en geen telefoon. Later na 1960 logeerde hij vaak in Westen- schouwen bij de fam. v. d. Weele. Naar climax Vervolgens nam mr. Schlingemann het woord. Het verheugde hem zeer dat oud-direkteur van het gasbedrijf in Zierikzee hier in de zaal aanwezig was. De climax van de toespz-aak werd de aanbieding van het aard gasfornuis aan de fam. A. v. d. Maas dat gepaard ging met een hartelijk applaus. Het regende gelukwensen aan het dolgelukkige echtpaar. Ir. v. d. Bei*g, direkteur van de Ned. Gasunie feliciteerde het echt paar v. d. Maas en noemde de ge weldige groei van het gasgebruik. De PZEM heeft de aardgaskomst zeer dynamisch aangepakt en de doelstelling is al ver overtroffen. Aansluiting voor Zeeland was zeer moeilijk omdat het zo ver van de bron ligt. Voor de openbare voorzie ningen is er zeker tot het jaar 2000 aardgas. De aanleg vergt in Neder land een investering van 550 mil joen gulden.per jaar of meer dan één miljoen per dag. In het wintersei- zoen zullen transportproblemen bij felle koude ontstaan. Een opslag plaats van vloeibaar aardgas (door verre afkoeling van het gas verkre gen) zal gebouwd worden op de Maasvlakte omdat het in die toe stand minder ruimte inneemt. Nog een geschenk Ir. v. d. Berg had nog geschenk in petto want de Ned. Gasunie offreer de aan het nieuw te bouwen Leger des Heils-huis in Vlissingen, verte genwoordigd door de majoor J. Vulperhorst uit Vlissingen 10.000 m3 aardgas. Tot slot dankte burgemeester Everwijn alle instellingen en hun vertegenwoordigers, de aannemers en onderaannemers de direkteur Ge meentewerken ën'anderén voor déze onvergetelijke dag. Eén drankje be sloot het samenzijn. Veel interesse voor onderwijsopleidingen DEN HAAG, 8-11. Er bestaat in onis land een groeiende belangstel ling voor de opleiding tot kleuter leidster en onderwijzer. Het aantal leerlingen in het eerste leerjaar van de opleidingsscholen van onderwij zers steeg dit jaar met niet minder dan 31 procent, namelijk van 7400 leerlingen vorig jaar tot 9650 dit jaar. Het totaal aantal leerlingen aan deze opleidingsscholen (pedagogische academisch) bedroeg 21700, 1700 meer dan vorig jaar. Carnavalsactie voor Rode Kruis UTRECHT, 8-11. Alle carnavals verenigingen in Nederland zullen op initiatief van de Federatie van Car navalsverenigingen Midden-Neder land een actie gaan voeren voor het Rode Kruis. De carnavalsprinsen zullen de car navalsvierders (naar schatting 800 duizend) voordat zij zich in de feest- roer storten opwekken, lid te worden van het Rode Kruis voor minimaal 6. Dit lidmaatschap wordt dan ge honoreerd met een prinselijke onder scheiding in de vorm van een gou den druppel. ZIERIKZEE TELEFOON (01110) 2770 brengt u a.s. zaterdagavond 11 november en dinsdagavond 14 november aanvang 20.00 uur •Wat vrouwen over mannen moeten weten. en wat mannen vaak niet weten11 OSWALT KOLLE Regie: een ARCA-Film uitgebracht W M. LENZ INKLEUR door N.V. Toegang 18 jaar. Normale entréeprijzen. Voorverkoop telefonisch en aan de kassa op de dag van de voorstelling van 11-12 uur. Zaal open 19.30 uur SCHIEDAM. De prgsstgging van 1,3 procent over de afgelopen maand is catastrofaal. Dit zei PvdA-lgst- trekker Den Uyl dinsdagavond op een verkiezingsvergadering van de Partü van de Arbeid in Schiedam. De socialistische lijstaanvoerder noemde het in zgn verkiezingsrede onverantwoord van de regering dat er nog steeds geen prgsstop is afge kondigd. ROTTERDAM. ARP-lijsttrekker Biesheuvel