Handig! de postgiro <^ie éne clruppel XXL Ingebruikneming gerestaureerde Herv. Kerk- en recreatiezaal Mosselmarkt over-verzadigd dris makkelijk! panty P. ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 november 1972 Nr. 21180 „Zomerse sfeer in Winterkerk van Haamstede" Nieuwe winterkerk, met links de preekstoel. De Ned. Herv. gemeente in Haam stede, heeft het geluk dat zij om het recreatiebezoek op te vangen in de zomer een groot kerkgebouw ter be schikking heeft. De kerk kan er zelfs een ander kerkgenootschap nl., de Chr. Geref. Kerk, mee van dienst zyn. Allengs is men gaan spreken van de „Zomerkerk". Maar dat houdt dan ook wel in dat er voor de winter een andere oplossing gekozen moest worden. Ruim vijftig jaar geleden kon men de koster zondagsmorgens nog zien lopen met een grote kist, waarin de vurtesten stonden en, wie het beta len kon, vond dan een warme stoof op zijn of haar plaats. Het koor van de kerk was in die tijd nog in gebruik voor het opslaan van takkenbossen zowel van het brugelijk bestuur als van de diako- nie, terwijl er verder allerlei ge meente-eigendommen een plaats vonden. In de ..dertigerjaren" bloeide de gemeente op, wat ook merkbaar was aan het verenigingsleven. Er was meer ruimte nodig zowel om zondags te kunnen kerken, als in de week bijeenkomsten te houden. Door diverse verbouwingen werd langzamerhand hetgehele koorge deelte in beslag genomen. Men ging spreken van de „winterkerk' Opknapbeurt Reeds lang leefde in het kollege van Kerkvoogden, en ook bij de ge meenteleden, de wens deze „winter- Byzantijnse kerk gevonden AMMAN, 4-11. In Madaba, 32 km. ten zuidwesten van de Jordaanse hoofdstad Amman zijn de resten ont dekt van een kerk die waarschijnlijk uit de Byzantijnse periode dateert, zo heeft het Jordaanse ministerie van oudheden bekend gemaakt. In dat gebied zijn eerder al elf kerken, die rijk waren aan mozaïe ken, blootgelegd. De opgravingen bij Madaba zijn in augustus begonnen onder leiding van dr. Bastian van Elderen, hoofd van het Amerikaans centrum voor onder zoek van het Nabije Oosten en lector aan de Jordaanse universiteit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). kerk" een goede opknapbeurt te ge ven. Nu enige jaren terug de „zo merkerk' een goede beurt heeft ge had, was het mogelijk aan deze op knapbeurt te beginnen, mede dank zij een gunstige grondverkoop. Vlak voor de „bouwvakweken" kwam het plan rond en werd door vrijwilligers reeds met het sloop werk begonnen. Het streven was er op gericht om zeker op dankdag 1972 weer van deze ruimte gebruik te kunnen maken. Dank zij aller inspanning is dat gelukt. Enkele weken moest er voor de avonddiensten een uitwijkmoge lijkheid gevonden worden, die men verkreeg door welwillende mede werking van de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk die graag het kerk gebouw voor dit doel beschikbaar stelde. Woensdag 1 november kon de eer ste dienst gehouden worden en 's avonds werd ook de jaarlijkse ge meente-avond georganiseerd in deze ruimte. Vrijdagavond «werd echter in een speciaal belegde bijeenkomst de Kerk en Recreatie-zaal overgedra gen aan de kerkeraad. Helaas kon de 'président kerkvoogd de heer S. A. de Haas wegens ziekte deze bijeenkomst niet leiden. In zijn plaats beklom kerkvoogd M. J. Rouw het spreekgestoelte, waarbij zich dan het unieke feit voor deed dat de ontwerper van de verbouwtekening ook de leiding had van de openings bijeenkomst. Het vex-heugde de heer Rouw dat hij zovele genodigden kon welkom heten. Voor het gemeentebestuur waren dat de beide wethouders en de gemeente-secretaris. Vertegen woordigers van andere kerken en de plaatselijke verenigings besturen. Speciaal een welkom tot de jeugd, die bij deze verbouw flink de han den uit de mouwen gestoken heb ben. Elke kerkvoogdij worstelt met geldproblemen, maar desondanks had men het toch aangedurfd onge veer f 70.000 te voteren voor de mo dernisering van de winterkerk. Het resultaat mag gezien worden. De preekstoel is nu geplaatst tegen een der lengtezijden van de zaal, die door middel van een fraaie schuif wand in tweeën gedeeld kan wor den. Het podium is gebleven, maar men heeft er nu een aardige kleedkamer naast kunnen creëren. Het toneel gordijn moet nog komen, maar men hoopt dat de gemeenteleden straks een vorm vinden om hiervoor geld bijeen te brengen. Een wand is be timmerd, terwijl de overige wanden een passende verfbehandeling kre gen. Kleurenadviseur hiervoor was de heer P. van Dalsen. Door een dubbel stel deuren kan men de koude uit de „grote kerk weren in de kerkzaal, waarin net die dag de centrale verwarming, ge stookt op aardgas, klaar kwam. De firma Pauwe te Zonnemaire droeg er zorg voor dat een passen de vloerbedekking en juiste stoelen in deze ruimte gebracht konden worden. Zonder verder namen te willen noemen bracht de heer Rouw dank aan de diverse firma's die keurig werk geleverd hadden: voor het' metsel- en timerwerk de firma Prin ce, voor het schilderwerk de firma Van Dalsen, voor de verlichting de firma Soeters, en voor de centrale verwarming de firma Saman Deur- loo. Vrijwilligers Maar ook vele vrijwilligers heb ben gedaan wat ze konden om alles op tijd klaar te krijgen, hoewel het er wel eens wat ging spannen. Met de wens dat deze ruimte vele jaren dienst zal doen als kerkruimte en ontmoetingsplaats van de gemeente besloot de heer Rouw zijn openings woord. Na de koffie kwam een flin ke rij sprekers aan het woord. Wet houder Hogerhuis opende de rij met de mededeling dat helaas de burge meester zich op deze avond niet vrij kon maken. H\j was vèrheugd dat er in de ge meente weer een goede recreatie ruimte voor het verenigingsleven tot stand was gekomen. Voor de ouderen is deze ingrijpende verandering mis schien iets te groot, maar voor de jeugd moest U dit wel doen. Hij hoopte dat beide groeperingen el kaar hier zullen kunnen vinden en dat er in de zomer ook iets voor de gasten gedaan zal kunnen worden. Als dat zo zal zijn, dan is de beterk- keljjk grote uitgaaf ten volle ver antwoord. Verschillende bestuursleden van de verenigingen brachten hun beste wensen en dank over, terwijl toege zegd werd dat er nog deze winter een aktie op het program staat om een en ander te kunnen aanschaf fen. Da. A. A. van Leeuwen uit Burgh sprak de hoop uit dat de jeugd door middel van dit gebouw uit de ver- schillene dorpen met elkaar leren samenwerken. Zowel namens de kerkeraad van de Geref. kerk als van de Chr. Geref. kerk werd het woord gevoerd, waarbij de goede s.a-_. menwerking die er reeds in veel za ken is, werd onderstreept. Ds. G. Wassenaar was blij dat de gedeelten van de pilaren waarop het dak van de kerk rust, niet geschilderd wa ren. Een stuk oude traditie tussen het gloednieuwe. Maar dit „gloed nieuwe" rust op de hechte pilaren van het vexdeden. Hij sprak de hoop uit dat de gemeenschap in vreugde maar ook als verdriet in de gezin nen komt, dankbaar 'gebruik zal ma ken van dit zalencomplex, zodat het een echt gemeenschaphuis zal wor den. Moge in de winterkerk een zo merse sfeer heersen, zo besloot hij zijn dankwoord. Nadat door de gezamenlijke aan nemers een houten kruis als wand versiering was aangeboden werd de ze bijeenkomst besloten met het zin gen van Gezang 280 1. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sprang: J. Wieman, Alblasserdam; te Huizen: L. Doom, eerv. ont. pred. met bevoegdheid van emeritus (alg. secr. van de ver. voor openb. onderwijs), Amsterdam. Aangenomen naar Den Haag (toez) J. Kleim-ensink, hulppredikant te Den Ham: de benoeming door Pat. centr. „De Hezenberg", Hattem als opvolgei's van ds. H. J. Teutscher, A. M. A. Hellendoom, Den Haag. Bedankt voor Nunspeet: J. de Olde, Rotterdam-Zuid. Beroepbaar: mej. M. de Gi*oot, Zwedenburg 242, Den Haag. Gei'ef. Kei-ken Vrijgemaakt Bex-oepen te Damwoude-Driesum en te Gareelsweer-Ten Post: J. M. A. Groeneveld, kandidaat te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Zeist: J. Brons, Vee- nendaal. Geref. Gemeenten Bex-oepen te Elspeet: J. Mol, Har- dinxveld-Giesscndam. Bedankt voor Krimpen aan dc IJssel: P. Blok, Dirksland. Gereformeerde kerk Afscheid kostersechtpaar te Haamstede In dc Gereformeerde Kerk werd woensdagavond na ccn korte kerk dienst een gcmccntc-avond gehou den. Na ccn diensttijd van 16 jaar werd afscheid genomen van het kosters-echtpaar de heer en mevr. Alibrcchtse. Op ludieke wijze werden ze ge decoreerd, maar mochten toch ook een envelop met inhoud ontvangen namens de gemeente. De jeugdver eniging droeg bloemen voor „tante Fie" aan terwijl „Ome Luceen fij ne doos sigaren in ontvangst mocht nemen. Ook de Kommissie van Be heer liet zich niet onbetuigd, en liet haar dank vergezeld gaan van een fraai bloemstuk. Twee verbouwplannen, die het mogelijk moeten ïxiaken de geweldi ge zomerdrukte ^gedurende een acht tal zondagen in het seizoen op te vangen werden besproken met de gemeenteleden. Hoewel voor deze uitbx-eiding een belangrijk bedrag bijgedx-agen zal worden door een landelijke commis sie waren de meeste leden toch van mening dat de kosten voor een uit bx-eiding van 400 plaatsen te hoog voor de eigen gemeente zijn. Een „kleinere'' verbouwing, lees uitbrei ding, werd (ook niet als een goede mogelijkheid gezien. Besloten werd eerst precies uit te laten rekenen wat een en an der werkelijk kost, voor men weer verder over deze zaak gaat praten. Bekend is wel dat vele vaste gas ten belangstelling tonen voor de plannen en er wel grag aan mee wil len betalen. VISSERIJBERICIITEN Hoewel de aanvoer van mosselen ruim 10.000 tonnen minder was in dc week van 31 oktober tot 4 november vondjen toch veel minder mosselen een koper, omdat dc markt overver zadigd is. Aangevoerd wei-den plm. 66.000 toxinen, waarvan plm. 32.000 tonnen naar het Opvangfonds verwezen wei-den. Na aftrek van een tarra pex-centage van 15-20 procen bete kent dit dat het fonds deze week f 220.000 ontvangt, maar f 270.000 moest uitkex-en, een vex*lies dus van plm. f 50.000,- voor deze week. Bij de aangevoerde mosselen zijn er van uitstekende kwaliteit, met een laag ptukstal en een hoog visgewicht, die echter zo sterk zijn getx-ost, dat zij in de machines moeilijk te ver werken zijn, ook deze goede kwali teit gaat wordt door de handel- niet gekocht, zij gaan dus ook in het Fonds, waar nu al zo'n 250000 toxinen gereed staan. Het stex-k toenemen van de spinseldraden is een najaars verschijnsel dat ieder Jaar bij ge zonde mosselen voorkomt. Het komt voor, dat kwekex*s meer dan 2 dagen op hun beurt moeten wachten tot hun vracht in het mos selfonds kan worden gelost. Ook hierdoord wordt natuurlijk de aan voer afgeremd. Advertentie Met Postgiro kunt u overal betalen met gegarandeerde girobetaalkaarten in plaats van met contant