is niet voor de terugkeer van de oude coalitie van de vgf par- 'tgen, zo heeft hg dinsdagavond te Rotterdam gezegd op eeil verkie zingsbijeenkomst van de drie chris telijke partijen. „Er wordt hier en daar gezegd dat ik voor die terugkeer ben. Maar wie gehoord heeft wat ik zei over de oud-ministers Be Brauw en Drees wist wel beter. Mr. Biesheuvel zei dat de twee ministers van DS570 gevlucht zijn voor de verantwoordelijkheid, juist toen beslist moest worden over be zuinigingen, een zaak in hun partij programma vastgelegd. „Het goede van dit kabinet is niet aan DS'70 te danken, maar aan die groepen die de samenwerking heb ben doorgezet en ervoor hebben ge zorgd dat de zaken voor 1973 finan cieel rond zijn". ROTTERDAM. Ook drs. Tilanus, lijsttrekker van de CHU, vindt dat bij de komende kabinetsformatie er alleen een regeerakkoord op hoofd punten moet komen. Zaterdag jl. op de vergadering van de partijraad van de KVP zeiden KVP-voorzitter Be Zeeuw en KVP-lijsttrekker An driessen niets te voelen voor een ge detailleerd regeerakkoord. DORDRECHT. VVD-fraktielcidcr Hans Wiegel heeft in Dordrecht ver klaard dat het bij deze Tweede Ka merverkiezingen gaat om een pro gressief kabinet onder leiding van de vakbeweging, met name de indu striebond N.V. V. of een kabinet dat een evenwichtig beleid wil voeren in het belang van alle bevolkings groepen. j.- Be y4VJ).-aanvocrdcr noemde de houding van de voorzitter van de industriebond N.V.V., Groenevclt, „ondemocratisch". Wiegel neemt het de heer Groenevelt kwalijk, dat deze nog geen jaar geleden heeft gezegd, dat een aantal van 100.000 werklozen hem onder bepaalde omstandigheden niet zou kunnen schelen. TILBURG. De KVP-Tweede-Ka- merfraktie zal een minderheidsrege ring van PvdA, D'66 en PPR op haar daden beoordelen en zich tegenover zo'n regering konstruktief opstellen. Bat zei mr. F. Andriessen, leider van de KVP-Tweede-Kamerfraktie dins dagmiddag in Tilburg. Hij maakte deel uit van een forum van politici dat vragen van ongeveer zevenhon derd studenten beantwoordde. Andriessen zei wel „als de dood" te zijn dat er na de verkiezingen zo'n regering komt. Maar als de pro gressieve drie op 29 november met meer kamerzetels uit de bus komen dan de confessionele drie, zal de KVP een minderheidskabinet van PvdA, D'66 en PPR aanvaarden, al dus mr. Andriessen. Kapitale villa afgebrand HATTEM (Gelderland), 9-11. De kapitale villa „De Gelderkamp" in de bossen bij Hattem, niet ver van de rijksweg Zwolle-Apeldoorn, is woensdagavond door een felle uit slaande brand totaal verwoest. De schade wordt voorlopig geraamd op een half miljoen gulden. Aitver leniu zojuist ontvangen: kreidler 1973 oranje het adres is: weststraat 5-7, zierikzee G.S. wenden zich tot minister Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee kocht de eerste kinderpost zegels in de door U.V.V.-dames bezette stand in de hal van het P.T.T.-kan- toor. Het .Kinderpostzegel-seizoen" was hiermede ook hier officieel geopend. Behalve om zegels gaat het om wenskaarten, die In fraaie uitvoering aan wezig zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). MIDDELBURG. 8-11. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben zich met onderstaande - door commissa ris der koningin getekend - schrij ven gewend tot de minister van ver keer en waterstaat. In de brief wordt gelaakt, dat de voltooiing van de Deltawerken nog belangrgk langer gaat duren, dan aanvankelijk werd geraamd. De optimale beveiliging volgens „deltanormen" zou eerst in 1985 écn feit kunnen zgn. „Uit de memorie van toelichting, behorende bij de begroting van uw departement voor 1972, was reeds gebleken, dat het aanvankelijke streefjaar 1978 voor de voltooiing van de dijkverzwaringen in het ka der van de uitvoering van het delta plan niet zou kunnen worden ge handhaafd; in de toelichting op de waterkeringen werd onder meer medegedeeld, dat door het toepassen van een geringere versnellingsfaktor dan aanvankelijk was gedacht de dijkversterkingen eerst enige jaren na 1980 volledig zouden worden voltooid. Wij hebben toen geen aanleiding gevonden op deze mededeling te rea geren, omdat ook wij van oordeel zijn, dat het niet mogelijk is het ge heel van de hier bedoelde werken in 1978 te beëindigen. Wel dient het beleid er op gericht te zijn, dat dc werken in 1981 of uiterlijk in 1982 zullen worden voltooid. Blijkens de memorie van toelich ting, behorende bij de begroting voor 1973 is dc planning er echter thans op gericht omstreeks 1985 de Nederlandse zeewering volgens de dcltanormen te hebben beveiligd. Het gereedkomen der deltawerken wordt derhalve andermaal naar een later tijdstip verschoven. Het voor nemen van de regering om aldus dc uitvoering van de werken te tem poriseren verontrust ons in ernstige mate. Wij zijn van oordeel, dat ieder verder uitstel in deze om veiligheids redenen onaanvaardbaar moet wor den geacht; naar onze mening dient véelccr bevorderd te worden, dat de opgelopen achterstand zoveel moge lijk wordt ingehaald en dat de nog uit le voeren werken met kracht ter hand worden genomen. Prioriteit bepleit Wij realiseren ons, dat dit conse quenties heeft voor de rijksbegro ting. Het hetreft hier echter een zaak, die niet door bczuinigings- Donderdag 9 november Concertzaal-loyer, 20.00 uur, afde- deling Schouwen Plattelandsvrou wenbond. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspanningsavond voor de bejaar den (UW). „Mondragon20.00 uur, voor drachtsavond afdelingen Duiveland en Schouwen Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Haamstede Ouderavond „De Schutse" (18.30- 20.00 uur). Vrijdag 10 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, apenbare verkiezingsbijeenkomst gez. kiesverenigingen van de CHU op Schouwen-Duiveland. Maandag 13 november Zierikzee Theo Thijssenschool, 8 uur, ouder avond. Scharendgke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad Middenschouwen. Dinsdag 14 november Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, alg. verga dering Waterschap Schouwen-Duive land. Huis van Nassau, 20.00 uur, forum avond Overlegorgaan Vakbonden. Woensdag 15 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, 25rjarig jubileumsamenzijn N.C.V.B. Zierikzee. Donderdag 16 november Zierikzee Huis van Nassau, (tweede) ZVU-cur- susavond binnenhuisarchitectuur. Concertzaal-foyer, 19.30 uur, Vereni ging „Stad en Lande". Zaterdag 18 november Zierikzee Kraanplein 13.30 uur, 14.00 uur Oos- terscheldebrug, J eugdvogelwacht, excursie Zuidhoekinlaag. Westenschouwen Strandexcursie Jeugdvogelwacht, 10 uur verzamelen bij de trap. Hoofdingang der Domeinen, 14.00 uur, start prestatie- en wedstrijdlo pen (,,Mossel"-loop), s.v. Delta-Sport. maatregelen mag worden getroffen, doch die om redenen van veiligheid en algemeen belang de hoogste prio riteit dient te hebben. Voor ons gewest betekent dit met name, dat de door de