geld. y Vox-ige week is hij voor het eerst achter het ijzex-en gox-dijn geweest met een vx-acht piano's. Bestemd voor Dresden in Oostduisland. Een hele boel kapsones aan de zonegrens - ze moesten zelfs vertellen hoeveel geld ze ieder in hun portemonnaie hadden jNou vx-aag ik je, wie is cr zo gek? - maar daarna geen centje last meer. Iedereen is vriendelijk en be hulpzaam, als hij zioh moet oriënte ren, want de bewegwijzering is pet in de D.D.R. De bikkesement even eens. De koffie is er modderwater met blauwe melk en suiker. Mooi land, maar niet om er te wonen. .Te mag het geen armoe noemen, want dat is er beslist niet. Maar vetpot evenmin. En dan dat weinige ver keer: je kunt halfslapende over de weg rijden. Af en toe kom je wat te gen en meest nog paax-d cn wagen. En zelfs handkarren gebruikten ze nog in Dresden. Nee, weelde is ex- vast niet. Bas heeft Gerie verteld over zijn belevenissen in Oostduilsland. Als hij zijn smeuïge verhalen laat hox-en, zit ze dicht tegen hem aan en geniet. Zc houdt steeds meer van haar „beer", zoals ze hem nog altijd noemt. En slaakt af en toe ccn zware zucht, want wanneer zullen zc eens een huis hebben? En zal ze zelf zo lang het geduld kunnen opbx-engen. dat ze zich heeft voorgenomen? Af cix toe heeft ze een verschrikkelijk ver langen naar hem. Maar zc weet zich te beheersen. Wel wetende, dat hij de hele hand neemt, als z.e maar één vinger uitsteekt. Die zondagmiddag stoeien cn vrij en ze in het stille huis. Tot ze hij gend van opwinding, maar ook van verlangen tegen elkaar aan liggen. Dan voelt ze zijn hand. Inwendig siddert ze van geluk en wordt warm Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 8 NOVEMBER. NED. I. De uit 1958 daterende film De geheimzinnige mr. Carliss legt vanaf half negen bijna anderhalf uur beslag op de buis. Hoofdrolspeler in deze rolprent is de nu tegen de zes tig jaar lopende acteur Stewart Granger, Hij is te zien als een Ame rikaanse filmproducent die aan de Franse Rivièra bezig is met de op name voor een liefdesdrama rond de temperamentvolle Gina Bertini. Plot seling neemt de, onder regie van John Giullermin lot stand gekomen film, een onverwachte wending. Van af zeven uur de gebruikelijke ru briek Van gewest tot gewest, Stich ting Socutera en politieke partijen, terwijl er na 'n nieuwe aflevering van de rubriek E 72 over Europese ont wikkelingen en Nederlandse belan gen wordt uitgezonden. Dit naar aan leiding van de Europese Topconfe rentie, onlangs in Parijs gehouden. De NOS voelde er veertien dagen ge leden niets voor rechtstreekse ver slagen te brengen van de eerste ont- moeting die v oor de Europa-cup voetbal werden gehouden zodat niet te verwachten is, van de returns, die vanavond gespeeld worden, recht streekse beelden worden uitgezon den. De voetbalminnenden. zullen het met samenvattingen moeten doen, om tien voor half elf in Studio Sport. Met Den Haag vandaag gaat het eer ste net de lucht in. De jeugd moet het woensdagmiddagprogramma van de VARA hebben. Op hel program ma staan afleveringen van De wind in de wilgen, Ontdekkingstocht door het dierenrijk en de kinderen in de Zeebaaikraai. Overigens ka7i er van ochtend om half acht al gekeken worden naar een nabeschouxoend programma over de presidentsver kiezingen in Amerika. NED. II. De VARA wil er een lach wekkend avondje van maken, getui ge de programma-samenstelling. Al lereerst na het journaal Lach maar raak en, na de actualiteitenuitzen ding van Achter het nieuws, Monty Vliegende Circus. Tussen zeven en acht komt het bejaarde volksdeel aan bod in Dagje ouder. Het thema is geld, want deze'uitzending handelt over het bikomen van de gepensio neerden. Lach maar raak, is een nieuw programma van Nico Knap per, de man die achter Kort en Klein stond. Enige overeenkomst met Kort en Klein is er overigens wel. Of het inderdaad zo leuk is als de titel doet vermoeden, weten we om negen uur, als er plaats gemaakt wordt voor Achter het nieuws, dat op zijn beurt weer gevolgd wordt door Monty Py thons vliegende circus. Voor de VA RA zit het er hierna op. Drie kwar tier staat dan de informatierubriek Kenmerk ter beschikking. WOENSDAG 8 NOVEMBER. NED. I: 7.30 Nabeschouwing Ame rika; 10.45 Schooltelevisie; 17.00 Kin derprogramma; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Journaal; 19.05 Van gewest, tot gewest; 19.50 Stichting Socutera: 20.00 Journaal; 20.20 Politieke par tijen; 20.30 De geheimzinnige meneer Carliss; 21.55 E 72; 22.20 Studio Sport 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Jour naal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Dagje ouder; 20.00 Journaal; 20.20 Een lach en een traan 21.00 Achter het nieuws; 21.35 Mon ty Pythons vliegende circus22.00 Kenmerk; 22.45 Journaal; 22.50 Te- leac. DONDERDAG 9 NOVEMBER. NED. I. De VPRO introduceert van avond een nieuwe zeswekelijkse spelshow getiteld Democratie. Het anderhalf uur durende programma wordt gepresenteerd door Joop van Tijn. Het amusement komt vanavond van binnen. Maar toch weet ze: ik moet de sterkste zijn. Als het hek eenmaal van de dam is, gcbeui-en er ongelukken en dat wil ik niet. Hij slaat zijn stevige haxiden en ar men om haar heen cn tilt het meisje hoog van de gi'ond. „Kom op, prul, gaan we naar boven. Daar kunnen we beter een potje vrijen dan hier, met al die open gordijnen". Ze wil het zelf ook, maar weet zich met uitex-ste krachtsinspanning te beheersen. Spartelend waax-schuwt ze: „Laat me los, beer, geen flauwe kul". Hij heeft haar nog steeds in zijn armen. „Flauwekul? Noem jij dat flauwekul? Als ik stapelgek op je ben? Die zoentjes en dat handjege- vrij is leuk. maar nou wil ik es wat meer. En jij wilt het ook: ik lees het in jc ogen". Haar weerstand wordt gx-oter; de betovering is bij het meisje alweer gebx-Qfcen. Bang is ze niet want, als hij zou proberen wat hij wil, krabt ze zijn gezicht open. Terwijl hij haar de tra popdraagt, zegt ze op ijzige toon: „Er gebeurt niks, wat ik niet wil. Houdt daar rekening mee". Hij lacht enkel en schopt met zijn voet de slaapkamerdeur open. waar na hij haar zonder meer in bed ploft. Als hij zich over haar buigt, geeft zc hem een felle klap in zijn gezicht. Bas is sterk, maar Gcrie is vlug. Bin nen een sekonde is zc overeind. Van het ogenblik van verwarring bij hem. veroorzaakt door de harde klap, pro fiteert ze cn het volgende moment staat ze al weer op haar benen naast het ledikant, haar kleren naar bene den strijkend. „Eerst met me trou wen. snuiter van me, dan heb je mc helemaal, van top tot teen. Maar ook geen minuut eerder". Hij is overdonderd. Ze komt naar van de Amerikaanse formatie Gladys Knightand the Pips. Met Democratie zit het er voor de VPRO gelijk op, want vanaf tien uur zendt de Evan gelische Omroep uit. Wel is het pro gramma tussen zeven en acht nog voor de VPRO met televisiespul dat voor de jeugd bestemd is: Het beertje Colargol, Zwijgen is goud, en een filmpje van Popeye. Het E.O.