waterschappen ir Midden-Zeeland cn in Zceuwsch- Vlaonderen in het kader van de del tawet nog uit te voeren werken niet door een gebrek aan geldmiddelen te mogen stagneren; veeleer dient het mogelijk te worden gemaakt, dat de ze werken in versneld tempo kun nen worden uitgvoerd. Daarbij kan er nog *op gewezen worden, dat de werkzaamheden voor de dijkverzwaringen een positieve faktor kunnen vormen in het kader van do verruiming van de werkge legenheid, een zaak, die onder meer voor het gebied van Zeeuwsch- Vlaandcrcn van belang is. Gelet op het vorenstaande verzoe ken wij u met klem te bevorderen, dat met het oog op een goede voort gang in de uitvoering van de delta werken aan de waterschappen de nodige middelen tijdig ter beschik king worden gesteld. Een afschrift van deze brief heb ben wij ter kennisneming toegezon den aan do loden van do statcn-ge- neraal". Zeeuwse V.V.V. gaat bemiddelen bij verhuur van vakantiewoningen De Zeeuwse provinciale VVV gaat bemiddelen bij de verhuur van va kantiewoningen in deze provincie. Nog voor de komende kerstdagen zal het eerste exemplaar van een nieu we woninggids uitkomen. In deze uitgave zal een aantal vakantiever blijven worden opgenomen met een uitvoerige beschrijving van de plaats en de direkte omgeving met ver melding van de huurprijzen. Alle aanbiedingen gaan vergezeld van een foto van de woning. Momenteel bestaat de mogelijk heid om via de plaatselijke VVV's een vakantieverblijf te bemachtigen. In de zomer zgn deze kantoren echter overbelast, waardoor de te verhuren objekten bijna nooit ge- kcntroleerd worden. Ook is er wei nig cf niets bekend omtrent de prijs en werden honderden vakantiegan gers uit binnen- en buitenland te leurgesteld. ZIERIKZEE Gevonden voorwerpen Op het groepsbureau der rijkspoli tie te Zierikzee zijn inlichtingen te bekomen over de volgende in de maanden juli,, augustus en september gevonden voorwerpen. Hondenhalsband; gebloemd dames jasje; rechter kinderschoen; bruine herenjas; halskettinkje; tasje met bromfietsgereedschap; groene puk kel; ketting met hartje; blauw vis tuig; damesparaplu; duimstok; twee paar gele klompen; herenjack (oran je-bruin); Polaroidfilm; nikkelen koplamprand; rood gelakt kinder jasje; zak met kleding; rode honden- riem; gouden armbandje met plaatje overgooier en sokken; twee roeispa nen ;blauw sjaaltje; bruine dames schoen: bestektekening; wit kinder vestje; kinderjack met groen-witte rand; geruite fietstas met regenbroek; damespolshorloge; fototoestel; heren horloge; bloedkralen; groen badstof fen truitje; zwarte heren paraplu; rood pennenzakje; kettinkje met sterrenbeeld; babysokje; oranje re genbroek; nieuwe gymschoen; rood kleurige koltrui; banlckaart; heren- horloge; schoolschrift; bruine suède handschoen; achterbord van vracht auto. Kooksfabriek in gebruik IJMUIDEN. 8-11. Na een bouwtijd van ruim twee jaar, is dinsdag dc tweede kooksfabriek van Hoogovens in gebruik genomen. Een groot aan tal bij de bouw betrokkenen was ge tuige van het zgn. uitdrukken en blussen van dc eerste kooks. wat mot veel geraas cn stoomontwikkeling gepaard ging. De fabriek, die f 210 min. gekost heeft en door ongeveer 200 mensen wordt bemand, bestaat uit vier batterijen met elk 27 kamers. De produktiecapacitcit is 1.4 min. ton kooks per jaar. Van de totale kosten is ruim f 20 min. geïnvesteerd voor goede milieu- en werkomstandighe den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2