-pro- gramma bevat drie onderdelen: De kerk cn de theologie, de rubriek Gro te componisten, ditmaal gewijd aan Antonio Vivaldi; het laatste pro gramma: De wind blaast waarheen hij wil. NED. II. Op het tweede net brengt de AVRO een programma dat goed kan concurreren met hel aanbod van de VPRO Terug van weggeweest, is Inspecteur Colombo. Voor de eerste maal in dit winterseizoen is hij na het journaal weer aan het werk te zien. De door Peter Falk gespeelde kleine, onooglijke man verdiept zich in de zaken van een broer en een zus die een familiebedrijf hebben geërfd. Nadat Televizier-supplement een klein half uurtje heeft volgemaakt door een actueel onderwerp van vele kanten te belichten, volgt een drie kwartier durende documentaire over de schilder Mondriaan die met Rem brandt en Van Gogh de grote drie vormt in de Nederlandse schilder kunst. Na Den Haag vandaag, de'po litieke zendtijd en liet laatste nieuws worden in Hilversum de knoppen omgedraaid. Tussen zeven en acht uur zendt de AVRO een aflevering uit de Duitse serie Geheimen der zee. Hierin onder meer beelden van raad selachtige kraters op de zeebodem bij Brits Honduras en bij de Bahama- eilanden, DONDERDAG 9 NOVEMBER. NED. 1: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Politieke partijen; 18.55 Journaal; 19.05 Beertje Colargol; 19.20 Zwijgen is goud; 20.00 Journaal; 20.21 Berich ten uit de samenleving; 20.35 Demo cratie; 22.00 Kerk en theologie; 22.20 Grote componisten; 23.00 De wind blaast waarheen hij wil; 23.15 Jour naal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Geheimen der zee; 20.00 Journaal; 20.21 Colombo; 21.35 Televizier magazine; 22.00 Mondri aan; 22.45 Den Haag vandaag; 22.55 Politieke partijen; 23.05 Journaal. Advertentie RIJSWIJK. Een 23-jai-ige schoen winkelier in Rijswijk is ovex-vallen, toen hij een tas met geld in de nacht kluis van een bank wilde deponex-en. Twee mannen gristen de tas met 2500 gulden uit zijn handen en renden weg. De bex-oofde schoenverkoper slaagde er niet in hen te achtei-ha- len. hem toe .haalt het pakje sigaretten uit zijn colbertzak en steekt er één tussen haar lippen. Dan heft ze haar hoofd naar hem toe en kijkt de man veelbetekekcncnd aan. „Vuux*", com mandeert ze. Bas haalt zijn aansteker te voor schijn cn knipt hem aan. Dc klap heeft hem uit. zijn humeur gebracht. Met zijn lichaamskracht kan hij dit frêle meisje maken cn breken. Maar ergens heeft hij vrees voor haar. Physiek is zc sterker. „Dat wc nog steeds geen huis hebben, is toch ze ker niet mijn schuld? Ik probeer van alles „Dat weet ik", valt ze hem in dc rede. „Het is jouw schuld niet en dc mijne evenmin. Het is die i-otle maat schappij, waarin wij leven. Vo<5r de mensen met centen volop huizen te koop en ons zetten ze op een wacht lijst. Jij en ik, we doen wat maar mogelijk is. Van de week nog was ik op het woningbureau. Ik heb gezegd: Moeten cr eerst ongelukken gebeu ren? Sturen jullie daar op aan? Dur ven jullie dat op jc verantwoording nemep? Man, ik heb gepraat, ge praatmaar het helpt immers geen zier. Jij hebt volkomen gelijk. Beer, als je zegt dat jij het ook niet kunt helpen. Maar dat geeft jou nog niet het recht iets tc willen forceren, wat ik niet wil, cn waarover jij je later zou schamen. Jij hebt lichaams kracht. ik heb wilskracht. Zo hou den we elkaar in evenwicht, snuiter van mc. Ik ben echt niet van steen cn ik zal de dag zegenen, waarop we samen als man cn vrouw naar ons eigen bed zullen kunnen gaan. En tot zolang wachten wc. Dat wil ik en ik ben je aanstaande vrouw, met wie je ook nu rekening zuil moeten houden. (wordt vervolgd) Advertentie Zwat» Shag? 25 FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK dcpanty voor de maten 46-48-50 (in de gouden verpakking) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7